Μετάβαση στο περιεχόμενο

DAREDEVIL: Ο ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ


Dio

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
DAREDEVIL: Ο ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ
Σενάριο/Kείμενα:
Frank Miller
Σχέδιο:
John Romita Jr, Al Williamson
Hμερ. έκδοσης:
22-03-2017
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Υπερηρωικό
Μέγεθος:
16.5 x 24.5
Σελίδες:
164
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Αγγελος Κωσταμπάρης
Χρωματισμός:
Christie Scheele
Επιμέλεια:
Χάιδω Παπαβασιλείου
Πρωτότυπος τίτλος:
Daredevil: The Man Without Fear v1 (1993)
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
978-960-436-473-2

  • Member ID:  29478
  • Group:  Members
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  771
  • Reputation:   6425
  • Achievement Points:  772
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3922 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

 
 
Παρουσίαση πρωτότυπου τίτλου ΕΔΩ
 
Από τα Public: 
 
Μια φλόγα καίει μέσα βαθιά τον Matt Murdock.
Απουσία μητέρας, μεγαλώνει μόνος με τον πατέρα του, έναν over-the-hill μποξέρ με μία τελευταία ευκαιρία να τα καταφέρει, μία ευκαιρία που του κόστισε την ίδια του τη ζωή. Μέσα από βασανιστήρια και τον χλευασμό από άλλα παιδιά καθώς μεγάλωνε, η ζωή του Matt αλλάζει μία και καλή όταν χάνει το φως του από ραδιενεργά υλικά, τη στιγμή που έσωζε τη ζωή ενός ηλικιωμένου ανθρώπου. Το κέρδος μέσα από αυτή την τραγική στροφή που παίρνει ξαφνικά η ζωή του; Άθραυστη θέληση και μοναδική ευφυΐα, αυτοσυγκέντρωση και εστίαση στις νέες του υπερ-αισθήσεις που απέκτησε μετά το ατύχημα. Είναι μία ιστορία αγάπης, πόνου, απογοήτευσης, και δύναμης. Όλοι μας γινόμαστε μάρτυρες της tour-de-force καταγωγής και προέλευσης του Άνδρα Χωρίς Φόβο, μέσα από την δημιουργική γραφή και πένα θρύλων της βιομηχανίας, Frank Miller στο σενάριο (Sin City, Batman, 300) και John Romita Jr. (X-Men, The Amazing Spider-Man, Iron Man) στο σχέδιο.

To ‘Daredevil: The Man Without Fear’ είναι ένα mini series που συγκεντρώνει τα τεύχη #1-5 κάτω από ένα graphic novel, για πολλούς η καλύτερη ιστορία που έχει γραφτεί ποτέ με ήρωα τον Daredevil. 

Στις μέρες μας, βρισκόμαστε στη μεγάλη αναβίωση του ονόματος του Daredevil, μέσα από την ομώνυμη τηλεοπτική σειρά του δικτύου Netflix.
 

 

Επίσης, είναι μια θαυμάσια ευκαιρία να θαυμάσετε όψη Ηλέκτρας, κάτι ανάμεσα σε ποζερά ροκά των 80'ς και Σάββα Κωφίδη στις δόξες του.. :lol:  :lol:  :lol:  Πλακίτσα κάνω. Οσοι ξέρετε τον Romita Jr. ξέρετε τι θα δείτε.
Λιγα λόγια και από τον ίδιο:

Οσον αφορά την ποιότητα της έκδοσης, είναι στα προηγούμενα στανταρτς, ίσως και ένα κλικ καλύτερη. :up:

Επεξεργασία από Dio
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116954
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Και κάπως έτσι, χωρίς ιδιαίτερες τυμπανοκρουσίες, βγήκε η πρώτη έκδοση που είναι αφιερωμένη αποκλειστικά στον Daredevil στην χώρα μας. Κάτι που θα περίμενε κανείς πολύ νωρίτερα, βάσει την δημοφιλίας του χαρακτήρα. Η έκδοση που επιλέχθηκε δε, αποτελεί άλλη μια ιστορία αναφοράς στον κόσμο της Μάρβελ, και ουσιαστικά, και στο σύμπαν που έπλασαν στο Netflix, μιας και η ιστορία του τόμου είναι και ο βασικός σκελετός των πρώτων δύο σεζόν του Ατρόμητου.

