Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΡΟΜΠΕΡΤ ΧΑΟΥΑΡΝΤ - ΚΟΝΑΝ


GreekComicFan

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΡΟΜΠΕΡΤ ΧΑΟΥΑΡΝΤ - ΚΟΝΑΝ
Σενάριο/Kείμενα:
Robert Howard
Σχέδιο εξωφύλλου:
Les Edwards, Γιάννης Ρουμπούλιας
Εκδοτική:
Hμερ. έκδοσης:
11-2001
Hμερ. τελευταίου τεύχους:
07-2007
Εξώφυλλα:
7 + 7 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
7
Είδος εντύπου:
Βιβλίο
Περιεχόμενο:
Φαντασίας
Περιοδικότητα:
Ακανόνιστη
Μέγεθος:
14.0 x 20.5
Μετάφραση:
Θωμάς Μαστακούρης
Προέλευση:
Αμερικανική

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

ROBERTHOWARDCONAN_0001.jpgROBERTHOWARDCONAN_0007.jpg

 

 

Ξεκινώντας από τον Ιούλιο του 2001 και για 7 χρόνια, οι εκδόσεις Αίολος έβγαλαν 7 τόμους με όλες τις ιστορίες που είχε προλάβει να βγάλει ο Ρόμπερτ Χάουαρντ, πριν τον θάνατο του, με τον πιο διάσημο χαρακτήρα του, τον Κόναν.

 

Η μετάφραση ήταν του Θωμά Μαστακούρη, ενώ ο πρώτος τόμος είναι ουσιαστικά επανέκδοση των 2 ιστοριών που είχαν βγάλει σε αυτόνομες εκδόσεις οι εκδόσεις Alien, οι οποίες με κάποιον τρόπο περιήλθαν στην κατοχή του Αίολου.

 

Από το δεύτερο τόμο δε, την εικονογράφηση και τον χρωματισμό των εξώφυλλων των αναλαμβάνει ο Γιάννης Ρουμπούλιας, ο οποίος συνείσφερε και στην σχεδίαση βασικών σκηνών των διηγημάτων μέσα στους τόμους.

 

Το ποια διηγήματα περιλαμβάνει ο κάθε τόμος, μπορείτε να το δείτε Εδώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10055
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Έχω αποκτήσει (και διαβάσει) έως και τον έκτο τόμο. Καλή δουλειά (αν και θα μπορούσαν οι τόμοι να είχαν περισσότερες σελίδες => να ήταν λιγότεροι). Σίγουρα δεν μιλάμε για λογοτεχνία επιπέδου Ντοστογιέφσκι, αλλά αν ξέρεις τι πρόκειται να διαβάσεις (και ποιος δεν ξέρει τον Κόναν; ) θα περάσεις καλά διαβάζοντάς τα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  399
  • Reputation:   2178
  • Achievement Points:  439
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1997 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Έχοντας διαβάσει κι εγώ κάποια βιβλία ,μπορώ να πω πως έχω ενθουσιαστεί! Ήταν αυτό που περίμενα.

 

Επίσης -προσωπική άποψη πάντα- μη περιμένετε να δείτε κάποια "φτωχή" γλώσσα. Ο Χάουαρντ κατ εμέ ήταν μεγάλος λογοτέχνης και θα το διαπιστώσετε και οι ίδιοι διαβάζοντας κάποια ιστορία. Αλλά δυστυχώς δεν αρκεί μόνο το ταλέντο αλλά και οι καταστάσεις που σε περιβάλλουν. Ας σκεφτούμε ο Χάουαρντ σε τι εποχές ζούσε και για τι επιπέδου περιοδικό ήταν "αναγκασμένος" να γράφει. Ας βάλουμε σε αυτό την εφηβική και ανώριμη νοοτροπία που ακολουθεί το πνεύμα των έργων του Κόναν κυρίως όσο αφορά το γυναικείο φύλο. Δηλαδή οι γυναίκες είναι συνήθως καλλονές με ελαφρύ ντύσιμο και φυσικά στην πρώτη-αναίτια-ευκαιρία μένουν γυμνές :Ρ.

 

Προφανώς σε όλο αυτό κρύβεται αρκετή ανωριμότητα αλλά όποιος κοιτάξει λίγο βαθύτερα θα δει ότι ο Χάουαρντ είχε πραγματικά δυνατή λογοτεχνική πένα. Προσωπικά είναι απο τις ομορφότερες γραφές που έχω δει σε λογοτεχνικό έργο. Στα συν είναι και η μετάφραση του -καταπληκτικού- Θωμά Μαστακούρη. Αν και δεν γνωρίζω πολύ καλά την αγγλική, είμαι σχεδόν βέβαιος πως το κείμενο είχε πολλές δυσκολίες και πως ο ίδιος ο μεταφραστής κατέβαλλε αρκετή προσπάθεια για να αποδώσει ικανοποιητικά τα κείμενα.

 

Γνώμη μου είναι πως ο Χάουαρντ έχει προσφέρει έναν καταπληκτικό φάνταζυ (καλτ) κόσμο. Αν είστε και φαν της φάνταζυ καλτίλας (όπως εγώ), τότε νομίζω θα το ευχαριστηθείτε :Ρ

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.