Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ο ΑΓΝΩΣΤΟΣ


Indian

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΑΓΝΩΣΤΟΣ (Ο)
Σενάριο/Kείμενα:
Magnus
Σχέδιο:
Magnus
Hμερ. έκδοσης:
07-04-2017
Εξώφυλλα:
2 + 2 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
2
Κατηγορία:
Σειρά/Αυτοτελή
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Περιπέτεια
Μέγεθος:
13.5 x 21.0
Σελίδες:
356
Χρώμα:
Ασπρόμαυρο (ΑΜ)
Μετάφραση:
Γιάννης Μιχαηλίδης, Κωνσταντίνα Γερ.Ευαγγέλου
Προέλευση:
Ιταλική
ISBN:
978-618-5116-46-0
Ονομαστική τιμή:
14,95€ (1), 13,95€ (2)

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

 AGNOSTOS_0001.jpg  AGNOSTOS_0002.jpg
 
Πρόκειται για μία XXXL έκδοση που κυκλοφόρησε η JEMMA στα πλαίσια του ComicDom 2017 και το χαρακτηρίζει σαν ένα "Cult διαμάντι των fumetti της δεκαετίας του '70"...!Το βιβλίο μας περιγράφει τις περιπέτειες του "Άγνωστου",οι οποίες χωρίζονται σε επεισόδια...!
 
Ο πρώτος τόμος περιλαμβάνει τα επεισόδια:
 
  • Λίγες ώρες πριν την αυγή
  • Η πλατεία των τριών μελισσών
  • Θάνατος στη Ρώμη
 
Στην αρχή του τόμου ο αναγνώστης θα βρει 9 σελίδες με ένα αφιέρωμα στον δημιουργό από τους μεταφραστές...!Το βιβλίο είναι μεν τεράστιο,αλλά κάθε σελίδα περιέχει το πολύ δύο καρέ...!Η γραφιστική επιμέλεια,το lettering και τα layouts έγιναν από την Eyeworks,ενώ τον σχεδιασμό του εξώφυλλου επιμελήθηκε ο Φραγκίσκος Ζουταλούρης...!Η έκδοση της JEMMA είναι ρετρό και μοιάζει με λογοτεχνικό βιβλίο...!Έχει ανθεκτική κόλληση στην ράχη και ματ χαρτί...!
 

Αντιγραφή από το οπισθόφυλλο...!

 

 
Παράθεση
 
“Η μεγάλη περιπέτεια του Αγνώστου βρίθει από εφιάλτες και ξαφνικά νυχτερινά ξυπνήματα, από παλιές ουλές και φρέσκα τραύματα ημέρας. Είναι μια ιστορία διακοσμημένη με συνεχή αναβλημένα ραντεβού θανάτου, μετά από τα οποία, αυτός ο ασπρομάλλης κύριος που ονομάζεται Unknow, μοιάζει να γονατίζει οριστικά και να φθάνει στο τέλος. Κι ενώ συνέρχεται και δείχνει πως έχει το απαιτούμενο σθένος για να αντιμετωπίσει τη βασανισμένη του ζωή, καταλήγει να περιμένει για μια ακόμη φορά το επόμενο ύπουλο χτύπημα.
Τα ταξίδια προς το θάνατο από τον οποίο σώζεται κυριολεκτικά την τελευταία στιγμή από κάποιο αόρατο ευσπλαχνικό χέρι, τοποθετούνται στην ιστορία του άλλοτε με τρόπο ειρωνικό κι άλλοτε με τρόπο σαδιστικό.”
 
—Από τον πρόλογο των μεταφραστών

 

 

Ο Magnus στην Wikipedia

 

 

:beer:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9879
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  929
  • Reputation:   9584
  • Achievement Points:  929
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5437 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Είχα σκοπό να το πάρω από το Comicdom αλλά αφού το έπιασα στα χέρια μου άλλαξα γνώμη. Ξαναείδα τον πρόλογο και εκνευρίστηκα (:P) και δεν μου άρεσε το φορμάτ με τα δύο μόνο καρέ ανά σελίδα. Δεν ξέρω αν ήταν έτσι τα φουμέτι και είναι θέμα πιστότητας στο πρωτότυπο αλλά δεν μου άρεσε.

