Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ion

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΠΥΡ-ΝΥΞ-ΑΛΩΠΗΞ
Σενάριο/Kείμενα:
Σιαδώρα Παπαθεοδώρου
Σχέδιο:
Σιαδώρα Παπαθεοδώρου
Εκδοτική:
ΑΥΤΟΕΚΔΟΣΗ Λίστα εκδόσεων
Hμερ. έκδοσης:
07-04-2017
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Καρφίτσα
Περιεχόμενο:
Περιπέτεια,Φαντασίας
Μέγεθος:
15.0 x 21.0
Σελίδες:
52
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Προέλευση:
Ελληνική
Ονομαστική τιμή:
5€

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

PYRNIXALOPIX_0001.jpg  PYRNIXALOPIX_0001z.jpg

 

Τιμή: 5 €

Το "Πυρ - Νυξ - Αλώπηξ" είναι το νέο κόμικ της Σιαδώρας Παπαθεοδώρου, που κυκλοφόρησε τον Απρίλιο του 2017 στο 12ο Comicdom Con Athens. Πρόκειται για το 3ο κόμικ της δημιουργού μετά το 4,5 Seasons (2015) και το Η Δανάη στο Στόμα του Λύκου (2016). Πρόκειται για ένα παραμύθι, με κεντρικό χαρακτήρα την Κασσάνδρα, ιέρεια στο Ναό της Καρδιάς της Μαγείας αλλά και φύλακα της μεγάλης φωτιάς. Η Κασσάνδρα πρέπει κάθε μέρα πριν φανεί το φεγγάρι να μπει στη μεγάλη φωτιά ώστε να την κρατήσει ζωντανή, κάτι όμως που δεν αρέσει στην ίδια και δεν θέλει να κάνει για μια ζωή. Κάποια στιγμή θα γνωριστεί τυχαία με τη Νύχτα, η οποία ακολουθεί τον ήλιο εδώ και χιλιετίες και κρατάει το Φεγγάρι, ενώ τα μαλλιά της είναι ο νυχτερινός ουρανός. Οι δύο κοπέλες γίνονται πολύ καλές φίλες και αρχίζουν να συναντιούνται καθημερινά, όμως έτσι η πονηρή αλεπού που θέλει να καταπιεί το Σύμπαν και που ζούσε στα μαλλιά της Νύχτας βρίσκει ευκαιρία και το σκάει.

 

page_1.jpg

Η πρώτη σελίδα (από το Willowisps.gr)

 

art5.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Το καλύτερο fanart όλων των εποχών! Ο Νικήτας είναι η Νύχτα! Πού να το μάθει η Θεώνη... :lmao:

mosx.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Εξαιρετικό φανζίν. Εδώ η Σιαδώρα μας δίνει μια κάπως πιο «σοβαρή» ιστορία φαντασίας, χωρίς να κάνει εκπτώσεις στην πρωτοτυπία και τις φοβερές της ιδέες.

Η αλήθεια είναι ότι θα το ήθελα λίγο μεγαλύτερο, για να κλείσει πιο ομαλά, αλλά κι έτσι μου άρεσε πολύ. Και νομίζω θα τη δούμε και πάλι υποψήφια (τουλάχιστον) στα επόμενα βραβεία. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31249
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  292
  • Reputation:   1789
  • Achievement Points:  292
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3040 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Απο τα πολυ δυνατα indie που χω διαβασει. Το σχεδιο και κυριως τα χρωματα ειναι σιγουρα τα αγαπημενα μου απο ελληνα/ελληνιδα δημιουργο. Η ιστορια μια χαρα, ειχε και τα αστεια σημεια διαλογων, λιγοτερα απο το καπως πιο χιουμοριστικο Η Δαναη στο Στομα του Λυκου, που ταιριαζαν καλα. 
Αν το δειτε πουθενα τσεκαρετε το δεν θα το μετανιωσετε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28439
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4552 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πολυ καλο κομικ, μου αρεσε πολυ περισσοτερο απο τη Δαναη στο στομα του λυκου που ειδαμε περυσι απο την Σιαδωρα. Τα μικροπροβληματακια που υπηρχαν στα χρωματα εδω δεν υπαρχουν, η ιστορια ειναι καλυτερα δουλεμενη και αρκετα πιο σοβαρη. Το μονο ισως αρνητικο, καποιες καμενες-χιουμοριστικες ατακες, οι οποιες αν και πετυχημενες δεν μου ταιριαζουν με το υφος της ιστοριας.

