Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΦΡΟΥΤΟΠΙΑ
Σενάριο/Kείμενα:
Ευγένιος Τριβιζάς
Σχέδιο:
Νίκος Μαρουλάκης
Εκδοτική:
ΧΑΡΤΙΝΗ ΠΟΛΗ Λίστα εκδόσεων
Hμερ. έκδοσης:
03-2015
Εξώφυλλα:
8 + 8 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
8
Κατηγορία:
Σειρά/Αυτοτελή
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με σκληρό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Χιουμοριστικό
Περιοδικότητα:
Ακανόνιστη
Μέγεθος:
22.0 x 29.0
Σελίδες:
240
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Προέλευση:
Ελληνική
ISBN:
1) 978-618-5143-43-5, 2) 978-618-5143-44-2, 3) 978-618-5143-45-9, 4) 978-618-5143-46-6

  • Member ID:  31933
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  373
  • Reputation:   3402
  • Achievement Points:  373
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

FROYTOPIA2015_0001.jpg  FROYTOPIA2015_0002.jpg  FROYTOPIA2015_0003.jpg  FROYTOPIA2015_0004.jpg  

 

Τον Μάρτιο του 2015 οι εκδόσεις Χάρτινη Πόλη ξεκίνησαν την ανατύπωση της αγαπημένης σειράς μικρών και μεγάλων Φρουτοπία σε σενάριο του Ευγένιου Τριβιζά και σκίτσο του Νίκου Μαρουλάκη. Πρόκειται για τη Συλλεκτική Έκδοση η οποία είχε ολοκληρωθεί το 2011 από τις εκδόσεις Modern Times σε 8 τόμους και αποτελούνταν από τα 50 τεύχη που κυκλοφόρησαν ως ένθετο της εφημερίδας "Ο Κόσμος του Επενδυτή".

 

FROYTOPIA2015_0001.jpg  FROYTOPIA2015_0001z.jpg

 

Ο πρώτος τόμος (Μάρτιος 2015, ISBN: 978-618-5143-43-5) έχει τον τίτλο "Ο ΧΑΜΕΝΟΣ ΜΑΝΑΒΗΣ" και περιλαμβάνει τα τεύχη:
1. Ο χαμένος μανάβης
2. Οι τρεις συνωμότες
3. Το τρομερό φρουκτήνος
4. Τα σκληρά καρύδια
5. Το μυστικό μονοπάτι
6. Η ιπτάμενη σκάφη
7. Ο συναχωμένος τενόρος

Από το οπισθόφυλλο:
Ένας δαιμόνιος δημοσιογράφος αναλαμβάνει να εξιχνιάσει το μυστήριο της εξαφάνισης ενός μισητού μανάβη, χωρίς να φαντάζεται τι ανήκουστοι κίνδυνοι, τι καταχθόνιες συνωμοσίες, τι ασυγκράτητα πάθη, τι ξέφρενες καταδιώξεις και τι αποτρόπαιες προδοσίες τον περιμένουν, όταν φτάνει ανύποπτος ένα πρωί στη θρυλική Φρουτοπία.
 

FROYTOPIA2015_0002.jpg  FROYTOPIA2015_0002z.jpg

 

Ο δεύτερος τόμος (Νοέμβριος 2016, ISBN: 978-618-5143-44-2) έχει τον τίτλο "Η ΑΠΑΓΩΓΗ ΤΗΣ ΜΑΡΟΥΛΙΤΑΣ" και περιλαμβάνει τα τεύχη:
8. Ο ζόρικος δεσμοφύλακας
9. Ο μανάβης και η σοπράνο
10. Η επιδρομή των καραβίδων
11. Η απαγωγή της Μαρουλίτας
12. Το κλεμμένο ξυπνητήρι
13. Η τελική αναμέτρηση
14. Τα σπάνια καρεκλοπόδαρα

 

Από το οπισθόφυλλο:
Μια ιπτάμενη σβούρα, ένας μαύρος πάνθηρας, ένας μυστηριώδης μασκοφόρος, μια κορόνα που δεν ανήκει ούτε σε πρίγκιπα, ούτε σε βασιλιά, κι ένα μπρελόκ με 12 αντικλείδια οδηγούν τον πανδαιμόνιο δημοσιογράφο Πίκο Απίκο ξανά στην ονειρεμένη Φρουτοπία.
 

