Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ion

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
HUBRIS
Σενάριο/Kείμενα:
Ευγενία Κουμάκη
Σχέδιο:
Ευγενία Κουμάκη
Εκδοτική:
Hμερ. έκδοσης:
07-04-2017
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Επιστ. Φαντασίας
Μέγεθος:
16.7 x 24.0
Σελίδες:
68
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Προέλευση:
Ελληνική
ISBN:
978-618-83025-1-8
Ονομαστική τιμή:
9,90€

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

HUBRIS_0001.jpg  HUBRIS_0001z.jpg

 

Κατά τη διάρκεια μιας live τηλεοπτικής εκπομπής, δύο επιστήμονες, η Ίρινα Μάξοφ και η Ολίβια Μάρτεν ανακοινώνουν στον κόσμο ότι η Μετεμψύχωση μπορεί να αποδειχτεί επιστημονικά. Για να μην έχει αμφιβολίες το κοινό, πειραματίζονται στο πλατό με ένα παιδί-θεατή, και πράγματι του επαναφέρουν μνήμες που ήταν αδύνατο να είναι δικές του. Οι αντιδράσεις από τον κόσμο ήταν όμως αρκετά διαφορετικές απ' ό,τι περίμεναν, καθώς αρχίζει ένα κύμα αυτοκτονιών από ανθρώπους που δεν είναι ευχαριστημένοι με τη ζωή τους, ξέροντας πλέον στα σίγουρα ότι τους περιμένει μια νέα ζωή. Παράλληλα ο αστυνόμος Τζέις προσπαθεί να φτάσει στο σπίτι του και στη γυναίκα του Σάνι, η οποία κυοφορεί δίδυμα, και φαίνεται να βρίσκεται σε μπελάδες.

 

page 0.jpgpage 1.jpgpage 2.jpg

Οι σελίδες 2, 4 και 6 του κόμικ (από το comicsingreece)

 

Δελτίο Τύπου / Ανακοίνωση της έκδοσης στο forum

 

Αφιέρωμα στην Ευγενία Κουμάκη

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Ακούγεται ενδιαφέρουσα σαν υπόθεση, το σχέδιο επίσης είναι αρκετά έως πολύ καλό από ό,τι βλέπω στα δείγματα, η τιμούλα θα μπορούσε ίσως να είναι λίγο καλύτερη αλλά είναι η ονομαστική οπότε λογικά η κτίσης θα είναι λίγο χαμηλότερη και από Ελληνίδα δημιουργό... Εντυπωσιάζομαι από όσα ανακαλύπτετε και το πόσο δημιουργική έχει γίνει η εγχώρια σκηνή... Ήδη μπήκε στην λίστα υποψηφίων μελλοντικών αγορών, ευχαριστώ που με καταστρέφετε οικονομικά.

Επεξεργασία από Yoshimitsu
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9879
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  929
  • Reputation:   9584
  • Achievement Points:  929
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5437 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Η υπόθεση μου είχε τραβήξει το ενδιαφέρον από την πρώτη στιγμή που ανακοινώθηκε ενώ το σχέδιο της Κουμάκη μου αρέσει έτσι και αλλιώς. Σίγουρα θα το αγοράσω κάποια στιγμή αλλά λόγω τιμής δεν το αγόρασα στο Comicdom όπως θα ήθελα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4783 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Ενδιαφερουσα αρχικη ιδεα, ψιλομετρια εκτελεση. Κοντολογίς "δε με επεισε"..Βιαστική ιστορία(τι να προλαβεςι σε 60 σελ), αφήνει διαφορα τρανταχτά ερωτήματα αναπαντητα ακομα και γυρω απο το βασικο setting του. Αυτα περι σεναρίου. Σχεδιαστικα απο την αλλη ειναι πάρα πολυ καλο. Ομορφα στημενες σελιδες, ωραια χρωματα κλπ

Δεν ξερω τι ισχυει, ή που ειχα υψηλες προσδοκιες ή που οντως δεν ειναι ΤΟ κόμικ του 2017

Απο μενα 6/10 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Γενικά η μορφή της έκδοσης και το κόμικ είναι καλά και μου άρεσαν στο σύνολο. Προσεγμένο σε όλα του, ποιότητα χαρτιού, δέσιμο, χρώματα, κλπ μόνο η τιμούλα (τιμή εκδότη) δεν ξέρω μου φάνηκε κάπως, σε σύγκριση και με άλλα αντιστοίχου μεγέθους/ποιότητας κόμικς ίσως να μπορούσε να είναι λίγο πιο προσιτό.

