Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31587
  • Group:  Members
  • Topic Count:  62
  • Content Count:  574
  • Reputation:   1131
  • Achievement Points:  574
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2887 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Παρότι, γνωρίζω την ύπαρξη της Ρομαντικής Λογοτεχνίας εν τούτοις, δεν την πλησίαζα. Διότι, μου θύμιζαν κάτι παλαιά άρλεκιν που είχε η μητέρα μου. Όμως, πέρυσι κάτι άλλαξε έναντι αυτής. Και χάρη, σε μια σειρά που παιζόταν στο Mega  με τίτλο, Outlander.Και αυτή η σειρά ,με έκανε να αγαπήσω, αυτό το είδος της Λογοτεχνίας. Πάντοτε, μου άρεσε η Επιστημονική Φαντασία και ήθελα, ένα ρομαντικό βιβλίο που να το συνδυάζει. Ε λοιπόν, φίλοι μου του Φόρουμ. Το βρήκα. Είναι, μια σειρά βιβλίων της συγγραφέως Diana Galbadron . Η υπόθεση ; Μια, πρώην στρατιωτική νοσοκόμα του Δευτέρου Παγκοσμίου Πολέμου- ονόματι Claire Beautsum νιόπαντρη με τον Frank Rantall αποφασίζουν να πάνε μήνα του μέλιτος στην Σκωτία. Εκεί λοιπόν αρχίζει η ιστορία που προσωπικά με στοιχειώνει - Όπως, και εκατομμύρια άλλους αναγνώστες. :flower5:

        Εκεί μια νύχτα, ο σύζυγός της επιστρέφοντας από κάπου βλέπει, έναν Χαιλάντερ ντυμένο με την παραδοσιακή φορεσιά να παρακολουθεί το παράθυρο, από το οποίο φαινόταν η γυναίκα του. Και έξαφνα  ο Φρανκ, καταλαβαίνει από την στάση του άνδρα αλλά, και από τα αδρά χαρακτηριστικά του ότι ήταν δυστηχισμένος. Για να μην σας κουράζω, μια μέρα λοιπόν η Κλαίρ πηγαίνει σε ένα αρχαίο μέρος με βράχους -κυκλικό σαν το Στούνχενζ και εκεί που μάζευε ένα άνθος έπεσε μέσα σε ενα απο τους βράχους εκεί. Και ως δια μαγείας βρέθηκε στην Σκωτία του 18ου αιώνα. Και εκεί γνωρίζει τον μεγάλο έρωτα της ζωής της . Ονόματι James Fraser ψηλό, κοκκινομάλλη, η επιτομή της αγάπης του έρωτα και ότι θέλει μια γυναίκα απο εναν άνδρα. Στα ελληνικά, βγήκε το Σασσεναχ η ξένη ,Παγιδευμένη στον Χρόνο , Οι φλόγες της εξέγερσης και βεβαίως τα υπόλοιπα της σειράς είναι στα αγγλικά. Είναι κάπου 10 βιβλία 900 σελίδων το καθένα .Ενώ αυτό που βγήκε τώρα,  έχει τίτλο Tell the bees that i am gone και είναι το προτελευταίο της σειράς. Εκεί, το ζευγάρι, ζει τα τελευταία χρόνια της ζωής τους, πριν καούν σε μια πυρκαγιά .  Εν το μεταξύ,έχουν αποκτήσει μια κόρη ονόματι Brianna  η οποία, είναι παντρεμένη μ ε έναν πρώην Ιστορικό και νυν πάστορα τον Ρόμπεν Γουολφιλκ, του γένους Μακνεζι  με τον οποίο, έχουν αποκτήσει δύο παιδιά. Ένα αγόρι, και ένα κορίτσι . Στο τελευταίο βιβλίο που θα είναι,και το τέλος των κεντρικών ηρώων ίσως, η πιο συναρπαστική έως τώρα ιστορία αγάπης που έχει γραφτεί ποτέ, θα λάβει τέλος, κάπου στην Σκωτία το 1800. Με τον θάνατο του Τζέιμς Φραίζερ . :crying:

Τέλος, φίλοι μου τι πιστεύετε ότι θα γίνει;  :flower3:

        Εγώ θέλω να πιστέψω το εξής: Ότι η Κλαίρ, έζησε όλα αυτά,ως όνειρο ενός μεγάλου πυρετού.Είχε αρρωστήσει βαριά, από την υγρασία και τον βαρύ καιρό που έχουν τα Χαίλαντς -και από την βόλτα σε εκείνο το μέρος με τους βράχους  και ο Φρανκ, την πήγε στο νοσοκομείο σε κατάσταση σοκ.  Και εκεί είδε ως όνειρα αυτά, που έζησε και εμείς διαβάσαμε σε βιβλία. Με έναν άντρα που την λάτρευε, συναντήσεις με βασιλιάδες και με σημαίνοντα, πρόσωπα της εποχής,η κόρη ονόματι Μπριάννα ο Ρότζερ που στην πραγματικότητα ήταν ένα μικρό παιδί. Όλα, ήταν ένα μεγάλο όμορφο όνειρο.(Πως, ήταν η σειρά του Παππακαλιάτη με τίτλο Κλείσε τα μάτια στην οποία, όλα αυτά τα επεισόδια τα είδε η μητέρα στον ύπνο της . Και όταν, κτύπησε το κουδούνι της πόρτας είδε το πρόσωπο που έβλεπε στα όνειρά της .Τέτοιο πράγμα.) ;)

 

