Μετάβαση στο περιεχόμενο

Kabuki

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
YESTERNOW
Σενάριο/Kείμενα:
Σπύρος Δερβενιώτης
Σχέδιο:
Σπύρος Δερβενιώτης
Hμερ. έκδοσης:
04-2017
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Αστυνομικό,Φαντασίας
Μέγεθος:
17.0 x 24.0
Σελίδες:
144
Χρώμα:
Ασπρόμαυρο (ΑΜ)
Μετάφραση:
Μαρία Χρίστου
Προέλευση:
Ελληνική
ISBN:
978-960-9540-346

  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

YESTERNOW_0001.jpgYESTERNOW_0001z.jpg

 

Από το οπισθόφυλλο:

Λος Άντζελες, 2019. Η Ντετέκτιβ Τζένιφερ Γκάφρεϊ του LAPD ενώνει τις δυνάμεις της με τον ιδιωτικό ντετέκτιβ και φανατικό ταινιών επιστημονικής φαντασίας Ντικ Φιλίπο για να λύσει μια αλυσίδα φόνων. Όλα τα θύματα είναι ηθοποιοί της δεκαετίας του '80. Όλοι δολοφονήθηκαν μόλις ανακοινώθηκε η επιστροφή τους σε σίκουελ των ταινιών που τους έκαναν διάσημους. Όλοι ετοιμάζονταν να δουλέψουν για τον παραγωγό B. B. Eightiz. Η υπόθεση περιπλέκεται όταν μια "νεκρή" ηθοποιός εμφανίζεται ξαφνικά στο γραφείο του Ντικ ολοζώντανη και σε νεαρή ηλικία και ο B. B. Eightiz ανακοινώνει άλλο ένα σίκουελ, αρχίζοντας την αντίστροφη μέτρηση για την επόμενη δολοφονία.

 

------------------

 

Από τις πιο ευχάριστες εκπλήξεις του φετινού Comicdom!

 

Serial killer δολοφονεί ηθοποιούς των 80ς με την ανακοίνωση της συμμετοχής τους σε σύγχρονα σικουελ, πως να μη με τραβηξει ένα τέτοιο κόμικ; :D

 

17883606_1311146458998829_1720481449148588934_n.jpg

 

Εδώ που τα λέμε, όλοι εχουμε ψιλοαγανακτήσει με ατελείωτα κακόγουστα remakes & sequels των 80ς. Υπήρξαν και διάφορα πετυχημένα φυσικά, αλλά δεν μπορεί να αγνοήσει κανεις την υπάρχουσα έλλειψη φαντασιάς, την αγοραπωλησία νοσταλγίας και το ξεζούμισμα παλιότερων δεκαετιών απο την κινηματογραφική βιομηχανία.

 

yesternow_10_by_derveniotis-daedvwi.jpg

 

Πίσω στο κόμικ.

 

Με αυτήν την έξυπνη ιδέα ο Δερβενιώτης φτιάχνει ένα πολύ καλό αστυνομικό/scifi κόμικ (και όχι καλό κόμικ για ελληνικό). Είναι ένας φόρος τιμής στα 80ς, με καυστική χιουμοριστική ματιά, με δεκάδες αναφορές στην ποπ κουλτούρα, easter eggs (μέρες που είναι :P ), καλή ανάπτυξη χαρακτήρων, αληθοφανείς διαλόγους με πετυχημένες ατακες, σωστή ροή χωρίς κοιλιές, που παρά το μέγεθος του κόμικ δεν κουράζει.

 

17884468_1313494622097346_2650110059103797374_n.jpg

 

Σχεδιάστικά είναι ίσως η πιο ώριμη δουλειά του Δερβενιώτη, με πολύ καλή  σκηνοθεσία και σωστή ατμόσφαιρα. Νομίζω ότι του παει περισσότερο το ασπρόμαυρο τελικά και αναδεικνύει καλύτερα τις δυνατότητές του.

 

Συνολικά, πρόκειται για ένα ολοκληρωμένο, χορταστικό κόμικ, που μου άρεσε πολύ και νομίζω πως μπορεί να σταθεί άνετα και στο εξωτερικό. Ανυπομονώ και για άλλες αντίστοιχες δουλειές :best:

 

17799168_1062826703821806_4893389281807470072_n.jpg

 

πολύ ενδιαφέρον άρθρο για το κόμικ, με σχόλια του δημιουργού εδώ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Στα Αγγλικά γράφτηκε και μεταφράστηκε στα Ελληνικά;  :wow:

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ναι, όπως και το UGH, για να προωθηθεί και στο εξωτερικο :)

