Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  399
  • Reputation:   2178
  • Achievement Points:  439
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1997 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ανεβάζω ενδεικτικές φωτογραφίες.

 

Οι συγκεκριμένες αποτελούν σύγκριση με την έκδοση του Πατάκη (αριστερά Χάρτινη Πόλη, δεξιά Πατάκη):

00.jpg00a.png

 

01.jpg01a.png

 

02.jpg02a.png

 

Μια ακόμη φωτογραφία (χωρίς να έχω να συγκρίνω με το αυθεντικό) που φαίνεται πως έχουν "ντύσει" το πεζοδρόμιο:

05.jpg

 

 

Εδώ έχουμε δύο φωτογραφίες απο τον ίδιο τόμο (Β´ τόμος). Δεν βρήκα να συγκρίνω με  το πρωτότυπο. Στο πρώτο καρέ ο δρόμος είναι "ντυμένος" με γρασίδι ενώ το πεζοδρόμιο κανονικό, και στην αμέσως επόμενη σελίδα έχουμε το ακριβώς αντίθετο: ο δρόμος ασφαλτοδρομένος ενώ το πεζοδρόμιο ντυμένο με γρασίδι:

03.jpg04.jpg

 

 

Τέλος (απο τον Ά τόμο) έχουμε την ανεξήγητη σχεδιαστική διαφοροποίηση του Μανόλη του Μανάβη. Μια χαζή εξήγηση που μπορώ να δώσω είναι ότι ο πρώτος Μανόλης δεν εμφανίζεται ποτέ "live" παρα μόνο σε αφηγήσεις, ενώ ο δεύτερος εμφανίζεται σε πραγματικό χρόνο. Ο πρώτος σαφώς καλύτερος:

06.jpg07.jpg

 

 

 

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Κοίτα να δεις πράματα, πολύ ενδιαφέρον. Αναρωτιέμαι αν αξίζει να μην πάρω τελικά τους τόμους και να ψάξω για προηγούμενες εκδόσεις. Άραγε είχαν γίνει αλλαγές και εκεί; Από την άλλη, σκέφτομαι πως όταν πιάνεις τον τόμο στα χέρια σου, δεν θα φαίνεται τόσο μεγάλη διαφορά, αλλά και πάλι, προτιμάω το πρωτότυπο μου φαίνεται, κρίνοντας από τις εικόνες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  399
  • Reputation:   2178
  • Achievement Points:  439
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1997 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Είχα βρει και τα αυθεντικά (νομίζω τα αυθεντικά ήταν) στο μοναστηράκι. Να σου πω την αλήθεια δεν είχα ενθουσιαστεί. Ολιγοσέλλιδες "παλιοφυλλάδες" ήταν. Καμία σχέση με την καλαισθησία που βγάζει ο τόμος.

 

Επίσης νομίζω ότι η έκδοση της 'χάρτινης πόλης" έχει και τον καλύτερο χρωματισμό. Σε σχέση με του πατάκη φαίνεται ότι υπερέχει, αλλά ακόμα και αν συγκρίνετε τα εξώφυλλα της χάρτινης πόλης με αυτή των modern times, νομίζω θα συμφωνήσετε πως η χπ υπερέχει.

 

Η "γκρίνια" μου έγκειται ακριβώς στην καλαισθησία αυτών των εκδόσεων· αφού έκανες τόσο καλή δουλειά, γιατί πειράζεις το αυθεντικό σχέδιο; Δεν καταλαβαίνω ποιός ενέκρινε κάτι τέτοιο. Αν παρατηρήσετε προσεκτικά, θα δείτε πως τα "τέλεια" σκίτσα που προέρχονται απο υπολογιστή, πόσο αντίθεση κάνουν με την "ανθρώπινη" γραμμή του Μαρουλάκη.

 

Επίσης να αναφέρω πως απο μία γρήγορη ματιά που έριξα και στους επόμενους τόμους, το φαινόμενο αυτό δεν παρατηρείται απο τον τόμο 4 και μετά (δηλαδή μέχρι τον ήδη κυκλοφορηθέντα τόμο, τον έκτο).