FROYTOPIA2015_0003.jpg  FROYTOPIA2015_0003z.jpg

 

Ο τρίτος τόμος (Μάιος 2016, ISBN: 978-618-5143-45-9) έχει τον τίτλο "Η ΙΠΤΑΜΕΝΗ ΣΒΟΥΡΑ" και περιλαμβάνει τα τεύχη:
15. Το πικραμύγδαλο και η γλυκοπατάτα
16. Ο παππούς του κουρέα
17. Ένα βαρέλι χωρίς βαρίδια
18. Η ιπτάμενη σβούρα
19. Ο θανάσιμος κίνδυνος
20. Ο οφθαλμαπατεώνας

Από το οπισθόφυλλο:
Για ποιο λόγο τα φρούτα της Φρουτοπίας συγκεντρώνουν βιαστικά πενήντα μπανιέρες και εκατό χιλιάδες καραμούζες; Τι αναπάντεχες περιπέτειες προμηνύει η απατηλή ιπτάμενη σβούρα; Αληθεύει η θεωρία ότι η Γη είναι στρογγυλή τις Κυριακές και τετράγωνη τις καθημερινές; Ο δαιμόνιος δημοσιογράφος Πίκος Απίκος είναι αποφασισμένος να σηκώσει το σκοτεινό πέπλο που καλύπτει αυτά και χιλιάδες ακόμα μυστήρια αψηφώντας, όπως πάντα, ολέθριες απειλές και αποτρόπαιους κινδύνους.
 

FROYTOPIA2015_0004.jpg  FROYTOPIA2015_0004z.jpg

 

Ο τέταρτος τόμος (Μάρτιος 2017, ISBN: 978-618-5143-46-6) έχει τον τίτλο "Η ΣΚΙΑ ΤΟΥ ΠΡΟΔΟΤΗ" και περιλαμβάνει τα τεύχη:
21. Τα κολοκύθια με τα τούμπανα
22. Το μουστάκι του Θάνου
23. Ο κυνηγός ταλέντων
24. Η σκιά του προδότη
25. Η δαχτυλήθρα με το δηλητήριο
26. Η σκόνη του φτερνίσματος

 

Από το οπισθόφυλλο:
Ποιος είναι ο ύπουλος προδότης που σαμποτάρει τον πύραυλο που πηγαίνει τον Ησαΐα το σέλινο στη Σελήνη; Ποια φρικτή έκπληξη περιμένει τη Μαρουλίτα το μαρούλι τη μέρα των γενεθλίων του Θάνου; Ποιος είναι στην πραγματικότητα ο μυστηριώδης Ιμπρεσάριος από το Άλφα Κενταύρου που υπόσχεται τον ουρανό με τα άστρα στη Μάτα την ντομάτα; Ο δαιμόνιος δημοσιογράφος Πίκος Απίκος βυθίζεται όλο και πιο βαθιά στο χάος των ραδιουργιών και μηχανορραφιών που απειλούν τα πολύπαθα φρούτα της θρυλικής Φρουτοπίας.

 

FROYTOPIA2015_0005.jpg  FROYTOPIA2015_0005z.jpg

 

O πέμπτος τόμος (Δεκέμβριος 2017, ISBN: 978-618-5143-47-3) έχει τον τίτλο "Το Σάντουιτς Του Τρόμου" και περιλαμβάνει τα τεύχη:

27. Οι δύο μασκοφόροι

28. Το σάντουιτς του τρόμου

29. Οι Κένταυροι του Κρόνου

30. Ήταν όλοι τους μανάβηδες

31. Το κουτάλι της γαβάθας

32. Ο άσος των μεταμφιέσεων

 

Από το οπισθόφυλλο:

Ενώ τα φρούτα και τα λαχανικά της Φρουτοπίας, μεταμορφώνονται σε αδίστακτους μανάβηδες, ενώ ο κυνηγός ταλέντων από το Άλφα Κενταύρου οδηγεί τη Μάτα την Ντομάτα σε μια εφιαλτική παγίδα, ενώ στους δρόμους της Φρουτοπίας εκτυλίσσονται ανελέητες καταδιώξεις και απίστευτες σκηνές χάους, o δαιμόνιος δημοσιογράφος Πίκος Απίκος, ύπουλα υπνωτισμένος από αυτούς που θεωρούσε φίλους, έχει πέσει σε βαθύ λήθαργο και κοιμάται του καλού καιρού. Κάποιος πρέπει να τον ξυπνήσει, αλλά ποιος;

 

FROYTOPIA2015_0006.jpg  FROYTOPIA2015_0006z.jpg

 

Ο έκτος τόμος (Ιούνιος 2018, ISBN: 978-618-5143-48-0) έχει τον τίτλο "Ο Μαύρος Πάνθηρας" και περιλαμβάνει τα τεύχη:

33. Ο Τρίτος Χρησμός

34. Η Γειτονιά με τους Σκουπιδοντενεκέδες

35. Η Σφεντόνα και το Μπρίκι

36. Η Ύπουλη Παγίδα

37. Ο Μαύρος Πάνθηρας

38. Καταδίωξη στο Φεγγαρόφωτο

 

Από το οπισθόφυλλο:

