Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφέρει οπτικά το ψηφιακό σχέδιο από το σχέδιο σε χαρτί;


DaDiRa

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Να ξεκινήσω δηλώνοντας πλήρη άγνοια για το θέμα. Είναι απορία αν υπάρχει συγκεκριμένη και μη αμφισβητήσιμη απάντηση και τόπικ για κουβεντούλα αν δεν υπάρχει.

Συζητούσα σήμερα με τον jimako για το ψηφιακό σχέδιο. Συγκεκριμένα για το σχέδιο του Monsieur Charlatan που μου είπε πως του φαίνεται έντονα ψηφιακό - κάτι που προσωπικά δεν είχα μπει στον κόπο να σκεφτώ και γενικά δεν πολυασχολούμαι όταν διαβάζω κόμικς.

Η ίδια κουβέντα, όμως, έχει γίνει και παλαιότερα και για άλλα κόμικς και πάντα καταλήγω με την ίδια απορία: Τίθεται όντως θέμα διαφοροποίησης του ψηφιακού σχεδίου από το σχέδιο στο χαρτί; Είναι αυτό που κάνει ένα σχέδιο "κομπιουτερίστικο" ή η τεχνική που χρησιμοποιείται; Μπορεί/Πρέπει το ψηφιακό σχέδιο να είναι συγκρίσιμο ποιοτικά με το σχέδιο σε χαρτί ή όχι; Έχει να κάνει με την έλλειψη λεπτομερειών ή/και δυναμικότητας;

Το γεγονός ότι δεν χρησιμοποιείται τόσο πολύ το ψηφιακό είναι επειδή πρόκειται για πρόσφατη τεχνολογία (σε σύγκριση με το πόσο καιρό υπάρχουν τα κόμικς) ή έχει αντικειμενικά περισσότερα μειονεκτήματα;

Επειδή ξέρω πως αρκετοί εδώ μέσα ασχολούνται και με τη δημιουργία κόμικς θα ήθελα πολύ να μου εξηγήσουν τι ακριβώς ισχύει και τι όχι πάνω στο θέμα. Από τους υπόλοιπους που ασχολούνται με την ανάγνωση θα ήθελα να διαβάσω επίσης τη γνώμη τους.

 

Αν υπάρχει ανάλογο θέμα, ας το μεταφέρει κάποιος mod εκεί, εγώ δεν μπόρεσα να βρω κάτι. Το τελευταίο που θυμάμαι να αφορά αυτό το θέμα είναι αυτές οι απαντήσεις. :beer:

 

Edit: Ξέχασα να βάλω αυτό, που μοιάζει με κλασικό σχέδιο μολυβιού, αν και ψηφιακό.

https://www.youtube.com/watch?v=6k1vMFVpFmQ&

Επεξεργασία από ΔαΔηΡάθυμος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31587
  • Group:  Members
  • Topic Count:  62
  • Content Count:  574
  • Reputation:   1130
  • Achievement Points:  574
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2866 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Πιστεύω ταπεινά οτι ναι. Διαφέρει. Διότι άλλη ζωντάνια έχει το χέρι και αλλιώς είναι στο να σχεδιάζει κάποιος μονάχα δια μέσω του υπολογιστή.  ;)  ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29453
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1286
  • Reputation:   5863
  • Achievement Points:  1288
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3910 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πιστευω ότι διαφερει μονο στο χρωμα,κατα τη γνωμη μου διαφορετικο είναι το χρωμα στον υπολογιστεί και αλλιως είναι στο χαρτι.Βεβαια όπως συνηθως τα πραγματα περιπλέκονται και οι γνωμες διειστανται!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25899
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  970
  • Reputation:   5973
  • Achievement Points:  970
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4201 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

λοιπόν επειδή είμαι φαν του μιστερ McFarlane και ποστάρει live videos στο φβ σε καθημερινή σχεδόν βάση ολιγόλεπτα μαθήματα σχεδίου μπορώ να πω πως βλέποντάς τον να ζωγραφίζει ψηφιακά , δεν διαφέρει ούτε στο ελάχιστο από τα σχέδια που κάνει σε χαρτί κατά καιρούς(και αυτά live).Μιλώ πάντα για το ασπρόμαυρο, γιατί για τους χρωματισμούς δεν έχω ιδέα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

λοιπόν επειδή είμαι φαν του μιστερ McFarlane και ποστάρει live videos στο φβ σε καθημερινή σχεδόν βάση ολιγόλεπτα μαθήματα σχεδίου μπορώ να πω πως βλέποντάς τον να ζωγραφίζει ψηφιακά , δεν διαφέρει ούτε στο ελάχιστο από τα σχέδια που κάνει σε χαρτί κατά καιρούς(και αυτά live).Μιλώ πάντα για το ασπρόμαυρο, γιατί για τους χρωματισμούς δεν έχω ιδέα.

