Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΑΝΩΝΥΜΟΣ Ο ΑΘΗΝΑΙΟΣ: ΣΤΗ ΣΚΙΑ ΤΗΣ ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ


Indian

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΑΝΩΝΥΜΟΣ Ο ΑΘΗΝΑΙΟΣ: ΣΤΗ ΣΚΙΑ ΤΗΣ ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ
Σενάριο/Kείμενα:
Κωνσταντίνος Σκλαβενίτης
Σχέδιο:
Κωνσταντίνος Σκλαβενίτης
Hμερ. έκδοσης:
07-04-2017
Εξώφυλλα:
2 + 2 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
2
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Χιουμοριστικό
Μέγεθος:
22.0 x 14.5
Σελίδες:
68
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Προέλευση:
Ελληνική

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

ANONIMOSATHINAIOS_0001.jpg  ANONIMOSATHINAIOS_0002.jpg
 
Στα πλαίσια του ComicDom 2017,η JEMMA κυκλοφόρησε την δουλειά του ταλαντούχου δημιουργού Κωνσταντίνου Σκλαβενίτη με τίτλο,"Ανώνυμος ο Αθηναίος - Στην σκιά της Ακρόπολης"...!Πρόκειται για μονοσέλιδα,χιουμοριστικά στριπάκια,με θέμα την αρχαιότητα,τα οποία τα είχαμε συναντήσει για πρώτη φορά στις οθόνες των υπολογιστών μας από το Socomic...!
 
Η έκδοση έχει στενόμακρο φορμάτ και καλό γυαλιστερό χαρτί...!Στην τελευταία σελίδα βρίσκουμε και μερικές ιστορικές σημειώσεις...!Το σχέδιο είναι πολύ λιτό κι απέριττο,προφανώς για να αναδεικνύεται καλύτερα το σενάριο...!
 
Αντιγραφή από το οπισθόφυλλο...!
 
Παράθεση
Τώρα που ο Σωκράτης ήπιε το κώνειό του και ο Περικλής εκφώνησε τον Επιτάφιό του, η Αθήνα έχει χάσει κάτι από την αίγλη του ένδοξου παρελθόντος της.
 
Γι’ αυτό και ο Ανώνυμος ο Αθηναίος βάζει σκοπό της ζωής του να λαμπρύνει την ιστορία αυτού του τόπου και το όνομά του να μνημονεύεται στους αιώνες! 
 
Η καινούργια σειρά του Κωνσταντίνου Σκλαβενίτη γεμάτη χιούμορ και ιστορικούς αναχρονισμούς αντιπαραβάλει την καθημερινότητα των ηρώων της σειράς με την δική μας, δημιουργώντας έτσι ένα σύγχρονο αστικό σχόλιο… από το παρελθόν!

 

 

 
 
 
 
:beer:
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Λοιπόν το διάβασα όλο καθώς μέχρι πριν είχα δει μερικά στριπάκια στο socomic.

 

Το δυνατό χαρτί του Κώστα όπως και να το κάνεις είναι ο χρωματισμός και το σχέδιο. Έτσι και σε αυτή την περίπτωση το σχέδιο είναι μεν διεκπερεωτικό αλλά αρκετά καλό.

 

Νομίζω πως παρόλο την έξυπνη ιδέα, έχει κρίση ταυτότητας. Δεν είναι πάντα χιουμοριστικό, δεν είναι πάντα για προβληματισμό, δεν είναι πάντα στην αρχαία εποχή (πολλές αναφορές στο internet και την τηλεόραση κτλ.) Θα το προτιμούσα περισσότερο με ένα ύφος και μια θεματική έτσι ώστε να αναπτυχθεί και να έρθουν περισσότερα και πιο έξυπνα gags.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  25913
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  82
  • Reputation:   976
  • Achievement Points:  83
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4196 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Παρουσίαση του Ανώνυμου στο καρέ - καρέ της Εφημερίδας των Συντακτών ( 22/4)

http://www.efsyn.gr/arthro/sta-ereipia-enos-endoxoy-parelthontos

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Πρόκειται για πολύ καλή δουλειά,σαν αυτές που χαρακτηρίζουν τον Κωνσταντίνο Σκλαβενίτη...!