Μια άγρια καταδίωξη, μια παράτολμη απόδραση και ένας ακατάληπτος χρησμός δοκιμάζουν τη μοίρα των φρούτων της θρυλικής Φρουτοπίας. Θα καταφέρει η Μάτα η Ντομάτα να ξεφύγει από τους αμείλικτους μετόχους της Πελτε-πλίτς ή θα καταντήσει ντοματοπελτές; Τι καταχθόνιους κινδύνους θα αντιμετωπίσουν οι τρεις φυλακισμένες που δραπετεύουν από το ζοφερό κελί τους; Τι νόημα κρύβει ο απόκρυφος, τρίτος χρησμός για την κορόνα που δεν ανήκει ούτε σε πρίγκιπα, ούτε σε βασιλιά και το μπρελόκ με τα δώδεκα αντικλείδια; Και σε ποιο άγνωστο μέρος καραδοκεί ένας φονικός μαύρος πάνθηρας;

 

FROYTOPIA2015_0007.jpg  FROYTOPIA2015_0007z.jpg

 

Ο έβδομος τόμος (Μάϊος 2019, ISBN: 978-618-5143-49-7) έχει τον τίτλο "Παπιγιόν για Φώκιες" και περιλαμβάνει τα τεύχη:

39. Τα Σαράντα Στιλέτα

40. Η ανάκριση της Ερωφίλης

41. Ζητούνται διαρρήκτες

42. Πανικός στην κουζίνα

43. Όσα φέρνει ο άνεμος

44. Παπιγιόν για φώκιες

 

Από το οπισθόφυλλο:

Ενώ ο δαιμόνιος δημοσιογράφος Πίκος Απίκος και ο Φραγκίσκος το φραγκόσυκο ρισκάρουν τη ζωή τους στις παγωμένες εκτάσεις του Βόρειου Πόλου προσπαθώντας να τη βρουν, η Ιπτάμενη Σβούρα, που σε μεταμορφώνει σε ό,τι μισείς περισσότερο, προσγειώνεται κατά σατανική σύμπτωση στον κήπο της έπαυλης του Μανόλη του Μανάβη, ο οποίος μεταμορφώνεται σε κολοκυθάκι και, καταδιωκόμενος από Αδίστακτες Κότες, αποφασίζει να ζητήσει καταφύγιο στη Φρουτοπία, χωρίς να υποψιάζεται τη φρικτή μοίρα που τον περιμένει.

 

FROYTOPIA2015_0008.jpg  FROYTOPIA2015_0008z.jpg

 

Ο όγδοος τόμος (Οκτώβριος 2019, ISBN: 978-618-5143-50-3) έχει τον τίτλο " Το Δόντι της Κόμπρας" και περιλαμβάνει τα τεύχη:

45. Το δόντι της κόμπρας

46. Στο καζάνι των κανιβάλων

47. Το ξύπνημα του Φρουκτήνους

48. Η τελευταία προδοσία

49. Το υπνωτικό σκονάκι

50. Οι σαράντα σεφ

 

Από το οπισθόφυλλο:

Μετά από άγριες καταδιώξεις και αφάνταστες δοκιμασίες στην πιο συγκλονιστική, την πιο ανατριχιαστική στιγμή του έπους της Φρουτοπίας, οι δύο άσπονδοι εχθροί, ο Θάνος και ο Μανόλης, βρίσκονται επιτέλους αντιμέτωποι πρόσωπο με πρόσωπο, μόνο που αυτήν τη φορά ο Μανόλης είναι κολοκυθάκι και ο Θάνος μανάβης. Με ποιον τρόπο θα αντιδράσουν; Τι συναρπαστικές σκηνές θα εκτυλιχθούν το μοιραίο εκείνο μεσημέρι στο ηλιόλουστο τμήμα “Κολοκυθιών, Κουνουπιδιών και Καρότων” της νεόδμητης Σούπερ Φρουτίκ;

 

Τιμή: 22,90€

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4236
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  153
  • Content Count:  1514
  • Reputation:   18098
  • Achievement Points:  2201
  • Days Won:  21
  • With Us For:  5971 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Εξαιρετική παρουσίαση για μια πολύ αγαπημένη σειρά!! :clap2: Πάρτε και το εισαγωγικό τραγουδάκι της τηλεοπτικής σειράς, για να θυμηθείτε τον Πίκο Απίκο και την παρέα του :valt::respect: :respect: :respect:  αγαπητή Lilian!!!

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Πολλά  :respect: :respect: :respect:  Lilian για την παρουσίαση!!

 

Πρόκειται για την καλύτερη ίσως παιδική σειρά που εμφανίστηκε  ποτέ στην Ελληνική Τηλεόραση !!

 

Ολοκληρωμένο αφιέρωμα που αξίζει συγχαρητήρια ! :congrats::clap2::beer6:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8571
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  450
  • Reputation:   1814
  • Achievement Points:  450
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5542 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Πολύ ωραία παρουσίαση!

Θεωρώ τον εαυτό μου έναν απο τους μεγαλύτερους fans της Φρουτοπίας - έντυπης και τηλεοπτικής.

