Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ion

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
[MOUFA]
Σενάριο/Kείμενα:
Γιώργος Κομιώτης
Σχέδιο:
Γιώργος Κομιώτης
Εκδοτική:
Hμερ. έκδοσης:
07-04-2017
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Χιουμοριστικό
Μέγεθος:
15.0 x 21.0
Σελίδες:
100
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Χρωματισμός:
Γιώργος Κομιώτης, Harry Saxon
Προέλευση:
Ελληνική
ISBN:
978-618-83025-0-1
Ονομαστική τιμή:
9,90€

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Moufa-titlos.png

 

 

MOUFA_0001.jpg  MOUFA_0001z.jpg

 

 

To Moύfa είναι μια συλλογή με τα καλύτερα μονοσέλιδα στριπάκια της ομότιτλης σειράς του Γιώργου Κομιώτη, που δημοσιευόταν στο περιοδικό 9 της Ελευθεροτυπίας. Τα στριπ είναι αυτοτελή και ανεξάρτητα μεταξύ τους, κι ας εμφανίζονται κάποιοι ήρωες σε αρκετά από αυτά: ο χαζός μαθητής που δίνει πάντα τη λάθος απάντηση στη δασκάλα, ο Herr Doctor Pastourmas, ο Σέρλοκ με τον Γουάτσον και άλλοι.

 

Η αρχική ενημέρωση για την κυκλοφορία αυτή είχε γίνει εδώ, απ' όπου "εκλάπη" και η παρακάτω σελίδα-δείγμα που ανέβασε ο GeoTrou ώστε να ξέρετε τι να περιμένετε:

 

moufa412.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Ωραία στριπάκια. Τα διαβάζω πού και πού στα 9 που έχω και πάντα μου αφήνουν το λιγότερο ένα μειδίαμα. Ο Κομιώτης είναι στο στοιχείο του εδώ, αλλά θα ήθελα να τον δω και κάτι πιο μεγάλο. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Δεν υπάρχουν και πολλές Μούφες του που να μην μου άρεσαν όταν τις διάβαζα στο 9. Ο Γιώργος Κομιώτης ξέρεις να γράφει πετυχημένες "καμενιές". :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4784 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

To Moύfa είναι μια συλλογή με τα καλύτερα μονοσέλιδα στριπάκια της ομότιτλης σειράς του Γιώργου Κομιώτη, που δημοσιευόταν στο περιοδικό 9 της Ελευθεροτυπίας. 

Δηλαδη υπαρχουν και αλλα που εμειναν εκτος;;  :wow:  :collapse:

Δεν ξερω τι ακριβως συνεβη αλλα δε λειτουργησε σε μενα και με θεωρω ταγμενο φαν των διαφορων καμμενων stripακίων. Δεν ξερω αλλα ηταν παρα πολλα τα στριπ που μου θυμισαν ανεκδοτα σαινιών/Μικυ μάους (πχ γλεντοσαυρος :Book:   :wall: ).. Καποια ηταν καλα εως πολυ καλα αλλα μαλλον πνιγηκαν μεσα στα αλλα. Ειναι και ενα ειδος που δε βοηθα να διαβασεις πολλα μαζι. Σχεδιαστικα ομως και σαν εκδοση (εξωφυλλο κλπ) ειναι Α-Ψ-Ο-Γ-Ο

Για να μην το χαντακώσω θα σας παροτρυνω να διαβασετε 4-5 στριπακια πριν παρετε την αποφαση για αγορα :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Ευτυχώς που όταν διάβασα το σχόλιο σου, είχα ήδη αγοράσει το [moufa]. :PPP:

 

