Μετάβαση στο περιεχόμενο

Dr Paingiver

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΣΥΝΝΕΦΟ (ΤΟ)
Σενάριο/Kείμενα:
Κώστας Ζαχόπουλος
Σχέδιο:
Vincenzo Balzano
Εκδοτική:
Hμερ. έκδοσης:
07-04-2017
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Φαντασίας
Μέγεθος:
15.5 x 24.0
Σελίδες:
148
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Νίκος Καμπουρόπουλος
Επιμέλεια:
Άλκηστις Τριμπέρη
Πρωτότυπος τίτλος:
The Cloud (2016, Archaia)
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
978-618-80597-9-5
Ονομαστική τιμή:
17,90€

  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104523
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6042 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

tn_TOSYNNEFO_0001.jpg tn_TOSYNNEFO_0001z.jpg

 

 

Το Σύννεφο είναι ένα όμορφο κόμικ φαντασίας. Ονειρικό σχέδιο, θολό περιβάλλον. Όμως δεν είναι μόνο φαντασίας. Είναι μιά ιστορία αναζήτησης. Όπως όμως στις περισσότερες περιπτώσεις, αυτό που ψάχνει κανείς, δεν είναι απαραίτητα αυτό που περιμένει και φαντάζεται. 

Η αναφορά στο οπισθόφυλλο της έκδοσης για "συγκινητικό οδοιπορικό" είναι ταυτόχρονα μισή αλήθεια. Στην πραγματικότητα είναι μιά περιπέτεια που αφήνει τις όποιες συγκινήσεις για το τέλος. Ο κεντρικός χαρακτήρας παλεύει με ένα σωρό "εχθρούς", αλλά ταυτόχρονα παλεύει με τους δαίμονές του. 

Τελικά καμιά φορά ίσως είναι καλύτερο να χάνουμε από τους δαίμονές μας παρά να τους κερδίζουμε. 

Με χάλασε σε κάνα δύο σημεία η μετάφραση, με εκφράσεις του τύπου "ασταδιάλα" που δεν ταιριάζουν κατά την άποψή μου στο ύφος του κόμικ.

Επίσης να πω ότι με 17,90 ονομαστική τιμή είναι μάλλον ακριβή έκδοση, παρόλο που στέκει εξαιρετικά.  :(

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82140
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6061 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Τα χρώματα είναι πολύ όμορφα δουλεμένα. Ακόμη και αυτά που κατά κανόνα δεν ταιριάζουν, κατάφεραν να δέσουν αρμονικά. Τα σκίτσα πραγματικά είναι για γκαλερί, αλλά αυτό το λέω και θετικά και αρνητικά. Ποίητικά 3 καρέ σε κάθε σελίδα μέσο όρο. Ας πούμε τύπου Top Cow χωρίς να κοντεύει την τεχνική τους. Στα αρνητικά βάζω τις ατέλειωτες σκηνές με τους διαλόγους τύπου Κοέλιο που δεν είναι για μένα. Κάπου στη μέση άρχισα να πηδάω μπαλόνια. Σορρυ :)

Επεξεργασία από x_for_xepeta
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28725
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6443 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Κάπου στη μέση άρχισα να πηδάω μπαλόνια. Σορρυ :)

Τουλάχιστον από τα λεγόμενα σου, μάλλον πέρασες καλά... Κάτι είναι και αυτό... :D

 

Βιτσιόζε... :PPP:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21723
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4395 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Το σχεδιο και ο χρωματισμος ειναι φανταστικα και κερδιζουν τις εντυπωσεις. Δυστυχως δεν μπορω να πω το ιδιο και για την ιστορια. Θα συμφωνησω πανω κατω με τον xepeta. Πολυ λυρικο και παραμυθενιο για τα γουστα μου και οι "ψαγμενοι" διαλογοι δεν βοηθουν, δεν καταφερε να με κερδισει ή να με κανει να ενδιαφερθω για τους χαρακτηρες και την πλοκη. Not my cup of tea που λενε και στο χωριο μου :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4363
  • Reputation:   35622
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Κι εγώ θα συμφωνήσω με τον kwtso που συμφωνεί με τον xepeta! Πολύ όμορφο σχέδιο, υπέροχη έκδοση από την Webcomics, αλλά το σενάριο παραήταν ποιητικό για τα δικά μου γούστα. Εν τέλει η ιστορία βρήκε κάποιο ρυθμό μετά από ένα σημείο και κύλησε πιο ωραία απ' ό,τι στην αρχή, αλλά όχι τόσο ωραία ώστε να με κερδίσει. Θα το ξαναδιαβάσω πάντως κάποια στιγμή στο μέλλον, κυρίως λόγω σχεδίου.