 

Πρόκειται για μία XXXL έκδοση

το βιβλίο είναι μεν τεράστιο

 

Στο μεταξύ είχα διαβάσει την παρουσίαση και με τα xxxl και τέραστιο μέγεθος μου είχε δημιουργηθεί η εντύπωση ότι θα είναι oversized. Και είχες γράψει τις διαστάσεις στο πινακάκι, αλλά πού να κάτσω να τις κοιτάξω. :P

 

 

@ Indian: σε ευχαριστώ για τον κόπο σου να σαρώσεις τα εξώφυλλα και να κάνεις παρουσιάσεις για σχεδόν όλα τα κόμικς που κυκλοφόρησαν στο Comicdom. Πραγματικά σέβομαι τον κόπο και τη διάθεσή σου. :respect:

Αλλά μου αρέσει η παρουσίαση ενός κόμικ να γίνεται από κάποιον που το έχει διαβάσει ώστε να μας πει και κάποια πράγματα παραπάνω για το σχέδιο, την υπόθεση αλλά και να μας πει την προσωπική του γνώμη. Οι δικές σου παρουσιάσεις δεν προσθέτουν κάτι σε αυτά που ξέρουμε ήδη από τις εκδοτικές. Μπορείς πχ να κάνεις τις παρουσιάσεις 2-3 μέρες μετά και αφού θα έχεις διαβάσει πρώτα το υλικό που παρουσιάζεις. Και αν σε προλάβουν σε μια-δυο δεν χάθηκε και ο κόσμος. Και πάλι πάντως μπράβο για τον κόπο σου.  :):beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

@ Indian: σε ευχαριστώ για τον κόπο σου να σαρώσεις τα εξώφυλλα και να κάνεις παρουσιάσεις για σχεδόν όλα τα κόμικς που κυκλοφόρησαν στο Comicdom. Πραγματικά σέβομαι τον κόπο και τη διάθεσή σου. :respect:

Αλλά μου αρέσει η παρουσίαση ενός κόμικ να γίνεται από κάποιον που το έχει διαβάσει ώστε να μας πει και κάποια πράγματα παραπάνω για το σχέδιο, την υπόθεση αλλά και να μας πει την προσωπική του γνώμη. Οι δικές σου παρουσιάσεις δεν προσθέτουν κάτι σε αυτά που ξέρουμε ήδη από τις εκδοτικές. Μπορείς πχ να κάνεις τις παρουσιάσεις 2-3 μέρες μετά και αφού θα έχεις διαβάσει πρώτα το υλικό που παρουσιάζεις. Και αν σε προλάβουν σε μια-δυο δεν χάθηκε και ο κόσμος. Και πάλι πάντως μπράβο για τον κόπο σου.  :):beer:

 

Ειλικρινά σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και τον όμορφο τρόπο που διατύπωσες το παράπονό σου...! :best:

Μου αρέσει να προσφέρω όπως κι όλοι όσοι αγαπάμε αυτό το στέκι και δεν το κάνω ούτε για την πρωτιά,ούτε για τα likes,ούτε για το βραβείο...!Απλά με κάνει να νιώθω ότι έχω βάλει ένα μικρό λιθαράκι σε αυτό το οικοδόμημα που λέγεται GC,που τόσα πολλά μου προσφέρει...!Είναι μία από τις ελάχιστες χαρές της ημέρας...! :)

 

Κρυφά μέσα μου είχα αυτόν τον φόβο...!Ότι ίσως δεν θα είναι εμπεριστατωμένες οι παρουσιάσεις μου αλλά,δεν ξέρω πώς,συνέχιζα να παρουσιάζω...!Μετά από τα λεγόμενά σου,επιβεβαιώθηκαν οι φόβοι μου...!Έχεις απόλυτο δίκιο...!