Οπότε θα μπορούσαμε να πούμε πως είναι θέμα τεχνικής και όχι μέσου[?]. Ξέρεις αν τα Spawn σχεδιάζονται εξ ολοκλήρου ψηφιακά; Γιατί αν ισχύει αυτό τότε προφανώς δεν ξεχωρίζουν όλα τα ψηφιακά σχέδια. DC και Marvel υπέθεσα ότι είναι όλα σε χαρτί, αλλά τώρα με βάζεις σε υποψίες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25899
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  970
  • Reputation:   5973
  • Achievement Points:  970
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4201 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

ναι είναι θέμα τεχνικής καθώς και αισθητικής του σχεδίου που κάνει κάποιος. φαντάζομαι εξαρτάται όμως και από τον σχεδιαστή. ίσως κάποιοι σχεδιαστές και στον ίδιο τίτλο να χρησιμοποιούν διαφορετικά μέσα. Αυτό το λέω χωρίς καμία πληροφορία αλλά δεν νομίζω πω θα ήταν περίεργο ανεξαρτήτως σε ποια εταιρεία ανήκει ο τίτλος.Επίσης οι δυνατότητες διόρθωσης κλπ που σου προσφέρει το ψηφιακό είναι ασύγκριτες. Αν δεις τις πλατφόρμες που χρησιμοποιεί ο ΜcFarlane και ο κάθε McFarlane θα χαζέψεις. Στην τελική πρέπει να έχει σχέση και με την εξοικονόμηση χρόνου.

 

P.S.: κάτι που μου είχε κάνει εντύπωση είναι σε έναν hulk που μας έδειχνε πως να τον σχεδιάζεις έκανε διαφορετικά είδη μαλλιών και κάθε φορά που τα τελείωνε τα αποθήκευε, τα διέγραφε και έκανε νέα στη συνέχεια. στο τέλος διάλεξε αυτά που του άρεσαν περισσότερο κκαι τα κότσαρε στον hulk και μία χαρα ενώ είχε στη διάθεσή του για επόμενο σχέδιο τα μαλλιά που είχε διαγράψει.

Επεξεργασία από rkronin
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3630 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Κι εγώ θα έλεγα ότι «παραδοσιακά» προτιμώ ασυζητητί το σχέδιο σε χαρτί. Ωστόσο, το τελευταίο καιρό έχω πέσει σε τύπους που κάνουν μαγικά με τα ψηφιακά μέσα, οπότε έχω καταλήξει ότι έχει να κάνει περισσότερο με την ικανότητα του σχεδιαστή και το κατά πόσο ταιριάζει το ψηφιακό σχέδιο σε ένα συγκεκριμένο κόμικ. Και λεγοντας αυτά, πάρτε λίγο ψηφιακό Peeters για να πειστείτε. :D

tumblr1.jpg tumblr2.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Κι εγώ είμαι από αυτούς που πιστεύουν ότι ένα έμπειρο μάτι θα μπορούσε κάλλιστα να καταλάβει και να ξεχωρίσει το ψηφιακό σχέδιο από το κλασικό σχέδιο στο χαρτί...!Θα συμφωνήσω ότι η μεγαλύτερη διαφορά βρίσκεται στο χρώμα...!Τουλάχιστον αυτό εντοπίζω κι εγώ...!

 

Προσωπικά,αν και δεν έχω αυτή την εμπειρία,προτιμώ το "χάρτινο" σχέδιο γιατί εκεί κρύβεται και ξετυλίγεται το ταλέντο του δημιουργού...!Νομίζω ότι πολλοί με εξειδίκευση σε ένα σχεδιαστικό πρόγραμμα υπολογιστή (ε,και λίγο ταλέντο :P ),μπορούν να σχεδιάσουν αριστουργήματα...!Λίγοι όμως είναι αυτοί που καταφέρνουν να αποτυπώσουν τις σκέψεις τους στην σελίδα με επιτυχία...!