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Η χάρτινη πόλη προέκυψε από συγγενείς του εκδότη της Modern Times υπόψη. Η οποία Modern Times είναι η πρώτη που έβγαλε ολοκληρωμένο το έργο  πρώτα μέσω τευχών στον Κόσμο του Επενδυτή και μετά σε τόμους, όσο ήταν ακόμα ζωντανός ο Μαρουλάκης, οπότε μάλλον δικές του επεμβάσεις είναι. :) Αυτή η έκδοση δεν πρέπει να έχει διαφορά από αυτή της Modern Times.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  399
  • Reputation:   2178
  • Achievement Points:  439
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1997 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κι εγώ GreekComic δεν νομίζω να έχει διαφορά απο την έκδοση της MT.

 

Προσωπικά  δίνω μεγαλύτερη βαρύτητα στο κείμενο απ'ότι στο σχέδιο όπου κακά τα ψέμματα λίγο πολύ επαναλαμβάνεται. Οπότε δεν με απασχολούν -και δεν με αποσπούν- οι επιπλέον σχεδιαστικές προσθήκες για ένα ούτως η άλλως απλό (δεν το λέω για κακό) σχέδιο. Μου αρκεί που είναι καλαίσθητη έκδοση και που έχει -μάλλον- τον καλύτερο χρωματισμό.

 

Μου χει περάσει απο το μυαλό και η σκέψη να πληκτρολογήσω μόνο τα κείμενα και να φτιάξω σε βιβλίο  μια "λογοτεχνική μορφή" της φρουτοπίας. :P   Ήδη καθώς προχωράω και με τον δεύτερο τόμο, εκτιμώ όλο και περισσότερο το πνευματώδες ύφος του Τριβιζά. Ελπίζω να παραμείνει στα ίδια επίπεδα η ποιότητα μέχρι το τέλος και του 8ου τόμου (γιατί μιλάμε για πραγματικά μεγάλο έργο).

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Οκ, με πείσατε, το ανέβαλα αρκετά. Τη Δευτέρα θα αγοράσω τον πρώτο τόμο και θα πάρουν σειρά και οι επόμενοι. Καλή μου ανάγνωση :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  399
  • Reputation:   2178
  • Achievement Points:  439
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1997 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Φίλε Phantom ελπίζω μόνο να βρεις τον πρώτο τόμο γιατί απ όσο έχω δει είναι εξαντλημένος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Ένας ακόμα λόγος τότε για να βιαστώ :D. Μου αρέσει που περίμενα να τα πάρω και μαζεμένα τρομάρα μου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  399
  • Reputation:   2178
  • Achievement Points:  439
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1997 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Χωρίς να θέλω να σε αγχώσω, ο δεύτερος τόμος ήδη εξαντλήθηκε στην Πολιτεία. Πράγμα που σημαίνει πως σιγά  σιγά βαδίζει προς εξάντληση και αυτός ο τόμος. Τον βρήκα στην Πρωτοπορία όμως. Τσέκαρε φυσικά και εδώ.

 

Αν πετύχω πουθενά τον ά τόμο σε κανένα βιβλιοπωλείο, θα ειδοποιήσω το φόρουμ.

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3406 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

On 15/2/2019 στο 2:52 ΜΜ, lovcom είπε:

Είχα βρει και τα αυθεντικά (νομίζω τα αυθεντικά ήταν) στο μοναστηράκι. Να σου πω την αλήθεια δεν είχα ενθουσιαστεί. Ολιγοσέλλιδες "παλιοφυλλάδες" ήταν. Καμία σχέση με την καλαισθησία που βγάζει ο τόμος.

[...]

 

Αν ήταν παλιοφυλλάδες αυτά που βρήκες, πρέπει να ήταν τα ένθετα που έδιναν με την εφημερίδα (και που τα τύπωσαν σε χαρτί εφημερίδας). Τα αυθεντικά αυθεντικά (αυτά), είναι αρκετά καλής ποιότητας. Μου φαίνονται καλύτερα και από τις τρεις σειρές τόμων που κυκλοφόρησαν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  399
  • Reputation:   2178
  • Achievement Points:  439
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1997 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Έχεις δίκιο. Με τίποτα δεν ήταν αυτά που παρέθεσες. Μάλλον λοιπόν θα ήταν ένθετα εφημερίδας.

