Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Ταυτότητα
Τίτλος: Le Maître d'armes
Σενάριο: Xavier Dorison
Σχέδιο & Χρώματα: Joël Parnotte
Εκδοτική: Dargaud Γαλλικά, Scanlation Αγγλικά (ως Master of Arms)
Χρονολογία Έκδοσης: 10/2015
Τόμοι: 1 (Ολοκληρωμένο)
Περιεχόμενο: Περιπέτεια, Εποχής
 
Εξωφυλλο
Πρωτότυπο Γαλλικό + Αγγλικό scanlation


6fp7hYYZXIxkYaxCycG04kQSIiPJCBP9-couv-1200.jpg Le.maitre.d.armes._Page_01.jpg
 

Περίληψη
Γαλλία. 1531. Βασιλιάς είναι ο Φραγκίσκος ο Α, ο πρώτος αναγεννησιακός βασιλιάς της χώρας. Γνωστός ως le Père et Restaurateur des Lettres (Πατέρας και Αναστηλωτής των γραμμάτων),  Roi-Chevalier (ο βασιλιάς ιππότης, λόγω των πολέμων ενάντια στον Κάρολο τον Ε βασιλιά της Ισπανίας και της Αγίας Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας) αλλά και François au Grand Nez (Φραγκίσκος με τη μεγάλη μύτη). Ο χριστιανός που συμμάχησε με τον ΣουλεΪμάν τον Μεγαλοπρεπή εναντίον άλλων χριστιανών. Συν τοις άλλοις, αυτός έφερε τον Λεονάρντο ντα Βίντσι στο Παρίσι και αυτός αγόρασε τη μηχανή κοπής χρήματος ονόματι Μόνα Λίζα. Από όλα αυτά όμως, χρήσιμα για το κόμικ είναι μόνο το Γαλλία 1531. Όλα τα άλλα είναι ντεσού για να δώσουν φιλολογική αίγλη σε αυτό το τόπικ. :)
 
Η ιστορία μας ξεκινάει με μια μονομαχία. Ο 45άρης (?) Hans Stallhofer με ένα σπαθί και o 30άρης (?) κόμης Malestraza με ένα ξίφος. Ο Stallhofer είναι ο maître d'armes του βασιλιά (υποθέτω ο δάσκαλος ξιφομαχίας του βασιλιά? ο επίσημος ξιφομάχος του βασιλιά? κάτι τέτοιο). Την θέση την εποφθαλμιά ο Malestraza. Όποιος κερδίσει τη μονομαχία θα έχει τη θέση. Ταυτόχρονα όμως είναι και μια "μονομαχία" μεταξύ του σπαθιού και του ξίφους. Ανάλογα με το νικητή θα έχουμε και το επίσημο όπλο του κράτους. Οι χαρακτήρες είναι αντίστοιχοι με τα όπλα. Βαρύ σπαθί. Ηρωικό. Που θέλει 2 χέρια και που σκίζει ότι βρει μπροστά του. Ελαφρύ ξίφος. Ευέλικτο. Με ένα χέρι διαπερνά τα πάντα. Βαρύς και ο Sallhofer. Panzer. Ποδοπατάει τα πάντα και δεν καταλαβαίνει Χριστό από πληγές. Φούστης ο Malestraza. Ελίσσεται ανάμεσα στα πάντα και είναι ο σκύλος που θα δαγκώσει το χέρι που τον ταΐζει. Ποιος θα κερδίσει? Ο παλιός ο βάρβαρος που γερμανοφέρνει ή ο νέος ο ψευτοδαντελωτός που ιταλοφέρνει? :) Ή μήπως δεν θα κερδίσει κανείς? :fiou:
 
Δημιουργοί


IMG_3229.jpg


Σενάριο ο Xavier Dorison. Ντροπή σας άμα δεν το έχετε μάθει ακόμα αυτό το όνομα. Να πάτε να διαβάσετε τις παρουσιάσεις του W.E.S.T., Asgard, Long John Silver, Troisieme Testament ή τους Φρουρούς. Με 23 σειρές έχει καταπιαστεί και έχουμε μιλήσει για τις 71. Οσονούπω θα έχουν παρουσιαστεί όλα όσα έχει γράψει :) Είναι καλός ο μπαγάσας :D

 

1301.jpg

 

Σχέδιο ο Joël Parnotte. Πρώτη φορά τον συναντάμε στο φόρουμ :)

 

 

Προσωπική Αποτίμηση

6,5-7/10. Ευχάριστο και διασκεδαστικό. Δεν συγκλονίζει, αλλά ούτε απογοητεύει. Σε ταξιδεύει μια χαρά στην άγρια γαλλική επαρχία μέσα στον χειμώνα. Καμιά 100στη σελίδες με στρωτή ροή. Οι φαν των BD ιστορικών περιπετειών δεν θα χαλαστούν χιλιοστό :) Νομίζω πάντως ότι "πληρώνει" το χρώμα. Ίσως να έπρεπε να το έχει κάνει άλλος :) Πολύ επίπεδο το αποτέλεσμα.