Έχω την τύχη να έχω στην κατοχή μου τα πρώτα τεύχη (5) απο τις Αγροτικές Συνεταιριστικές Εκδόσεις τα οποία βρήκα μετά απο χρόνια που τα διάβαζα μικρός στην δημοτική βιβλιοθήκη Θεσσαλονίκης. έχω σχεδόν όλα των εκδόσεων ΠΑΤΑΚΗ και φυσικά μετά ξανα ένα ένα απο την εφημερίδα του Επενδυτή τα οποία και έδεσα απο μονος μου λόγω ποιότητας χαρτιού που φοβόμουν ότι θα καταστραφουν εύκολα.

 

Είχα επίσης την τύχη να δείξω τα δεμένα τεύχη στον Τριβιζά ο οποίος ενθουσιάστηκε τόσο πολύ με την δουλειά που έγινε στο δέσιμο που σηκώθηκε απο την καρέκλα του και ζήτησε να τον βγάλουν φωτογραφία με τον τόμο..

 

Μετά ακολούθησαν οι πολυτελείς τόμοι απο την MODERN TIMES οι οποίοι ειναι οι ίδιοι ακριβώς που βγάινουν ΄τωρα απο τις Εκδόσεις Χάρτινη Πόλη που βλέπουμε απο πάνω. Και ναι αγόρασα όλους της MODERN TIMES και τώρα αγοράζω εναν καθε χρόνο που κυκλοφορούν ξανα.. Η μόνη διαφορά που πρόσεξα ειναι στον τρόπο δεσίματος του τόμου. Της MODERN TIMES μου φαίνεται να αντέχει πιο πολύ στον χρόνο και στην χρήση.

 

post-2265-0-13313900-1492602231_thumb.jpg

post-2265-0-36638400-1492602232_thumb.jpg

post-2265-0-40000700-1492602233_thumb.jpg

post-2265-0-17833000-1492602234_thumb.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3406 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

[...]

 

Είχα επίσης την τύχη να δείξω τα δεμένα τεύχη στον Τριβιζά ο οποίος ενθουσιάστηκε τόσο πολύ με την δουλειά που έγινε στο δέσιμο που σηκώθηκε απο την καρέκλα του και ζήτησε να τον βγάλουν φωτογραφία με τον τόμο..

 

[...]

 

Ωπ! Ήμουν ακριβώς πίσω σου στην ουρά για τα αυτόγραφα την ώρα που έδειχνες τον δεμένο τόμο στον Τριβιζά! Και σκέφτηκα, αυτός πρέπει να είναι δικός μας!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Πολύ ωραία αρχή με τις παρουσιάσεις Lilian! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

demiscy, σου πέρασα τις φώτο μέσα στο ποστ για να μην χαθούν κάποια στιγμή από τον imagehoster. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8571
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  450
  • Reputation:   1814
  • Achievement Points:  450
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5542 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Ωπ! Ήμουν ακριβώς πίσω σου στην ουρά για τα αυτόγραφα την ώρα που έδειχνες τον δεμένο τόμο στον Τριβιζά! Και σκέφτηκα, αυτός πρέπει να είναι δικός μας!

 

τοτε αν θυμαμαι καλα ησουν εσυ που μου επέτρεψες να πάω πριν απο σενα μιας και η "ουρα" των ατομων ηταν κάπως παράξενη :)

good times!

 

σε ευχαριστώ πολύ GreekComicFan !

Επεξεργασία από demiscy
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31933
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  373
  • Reputation:   3402
  • Achievement Points:  373
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Είναι μίααα, μόοονο μίιιαα, η ονειρεμέεεενη Φρουτοπίιιααα :aria:

Τέλειο και το soundtrack :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31587
  • Group:  Members
  • Topic Count:  62
  • Content Count:  574
  • Reputation:   1130
  • Achievement Points:  574
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2865 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Εκτός απο την σειρά που την έβλεπα μικρή μου άρεσαν επίσης και τα τραγούδια της .Ένα και ένα .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Εξαιρετική παρουσίαση Lilian για μία σειρά που σημάδεψε τα παιδικά μας χρόνια...! :respect:

 

Βλέπω ότι η παρουσία σου στο φόρουμ γίνεται ουσιαστική...!Πολλά μπράβο...! :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλή αρχή Λίλιαν ελπίζω να συνεχίσεις και με 'αλλες παρουσιάσεις τώρα που πήρες το κολαΐ .

Η φρουτοπία ''επαιζε'' πριν μερικους μήνες κάθε Σαββατόκυριακο το πρωί (φυσικά σε επανάληψη) Οι Σοφιανοί ξέρουν τι κάνουν,εμεις οι παλιοι τους θυμόμαστε(τους γονείς) απο τον Μπάρμπα Μυτούση,τον Κλούβιο και την Σουβλίτσα.

