Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΟ ΓΡΙΜΟΡΙΟ ΤΗΣ ΓΚΡΕΤΑ


Indian

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΓΡΙΜΟΡΙΟ ΤΗΣ ΓΚΡΕΤΑ (ΤΟ)
Σενάριο/Kείμενα:
Paul Mallory
Σχέδιο:
Αυγή Κανάκη
Hμερ. έκδοσης:
07-04-2017
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Σειρά/Συνεχόμενα
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Φαντασίας
Μέγεθος:
17.0 x 24.0
Σελίδες:
84
Χρώμα:
Ασπρόμαυρο (ΑΜ)
ISBN:
978-618-5116-45-3
Ονομαστική τιμή:
8€

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  757
  • Content Count:  12915
  • Reputation:   94415
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

GRIMORIO_0001.jpg  GRIMORIO_0001z.jpg
 
Πρόκειται για μία ιστορία,μεταφυσικού χαρακτήρα,που κυκλοφόρησε η JEMMA στα πλαίσια του ComicDom 2017...!Η προέλευσή του δυστυχώς μου είναι άγνωστη,μιας και δεν κατάφερα να βρω κάποια αντίστοιχη ξένη έκδοση...!Στην δημιουργία της έχουμε συμμετοχή και το Ελληνικού στοιχείου,καθώς το σχέδιο το έχει επιμεληθεί η Αυγή Κανάκη...!
 
Το βιβλίο χωρίζεται σε τρία κεφάλαια:
  1. Το άνοιγμα της αυλαίας
  2. Παρόν & παρελθόν
  3. Αν είναι να πιεις λίγο απ'την Πηγή των Μουσών,μην πιεις καθόλου
 
Στο τέλος υπάρχει κι ένα ολιγοσέλιδο παράρτημα με σκίτσα και σχεδιασμό χαρακτήρων...!Την σελιδοποίηση επιμελήθηκε η Ελευθερία Σκλάβου,ενώ την γραφιστική επιμέλεια είχαν ο Φραγκίσκος Ζουταλούρης και η Αυγή Κανάκη...!
 
Η έκδοση έχει θερμοκολλημένη ράχη και καλής ποιότητας γυαλιστερό χαρτί,ενώ το σχέδιο είναι αρκετά λεπτομερές και μου μοιάζει με manga (δεν ξέρω γιατί :P )...!
 
Αντιγραφή από το οπισθόφυλλο...!
 
Παράθεση
Η Γκρέτα είναι μια συνηθισμένη έφηβη…
Πολύ πιθανόν αυτό να πίστευε και η ίδια, αλλά ένα παράξενο περιστατικό με τον πατέρα της έρχεται να ταράξει τα νερά της καθημερινότητάς της και να την μπλέξει σε ένα λαβύρινθο ανεξήγητων μεταφυσικών καταστάσεων.
 
Η ιστορία της Γκρέτα είναι μία ιστορία υπερφυσικού μυστηρίου. Η ιστορία της ατυχούς κληρονομιάς της, αλλά και μια ιστορία για την πραγματική φιλιά.
Ίσως όμως να είναι και η ιστορία σκοτεινών, πανάρχαιων δυνάμεων που απειλούν την εύθραυστη ισορροπία του κόσμου μας.

 

 

Και μερικές φωτογραφίες (μιας και δεν είναι εύκολο να σκαναριστεί εκ των έσω)...!

 

 

post-20685-0-58008900-1495656188_thumb.jpg   post-20685-0-00836100-1495656228_thumb.jpg

 

 

:beer:

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23549
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2944 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Αν στο εσώφυλλο δε γράφει Τιτλος πρωτότυπου "Bla bla bluchten" τότε αυτή είναι η πρωτότυπη έκδοση. Επίσης αν δε γράφει μεταφραστή ο Πολ Μάλορι παρά το όνομά του, λογικά το έγραψε στη γλώσσα μας

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  757
  • Content Count:  12915
  • Reputation:   94415
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5841 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ανάμικτα συναισθηματα για το συγκεκριμενο κομικ :)

πανεμορφο σχέδιο και σκηνοθεσία των καρέ, μεγάλη εκφραστικότητα στα πρόσωπα, ειναι το είδος του σχεδίου που θα ήθελα πραγματικά να έχουν τα περισσοτερα ελληνικά κόμικς. Σίγουρα θα ξαναγορασω κι άλλες δουλειες της δημιουργου :)

 

Το στόρυ τωρα... χωρις να ειναι κακό, το πρόβλημα του ειναι το οτι μου θυμίζει πολλά άλλα φαντασυ κομικς που εχουν πεσει στα χερια μου, των οποιων δεν ειμαι ιδιαίτερη φαν.

