Μετάβαση στο περιεχόμενο

GreekComicFan

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΜΕΤΑΛΛΑΔΕΣ
Σενάριο/Kείμενα:
Άρης Λάμπος, Θωμάς Ζάμπρας, Δήμητρα Αδαμοπούλου, Γιάννης Ρουμπούλιας, Αντώνης Γαλάτης
Σχέδιο:
Άρης Λάμπος, Δήμητρα Αδαμοπούλου, Γιάννης Ρουμπούλιας, Αντώνης Γαλάτης
Hμερ. έκδοσης:
07-04-2017
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Χιουμοριστικό
Μέγεθος:
17.0 x 24.0
Σελίδες:
68
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Προέλευση:
Ελληνική
ISBN:
978-618-5116-39-2
Ονομαστική τιμή:
6,5€

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

tn_METALLADES_0001.jpg tn_METALLADES_0001z.jpg

 

Άμα σκεφτεί κανείς πόσο σταθερά δημοφιλές είναι το μέταλ (με όλα τα παρακλάδια του) στην χώρα μας, θα περίμενε να υπάρχουν περισσότερα κόμικς και στριπς αφιερωμένα σε αυτό από την Ελληνική σκοπιά. Παρόλα αυτά οι εκδόσεις που έχουν σχέση με το ιδίωμα μετριούνται στα δάχτυλα του ενός χεριού και το Μεταλλάδες ήρθαν να προστεθούν ανάμεσα σε αυτές.

 

Με ένα σχέδιο που στην αρχή δείχνει πρωτόλειο αλλά ταιριαστό τελικά (έχω την εντύπωση πως έγινε σκόπιμα έτσι), τα μονοσέλιδα στριπς που περιλαμβάνονται στην έκδοση παρουσιάζουν διάφορες χιουμοριστικές καταστάσεις από τον μεταλόκοσμο που δείχνουν τόσο οικείες και εύστοχες. Βέβαια, ένα μεγάλο μέρος του άλμπουμ είναι εσωτερικής κατανάλωσης - άμα δεν είναι κάποιος μεταλάς ή δεν έχει στενή σχέση με μεταλάδες δεν θα καταλάβει τα αστεία - αλλά σίγουρα υπάρχουν και στοιχεία που μπορεί ο οποιοσδήποτε να τα πιάσει, και ίσως να ταυτιστεί κιόλας. :)

 

Το άλμπουμ κατά μεγάλο μέρος αποτελείται από υλικό που είχε παρουσιαστεί αρχικά στην σελίδα του Socomic, αλλά έχει και ένα 10σέλιδο με έξτρα υλικό που χωρίζεται κατά το ήμισυ σε γκεστ συμμετοχές άλλων κομίστων (έχει και μπόνους Πόναν ο Μάρμαρος π.χ.), και σε νέο υλικό από τον δημιουργό του κόμικ, που όμως για αυτές τις έξτρα σελίδες επιλέγει να διασκευάσει μουσικά ιστορικά συμβάντα που είναι ευρέος γνωστά.

 

Δεν πιστεύω πως το Μεταλλάδες χρειάζονται ιδιαίτερη προώθηση από εμένα. Το κοινό του είμαι σίγουρος πως το έχει ανακαλύψει. Πρώιμα σχόλια μάλιστα που άκουσα, λένε πως πρέπει να πήγε πολύ καλά στην πρεμιέρα του στο Comicdom Con Athens 2017. Για τους υπόλοιπους όμως προτείνω τουλάχιστον να του ρίξετε μια ματιά. Όλο και κάτι θα σας κάνει να γελάσετε. :) Α, και η εκτύπωση είναι μια από τις καλύτερες και έντονες που έχει έγχρωμη έκδοση της Jemma, αλλά αυτό βρίσκω να είναι γενικά φετινό συν. :) Μπόνους και το χοντρούτσικο ιλουστρασιον χαρτί.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το διάβασα εχθές το βράδυ και μπορώ να πω ότι την βρήκα πολύ αξιόλογη δουλειά...!Ο δημιουργός φαίνεται "ψαγμένος" στον τομέα της μουσικής και ιδιαίτερα στο μέταλ...!Μέσα από το χιούμορ των στριπς,ξεπροβάλλουν ατάκες κι έννοιες της μουσικής,καθώς επίσης και μία χαρτογράφηση της ιδιοσυγκρασίας των φανατικών του είδους...!Οι πλειοψηφία των σκηνών είχαν ενδιαφέρον,ενώ λίγες ήταν εκείνες που απλά προσπέρασα...!

 

Το σχέδιο είναι αρκετά μαύρο κάτι το οποίο βρίσκω απόλυτα λογικό,λόγω της θεματολογίας...!Δεν μπορώ να πω ότι με ικανοποίησε ιδιαίτερα...!Βέβαια,ήταν κάτι το διαφορετικό,αλλά το ήθελα περισσότερο καθαρό και λεπτομερές...!

