Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μετα τι;


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31992
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  32
  • Reputation:   316
  • Achievement Points:  32
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2601 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Καλημέρα. Χάρη στην όμορφη ομάδα του Greek Comics κατάφερα και εκανα μια πρώτη βουτιά στον κοσμο των κομικ, ξεκινώντας απο το 0. Συγκεκριμενα μέχρι στιγμής έχω συγκεντρώσει τα Sin City, τα Star Wars απο καθημερινή, τα Death Note, τις κωμωδιες του Αριστοφάνη σε κομικ, το V for Vendetta και το Ποιος σκότωσε τον Λούκυ Λουκ. Απο αυτά έχω ξεχωρίσει τα manga μέχρι στιγμής ως αυτό που μου ταιριάζει απο όλες τις απόψεις μιας και λόγω ηλικιας με anime μεγάλωσα. Όμως θα ήθελα πριν συνεχίσω το ταξίδι μου στα ιαπωνικά κόμικς, να γνωρίσω και τις υπόλοιπες σχολές. Έλεγα να συνεχίσω με BD και συγκεκριμενα με τον τιτλο Τεν Τεν που είναι ο πλεον κλασσικός της βελγικής σχολής. Τι γνώμη έχετε;

Επεξεργασία από Lolarikos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ναι,γιατί όχι...! :)

 

Προσωπικά όμως θα σου πρότεινα,μιας και θέλεις να ξεκινήσεις τα BD,να το κάνεις με Αστερίξ ή Λούκυ Λουκ...!Έχουν περισσότερο χιούμορ...!Αν πάλι σε ενδιαφέρει περισσότερο η περιπέτεια και λιγότερο το χιούμορ,τότε θα σου πρότεινα το Μπλέικ και Μόρτιμερ...!Και φυσικά εάν είσαι λάτρης των γουέστερν,ο Μπλούμπερυ νομίζω ότι θα σε συναρπάσει...!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31992
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  32
  • Reputation:   316
  • Achievement Points:  32
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2601 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Φίλε Indian, τα Αστερίξ και Λούκυ τα είχα για ακριβώς μετά, διότι έχουν πολλά τεύχη και θα αργήσω να τα συμπληρώσω. Μπλούμπερυ θα με ενδιέφερε πάρα πολύ γιατί μ' αρέσουν τα Γουέστερν, αλλά η Μαμούθ έχει βγάλει μόνο λίγα από τα τεύχη και εγώ Γαλλικά ακόμα δεν ξέρω και δεν θέλω να αφήνω μία σειρά μισή. Μπλέικ και Μόρτιμερ δεν το έχω ψάξει ακριβώς τί είναι, θα το δω και αυτό όμως. Επίσης η παράκαμψη από τα BD θα μπορούσε να περιλαμβάνει και το Ίνκαλ, που έχω ακούσει ότι είναι πολύ καλό. Αλλά έλεγα για Τεν Τεν, διότι εκτός του ότι έχει λίγα τεύχη, δεν υπάρχει στοκ, οπότε πρέπει να τα συγκεντρώσω γρήγορα, γιατί μπορεί να μην γίνει επανέκδοση από την Μαμούθ και να τα χάσω ή να ανέβουν ψηλά οι τιμές. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Σωστή σκέψη,αν και δεν χρειάζεται να συμπληρώσεις άμεσα μία σειρά...!Απ'ότι ξέρω οι τιμές έχουν ήδη ανέβει,αν και δεν παίρνω όρκο για τα Τεν Τεν...!Μιας και δεν έχεις ξανά ασχοληθεί με τους τίτλους αυτούς,μπόρεις να αγοράσεις συγκεκριμένα άλμπουμ με τις πιο καλές ιστορίες...!Όσον αφορά τα Μπλούμπερυ,έχεις δίκιο,απλά στην πλειοψηφία τους διαβάζονται κι αυτόνομα...!Μιας και είσαι λάτρης των γουέστερν θα σου πρότεινα να δώσεις μία ευκαιρία και στην Κατάκτηση της Δύσης...!Προσωπικά είναι ο,τι καλύτερο έχω διαβάσει σε καουμπόικο κόμικ...!Βέβαια είναι δύσκολο να σύμπληρώσεις αυτή την σειρά,αλλά τουλάχιστον οι ιστορίες είναι αυτόνομες...!

