Μετάβαση στο περιεχόμενο

Guardians of the Galaxy Vol. 3 (2023)


Γάντζος

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4557 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

:new: Ο James Gunn επιστρέφει για 3η ταινία ''Guardians of the Galaxy''.  :new:

 

 

Την επιστροφή του θα κάνει για ένα ακόμη "Guardians of the Galaxy" ο James Gunn. Ο σκηνοθέτης που ανέλαβε τη σκηνοθεσία και της πρώτης ταινίας αλλά και της επερχόμενης συνέχειας, επιβεβαίωσε ότι θα βρίσκεται στο τιμόνι της τρίτης ταινίας.

 

Με ένα post στο Facebook έκανε την ανακοίνωσή του ο James Gunn, γράφοντας χαρακτηριστικά ότι "Επιστρέφω για να γράψω και να σκηνοθετήσω το Guardians of the Galaxy Vol. 3".

 

Ο Gunn μίλησε για την συνεργασία του με την Marvel Studios, λέγοντας πως ήταν η καλύτερη της επαγγελματικής του σταδιοδρομίας. Εξέφρασε επίσης το πάθος του για τους χαρακτήρες του Guardians of the Galaxy, προσθέτοντας ότι η αγάπη του για τον Star Lord, Rocket, Grout και το υπόλοιπο πλήρωμα "είναι πιο βαθιά απ’ ό,τι μπορείτε να φανταστείτε" και τόνισε ότι νιώθει ότι οι χαρακτήρες έχουν περισσότερες περιπέτειες να περάσουν, μαθαίνοντας πράγματα για τον εαυτό τους αλλά και τον "υπέροχο και μερικές φορές τρομακτικό κόσμο που όλοι κατοικούμε".

 

Ως εκ τούτου, ο Gunn δηλώνει πολύ ενθουσιασμένος για την τρίτη ταινία Guardians of the Galaxy, η οποία επιβεβαιώθηκε τον προηγούμενο μήνα. “Δεν μπορώ να περιμένω να ξεκινήσω”, είπε ο σκηνοθέτης, τονίζοντας “όπως και στις δύο [ταινίες] Vol. 1 και Vol. 2 θα δουλέψουμε για να δημιουργήσουμε μια ιστορία πέρα απ’ αυτά που περιμένετε”.
 

Όσο για το τι να περιμένουν οι fans από αυτήν την τρίτη ταινία, ο Gunn δήλωσε ότι τα γεγονότα της θα λαμβάνουν χώρα μετά την ταινία Avengers Infinity War. "Θα δώσει τέλος στην ιστορία της επανάληψης των Guardians of the Galaxy και θα βοηθήσει να εκτοξευτούν και οι παλιοί και οι νέοι χαρακτήρες της Marvel στα επόμενα δέκα χρόνια και πέρα από αυτά", είπε, προσθέτοντας ότι "θα δουλεύουμε δίπλα δίπλα με τον Kevin Feige και την ομάδα για να βοηθήσουμε στον σχεδιασμό του προς θα πού θα πάνε αυτές οι ιστορίες και να βεβαιωθούμε ότι το μέλλον του κινηματογραφικού σύμπαντος της Marvel είναι ιδιαίτερο, αυθεντικό και μαγικό, όπως αυτό που έχουμε δημιουργήσει έως τώρα".

 

Ο σκηνοθέτης έκλεισε την ανακοίνωσή του λέγοντας στους fans της Marvel και των Guardians ότι θα τα κάνει όλα με ακεραιότητα, αγάπη και σεβασμό για τους χαρακτήρες κλείνοντας με την χαρακτηριστική φράση "Excelsior!".
 

πηγη

 

[imdb=tt6791350]

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  25915
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  825
  • Reputation:   4350
  • Achievement Points:  838
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4196 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

O James Gunn, σκηνοθέτης-σεναριογράφος του Guardians 1 & 2 και αρχιτέκτονας της κοσμικής πλευράς του MCU,  απολύθηκε χθες από τη Disney. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα το μέλλον του Guardians 3 να βρίσκεται στον αέρα. Όλα αυτά έγιναν μάλιστα αφού ο Gunn είχε ολοκληρώσει το σενάριο του Guardians 3.  Ο λόγος της απόλυσης του;   Κάποια παλιότερα tweets του ίδιου  (περιόδου 2009 μέχρι 2012) σχετικά με τη παιδοφιλία, την ομοφοβία και το σεξ με ανήλικους,  στα οποία φαίνονταν ότι ο σκηνοθέτης τα επαινούσε (;) και ότι ταυτίζονταν. Ο ίδιος, πάντως, είπε ότι ήταν (πολύ κακά) αστεία. Η ουσία είναι ότι την πλήρωσε ακριβά.  Το μέλλον θα δείξει ποια πλευρά θα δικαιωθεί.. 

