Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
PIZZA PEPERONI
Σενάριο/Kείμενα:
Σταύρος Κιουτσιούκης
Σχέδιο:
Σταύρος Κιουτσιούκης, Σιαδώρα Παπαθεοδώρου, Σοφία Σπυρλιάδου, Αλεξία Λουγιάκη, Στέλλα Στεργίου, Χριστίνα Ανθηροπούλου, Έφη Θεοδωροπούλου
Hμερ. έκδοσης:
07-04-2017
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Χιουμοριστικό
Μέγεθος:
17.0 x 24.0
Σελίδες:
52
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Προέλευση:
Ελληνική
ISBN:
978-618-5115-14-2
Ονομαστική τιμή:
5,99€

  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

PIZZAPEPERONI_0001.jpg PIZZAPEPERONI_0001z.jpg
 

Πόσα χρόνια κοιμήθηκε η Ωραία Κοιμωμένη; Τι δηλητήριο είχε το μήλο που δάγκωσε η Χιονάτη; Χόρτασε ο Λύκος με τη γιαγιά της Κοκκινοσκουφίτσας; Πόσο ψηλά πέταξε η Γουέντυ και τα αδέλφια της; Πόσο μεγάλο ήταν το μπιζέλι στο οποίο κοιμήθηκε η πριγκιποπούλα; Τι ψιλά είχε πάνω του το κοριτσάκι με τα σπίρτα; Και κυρίως, πώς στο καλό συνδέονται όλα αυτά με ένα κομμάτι πίτσα πεπερόνι που μιλάει;

 

1.jpg

 

Σε αυτά τα ερωτήματα απαντάει αυτή η ανθολογία που κυκλοφόρησε στο Comicdom Con του 2017 από την Ένατη Διάσταση. Η ιδέα και το σενάριο ανήκει στον Σταύρο Κιουτσιούκη και οι Σιαδώρα Παπαθεοδώρου, Σοφία Σπυρλιάδου, Αλεξία Λουγιάκη, Στέλλα Στεργίου, Χριστίνα Ανθηροπούλου και Έφη Θεοδωροπούλου αναλαμβάνουν την εικονογράφηση κάθε ιστορίας.

 

α.jpg β.jpg γ.jpg

Τα παραμύθια, όλα κλασικά και γνωστά, είναι πειραγμένα. Άλλα μένουν πιο «πιστά» στο πρωτότυπο, όπως Το Κοριτσάκι με τα Σπίρτα, ενώ άλλα, σαν την ιστορία με τον Πήτερ Παν, ξεφεύγουν παντελώς. Το αποτέλεσμα είναι ένα εξαιρετικά φρέσκο και διασκεδαστικό κόμικ. Σίγουρα κάποιες ιστορίες ξεχωρίζουν, αλλά όλες βρίσκονται σε ένα πολύ καλό επίπεδο, μάλλον λόγω του ίδιου σεναριογράφου. Βέβαια, υπάρχει και μεγάλο ενδιαφέρον από σχεδιαστικής πλευράς, καθώς βλέπουμε έξι διαφορετικά στυλ. Αν σας αρέσουν τα παραμύθια και η πίτσα, νομίζω πρέπει να το τιμήσετε. Αν όχι, νομίζω έχετε πρόβλημα. :D

δ.jpg ε.jpg ζ.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Χαίρομαι και καταλαβαίνω το Σταύρο Κιουτσιούκη που μισεί τα φασολάκια.

 

Ωραίες οι δουλειές των γυναικών στο σκίτσο. Αλλά ρε συ, ο Κουτσιούκης δεν είναι για συλλογές τύπου "ας κάνω κάτι να υπάρχω στα φεστιβάλ της Άνοιξης". Είναι για πιο ολοκληρωμένες και μεστές δουλειές. Έχει ωριμάσει για τέτοιες εκδόσεις τύπου αυτοεκδόσεις-συλλογές φίλων και γνωστών. Αυτό μου κάνει σαν διαφημιστικό των δημιουργών. Μπορούν να ανθίσουν σε πιο γεμάτες εκδόσεις.

Επεξεργασία από x_for_xepeta
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6049
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5582 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Είναι που ο Σταύρος συνεχώς ενθουσιάζεται με πράγματα και έχει μονίμως ένα κουβά ιδέες και θέλει να τις βγάλει προς τα έξω. Ετοιμάζει και πιο ώριμα και προσωπικά project αλλά είναι πολύ της παρέας και άνθρωπος που γουστάρει τις ανθολογίες. Εξού και το Pizza Peperoni. Και εγώ εξέφρασα τον δικό σου προβληματισμό όταν μας το πρότεινε...  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6049
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5582 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Παρουσίαση του άλμπουμ στο comicdom.gr: http://www.comicdom.gr/2017/04/19/pizza-peperoni-enati-diastasi-review/