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20594
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Mη στερεις τον εαυτο σου απο τα αστεριξ και τα λουκυ λουκ, που εχουν φτιαχτει απ το διδυμο γκοσινι/ουντερζο και γκοσινι/μορις, αντιστοιχα. Ειλικρινα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9667
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

Εγώ πρόσφατα παρέλαβα το TinTin: The Secret of the Unicorn (από την Egmont). Το τεύχος μου άρεσε και η ποιότητα της έκδοσης ήταν πολύ καλή. Πήρα την έκδοση με το μαλακό εξώφυλλο με ~5€ από το Public.

Αν τα θες στα ελληνικά νομίζω πως δεν θα είναι εύκολο να τα βρεις όλα εκτός αν γίνουν ανατυπώσεις. Αν θυμάμαι καλά από την Μαμούθ είπαν ότι θα γίνουν ανατυπώσεις σε Λ.Λ., Αστερίξ και (νομίζω) Τεν Τεν.

 

Εν πάση περιπτώσει, από γαλλοβελγικά σου προτείνω Lucky Luke, Asterix, Iznogoud και TinTin. Μετά από αυτά αν θες να συνεχίσεις με BD προτείνω να είσαι προσεκτικός με τις επιλογές σου.

 

Τα αμερικάνικα δεν σου αρέσουν; ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31992
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  32
  • Reputation:   316
  • Achievement Points:  32
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2601 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Μακάρι να ισχύει και να γίνουν ανατυπώσεις. Μαρέσουν και τα υπερηρωικά, ναι. Από νουβέλες θα με ενδιέφεραν (για αργότερα, δεν θέλω να ανοίγω πολλά μέτωπα) το Year One, ο σκοτεινός ιππότης ξαναχτυπά, ο σκοτεινός ιππότης επιστρέφει, το φονικό αστείο, Watchmen και το Batman:Hush. Από σειρές υπάρχει μια φθίνουσα πορεία στην ελληνική αγορά. Θα ήταν ασύμφορο να κατέφευγα σε παλιές εκδόσεις πχ Ψαρρόπουλος, Modern times διότι θα μου έφευγαν πολλά λεφτά και δεν θα συγκέντρωνα και καμία σειρά, μιας και πλέον είναι σπάνιες. Μόνο η Anubis δραστηριοποιείται στον χώρο. Θα μπορούσα να χωθώ και σε κάποιους τίτλους Rebirth, να προλάβω την έκρηξη που έγινε πριν λίγους μήνες, αλλά θα συνεχίσει αυτό το σύμπαν της DC ή θα έχει κατάληξη ανάλογη του The new 52;

 

Εν πάσει περιπτώσει όμως προτεραιότητά μου είναι τα DB. Προσπαθώ να γνωρίσω όλα τα κλασσικά από κάθε σχολή για να δω που ανήκω. 

Υπερηρωϊκά και ντισνεϊκά τα αφήνω για αργότερα.

Επεξεργασία από Lolarikos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Φίλε, το έχεις πάρει πολύ ζεστά το θέμα και χαίρομαι ιδιαίτερα που ψάχνεσαι με όλα. Ξεκινώντας από το Ινκάλ, σου προτείνω να μην το διαβάσεις ακόμα. Είναι περίεργο κόμικ και δεν θα το έλεγα αντιπροσωπευτικό των BD. :)

Η γνώμη μου είναι αυτή που έχω και στο φαγητό: λίγο απ' όλα. Αν θες να δοκιμάσεις ασιατική κουζίνα, δε θα πάρεις σβάρνα τα μαγαζιά να δοκιμάσεις κινέζικο, ταϊλανδέζικο, γιαπωνέζικο κτλ. Φάε κινέζικο σήμερα, αύριο μεξικάνικο, μεθαύριο ινδικό κοκ.