Γι αυτό το λόγο βλέπουμε όλο και περισσότερα αγγλόφωνα ελληνικά κόμικς τα τελευταία χρόνια :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ο Σπύρος Δερβενιώτης,με αυτή του την δουλειά,χτύπησε τις ευαίσθητες χορδές μου και την μεγάλη μου αδυναμία,τα 80's...! :D

 

Το σενάριο περιείχε πολλά διαφορετικά στοιχεία,με αποτέλεσμα να μπορεί να γίνει αποδεκτό από διαφορετικές μερίδες αναγνωστών...!Μέσα από τις σελίδες του παρέλασαν το νουάρ,το ρετρό,οι κλασικές ταινίες,ο φουτουρισμός...!Ο βετεράνος δημιουργός,φανερά επηρεασμένος από την θρυλική δεκαετία,πλέκει μία υπόθεση αριστοτεχνικά κι αφήνει τα στοιχεία να βγουν ένα-ένα την φορά,κρατώντας έτσι αμείωτο το ενδιαφέρον μας...!Ο χαρακτήρας του Φιλίπο είναι πολύ γήινος...!Άλλοτε σοβαρός και βίαιος κι άλλοτε αστείος,να συμπεριφέρεται σαν μικρό παιδί όταν συναντάει τα ινδάλματα της νεότητάς του...!Από την άλλη η Γκάφρεϊ,χαρακτηρίζεται από την οξυδέρκεια που πρέπει να έχει ένας ντετέκτιβ,καθώς επίσης και με τσαγανό...!Οι αναφορές που γίνονται στις ταινίες που όλοι έχουμε δει και οι περισσότεροι έχουμε αγαπήσει,είναι αρκετές και δένουν όμορφα με την υπόθεση...!Πλάκα είχε και η ιδέα της Μάτζικλαντ...! :P Επίσης κι από κωμικά καρέ δεν μείναμε παραπονεμένοι,ούτε κι από σκηνές που ίσως να σοκάρουν μερικούς...! ;) Την λύση που δίνεται στο τέλος,η αλήθεια είναι ότι την ήθελα διαφορετική και λιγότερο φουτουριστική...!Εκτίμησα όμως το plot twist στο φινάλε...! :best:

 

Εικαστικά,βλέπουμε ένα ωριμότατο σχέδιο,παραστατικό,με σωστή δουλειά σε λεπτομέρειες και σκιές...!Θα συμφωνήσω με την Λένα...!Νομίζω ότι δεν θα έδειχνε το ίδιο καλό σε έγχρωμη απόδοση...!Μου θύμισε κάτι από "Μαύρη Τρύπα" και "Sin City"...!

 

Η έκδοση είναι αξιοπρεπής...!Φέρει όμορφο,έγχρωμο εξώφυλλο καθώς και την κλασική περίληψη της υπόθεσης στο οπισθόφυλλο...!Η θερμοκόλλησή της είναι ανθεκτική...!Τέλος,το χαρτί είναι ματ και παχύ...!Νομίζω ότι έλειπε ένα βιογραφικό του δημιουργού ή ένας πρόλογος...!

 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  3299
  • Group:  Members
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  535
  • Reputation:   5345
  • Achievement Points:  535
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6073 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Το διάβασα σήμερα επιτέλους αφού πριν καμιά βδομάδα έπεσε στα χέρια μου! Πολύ καλή δουλειά, νομίζω η πρώτη που διαβάζω του Δερβενιώτη (τουλάχιστον σε μορφή ολοκληρωμένης ιστορίας) που θα με κάνει να ψάχνω κι άλλες και να τον ψάχνω στο μέλλον. Σενάριο που θυμίζει μεγάλους σεναριογράφους του χώρου και σχέδιο που δένει πολύ καλά με την ιστορία. Οι χαρακτήρες και τα τοπία ευδιάκριτα και πολύ καλά σχεδιασμένα. Το ασπρόμαυρο δένει με την ιστορία και η πλοκή και οι χαρακτήρες εξελίσσονται ομαλά και όπως χρειάζεται με το μέγεθος του κόμικ. Συστήνεται ανεπιφύλακτα ειδικά σε λάτρεις ταινιών sci-fi. 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1658
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  437
  • Reputation:   2703
  • Achievement Points:  437
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6219 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

. Σενάριο που θυμίζει μεγάλους σεναριογράφους του χώρου

 

 

Ετσι από περιέργεια, ποιοί σου ήρθανε στο μυαλό;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3299
  • Group:  Members
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  535
  • Reputation:   5345
  • Achievement Points:  535
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6073 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Ετσι από περιέργεια, ποιοί σου ήρθανε στο μυαλό;