 

Για άλλη μια φορά επίσης, η Οξύ δεν βγάζει ένα τυπικό υπερηρωικό (δηλαδή μια περιπέτεια υψηλών οκτανίων και larger than life κλίμακας) αλλά ένα ψυχογράφημα του χαρακτήρα. Που σημαίνει επίσης, πως την κλασική στολή θα την δείτε μόνο στα αρχικά εξώφυλλα που περιέχονται στην έκδοση και στο τελευταίο δισέλιδο/double page spread. Και όπως φαίνεται και από τους άλλους ανακοινωθέντες τίτλους, κατά βάση έτσι θα κινηθεί (με τον επόμενο τίτλο να αποτελεί τρανταχτή εξαίρεση). Δεν παραπονιέμαι, αλλά μια ισορροπία για τους μη γνωρίζοντες ώστε να εκτιμήσουν το είδος στην ολότητα του, θα την χρειαζόταν. :)

 

Ο τόμος περιλαμβάνει και την εισαγωγή του συντάκτη των αρχικών τευχών, Ραλφ Μάκιο (που γράφεται με τον ίδιο τρόπο όπως του Ραλφ - Καράτε Κιντ - Μάτσιο). Κρίμα που δεν περιλαμβάνει και το χρονολογικό που είχαν γράψει οι δημιουργοί (και υπάρχει σίγουρα στην Αμερικάνικη premiere edition αλλά δεν ξέρω κατά πόσο περιλαμβάνεται στα απλά trades), όπου εξηγεί το πόσους σκοπέλους χρειάστηκε να περάσει το πρότζεκτ (με τον Φρανκ Μίλερ π.χ. να είναι απασχολημένος γράφοντας σενάρια για το δεύτερο και τρίτο Ρόμποκοπ), μέχρι να βγει τελικά, κάτι ασυνήθιστο εκείνη την εποχή.

 

Η έκδοση είναι ακόμα μια φορά στα τυπικά στάνταρς που έχει θεσπίσει η Οξύ, οπότε αν σας άρεσαν οι άλλες εκδόσεις της, θα είστε οκ και με αυτή.  :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12525
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  799
  • Reputation:   5587
  • Achievement Points:  802
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5094 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Αυτος ο τομος ειναι προλογος για τον επομενο τομο\τομους daredevil που θα βγαλει η οξυ, σωστη κινησι για μενα να γνωρισουμε πρωτα τον χαρακτηρα και μετα να μπουμε στες σκληρες ιστοριες του frank miller

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3478
  • Reputation:   20254
  • Achievement Points:  3535
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6282 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πάνε 25 χρόνια (!) από τότε που δημοσιεύτηκαν ιστορίες του Daredevil στα Ελληνικά στο Captain America v2 του Καμπανά...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5264
  • Reputation:   56194
  • Achievement Points:  5436
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5229 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Οι οποίες ξεκίνησαν από τα σπάιντερμαν του Καμπανά!

 

Μάλιστα η εποχή του Frank Miller εμφανίστηκε στα τεύχη που σκανάρονται αυτόν τον καιρό στο Spiderman Scanning Project...

 

:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  12525
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  799
  • Reputation:   5587
  • Achievement Points:  802
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5094 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Τρομερος τομος οτι πρεπει για οσους δεν εχουν επαφη με daredevil περιμενω επομενο τομο με ανυπομονισια ελπιζω στην ιστορια born again

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  25407
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  345
  • Reputation:   4169
  • Achievement Points:  345
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4321 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Μόλις τελείωσα την ανάγνωση του συγκεκριμένου graphic novel και δηλώνω ενθουσιασμένος. Αυτή είναι η πρώτη μου επαφή με τον κόσμο του Daredevil, μιας και δεν είχα ξαναδιαβάσει κανένα κόμικ με τον ήρωα αυτό μέχρι σήμερα, ούτε φυσικά έτυχε να δω την σειρά του Netflix (που ειρήσθω εν παρόδω αναμένεται να δω στο άμεσο μέλλον). Καλύτερη γνωριμία δεν θα μπορούσε να γίνει. Χάρη στην προσφορά των Public αγόρασα τον τόμο μισοτιμής και χαίρομαι ιδιαίτερα γι'αυτό, γιατί απόλαυσα μια πραγματικά ενδιαφέρουσα, συναρπαστική και καλογραμμένη ιστορία, μ'έναν αρκετά ενδιαφέροντα σούπερ ήρωα. Νομίζω ότι είναι και η πλέον κατάλληλη ιστορία για να γνωρίσει κανείς τον Daredevil, μιας και βλέπουμε από την αρχή την μετατροπή ενός μικρού παιδιού σε έναν τυφλό εκδικητή. Η πλοκή έχει τον σωστό ρυθμό και προσφέρει δράση, βία και ένταση, ενώ και η σκιαγράφηση του κεντρικού χαρακτήρα είναι εξαιρετική. Όσον αφορά το σχέδιο, θα το χαρακτήριζα πολύ καλό και λειτουργικό, με μετέφερε με ευκολία στον σκοτεινό και βίαιο κόσμο του Daredevil. Επίσης μου άρεσαν πάρα πολύ τα χρώματα. Γενικά έχουμε να κάνουμε μ'ένα άψογο κόμικ, απ'όλες τις απόψεις: Ιστορία, γραφή, χαρακτήρες, σχέδιο, χρώματα. Και η έκδοση του Οξύ είναι σε υψηλό επίπεδο ποιότητας - ακόμα και σε κανονική τιμή να αγόραζα τον τόμο, δεν θα το μετάνιωνα ούτε στιγμή! Ελπίζω να κυκλοφορήσουν και άλλα κόμικς του Daredevil στα ελληνικά, μιας και τον συμπάθησα πάρα πολύ και μου φάνηκε λιγάκι διαφορετικός από άλλους σούπερ ήρωες.