Εγώ προσωπικά δεν υπερασπίζομαι τον Gunn , γιατί η αλήθεια είναι ότι μιλάμε για κάποια αηδιαστικά tweets. Απλά είναι πολύ κρίμα γιατί οι ταινίες του μου άρεσαν και είχε πολλές ιδέες σχετικά με το μέλλον της comsic πλευράς του MCU...  

Επεξεργασία από the comic guide
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Κρίμα, αν και το Guardians 2 μου φάνηκε χειρότερο του πρώτου και παραφουσκωμένο με αστεία, ο Gunn είχε πολλές και ενδιαφέρουσες ιδέες. Για μένα υπερβολική η αντίδραση της Disney μιας και ήταν απλά χοντροκομμένα αστεία που έγιναν σχεδόν προ δεκαετίας, αλλά τέλος πάντων, όταν δουλεύεις σε εταιρία που απευθύνεται και σε παιδιά και έχεις τέτοιο ιστορικό, δύσκολα την βγάζεις καθαρή. Να δούμε τι θα απογίνει τώρα το Guardians 3... Θεωρώ πάντως πως ο Taika Waititi που σκηνοθέτησε το Thor Ragnarok θα μπορούσε να μεταφέρει επάξια το σενάριο του Gunn στην μεγάλη οθόνη με περίσσεια τρέλα και ίσως και καλύτερο χιούμορ. Μακάρι η Marvel να κάνει την σωστή κίνηση και να του απευθυνθεί για την ολοκλήρωση της ταινίας, αλλά και ο ίδιος να περιορίσει λίγο το ιδιαίτερο στυλ του που έφτασε το Θορ 3 σε σημείο παρωδίας και να ακολουθήσει περισσότερο το ύφος των προηγούμενων 2 ταινιών.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Με την απόλυση του Τζέιμς Γκαν να συνεχίζει να απασχολεί τα μέσα και τους "ιντερνετικούς", βάζω αυτό το άρθρο που εξηγεί τα όσα έχουν συμβεί ως τώρα και τα αναλύει με τον πιο μετρημένο και ορθολογικό τρόπο που έχω διαβάσει για το θέμα μέχρι στιγμής.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Η ταινία αναβλήθηκε επ αόριστον. Υποτίθεται πως είναι προσωρινή η κίνηση, αλλά αποδέσμευσαν τον συνεργείο της ταινίας.

 

Πηγή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  25915
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  825
  • Reputation:   4350
  • Achievement Points:  838
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4196 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Ο James Gunn επέστρεψε! Η Disney τον φέρνει πίσω για να σκηνοθετήσει το Guardians 3.

 

Να πω την αλήθεια, χάρηκα λίγο. Οι ταινίες των Guardians έχουν το DNΑ του, θα ήταν κρίμα να μην ολοκληρωθεί το όραμα του. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • nikolas12 changed the title to Guardians of the Galaxy Vol. 3 (2023)
  • 1 year later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34881
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

 

Μετά το Holiday Special (που δεν έχω δει ακόμα), έσκασε πρώτο τρειλεράκι για το Vol. 3, το οποίο είναι αρκετά ασαφές ως προς το τι θα δούμε και σχετικά σοβαρό από άποψη ύφους πέραν 1-2 αστείων. Θα δούμε πως θα πάει αυτή η ταινία...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

οκ. υπάρχει η σοβαρή πιθανότητα αυτό εδώ να είναι καλή ταινία. κάτι παράδοξο πλέον για τη Μάρβελ :) μου άρεσε :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  885 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τρέιλερ για το 3ο και τελευταίο volume των Guardians

 

 

Επίσης, νέο πόστερ

 

GOTGV3.thumb.jpg.1a3e19b5c6bf72ff9b0af325baf584bf.jpg

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34881
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Δεν είμαι πολύ έτοιμος να αποχωριστώ αυτήν την παρέα. Από παντελώς άγνωστοι σε αγαπημένους ήρωες και φοβερούς χαρακτήρες μέσα από τις εμφανίσεις τους στο MCU. Το κύκνειο άσμα του James Gunn για τη Marvel είναι εδώ και φαίνεται πιο σοβαρό και καταθλιπτικό από τις άλλες φορές. Μου αρέσει πολύ αυτό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5248
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Πήγα και το είδα χθες, καπάκι μετά από Comic Con. Περίμενα να δω κάτι καλό (μιλάμε για James Gunn) και η πρώτη μου εντύπωση είναι πως πρόκειται για μία από τις καλύτερες ταινίες του MCU.