Θεωρώ ότι για να ξεχωρισει ενα κομικ στο συγκεκριμένο είδος, πρέπει να έχει πολύ ενδιαφέροντες χαρακτήρες και καλή αναπτυξή τους, μαύρο χιουμορ και πετυχημένες ατακες ή τουλαχιστον πολύ υποβλητική ατμόσφαιρα.

Το συγκεκριμενο  στορυ λοιπον δεν μου έκανε εντύπωση, χωρις ομως να το θεωρώ και κακό. Θα δώσω φυσικά ευκαιρία και στον επόμενο τόμο, καθώς ο πρώτος είναι παντα εισαγωγικος :)

 

Κατι άλλο που με ψιλοχάλασε ήταν το οτι καποιοι διάλογοι έμοιαζαν αφύσικοι και δειχνουν να εχουν μεταφραστει απ τα αγγλια.

Πχ "τα ασφαλιστρα σου ειναι αβυσσαλέα", "απλωσε ψαρίλα" "ωραιο πριονι" (για αυτοκινητο) δεν μου πολυκολλαγαν. :P

 

Συνολικά παντως, δε με χαλασε καθολου που το πηρα. Αξιοπρεπές κόμικ, που απλά του λείπουν κάποια στοιχεια (ακομα) που θα το εκαναν πολύ καλο. Με τον επομενο τόμο θα ειμαι σε θεση να βγαλω πιο καθαρά συμπερασματα  :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23549
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2944 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Αρχίζω από μία τελευταία παρατήρηση. Αν κρίνω από τις εκφράσεις και από το όνομα του σεναριογράφου, υποθέτω ότι κάποιος αμερικάνος έγραψε απευθείας στα ελληνικά. Γιατί κανείς έλλην μεταφραστής δε θα μετάφραζε πχ "η μητέρα είναι εκτός εικόνας" ή κάπως έτσι.

 

Κατά τα άλλα, ένα απλό εφηβικό μετεφηβικό κομιξάκι με μεταφυσικές παύλα ιστορικές προεκτάσεις. Γραμμένο σε φιλόδοξο φορμάτ (22 σελίδες κεφάλαια - θα χτυπήσουμε την πόρτα της Αμερικής δηλαδής) είναι ένας πρώτος τόμος αρκετά εισαγωγικός. Δεν ξέρω αν οι τρεις + 1 έφηβοι πρωταγωνιστές είναι τόσο ενδιαφέροντες πρωταγωνιστές, αλλά μία μικρή απορία για το που το πάει μου δημιούργησε και οι πιθανότητες να τιμήσω και τον ενδεχόμενο 2ο τόμο είναι αρκετά υψηλές.

 

Στο σχέδιο έχω να πω πολύ καλά πράματα. Διακριτά πρόσωπα, ρυτίδες έκφρασης, όμορφα σχέδια στα τοπία, λεπτομέρειες στο ντεκόρ (πχ τα πιάτα στην κουζίνα της γιαγιάς, τα δέντρα στο δάσος, τα παράθυρα σε πολυκατοικίες), όλα αυτά δίνουν πολύ καλή εντύπωση και δείχνουν μία σοβαρότητα και ένα μεράκι που το έχει πολύ ανάγκη η ελληνική σκηνή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9879
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  929
  • Reputation:   9584
  • Achievement Points:  929
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5438 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Αρχίζω από μία τελευταία παρατήρηση. Αν κρίνω από τις εκφράσεις και από το όνομα του σεναριογράφου, υποθέτω ότι κάποιος αμερικάνος έγραψε απευθείας στα ελληνικά. Γιατί κανείς έλλην μεταφραστής δε θα μετάφραζε πχ "η μητέρα είναι εκτός εικόνας" ή κάπως έτσι.

 

Κατά τα άλλα, ένα απλό εφηβικό μετεφηβικό κομιξάκι με μεταφυσικές παύλα ιστορικές προεκτάσεις. Γραμμένο σε φιλόδοξο φορμάτ (22 σελίδες κεφάλαια - θα χτυπήσουμε την πόρτα της Αμερικής δηλαδής) είναι ένας πρώτος τόμος αρκετά εισαγωγικός. Δεν ξέρω αν οι τρεις + 1 έφηβοι πρωταγωνιστές είναι τόσο ενδιαφέροντες πρωταγωνιστές, αλλά μία μικρή απορία για το που το πάει μου δημιούργησε και οι πιθανότητες να τιμήσω και τον ενδεχόμενο 2ο τόμο είναι αρκετά υψηλές.