 

Τα περισσότερα στριπάκια τα βρήκα χαριτωμένα και με καλή αίσθηση του χιούμορ...!Αρκετά ήταν κι αυτά που με έκαναν και γέλασα...!Θα συμφωνήσω με τον Μάκη,όσον αφορά τις πολλές αναφορές στις σύγχρονες τεχνολογίες...!Κι εγώ είμαι από εκείνους που θα ήθελαν να επικρατεί πιο πολύ το αρχαίο στοιχείο,ενώ οι έμμεσες αναφορές στο παρόν να γίνονται με διακριτικότερο τρόπο...!Όπως και να έχει πάντως,έμεινα ικανοποιημένος (και) από αυτή την δουλειά του δημιουργού...! :yes:

 

Το σχέδιο το βρήκα γελοιογραφικό και σε αρκετά σημεία,επαναλαμβανόμενο...!Εάν μιλούσαμε για graphic novel θα υπήρχε θέμα προς συζήτηση...!Εδώ δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα...!Από την άλλη είχε γίνει σωστή επιλογή χρωμάτων,με ήπιους τόνους που δεν κούραζαν το μάτι...!

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Γενικά σαν αλμπουμάκι είναι πολύ όμορφο και προσεγμένο. Προσθήκες και λεπτομέρειες που ανεβάζουν ακόμη το επίπεδο της έκδοσης υπάρχουν πολλές (όπως ο μέανδρος με την αρίθμηση στο κάτω μέρος των σελίδων) και δείχνει ότι έγινε πολύ καλή δουλειά και δεν ήταν απλά μια ξεπέτα μεταφορά από την ηλεκτρονική σε έντυπη μορφή. Μου αρέσει που παραθέτει στην αρχή τους χαρακτήρες (σε στυλ Αστερίξ ας πούμε και όχι μόνο) και στο τέλος έχει και κάποιες διευκρινίσεις για κάποιες από τις αναφορές που κάνει μέσα στις σελίδες του άλμπουμ του, που όπως είπα ήδη δείχνει ότι το πρόσεξαν σαν έκδοση.

 

Το περιεχόμενο σχεδιαστικά μου άρεσε πάρα πολύ και θεωρώ απόλυτα ταιριαστό το ύφος αυτό. Μου αρέσει η απλότητα μεν αλλά προσεγμένη και λεπτομερή, αρκετά παραπάνω από το σχεδιάζω απλά πρόχειρα έναν χαρακτήρα μόνο και μόνο για να οπτικοποιήσω το κείμενο. Τα χρώματα μου άρεσαν σαν επιλογή, χρησιμοποιεί μία απαλή παλέτα (σε αντίθεση για παράδειγμα με το [Moufa] που σχολίαζα πριν λίγο που είχε πολύ έντονα χρώματα) που νομίζω ταιριάζουν στον χαρακτήρα του κεντρικού πρωταγωνιστή αλλά και των υπολοίπων χαρακτήρων που τον συνοδεύουν. Το κλασικό δίπολο που έχουμε δει και αλλού υπάρχει και εδώ με τον πρωταγωνιστή σε εντελώς διαφορετικό πόλο από τον δευτεραγωνιστή και συνοδοιπόρο του. Υπάρχει και ο ενδιάμεσος αδιάφορος για τα γύρω του στην κοσμάρα του αρντάν Δάσκαλος, υπάρχει και η γυναικεία κυρίαρχη κάποιες φορές παρουσία, όλα τα απαραίτητα δηλαδή λίγο πολύ. Οι αναχρονισμοί δεν με ενόχλησαν τόσο όσο άλλους, έως και καθόλου θα έλεγα. Αφενώς γιατί προφανώς είναι σάτιρα απέναντι στους απογόνους του Ανώνυμου (εμάς δλδ) και ο ίδιος ο δημιουργός μάλιστα αυτοσατυρίζει την επιλογή του αυτή μέσα στο αλμπουμ του, αφετέρου γιατί έτσι νομίζω ρίχνει γέφυρες διαχρονικότητας μεγαλύτερες σε βαθμό ο αναχρονισμός αυτός να λειτουργεί σε δύο κατευθύνσεις, τόσο προς το παρελθόν όσο και προς το παρόν. Θα μπορούσαν δηλαδή να είναι οι χαρακτήρες στην σημερινή εποχή και απλά να αναπολούν το περασμένο μεγαλείο (ως γίνεται συνεχώς), που ουσιαστικά νομίζω λίγο πολύ αυτό υπάρχει παράλληλα απλά με άλλο "ενδυματολογικό" κώδικα για να αποφύγει το λυντσάρισμα από τους σύγχρονους του ο δημιουργός. Γίνεται έτσι μια αμφίδρομη σύνδεση του παρελθόντος με το παρόν και του παρόντος με το παρελθόν με έξυπνο τρόπο.