 

Γι'αυτό λοιπόν,αν κι έχω ακόμα άπειρα σκαναρισμένα νέα εξώφυλλα,θα σταματήσω εδώ και δεν θα ανεβάσω άλλη παρουσίαση,παραχωρώντας την θέση μου σε άλλα παιδιά της παρέας,με μεγαλύτερη ευφράδεια λόγου και σβελτάδα στην ανάγνωση...! :P Όταν λοιπόν διαβάσω ένα κόμικ που δεν έχει παρουσιαστεί ακόμα,πάλι εδώ θα είμαστε...! ;)

 

Συγγνώμη εάν σας κούρασα...!

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Το μόνο που μπορώ να πω εγώ είναι πως το φόρουμ πάντα ήταν ανοιχτό προς το καθένα για να κάνει παρουσίαση, άσχετα από τις συγγραφικές του ικανότητες και το επίπεδο των γνώσεων του. Επίσης, πάντα υπήρχε η αίσθηση πως η καλύτερη στιγμή για μια παρουσίαση είναι τώρα, και όχι κάποια στιγμή μετά, στο πιθανό μέλλον, το οποίο μπορεί να μην έρθει ποτέ αν όσοι έχουν κάποια έκδοση, αναβάλουν συνέχεια να την παρουσιάσουν και αν εντέλει την παρουσιάσουν να το κάνουν με τον ενθουσιασμό νεκρής κατσαρίδας, καθαρά για το διαδικαστικό. :) Και από την στιγμή που όλες οι πρόσφατες παρουσιάσεις του Indian δεν περιέχουν μόνο το δελτίο τύπου της εκδοτικής, δεν βλέπω τον λόγο γιατί να μην τις κάνει τώρα που μπορεί και να γράψει μετά την γνώμη του με την ησυχία του. Οι παρουσιάσεις εξάλλου λειτουργούν και ως γνωστοποίηση ύπαρξης σε αυτούς που δεν παρακολουθούν στενά την ειδησεογραφία όπως κάνει μια μερίδα του φόρουμ, γνωστοποίηση που αρκετές φορές οδηγεί σε αναζήτηση για την αγορά των εκδόσεων αυτών. Μην παραγνωρίζετε αυτή την παράμετρο.  :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9879
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  929
  • Reputation:   9584
  • Achievement Points:  929
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5437 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Τη γνώμη μου είπα, συζήτηση γίνεται.

Εννοείται πάντως πώς από τη στιγμή που ο indian έχει σκανάρει ήδη τα εξώφυλλα, ελπίζω να κάνει τουλάχιστον αυτές τις παρουσιάσεις. :beer:

 

 

 

Γι'αυτό λοιπόν,αν κι έχω ακόμα άπειρα σκαναρισμένα νέα εξώφυλλα,
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Η παρουσίαση ενός κόμικ θεωρώ πρέπει απλά να δείχνει το αντικείμενο ως έκδοση και ο φίλος Indian τα έχει καταφέρει μια χαρά. Νομίζω ότι δεν είναι απαραίτητο να εκφέρει την γνώμη του και αν το κάνει αυτό μπορεί σε μετέπειτα χρόνο και όχι στο αρχικό κείμενο, ας πούμε σαν δικαιολογία για να μην "επηρεάσει" τους όποιους ενδιαφερόμενους. Άλλωστε συνήθως η κριτική είναι κάτι εντελώς προσωπικό και υποκειμενικό, ενώ η παρουσίαση θα πρέπει σε μεγάλο βαθμό να είναι μία αντικειμενική έκθεση του τι είναι και τι περιέχει, όχι αν το περιεχόμενο είναι απαραίτητα καλό. Μπορεί να πει ίσως (έστω με μια ματιά) αν η έκδοση είναι καλή, μέγεθος, μελάνια, ποιότητα χαρτιού, χρώματα, τιμή, κλπ αλλά τα υπόλοιπα είναι θέμα πιο προσωπικό και ίσως καλώς απουσιάζουν από την παρουσίαση. Άλλωστε η γνώμη ενός δεν είναι αρκετή, ειδικά αν παίζουν και θέματα συμβατότητας ενδιαφέροντος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Το μόνο που μπορώ να πω εγώ είναι πως το φόρουμ πάντα ήταν ανοιχτό προς το καθένα για να κάνει παρουσίαση, άσχετα από τις συγγραφικές του ικανότητες και το επίπεδο των γνώσεων του. Επίσης, πάντα υπήρχε η αίσθηση πως η καλύτερη στιγμή για μια παρουσίαση είναι τώρα, και όχι κάποια στιγμή μετά, στο πιθανό μέλλον, το οποίο μπορεί να μην έρθει ποτέ αν όσοι έχουν κάποια έκδοση, αναβάλουν συνέχεια να την παρουσιάσουν και αν εντέλει την παρουσιάσουν να το κάνουν με τον ενθουσιασμό νεκρής κατσαρίδας, καθαρά για το διαδικαστικό. :) Και από την στιγμή που όλες οι πρόσφατες παρουσιάσεις του Indian δεν περιέχουν μόνο το δελτίο τύπου της εκδοτικής, δεν βλέπω τον λόγο γιατί να μην τις κάνει τώρα που μπορεί και να γράψει μετά την γνώμη του με την ησυχία του. Οι παρουσιάσεις εξάλλου λειτουργούν και ως γνωστοποίηση ύπαρξης σε αυτούς που δεν παρακολουθούν στενά την ειδησεογραφία όπως κάνει μια μερίδα του φόρουμ, γνωστοποίηση που αρκετές φορές οδηγεί σε αναζήτηση για την αγορά των εκδόσεων αυτών. Μην παραγνωρίζετε αυτή την παράμετρο.  :)