 

Αν πετύχω κανένα πρωτότυπο τευχάκι -και αυτό σε καλή τιμή- , θα το χτυπήσω έτσι για το cult της υπόθεσης :Ρ

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Το λοιπόν, έκανα μία γύρα σήμερα, και ύστερα από 7-8 αποτυχημένες προσπάθειες, βρήκα τον 1ο τόμο, τελευταίο αντίτυπο σε ένα από τα μαγαζιά που έπρεπε να είχα πάει εξ αρχής, στο Solaris. Ο δεύτερος τόμος υπάρχει ακόμα στο Solaris & Comicon αλλά προσωπικά τον παρήγγειλα από το Comicstrip. Οι υπόλοιποι κυκλοφορούν κανονικά εξ όσων γνωρίζω.

 

Κατά τ' άλλα,  πέτυχα μερικά τεύχη της Modern Times στην όλη αναζήτηση, και έριξα μια ματιά συγκεκριμένα στο 3ο τεύχος. Δεν είχε τις χαζομάρες που έκαναν στον πρώτο τόμο της Χάρτινης Πόλης. Οι οποίοι τόμοι από την μία είναι εξαιρετική σε όψη και σε χαρτί, όμως από την άλλη, δεν μπορώ να παραβλέπω πως πετσόκοψαν τόσο πολύ το σχέδιο. Αντί για το ζωγραφιστό σχέδιο του Μαρουλάκη, έχουν βάλει παντού copy/paste σχέδια και γενικά αχρείαστες προσθήκες. Πολύ κρίμα. Ήλπιζα να το διόρθωναν σε καμιά επανέκδοση, όμως ο τόμος που πήρα είναι ήδη επανέκδοση (γράφει © 2017) επομένως δεν νομίζω να διορθωθεί ποτέ. Ίσως να ψάξω αργότερα για τα τεύχη της Modern Times, θα δείξει. Προς το παρόν, φτάνει η γκρίνια, πάω να διαβάσω τον Απίκο και γυρνάω απίκο για εντυπώσεις :D  

 

 

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3406 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

@PhantomDuck 

Πάντως, τώρα όπως μιλάμε, το public της Κύπρου έχει τους τόμους 1, 3, 5, 6 στο ράφι και τον τόμο 2 με δυνατότητα παραγγελίας.

 

Υγ.: και για να λέμε την αλήθεια, μόλις τώρα πρόσεξα ότι είναι οι τόμοι της Χάρτινης Πόλης και όχι της Modern Times. Νόμιζα ότι από τότε που αγόρασα τους τόμους της Modern Times το 2009-10 και για την τελευταία δεκαετία, το public είχε στα ράφια τους τόμους της ΜΤ.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Άρα τώρα, το ερώτημα είναι εάν οι τόμοι της Modern Times είναι κι αυτοί φωτοσοπιασμένοι, για να δούμε ποια είναι η absolute edition :D  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3406 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

5 λεπτά πριν, PhantomDuck είπε:

Άρα τώρα, το ερώτημα είναι εάν οι τόμοι της Modern Times είναι κι αυτοί φωτοσοπιασμένοι, για να δούμε ποια είναι η absolute edition :D  

 

Δεν πρόσεξα τίποτα παράξενο όταν διάβαζα τους τόμους της Modern Times. Κάτι τέτοια μου χτυπούν πολύ στο μάτι. Πες συγκεκριμένες σελίδες και καρέ από όποιο τόμο θέλεις (με φώτο ή με περιγραφή) και θα το ελέγξω τώρα επιτόπου.

 