Ο Gunn, με 100% δημιουργικό έλεγχο κάνει ότι γουστάρει. Και αυτό σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να είναι ανησυχητικό αλλά οι συγκεκριμένοι χαρακτήρες πρακτικά του ανήκουν. Ξέρει πως να τους γράφει και όλοι έχουν στιγμές να λάμψουν ενώ διατηρείται εξαιρετικά και η χημεία τους ως ομάδα. Καθώς η ταινία πρόκειται για το τελευταίο κεφάλαιο των Φυλάκων, πιστεύω πως όλοι τους κατέληξαν σε ταιριαστά σημεία και η τριλογία έκλεισε ικανοποιητικά, κάτι εξαιρετικά δύσκολο να επιτευχθεί.

Η ταινία είναι ξεκάθαρα προσωπική. Δεν διακυβεύεται η σωτηρία του κόσμου, ούτε υπάρχει μεγάλη μάχη με cgi στο τέλος. Η περιπέτεια της βασίζεται στο συναίσθημα και περιέχει κάποιες από τις πιο συγκινητικές στιγμές που έχουν υπάρξει σε υπερηρωικές ταινίες (μία από αυτές με έκανε να κλάψω.) Οι κόσμοι που επισκέπτονται οι Φύλακες είναι δημιουργικοί και χρησιμοποιούνται για να αναπτύξουν ενδιαφέρουσες ιδέες επιστημονικής φαντασίας. Ο κακός της ταινίας, ο High Evolutionary, μπορεί να μην έχει κάποιο περίπλοκο backstory αλλά είναι επαρκώς ανεπτυγμένος και ερμηνεύεται οσκαρικά από τον Chukwudi Iwuji. Τέλος, όλοι γνωρίζουμε πως η ποιότητα των cgi στην Marvel έχει πέσει τον τελευταίο καιρό. Εδώ υπάρχει εξαίρεση. Ο συνδυασμός πρακτικών και ειδικών εφέ δένει αρμονικά και δίνει ένα οπτικά ευχάριστο αποτέλεσμα.

Από τα ελάχιστα αρνητικά που έχω, κάποιες στιγμές το μοντάζ με ξένισε λίγο. Ο Adam Warlock (αν και ερμηνεύεται εξαιρετικά από τον Will Poulter) δεν είχε και κάποιον ιδιαίτερο ρόλο. Επίσης το χιούμορ σε κάποιες περιπτώσεις μου φάνηκε άστοχο αν και καταλαβαίνω γιατί είναι απαραίτητο στοιχείο σε μια κατά τα άλλα θλιβερή ταινία.

Γενικά, πιστεύω πως η ταινία ήταν εξαιρετική. Η τριλογία των Guardians ανήκει μάλλον στις καλύτερες τριλογίες υπερηρωικών ταινιών. Ο Gunn έχει εξελιχθεί τρομερά ως σκηνοθέτης και αν είναι έτσι και η ταινία Superman που φτιάχνει, είμαι 100% on board.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20239
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η ταινία ήταν υπέροχη. Μη τη χάσετε και μη περιμένετε να τη δείτε στο Disney+.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Το είδα πρεμιέρα, τώρα ευκαιρώ να γράψω κι εδώ 2 λόγια.

