Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γάντζος

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4557 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

1.jpg


To Invincible των Robert Kirkman (The Walking Dead, Outcast) και Cory Walker θα γίνει σειρά κινουμένων σχεδίων για λογαριασμό του Amazon Prime.

Η υπόθεση του Invincible ακολουθεί τον Mark Grayson, έναν κανονικό μαθητή Λυκείου ο οποίος διαφέρει από τους συνομηλίκους του καθώς ο πατέρας του είναι ο πιο ισχυρός υπερήρωας στον πλανήτη. Από τον πατέρα του o Mark κληρονομεί τις υπερδυνάμεις του. Ο Invincible έκανε την πρώτη του εμφάνιση τον Νοέμβριο του 2002 στο πρώτο τεύχος του Tech Jacket και από τον Ιανουάριο του 2003 απέκτησε την δική του σειρά.


περισσοτερα για το κομικ

 

[imdb=tt6741278]

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4557 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

 

Πρώτο official trailer, μου αρέσει πάρα πολύ το animation και τα χρώματα. Δυστυχώς δεν έχω ξεκινήσει ακόμα το κόμικ και είναι και αρκετά μεγάλο, αλλά μάλλον θα το τιμήσω και θα πάω μετά στο source material. Κι άλλα τέτοια Amazon, κι άλλα τέτοια!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Όντως δείχνει πολλά υποσχόμενη σειρά. Ζωηρά χρώματα, γρήγορη δράση κι "ενήλικες" σκηνές μαχών που δείχνουν ότι δεν απευθύνεται μόνο στις μικρές ηλικίες.

 

Μάλλον θα την ξεκινήσω κι εγώ κι ας μην έχω διαβάσει το κόμικ. :)

 

 

:beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Είδα τα S01E01-S01E03. Πάρα πολύ καλά! :) Βασικά και μόνο που κατόρθωσα να δω 3 κάτι λέει :) Τελευταία φορά που δοκίμασα να δω σειρά κινουμένων ήταν το νέο Ducktales, το οποίο από ένα σημείο και μετά (πάαααρα πολύ νωρίς) δεν με εξίταρε και τόσο. Πρότελευταια, στις αρχές του φόρουμ. Κάπου το 2007-2008 όταν ψάχτηκα για να δω γενικώς τι υπάρχει. Ούτε που θυμάμαι τι είχα δει. Τόσο καλά :) 

Το κόμικ το είχα ακουστά, αλλά δεν είχα ασχοληθεί ποτέ μαζί του. Ίσως να έπρεπε... :) 

 

Έχει πολύ ενδιαφέροντες ηθοποιούς στις φωνές. Άλλοι σε πολλά επεισόδια, άλλοι σε λίγα Κοπιάρω ονόματα που ξέρω.

 

J.K. Simmons - Omni-Man

MV5BMzg2NTI5NzQ1MV5BMl5BanBnXkFtZTgwNjI1NDEwMDI@._V1_UY317_CR23,0,214,317_AL_.jpg7880693-511229de-d1ac-4335-a8e5-1b36f0769d27.jpeg

 

 

Zazi Beetz - Amber Bennett

1526048390-zazie-beetz-domino-deadpool-2.jpgScreenshot_8.jpg

 

 

Walton Goggins - Cecil Stedman

Walton_Goggins.jpgScreenshot_11.jpg

 

 

Jason Mantzoukas - Rex Splode
Jason-Mantzoukas-Brooklyn-Nine-Nine-Leather-Jacke-4.jpgimage.png

 

 

Zachary Quinto - Robot

fda986102de2cb54846ffead6e4548ef.jpgimage.png

 

 

Mark Hamill (δεν βάζω φωτογραφία του. αυτοκτονείστε άμα δεν ξέρετε) - Art Rosebaum

image.png
 

 

Seth Rogen - Allen the Alien
Seth-Rogen.jpgimage.png

 

 

Michael Dorn - Battle Beast

2019.09.17-04.24-boundingintocomics-5d8108b2a73e4.pngInvincible_Vol_1_115.png

 