 

Όπως και να έχει,νομίζω ότι το ψηφιακό σχέδιο αρχίζει σιγά-σιγά να παίρνει το μερίδιό του στην αγορά και ίσως αυτό να οφείλεται και στην ευκολία που μπορεί να προσφέρει ένας υπολογιστής,σε σχέση με τα διάφορα αντικείμενα σχεδίασης (χρώματα,μολύβια,χαρτιά) που χρειάζονται για την κλασική τεχνική...!Ενώ στην παλιά σχολή χρειάζεται ένα ολόκληρο ατελιέ,τώρα απλά ένα κομπιούτερ με μερικά περιφερειακά είναι αρκετά...! :P

 

Επαναλαμβάνω ότι αυτές είναι απόψεις κάποιου (και συγγνώμη για το off-topic) που του αρέσει το σχέδιο,αλλά δεν έχει καμία απολύτως εμπειρία στην σχεδίαση...! 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Και εγώ το ίδιο, Indian. :P Δεν ιδέα τι συμβαίνει στη δημιουργία - εξού και οι απορίες μου. Αλλά σαν αναγνώστης αδυνατώ να καταλάβω τη διαφορά υπολογιστή-χαρτιού, εκτός αν είναι πολύ ιδιαίτερο. 

Ενδιαφέρον ότι τα σχέδια που έβαλες, GeoTrou, είναι σαν μην έχουν καθόλου περιγράμματα. Το αντίθετο από τα πολύ χοντρά περιγράμματα που έχουν άλλα ψηφιακά σχέδια.

 

Ψάχνοντας κάποια λίστα που να έχει γνωστά ψηφιακά σχεδιασμένα κόμικς, βρήκα αυτό το βιβλίο. Μήπως τελικά και της DC είναι κατά βάση ψηφιακά; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Σίγουρα θα υπάρχουν διαφορές στο μάτι ενός πιο έμπειρου, ειδικά στα χρώματα ο υπολογιστής δίνει επιλογές που στο χαρτί φαντάζουν πολύ δύσκολες/αδύνατες. Ίσως κάποιος που ασχολείται ενεργά μπορεί να μας δώσει μια πιο τεχνική απάντηση. Με μια γρήγορη αναζήτηση βρήκα αρκετά άρθρα σύγκρισης στο google πάντως.  :cheers3:

 

Εγώ βέβαια σπάνια καταλαβαίνω την προέλευση, εκτός αν κάνει μπαμ. Απλά κοιτάω αν μου αρέσει ή όχι. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

H αποψη μου περι του θέματος ειναι το ότι στο σχεδιο στο χαρτι φαίνεται η κατάθεση -ας το πουμε ετσι-ψυχής ,συναισθηματων,ενω στο ψηφιακό ειναι ψυχρο.Μπορεις να μη το καταλαβαίνεις άμμεσα αλλά υποσυνειδητα σου περνάει.Και οπως λέει και ο Ινδιανος ο καθενας μπορει  να κάνει σχεδιο  στο κομπιουτερ με λιγη εξασκηση.Ο αληθινος καλλιτεχνης φαινεται στο χαρτι.Ειναι οπως γράφεις ενα γράμμα,στο χαρτι φαίνεται το συναίσθημα και η ψυχολογικη κατασταση που έιχες οταν το εγραφες σε η-μέηλ ειναι ψυχρο .