 

Η έκδοση είναι όπως είπα πολύ προσεγμένη, το χαρτί μεν καλό ίσως λίγο πιο λεπτό από ότι θα προτιμούσα μιας και σε κάποιες περιπτώσεις υπήρχε διαφάνεια, οι γραμμές και τα χρώματα μου άρεσαν πολύ σαν επιλογές και το σενάριο γενικά πιασάρικο και όμορφο, έως και επίκαιρο αν και μάλλον αυτό είναι λόγω της διαχρονικότητας του θέματος του. Γενικά μου άρεσε αν και κάνα δυο στριπάκια ακόμη δεν έχω συνδεθεί μαζί τους, μπορεί απλά να μην με αφορούν ή η ορολογία τους να μου είναι άγνωστη. Επιπλέον, μου αρέσει που υπάρχει η δυνατότητα κάποιοι αξιόλογοι δημιουργοί να βρουν μία στέγη να δημοσιοποιούν τα έργα τους λόγω της ύπαρξης ενός χορηγού και φυσικά έπειτα μετά την αρχική γνωριμία μαζί τους η μεταφορά του έργου τους σε έντυπη μορφή για να βρουν και την θέση τους στην βιβλιοθήκη μας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20594
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Το απεκτησα, και το διαβασα! :D Πολυ ομορφη εκδοσούλα, και αξιολογη προσπαθεια απο τον Κωστα! Το διαβασα μονομιάς ευχαριστα, καποιες σελιδες ηταν καλες, καποιες αλλες πολυ καλες, καποιες άλλες  αδιαφορες! (σε αναλογία 33-33-33 θα ελεγα) Αυτο που μου αρεσει απειρα στις δουλειες του που παρακολουθω τα τελευταια χρονια, ειναι το σκιτσο:

 

δε μπορω να το προσδιορισω γιατι, τι το διαφορετικο εχει, αλλά μου αρεσει παρα πολυ. Το βρισκω ταιριαστό με τη θεματολογια του (αρχαια Ελλάδα και παρελθοντικες καταστασεις). Μακάρι να βρεθει συντομα εμπνευση ειτε απο τον ιδιο, ειτε απο καποιον αλλο συνεργατη του, και να φτιαξουν κατι πολυ πολυ δυνατο.

 

Στα συν και ο χαρακτηρας του , ως ανθρωπος. Πολυ ευγενικος, επικοινωνιακος και προσεγγίσιμος! Και μάλιστα μπαινει αρκετά και στο φορουμ μας, απ οτι ειπαμε!

 

Συνολικη βαθμολογια, θα του εβαζα κατι μεταξυ του Σπαρτακου 1 που μου ειχε αρεσει πολυ, και του Σπαρτακου 2 που μου ειχε φανει αδιαφορο. Αρα, θα πω οτι ηταν ενα καλο κομικ, μια ομορφη δουλεια! :) :)

 

p.s. η αφιερωση που τσιμπησα post-23613-0-65676300-1494356300_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3396 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

 

 

και η συνέχεια

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ο Ανώνυμος ο Αθηναίος έκανε λοιπόν την δεύτερη εμφάνισή του στο χαρτί, με το δεύτερο τεύχος του να βγαίνει τον Απρίλιο, στα πλαίσια του ComicDom Con 2019. :) 

 

Το σημαντικότερο που έχει αλλάξει είναι η εκδοτική στέγη, καθώς αυτό το τεύχος έγινε υπό την αιγίδα της ComicDom Press. Οι διαστάσεις και οι σελίδες παραμένουν όπως του προηγούμενου τεύχους, ενώ το ISBN είναι: 978-618-5293-07-9. Όλα τα στριπάκια έχουν δημοσιευτεί στο socomic. Η δομή του τεύχους είναι ίδια με το προηγούμενου (έγχρωμα στριπάκια που ολοκληρώνονται σε μία σελίδα και μία σελίδα με ιστορικές σημειώσεις στο τέλος).

 

Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στην παρουσίαση.

 

   

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32578
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  504
  • Reputation:   3288
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2253 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Τα διάβασα και τα δύο. Πολύ καλή και προσεγμένη έκδοση.

Μου άρεσε πολύ το πάντρεμα της αρχαίας Ελλάδας με την σημερινή.

Καλό χιούμορ που σατιρίζει εύστοχα τα σημερινά τεκταινόμενα με τα στριπάκια να κυμαίνονται από πολύ καλά μέχρι μέτρια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Loss changed the title to ΑΝΩΝΥΜΟΣ Ο ΑΘΗΝΑΙΟΣ: ΣΤΗ ΣΚΙΑ ΤΗΣ ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ
  • 1 year later...

  • Member ID:  39446
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  1
  • Reputation:   20
  • Achievement Points:  18
  • Days Won:  0
  • With Us For:  548 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μια ωραία παρουσίαση από το Smassing Culture για τη συγκεντρωτική έκδοση της τριλογίας που κυκλοφόρησε φέτος:

Στη Σκιά της Ακρόπολης: Η Τριλογία – Ο αρχαίος ημών ανώνυμος πρόγονος - Smassing Culture

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.