 

9/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  750
  • Reputation:   7104
  • Achievement Points:  764
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2949 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Μόλις τελείωσα την ανάγνωση του συγκεκριμένου graphic novel και δηλώνω ενθουσιασμένος. Αυτή είναι η πρώτη μου επαφή με τον κόσμο του Daredevil, μιας και δεν είχα ξαναδιαβάσει κανένα κόμικ με τον ήρωα αυτό μέχρι σήμερα, ούτε φυσικά έτυχε να δω την σειρά του Netflix (που ειρήσθω εν παρόδω αναμένεται να δω στο άμεσο μέλλον). Καλύτερη γνωριμία δεν θα μπορούσε να γίνει. Χάρη στην προσφορά των Public αγόρασα τον τόμο μισοτιμής και χαίρομαι ιδιαίτερα γι'αυτό, γιατί απόλαυσα μια πραγματικά ενδιαφέρουσα, συναρπαστική και καλογραμμένη ιστορία, μ'έναν αρκετά ενδιαφέροντα σούπερ ήρωα. Νομίζω ότι είναι και η πλέον κατάλληλη ιστορία για να γνωρίσει κανείς τον Daredevil, μιας και βλέπουμε από την αρχή την μετατροπή ενός μικρού παιδιού σε έναν τυφλό εκδικητή. Η πλοκή έχει τον σωστό ρυθμό και προσφέρει δράση, βία και ένταση, ενώ και η σκιαγράφηση του κεντρικού χαρακτήρα είναι εξαιρετική. Όσον αφορά το σχέδιο, θα το χαρακτήριζα πολύ καλό και λειτουργικό, με μετέφερε με ευκολία στον σκοτεινό και βίαιο κόσμο του Daredevil. Επίσης μου άρεσαν πάρα πολύ τα χρώματα. Γενικά έχουμε να κάνουμε μ'ένα άψογο κόμικ, απ'όλες τις απόψεις: Ιστορία, γραφή, χαρακτήρες, σχέδιο, χρώματα. Και η έκδοση του Οξύ είναι σε υψηλό επίπεδο ποιότητας - ακόμα και σε κανονική τιμή να αγόραζα τον τόμο, δεν θα το μετάνιωνα ούτε στιγμή! Ελπίζω να κυκλοφορήσουν και άλλα κόμικς του Daredevil στα ελληνικά, μιας και τον συμπάθησα πάρα πολύ και μου φάνηκε λιγάκι διαφορετικός από άλλους σούπερ ήρωες.

 

9/10

 

 

O Daredevil είναι ένας ήρωας που συνήθως δεν είναι στο επίκεντρο του ενδιαφέροντος και αυτό έχει βοηθήσει στο δημιουργικό κομμάτι.

 

Ο ήρωας είχε την τύχη να έχει περιόδους κορυφαίων δημιουργών και εξαιρετικών ιστοριών.

 

Αναφέρω ενδεικτικά

 

Τις τρεις περιόδους του Frank Miller (αρχικό run, born again, man without fear)

Την πολύ όμορφη και disturbing περίοδο Ann Nocenti Romita jr

Την περίοδο του Kevin Smith με  τον Quesada.

Την εκπληκτική περίοδο του Bendis με τον Maleev

Την τρομερή συνέχεια Brubaker Lark

Το recalibration του ήρωα από τον Mark Waid

Ακόμα και το επηρεασμένο από το netflix τωρινο run Soule Garney.