 

Αρχικά να πω ότι οι Φύλακες του Γαλαξία ήταν μια πολύ ευχάριστη έκπληξη του MCU. Θυμάμαι όταν δεν ασχολούμουν τόσο με υπερηρωικές ταινίες ακόμα και είχε βγει το πρώτο, να μου το παρουσιάζει ένας φίλος μου (ο οποίος το έπαιζε και λίγο ψαγμένος) ως "μια ταινία με ένα δέντρο κι ένα ρακούν που μιλάνε, πολύ σουρρεάλ θέαμα" και εγώ να νομίζω ότι είναι καμιά δηθενιά και να καταλήγουμε να μην την βλέπουμε σινεμά :lol:  Μετά το Age of Ultron όμως που ψήθηκα για τα καλά στο hype του MCU, έκατσα το καλοκαίρι και τις είδα όλες με την σειρά. Πράγματι εντυπωσιάστηκα από την 1η ταινία, είχε ψυχή, καλογραμμένους χαρακτήρες, γαμάτη μουσική και γενικώς μια "ταυτότητα" που λείπει από αρκετές ταινίες του MCU. Ξεκάθαρα στις τοπ 5 του σύμπαντος για μένα. Η 2η πάλι, αν και ήταν εξίσου καλογραμμένη όσον αφορά το ταξίδι των χαρακτήρων αυτών, δυστυχώς στο κομμάτι του χιούμορ λίγο με έχασε, την στιγμή που κάθονται ο Κουίλ με τον πατέρα του και αναφωνεί αυτός ξαφνικά "πάω για κατούρημα" την χρησιμοποιώ έκτοτε σαν παράδειγμα-σήμα κατατεθέν του άκαιρου χιούμορ του MCU που δεν αφήνει ώρες-ώρες μια συναισθηματική σκηνή να "κάτσει" μέσα στους θεατές χωρίς να την αποδομήσει με μια σαχλαμάρα ή εξυπνάδα που θα πει κάποιος και γενικώς την θεώρησα μια μέτρια συνέχεια μιας εξαιρετικής ταινίας. 

 

Για το 3ο λοιπόν δεν είχα ιδέα πώς θα μου φανεί, οι πρώτες κριτικές ήταν διθυραμβικές, σίγουρα τα τρέιλερ αρκετά πειστικά και προάγγελοι μιας ταινίας πιο νταρκ, πιο συναισθηματικής με επίκεντρο την ενδιαφέρουσα προέλευση του Ρόκετ. Τελικά σε μεγάλο βαθμό μου άρεσε, χωρίς να ξετρελαθώ όμως όπως αρκετοί που διαβάζω ονλάιν. Μπόρεσε όντως να δώσει μια ιστορία με συναισθηματικό βάθος, να μας κάνει να συγκινηθούμε και να πάει ένα βήμα παραπέρα τους χαρακτήρες αυτούς, δικαιώνοντας όσους θεωρούσαμε ήδη τον Ρόκετ ως έναν απ' τους καλύτερους χαρακτήρες του MCU. Ο κακός επίσης εξαιρετικός, σιχαινόσουν να τον βλέπεις, απεθχής όσο δεν πάει και γενικώς το "πούλησε" καλά ο Chukwudi Iwuji, ως ένας αδίστακτος περφεξιονίστας που φτάνει στα άκρα. Από εκεί και πέρα, η όλη εισαγωγή του Adam Warlock, αν και σαν χαρακτήρας αρκετά διασκεδαστικός, ήταν κάπως περιττή, φάνηκε ότι έγινε απλά για να δοθεί το κλείσιμο στην post-credit scene του 2 που τον τίζαρε και γενικά ήταν κάπως ξέμπαρκος. Αντίστοιχα η εισαγωγή του (της εδώ) σκύλου Κόσμο και τα όλα αστειεάκια με τον Κράγκλιν, περιττά όσο δεν πάει. Σα να ήθελε να τικάρει το κουτάκι ο Γκαν ότι οκ βάλαμε και το σκύλο μέσα. Επίσης το όλο κλείσιμο της τριλογίας, μου φάνηκε κάπως χλιαρό, σα να έβαζαν μια τελεία με το ζόρι επειδή κάποιοι ηθοποιοί δεν ήθελαν να παρατείνουν τα συμβόλαιά τους, οπότε είπαν οκ γράψε εκεί μια κατάληξη για όλους όσο πρόχειρη κι αν είναι αυτή. Παρόλα αυτά, θύμισε παλιό καλό MCU που δίνει έμφαση στους χαρακτήρες και όχι στο να στήσει σώνει και καλά το παρακάτω, σε σχέση με τις ταινίες που είδαμε τελευταία μετά το Endgame δηλαδή, μάλλον θα την χαρακτήριζα στις τοπ 3 μετά το Spider-Man: No Way Home και το Wakanda Forever. Αλλά δεν είναι κι ενδεικτικό αυτό, γιατί η αλήθεια είναι ότι έχουμε δει αρκετές μετριότητες τελευταία (και το λέω με όλη την καλή διάθεση και αγάπη για το σύμπαν αυτό, πάντα θα τις στηριίζω σινεμά και θα περνάω καλά, αλλά είναι γεγονός ότι πλέον οι περισσότερες προσφέρουν στην καλύτερη ένα τίμιο 2ωράκι που αύριο το χεις ξεχάσει). 