Κι επειδή είναι αργά και θα γουργουρίζει η κοιλιά, επιστρέφω στα κόμικς. :P Συνυπογράφω αυτό που είπε ο christs. Ξεκίνα με ΛΛ και Αστερίξ. Διάβασε τα αντίστοιχα θέματα και επίλεξε τα καλά. Πάρε ένα-δυο τεύχη από την κάθε σειρά. Μετά πιάσε ένα Τεν Τεν, μετά το Year One κλπ. Μην μπεις στο τρυπάκι να ολοκληρώνεις μεγάλες σειρές τσακ-μπαμ.

Ελπίζω να βοήθησα. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31992
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  32
  • Reputation:   316
  • Achievement Points:  32
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2601 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Ναι βεβαίως βοήθησες. Είναι και αυτό μία οπτική και ομολογώ ότι με έχεις βάλει σε σκέψεις με τον παραλληλισμό σου. Δηλαδή να μην επικεντρωθώ σε έναν τίτλο, αλλά σε πολλούς και να το πηγαίνω λάου λάου. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Ακριβώς. :)

Και αν θες, τσέκαρε και πράγματα σκαναρισμένα εδώ ή αλλού, για να διαμορφώσεις μια γενικότερη άποψη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9667
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

Όντως, δεν χρειάζεται να βιάζεσαι. :)

 

Ωραίες οι επιλογές σου, με εξαίρεση το Watchmen για το οποίο δεν έχω άποψη.

To Rebirth είναι στην ουσία μία νέα version του The New 52. Ό,τι έγινε στο The New 52 ισχύει ακόμα. Απλά το Rebirth το έκαναν για εμπορικούς λόγους. Και νομίζω πως πάνε πολύ καλά από πωλήσεις.

 

Στα ελληνικά μεταφράζεται όντως ένα μικρό μέρος των υπερηρωικών και ειδικά τα τεύχη στα περίπτερα είναι πολύ λίγα.

Εγώ επειδή βαρέθηκα με αυτά που κάνει η Anubis αγοράζω τα αμερικάνικα. Αν ωστόσο θέλεις απαραίτητα ελληνικά μπορείς να διαβάζεις τα αμερικάνικα ηλεκτρονικά (γιατί πιστεύω δεν θα σε καλύπτει πλήρως η ελληνική αγορά).

 

Επίσης υπάρχουν πολλά γαλλοβελγικά που δεν έχουμε στα ελληνικά αλλά δεν υπάρχουν ούτε στα αγγλικά. Και συχνά όταν ένα BD μεταφράζεται στα αγγλικά το εκτυπώνουν στις αμερικάνικες διαστάσεις και δεν φαίνεται πολύ ωραία (όπως το Λούκυ Λουκ που έχεις).

Η λύση είναι τα digital, που αν και δεν είναι καλό, οι περισσότεροι τα διαβάζουμε δωρεάν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Θα σου πρότεινα και εγώ να δοκιμάζεις σειρές πριν αποφασίζεις να τις μαζεύεις ολόκληρες. Στην πορεία των μηνών και των ετών, οι προτιμήσεις σου και τα γούστα σου, σίγουρα θα αλλάζουν, οπότε θα είναι καλύτερο να έχεις μια, όσο το δυνατόν, σφαιρικότερη άποψη πριν τα αγοράζεις όλα. Ειδικά σειρές όπως τα Τεν-Τεν, τα πρώτα 2-3 εκ των οποίων είναι δύσκολο και πολυδάπανο να βρεθούν. 

 

Όσον αφορά αυτά που αναφέρεις, θα συνιστούσα και εγώ να αφήσεις το Ινκαλ για αργότερα, αφού πρόκειται για ιδιαίτερο και "δύσκολο" κόμικ. Μπορείς να δοκιμάσεις και κάποια τομάκια από τις εκδόσεις Οξύ και τις εκδόσεις Anubis, όσον αφορά το υπερηρωικό κομμάτι. Κυκλοφόρησαν αρκετά τελευταία, σε προσιτές τιμές. Ειδικά κάποιοι τίτλοι, όπως το Kraven's Last Hunt και το Daredevil του Miller, θεωρούνται κορυφαίες στο είδος τους.