 

 

Mahershala Ali - Titan 

mahershala_ali_photo_michael_loccisanogetty_images.jpgTitan-Invincible-Comics.jpg

 


Djimon Hounsou - Martian Emperor

image.pngEohOW0JVEAED9j3.png

 

 



Προσοχή στα σπόιλερ πορ φαβόρ :) Προσωπικά δεν ξέρω απολύτως τίποτα για το κόμικ. Όλα όσα είδα ήταν ολοκαίνουργια για εμένα :) Στην παρουσίαση του κόμικ βλέπω ότι λέει πως στο δεύτερο στόρυ αρκ συμβαίνει κάτι που ξαφνιάζει. Έτσι αόριστα. Πιθανολογώ σε τι αναφέρεται :) Χαίρομαι που δεν είχα σποιλεριαστεί. :) Δεν ξέρω που θα το πάει. Θα το δω στην πορεία :) Στην χειρότερη, ένα κλικ είναι το να διαβάσω κάποιο άρθρο σε κάποια wiki και να μάθω τι παίζει :) Ας μην το φάω από εδώ :) Ούτε εγώ, ούτε κανείς :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

S01E04

 

Ψιλοφίλλερ το μισό επεισόδιο. Αν και μάλλον στήνει κάτι για αργότερα. Συνολικά όμως προχωράει η υπόθεση. Με το ζόρι δεν κοιτάζω στη wiki την υπόθεση του κόμικ για να δω τι παίζει :lol: 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

S01E05

 

και εκεί που ψιλοχασμουριόμουν, πάει και τελειώνει με ένα τεράστιο wtf :D 


καλά το πάει :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Η αλήθεια είναι πως ήθελα πολύ καιρό να διαβάσω το Invincible σαν κόμικ, δυστυχώς όμως δεν έχω προλάβει γιατί είναι αρκετά μεγάλο. Ωστόσο το γεγονός ότι τη σειρά θα την ανέπτυσσε ο συγγραφέας του κόμικ Robert Kirkman με έκανε να νιώθω πολύ ενθουσιασμένος όπως και το ότι θα προβαλλόταν στο Amazon Prime. Το αποτέλεσμα για μένα είναι εξαιρετικό. Αρχικά μπράβο για τη 40λεπτη διάρκεια των επεισοδίων, δε συνηθίζεται στο animation, αλλά έτσι δίνεται στην ιστορία μια καλύτερη ροή. Το pacing της σειράς είναι εξαιρετικό, έχει μια μικρή κοιλιά στη μέση, αλλά η αρχή είναι πολύ καλή και τα τελευταία δύο επεισόδια είναι αριστουργήματα. Έχει σαφή αρχή, μέση, τέλος, η ανάπτυξη χαρακτήρων είναι εξαιρετική σε σημείο που σχεδόν όλοι από τον πιο μικρό μέχρι και τον πιο μεγάλο νιώθεις ότι έχουν ένα σαφές character arc που τερματίζεται με αρκετό ενδιαφέρον στο όγδοο επεισόδιο, ενώ σε προετοιμάζει και για τη συνέχεια.

 

Από εκεί και πέρα μεγάλο μέρος της επιτυχίας παίρνει και το καστ των ηθοποιών που επιλέχθηκαν. Το voice acting είναι φανταστικό. Μου άρεσε πολύ ότι η αρχική εκδοχή των Guardians είχε ηθοποιούς από το The Walking Dead (το πιο γνωστό κόμικ του Kirkman), αλλά γενικά οι επιλογές προσώπων είναι ιδανικές όπως του Jason Mantzoukas για Rex Splode, του Walton Goggins ως Cecil, του Steve Yeun ως ο πρωταγωνιστής και ο MVP κατά τη γνώμη μου J.K Simmons ως Omni-Man. Γενικά πάντως το καστ είναι τεράστιο και αν ψαχτείτε θα βρείτε πολύ γνωστά ονόματα ακόμα και σε δεύτερους ρόλους και όλοι δίνουν το 100%.