Χωρίς να θέλω να φανώ υπερβολικά θετικά προσκείμενος η ροή μου θύμισε κάτι σε Μεγάλη Απάτη αν και έχει αρκετά χρόνια που το διάβασα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  4236
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  153
  • Content Count:  1514
  • Reputation:   18098
  • Achievement Points:  2201
  • Days Won:  21
  • With Us For:  5971 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Επιτέλους ένα κόμικ που ασχολείται με την αγαπημένη (μου) δεκαετία των '80s, ξυπνάει ωραίες αναμνήσεις από τις ταινίες που έβγαιναν τότε, καυτηριάζει με απολαυστικό τρόπο τα sequel, prequel και remakes που έχουμε βαρεθεί πλέον να βλέπουμε τον τελευταίο καιρό..! Και επιπλέον μια ωραία αστυνομική ιστορία, με τις ανατροπές της, τους δυναμικούς της χαρακτήρες, με τα όλα της..! :cool: Το φινάλε ομολογώ ότι με ξάφνιασε λιγάκι, αν και οι απαντήσεις που δίνονται δεν αφήνουν κενά. :best:

 

Υπέροχη δουλειά και στο σχέδιο, οι σελίδες ξεφυλλίζονται ευχάριστα χωρίς να κουράζουν, οι λεπτομέρειες αποδίδονται όμορφα! :)

 

Από τα πιο δυνατά κόμικς που έχω διαβάσει τον τελευταίο καιρό! Ελπίζω και στο μέλλον ο Σπύρος Δερβενιώτης να συνεχίσει να μας προσφέρει τέτοιες ευρηματικές δουλειές, που να βασίζονται σε εξίσου πρωτότυπες ιδέες! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Ενω το εχω αγορασει καιρο χθες αξιωθηκα και το ξεκινησα και κολλησα και το τελειωσα. Το βρηκα πολυ καλο, σφιχτοδεμενη αστυνομικη ιστορια με στοιχεια sci-fi και γουσταρα τρελλα ολες τις αναφορες και τα αλλαγμενα ονοματα σε ηθοποιους και ταινιες που ειχε μεσα και ειμαι σιγουρος πως εχασα και μερικες που μαλλον δεν γνωριζω ή δεν θυμηθηκα.

 

Προσωπικα τρελλαθηκα με τους δυο δικηγορους που ηταν προφανως οι

 

 

James Spader και "Captain James T Kirk" William Shatner στους ρολους τους απο το Boston Legal (και The Practice)!

 

 

 

Γενικα καλη δουλεια και θα ελεγα οτι μου αρεσε καλυτερα σαν ασπρομαυρο καθως ταιριαζει καλυτερα στη φαση φιλμ νουαρ.

 

Ωραιος ο Δερβενιωτης και μακαρι να βγαλει και αλλες τετοιες δουλειες!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1658
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  437
  • Reputation:   2703
  • Achievement Points:  437
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6219 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Αν αναρωτιόσασταν πως μπορεί να μοιάζει το sequel του κόμικ που μισεί τα sequel. here is your peview:

 

"Oταν μια φεμινιστική ομάδα "απελευθερώνει" ένα sexbot που ανήκει στον Πρόεδρο των ΗΠΑ, ο Ντικ Φιλίπο και η Τζένιφερ Γκάφρευ βρίσκονται ξαφνικά σε αντίπαλα στρατόπεδα, μιά και ο Πρόεδρος αναθέτει το Ντίκ να βρεί το απαχθέν ρομπότ του ενώ οι φεμινίστριες αναζητούν τη βοήθεια της Γκάφρευ οταν η επιχείρηση πηγαίνει στραβά.

post-1658-0-93350200-1505051492_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Ο λόγος που ανέβαλα την αγορά (και ανάγνωση) του Yesternow ήταν ότι πολύ απλά δεν έζησα τα 80's. Είμαι μάλιστα (σε γενικές γραμμές) αρνητικά διακείμενος προς αυτά, καθώς τα θεωρώ την αρχή του blockbusterising που κυριαρχεί πλέον στον κινηματογράφο. Έτσι λοιπόν η προσωπική μου «απέχθεια» ενάντια σε ριμέικ, σίκουελ και πρίκουελ δεν πηγάζει από τη νοσταλγία (όπως του Ντικ Φιλίπο) αλλά από την γενικότερη προτίμησή μου να βγαίνουν πρωτότυπα έργα και όχι μηρυκάσματα των παλιών. Αφού άκουσα καλά λόγια όμως και βγαίνει και σίκουελ (whaaaa?) είπα να το τιμήσω. :) 