 

Ότι είπε ο παραπάνω. Θα παροτρύνω τον Indian, αλλά και όλους τους υπολοίπους, να κάνουν όσο το δυνατόν περισσότερες παρουσιάσεις είναι δυνατόν. Εμπλουτίζουμε έτσι τη βάση του forum και δίνουμε το έναυσμα για κουβέντα. Για να είμαστε και σημειολόγοι, μιλάμε για παρουσίαση, όχι για κριτική. Σίγουρα προτιμώ και εγώ να συνοδεύεται η παρουσίαση με κριτική, αλλά από το να μην υπάρχει καθόλου, σίγουρα μια σκέτη παρουσίαση είναι προτιμητέα από το τίποτα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Και εμένα με έχει απασχολήσει πολλές φορές αυτό πού κάνει ο Γιάννης και το έχω σκεφτεί διεξοδικά σε προηγούμενο con.

 

Κατέληξα πως κάνει καλά. Είναι όντως όπως το λέει ο jpentz και ο Νεκτάριος. Είναι παρουσίαση, όχι κριτική. Άσε που η κριτική μιας έκδοσης περιέχει συνήθως και στοιχεία εντυπωσιασμού αφού είναι παρουσίαση-κριτική με αποτέλεσμα να υπάρχει πιθανότητα παραπλάνησης. Με την ίδια λογική, θα έπρεπε να γίνεται κριτική σε κάθε νέο τεύχος/εξώφυλλο που ανεβαίνει. Δηλαδή τρέχα γύρευε.

 

Σκοπός θα είναι να κάνουν όλοι κριτική των κόμικ που διαβάζουν. Δυστυχώς ακόμα ελάχιστοι το κάνουν (ακόμα και έγχρωμοι δεν το κάνουν).

 

 

On-topic

 

η συγκεκριμένη έκδοση δεν με κέρδισε... ήταν από τις λίγες της Jemma που είχα στα υπόψη για απευθείας αγορά σε αυτό το φεστιβάλ. Τελικά δεν το έκανα.

Επεξεργασία από totally_wired
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64278
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

@Indian και γενικά

 

Έκανες πολύ καλά που έκανες τις παρουσιάσεις, μπορείς να κάνεις όσες θέλεις (δεν υπάρχει για κανέναν όριο).

 

Ανέκαθεν στο GC, οι παρουσιάσεις γίνονται από όσους έχουν όρεξη και τον χρόνο να την κάνουν. Οι παρουσιάσεις είναι ΚΑΤΑΓΡΑΦΗ πρώτα και έπονται οι κριτικές, τα συμπληρώματα και τα σχόλια. Είναι αδύνατον μια παρουσίαση να τα έχει όλα από την αρχή...σίγουρα όλο και κάποιος έχει να προσθέσει κάτι...