 

Για το animation πρέπει να πω ότι μου θύμισε αρκετά τις εικόνες που έχω από το κόμικ και μου άρεσε πάρα πολύ η λεπτομέρεια και τα χρώματα. Κλείνοντας πρέπει να πω ότι μου θύμισε λίγο The Boys στο κομμάτι βίας, είναι 100% άνω των 18, με τρομερές εικόνες, απίστευτα δυναμικές και βίαιες μάχες και κυρίως δε λυπούνται καθόλου να δείξουν παράπλευρες απώλειες δημιουργώντας συγκινητικές στιγμές προκειμένου να κάνουν τους κακούς να φαίνονται ακόμα πιο κακοί και τους καλούς ακόμα πιο ηρωικοί. Τα τελευταία δύο επεισόδια είναι σχεδόν ολόκληρα μια τελική μάχη, η οποία έχει μπει ήδη στις αγαπημένες μου στο κομμάτι ότι δε λυπούνται να δείξουν χτυπήματα, γκρεμίσματα κτηρίων, διαφορετικά τοπία, αθώες ψυχές να χάνουν τη ζωή τους και ανυπολόγιστες καταστροφές να δημιουργούνται. Ο ορισμός της καλής μάχης, αλλά και της μάχης που αφήνει αντίκτυπο στους ήρωες, που τους αλλάζει, που τους κάνει διαφορετικούς.

 

Συνολικά το Invincible μου άρεσε πάρα πολύ και νομίζω βλέπεται ευχάριστα και ας μην έχει διαβάσει κάποιος το κόμικ. Έχει αίμα, έχει χιούμορ, έχει εξαιρετικά ενδιαφέροντες χαρακτήρες, είναι μια υπερηρωική σειρά που δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από άλλες. Το απήλαυσα και περιμένω εναγωνίως τη δεύτερη σεζόν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32730
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  151
  • Reputation:   785
  • Achievement Points:  189
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

@nikolas12 Το ειδα και εγω όλο και συμφωνώ απόλυτα με την κριτική. Εξαιρετικό!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Όντως έκανε κάποια κοιλιά στη μέση. Γι'αυτό και το είχα ψιλοαφήσει για αργότερα. Ε, το αργότερα ήρθε και είδα 3 επεισόδια σε 2 μέρες. Και όντως τα 2 τελευταία είναι απίστευτα! :) Καθόλου τυχαίο που έχει ενθουσιάσει τόσο πολύ, που το έχουν στείλει στη θέση 55 των τηλεοπτικών σειρών στο imdb.

 

image.png

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  37452
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  22
  • Reputation:   128
  • Achievement Points:  24
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1065 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Από τις λίγες 40 λεπτα ανα επεισόδιο σειρές που ολοκλήρωσα σεζόν την ίδια μερα που αρχισα.

Έπεσα τυχαία πανως της, χωρίς να γνωριζω για την υπαρξη του κόμικ και επαθα ενα μικρο σοκ οταν ξεκίνησε η πραγματικη πλοκή.

Μου άρεσε πολυ το πως καθε επεισόδιο είχε μια αυτοτελή ιστορια, ενω ταυτόχρονα προχωρούσε με το main plot.

Οι voice actors φοβεροί και οι ιδέες της ιστοριας αν και παρόμοιες με πολλές αλλες που χω δει, ξεχώρισε πολυ στην εκτέλεση.

Γενικά μου θύμησε το Castlevania του Netflix (με εναν αρκετα αφηρημένο τρόπο) το οποιο φυσικά ειναι θετικό :cool:

Τα μόνα αρνητικά που εχω να πω, είναι ότι το animation ηταν φτηνό μερικες φορες (κυρίως τα cgi στο background φαινονται εντονα) και η μεγάλη αποκάλυψη στο τελος ηταν προβλέψιμη.