  Νομίζω -ή θελω να νομίζω-οτι είναι μοδα και θα περάσει το μάτι θα θέλει κατι πιο ΄΄ζεστο''.Αλλα ξεχνω οτι τα παιδια γεννιουνται με ενα ταμπλετ στο χέρι. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Καλό θα ήταν να βρεθούν παραδείγματα καλλιτεχνών που έμαθαν να σχεδιάζουν ψηφιακά και συνεχίζουν μόνο ψηφιακά για να γίνει η όποια σύγκριση με το σχέδιο στο χαρτί και το κατά πόσο τους κάνει να υστερούν. Γιατί κατά τα άλλα, δεν βλέπω και καμιά ιδιαίτερη διαφορά στους περισσότερους βετεράνους σχεδιαστές που το γυρίσανε στο ψηφιακό, πέρα από μια μικρή μερίδα από αυτούς που απλά βρήκαν ευκαιρία στο να λουφάρουν και να μην δίνουν τον καλύτερο εαυτό τους. Αλλά όπως είπα, είναι μια μικρή μερίδα. Για τους υπόλοιπους, η ψηφιακή σχεδίαση είναι απλά άλλο ένα εργαλείο για να κάνουν την δουλειά τους, όπως ήταν και τα μολύβια.  :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Το χαρτί με το μολύβι ή η ταμπλέτα με την ακίδα και την οθόνη είναι απλά τα μέσα. Η κατάθεση ψυχής δεν είναι απαραίτητα καλύτερη ή χειρότερη όταν το μέσο διαφέρει και ειδικά όταν εμείς κρίνουμε και ξεχωρίζουμε ιστορία, σχέδιο, χρώμα έως και το λέτερινκ. Θεωρώ ότι υπάρχουν καλλιτέχνες που κάνουν θαύματα με τον παραδοσιακό τρόπο αλλά και άλλοι που κάνουν βλακείες (τουλάχιστον για τα γούστα μου). Το ίδιο μπορώ να ισχυριστώ και για το ψηφιακό σχέδιο, γιατί και εκεί πρέπει να βάλεις μεράκι, να έχεις ταλέντο (ή σπουδή), να το αγαπάς αυτό που κάνεις και να είσαι καλλιτέχνης στην χρήση του. Η γραμμή για το αν κάτι είναι αριστούργημα ή τερατούργημα κάποιες φορές μπορεί να είναι λεπτή και δεν νομίζω ότι έχει να κάνει τόσο με το μέσο σχεδίασης/αποτύπωσης όσο το σύνολο των πραγμάτων που αποτελούν μία ολοκληρωμένη έκδοση. Το αν διαφέρει οπτικά που είναι το ερώτημα, είμαι και εγώ της άποψης ότι το χρώμα είναι ίσως αυτό που μπορεί να προδώσει αν κάτι είναι ψηφιακό ή όχι, αν και εκεί πάλι μπορεί να βάλει το χεράκι του ο καλλιτέχνης δημιουργός για να σε ξεγελάσει να πιστέψεις κάτι διαφορετικό από αυτό που νομίζεις ότι είναι. Εν τέλει δεν με πολυενδιαφέρει να πω την αλήθεια.

Επεξεργασία από Yoshimitsu
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Μήπως μπορείς να βάλεις ή να αναφέρεις κάποια από αυτά τα παραδείγματα; Όχι τίποτα άλλο, αλλά όπως είπα δεν έχω ιδέα ποια από τα κόμικς που διαβάζω ή γνωρίζω είναι ψηφιακά σχεδιασμένα και ποια όχι, οπότε δεν μπορώ να αρχίσω να παρατηρώ διαφορές.

 

Με αυτά που γνωρίζω δεν διαφωνώ πως είναι απλώς το μέσο και δεν (πρέπει να) επηρεάζει το αποτέλεσμα. Η επόμενη ερώτηση θα ήταν κατά πόσο αξιοποιείται/χρησιμοποείται σωστά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4554 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλό θα ήταν να βρεθούν παραδείγματα καλλιτεχνών που έμαθαν να σχεδιάζουν ψηφιακά και συνεχίζουν μόνο ψηφιακά για να γίνει η όποια σύγκριση με το σχέδιο στο χαρτί και το κατά πόσο τους κάνει να υστερούν. Γιατί κατά τα άλλα, δεν βλέπω και καμιά ιδιαίτερη διαφορά στους περισσότερους βετεράνους σχεδιαστές που το γυρίσανε στο ψηφιακό, πέρα από μια μικρή μερίδα από αυτούς που απλά βρήκαν ευκαιρία στο να λουφάρουν και να μην δίνουν τον καλύτερο εαυτό τους. Αλλά όπως είπα, είναι μια μικρή μερίδα. Για τους υπόλοιπους, η ψηφιακή σχεδίαση είναι απλά άλλο ένα εργαλείο για να κάνουν την δουλειά τους, όπως ήταν και τα μολύβια.  :)

 

Πώς είναι δυνατόν να γίνει αυτό; Τουλάχιστον σε αυτή την γενιά. Ακόμα και αν το "έμαθαν να σχεδιάζουν" το ορίζουμε ως την έναρξη σοβαρής ενασχόλησης με το σχέδιο, και όχι τα σχεδιάκια που έκαναν ως παιδιά/έφηβοι.