Fast forward στην τελική αποτίμηση: πολύ ωραίο κόμικ. Από αυτά που λείπουν από την εγχώρια σκηνή (aka sci-fi, περιπέτεια κλπ) και ανήκει στην κατηγορία που το artwork περνάει σε δεύτερη μοίρα, γιατί αξίζει κυρίως το σενάριο. Όχι πως το σχέδιο είναι κακό (παρότι το βρήκα κάπως δύσκαμπτο), σίγουρα κάνει και με το παραπάνω τη δουλειά του. :) Εξαιρετική ροή (το διάβασα σε δύο μέρες, σπάνιο για εμένα), ωραίοι χαρακτήρες, διακριτικά τα χιουμοριστικά στιγμιότυπα, έξυπνες οι πειραγμένες αναφορές* και αναπάντεχο plot twist. Αυτές τις μέρες που διαβάζω και Philip K. Dick, ήρθε κι έκατσε πολύ ωραία.

Προτείνεται αν όχι σε όλους, στους περισσότερους συμφορουμίτες. :yes:  

 

*Σε κάποιες θα ήθελα μια διευκρίνηση, οπότε κύριε Δερβενιώτη, ετοιμαστείτε για ερωτήσεις σε λίγες μερούλες :D 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25407
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  345
  • Reputation:   4167
  • Achievement Points:  345
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4299 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Το αγόρασα μαζί με το "Shark Nation" από το φετινό Comicdom Con σε συμφέρουσα τιμή και το διάβασα σήμερα μονορούφι. Πραγματικά απολαυστικό και άκρως ψυχαγωγικό κόμικ, με δυνατό και ενδιαφέρον σενάριο -το οποίο είναι γεμάτο μυστήριο, δράση και ανατροπές- και ωραίο ασπρόμαυρο σχέδιο που δένει τέλεια με την ιστορία. Το κόμικ έχει να προσφέρει πολλά καλούδια, από αρκετά διαφορετικά είδη, μιας και διαθέτει στοιχεία σκληρού νουάρ, αστυνομικού θρίλερ αλλά και επιστημονικής φαντασίας, ενώ δεν λείπουν και τα διάφορα ακραία κωμικά σκηνικά! Επίσης, όλα αυτά τα easter eggs που υπάρχουν διάσπαρτα στην πλοκή και έχουν μια ουσιαστική συνεισφορά σ'αυτήν, είναι ό,τι πρέπει για τον σπασίκλα που κρύβει κανείς μέσα του. Τέλος, δεν μπορώ να παραβλέψω τους φοβερούς χαρακτήρες, που μου φάνηκαν εξαιρετικά ενδιαφέροντες και δυναμικά σχεδιασμένοι. Χωρίς αμφιβολία, πρόκειται για ένα φοβερά ευρηματικό κόμικ, το οποίο αποτελεί και φόρο τιμής για την ποπ κουλτούρα της δεκαετίας του '80. 

 

8/10

Επεξεργασία από BladeRunner1992
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Το τελείωσα χθες το βράδυ. Τα πήρα και εγώ, μαζί με το Shark Nation, μετά το Comicdom, γιατί στο Comicdom είχε κόσμο στον πάγκο του ο Δερβενιώτης, αποφάσισα να περάσω στη δεύτερη γύρα, δεύτερη γύρα δεν έγινε ποτέ και τελικά το ξέχασα. :shit2:

 

Γενικά ένα πολύ ενδιαφέρον κόμικ, που σέβεται τον αναγνώστη, δεν του τα δίνει όλα μασημένα και τον προκαλεί να ψαχτεί. Ιδιαίτερα οι πολλές αναφορές στην pop κουλτούρα (σειρές,ταινίες κλπ) μου αρέσαν πολύ. Το εκτιμώ όταν ο δημιουργός ζει στον κόσμο που ζούμε και οι υπόλοιποι, με τις επιρροές της καθημερινότητας, και αυτό μου το έδειξε πολλές φορές μέσα από το σενάριο. Το σχέδιο είναι αρκετά καλό, αν και όχι κάτι εκπληκτικό. Σίγουρα υπηρετεί σωστά το σενάριο, αν και εγώ το βρήκα λίγο "μη-πλαστικό", όπως αναφέρει και παραπάνω ο GeoTrou. 

 

Σεναριακά, με τράβηξε άνετα μέχρι περίπου το τέλος, όπου με μπέρδεψε λίγο με τα flashback. Το μόνο ουσιαστικό πρόβλημα που έχω με το σενάριο είναι ότι, ενώ μέχρι περίπου τα 3/4 του κόμικ ενσωμάτωνε φυσιλογικά όλες τις pop αναφορές που αναφέρω παραπάνω, προς το τέλος ένιωσα ότι άρχισε να τις βάζει μαζικά, τη μία μετά την άλλη χαλώντας έτσι την ομαλή εως τότε παρουσίαση τους στη ροή του σεναρίου.