 

:cheers2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76876
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5867 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγω από την άλλη το θεώρησα ένα όμορφο λυρικό παραμύθι, υπέροχα σχεδιασμένο και χρωματισμένο. Καταλαβαίνω ότι δεν ειναι για όλα τα γουστα, αλλά εμένα μου φάνηκε πολύ ατμοσφαιρικό και μου άφησε μια γλυκια αισθηση :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31587
  • Group:  Members
  • Topic Count:  62
  • Content Count:  574
  • Reputation:   1131
  • Achievement Points:  574
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2892 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Από ότι κατάλαβα, το σχέδιο αξίζει :clap2:  ενώ θάβεται από τους διαλόγους της Ιστορίας. :thinking:  Η καλύτερα με τον τρόπο που εκείνη  αποδόθηκε ως μπαλονάκια στο κόμικ. Πάντως θα συμφωνήσω με τους φίλους μου- Ο Κοέλιο  είναι ωραίος, αλλά βαρύς- Αν εκείνος, που έγραψε την ιστορία επιθυμούσε να δώσει μια φιλοσοφική πλευρά στο κόμικ θα ήταν καλύτερο, να αποτυπώσει ο ίδιος το τι πιστεύει .Την δική του φιλοσοφία ,με τον δικό του τρόπο- Και όχι, να χρησιμοποιούνται εκφραστικές αναφορές που παραπέμπουν στο στύλ του Κοέλιο. :thinking:  Ούτε, μετά από ένα ή δύο καρέ ή σελίδες, ο αναγνώστης να διαβάζει βαρύγδουπες φράσεις του τύπου τι ει΄ναι η ζωή και αν αξίζει κανείς να την ζει.  Κάποια νοήματα θα έπρεπε να αποδοθούν με απλό και λυτό τρόπο. :thinking:  Σε καθημερινή γλώσσα. Άλλο, το πραγματικά ψαγμένο πράγμα που σου δίνει απευθείας, το νόημα και το μήνυμα που αυτό έχει, και άλλο οι πολυφιλοσοφίες.Θέλει τρόπο, διότι είναι δύσκολη η συνταγή. Αυτά για την απόδοση του κειμένου.Τώρα το σχέδιο είναι άπαικτο.  :best:  :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23361
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3775 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

και εγώ θα συμφωνήσω με τον Ίωνα που συμφωνεί με τον κώτσο που συμφωνεί με τον ξεπέτα που πηδάει τα μπαλόνια.

 

Θα έλεγα πως το σχέδιο είναι ιδιαίτερο. Δεν θα το έλεγα ωραίο, αλλά όχι πως με χάλασε κιόλας.

 

Η υπόθεση είναι απλή, αλλά κάτι μου λείπει. Δεν ξέρω τι είναι αυτό. Οι διάλογοι δεν είναι υπερβολικά πολλοί αλλά κουράζουν αφού δεν έχουν να πουν και τίποτα.

 

Γενικά είναι ένα κόμικ που κάνει κοιλιά από την αρχή έως το τέλος, με 2-3 εξαιρέσεις. Εάν το βρείτε, ρίξτε του μια ματιά, ίσως να είναι για τα γούστα σας.

 

 

Κι εγώ θα συμφωνήσω με τον kwtso που συμφωνεί με τον xepeta! Πολύ όμορφο σχέδιο, υπέροχη έκδοση από την Webcomics, αλλά το σενάριο παραήταν ποιητικό για τα δικά μου γούστα. Εν τέλει η ιστορία βρήκε κάποιο ρυθμό μετά από ένα σημείο και κύλησε πιο ωραία απ' ό,τι στην αρχή, αλλά όχι τόσο ωραία ώστε να με κερδίσει. Θα το ξαναδιαβάσω πάντως κάποια στιγμή στο μέλλον, κυρίως λόγω σχεδίου.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28463
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4578 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ουτε εμενα με ενθουσιασε, μου αρεσε το αρκετα ιδιαιτερο και ομορφο σχεδιο αλλα το σεναριο μου φανηκε ανεπαρκες και οι χαρακτηρες αδιαφοροι. Απο τα κομικ που τα διαβαζω τωρα και μεχρι να πεσω για υπνο το βραδυ, τα εχω ηδη ξεχασει :(

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 10 months later...

  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12516
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5518 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Δυστυχώς δεν έχω καταφέρει ακόμα να το διαβάσω... Είναι στις κομικσικές μου αναγνωστικές προτεραιότητες!

 

Ωστόσο, ανεβάζω ένα πολύ ωραίο σκίτσο εμπνευσμένο από την ιστορία, που μου αφιέρωσε ο πραγματικά συμπαθής και ικανός σχεδιαστής του, Vincenzo Balzano :D

 

20180522_110851.thumb.jpg.16f957b49f00b59b5acdcfb3847a4c73.jpg

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7114
  • Reputation:   26979
  • Achievement Points:  7449
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6232 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

Ημερομηνία κυκλοφορίας: 7 Απριλίου 2017.

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.