 Δεν θυμάμαι αν είχα αναφέρει οτι πριν 2 χρόνια η ΧΑΡΤΙΝΗ ΠΟΛΗ ήταν στο ATHENS CON 1 και στον σύντομο διάλογο που είχα μαζί με τον υπεύθυνο ,μου είπε ότι πίσω απο την εκδοτικη ομάδα βρίσκονται οι άνθρωποι της παλιάς Μ.Τ.Είχαν  και εχουν εκδόσει και άλλα παιδικά της Μ.Τ. (οχι κόμικς)Μου είπε οτι είχαν σκοπό να συνεχίσουν και άλλες εκδοσεις κόμικς.Αλλά 2 χρόνια μόνο με την Φρουτόπια ασχολούνται.

 Αυτά.

Επεξεργασία από Πασχαλινος κούνελος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Καλή αρχή Λίλιαν ελπίζω να συνεχίσεις και με 'αλλες παρουσιάσεις τώρα που πήρες το κολαΐ .

πίσω απο την εκδοτικη ομάδα βρίσκονται οι άνθρωποι της παλιάς Μ.Τ.

 

 

Εγώ εκείνο που παρατηρώ από τα οπισθόφυλλα, είναι ότι η Χάρτινη Πόλη είναι θυγατρική του Νάκα. :)

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3406 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

τοτε αν θυμαμαι καλα ησουν εσυ που μου επέτρεψες να πάω πριν απο σενα μιας και η "ουρα" των ατομων ηταν κάπως παράξενη :)

good times!

 

σε ευχαριστώ πολύ GreekComicFan !

 

Δεν θυμάμαι ακριβώς το γεγονός που αναφέρεις, αλλά πολύ πιθανόν να έγινε και έτσι. Και μάλιστα μου έκανε εντύπωση ο δεμένος σου τόμος, και γι'αυτό τον έβγαλα και φωτογραφία:

post-30580-0-35353400-1492629284_thumb.jpg

 

Μικρός ο κόσμος!   :lol:

 

Εδώ είμαι κι εγώ με το βιβλίο της κόρης μου:

post-30580-0-11603100-1492629289_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγώ εκείνο που παρατηρώ από τα οπισθόφυλλα, είναι ότι η Χάρτινη Πόλη είναι θυγατρική του Νάκα. :)

 

:valtnino:

Πολύ πιθανο να μεταβιβάστηκαν τα δικαιώματα που είχε η Μ.Τ. (σε Ζουζούνια,σε παραμυθια....δεν θυμάμαι πως λεγόντουσαν που ηταν της Μ.Τ. και τώρα της Χ.Π. ,πουλιουνται στα περιπτερα) και μαζί άτομα που δούλευαν στην παλιά εκδοτικη να βρήκαν δουλεια στην καινούρια. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8571
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  450
  • Reputation:   1814
  • Achievement Points:  450
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5542 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Δεν θυμάμαι ακριβώς το γεγονός που αναφέρεις, αλλά πολύ πιθανόν να έγινε και έτσι. Και μάλιστα μου έκανε εντύπωση ο δεμένος σου τόμος, και γι'αυτό τον έβγαλα και φωτογραφία:

attachicon.gifDSCN5432.JPG

 

Μικρός ο κόσμος!   :lol:

 

Εδώ είμαι κι εγώ με το βιβλίο της κόρης μου:

attachicon.gifDSCN5435.JPG

 

όντως μικρός ο κόσμος! σε ευχαριστώ για την φωτογραφία!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγώ εκείνο που παρατηρώ από τα οπισθόφυλλα, είναι ότι η Χάρτινη Πόλη είναι θυγατρική του Νάκα. :)

 

:valtnino:

Εχοντας το πρώτο μόνο βιβλίο (βρίσκωντας εύκολα πρωτογνωρο για μένα) έψαξα και δεν βρήκα καμμιά αναφορα στον ομιλο Νάκα.Αν παρατηρησεις στο οπισφόφυλλο του πρώτου τόμου δεν το αναφέρει.Μεταξύ του διαστήματος εκδοσεως του πρώτου και δευτέρου πολλά μορεί να έγιναν.

Στον πρώτο αναφέρει σαν συνεκδοτρια εταιρια την WEBENTERTAINMENT με τα γραφεια στο Μαρούσι-Μεσογειων  174 στο 2ο στη Ραφηνα.