 

Για οτιδήποτε άλλο θέλεις, μην διστάζεις να μας ρωτάς ότι θέλεις.  :blob7:  :blob7:  :blob7:  :blob7:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Συμφωνώ με christs και Geo (και όποιον άλλο το είπε :) σόρρυ αν ξεχνάω κάποιον) για Αστερίξ+ΛΛ που έχει γράψει ο Goscinny. Τεράστιας σημασίας το όνομα Goscinny. Άσε στην άκρη τα Τεντεν. Τουλάχιστον στο "ξεκίνημα".

 

Τεράστιας σημασία η λέξη "δημιουργός". Τα Αστερίξ που έγραψε ο Goscinny είναι εξ-αιρ-ε-τι-κό-τα-τα (ειδικά αυτά που βγήκαν από 1967 έως 1974. Όταν πλέον έχουν ωριμάσει τα πάντα). Τα πρώτα Αστερίξ αλλά ειδικά όσα δεν έχει γράψει ο Goscinny, δεν είναι τόσο θεϊκά (αυτά που δεν έγραψε ίσως να είναι και ως επί το πλείστον μάπες :) ). ΛΛ σε σενάριο Goscinny? κατά πάσα πιθανότητα καλό. ΛΛ σε σενάριο άλλου? κατά πάσα πιθανότητα φλόμπα ή μέτριο. Το ***ίδιο*** ακριβώς πράγμα συμβαίνει με όλα τα κόμικ. Batman του Frank Miller? μάλλον καλό. Batman κάποιου από όλους τους άλλους γενικώς? μάλλον μάπα. Daredevil του Frank Miller? καλό (αν και ίσως να βρεις το σχέδιο παρωχημένο) Daredevil κάποιου άλλου τυχαίου? μάλλον ντεμί καταστάσεις. 

 

Κυνήγα δημιουργούς, και για ξεκίνημα κυνήγα πράγματα των τελευταίων 10-20 ετών. Πολλά πράγματα έχουν εξελιχθεί και ίσως τα παλιότερα να φανούν φτωχά στα μάτια σου :)

 

από BD όμως, Αστερίξ του Goscinny. και όταν τα τελειώσεις, ΛΛ του Goscinny :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Καλησπέρα στο νέο μέλος :)

Θα σε συμβούλευα κι εγώ να ξεκινήσεις στο χώρο των BD με τις κλασικές και κορυφαίες σειρές του είδους(Αστερίξ και Λούκυ Λουκ).
Ξεκίνα με όσα έγραψε ο Goscinny(δεν είναι και λίγα, καμιά 25αριά Αστερίξ και 35αριά ΛΛ) και αν σ΄αρέσουν πήγαινε και στα υπόλοιπα.

Μπορείς να δοκιμάσεις και τα Ιζνογκούντ(πάλι να προτιμήσεις του Goscinny), που είναι εύκολο να διαβαστούν από "αρχάριο" των κόμικς, μιας και αποτελούνται ως επί το πλείστον από μικρές ιστορίες που δεν θα σε κάνουν να βαρεθείς.

Τα ΤενΤεν είναι ωραία και θα μπορούσες να πιαστείς σε 1η φάση και μ΄αυτά. Μην ανησυχείς ότι δεν θα τα βρεις.
Η ΜΑΜΟΥΘ ξεκίνησε να τα επανεκδίδει :)

Τα Μπλέικ και Μόρτιμερ μου αρέσουν πολύ(φαίνεται και απ΄τη φωτό μου), αλλά καλύτερα άστα για αργότερα που θα έχεις αποκτήσει μια άλφα εμπειρία, γιατί είναι λίγο πιο "βαριά" :)