Παρα αυτό δεν χάνει καθόλου απο το συναισθηματικό βάρος καθώς ακόμα και οταν εγώ ως θεατής δεν ενιωσα σοκ με αυτα που εμαθα, ο τρόπος που αντέδρασαν οι χαρακτηρες στην σειρα με εβαλε πολυ ευκολα στην θεση τους.

Γενικά το γράψιμο και οι χαρακτήρες είναι το δυνατό κομμάτι εδώ... και όταν λεμε δυνατό, εννοούμε (βαλε μετριο αστειο με τον Omniman εδω)

 

Με εξαίρεση τα ατομα που δεν μπορουν την έντονη βία, αυτή ειναι μια σειρα που οι περισσότεροι θα απολαύσουν (και εχουν ήδη απολαυσει απο οτι βλεπω τις τελευταιες μερες στο ιντερνετ :banana:)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5248
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1653 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Το είδα κι εγώ στις καλοκαιρινές μου διακοπές. Σε αντίθεση με το The Boys, ξεκίνησα το κόμικ πριν την σειρά και πιο συγκεκριμένα είχα φτάσει στο τεύχος 52.

Να πω την αλήθεια, οι διαφορές της σειράς από το κόμικ είναι ελάχιστες. Οι περισσότερες αλλαγές έχουν γίνει κυρίως για να κάνουν την σειρά πιο μοντέρνα και όχι για να βελτιώσουν την ποιότητα της ιστορίας. Στα θετικά, κάποιοι χαρακτήρες έχουν περισσότερο χρόνο για να αναπτυχθούν, όπως ο Nolan και η σχέση του με τον Mark. Επίσης μου άρεσε ο Rex Splode και το voicework του Mantzoukas είναι εξαιρετικό. Οι περισσότεροι έπαινοι που είδα στο διαδίκτυο είναι για στοιχεία που βρίσκονται κυρίως στο τελευταίο επεισόδιο και θα συμφωνήσω ότι είναι το καλύτερο της σεζόν. Αν συνεχίσουν έτσι. είναι σε καλό δρόμο. Από την άλλη, το κόμικ είναι γραμμένο με έναν πιο παραδοσιακό τρόπο και τα περισσότερα storylines εκτείνονται σε πολλά τεύχη. Έτσι ήταν λίγο άβολο να τα βλέπω να ολοκληρώνονται μόνο σε μία ώρα. Αυτό δημιούργησε αρκετά προβλήματα και ως προς τους χαρακτήρες επειδή αρκετά γεγονότα κανονικά λαμβάνουν μέρος μετά από το τέλος της πρώτης σεζόν και έπρεπε να προσαρμοστούν ανάλογα για να βγαίνει νόημα. Ο Cecil και ο Robot για παράδειγμα, είναι αρκετά περίπλοκοι χαρακτήρες. Η σειρά όμως δεν τους δίνει αρκετό χρόνο και έτσι ο χαρακτήρας του Cecil δεν αποτυπώνεται καλά και οι προθέσεις του Robot γίνονται ξεκάθαρες πολύ γρήγορα.

Το animation είναι καλό, ιδιαίτερα στις σκηνές μάχης. Υπάρχουν όμως και στιγμές στις οποίες φαίνεται φθηνό. Το voice acting είναι επίσης ικανοποιητικό, δεν είχα κανένα θέμα.

Σε γενικές γραμμές, η μεταφορά του κόμικ είναι πετυχημένη, δεν προστίθεται όμως τίποτα πρωτότυπο. Έχω αναφέρει πολλές φορές ότι δεν με ενθουσιάζουν οι σειρές ως μέσο και εδώ γίνεται εμφανές. Ο αφηγηματικός τρόπος με τον οποίο ξεδιπλώνεται η ιστορία στο κόμικ μου προκαλεί περισσότερο ενδιαφέρον. Η σειρά είναι καλή αλλά πιστεύω ότι αν έχεις διαβάσει το κόμικ δεν έχεις λόγο να την δεις.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4557 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.