 

Επειδή όμως, τα χρόνια έχουν περάσει, το GC έχει ανεβάσει επίπεδο (και συνεχίζει ακάθεκτο), καλό θα ήταν να ΜΗΝ ΒΙΑΖΟΜΑΣΤΕ και να προσπαθούμε όλοι να δίνουμε μερικά στοιχεία χρήσιμα σε μια παρουσίαση.....π.χ. μια εσωτερική σελίδα (για να δούμε το σχέδιο), λίγα λόγια για την υπόθεση (χωρίς spoilers αλλά μια ιδέα σεναρίου), μερικές πληροφορίες για τον δημιουργό (αν υπάρχουν) κ.λ.π.

Να σκέφτεστε σαν αναγνώστες...τι θα σας χρησίμευε να ξέρετε για μια έκδοση....

 

Όσο για τις κριτικές, πάντα παροτρύνουμε τα μέλη, να γράφουνε την άποψή τους για μια έκδοση, άσχετα αν η παρουσίασή της έγινε πριν 10 χρόνια.....τώρα το διάβασαν, τώρα το κρίνουν...γι' αυτό τα θέματα στις παρουσιάσεις είναι ανοιχτά και δεν κλειδώνονται.

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Πρόκειται για ένα αρκετά ενδιαφέρον ανάγνωσμα,κατάλληλο για τους λάτρεις των ιστοριών ίντριγκας...! :best:

 

Το βιβλίο χωρίζεται σε τρία επεισόδια,από τα οποία το πρώτο περιέχει μία αυτόνομη ιστορία,ενώ τα δύο επόμενα συνδέονται μεταξύ τους...!Ο χαρακτήρας του Unknow έχει κάτι από Μίστερ Νο,στο πιο ενήλικο καθώς και ψυχολογία τύπου Rambo,που προσπαθεί μάταια να πολεμήσει τους δαίμονές του...!Μας είναι αρκετά γνωστός δηλαδή,αλλά πάντα πιασάρικος...!

 

Η πρώτη ιστορία ("Λίγες ώρες πριν την αυγή") πραγματεύεται ένα λαθρεμπόριο όπλων,στο οποίο εμπλέκονται πολλά άτομα,ακόμα και σε υψηλά ιστάμενες θέσεις και φυσικά δεν θα μπορούσε να λείπει η κλασική Femme Fatale...!Χτίζεται μία υπόθεση,γεμάτη δράση και η οποία εξελίσσεται σε μία προσωπική βεντέτα του πρωταγωνιστή μας...!Δεν λείπουν οι βίαιες σκηνές,αλλά και οι σκηνές γυμνού...!Επίσης,οι μηχανορραφίες που πραγματοποιούνται,ειδικά προς το τέλος του επεισοδίου,είναι εντυπωσιακές...!Η ιστορία κλείνει με εκρηκτικό τρόπο,οι αδικίες αποκαθίστανται και ο Unknow παίρνει την εκδίκησή του,τουλάχιστον όσο γίνεται...!

 