Επεξεργασία από laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Εγώ από πλευράς μου, να προτείνω το Κόμιξ που κυκλοφορεί στα περίπτερα κάθε μήνα. Για μία μεγάλη πλειοψηφία παλιότερων αγοραστών δεν αξίζει μία, αφού τις καλές ιστορίες τις έχουμε 2-3 φορές, και οι κακές ιστορίες είναι... κακές :P.  Για εσένα όμως που δεν έχεις ασχοληθεί, είναι ταμάμ. Δύο ιστορίες του Don Rosa σε κάθε τεύχος, η μία εκ των οποίων είναι ο Βίος και η Πολιτεία του Σκρουτζ που θα δημοσιευτεί σε 12 μέρη, από τις σημαντικότερες ιστορίες των Ντακ. Προλαβαίνεις κιόλας να πας στο περίπτερο και να πάρεις το τεύχος #33 με το πρώτο επεισόδιο της σειράς που κυκλοφορεί. Είναι μεγάλη ευκαιρία που συνέπεσαν οι αναζητήσεις σου για τίτλους με το πρώτο μέρος του Βίου. Μην το σκέφτεσαι καν. Στην χειρότερη, αν δεν σου αρέσει, απλά δεν το συνεχίζεις και έχεις και ένα τευχάκι στο σπίτι για να δίνεις σε κάνα παιδάκι να παίζει.

 

Οι παλιοί αναγνώστες έχουμε ξενερώσει με αυτές τις κινήσεις, όμως για άτομα σαν κι εσένα που ξεκινάνε τώρα, είναι ίσως μία από τις καλύτερες επιλογές που μπορείς να κάνεις. 3,5€ τον μήνα και ξεμπερδεύεις. Και αν κι εφ όσον σου αρέσουν οι ιστορίες, συνεχίζεις και ψάχνεις τις συλλογές τους σε βιβλία, άλλους σχεδιαστές κλπ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31992
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  32
  • Reputation:   316
  • Achievement Points:  32
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2601 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Καλησπέρα στο νέο μέλος :)

 

Θα σε συμβούλευα κι εγώ να ξεκινήσεις στο χώρο των BD με τις κλασικές και κορυφαίες σειρές του είδους(Αστερίξ και Λούκυ Λουκ).

Ξεκίνα με όσα έγραψε ο Goscinny(δεν είναι και λίγα, καμιά 25αριά Αστερίξ και 35αριά ΛΛ) και αν σ΄αρέσουν πήγαινε και στα υπόλοιπα.

 

Μπορείς να δοκιμάσεις και τα Ιζνογκούντ(πάλι να προτιμήσεις του Goscinny), που είναι εύκολο να διαβαστούν από "αρχάριο" των κόμικς, μιας και αποτελούνται ως επί το πλείστον από μικρές ιστορίες που δεν θα σε κάνουν να βαρεθείς.

 

Τα ΤενΤεν είναι ωραία και θα μπορούσες να πιαστείς σε 1η φάση και μ΄αυτά. Μην ανησυχείς ότι δεν θα τα βρεις.

Η ΜΑΜΟΥΘ ξεκίνησε να τα επανεκδίδει :)

 

Τα Μπλέικ και Μόρτιμερ μου αρέσουν πολύ(φαίνεται και απ΄τη φωτό μου), αλλά καλύτερα άστα για αργότερα που θα έχεις αποκτήσει μια άλφα εμπειρία, γιατί είναι λίγο πιο "βαριά" :)

Ωραία, μου έκανες την καρδιά περιβόλι με τα Τεν Τεν. Εν τω μεταξύ ακολούθησα τις συμβουλές τις πλειοψηφίας και σας στέλνω πλέον τις καλησπέρες μου από την όμορφη Γαλατία.

post-31992-0-08239300-1491824110_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20594
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Υπεροχη επιλογη. Μπραβο, χαρηκα που μας ακουσες! Τα πρωτα 20 αστεριξ ειναι κομματια που θα θελα να ειχε εφερευθει η επιλεκτικη αμνησια, να τα διαβαζω, να τα διαγραφω απ τη μνημη μου και να τα ξανα διαβαζω!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν θα σου προτείνω κάτι εγώ. Απλά λες κάπου:
 

"για να δω που ανήκω"

 

σε όλες τις σχολές/είδη υπάρχουν και καλά και κακά κομμάτια. Δε νομίζω πως έχει ιδιαίτερο νόημα να ανήκεις κάπου. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

*κάθε* φορά που τα ξαναδιαβάζω, από τα 10 μου μέχρι τα 45 μου, με ρυθμό επανανάγνωσης περιπου μια φορά το χρόνο, άντε μια φορά τα 2 χρόνια, ανακαλύπτω κάτι που δεν είχα ξαναδεί :D

