Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ion

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΕΣΜΕ
Σενάριο/Kείμενα:
Steve Stivaktis
Σχέδιο:
Steve Stivaktis
Εκδοτική:
ΑΥΤΟΕΚΔΟΣΗ Λίστα εκδόσεων
Hμερ. έκδοσης:
07-04-2017
Εξώφυλλα:
2 + 2 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Περιπέτεια,Φαντασίας,Χιουμοριστικό
Μέγεθος:
17.0 x 24.0
Σελίδες:
130
Χρώμα:
Ασπρόμαυρο (ΑΜ)
Προέλευση:
Ελληνική
Ονομαστική τιμή:
6€

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

ESME_0001.jpgESME_0001z.jpg

 

Τιμή: 6 €

Κεντρικός χαρακτήρας στο παραμύθι αυτό είναι η πριγκίπισσα Έλενα, κόρη του βασιλιά των Αθηναίων Αγαθοκλή. Ο Αγαθοκλής ήθελε να φτιάξει την πιο όμορφη εκκλησία στον κόσμο, και πλήρωσε μια περιουσία για να το πετύχει. Στην πρώτη της λειτουργία, όμως, καυχήθηκε μπροστά σε όλο τον κόσμο για το κατόρθωμά του, και έτσι ο Άρχοντας του Πλάγιου Κόσμου έκανε την εμφάνισή του. Για να τον τιμωρήσει για την αλαζονεία του, τον διέταξε να στείλει τις 3 κόρες του σε αναζήτηση του Εσμέ, του πιο όμορφου πτηνού του κόσμου, και να το βάλει να τραγουδήσει γι' αυτόν. Είχε μόνο έναν μήνα διορία, αλλιώς η εκκλησία του θα γκρεμιζόταν, και θα συνέβαινε το ίδιο κάθε φορά που θα ήθελε να την ξαναχτίσει. Οι 3 κόρες ξεκινάνε λοιπόν, με τις ελπίδες όλων στις 2 μεγαλύτερες, μιας και η Έλενα ήταν η πιο μαλθακή. Αγανακτώντας όμως η Έλενα που δεν της είχαν εμπιστοσύνη, στο κρίσιμο σταυροδρόμι επιλέγει προς μεγάλη έκπληξη των αδερφών της τον "Δρόμο που δεν Γυρίζει", που ήταν και ο πιο δύσκολος. Στον δρόμο της συναντάει πρώτα τον Αχιλλέα Τριγενή, έναν Κρητίκαρο πολεμιστή που μιλάει μόνο με Μαντινάδες (15σύλλαβους στίχους), και στη συνέχεια την Αντιγόνη, μια επιστήμονα / μάγισσα που ήρθε από κάποιον άλλον κόσμο, και οι οποίοι την βοηθάνε στην αποστολή της.

 

Αν η υπόθεση σας θυμίζει κάτι, είναι γιατί υπάρχει ένα παραμύθι που οι 3 γιοι ενός βασιλιά αναζητούν το πουλί Εσμέ, με τον μικρότερο από τους τρεις που είναι πιο προκομμένος να φέρνει σε πέρας την αποστολή. Ο δημιουργός Steve εμπνεύστηκε από τις διηγήσεις της γιαγιάς του Αδαμαντίας για να φτιάξει το κόμικ αυτό, το οποίο τελικά του βγήκε αρκετά διαφορετικό από το original παραμύθι. Το χιούμορ σπάει την ένταση σε πολλά σημεία, ενώ το δράμα, η φαντασία και η περιπέτεια εναλλάσσονται. Πρόκειται για μια ολοκληρωμένη έκδοση 130 σελίδων, που στο τέλος ακολουθείται από πολλές πληροφορίες σχετικά με τη δημιουργία του κόμικ και μπόλικα σκίτσα. Η τιμή του πάρα πολύ λογική συγκριτικά με τον όγκο του, και εύχομαι κάποια στιγμή να κυκλοφορήσει και σε έγχρωμο που θα του πήγαινε πολύ. Ο δημιουργός το αφιερώνει στη γιαγιά του.

 

--------

 

 

Το 2018 το κόμικ επανεκδόθηκε με κάποιες αλλαγές στο κείμενο.

 

ESME_0001x.jpgESME_0001y.jpg

 

Ευχαριστούμε τον tik για το εξώφυλλο της επανέκδοσης.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31587
  • Group:  Members
  • Topic Count:  62
  • Content Count:  574
  • Reputation:   1130
  • Achievement Points:  574
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2866 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Φοβερό φαίνεται :wow:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4784 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

πωωωω,χαμπαρι δεν πηρα,αυτο φαινεται καλο! μακαρι να βρεθει στο the con  :pray:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Εντυπωσιακό εξώφυλλο το οποίο με ώθησε να το πιάσω στο Γαλλικό και να ρίξω μια ματιά και μέσα στο σχέδιο :) Υπάρχουν εξαιρετικοί illustrators (πλέον?) που φτιάχνουν εντυπωσιακότατα εξώφυλλα, αλλά (1) παραέχω καεί με τις προσδοκίες που μου έχουν γεννήσει τα εξώφυλλα και (2) ντεκ εκο πλέον λεφτά μάνα μου :) Δεν με ενθουσίασε αυτό που είδα στα όρθια, οπότε το προσπέρασα.