Στις δύο επόμενες ιστορίες του τόμου ("Η πλατεία των τριών μελισσών" και "Θάνατος στη Ρώμη"),έχουμε ένα εξαιρετικό σενάριο,το οποίο ο δημιουργός το διαχειρίζεται με αριστοτεχνικό τρόπο...!Δημιουργούνται πολλά ανοιχτά μέτωπα και τα συμβόλαια δολοφονίας είναι ουκ ολίγα...!Οι πλειοψηφία των θυμάτων είναι συνδεδεμένα μεταξύ τους κι έχουν δυνατές προσωπικότητες...!Μέσα σε όλα ο αναγνώστης θα διαβάσει για κρυφά love stories,μεγάλες ληστείες,καθώς επίσης θα βρει και αναφορές στην Ρωμαιοκαθολική Εκκλησία,αλλά και αναδρομές στις κακές ημέρες του πολέμου...!Κι όλα αυτά,ενώ κάνει την βόλτα του στην Αιώνια Πόλη...!Τέλος,δεν λείπουν και οι πιο ενήλικες σκηνές,που αγγίζουν σε μερικά καρέ το όριο του πορνό...!Γι'αυτό όσοι έχετε παιδιά καλύτερα να ξανασκεφτείτε εάν θα τους δώσετε να διαβάσουν αυτό το κόμικ...!Το πρώτο μέρος στήνει το σκηνικό και μας συστήνει τους πρωταγωνιστές κι όλα είναι έτοιμα για το τι θα ακολουθήσει...!Στο δεύτερο μέρος (η τρίτη ιστορία του τόμου δηλαδή) έχουμε την δράση και την αγωνία κι όσο προχωράμε στο φινάλε γίνεται κυριολεκτικά ο κακός χαμός...!Δεν μένει τίποτα όρθιο...!Μου άρεσε ο τρόπος που ο δημιουργός φέρνει όλες τις υποθέσεις σε ένα κοινό φινάλε και τοποθετεί τους χαρακτήρες του σχεδόν μέσα σε ένα σπίτι...!Παραφωνία για εμένα ήταν η ροή και η απότομη εναλλαγή των καρέ...!Σχεδόν κάθε σελίδα ήταν και μία διαφορετική σκηνή με άλλους πρωταγωνιστές...!Προσωπικά μέχρι να βρω τον ρυθμό,μπορώ να πω ότι με κούρασε αυτό το στιλ...!

 

Σχεδιαστικά το βρήκα αξιόλογο κι όντως παραπέμπει στην δεκαετία του '70...!Είναι από τα κόμικς που τους πάει το ασπρόμαυρο σχέδιο και ο δημιουργός παίζει εξαιρετικά με τις σκιές και το μελάνωμα...!Βοήθεια στην ανάδειξη των λεπτομερειών είναι και η διάταξη των σελίδων,με δύο καρέ στην κάθε μία...!Αυτή η διάταξη είναι επίσης και η αιτία που ο τόμος διαβάζεται απνευστί...!

 

Για το τέλος οφείλουμε να συγχαρούμε τους μεταφραστές για την τόσο εκτενή και λεπτομερή βιογραφία του δημιουργού...! :respect: Οι εννέα σελίδες κειμένου,μαζί με φωτογραφικό υλικό,αποτελούν ένα από τα μεγαλύτερα εισαγωγικά σημειώματα που έχω διαβάσει σε graphic novel...!Ελπίζω σύντομα να κυκλοφορήσει κι ο επόμενος τόμος...!

 

 

:beer:

 

Επεξεργασία από Indian
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να αναφέρουμε ότι στον Μπλεκ # 43,υπάρχει ένα αξιόλογο και περιεκτικό άρθρο του Λευτέρη Ταρλαντέζου για τον Magnus και τον Άγνωστο...!Από την πένα του πληροφορούμαστε ότι το δεύτερο βιβλίο αναμένεται να βγει,εκτός απροόπτου,στα τέλη του έτους...! :)

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  733
  • Reputation:   6941
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2926 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Το διάβασα μέσα στο ΣΚ και μπορώ να πω πως μου άρεσε ιδιαίτερα.

 

Μοναδική παραφωνία κάποιο πορνό στοιχεία που μάλλον αφαιρούσαν από την πλοκή παρά προσέθεταν κάτι.

 

Εξαιρετικό σχέδιο, τρομερό σενάριο πραγματικό διαμάντι από την Jemma. Έχω σχεδον όλες τις εκδόσεις τους αυτό και το Ετερναούτα είναι μάλλον ότι καλύτερο έχουν εκδώσει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Θα δούμε και συνέχεια απ' ότι φαίνεται 

 

2.jpg

 

Αλιεύθη από το FB της εκδοτικής :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

@GeoTrou Μου το είχε εκμυστηρευτεί ο Σταυριανός στο Comic Dom,τον Απρίλιο. Πολύ καλά νέα. :) 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Παράξενο κόμικ. Διαβάζεται ταχύτατα, χωρίς να «ξεπετιέται». Όπως όμως σημειώνεται και στον πρόλογο, ο οποίος είναι εξαιρετικός, τα 2-3 καρέ ανά σελίδα δεν αφήνουν τον Magnus να παίξει με την αφήγηση. Το σχέδιο μου άρεσε. Αρκετά στυλιζαρισμένο, αλλά χωρίς να χάνει την κινητικότητά του. Ίσως να μην είναι αυτά που κάθεσαι και χαζεύεις, αλλά δε βρήκα παραφωνίες.