 

Συνολικά ένα πολύ καλό κόμικ, το οποίο συγκριτικά με την μέση ελληνική παραγωγή, γίνεται ακόμα καλύτερο λόγω της πολύ καλής ροής και της έλλειψης σεναριακών κενών, σε τόσες πολλές σελίδες.

 

Αν ήταν ξένο θα του έβαζα ένα 7/10, λόγω όσων γράφω παραπάνω, του βάζω ένα 8/10

 

Υ.Γ. Ξεκίνησα το Shark Nation, το οποίο μου αρέσει περισσότερο. Σύντομα κριτική στο δικό του θέμα.

 

:beersanta:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 years later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Το έχω τσιμπήσει πακετάκι με το Shark Nation αυτό το κόμικ πριν κάποιους μήνες οπότε είπα σιγά σιγά να το διαβάσω. Πρέπει να πω ότι καταλαβαίνω απόλυτα γιατί αυτό το κόμικ εκδόθηκε και στο εξωτερικό. Είναι μια 100% ποιοτική δουλειά με σενάριο και σχέδιο που μπορεί πολύ χαλαρά να κοντράρει πολλά ξένα κόμικ. Η υπόθεση αφορά ένα πρώην δίδυμο αστυνομικών, ο ένας εκ των δύο είναι πλέον ιδιωτικός ντεντέκτιβ, οι οποίοι προσπαθούν να διαλευκάνουν τις δολοφονίες παλιών σταρ του κινηματογράφου και δη των 80s οι οποίοι έχουν υπογράψει συμβόλαιο για να επιστρέψουν με καινούριο sequel σε σειρά ταινιών.

 

Το Yesternow περιπλέκει το μυστήριο με την κριτική στον σύγχρονο κινηματογράφο. Πρέπει να το διαβάσεις πάρα πολλές φορές αν θέλεις να πιάσεις όλες μα όλες τις αναφορές που κάνει ο Δερβενιώτης. Και η πένα του είναι πραγματικά ασυγκράτητη. Στο επίκεντρο του σχολιασμού του βρίσκεται η όλη αναβίωση των 80s franchises, η παρελθοντολαγνεία κάποιων φαν, το πως σήμερα έχει φύγει η δημιουργικότητα από το πλάνο μιας και οι περισσότερες ταινίες βασίζονται σε παλιά franchisches ή είναι sequels, reboots, prequel, requel και άλλες έννοιες οι οποίες κριτικάρονται και ταυτόχρονα πως σε παλιότερες δεκαετίες αντιλαμβάνονταν τον κινηματογράφο σε σχέση με τις ακόμα πιο προηγούμενες π.χ στα 80s πως βλέπανε τις ταινίες των 50s-60s.

 

Στο επίκεντρο της κριτικής είναι το Star Wars ως franchise, το πως αναπτύχθηκε και κυρίως πως εξελίχθηκε και κάποιες λεπτομέρειες που έχει βάλει ο Δερβενιώτης και ο τρόπος που σχολιάζει πρόσωπα είναι φανταστικός. Γενικότερα όμως πέραν της κριτικής στην κινηματογραφική βιομηχανία, ο δημιουργός αναπτύσσει πολύ ωραία το κεντρικό δίδυμο και την ιστορία τους, ενώ καταπιάνεται πάρα πολύ και με το σύγχρονο AI, πως χρησιμοποιείται και μέσα από την εξέλιξη των δολοφονιών και τη χρησιμοποίηση του CGI στις σύγχρονες ταινίες και έτσι μπορεί να σχολιάσει και το κομμάτι της ηθικής πίσω από αυτό. 

 

Το σχέδιο είναι το κλασικό πολύ όμορφο του Σπύρου Δερβενιώτη που προσωπικά μου αρέσει πολύ και ως σχεδιαστής και το ασπρόμαυρο του σχεδίου δίνει μια άλλη ατμόσφαιρα, αρκετά πιο noir, αν και το κόμικ έχει το απίστευτο του να φαίνεται τέρμα φουτουριστικό και ταυτόχρονα με πολλές αναφορές στο παρελθόν. Το Yesternow συνολικά κρίνεται ως μια πάρα πολύ καλή προσπάθεια, με πολλά easter eggs και εκπλήξεις με την καυστική κριτική του δημιουργού και το σχέδιο του να το απογειώνουν. Ανυπομονώ να διαβάσω και το Shark Nation.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.