 

Από την άνεση του σπιτιού μου, βλέπω τον αριθμό σελίδων, βλέπω και την τιμή και πρέπει να ομολογήσω πως είναι εξαιρετική η αναλογία. Είναι τόσα τα φανζίν που βγαίνουν με αισχρή αναλογία τιμής-σελίδων-ποιότητας έκδοσης που νταξ... :) Δεν ξέρω άμα ο δημιουργός πέτυχε αυτή την τιμή διότι εκτύπωσε υπερβολικά πολλά, άμα έχει κάποιο κοννέ, άμα είναι προσγειωμένος/down-to-earth ή συνδυασμός όλων αυτών. 

 

Λόγω του φορμά, προφανώς είναι δύσκολο να σκαναριστούν σελίδες από μέσα χωρίς να χαλάσει το κόμικ  :) Ευτυχώς όμως έχει κάνει διαθέσιμες καμιά 20αρια ο δημιουργός online. Με όνομα δημιουργού ένα σκέτο Steve, δεν φανταζόμουν ότι θα έβρισκα το παραμικρό, αλλά διαψεύστηκα :lol: Αντιγράφω από "Esmé (Greek) | Tapastic Comics" (φαντάζομαι πως είναι όντως ότι εκτυπώθηκε :D )

 

01.png02.png03.png04.png05.png06.png07.png08.png09.png10.png11.png12.png13.png14.png15.png16.png17.png18.png19.png20.png

 

Τώρα κατανοώ και τι δε μου άρεσε όταν το είδα στο "όρθιο-πεταχτά". Τα πρόσωπα/σώματα των ανθρώπων. Διότι οφείλω να ομολογήσω πως σπίτια/χώροι/background όπως τα βλέπω αυτή τη στιγμή μου αρέσουν πάρα μα πάρα πολύ. :cool: Μάλλον κακώς δεν το τσίμπησα. Μου έχει κινηθεί το ενδιαφέρον τώρα :)

 

Anyhow, όποιος θέλει παραπάνω data για τον δημιουργό, στο tumblr του έχει πράμα. :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Εγώ πάλι πέρασα πολύ καλά διαβάζοντάς το, και το σχέδιο μου άρεσε πολύ. Νομίζω ότι σε έγχρωμο θα έβγαινε απίστευτα καλό (όπως είναι για παράδειγμα το εξώφυλλο). Το σενάριο έχει πολύ χιούμορ και φαντασία, ενώ βγάζω το καπέλο στον σχεδιαστή για την έμπνευσή του στις μαντινάδες που μιλούσε ο ένας εκ των πρωταγωνιστών. Η τιμή του είναι τέλεια για τον όγκο του! Πραγματικά το θεωρώ ένα από τα καλύτερα fanzines που έχω διαβάσει!

 

:cheers2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μοναδικό φανζινάκι. Εξαιρετική δουλειά. Όποιος το πετύχει το αγοράζει.

 

Έχει χαβαλέ, καλό σχέδιο, ωραία ιστορία, είναι χορταστικό και έχει και αρκετά μηνύματα και αναφορές.

 

Στα επόμενα cons θα ψάχνω τον steve όπως η ηρωίδα του έψαχνε το πουλί :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Εξαιρετικότατο κόμικ. Πλούσια φαντασία, ωραίο σχέδιο και χορταστικό σαν ένα μπολ ντολμάδες. Υπάρχουν ορισμένες βιασύνες ως προς το σχέδιο κυρίως (τις οποίες παραδέχεται και ο ίδιος ο δημιουργός στο τέλος) και ίσως το τέλος φανεί απότομο σε ορισμένους, αλλά εμένα προσωπικά δε με πείραξαν καθόλου. Διαβάζεται νεράκι και σου μένει αρκετό καιρό μαζί σου. Έχει πολύ ζουμί το σύμπαν και θα ήταν ωραίο να δούμε κάποιου είδους συνέχεια ή spin-off. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 9 months later...

  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Εξώφυλλο και οπισθόφυλλο της 2ης έκδοσης του 2018.

 

Το εξώφυλλο προστέθηκε στο πινακάκι της παρουσίασης.

 

 

Ο δημιουργός πλέον αναγράφεται ως Steve Stivaktis.

 

Από το κείμενο στο εσωτερικό προκύπτει ότι έγιναν αλλαγές στο κείμενο. Δυστυχώς δεν έχω την πρώτη έκδοση για να συγκρίνω. Ωστόσο, αν οι σελίδες που ανέβασε παραπάνω ο germanicus αντιστοιχούν στην πρώτη έκδοση, τότε, ναι, υπάρχουν μικροδιαφορές και επίσης άλλαξε η γραμματοσειρά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Από τις καλύτερες αυτοεκδόσεις που έχω συναντήσει. Εξαιρετική έκδοση και πολύ όμορφη, ολοκληρωμένη ιστορία, με ταιριαστό σχέδιο και γρηγορη ροή :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Κι εγώ τώρα το διάβασα και θα συμφωνήσω ότι είναι πολύ καλό :up:

 

Είναι από τα λίγα κόμικς είπα "ρε γανότο θα ήθελα εν είναι έγχρωμο, θα ήταν φοβερό τότε!". :wow:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.