Και εδώ που τα λέμε φίλε @PhantomDuck, δεν το πιστεύω ότι δεν διάβασες τη Φρουτοπία!!! Άνετα τη συγκρίνω με τις αγαπημένες μου ιστορίες του Καρλ Μπαρκς. Θυμάμαι που έβλεπα τον 1ο κύκλο στην τηλεόραση όταν ήμουν 7 και όταν συμπληρώθηκε και ο 3ος κύκλος, 3-4 καλοκαίρια αργότερα, δεν ήξερα τι γίνεται στο τέλος της υπόθεσης, διότι το τελευταίο επεισόδιο που προβλήθηκε στην ΕΡΤ ήταν αυτό πριν από τη γειτονιά των σκουπιδοτενεκέδων (που όπως έμαθα αργότερα, οι σκουπιδοτενεκέδες ήταν και το τελευταίο επεισόδιο που γυρίστηκε). Και μετά από 20 χρόνια πήρα στα χέρια μου όλους τους τόμους της Modern Times και θα μάθαινα επιτέλους τι είχε γίνει στο τέλος. Ήμουν τόσο συγκινημένος που δεν μπορούσα να αρχίσω να τους διαβάζω - μπορεί να πέρασαν και μήνες, δεν θυμάμαι σίγουρα. Θα άλλαζε ριζικά η καταγραμμένη Ιστορία των Τεχνών όπως την ήξερα, αφού θεωρούσα δεδομένο ότι η Φρουτοπία είχε μείνει ατέλειωτη, μπορεί και σκόπιμα. Μου πήρε αρκετό καιρό να πάρω την απόφαση να τα διαβάσω, αλλά μόλις άρχισα τα διάβασα όλα σε 1 ή 2 απογεύματα μετά τη δουλειά. Και σε ένα σημείο προς το τέλος της ιστορίας ανατρίχιασα απίστευτα!

Spoiler

άντε, δεν θα σας κάνω spoiler στην υπόθεση :D

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  399
  • Reputation:   2178
  • Achievement Points:  439
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1997 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

6 hours ago, PhantomDuck said:

..πέτυχα μερικά τεύχη της Modern Times στην όλη αναζήτηση, και έριξα μια ματιά συγκεκριμένα στο 3ο τεύχος. Δεν είχε τις χαζομάρες που έκαναν στον πρώτο τόμο της Χάρτινης Πόλης..

 

 

Είσαι σίγουρος γι'αυτό; Επειδή υπάρχουν πολλά μεμονωμένα τεύχη της ΜΤ σκαναρισμένα στο διαδίκτυο, τα "κολλάζ" που κοτσάρουν τουλάχιστον στον ουρανό υπάρχουν. Εδώ μια screenshot απο το 4ο τεύχος (ΜΤ έκδοση):

 

Screenshot-from-2019-02-18-23-50-49.png

 

Φαίνονται καθαρά οι -όπως σωστά λες κι εσύ- χαζομάρες στον ουρανό και ξεχωρίζουν σαφέστατα απο το σχέδιο του Μαρουλάκη.
Όσο αφορά όμως την έκδοση της ΜΤ, αυτό που μπορώ να πω με σχετική σιγουριά είναι 1) πως τα κολλάζ αυτά είναι λίγο λιγότερα απο της έκδοσης της ΧΠ (η ΧΠ έχει προσθέσει κάπως περισσότερα) και 2) της ΜΤ οι δρόμοι και τα πεζοδρόμια είναι όπως τα σχεδίασε ο Μαρουλάκης. Το φαινόμενο να "ντύνονται" με γρασίδι" και μαργαρίτες, παρατηρείται μόνο στην έκδοση της ΧΠ. Δεν είμαι σίγουρος για τους τόμους της ΜΤ αλλά δεν βρίσκω το λόγο γιατί να είναι διαφορετικοί απο τα περιοδικά.

 

Έτσι με το σκεπτικό ότι δεν υπάρχει μία ολοκληρωμένη έκδοση της φρουτοπίας που να είναι "καθαρή" απο αυτά τα περιττά (και κατα τη γνώμη μου παντελώς αχρείαστα) κολλάζ, νομίζω ότι δεν χρειάζεται πλέον να μας απασχολεί το θέμα αφού δεν υπάρχει δυνατότητα επιλογής.

 

 

(εννοείται αναμένουμε την γνώμη σου ) :-)

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

5 ώρες πριν, apetoussis82 είπε:

 

Δεν πρόσεξα τίποτα παράξενο όταν διάβαζα τους τόμους της Modern Times. Κάτι τέτοια μου χτυπούν πολύ στο μάτι. Πες συγκεκριμένες σελίδες και καρέ από όποιο τόμο θέλεις (με φώτο ή με περιγραφή) και θα το ελέγξω τώρα επιτόπου. [...]