 

Δειγματικές σελίδες

Αυτές που έδωσε η Dargaud

 

6fp7hYYZXIxkYaxCycG04kQSIiPJCBP9-page3-1200.jpg6fp7hYYZXIxkYaxCycG04kQSIiPJCBP9-page4-1200.jpg6fp7hYYZXIxkYaxCycG04kQSIiPJCBP9-page5-1200.jpg

6fp7hYYZXIxkYaxCycG04kQSIiPJCBP9-page6-1200.jpg6fp7hYYZXIxkYaxCycG04kQSIiPJCBP9-page7-1200.jpg

 

μερικές από το scanlation που μου έκαναν κλικ

 

Le.maitre.d.armes._Page_17.jpgLe.maitre.d.armes._Page_18.jpgLe.maitre.d.armes._Page_23.jpg

Le.maitre.d.armes._Page_27.jpgLe.maitre.d.armes._Page_37.jpg

 

Λοινξ

bedetheque

Dargaud

 

Μεζεδάκια

* Το όνομα του Hans Stalhoffer είναι φόρος τιμής στον γερμανό ξιφομάχο και συγγραφέα εγχειρίδιων ξιφομαχίας Hans Talhoffer που έζησε τον 15ο αιώνα (wiki)

 

* Είμαστε επίσης στην εποχή του Μαρτίνου Λουθήρου. Πάνω που έχει ξεκινήσει ο Προτεσταντισμός και ο καθολικός Φραγκίσκος σκότωσε μπόλικους και επέβαλε λογοκρισία στις εκτυπώσεις το 1540. Ο γιος του παντρεύτηκε την Κατερίνα των Μεδίκων, η οποία ευθύνεται εν πολλοίς για τη Σφαγή του Αγ.Βαρθολομαίου το 1572 (η στιγμή όπου οι Καθολικοί έσφαξαν τους Ουγενότους (Γάλλοι Προτεστάντες) και κάπως έτσι απέμεινε καθολική η Γαλλία. Αν και η λιγότερο φανατική από όλες :)

 

Δωράκια

 

Pages-de-garde-du-Maitre-d-Armes.jpgCroquis-edition-luxe-du-Maitre-d-Armes.jpg

 

Πέφτει ο βίντεος

https://www.youtube.com/watch?v=DbE5BIL34LE

 

Πέφτει το αλκοόλ

:cheers5:

 

1 η 7η που δεν αναφέρθηκε (εάν τις μέτρησε κάποιος :P) είναι το 36ο Θόργκαλ. Στην Ελλάδα όμως έχουν βγει μόνο τα 16 πρώτα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23542
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Εμένα μου άρεσε πολύ περισσότερο. Ωραίο, εσωτερικό, λίγο κλισέ η φάση γέρος-νέος arch rivals κλπ, αλλά εμένα μου αρέσουν τα κλισέ. Και το σχέδιο είναι πειστικό. Σε πιάνει το κρύο ρε αδερφάκι μου, τα βουνά φοβίζουν, τα δέντρα σηκώνονται γρήγορα στον ουρανό. Τα χρώματα τώρα που το λες, ναι, ίσως να είναι κάπως πιο περιορισμένα από ότι θα μπορούσε, αλλά όταν το διάβασα δε με πείραξε.

 

Γενικά είναι πολύ στα γούστα μου, μοιάζει με περιπέτεια, αλλά δεν είναι, όπως όλα του Ντοριζόν τόσο απλό. Υπάρχει και εδώ το βάθος και τα επίπεδα που έχουν δώσει στον Ντοριζόν τη φήμη του.

 

8-9 για μένα

 

εδιτ: Οι προτεστάντες το πρώτο που έκαναν είναι να μεταφράσουν τη Βίβλο στις τοπικές γλώσσες. Αυτό είναι το υπόβαθρο της ιστορίας

Επεξεργασία από Kurdy Malloy
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3630 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Ενδιαφέρον πολύ! :thanks: germ γιατί όπως φαίνεται έχω μείνει πίσω. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.