Μετάβαση στο περιεχόμενο

W.E.S.T. (SPOOKS) [ XAVIER DORISON, FABIEN NURY, CHRISTIAN ROSSI ]


Dredd

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

west-74044_0.jpg   1859625-west2.jpg   1859628-west4.jpg

 

 

Η.Π.Α., σωτήριον έτος 1895. Μέλη της επιχειρηματικής -και όχι μόνο- ελίτ δολοφονούνται. Πίσω από το μυστήριο, διαφαίνονται ίχνη του μεταφυσικού. Ποιοι θα λύσουν το μυστήριο; Οι WEST (Weird Enforcement Special Team), ειδικοί και γνωστοί για ανορθόδοξες μεθόδους τους. Στην πορεία εξιχνίασης του μυστηρίου, αλλά και μετά από αυτό, θα φύγουν από τα στενά όρια της νέας χώρας (ΗΠΑ) και θα ταξιδέψουν μέχρι και την Κουβα.

 

 

album-page-large-258.jpg   album-page-large-1175.jpg   album-page-large-2476.jpg

 

 

Πρόκειται για ένα γουέστερν μυστηρίου το οποίο διανθίζεται με λίγα supernatural στοιχεία. Ενδιαφέρουσα ιστορία. Ουσιαστικά πρόκειται για 2 ιστορίες οι οποίες περιγράφονται στα 6 άλμπουμ που ολοκληρώνουν την σειρά. Η ομώνυμη ομάδα αποτελείται από πολλά άτομα, τα οποία το καθένα ενσαρκώνει και ένα κλισέ. Ο δυνατός με καρδιά μάλαμα, η γυναίκα με κακό πατέρα, ο νέος και απρόσεκτος αλλά επαναστάτης, ο μεγάλος σε ηλικία επικεφαλής ο οποίος έχει χάσει ένα μέλος της οικογενείας του κλπ.

 

 

album-page-large-4658.jpg   album-page-large-7148.jpg   album-page-large-12371.jpg

 

 

Ίσως παρατραβάνε λίγο οι 2 ιστορίες, πιθανόν σε 4 τεύχη να γινόταν καλύτερα και σφιχτά η αφήγηση. Οι Dorison (Prophet, Long John Silver, XIII κ.α.) και Nury (Je Suis Legion, Il Etait Une Fois en France, L'or et le Sang) είναι πολυγραφότατοι και γνωστότατοι συγγραφείς, αλλά εδώ έχω την αίσθηση ότι πλατειάζουν λίγο, αν και δεν δημιουργεί αυτό ιδιαίτερο πρόβλημα στην απόλαυση της ανάγνωσης. Από την άλλη το σχέδιο του Rossi (Le Chariot de Thespis, Deadline) με απογοήτευσε λίγο. Σε καμία περίπτωση δεν είναι κακό, απλά δεν είναι ιδιαίτερα λεπτομερές παρόλο που σε μερικά πάνελ δείχνει ότι μπορεί και το έχει. Θα πρέπει να δω και άλλες δουλειές του για να μπορώ να κρίνω. Το τρίο έχει συνεργαστεί και στην παραγωγή του XII Mystery.

 

 

album-page-large-21545.jpg   west03p.jpg   west04pl.jpg

 

 

Θα το χαρακτήριζα επιδερμικό. Δεν με έκανε να νοιαστώ για τους πρωταγωνιστές, οι κακοί ήταν αδιάφοροι και όλη η ιστορία ήταν meh. Δεν χάνετε τίποτα με το να το διαβάσετε αλλά δεν νομίζω να το θυμόσαστε και για πολύ καιρό μετά.

 

Κυκλοφορεί και στα αγγλικά από τη Cinebook. 6 τομάκια μικρού μεγέθους (18.4 x 25.7 cm)

 

Ένα 6/10 από εμένα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3098
  • Reputation:   23523
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2933 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Λογική η αίσθηση που έδωσε, είναι από τις πρώτες τους δουλειές αν όχι η πρώτη τους (βαριέμαι να ψάξω). Τίποτα το ξεχωριστό. Δε θα κλαίτε τα λεφτά σας ή το χρόνο σας, αλλά μέχρι εκεί.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28464
  • Reputation:   189994
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6332 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Μια χαρά κομιξάκι :) Δεν θα πολυδιαφωνήσω με τον Γιάννη και το Σταύρο , δεν θα συμφωνήσω και πλήρως. Θα το περιέγραφα με λίγο πιο θετικά σχόλια, μου φάνηκε κομματάκι πιο διασκεδαστικό. Νομίζω πως τα έβρισκαν τα πατήματά τους και άμα συνεχιζόταν/συνεχιστεί θα βλέπαμε/δούμε αρκετά πιο ενδιαφέροντα πράγματα :)

 

Στα αγγλικά θα το βρει κανείς ως Spooks :)

 

Ήταν η 4η δουλειά του Dorrison (είχαν προηγηθεί Τρίτη Διαθήκη, Προφήτης, Sanctuaire) και η 1η δουλειά του Nury. Επειδή ο τελευταίος τόμος βγήκε 8 χρόνια μετά, ίσως και γι'αυτό να μου άφησε κάτιτις θετικό και μια σκέψη ότι άμα συνεχιζόταν, θα βελτιωνόταν κι άλλο :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  768
  • Reputation:   6201
  • Achievement Points:  784
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4211 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Εγώ είμαι ακόμα στην αρχή οπότε δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη ,

αλλά μπορώ να πω ότι μου αρέσει και σε καμιά περίπτωση δεν μου είναι αδιάφοροι οι χαρακτήρες ή  η ιστορία!

Έχω μόνο μια απορία επειδή διαβάζω την αγγλική έκδοση της Cinebook : η απόδοση των χρωμάτων είναι η ίδια  με τα γαλλικά άλμπουμ γιατί στα Cinebook που διαβάζω κυριαρχεί μια κίτρινη (αρρωστημένη) απόχρωση  :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28464
  • Reputation:   189994
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6332 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Κρίνοντας από τις σελίδες που έχουν δοθεί από την εκδοτική, νομίζω πως ναι. (εάν κατάλαβα το τι εννοείς :) ). Τσίμπα τες όμως για να κρίνεις και μόνος σου :D

 

1 σελίδα από κάθε τόμο από τους πρώτους 4 (προφανώς η τακτική του να δίνουν πολλές είναι πρόσφατη :)

 

W1 1.jpg W2 1.jpg W3 1.jpg W4 1.jpg

 

5ος

W5 1.jpgW5 2.jpgW5 3.jpgW5 4.jpgW5 6.jpgW5 7.jpgW5 8.jpg

 

6ος

W6 1.jpgW6 2.jpgW6 3.jpgW6 4.jpgW6 5.jpgW6 6.jpgW6 7.jpgW6 8.jpg

 

:cheers5:

 

υγ υπάρχει και μια α/μ έκδοση, αλλά δυστυχώς δεν βρίσκω κάποιο σκαν για να κοζάρουμε :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.