 

19 λεπτά πριν, lovcom είπε:

Είσαι σίγουρος γι'αυτό; Επειδή υπάρχουν πολλά μεμονωμένα τεύχη της ΜΤ σκαναρισμένα στο διαδίκτυο, τα "κολλάζ" που κοτσάρουν τουλάχιστον στον ουρανό υπάρχουν. Εδώ μια screenshot απο το 4ο τεύχος (ΜΤ έκδοση): [...]

 

Το παράδειγμα που παρατήρησα ήταν αυτό. Όλα τα πεζοδρόμια είναι λες και είναι ντυμένα με αυτοκόλλητα σαν αυτά που μας έβαζε η μάνα μας στο σχολείο όταν ντύναμε τα βιβλία. Στο 3ο τεύχος ΜΤ δεν υπήρχε, όμως στον 1ο τόμο της ΧΠ που αγόρασα υπάρχει κανονικά (από εκεί είναι και η φωτογραφία). Τώρα για λοιπές λεπτομέρειες δεν έψαξα παραπάνω, όμως δεν έχω λόγο να αμφισβητήσω όσα λέει ο @lovcom. Αν επιβεβαιώσει τη σελίδα και ο @apetoussis82 , φτάνουμε στο συμπέρασμα πως μάλλον τα τεύχη της ΜΤ = τόμοι ΜΤ με λίγη επεξεργασία, και οι τόμοι της ΧΠ είναι με φουλ επεξεργασία.

IMG_20190219_000421.jpg

 

EDIT
Και ένα ακόμα παράδειγμα από κάποιες σελίδες αργότερα.

IMG_20190219_000551.thumb.jpg.0f07712a95e87a46bd2ba9b6b967d4e0.jpg

 

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3406 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

On 19/2/2019 στο 12:03 ΠΜ, lovcom είπε:

Είσαι σίγουρος γι'αυτό; Επειδή υπάρχουν πολλά μεμονωμένα τεύχη της ΜΤ σκαναρισμένα στο διαδίκτυο, τα "κολλάζ" που κοτσάρουν τουλάχιστον στον ουρανό υπάρχουν. Εδώ μια screenshot απο το 4ο τεύχος (ΜΤ έκδοση):

 

Screenshot-from-2019-02-18-23-50-49.png

 

Φαίνονται καθαρά οι -όπως σωστά λες κι εσύ- χαζομάρες στον ουρανό και ξεχωρίζουν σαφέστατα απο το σχέδιο του Μαρουλάκη.
Όσο αφορά όμως την έκδοση της ΜΤ, αυτό που μπορώ να πω με σχετική σιγουριά είναι 1) πως τα κολλάζ αυτά είναι λίγο λιγότερα απο της έκδοσης της ΧΠ (η ΧΠ έχει προσθέσει κάπως περισσότερα) και 2) της ΜΤ οι δρόμοι και τα πεζοδρόμια είναι όπως τα σχεδίασε ο Μαρουλάκης. Το φαινόμενο να "ντύνονται" με γρασίδι" και μαργαρίτες, παρατηρείται μόνο στην έκδοση της ΧΠ. Δεν είμαι σίγουρος για τους τόμους της ΜΤ αλλά δεν βρίσκω το λόγο γιατί να είναι διαφορετικοί απο τα περιοδικά.

 

Έτσι με το σκεπτικό ότι δεν υπάρχει μία ολοκληρωμένη έκδοση της φρουτοπίας που να είναι "καθαρή" απο αυτά τα περιττά (και κατα τη γνώμη μου παντελώς αχρείαστα) κολλάζ, νομίζω ότι δεν χρειάζεται πλέον να μας απασχολεί το θέμα αφού δεν υπάρχει δυνατότητα επιλογής.

 

 

(εννοείται αναμένουμε την γνώμη σου ) :-)

 

On 19/2/2019 στο 12:15 ΠΜ, PhantomDuck είπε:

 

 

Το παράδειγμα που παρατήρησα ήταν αυτό. Όλα τα πεζοδρόμια είναι λες και είναι ντυμένα με αυτοκόλλητα σαν αυτά που μας έβαζε η μάνα μας στο σχολείο όταν ντύναμε τα βιβλία. Στο 3ο τεύχος ΜΤ δεν υπήρχε, όμως στον 1ο τόμο της ΧΠ που αγόρασα υπάρχει κανονικά (από εκεί είναι και η φωτογραφία). Τώρα για λοιπές λεπτομέρειες δεν έψαξα παραπάνω, όμως δεν έχω λόγο να αμφισβητήσω όσα λέει ο @lovcom. Αν επιβεβαιώσει τη σελίδα και ο @apetoussis82 , φτάνουμε στο συμπέρασμα πως μάλλον τα τεύχη της ΜΤ = τόμοι ΜΤ με λίγη επεξεργασία, και οι τόμοι της ΧΠ είναι με φουλ επεξεργασία.