Μέχρι εδώ όλα σχετικά καλά. Εκεί που μ' έχασε, ήταν στο σενάριο. Νομίζω ότι ο Magnus είχε πράγματι κάτι φιλόδοξο, περίπλοκο στο μυαλό, και πιθανολογώ ότι είχε και την ικανότητα να το φέρει σε πέρας, αλλά η φόρμα τον μάγκωσε. Η πρώτη ιστορία είναι στην καλύτερη αδιάφορη. Η δεύτερη, παρότι και πάλι δεν είναι ουάου, είναι πολλά σκαλοπάτια παραπάνω και

Spoiler

... το καταιγιστικό φινάλε, όλο αυτό το σαρκαστικά σκηνοθετημένο αιματοκύλισμα, που έχανε η μάνα το παιδί κι ο εκτελεστής το θύμα, το ευχαριστήθηκα πολύ

All in all, ένα κόμικ που δε με χάλασε, αλλά δεν το κόβω να μένει και για πολύ πλάι στ' άλλα. Βέβαια, επειδή είχε κάτι το καλτ, ίσως περιμένω να διαβάσω και τον επόμενο τόμο :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  25407
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  345
  • Reputation:   4167
  • Achievement Points:  345
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4299 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Αν και ο τόμος αυτός μου κίνησε το ενδιαφέρον όταν κυκλοφόρησε, για κάποιο λόγο δεν τον αγόρασα άμεσα και μετά τον ξέχασα. Τελικά πριν κάτι μέρες το πήρα απόφαση, τον αγόρασα με γερή έκπτωση και τον διάβασα εν ριπή οφθαλμού, μέσα σε μια ώρα και κάτι (ο αριθμός των σελίδων μην ξεγελάει μερικούς, μιας και η κάθε σελίδα ουσιαστικά έχει δυο μεγάλα καρέ). Λοιπόν, μου άρεσε πολύ. Μιλάμε για ένα προφανώς καλτ κόμικ, με παλπ αισθητική και λογική, γεμάτο δράση, υπερβολές, μηχανορραφίες, μπόλικη γραφική βία και λίγες σκηνές πορνό (κάπως αχρείαστες, βέβαια). Μπορεί να περιέχονται τρεις ιστορίες, αλλά ουσιαστικά είναι δυο, μιας και η πρώτη είναι αυτοτελής και οι επόμενες δυο αποτελούν μια ολοκληρωμένη ιστορία, αφού η τρίτη αποτελεί συνέχεια της δεύτερης. Χόρτασα δυνατές σκηνές, ένταση και κάμποσα ωραία σκηνικά από Μαρόκο και Ρώμη, ενώ σίγουρα μου άρεσε και ο τρόπος που εξελίχθηκαν οι ιστορίες, με τα δυο φινάλε να είναι σκέτοι δυναμίτες. Επίσης το ασπρόμαυρο σχέδιο με ικανοποίησε σε πολύ μεγάλο βαθμό, ειδικά στα διάφορα εξωτερικά πλάνα (κτίρια, δρόμοι, πλατείες κλπ), αλλά και στα πρόσωπα των χαρακτήρων. Και μπορεί να μου πήρε καμιά δεκαριά σελίδες μέχρι να συνηθίσω αυτό με τα δυο, το πολύ τρία καρέ ανά σελίδα, αλλά μετά μου άρεσε και αυτή η "τεχνική". Γενικά δηλώνω πολύ ικανοποιημένος και το μόνο σίγουρο είναι ότι θα αγοράσω άμεσα και τον δεύτερο τόμο, που κυκλοφορεί αυτές τις ημέρες.

 

8/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο του δεύτερου τόμου του "Άγνωστου" βρίσκονται κοντά μας. :) 

 

Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στην παρουσίαση.   