Όμως ,έτσι θα τελειώσει μια τέτοια ιστορία ; Ότι όλα ήταν ένα όνειρο των Χαιλαντς ; Όχι ακριβώς.Και αυτό, που νομίζω ότι θα γίνει είναι τα ακόλουθα. Λίγο καιρό μετά, η Κλαίρ αφού έχει αναρρώσει αρκετά γνωρίζει, σε μια βόλτα στα αξιοθέατα του Εδιμβούργου, τον άνδρα που έβλεπε στα όνειρά της . Ίδιος και απαράλλακτος στην όψη  και πιστεύω ότι θα εργαζόταν σαν Ιστορικός. Και εκεί, αρχίζει ο μεγάλος έρωτας , ο πραγματικός. Και το όνομα του ιστορικού; Τζέιμς Φραίζερ- ο οποίος αργότερα θα της εξομολογηθεί ότι είναι, απόγονος εκείνου του επαναστάτη ο οποίος αγάπησε μια ξένη. Μετά αυτή θα εγκαταλείψει τον Φρανκ, και θα ζήσει με τον έρωτα  που υπήρχε και υπάρχει. Τον αληθινό . Έτσι θέλω να πιστεύω . :flower5:  :flower5:  

 

Τα βιβλία, μπορείτε να τα βρείτε στο Διαδίκτυο δωρεάν -ενώ, οι λεπτομέρειες και οι διάλογοι, είναι συναρπαστικοί - Αξεπέραστο δείγμα εντατικής και λεπτομεριακής μελέτης-όσον αφορά τα ιστορικά γεγονότα της εποχής, από την ίδια την Συγγραφέα η οποία, έχει καταγωγή από Αγγλία και Μεξικό . Και είχε τελειώσει Οικολογία και Ζωολογία .Καμία, σχέση με Λογοτεχνικές Σπουδές. Και η σειρά αυτή ,το πρώτο βιβλίο με τίτλο the Cross Stich  είχε, γραφτεί τυχαία. Για έναν, τοπικό διαγωνισμό Λογοτεχνικής Γραφής. Ένα βιβλίο ή καλύτερα μια σειρά βιβλίων που συνδυάζει με απόλυτη μαεστρία την Επιστημονική Φαντασία -ταξείδι στο χρόνο - Με Μεταφυσική όπως και ρεαλιστικούς διαλόγους. Πιστεύω ταπεινά ότι σας διαφώτισα, και αν πάρετε την σειρά δεν θα μετανιώσετε . Σας εύχομαι καλή απόλαυση :flower3:  :flower3: .

Επεξεργασία από ΤασίαΚούτ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116936
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ευχαριστούμε για το κείμενο. :) Στην ενότητα Σειρές Βιβλίων όμως γίνονται παρουσιάσεις όταν συνοδεύονται από τα εξώφυλλα των Ελληνικών εκδόσεων και τα στοιχεία που αφορούν την έκδοση τους, από άτομα που έχουν τα βιβλία στην φυσική τους μορφή για να σκανάρουν και τα εξώφυλλα και να περαστούν στην βάση, οπότε μεταφέρθηκε.  :)

 

Τα βιβλία επίσης δεν είναι δωρεάν, είναι κανονικές εμπορικές εκδόσεις, άσχετα που μοιράζονται στην ζούλα. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31587
  • Group:  Members
  • Topic Count:  62
  • Content Count:  574
  • Reputation:   1131
  • Achievement Points:  574
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2887 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Ευχαριστούμε για το κείμενο. :) Στην ενότητα Σειρές Βιβλίων όμως γίνονται παρουσιάσεις όταν συνοδεύονται από τα εξώφυλλα των Ελληνικών εκδόσεων και τα στοιχεία που αφορούν την έκδοση τους, από άτομα που έχουν τα βιβλία στην φυσική τους μορφή για να σκανάρουν και τα εξώφυλλα και να περαστούν στην βάση, οπότε μεταφέρθηκε.  :)

 

Τα βιβλία επίσης δεν είναι δωρεάν, είναι κανονικές εμπορικές εκδόσεις, άσχετα που μοιράζονται στην ζούλα. :)

Αγαπητέ κύριε Greek Comic Fan χαίρετε και Χρόνια Πολλά. :flower3: Έχετε δίκαιο αλλά το σκάνερ μου έχει χαλάσει και δυστυχώς δεν μπόρεσα να αποστείλω τα εξώφυλλα. Ακολούθως ναι τα βιβλία είναι εμπορικές εκδόσεις αλλά εγώ τα είδα στα αγγλικά και σε pdf δωρεάν και Online Έτσι γνώρισα και τις υπόλοιπες σειρές. Πάντως αν τα εκδόσουν  στα ελληνικά θα ήταν μια πολύ ωραία ευκαιρία για όλους τους  υπολοίπους να γνωρίσουν αυτήν την τόσο ωραία ρομαντική Ιστορία. :flower5:  Αλλά σας εξωμολογώ κάτι σε εσάς και σε όλους τους φίλους μας εδώ. Αμα πεθάνει το ζευγάρι εγω θα κλάψω . :love2:

Επεξεργασία από ΤασίαΚούτ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116936
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ναι, αυτό που βρήκες δωρεάν δεν είναι επίσημα δωρεάν, όπως σχεδόν οτιδήποτε κυκλοφορεί έξω. Μην δίνουμε λάθος εντυπώσεις και ψάχνεται ο κόσμος. :) Τα βιβλία ΕΧΟΥΝ κυκλοφορήσει στα Ελληνικά (τα δύο πρώτα τουλάχιστον) από κάμποσες φορές.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.