IMG_20190219_000421.jpg

 

EDIT
Και ένα ακόμα παράδειγμα από κάποιες σελίδες αργότερα.

IMG_20190219_000551.thumb.jpg.0f07712a95e87a46bd2ba9b6b967d4e0.jpg

 

 

 

Σε σχέση με την εικόνα που παρέθεσε o @lovcom, παραβάλλω την πιο κάτω φωτογραφία στην οποία φαίνεται η σχετική σελίδα από την αρχική έκδοση της Φρουτοπίας (πάνω) και από την έκδοση των τόμων της Modern Times (κάτω):
FROUTOPIA1.thumb.jpg.33b6e865411aa04463ef0f0a7b590640.jpg

 

Συγκρίνοντας, βλέπουμε ότι:

- στην αρχική έκδοση της Φρουτοπίας (Αγροτικές Συνεταιριστικές Εκδόσεις Α.Ε.) δεν υπάρχουν σαχλά σχεδιάκια πουθενά.

- στην έκδοση των τόμων της Modern Times του 2008 υπάρχουν μερικά αλλοπρόσαλλα πετούμενα στον αέρα, ίδια με αυτά που φαίνονται στην εικόνα που βρήκε ο lovcom στο διαδίκτυο από την έκδοση των μεμονωμένων τευχών της Modern Times (είναι η έκδοση του 2008 ή του 2010 ???)

- επίσης, βλέπουμε ότι οι δύο εκδόσεις της Modern Times υπέστησαν διαφορετική επεξεργασία - βλ. επιγραφή στη σκάλα του αεροπλάνου, κλπ.

 

Σε σχέση με τις δύο εικόνες που παραθέτει ο @PhantomDuck, έχω φωτογραφίσει τις σχετικές σελίδες του τόμου της Modern Times:

FROUTOPIA2.thumb.jpg.bcb8d570d70b46dc470caef44b67af54.jpg

FROUTOPIA3.thumb.jpg.d351ad7a3adcfcd69743501e677dca9f.jpg

 

Συγκρίνοντας τις δύο εκδόσεις, βλέπουμε ότι δεν υπάρχουν λουλουδάτα πεζοδρόμια ή χορταριασμένοι δρόμοι στους τόμους της Modern Times. Επομένως, για άγνωστο λόγο, η Χάρτινη Πόλη αποφάσισε να χειροτερέψει τα πράγματα...

 

Βλέπω όμως και μια βελτίωση στην έκδοση της Χάρτινης Πόλης: στο τελευταίο καρέ της πρώτης εικόνας, η Modern Times είχε τυπογραφικό λάθος, το οποίο διορθώθηκε στον τόμο της Χάρτινης Πόλης.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Ένα αντίτυπο του πρώτου και του δεύτερου τόμου βρίσκεται στο κέντρο τύπου της Αίγινας, στην παραλία. Ένα ακόμα αντίτυπο του πρώτου και δεύτερου τόμου βρίσκεται στο νησί, στο βιβλιοπωλείο «Λιχνάρι» αν δεν κάνω λάθος. Ονομαστική τιμή και στα δύο μέρη.