 

Post-Endgame κατάταξη

 

1. Spider-Man: No Way Home

2. Black Panther: Wakanda Forever

3. Guardians of the Galaxy Vol. 3

4. Shang-Chi

5. Doctor Strange in the Multiverse of Madness

6. Ant-Man & the Wasp: Quantumania

7. Eternals

8. Black Widow

9. Thor: Love & Thunder

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Εξαιρετική. Δεν έχω δει το Quantumania ακόμα, δεν φαντάζομαι να αλλάξει την άποψή μου, αυτή εδώ ήταν η καλύτερη Μαρβελοταινία μετά το Endgame. Και γενικώς είναι μια πάρα πολύ καλή ταινία. Είτε ως μαρβελοταινία, είτε ως ταινία γενικώς και αορίστως. Η μόνη παραφωνία ήταν κάτι τραγουδάκια στο τέλος.... Disney γαρ μην απαυτώσω. Βέβαια είχε και σε άλλα Guardians χορό και μουσική. Απλώς εδώ στο φινάλε μου φάνηκε ότι το παρατράβηξαν.

 

Εξαιρετικός ρυθμος. Δεν αισθάνθηκα πουθενά κοιλιά. "Εύκολο" το να μισήσεις τον κακό χάρη στην ιστορία του Ρόκετ, "εύκολο" και να συγκινηθείς με την ιστορία του Ρόκετ, αλλά δε νομίζω ότι την παρατράβηξαν. Νομίζω πως την έβαλαν σε σωστές μικρές δόσεις μέσα στη ταινία, όσο χρειάζονταν για να "τσιτωθεί" κανείς, να "νοιαστεί" για τους χαρακτήρες αλλά χωρίς να ψυχοπλακώνεται ή να δυσφορεί.

 

Χτυπιόμουν στη καρέκλα στο No Sleep til Brooklyn :D Απίστευτη όμως και η χρήση του We care a lot. Επειδή είναι κομματάκι παλιό και υπάρχει και ένα χάσμα γενεών, να πω ότι το τραγούδι παρωδεί όλα αυτά τα Live Aid, τα We Are the World και δεν συμμαζεύεται όπου ζάμπλουτοι pop stars μας ευαισθητοποιούσαν για όλα τα κακά του κόσμου... Είχαν χάσει το 68 και το Βιετνάμ και έψαχναν κάτι για να μας πείσουν ότι κάτω από το ρίμμελ και το hair spray, υπάρχουν κάποιες ψυχές που πονάνε :) 
 


Alright
We care a lot!
We care a lot!
We care a lot!
About disasters, fires
Floods and killer bees
(We care a lot)
About the NASA
Shuttle fallin' in the sea
We care a lot
About starvation and the
Food that Live Aid bought
We care a lot!
About disease, baby, rock, Hudson, rock!
Yeah!
Oh, it's a dirty job but someone's gotta do it
Said it's a dirty job but someone's gotta do it
We care a lot!
We care a lot!
We care a lot!
About the gamblers and
The pushers and the geeks
We care a lot!
About the smack and crack and
Whack that hits the street
We care a lot!
About the welfare of all you boys and girls
We care a lot!
About you people 'cause we're
Out to save the world!
Yeah!
Well it's a dirty job but
Someone's gotta do it
Said, it's a dirty job but
Someone's gotta do it
Well, it's a dirty job but
Someone's gotta do it
Said, it's a dirty job but
Someone's gotta do it
Well, it's a dirty job but
Someone's gotta do it
We go oh-oh-oh-oh
Oh-oh-oh
Ai
Oh-oh-oh-oh
The right start
We care a lot!
About the army, navy, air force and marines
We care a lot!
About the NY-, SF-, and LAPD
We care a lot!
About you people
We care a lot!
About you're guns
We care a lot!
About the wars we're fighting
Gee, that looks like fun!
We care a lot!
About the Garbage Pail Kids, they never lie
We care a lot!