 

Δυνατή  επίσης και η ιδέα του PK για Ρόσα+Κόμιξ. Σε αυτό το σημείο να σε προτρέψω να ψαχτείς στην δευτερογενή αγορά/μεταχειρισμένα για τους πρώτους 16 τόμους της Μεγάλης Βιβλιοθήκης Disney. Εάν δεν απατώμαι είναι τίγκα ακόμα, νομίζω ότι κοστολογούνται στα 2 ευρώ ο τόμος, και για την ποιότητα της έκδοσης και του υλικού που περιέχουν ειδικά οι πρώτοι 16 τόμοι, είναι ληστεία :) Τους επισημαίνω καθαρά με το σκεπτικό ότι *τώρα* βρίσκονται και *τώρα* είναι πολύ φτηνοί. Δεν φαντάζομαι να ακριβύνουν μέσα σε 1-2 χρόνια, αλλά δεν θα ρίσκαρα το να το αμελούσα για μετά από 10 χρόνια. 

 

Καλοδιάβαστα! :best::cool:

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ωραία, μου έκανες την καρδιά περιβόλι με τα Τεν Τεν. Εν τω μεταξύ ακολούθησα τις συμβουλές τις πλειοψηφίας και σας στέλνω πλέον τις καλησπέρες μου από την όμορφη Γαλατία.

Ωραίος :up:

Καλορίζικα και καλοδιάβαστα!

 

 

Αν θες να δεις ποια θεωρούνται τα top άλμπουμ σε Αστερίξ και Λούκυ Λουκ, ρίξε μια ματιά εδώ κι εδώ :)

Κι αυτά που πήρες κορυφή είναι εννοείται (ειδικά το Οβελίξ και Σία).

Αλλά υπάρχουν και τα best of the best και ίσως ήταν καλό να ξεκινούσες μ΄αυτά :)

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Αυτά που γράφει ο λαζ συν τα εξαιρετικά θέματα του Kurdy Malloy (1, 2). Αν και αυτά μπορείς να τα δεις αφού διαβάσεις τα κόμικς :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9667
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

Τεράστιας σημασία η λέξη "δημιουργός". Τα Αστερίξ που έγραψε ο Goscinny είναι εξ-αιρ-ε-τι-κό-τα-τα (ειδικά αυτά που βγήκαν από 1967 έως 1974. Όταν πλέον έχουν ωριμάσει τα πάντα). Τα πρώτα Αστερίξ αλλά ειδικά όσα δεν έχει γράψει ο Goscinny, δεν είναι τόσο θεϊκά (αυτά που δεν έγραψε ίσως να είναι και ως επί το πλείστον μάπες :) ). ΛΛ σε σενάριο Goscinny? κατά πάσα πιθανότητα καλό. ΛΛ σε σενάριο άλλου? κατά πάσα πιθανότητα φλόμπα ή μέτριο. Το ***ίδιο*** ακριβώς πράγμα συμβαίνει με όλα τα κόμικ. Batman του Frank Miller? μάλλον καλό. Batman κάποιου από όλους τους άλλους γενικώς? μάλλον μάπα. Daredevil του Frank Miller? καλό (αν και ίσως να βρεις το σχέδιο παρωχημένο) Daredevil κάποιου άλλου τυχαίου? μάλλον ντεμί καταστάσεις.

Για τα Lucky Luke και τα Asterix ίσως οι περισσότεροι να θεωρούν από μέτρια έως χάλια τα τεύχη που δεν είναι του Goscinny. Οι περισσότεροι, όχι όλοι.

 

Στα comics του Batman, δεν νομίζω ότι ξεχωρίζει κάποιος δημιουργός. Εγώ προσωπικά (από όσα κόμικς του σκοτεινού ιππότη έχω διαβάσει) προτιμώ τον Batman των Scott Snyder και Greg Capullo. Γενικά υπάρχουν πολλά καλά κόμικς του Batman οπότε δεν μπορείς να πεις ότι κάποιος δημιουργός είναι ο καλύτερος (δηλαδή ότι η δουλειά του έχει μεγαλύτερη αποδοχή από το κοινό).