 

Κατά τ' άλλα, τελείωσα το πρώτο ταξίδι του Πίκου. Ωραίο μου φάνηκε, διαφορετικό απ' ό,τι περίμενα, όμως και πάλι μου άρεσε. Δίνει πολύ περισσότερη προσοχή στα λογοπαίγνια και στην τρέλα, παρά στην πλοκή και την υπόθεση. Αναμενόμενο, Τριβιζάς είναι αυτός. Το σχέδιο του Μαρουλάκη νομίζω πως είναι 100% ταιριαστό για το ύφος, και δεν σας κρύβω πως αυτός ήταν ο κύριος λόγος που αποφάσισα να πάρω τη σειρά, και δευτερευόντως ο Τριβιζάς. Μέχρι στιγμής πάει καλά, ανυπομονώ για τη συνέχεια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Περνώντας από τον Ιανό στην Αιόλου, είδα ανατυπώσεις των δύο πρώτων τόμων με ©2019, καθώς επίσης και τον 7ο τόμο. Οι ανατυπώσεις μου φάνηκαν ίδιες με τις προηγούμενες εκδόσεις, την επεξεργασία στις φωτογραφίες, τα περίεργα λουλουδάκια στα πεζοδρόμια κλπ. Ο 7ος τόμος φάνηκε κομπλέ, όπως από τον 4ο και μετά. Λογικά κυκλοφορούν σε πολλά βιβλιοπωλεία, επομένως τσεκάρετε.

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  5975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  187
  • Reputation:   1767
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5757 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Μια ερώτηση να κάνω, έχω τον δεύτερο και τον τρίτο τόμο της Modern Times, η καινούρια έκδοση της Χάρτινης Πόλης έχει το ίδιο μέγεθος ; Λέω να παραγγείλω 1ο και 4ο αλλά είμαι από τους περίεργους που θέλουν ομοιομορφία στο ράφι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

3 hours ago, kujo79 said:

Μια ερώτηση να κάνω, έχω τον δεύτερο και τον τρίτο τόμο της Modern Times, η καινούρια έκδοση της Χάρτινης Πόλης έχει το ίδιο μέγεθος ; Λέω να παραγγείλω 1ο και 4ο αλλά είμαι από τους περίεργους που θέλουν ομοιομορφία στο ράφι.

Δεν ξέρω πώς είναι της Modern Times, πάντως της Χάρτινης Πόλης είναι κάπως έτσι στο ράφι (βάζω και για σύγκριση ένα ΜΜ).

IMG_20191011_192051.thumb.jpg.ee4fba112914d10a0511070018a05425.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  187
  • Reputation:   1767
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5757 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Σ'ευχαριστώ φίλε μου, βλέπω πως χρώμα και γραμματοσειρά είναι ίδια οπότε λογικά αυτό θα ισχύει και για το μέγεθος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Valtasar changed the title to ΦΡΟΥΤΟΠΙΑ

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Προστέθηκαν εξώφυλλα και οπισθόφυλλα των τόμων 5 έως 8 στη βάση. Επίσης ανανεώθηκε όλη η παρουσίαση ακριβώς με τον ίδιο τρόπο ανάπτυξης τόμων-τευχών που είχε στους πρώτους τέσσερεις και για τους επόμενους. 

 

FROYTOPIA2015_0005.jpg  FROYTOPIA2015_0006.jpg  FROYTOPIA2015_0007.jpg  FROYTOPIA2015_0008.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  34939
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  13
  • Reputation:   82
  • Achievement Points:  14
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1668 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

On 11/10/2019 στο 4:14 ΜΜ, kujo79 είπε:

Μια ερώτηση να κάνω, έχω τον δεύτερο και τον τρίτο τόμο της Modern Times, η καινούρια έκδοση της Χάρτινης Πόλης έχει το ίδιο μέγεθος ; Λέω να παραγγείλω 1ο και 4ο αλλά είμαι από τους περίεργους που θέλουν ομοιομορφία στο ράφι.

 

θα έλεγε κανείς πως άργησα να απαντήσω, αλλά πρόσφατα έγινα ευτυχής κάτοχος της σειράς :)

 

Ο πρώτος τόμος που έχω είναι Modern Times ενώ οι επόμενοι Χάρτινη πόλη.

Σε μέγεθος είναι μια χαρά και σε ράχες ουδέν πρόβλημα (πέραν του διαφορετικού λογότυπου κάτω κάτω).

Μόνο κάποιος που είναι τελειομανής, θα δει μικρή διαφορά πχ στο λογότυπο, ή στο εξώφυλλο, στην κάτω λωρίδα αναφέρει "Σκίτσα Ν. Μαρουλάκης" για την έκδοση της Modern Times ενώ γράφει "Χάρτινη Πόλη" στην ομώνυμη έκδοση.
 