Επεξεργασία από Πασχαλινος κούνελος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31933
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  373
  • Reputation:   3402
  • Achievement Points:  373
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Θέλω να σας ευχαριστήσω για τη μεγάλη αποδοχή σας στην πρώτη μου απόπειρα παρουσίασης. :love4:

 

Με εμψυχώσατε με τα καλά σας λόγια και χάρηκα πολύ που εμπλουτίσατε το θέμα με νέες πληροφορίες αλλά και τόσο ενδιαφέρουσες φωτογραφίες. :best:

 

Αν δεν επέμενε ο @GeoTrou πάντως, εγώ από μόνη μου δεν το έπαιρνα απόφαση! :thanks:

 

Έπεται και συνέχεια, σας διαβεβαιώ! (και αυτό είναι δέσμευση ή ίσως και απειλή, ποιος ξέρει; ) :lol:

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  838
  • Reputation:   6486
  • Achievement Points:  851
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3618 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παιδιά, η Χάρτινη Πόλη είναι μέλος του Ομίλου Νακας Book House/Bazzar (καμία σχέση με τα μουσικά Φίλιππος Νάκας)

 

Και από ότι ξέρω η οικογένεια Γιαννίκου (Modern Times, ο κόσμος του επενδυτή, και λοιπές σαβούρες που φέσωσαν το Alter) έχει σχέση με την εν λόγω εκδοτική.

 

 

:beer5:

Επεξεργασία από Paris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Αυτός είναι Θωμάς Νάκας.

 

 

Ο εκδοτικός όμιλος NAKAS GROUP κατέχει δεσπόζουσα θέση στην ελληνική αγορά τόσο αναφορικά με την εκδοτική του δραστηριότητα, όσο και στον τομέα των εισαγωγών, των εξαγωγών και της εμπορίας βιβλίων και τουριστικών αναμνηστικών ειδών.

Οι δραστηριότητες του Ομίλου διακρίνονται σε τρεις κλάδους: παραγωγή προϊόντων, χονδρικό και λιανικό εμπόριο.

Από τη δεκαετία του 2000, οι Εκδόσεις ΟΡΑΜΑ υπό τη διοίκηση του εκδότη Θωμά Νάκα και των υιών του, Γιώργο και Αποστόλη Νάκα, διέγραψαν μια δυναμική πορεία ανάπτυξης και τον Νοέμβριο του 2013 μετατράπηκαν σε Ανώνυμη Εταιρία με την επωνυμία ΘΩΜΑΣ ΝΑΚΑΣ ΕΚΔΟΤΙΚΗ ΑΝΩΝΥΜΟΣ ΕΤΑΙΡΙΑ.

Από το 2013 η ΟΡΑΜΑ ανήκει στον Όμιλο Εταιρειών NAKAS GROUP, γεγονός πολύ σημαντικό για τη διαχρονική πορεία της προς τη συνεχή εξέλιξη και ανάπτυξή της στην ευρύτερη εκδοτική αγορά.

Στον Όμιλο NAKAS GROUP εκτός από τις Εκδόσεις ΟΡΑΜΑ ανήκουν οι Εκδόσεις NAKAS ROAD CARTOGRAPHY, ΣΤΕΛΙΟΣ ΚΑΠΡΑΝΙΔΗΣ, VEKTOR, ΧΑΡΤΙΝΗ ΠΟΛΗ, τα ταξιδιωτικά βιβλιοπωλεία TRAVEL BOOKSTORE, τα βιβλιοπωλεία NAKAS BOOK BAZAAR και ΝAKAS BOOK HOUSE, η εταιρία παραγωγής τουριστικών αναμνηστικών ειδών HEART Bit και η εταιρία αυτοκόλλητων σήμανσης και πληροφόρησης i-SIMA.

Ο όμιλος NAKAS GROUP, με σημαντικές επενδύσεις στις εισαγωγές, τις εξαγωγές, τις εκδόσεις, το χονδρικό και το λιανικό εμπόριο, έχει σήμερα τη σημαντικότερη και πλέον διευρυμένη παρουσία στο χώρο των εκδόσεων.

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ο έκτος τόμος της Φρουτοπίας έχει κυκλοφορήσει (με τίτλο "Ο μαύρος πάνθηρας") και το γνωστό βιβλιοπωλείο τον έχει (κι αυτόν) με έκπτωση 30%. :) 

 

 

:beer: 

Επεξεργασία από Indian
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  399
  • Reputation:   2178
  • Achievement Points:  439
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1997 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Όπως αναφέρθηκε και απο τον φίλο Indian, έχει κυκλοφορήσει ο έκτος τόμος αλλά -προφανώς-και ο πέμπτος. Αν μπορεί η θεματοθέτρια ας επικαιροποιήσει την αρχική της δημοσίευση.

 

Αγόρασα 2 τόμους της φρουτοπίας (Χάρτινη Πόλη) και αναφέρω πως η ποιότητα της έκδοσης είναι πολύ καλή. Το αναφέρω γιατί για άλλες εκδόσεις είχα διαβάσει αρνητικά σχόλια.

 

Ας ελπίσουμε ότι θα εκδόσουν και τα 2 τελευταία (και ότι δεν θα καθυστερήσουν).  : - )

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Η ανανέωση των διαπιστωμένων γίνεται μόνο με σκανς των εξώφυλλων. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  399
  • Reputation:   2178
  • Achievement Points:  439
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1997 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τελείωσα τον πρώτο τόμο και θα ήθελα να πω μια γνώμη.