 

Αν το Moncier Charlatan της Σαλαμαλικη δεν θεωρειται αυτοεκδοση (μιας και τοτε θα υπηρχε διλημμα) και δεν μου εχει ξεφυγει κατι πολυ καλο, τοτε ειναι η καλυτερη (μεχρι τωρα τουλαχιστον) φετινη αυτοεκδοση κατα τη γνωμη μου!

Προτινεται φυσικα!

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4784 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Πανεμορφη αυτοεκδοση. Σε κερδιζει απο το εξωφυλλο/οπισθοφυλλο. Πολυ ωραιο σκιτσο αλλα και χρωματα. Μου αρεσε πολυ και το σετινγκ της ιστοριας. Ο τομεας που ειναι λιγο πιο πισω ειναι αυτος του σεναριου, η ιστορια παρα ηταν μικρη, ειδικα το τελος της το οποιο ηταν καπως αποτομο.

Οι καπως πιο νεωτεριστικες ατακες εμενα προσωπικα δε με χαλανε καθολου (πεθανα στο "νυχτα στασου"), το αντιθετο μαλιστα, αλλα καταλαβαινω  απολυτα και αυτους που τις βρισκουν παραταιρες.

Θα ηθελα πολυ να δω μια συνεργασια της Σιαδωρας με καποιον αλλον (ειτε σολο ειτε μαζι με την ιδια)  στο σεναριο

Απο τα must φανζινακια της φετινης σοδειας!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

:lol:  :lol:  Πλάκα είχε. Ειδικά εκεί που κερδίζει την πρώτη διαμάχη στην αρχή και αναφωνεί ήρεμη "ez".  :lol:  :lol:

 

Τώρα συνολικά μ'άρεσε, σίγουρα πιο δουλεμένο και γεμάτο από την δανάη. Είχε περιθώρια να απλωθεί λίγο παραπάνω ώστε να μας έρθει πιο  γραμμικά το τέλος, αλλά και πάλι δεν απογοήτευσε. Τώρα όσον αφορά τις πιο λαϊκές εκφράσεις, σίγουρα μερικές δεν κολλούσαν στο επικό ύφος αλά καλεβάλα της ιστορίας αλλά δεν ξέρω, γέλασα με τις περισσότερες γιατί πάντα έτσι φαντάζομαι τους ήρωες: Επικούς και ατάραχους, άλλα όταν πάει κάτι στραβά αρχίζουν το στόλισμα. Δεν το 'χουμε συνηθίσει αλλά χάρηκα που κάποιος γύρισε και το έκανε για αλλαγή. :) Έδρασε λίγο αποδομητικά και τσαλάκωσε μια καθωσπρέπει επικίλα που έχω βαρεθεί προσωπικά να βλέπω αλλού. Το σκίτσο είναι πολύ καλό, τα χρώματα και η εκτύπωση επίσης. 

 

Επειδή και από αυτό και από το περσινό φαίνεται ότι το 'χει, θα ήθελα να ασχοληθεί λίγο πιο σοβαρά και να περάσει από oneshots σε τίτλο σειρά και κάποιον κανονικό εκδότη. Ακριβώς γιατί θα δούμε ωραία πράγματα. Τώρα αν το έχει σαν χόμπι περισσότερο, εδώ είμαστε να παίρνουμε τα φανζινάκια της. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.