 

Όχι ότι διαφωνώ. Η ιδιαιτερότητα της ψηφιακής σχεδίασης ως μέσο είναι ότι μπορεί να μιμηθεί πολλά μέσα σχεδίου και χρωματισμού.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Συνήθως μέσω βιογραφικών. Και σύγκριση μεταξύ σχεδιαστών στο είδος που ασχολούνται.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Ο Todd McFarlane σχεδιάζει ψηφιακά τον Spawn, εξηγεί γιατί προτιμά τα ψηφιακά μέσα και παράλληλα λύνει αρκετές από τις αρχικές μου απορίες. :P
https://www.youtube.com/watch?v=B-RkVV4CU9U

Πηγή

Επεξεργασία από ΔαΔηΡάθυμος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Παραδέχεται επίσης ότι το σχέδιο είναι θέμα ταλέντου κι όχι των μέσων που χρησιμοποιούνται για την σχεδίαση...!Όπως επισημαίνει,εάν δεν ξέρεις να σχεδιάσεις ένα άλογο δεν θα το κάνεις ούτε στο χαρτί,αλλά ούτε και στον υπολογιστή...! :)

 

Αν κι έχω σχηματίσει διαφορετική άποψη για το θέμα,δεν μπορώ να αμφισβητήσω έναν έμπειρο και ταλαντούχο καλλιτέχνη...!

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30399
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  1480
  • Reputation:   8970
  • Achievement Points:  1480
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3481 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Παραδέχεται επίσης ότι το σχέδιο είναι θέμα ταλέντου κι όχι των μέσων που χρησιμοποιούνται για την σχεδίαση...!Όπως επισημαίνει,εάν δεν ξέρεις να σχεδιάσεις ένα άλογο δεν θα το κάνεις ούτε στο χαρτί,αλλά ούτε και στον υπολογιστή...! :)

 

Αν κι έχω σχηματίσει διαφορετική άποψη για το θέμα,δεν μπορώ να αμφισβητήσω έναν έμπειρο και ταλαντούχο καλλιτέχνη...!

 

 

:beer:

ετσι πιστευω και εγω. Αν δεν κατέχεις το ταλέντο και την προσπάθεια και την εμπειρία, δεν θα μπορέσεις να ζωγραφισεις τιποτα ψηφιακά αν δεν μπορεις ήδη να ζωγραφισεις σε χαρτί. Ειναι το ιδιο. Τα προγράμματα σχεδίασης σε βοηθούν, σίγουρα, αλλα δεν θα μπορέσεις να πετύχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα αν δεν το "εχεις".
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4554 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

δεν θα μπορέσεις να ζωγραφισεις τιποτα ψηφιακά αν δεν μπορεις ήδη να ζωγραφισεις σε χαρτί. Ειναι το ιδιο.

Μόνο εμένα μου φαίνεται πολύ πιο δύσκολο το ψηφιακό σχέδιο;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Μόνο εμένα μου φαίνεται πολύ πιο δύσκολο το ψηφιακό σχέδιο;

 

Ίσως το ψηφιακό σχέδιο να είναι πιο δύσκολο γιατί εκτός από ταλέντο θα πρέπει να γνωρίζεις σε βάθος και το σχεδιαστικό πρόγραμμα για να μπορείς να εκμεταλλεύεσαι στο έπακρο τις δυνατότητες που αυτό σου προσφέρει...!

 

Από εκεί και πέρα,οι δυνατότητες undo,τα έτοιμα σχέδια,η αυτόματη συμπλήρωση,το ακριβές γέμισμα χρώματος είναι μερικά ελάχιστα εργαλεία που βοηθούν τον επίδοξο σχεδιαστή στις δημιουργίες του,σε σύγκριση με το απλό χαρτί...!

 

Επαναλαμβάνω όμως ότι κάνω μόνο υποθέσεις,μιας και δεν κατέχω το άθλημα...! :)

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4554 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν νομίζω.

 

Σίγουρα βοηθάει το να ξέρεις πως να διαχειρίζεσαι τα brush settings και κάποια βασικά όπως το Fill/Opacity. Αλλά μιλάμε για πολύ βασικά.

 

Το πρόβλημα που έχω προσωπικά είναι α) η έλλειψη ελέγχου σε ταμπλέτα αντίθετα με χαρτί, β) το ότι συχνά χάνεις την αίσθηση μεγέθους ή/και χώρου όταν ζουμάρεις και ξεζουμάρεις και γ) ο χρόνος που τρώγεται με τα ηλίθια driver της Wacom.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30399
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  1480
  • Reputation:   8970
  • Achievement Points:  1480
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3481 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Καλα, οι ταμπλετες σχεδίασης ειναι σπαστικες. Ειδικά όταν θες να κανεις μια καμπύλη με ένα Wacom λιγο μεγαλύτερο απο την παλάμη σου :P Μετα όμως το συνηθίζεις και γίνεται εύκολο, imho.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.