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6049
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5582 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Την Πέμπτη 4/5 θα γίνει και η παρουσίαση του άλμπουμ στο Μουσείο Φωτογραφίας, στη Θεσσαλονίκη. Για λεπτομέρειες ρίξτε μια ματιά εδώ:http://enatidiastasi.16mb.com/uncategorized/pizza-peperoni-%CE%B7-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%BF%CF%85%CF%83%CE%AF%CE%B1%CF%83%CE%B7/   ;)

Επεξεργασία από CitizenX
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Μετά την ανάγνωσή του σχημάτισα την γνώμη ότι σε γενικές γραμμές πρόκειται για ένα φιλόδοξο εγχείρημα,μιας και βλέπουμε μισή ντουζίνα από ταλαντούχες καλλιτέχνιδες του χώρου να συμμετέχουν,ενώ το όνομα του Κιουτσιούκη είναι από μόνο του μία εγγύηση...!

 

Ευφυή βρήκα την ιδέα των παραλλαγμένων παραμυθιών,όπως επίσης και τον τρόπο που γίνεται η σύνδεση μεταξύ τους...!Οι ατάκες που λέγονται πριν αρχίσει το επόμενο παραμύθι,μου έφεραν στον νου τα εισαγωγικά πρώτα καρέ από τις "Ιστορίες από την κρύπτη" (και τις διάφορες αντίστοιχες εκδόσεις)...!Και φυσικά είχε πλάκα το κομμάτι πίτσα που ελαττώνεται,όσο προχωράει το άλμπουμ...! :P

 

Όσον αφορά τα σενάρια των παραμυθιών κάποια ήταν χαριτωμένα και κάποια στερούνταν καλής υπόθεσης και ήταν λίγο άνοστα...!Τα δύο σενάρια που μου έκαναν περισσότερο κλικ,από πλευράς υπόθεσης είναι η "Γουέντυ" και "Το κοριτσάκι με τα σπίρτα"...!

 

Εικαστικά,απολαμβάνουμε μία πανδαισία διαφορετικών στιλ και χρωμάτων...!Αυτά είναι τα καλά των ανθολογιών...! :) Τα περισσότερα σχέδια φανερώνουν την "ταυτότητα" των καλλιτέχνιδων κι όλα έχουν τις όμορφες ιδιαιτερότητές τους...!Για εμένα,η δουλειά που ξεχώρισα είναι της Αλεξίας Λουγιάκη ("Κοκκινοσκουφίτσα"),καθώς και της Χριστίνας Ανθηροπούλου ("Η Πριγκίπισσα και το μπιζέλι")...!Παρεμπιπτόντως,το "Πριγκήπισσα" είναι γραμμένο λάθος...! ;)

 

Για το τέλος,ας βάλουμε και μία σύντομη παρουσίαση που έγινε στο Comicdom...!

 

:beer:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6049
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5582 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ευχαριστούμε πολύ για τα σχόλια. Αλλά θα διαφωνήσω για το "πριγκίπισσα". Σύμφωνα με τη νέα ορθογραφία της νέας ελληνικής, γράφεται με γιώτα. Υπάρχει κάποια διχογνωμία πάνω σε αυτό,που σχετίζεται με το πως εκλαμβάνεται το  "e" από τη λατινική ρίζα της λέξης princeps. Παλαιότερα το εκλάμβαναν ως μακρύ, επειδή έτσι διαβάζονταν στην αρχαία ελληνική αλλά στα λατινικά αυτό το "e" ήταν βραχύ, εξού και η γενική της λέξης είναι principis. Επομένως, επειδή η λέξη εμφανίστηκε για πρώτη φορά στην λατινική γλώσσα, κατέληξαν πως η σωστή μεταγραφή είναι με γιώτα. Όπως καταλαβαίνεις, σε δουλειά να βρισκόμαστε...  :lol:  

Επεξεργασία από CitizenX
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Εγώ έχω μείνει ακόμα στην παλιά ελληνική ορθογραφία...! :lol:

 

Εννοείται ότι είναι άνευ σημασίας όσον αφορά το κόμικ...!Απλά κουβέντα να γίνεται...!Ευχαριστώ για τις πληροφορίες...! :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Γενικά δεν αρέσκομαι στις συλλογές διαφόρων δημιουργών διότι συνήθως έχουν το πρόβλημα ότι είναι πολύ άνισες τόσο από περιεχόμενο όσο και από ποιότητα. Εδώ έχουμε όμως μία συλλογή που έχει ένα ξεχωριστό δέσιμο σε όλα τα επίπεδα.