 

Φρουτοπία δεν είχα διαβάσει ποτέ, ούτε καν είχα δει την τηλεοπτική σειρά (με φόβιζε για κάποιο λόγο..) οπότε θα ήθελα να έχω έστω και μεγάλος μια γνώμη αυτού του πασίγνωστου έργου του Τριβιζά.

 

Ενώ δεν είχα διαβάσει Φρουτοπία, εν τούτοις το σχέδιο του Ν. Μαρουλάκη μου ήταν γνωστό και οικείο απο το περιοδικό τα "σαΐνια" και αυτό ήταν ένα επιπλέον έναυσμα για να θέλω να διαβάσω το κόμικ. Το έργο ενώ είναι παιδικό, δεν είναι όμως "αφελές". Έξυπνο σε σύλληψη και σενάριο, ο Τριβιζάς με την πένα του Μαρουλάκη παρουσίασαν έναν πολύ όμορφο κόσμο. Το σχέδιο του Μαρουλάκη είναι πολύ απλό και ιδανικό για την απεικόνιση ενός παραμυθένιου κόσμου. Είμαι βέβαιος πως αν το είχα διαβάσει μικρός θα με είχε μαγέψει. Είναι φανερό όμως πως ο ίδιος εξέλιξε το σχέδιό του. Δεν γνωρίζω βέβαια την χρονική κυκλοφορία των τευχών, αλλά μπορείτε ήδη απο τα τεύχη που συμπεριλαμβάνονται στον πρώτο τόμο, την σχεδιαστική διαφορά και πρόοδο του Πίκου Απίκου στην αρχή και προς το τέλος του τόμου. . Το έργο είναι έξυπνα γραμμένο (Τριβιζάς γαρ) και σίγουρα αφήνει μηνύματα που μάλλον μόνο ένας μεγαλύτερος μπορεί να καταλάβει. Όπως θα γνωρίζετε ή και θα υποπτεύεστε όσοι δεν το χετε διαβάσει, τα κείμενα βρίθουν απο λογοπαίγνια σήμα κατατεθέν του Τριβιζά. Το σενάριο είναι ενώ απλό και παιδικό, να αναφέρω (και δεν το βάζω επίτηδες σε spoiler γιατί μπορεί να το διαβάζει ένας γονιός) ότι περιέχει στιγμές που ίσως θα φοβίσουν τα (πολύ) μικρά παιδιά. Όσο αφορά τον πρώτο τόμο τουλάχιστον, υπάρχει μια σκηνή θανάτου αλλά και μία "παρουσίαση" οργάνων βασανιστηρίων όπως λεμονοστύφτες κτλ. Ίσως τα παιδάκια κάνοντας τις δικές τους φανταστικές σκέψεις να φοβηθούν κάπως.

 

Τώρα θα ήθελα να αναφέρω κάποια μειονεκτήματα τα οποία δεν μου άρεσαν.

 

Σχετικά με το σενάριο:

Spoiler

Κατα την δίκη του Θάνου, γιατί η Λουλού η Χονολουλού δεν μίλησε πριν μπει ο Βρασίδας το κρεμμύδι αλλά απλώς κοίταγε την εκτέλεση της θανατικής καταδίκης; Αυτά που είπε για τον μανάβη, δεν μπορούσε να τα πει νωρίτερα πριν την καταδίκη του Θάνου;

 

Σχετικά με το σχέδιο:

 

α. Γιατί ο Μαρουλάκης άλλαξε στην πορεία σχεδιαστικά τον Μανόλη τον μανάβη;

β. Δεν μου άρεσε που πάνω στο σχέδιο προστέθηκαν "έτοιμα" σχέδια. Συγκεκριμένα διάφορα σπουργιτάκια, ήλιοι αλλά και μαργαρίτες, "έντυναν" τον ουρανό και τα πεζοδρόμια πάνω στο αρχικό σχέδιο. Δεν νομίζω αυτά να ήταν προσθήκη του Μαρουλάκη γιατί νομίζω φαίνεται πως είναι απο υπολογιστή. Επίσης βρήκα στο ίντερνετ κάποια τεύχη της εποχής και όντως βλέπω πως δεν υπήρχαν αυτά. Μου φάνηκε φάλτσο όλο αυτό και φυσικά πέρα ως πέρα αταίριαστο με το σχέδιο του Μαρουλάκη. Πάντως ο χρωματισμός νομίζω είναι ποιοτικότερος απο τα μεμονωμένα τεύχη.

 

 

Εν κατακλείδι αν και παιδικό έργο, νομίζω πως όποιος ενήλικος έχει μια παιδική διάθεση μέσα του (με την καλή έννοια), θα εκτιμήσει το έργο και δεν θα το απορρίψει σαν κάτι παιδικό. Εμένα μου άρεσε αρκετά και σίγουρα θα προχωρήσω και στην ανάγνωση των επόμενων τόμων.
 