 

Οι διαστάσεις παραμένουν ίδιες, ενώ οι σελίδες μειώνονται στις 340. Το ISBN του δεύτερου τόμου είναι : 978-618-5116-61-3. Η έκδοση αριθμεί 500 αντίτυπα. 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Διαβάστηκε κι ο δεύτερος τόμος, που ολοκληρώνει την πρώτη περίοδο των περιπετειών του χαρακτήρα του Magnus (σύμφωνα με το οπισθόφυλλο). Η γνώμη μου δεν άλλαξε σε σχέση με τον πρώτο τόμο.

 

Περιέχονται τρεις ιστορίες οι οποίες, για εμένα, είναι κάπως άνισες. Η πρώτη δίνει βάρος στην πλοκή, η οποία είναι άρτια σκηνοθετικά, αλλά θα βρούμε έναν πρωταγωνιστή να μην έχει τόση ενεργό δράση. Δεν θα έλεγα ότι εκτελούσε τον ρόλο του κομπάρσου, απλά θα τον ήθελα περισσότερο δραστήριο. Η δεύτερη ιστορία ήταν κι αυτή που με κράτησε περισσότερο. Η πλοκή έμοιαζε βγαλμένη από κινηματογραφικό αστυνομικό φιλμ κι ο Unknow δείχνει από τι πάστα είναι φτιαγμένος. Υπήρχαν αρκετές σκηνές δράσης, ενώ δεν έλειπαν και οι ανατροπές στο φινάλε. Η τρίτη ιστορία θα μου μείνει στον νου περισσότερο για τις αναφορές στην σύγχρονη πολεμική ιστορία της δεκαετίας του '70 και του '80. Οι περιπετειώδεις σκηνές ήταν λίγο υπερβολικές, αλλά παραδέχομαι ότι κρατούσαν την ένταση και την αγωνία. Τα καρέ με τις "σκληρές" εικόνες ενίσχυαν το "ταξίδι" του αναγνώστη στην εμπόλεμη ζώνη. Σεναριακά όμως είχε αρκετά κενά κι ευκολίες, που την έκαναν αδύναμη. Το ερωτικό στοιχείο δεν έλειπε κι από αυτόν τον τόμο και θα συμφωνήσω ότι ήταν μία παραφωνία. Σε αρκετά σημεία ήταν εντελώς αχρείαστο και δεν εξυπηρετούσε την πλοκή. Ο χαρακτήρας του Unknow θα επαναλάβω ότι μου έφερε στο μυαλό κάτι από Μίστερ Νο, αλλά ειδικά στην πρώτη ιστορία του τόμου (που τον βλέπουμε έντονα να μπλέκει χωρίς λόγο, αλλά κι ο τρόπος έκφρασής του) έμοιαζε λίγο του Κόρτο. Ελπίζω οι φίλοι του τυχοδιώκτη ναυτικού να μην με κράζουν. :P

 

Σχεδιαστικά δεν έχω να πω κάτι νέο σε σύγκριση με τον πρώτο τόμο. Πολύ καλό ρετρό ασπρόμαυρο σχέδιο, χωρίς όμως να λείπουν και σημεία που χάνεται η πλαστικότητα. Το μελάνωμα (χωρίς να είμαι ειδικός) νομίζω ότι είναι πετυχημένο, δημιουργώντας ζωντανές σκιές. Η διάταξη των καρέ, με δύο ανά σελίδα, δίνει ευχέρεια στην ανάγνωση (αν και κουράστηκα να γυρίζω γρήγορα τις σελίδες :P ) και κάνει τις εκατοντασέλιδες ιστορίες να διαβάζονται σε λίγα λεπτά. 

 

Η έκδοση της JEMMA είναι γι'ακόμα μία φορά σε εξαιρετικά επίπεδα. Το τεύχος, αν κι έχει σύγχρονα υλικά, βγάζει μία αίσθηση ρετρό, κατάλληλη για την θεματολογία του κόμικ. Στα έξτρα δεσπόζει το εισαγωγικό σημείωμα των μεταφραστών και μία φωτογραφία (του Magnus?) στο τέλος. 

 


:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Τα εξώφυλλα και τα οπισθόφυλλα και των δύο τόμων, αντικαταστάθηκαν με μεγαλύτερης ανάλυσης. :) 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.