 

 

:cheers5: 

 

 

edit πολύ μίσος για τον χαρακτήρα του Warlock. Ομολογώ πως τον ξέρω μόνο μέσα από τα διάφορα Infinity stones arcs. Δεν είναι καν καρικατούρα αυτών εκεί. Αντιμετωπίστηκε στην ταινία με τον ίδιο χλευασμό και σχέση με την πραγματικότητα που αντιμετωπίζαμε τον Μουσολίνι το 1940. Ένα "we care a lot" και σε αυτόν... :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Το είδα χτες. Δυστυχώς ήμουν σχεδόν άυπνος και αρκετά κουρασμένος και στο 20λεπτο περίπου από την έναρξη άρχισα να νυστάζω (δε βοήθησαν και τα όσα έβλεπα :lol:). Περίπου ένα 45λεπτο της ταινίας (στην ουσία το κομμάτι που αφορούσε την Orgocorp) το μισοείδα και κάθισα σήμερα να το δω από camrip που βρήκα, ώστε να καλύψω τα κενά και να 'χω μια καλύτερη εικόνα.

 

Σε γενικές γραμμές δεν ήταν το χάλι που είδα στη Κβαντομανία ή το Θωρ 4 ή τη Χήρα ή... ή... ή... (η λίστα είναι ατελείωτη στις φάσεις 4-5), αλλά σίγουρα δεν είναι και η ταινιάρα που διαβάζω στο ίντερνετ. Σώζεται για 2 λόγους, 1ον γιατί οι Guardians οκ μια ανάλαφρη ομάδα είναι, δεν περιμένω να δω κάτι άλλο και 2ον γιατί υπήρχε μέσα το backstory του Ρόκετ που ήταν εντέλει και το μόνο όντως ενδιαφέρον και συγκινητικό κομμάτι της ταινίας. Πέραν αυτού όμως και κάποιων σκηνών δράσης δεν έχω και κάτι να θυμάμαι. Η Γκαμόρα καλύτερα να μην την ξαναβλέπαμε και να έμενε νεκρή. Αυτή δεν είναι η Γκαμόρα που ξέραμε. Και μην μου πει κανείς ότι "μα ναι δεν είναι γι' αυτό και δεν έχει σχέση". Υποτίθεται ότι βλέπουμε την ίδια Γκαμόρα απλά από μια διαφορετική χρονική στιγμή, πριν γνωριστεί με τους Guardians στην πρώτη ταινία. Αυτή όμως είναι σαν να βλέπουμε μια Γκαμόρα από ένα τελείως άλλο σύμπαν, παντελώς άσχετη στον χαρακτήρα της. Μια φωνακλού μ@λ@κ... που κάποιος θα έπρεπε να της πει να βγάλει τον σκασμό ή να πάρει δρόμο. Η Μάντις εξακολουθεί να με αφήνει αδιάφορο. Ο Ντραξ ουδεμία εξέλιξη, το αντίθετο εδώ μας το λένε στα μούτρα ότι είναι ένα ηλίθιο παιδοβούβαλο, τουλάχιστον έχει μεγάλη καρδιά. Ο Σταρ-Λορντ ΕΥΤΥΧΩΣ δεν έφαγε όλη την ταινία σε κατάθλιψη όπως ο χοντρο-Θωρ (γιατί με την εισαγωγή αυτό φοβήθηκα). Ο Γκρουτ είναι ο Γκρουτ :lol: Η Νέμπουλα μάλλον έκανε στο μεσοδιάστημα αλλαγή φύλου ή σκέφτεται να κάνει δεν ξέρω. Ο Γουόρλοκ ούτε και κατάλαβα γιατί μπήκε στην ιστορία. Αχρείαστος τελείως. Άχρηστος τελείως. Ολοκληρωτικά κακογραμμένος. Και δεν ψόφαγε ο πούσ@#$ να ησυχάσουμε. Και έρχομαι στον κακό μας, τον Υψηλό Διαμορφωτή. Υποθέτω ότι το σενάριο έγραφε "θα κάνεις τον αρχιμ@λ@%$# της ιστορίας" και ναι απ' αυτήν την άποψη ήταν εξαιρετικός. Έχω δει αρκετούς τρελούς επιστήμονες, αρκετούς παρανοϊκούς κακούς που απλά είναι σκατόψυχοι χωρίς να μας εξηγείται το γιατί και δε θυμάμαι να είχα ποτέ πρόβλημα ιδιαίτερο. Προσωπικά άλλωστε προτιμώ τους αμιγώς κακούς, παρά τους παρεξηγημένους, στρογγυλεμένους που θέλει να μας παρουσιάζει η Disney τα τελευταία χρόνια. Ωστόσο εδώ ο συγκεκριμένος τρελός απλά δεν μ' άρεσε. Ούτε σαν γράψιμο, ούτε σαν παίξιμο, ούτε σαν κίνητρα (που δεν είχε κιόλας εδώ που τα λέμε, ποτέ δεν μας είπαν το γιατί θέλει να φτιάξει έναν κόσμο-έκτρωμα). Γενικά κι αυτός όπως και οι περισσότεροι στη ταινία απλά φώναζαν για κάποιον λόγο. Απορώ πώς και δεν έσκασε μύτη και η Φλώρα σε καμιά σκηνή φωνάζοντας "καλημέρα" :lol:

 

Είχε και δυο σκηνές στους τίτλους, κλασικά αδιάφορες. Θυμάμαι μέχρι το Infinity ότι περιμέναμε να δούμε τις επιπλέον σκηνές για να δούμε την επόμενη μεγάλη αποκάλυψη, τον σύνδεσμο με την επόμενη ταινία. Πάνε αυτά. Τώρα απλά μας έχει γίνει παράδοση και κάτι πρέπει να δείξουμε κατάντησε η φάση.

 

Εν κατακλείδι, για μένα No Way Home και Multiverse είναι οι 2 κορυφαίες στη μετά Endgame εποχή. Ωστόσο το Guardians δεν έπιασε και τον πάτο που έπιασε ας πούμε το Love and Thunder, οπότε αυτό μάλλον (?) είναι καλό. Ένα 6/10 λόγω Ρόκετ θα βάλω και θα περιμένω να βγει το νέο Batman Flash μπας και απολαύσω μετά από καιρό μια υπερηρωική ταινία, γιατί όπως το κόβω θα 'ναι και η τελευταία που θα ευχαριστηθώ του είδους για αρκετό καιρό και από τις δυο εταιρίες...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34881
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Το είδα πρεμιέρα, αλλά δεν κατάφερα να γράψω review τόσες μέρες (αν και τα είπα αναλυτικά εδώ). Από τις ταινίες που βγήκαν μετά το Endgame, το Guardians of the Galaxy Vol. 3 είναι η κορυφαία μετά το Spider-Man: No Way Home. Το λάτρεψα πραγματικά και μόνο συγχαρητήρια αξίζει ο James Gunn για την εξαιρετική δουλειά που έκανε ξανά. Η ταινία αποφασίζει ξανά να εμβαθύνει στον Rocket και συγκεκριμένα στο παρελθόν του ως πειραματόζωο και μάλιστα κάνει πολλές σκηνές από τα προηγούμενα Guardians και τους Avengers όπου ο Rocket μιλούσε για το παρελθόν του, να αποκτούν περισσότερο νόημα. Είναι μακράν η πιο φιλοζωική ταινία της Marvel και λογικό να αποσπάσει συγχαρητήρια για την προσωποποίηση των πειραματόζωων και την αντιμετώπισή τους.

 

O Chukwudi Iwuji ως ο High Evolutionary ήταν πολύ καλός, όλοι οι χαρακτήρες είχαν μια μικρότερη ή μεγαλύτερη εξέλιξη με τον Star Lord να έρχεται πιο κοντά στην ανθρώπινη φύση του και να συνειδητοποιεί επιτέλους ότι η Gamora των Ravagers δεν έχει καμία σχέση με αυτή που αγάπησε. Ο συνδυασμός με τη μουσική είναι όπως πάντα φανταστικός. Από το acoustic version του Creep και το In the Meantime μέχρι το No Sleep Till Brooklyn και το Dog Days Are Over κάθε τραγούδι συνδυάζεται τόσο διαολεμένα τέλεια με τη σκηνή που βλέπεις. Το set up και η εκτέλεση της σκηνής με το No Sleep Till Brooklyn των Beastie Boys στην τελική μάχη είναι απλά άψογο και φυσικά πρέπει να πω ότι οι μάχες και η δράση είναι σταθερά υψηλού επίπεδου.