 

Με τον Daredevil δεν έχω ασχοληθεί καθόλου οπότε δεν γνωρίζω αν τα κόμικς των υπόλοιπων δημιουργών που έχουν ασχοληθεί με τον ήρωα θεωρούνται μέτρια από τους περισσότερους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Είναι απόλυτο και ανακριβές να λέμε ότι όλα τα Λούκυ Λουκ που δεν έγραψε ο Goscinny είναι από μέτρια έως χάλια.
Υπάρχουν και κάποια καλά, υπάρχουν και κάποια πολύ καλά.

Δεν είναι σωστό να τα τσουβαλιάζουμε γιατί υπάρχουν και άλμπουμ εκτός Goscinny που καραλένε :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31992
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  32
  • Reputation:   316
  • Achievement Points:  32
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2601 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Η περιπέτεια συνεχίζεται!

 

Τα τρία προηγούμενα τα διάβασα, πολύ καλά, ειδικά ο Οβελίξ που έκανε μπίζνα Μενίρ με τους Ρωμαίους τέλειο. Παίρνω τις εκδόσεις με ματ μαλακό εξώφυλλο. Το θέμα είναι ότι μόνο μερικά έχουν μέσα γυαλιστερό 

χαρτί, παρότι μπορεί να είναι από την ίδια επανέκδοση (πχ 5η έκδοση 2011, ο Μάντης είναι γυαλιστερός ενώ η Διχόνοια δεν είναι). 

post-31992-0-78824600-1492006471_thumb.jpg

Επεξεργασία από Lolarikos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

@jimakoszs97 + @laz33 χάνετε το point που προσπαθώ να μεταφέρω στο φίλο μας. Το point μου είναι ότι έχει μεγαλύτερη σημασία ο δημιουργός από τον χαρακτήρα. 4700 τεύχη με ιστορίες του Batman (DC)(03 - Post-Crisis) (φαντάσου πόσες ακόμα με τις άλλες του "εκφάνσεις" :lol: ) Άμα τσιμπήσει κάποιο από τα περίπου 20 του Frank Miller, είναι πιο πιθανό να περάσει καλά, από το άμα τσιμπήσει *στην τύχη* κάποιο από τα υπόλοιπα 4680 (που μαζί με τις άλλες εκφάνσεις ποιος ξέρει πόσα βγαίνει). Στα 80 ΛΛ, άμα τσιμπήσει κάτι από Goscinny (καμιά 40αριά) θα έχει πιθανότητες 90% (λέμε) να είναι εξαιρετικό. Άμα τσιμπήσει στη τύχη κάποιο από τα άλλα 40, θα έχει πολύ πολύ μικρότερες πιθανότητες να διαβάσει κάτι καλό. Μάπα τα κόμικ Σεραφίνο-Τιραμόλα (πολύ παιδικά, πολύ παλιά :D ) αλλά άμα κάνει ο Alan Moore Σεραφίνο ή Τιραμόλα, ειναι σημαντικές οι πιθανότητες να αξίζει :)

 

Καλοδιάβαστα και τούτα Lolarikos! :) Να σου πω απλώς ότι H Έκπληξη του Καίσαρα δεν είναι κόμικ, αλλά περισσότερο βιβλίο :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Lolarikos με γεια και τα καινούρια :)

Αυτά με το μαλακό εξώφυλλο πρέπει να είναι πολύ πρόσφατες επανεκδόσεις, ίσως και φετινές, άσχετα τι γράφουν μέσα.
Θυμάμαι τον Μάντη τον έψαχνα πέρυσι σε μαλακή έκδοση και δεν τον έβρισκα. Μόνο σε σκληρόδετη υπήρχε και τελικά τον πήρα στην έκδοση του Έθνους :)