 

Σεναρίου καθώς έχει κοινή αφετηρία (μην πω και τέλος) λόγω του υπόβαθρου που είναι κάποια γνωστά παραμύθια με πρωταγωνίστριες κοπέλες ελαφρώς έως λίγο παραπάνω παραλλαγμένα. Δημιουργών καθώς έχει έξι διαφορετικές καλλιτέχνιδες, πολύ υψηλού όμως θα έλεγα επιπέδου όλες τους και το έργο τους κυμαίνεται αντίστοιχα στην ίδια υψηλή κατηγορία. Όλες οι ιστορίες είναι σε χρώματα σχετικά έντονα και ταιριαστά ως επί το πλείστον μεταξύ τους, κρατώντας έστω μία κάποια συνέχεια/συνέπεια από την μία ιστορία στην άλλη ακόμη και αν το στυλ τους διαφοροποιείται από λίγο εώς αρκετά. Είναι έτσι ταξινομημένες οι ιστορίες μέσα στο άλμπουμ όπου δεν ενοχλεί η αλλαγή από το ένα στυλ στο άλλο και από την μια χρωματική παλέτα στην επόμενη. Οι ιστορίες έχουν οι περισσότερες (ιδίως από την μέση και μετά) ένα πιο σκοτεινό τέλος από το πρωτότυπο πηγαίνοντας κόντρα στο "έζησαν και αυτές καλά και εμείς καλύτερα", κυρίως ως προς το πρώτο σκέλος της φράσης μιας και στο δεύτερο εμείς (τουλάχιστον εγώ προσωπικά) περάσαμε νομίζω ευχάριστα και καλά διαβάζοντας το Pizza Peperoni.

 

Γενικά πέρασα ευχάριστα και μου άρεσε στο σύνολο του, τόσο ως έκδοση όσο και το κυριότερο σαν περιεχόμενο. Δεν μπορώ να πω ότι τουλάχιστον σχεδιαστικά με άφησε ανικανοποίητο κάποια από τις έξι ιστορίες. Βεβαίως θα μπορούσα να πω ότι η τάδε μου άρεσε περισσότερο το στυλ και τα χρώματα αλλά νομίζω τελικά ότι όλες είχαν αυτό το κάτι ξεχωριστό που όμως δεν σε ωθεί να δεις αρνητικά όσο θετικά αυτή την διαφοροποίηση τους. Ένα μεγάλο αρνητικό που θα έλεγα ότι έχει το συγκεκριμένο κόμικ άλμπουμ, είναι ότι με τόση pizza και κακό, μας ανοίγει την όρεξη και μας αφήνει στο τέλος με την πείνα ανεκπλήρωτη. Οπότε ίσως θα έπρεπε να σκεφτούν εκεί στην εκδοτική, μήπως σε επόμενη επανέκδοση έβαζαν και κάποιο σακουλάκι ή κουτί παρέα με κάνα κομμάτι πίτσα συνοδευτικό. Έτσι νομίζω θα ήταν απόλυτα ολοκληρωμένη σαν συλλογή. :P

Επεξεργασία από Yoshimitsu
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6049
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5582 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ευχαριστούμε πολύ Νεκτάριε για τα εκτενή σχόλια. Το θέμα της πίτσας που ανοίγει την όρεξη το λάβαμε πολύ σοβαρά υπ'όψη μας γι'αυτό και στην παρουσίαση του άλμπουμ (που τρέχει τη στιγμή που γράφω αυτές τις γραμμές στο Μουσείο Φωτογραφίας στη Θεσσαλονίκη) θα προσφέρεται ζεστή, λαχταριστή pizza peperoni στους παρευρισκόμενους, ευγενική προσφορά της Pizza di Mοnza. Και εγώ είμαι εγκλωβισμένος στη Μυτιλήνη... :moutra2:   

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Έξυπνη ιδέα...! :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31249
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  292
  • Reputation:   1789
  • Achievement Points:  292
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3040 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ωραια η παρουσιαση, ωραια και η πιτσα. Ειχα διαφορες ερωτησεις αλλα με υπερκαλυψαν στην παρουσιαση οι δημιουργοι που παρευρεθηκαν.

 

Σκοπευα να παρω και τις Αγριαδες απο την εκδοτικη αλλα το διναν δωρεαν με την αγορα του Pizza Peperoni.  :cheers3:

 

Το στυλ σκιτσαρισματος της καθε δημιουργου ειναι αρκετα διαφορετικο αλλα συμβατο με τα υπολοιπα, το οποιο ως αποτελεσμα δενει ομορφα την συλλογη αλλα και εχει κατι για ενα ευρυ κοινο αναγνωστων. Τα χρωματα πιστευω ειναι το δυνατο χαρτι της συλλογης, σεναριακα οτι εχω διαβασει απο Κιουτσουκη δεν με εχει απογοητευσει.   :blob7:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4783 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Kαλαισθητη εκδοση, ωραιο το σκιτσο ολων των συμμετεχόντων. Σεναριακα εχει καποια ωραια αστειακια αλλα δε θα λεγα οτι ειναι και το καλυτερο του Κιουτσιούκη (πρεπει να βρει καποιο καλλιτεχνικο και γρηγορα :P ) .Σε καμια περιπτωση ομως δεν απογοητευει

6/10 :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.