Προσωπικά μου άρεσε πολύ θα έλεγα. Η λεπτομέρεια του σχεδίου είναι γενικά τρομερή και το χρώμα σε πλυμμηρίζει. Έχει αυτό το κάφρικο, καμμένο, τρελό χιούμορ σε απλά καθημερινά πράγματα κυρίως, έως και άλλα πιο "ιστορικοεπιστημονικά". Σε αντίθεση με πολλές νέες κυκλοφορίες που έχουν αντίστοιχο κάφρικο και καμμένο χιούμορ σε πολύ έως εντελώς απλό σχέδιο, εδώ βλέπουμε μία εντελώς διαφορετική προσέγγιση με το σχέδιο όχι απλά να συμπληρώνει αλλά να απογειώνει το σενάριο. Αυτό εμένα μου αρέσει και γενικά μου αρέσει και το στυλ σχεδίασης του Κομιώτη, ταιριάζει απόλυτα στον γενικό χαρακτήρα του συγκεκριμένου έντυπου. Από την άλλη σίγουρα θα ήθελα να τον δω σε κάτι πιο μεγάλο και πιο σοβαρό ίσως ή έστω και αστείο πολυσέλιδο graphic novel, νομίζω ότι θα έκανε πολύ καλή δουλειά. Το "σενάριο" γενικά μου άρεσε μέσες άκρες πλην ελάχιστων περιπτώσεων, ενώ η συνέχεια κάποιων θεμάτων σε άλλες σελίδες (όπως ο προαναφερθέν μαθητής) μου άρεσε και αυτή, δεν θεωρούσα ότι επαναλαμβανόταν σαν εύκολος τρόπος να βγάλεις μία σελίδα ακόμη, αλλά περισσότερο ότι όντως είναι ήταν τόσο χαζός (ή χαζοί όπως αυτούς που έκαναν τις θυσίες) όπου επαναλαμβάνει τα λάθη του (κλασικό ανθρώπινο χαρακτηριστικό).

 

Η έκδοση είναι καλή και προσεγμένη. Το χαρτί νομίζω τέλειο, οι γραμμές και τα χρώματα υπέροχα, γενικά μία αξιόλογη έκδοση. Δεν ξέρω αν θα ήταν καλύτερα το μέγεθος να ήταν λίγο μεγαλύτερο μιας και τα αντίστοιχα σκετσάκια αρχικά νομίζω ήταν σε αρκετά μεγαλύτερο φορμά στο έντυπο του 9. Από την άλλη βέβαια όλα φαίνονται μια χαρά και δεν προκαλεί κάποιο πρόβλημα αυτό το μέγεθος, ούτε καν έχεις την αίσθηση ότι πνίγεται το περιεχόμενο. Ίσως απλά να είναι περισσότερο θέμα "ανάμνησης" παρά "ανάγκης ή εντύπωσης" λόγω της επιλογής αυτής μιας και όπως είπα ήδη στέκται μία χαρά, λες και ήταν εξαρχής φτιαγμένα για τέτοιο μέγεθος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Θα συμφωνήσω σε πολλά σημεία με τον Νεκτάριο...! :yes:

 

Αν και ξεκίνησα να το διαβάζω μαγκωμένος,περιμένοντας άλλη μία ανθολογία από στριπάκια που βγήκαν σε άλμπουμ εφέτος,μπορώ να πω ότι το βρήκα πολύ διασκεδαστικό...!Εννοείται βέβαια ότι δεν θα μπορούσαν να μου αρέσουν όλα,αλλά η συντριπτική πλειοψηφία τους με ικανοποίησε...!Βλέπουμε μία ποικιλία καταστάσεων και θεμάτων,από τα οποία εμπνέεται ο δημιουργός...!Έχουμε αναφορές σε ταινίες,σε ανέκδοτα,στην Μυθολογία,στις θρησκείες,αλλά δεν λείπουν και οι νέοι χιουμοριστικοί χαρακτήρες...!

 

Το σχέδιο μου έκανε κλικ,αλλά αυτό που με άφησε με ανοιχτό το στόμα ήταν ο υπέροχος κι ολοζώντανος χρωματισμός...!Νομίζω ότι στον τομέα αυτό αξίζουν πολλά συγχαρητήρια...!

 

Η έκδοση είναι άριστη και πιστεύω ότι είναι η καλύτερη εφετινή για ανθολογία χιουμοριστικών στριπ...!Έχει παχύ χαρτί στο εξώφυλλο και γερή κόλληση στην ράχη,ενώ οι εσωτερικές σελίδες είναι ανθεκτικές και πολυτελείς...!Επίσης,μου αρέσει το συγκεκριμένο μέγεθος του άλμπουμ...!Είναι ιδανικό για διάβασμα οπουδήποτε...!

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Μπερδεύτηκα. Νόμιζα ότι αγόραζα αλμπουμάκι του Μελισσαρόπουλου. Και ξαφνικά βλέπω Κομιώτη! Δεν πειράζει. :D

Θυμάμαι μερικά στριπάκια στο 9. Από τις καλές συμπαθητικές σελίδες. Νομίζω αν στόχευε περισσότερο σε παιδιά γυμνασίου να προχωρούσε ακόμα περισσότερο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.