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

9 ώρες πριν, lovcom είπε:

...ούτε καν είχα δει την τηλεοπτική σειρά (με φόβιζε για κάποιο λόγο..)

 

Προσωπικά δεν είχα πρόβλημα να βλέπω την Φρουτοπία όταν ήμουν μικρός. Απεναντίας, την λάτρευα. Όμως αυτή την αντίδραση που περιγράφεις την διαπίστωσα πρόσφατα στην βαφτιστήρα μου, όταν είπα να την βάλω να δει το πρώτο επεισόδιο. Τρόμαξε πολύ και δεν ήθελε να δει την συνέχεια. :( 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  399
  • Reputation:   2178
  • Achievement Points:  439
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1997 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Indian οι κούκλες όπως και να το κάνουμε ήταν "τρομακτικές" για ένα μικρό παιδί. Ερευνώντας απο το ίντερνετ για τη φρουτοπία, διαπίστωσα (απο άρθρα, σχόλια κτλ) πως δεν ήμουν ο μόνος που είχα αυτή τη φοβία αλλά την είχαν κι άλλοι (όπως και η βαφτιστήρα σου)!

 

Δεν ήταν μόνο οι κούκλες τρομακτικές αλλά και όλο το "μυστηριώδες" και "σκοτεινό" κλίμα που είχε. Νομίζω -τουλάχιστον αρκετοί που το χετε ζήσει-καταλαβαίνετε τι θέλω να πω.

 

Πάντως ήταν φάτσα αυτή του Πίκου Απίκου; Σα σκιάχτρο ήταν...χίλιες φορές προτιμώ την κομίστικη βερσιόν!

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

12 ώρες πριν, lovcom είπε:

[...] Δεν μου άρεσε που πάνω στο σχέδιο προστέθηκαν "έτοιμα" σχέδια. Συγκεκριμένα διάφορα σπουργιτάκια, ήλιοι αλλά και μαργαρίτες, "έντυναν" τον ουρανό και τα πεζοδρόμια πάνω στο αρχικό σχέδιο. Δεν νομίζω αυτά να ήταν προσθήκη του Μαρουλάκη γιατί νομίζω φαίνεται πως είναι απο υπολογιστή. Επίσης βρήκα στο ίντερνετ κάποια τεύχη της εποχής και όντως βλέπω πως δεν υπήρχαν αυτά. [...]

Ακούγεται πολύ άσχημο αυτό, όμως ίσως να μην είναι και τόσο. Έχουμε συγκεκριμένα παραδείγματα;

Επίσης η σειρά σε τι φάση βρίσκεται; Συνεχίζει, έχει ολοκληρωθεί, έχει σταματήσει; Θυμάμαι που με ενδιέφερε να ξεκινήσω να αγοράζω τους τόμους, όμως δεν είχε ολοκληρωθεί η σειρά και γι' αυτό δεν πήρα κανέναν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

@lovcom Ναι, έχεις δίκιο. Οι μαριονέτες τής οικογένειας Σοφιανού ήταν αρκετά τρομακτικές για την παιδική ηλικία. :) 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  399
  • Reputation:   2178
  • Achievement Points:  439
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1997 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

H σειρά είναι στον 6 τόμο και υπολείπονται άλλοι δύο. Είχα στείλει μήνυμα στις εκδόσεις "χάρτινη πόλη" καιτους ρώτησα αν θα ολοκληρωθεί η σειρά. Μου απάντησαν πως μέσα στο 2019 είναι προγραμματισμένο να κυκλοφορήσουν οι δύο εναπομείναντες τόμοι. Ας ελπίσουμε ότι δεν θα στραβώσει κάτι.

 

Μπορώ να ανεβάσω κάποια καρέ αλλά θα είναι απο το κινητό μου. Δεν το έκανα γιατί νομίζω ότι οι κανονισμοί είναι να ανεβαίνουν φωτογραφίες σκαναρισμένες. Σκάνερ δυστυχώς δεν έχω. Αν θέλετε πάντως μετα χαράς ανεβάζω φωτογραφίες απο κινητό.

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

3 λεπτά πριν, lovcom είπε:

[...]Μπορώ να ανεβάσω κάποια καρέ αλλά θα είναι απο το κινητό μου. Δεν το έκανα γιατί νομίζω ότι οι κανονισμοί είναι να ανεβαίνουν φωτογραφίες σκαναρισμένες. Σκάνερ δυστυχώς δεν έχω. Αν θέλετε πάντως μετα χαράς φωτογραφίες απο κινητό.

Οι εικόνες που θέλουμε να είναι σκαναρισμένες και σε συγκεκριμένα dpi, είναι τα εξώφυλλα που ανεβαίνουν στο αρχείο. Για τέτοιες εικόνες που υπάρχουν απλά για να κάνουμε κουβέντα και να διαπιστώσουμε διαφορές, δεν υπάρχει θέμα :D  

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.