 

Ίσως η ταινία να ήταν πολύ μεγάλη και ο Adam Warlock να έμεινε λίγο ανεκμετάλλευτος και να μην έπιασαν 100% το vibe του, αλλά αυτά δεν είναι τίποτα μπροστά στο τελικό αποτέλεσμα. Δεν ξέρω ποιος μπορεί να αναλάβει πλέον αυτό το franchise γιατί θα έχει πολύ δύσκολη δουλειά, το σίγουρο είναι ότι ο James Gunn άφησε τους χαρακτήρες του σε τέλειο σημείο για τον καθένα για να συνεχίσει την πορεία του και να εξελιχθεί. Το μόνο σίγουρο είναι ότι πρέπει να περιμένουμε τι θα κάνει η Marvel, καθώς και το γεγονός ότι μετά από αρκετές μέτριες ταινίες, επιτέλους είδαμε κάτι που αξίζει στο MCU. Τώρα για τη συνέχεια δεν ξέρω. Υπομονή. Αλλά να πάτε να δείτε το Guardians. Θα σας αποζημιώσει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32730
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  151
  • Reputation:   785
  • Achievement Points:  189
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Με πρόλαβε ο @ nikolas12  με τα σχόλιά του στα οποία συμφωνώ κι επαυξάνω κι εγώ. Το είδα κι εγώ πριν μια εβδομάδα και όντως πρόκειται σίγουρα για την καλύτερη ταινία της τριλογίας και κατά πάσα πιθανότητα η καλύτερη ταινία της Marvel μετά το Endgame. Η πλοκή είχε ξεκάθαρα αρχή, μέση και τέλος. Το soundtrack για ακόμα μια φορά ένα από δυνατά σημεία της παραγωγής, με αποκορύφωμα για εμένα τη σκηνή στο Dog Days Are Over. H σκηνή μάχης ενώ παίζουν οι Beastie Boys λογικά θα πρέπει να τα σπάει σε 3D. Το μόνο μελανό σημείο είναι το stοry με τον Adam Warlock, αλλά MCU είναι αυτό, δεν μπορούμε να περιμένουμε τα πάντα να είναι comic accurate. Χωρίς να θέλω να κάνω spoilers πήγα να ξενερώσω με τον Starlord προς το τέλος, αλλά ευτυχώς δε συνέβη το αναμενομένο κλίσε. 8,5/10 απο εμένα.

Δεν θα ήθελα να συνεχιστεί με άλλη ταινία η συγκεκριμένη ομάδα (εξάλλουν οι περισσότεροι έχουν πει ότι δεν θα συμμετέχουν) και ΑΝ κάποια στιγμή στο μέλλον ξαναβγάλουν τους Φύλακες του Γαλαξία, να είναι κάτι εντελώς καινούργιο και μετά από πολύ καιρό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6266
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  410
  • Reputation:   2264
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5726 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Την είδα και εγώ. Πολύ καλή ταινία και σίγουρα αρκετά διαφορετική και πιο σκοτεινή σε σχέση με τις προηγούμενες ταινίες των Guardians. Το σενάριο εξαιρετικό με κάποιες πολύ δυνατές σκηνές και αν δεν υπήρχε το σύνηθες σαχλό χιούμορ της Marvel πιθανότατα να μιλούσαμε για αριστούργημα! Πολύ καλός ο Iwuji στον ρόλο του villain, ο High Evolutionary παίζει να είναι ο πιο σκατόψυχος κακός που έχουμε δεί σε ταινία της Marvel! Σίγουρα μια ταινία που αξίζει τον κόπο να δείτε, αφού δίνει κάτι περισσότερο από τα συνηθισμένα της Marvel. Βαθμολογία 8,5/10    

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37334
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  289
  • Reputation:   2321
  • Achievement Points:  351
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1094 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

Σήμερα την είδα! Πολύ καλή ταινία και με αρκετά αίσιο τέλος. Ο Εξελικτικός ωραίος κακός αν και έφερνε στο κόκκινο κρανίο, και σίγουρα άνθρωπος με μαύρη ψυχή τον οποίο αντιπαθεί κανείς από τα πρώτα λεπτά της ταινίας! Ως γνήσιος MCU φαν ή ταινία μου φάνηκε εξαιρετική και το μόνο που θα προτιμούσα είναι καλό τέλος για 2 αγαπημένους μου χαρακτήρες! Όπως και να έχει όσοι δε την έχετε δει, αξίζει:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.