Απ΄αυτά που πήρες, ο Μάντης, η Διχόνοια και η Κλεοπάτρα είναι σε άλλο επίπεδο.
Η Έκπληξη του Καίσαρα, όπως σου είπε και ο germanicus, δεν ανήκει στην κανονική σειρά, αποτελεί τη μεταφορά της ταινίας κινουμένων σχεδίων.
Τα Γενέθλια του Αστερίξ είναι επετειακό τεύχος με αναφορές σε παλιές ιστορίες και στους πρωταγωνιστές της σειράς.
Προσωπικά δεν μου αρέσει και κακώς βρίσκεται στην κανονική σειρά.
Τα άλλα 2 είναι τα καινούρια που έγραψε ο Ferri. Δεν είναι στο επίπεδο του Goscinny αλλά την παλεύουν :)


germanicus κατάλαβα τι εννοείς.
Σε κάποιον που δεν έχει ιδέα από ΛΛ, η πιο ασφαλής συμβουλή είναι να του πούμε να διαβάσει κάτι από Goscinny.
Απλά απάντησα σ΄αυτό που είπε ο Jimakos, ότι οι περισσότεροι θεωρούν από μέτρια έως χάλια τα άλμπουμ εκτός του Goscinny.
Aυτό είναι μέγα λάθος.
Περίπου 1 στα 3 είναι τουλάχιστον καλό ή εν πάσει περιπτώσει αρκετά άνω του μετρίου.
Μην ξεχνάμε πως στα εκτός Goscinny συγκαταλέγονται και αυτά του Morris.
Ποιος μπορεί να πει μέτριο τον Φιλ Ντέφερ, τo Eλιξήριο ή τους Παρανόμους;
Ακόμα και ο Πατ Πόκερ είναι άνω του μετρίου :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Το τευχάκι Κόμιξ #33 πάντως που προανέφερα, αν σε ενδιαφέρει έστω και λίγο σαν ιδέα, μην το καθυστερήσεις επειδή μετά το Πάσχα λογικά δεν θα βρίσκεται στα περίπτερα λόγω επιστροφών. Όχι πως δεν θα βρίσκεται και μετά, αλλά είναι λίγο ταλαιπωρία να το ψάχνεις σε τρίτους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31992
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  32
  • Reputation:   316
  • Achievement Points:  32
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2601 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Το τευχάκι Κόμιξ #33 πάντως που προανέφερα, αν σε ενδιαφέρει έστω και λίγο σαν ιδέα, μην το καθυστερήσεις επειδή μετά το Πάσχα λογικά δεν θα βρίσκεται στα περίπτερα λόγω επιστροφών. Όχι πως δεν θα βρίσκεται και μετά, αλλά είναι λίγο ταλαιπωρία να το ψάχνεις σε τρίτους.

Δηλαδή μου λες ότι η κλασσικότερη σειρά της Ντίσνευ άρχισε πάλι από το #1, βάζοντας μέσα και τον Μίκυ, αντί να έχει μόνο παπιά και εγώ ακόμα να αναπληρώσω το χαμένο έδαφος; Νομίζω ότι αύριο θα το τιμήσω το τευχάκι και θα δω και σιγά σιγά μήπως βρω και τα προηγούμενα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Ναι, μπορείς να δεις περισσότερες πληροφορίες στην παρουσίαση. Δυστυχώς για τους παλιούς αναγνώστες, η σειρά από το #19 και μετά βάζει αποκλειστικά Rosa που τον έχουμε χιλιοδιαβάσει. Αλλά τα τεύχη έως το #18 είναι πραγματικά ένα κι ένα. Εσένα στην προκειμένη σε βολεύει το #33 μιας και δημοσιεύει την αρχή του Βίου και της Πολιτείας, όμως κουβέντα να κάνουμε. Παλιότερα τεύχη μπορείς να βρεις στην Αθήνα, Πανεπιστημίου 49 Στοά Αρσακείου. Τηλ 210.33.16.825.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πάντως, όπως είπε και ο Γιώργος τα τεύχη 1 - 18 είναι κάτι άλλο, φρέσκο θα έλεγα εγώ. Έχουμε και ιστορίες του Μίκυ από τιτανομέγιστο Κάστυ :) (το λέω γιατί από ότι βλέπω σε ενδιαφέρει) και παρωδίες όπως το Μπόμπυ Ντικ και Ντύλαν Μάους. :D 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.