 

Η έκδοση της JEMMA γι'ακόμα μία φορά δεν μας απογοήτευσε...!Όπως είπε κι ο Κώστας,το παχύ ιλουστρασιόν χαρτί,η καλή εκτύπωση που αναδεικνύει τους χρωματισμούς και τα έξτρα,συνθέτουν ένα εξαιρετικό αποτέλεσμα...!

 

Σίγουρο δώρο γενεθλίων σε έναν-δύο μεταλλάδες κολλητούς μου και μία ευκαιρία να μυηθούν στα κόμικς...! :D

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4783 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Ωραιο ταιριαστο σχεδιο ( + ιδιαιτερο) με πετυχημενα στριπακια και οχι τα κλασικα χιλιοειπωμενα κλισε. Μου αρεσαν και μερικες ακυρες λεπτομερεις που παιζουν στα μπλουζακια ή στο background,κατι τετοιες λεπτομερειες μετρανε :) Απο τα ωραια φετινα socomics! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Χμ... Κάτσε να ρίξω λίγο σεπουλτούρα (ή μήπως σεπούλτουρα; Ή ζεπουλτουέρα στο πιο βραζιλιάνικο) στο πικάπ (ναι ρε έχω και σε βινύλια παλιό καλό μέταλλο) και πάμε λίγο head banging να γιορτάσουμε την έκδοση του κόμικ αυτού, ύμνου για Μεταλλάδες. Εμπρός στον ρυθμό που χάραξε με αυτό το επικό κόμικ ο Άρης Λάμπος (ευτυχώς που δεν είναι Λάμπρος να μην ξέρουμε ποιο το όνομα και ποιο το επίθετο), να χτυπηθούμε σελίδα σελίδα από τα γέλια και τον χαβαλέ.

 

Πάει καιρός που ήμουν φανατικός οπαδός του Μέταλ (μην με παρεξηγείτε, ακόμη ακούω αλλά περισσότερο αυτά τα παλιά κλασικά της εποχής μου και όχι πια νέα), αλλά οι εικόνες που περιγράφονται στο κόμικ είναι ως επί το πλείστον ζωντανές μέσα μου. ΟΚ, με κάτι stoner metal δεν είχα σχέση, κάτι βαριά doom & death τα ψιλοαπόφευγα και γενικά ήμουν πολύ χαλαρός στο θέμα ντύσιμο, καρφιά, βαψίματα, μπότες, κλπ αλλά το μαλλί μακρύ το είχα και εγώ στα νιάτα μου και το thrashάκι μου το έριχνα άμα έβγαζα λίγο κέφι παραπάνω, κοιμόμουν και τα βράδια με τα ακουστικά στο φουλ με συνέπεια μία μικρή υπερηφάνεια να την έχω στα αυτιά μου. Θυμήθηκα που είχαν πάρει φωτιά, όταν άκουσα τους Annihilator νέο ολόφρεσκο συγκρότημα μόλις είχαν πρωτοβγεί τότε. Εφιάλτες είχαν οι γείτονες... Μην σου πω ακόμη θα έχουν (λες να έκαναν κανά εξορκισμό και να βρέθηκα μακριά από τα πάτρια; Χμ...)

 

Δεν θα πω πολλά, ήδη είπα αρκετά που μπορεί να φαντάζουν ψιλοάσχετα ή αδιάφορα αλλά δείχνουν πόσο μου άρεσε το άλμπουμ αυτό και με τι ευχάριστη διάθεση το διάβασα και τι όμορφες αναμνήσεις ως επί το πλείστον μου ξύπνησε. Η έκδοση πολύ καλή, σε ποιότητα χαρτιού και εκτύπωσης η Jemma δείχνει να έχει πάρει το κολάι και χτίζει παράδοση στις ποιοτικές εκδόσεις. Το σχέδιο φαντάζει κάπως πρωτόλειο το λέει ο GCF, μαύρο λέει ο Indian, ιδιαίτερο ο dimious, πες το και χοντροκομμένο άμα θέλεις, επιτηδευμένα πρόχειρο ίσως; Μπα... όπως όλοι συμφώνησαν είναι απόλυτα ταιριαστό με το θέμα που πραγματεύεται. Μου άρεσε, όπως και η πλειοψηφία των σελίδων και προσωπικά θα ήθελα και συνέχεια...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Σόρυ ξεχάστηκα...

 

2Enhl.gif

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Με αφορμή την επέτειο θανάτου του μεγάλου Dio πριν λίγες μέρες, στο facebook του κόμικ ανέβηκε το παρακάτω :P 

dio.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Υπάρχει και μέσα στο άλμπουμ, στο έξτρα υλικό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.