 

Σε σχέση με την υπόθεση που ήταν και αυτό που κέντρισε το ενδιαφέρον μου, έχω την εντύπωση ότι ενώ ξεκινάει πολύ δυνατά και με πολλές υποσχέσεις για κάτι πολύ ψαγμένο και βαθύ, κάπου στην μέση και μετά κάτι μπερδεύει στην όλη υπόθεση (πετάει και κάτι ακτινοπίστολα? περίεργα άσχημα) και μου φαίνεται ολίγον κάπως περίεργο το τελείωμα του και η τελική αίσθηση που αφήνει. Είμαι προβληματισμένος με αυτό, κυρίως γιατί η υπόθεση όπως είπα άλλαξε πορεία σε σχέση με το τι περίμενα, αυτό που θα ήθελα μάλλον (κάτι πιο ψαγμένο ίσως, πιο σπιρίτουαλ που λένε και στο χωριό μου), μπορεί να έπεσα και εγώ στην παγίδα των υπερβολικά μεγάλων προσδοκιών όπως ο φίλος dimious.

 

Γενικά το σχέδιο και το στήσιμο δείχνει πολύ προσεγμένο, τα χρώματα, οι εκφράσεις, ο τρόπος αφήγησης σε μεγάλο βαθμό του κόμικ είναι νομίζω πολύ καλά και είναι φυσικά στα θετικά του. Λέω σε μεγάλο βαθμό γιατί προς το τέλος (κάπου πιο πριν, ναι ξέρεις εκεί ακριβώς) σαν να μου αλλάζει κάπως αλλά μπορεί να φταίει και η διάθεση μου λόγω της τροπής που παίρνει η υπόθεση σε εκείνο το σημείο και να μου χαλάει την γενική αίσθηση.

 

Πάντως νιώθω μια αυστηρότητα από μέρους μου (με παρέσυρε και ο αποπάνω :P) για μία δουλειά που ξεχωρίζει σε σχέση με πολλά από όσα έχουμε δει στην Ελληνική σκηνή. Δηλαδή όσο πιο καλό είναι κάτι, τόσο πιο αυστηρά το κρίνουμε και εμείς, έτσι νομίζω και με αυτό. Αν θεωρείται πάντως ως η πρώτη ολοκληρωμένη ατομική επαγγελματική δουλειά (δεν έχω προσωπικά στα υπόψη μου κάτι άλλο), νομίζω είναι μία δυνατή αρχή με πάρα πολλές υποσχέσεις για το μέλλον.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Εγώ σε αντίθεση με τους παραπάνω, δεν είχα υψηλές προσδοκίες αλλά και πάλι δε με έπεισε. Φοβάμαι ότι η Ευγενία θα το διαβάζει σε μερικά χρόνια και θα αναρωτιέται πως κατάφερε να τα μπερδέψει τόσο και να κάνει μία τόσο καλή έμπνευση, ένα αξιοπρεπέστατο σχέδιο, μία τόσο καλή παραγωγή σε κάτι τόσο μέτριο. Για να καταλάβετε, θα μου δώσω 2 μέρες δικαίωμα σκέψης αν θα το κρατήσω ή θα το βγάλω στον τάκο.

 

Λίγο πολύ τα γράφουν και άλλοι. Ξεκινάει καλά, κεντρίζει το ενδιαφέρον και κάπου χάνονται τα πάντα. Δεν ξέρω, ήθελε παραπάνω σελίδες; ήθελε σεναριογράφο ή έστω συνσεναριογράφο για τους διαλόγους; πάντως κάτι ήθελε και δεν το είχε. Κρίμα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Το διάβασα και μπορώ να πω ότι ήταν συμπαθητικό. Έχει μια καλή δυναμική αρχή και μετά όπως είπαν αρκετοί φαίνεται ότι τσουλάει με κενή ταχύτητα. Είναι όμως ολοκληρωμένο σενάριο με αρχή μέση και τέλος.

 

Είχε μια σκηνή των 10 σελίδων και μια των 20. Κρίμα που δεν τις έσπασε, έβγαιναν κουραστικές. Ξεχνούσα από πού ξεκίνησε και λίγο χανόμουν. Και να φανταστείτε εγώ είχα στα δικά μας κόμικς τη μεγαλύτερη σκηνή σε 5 σελίδες, και ξοδεύτηκαν μπίτια ότι απλώνω πολύ τις σκηνές :P Όλοι έχουμε γνώμες :valt:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ημερομηνία κυκλοφορίας γι' αυτό εδώ: 7 Απριλίου 2017.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.