 

Στο σχέδιο έχω να πω πολύ καλά πράματα. Διακριτά πρόσωπα, ρυτίδες έκφρασης, όμορφα σχέδια στα τοπία, λεπτομέρειες στο ντεκόρ (πχ τα πιάτα στην κουζίνα της γιαγιάς, τα δέντρα στο δάσος, τα παράθυρα σε πολυκατοικίες), όλα αυτά δίνουν πολύ καλή εντύπωση και δείχνουν μία σοβαρότητα και ένα μεράκι που το έχει πολύ ανάγκη η ελληνική σκηνή.

 

Το μόνιμο πρόβλημα της ελληνικής σκηνής, πολύ καλό σχέδιο με κακό (ή κακά εκτελεσμένο) σενάριο.

 

Όσο για τη μετάφραση, φυσικά και θα μπορούσε να το γράψει έλληνας μεταφραστής. Υπάρχουν αρκετά αντίστοιχα παραδείγματα. Και δεν είναι μόνο θέμα ανικανότητας/άγνοιας αλλά και πίεσης χρονικής και οικονομικής από τον εκδότη. Εξάλλου, κακά τα ψέματα, τέτοια λάθη δεν αλλοιώνουν πάντα το νόημα ούτε και γίνονται άμεσα αντιληπτά.

 

Αν μας διαβάζει κάποιος από τους συντελεστές της έκδοσης. θα ήθελα πολύ να μάθω λεπτομέρειες για τον κ. Paul Mallory και για το πως φτιάχηκε το κόμικ αυτό. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21719
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Περα απο τους καπως αφυσικους διαλογους, εμενα ολο το αποτελεσμα μου φανηκε μετριο. Το σχεδιο καλο ηταν αλλα η ιστορια μου φανηκε αδιαφορη. Μια που την διαβαζεις και μια που την ξεχνας. Δεν ξερω αν ειχε δημοσιευθει ολοκληρη η ιστορια αν θα μου αφηνε καλυτερες εντυπωσεις αλλα δεν μου κινησε το ενδιαφερον για την συνεχεια. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  757
  • Content Count:  12915
  • Reputation:   94415
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Στο πρώτο post προστέθηκαν και δύο φωτογραφίες από το εσωτερικό του κόμικ...! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  757
  • Content Count:  12915
  • Reputation:   94415
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Μετά την ανάγνωσή του δεν μπορώ να πω ότι με άφησε ασυγκίνητο η υπόθεση...!Στο σενάριό της υπάρχουν πολλά μεταφυσικά στοιχεία,καθώς και αναδρομές στο παρελθόν,για να κάνουν πιο αυθεντική την ηλικία των σκοτεινών και δαιμονικών αυτών δυνάμεων...!Ακόμα βέβαια ο κακός είναι καλά κρυμμένος και την όλη δουλειά την κάνουν τα τσιράκια του...!Υπάρχουν όμως και αρκετά προβλήματα στην εναλλαγή των καρέ και στις περιγραφές,καθώς επίσης θα συμφωνήσω με τους διαλόγους...!Είναι από τους πιο αφύσικους που έχω διαβάσει...!Μερικές λέξεις και φράσεις που έχουν επιλεγεί αγγίζουν τα όρια του κωμικού,πράγμα απαράδεκτο για τέτοιου είδους κόμικ...!Άλλες φράσεις,εκτός από τις προαναφερθείσες,που δεν μου άρεσαν ήταν το "Σπίτι μου,σπίτι σου ή και κάπου αλλού" (παραπομπή στο γνωστό άσμα),μπασιά (δεν την είχα ξανακούσει αυτή την λέξη),"τι διάτανο","πατιρντί θα γίνει" και άλλες πολλές...!Το πρώτο μέρος μας αφήνει με ενδιαφέροντα τρόπο στα...κρύα του λουτρού και είμαστε πλέον σε αναμονή για το επόμενο βιβλίο...!

 

Το σχέδιο είναι εξαιρετικό...! :best: Μου άρεσε πολύ...!Είχε πολλές λεπτομέρειες που κρατούσαν τον αναγνώστη κολλημένο στα καρέ και το ασπρόμαυρο χρώμα ήταν το ιδανικό για να τις αναδείξει όπως πρέπει...!Μου θύμισε αρκετά το αριστουργηματικό Death Note...!Είναι φανερό ότι η Αυγή Κανάκη το έχει στον τομέα αυτό και σίγουρα θα ήθελα να δω κι άλλες δουλειές της...!

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.