Φρουτοπία.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 9 months later...

  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2172
  • Reputation:   21460
  • Achievement Points:  2211
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2322 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Εδώ και καιρό ήθελα να πάρω αυτό το κόμικ, ήμουν και φαν της τηλεοπτικής σειράς.

Τελικά μετά από το ημερολόγιο που κυκλοφόρησε με εφημερίδα το αποφάσισα και πήρα τον 1ο τόμο.

Όμορφη έκδοση, αλλά με χάλασε κάτι, ότι δεν υπάρχει διαχωρισμός των τευχών με τα εξώφυλλα ή έστω ο τίτλος στην αρχή κάθε τεύχους. Που τελειώνει το ένα τεύχος και που αρχίζει το άλλο;;

Αν δεν έγραφε στην αρχή με ψιλά γράμματα τα τεύχη που περιλαμβάνει δεν θα γνωρίζαμε ποια έχει.

Δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο και με τους τόμους της "Modern Time" ή με την αρχική έκδοση του 2015 (αυτή που έχω είναι ανατύπωση 2019).

 

Υ.Γ Στην παρουσίαση υπάρχει κάποιο λάθος στις ημερομηνίες:thinking:. Αναφέρει ότι ο πρώτος τόμος εκδόθηκε τον Μάρτιο 2015, ο δεύτερος τον Νοέμβριο 2016 και ο τρίτος (πριν τον δεύτερο) τον Μάιο 2016.

Μόνο η Μαμούθ κάνει κάτι τέτοια (βλ. Asterix #33 και #32):).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 11 months later...

  • Member ID:  39799
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  1
  • Reputation:   6
  • Achievement Points:  1
  • Days Won:  0
  • With Us For:  451 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αγόρασα φέτος από Public και από Ιανό τα όλους τους τόμους της έκδοσης της Χάρτινης Πόλης, εκτός από τον 7ο που δεν υπάρχει πουθενά! Κάποια συμβουλή; Ολοκληρώνουμε τον 6ο τόμο με τον γιο μου (του διαβάζω λίγο λίγο κάθε βράδυ πριν κοιμηθεί, χεχε) και βλέπω ότι η ιστορία συνεχίζεται στον 7ο τόμο! Καταστροφή!

Επεξεργασία από diaplekomenos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 9 months later...

  • Member ID:  35260
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  4
  • Reputation:   16
  • Achievement Points:  4
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1615 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

On 1/1/2023 at 3:12 PM, diaplekomenos said:

Αγόρασα φέτος από Public και από Ιανό τα όλους τους τόμους της έκδοσης της Χάρτινης Πόλης, εκτός από τον 7ο που δεν υπάρχει πουθενά! Κάποια συμβουλή; Ολοκληρώνουμε τον 6ο τόμο με τον γιο μου (του διαβάζω λίγο λίγο κάθε βράδυ πριν κοιμηθεί, χεχε) και βλέπω ότι η ιστορία συνεχίζεται στον 7ο τόμο! Καταστροφή!

Είμαι ακριβώς στην θέση που ήσουν, αυτή τη στιγμή με την κόρη μου... Μήπως το βρήκες πουθενά;

Επεξεργασία από Enstikto
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37334
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  289
  • Reputation:   2321
  • Achievement Points:  351
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1094 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

11 λεπτά πριν, Enstikto είπε:

Είμαι ακριβώς στην θέση που ήσουν, αυτή τη στιγμή με την κόρη μου... Μήπως το βρήκες πουθενά;

Δείτε στο Skroutz ή το Shopflix :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35260
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  4
  • Reputation:   16
  • Achievement Points:  4
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1615 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

40 min ago , Black Panther said:

Δείτε στο Skroutz ή το Shopflix :)

Ευχαριστώ για την απάντηση! Δυστηχώς στο shopflix δεν υπάρχει καν (ούτε στο best price) και στο σκρουτζ το 1 μαγαζί που λέει δεν το έχει άμεσα διαθέσιμο.

Έκανα βέβαια παραγγελία για καλό και για κακό αλλά θεωρώ οτι αφού έχει εξαντληθεί απο τον εκδότη δεν θα μπορέθει να ολοκληρωθεί η παραγγελία. Αναμένω βέβαια...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.