 

Γενικά αν θέλουν Daredevil υπάρχει πολυ ποιοτικό υλικό για να εκδοθεί. Εμείς θα το στηρίξουμε !! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116954
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

 

Τις τρεις περιόδους του Frank Miller (αρχικό run, born again, man without fear)

 

Από αυτά που έχουν ανακοινώσει από τις αρχές της ενασχόλησης της εκδοτικής με την Μάρβελ πως θα βγάλουν, την αρχή του run του Μίλερ ξέρουμε πως θα την δούμε.  :)

 

http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=35977&p=482668

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  445
  • Reputation:   2215
  • Achievement Points:  447
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3682 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Ωχ αν ξερει κάνεις το Daredevil by frank miller volume 1 θα έχει και τα τεύχη που άπλα ζωγράφισε ο Μιλλερ (πριν αρχίσει να γράφει); Γιατί αυτά δεν λένε τίποτα.

O Daredevil είναι ένας ήρωας που συνήθως δεν είναι στο επίκεντρο του ενδιαφέροντος και αυτό έχει βοηθήσει στο δημιουργικό κομμάτι.

 

Ο ήρωας είχε την τύχη να έχει περιόδους κορυφαίων δημιουργών και εξαιρετικών ιστοριών.

 

Αναφέρω ενδεικτικά

 

Τις τρεις περιόδους του Frank Miller (αρχικό run, born again, man without fear)

Την πολύ όμορφη και disturbing περίοδο Ann Nocenti Romita jr

Την περίοδο του Kevin Smith με  τον Quesada.

Την εκπληκτική περίοδο του Bendis με τον Maleev

Την τρομερή συνέχεια Brubaker Lark

Το recalibration του ήρωα από τον Mark Waid

Ακόμα και το επηρεασμένο από το netflix τωρινο run Soule Garney.

 

Γενικά αν θέλουν Daredevil υπάρχει πολυ ποιοτικό υλικό για να εκδοθεί. Εμείς θα το στηρίξουμε !! 

Aπο τους "τυχερούς" χαρακτήρες. Αρκετά μεγάλος ώστε να έχει σταθερό τίτλο άλλα όχι τόσο ώστε να μην αφήνουν τους δημιουργούς να ρισκάρουν.

 

Δεν νομίζω ότι υπάρχει άλλος χαρακτήρας με τόσο κάλο σερί.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116954
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ναι, περιέχει και αυτά, και ας μην τους αναφέρει τους άλλους συγγραφείς στο εξώφυλλο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  750
  • Reputation:   7104
  • Achievement Points:  764
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2949 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ωχ αν ξερει κάνεις το Daredevil by frank miller volume 1 θα έχει και τα τεύχη που άπλα ζωγράφισε ο Μιλλερ (πριν αρχίσει να γράφει); Γιατί αυτά δεν λένε τίποτα.

Aπο τους "τυχερούς" χαρακτήρες. Αρκετά μεγάλος ώστε να έχει σταθερό τίτλο άλλα όχι τόσο ώστε να μην αφήνουν τους δημιουργούς να ρισκάρουν.

 

Δεν νομίζω ότι υπάρχει άλλος χαρακτήρας με τόσο κάλο σερί.

 

Ναι ο πρωτος τόμος ειναι μακραν ο χειροτερος. Παρουσιαζει όμως ενδιαφερον στην εξελιξη του Frank Miller ως δημιουργου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12967
  • Reputation:   94938
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4647 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το συγκεκριμένο graphic novel μου άρεσε στο σύνολό του...! :best:

 

Επιχειρείται μία λεπτομερής περιγραφή της ζωής του πρωταγωνιστή,του Ματ Μέρντοκ,από τα δύσκολα παιδικά του χρόνια και το ατύχημα,μέχρι την απόφαση να φορέσει την μάσκα του Daredevil...!Αυτή η περιγραφή γίνεται με λογοτεχνικό ύφος και με ενδιαφέρουσες επιλογές λέξεων...!Ο αναγνώστης λοιπόν παρατηρεί περισσότερες επεξηγηματικές λεζάντες,από τα μπαλόνια διαλόγων...!Μέσα από τις σελίδες του,ξεπροβάλλουν όλοι οι χαρακτήρες που απολαύσαμε στην επιτυχημένη σειρά του Netflix,με την οποία έχει πολλές ομοιότητες...!Εδώ βέβαια υπάρχουν περισσότερες λεπτομέρειες της γνωριμίας και της σχέσης του ήρωα με την Ηλέκτρα,κάτι που νομίζω ότι δεν είδαμε,σε τέτοιον βαθμό,στην σειρά...!Τουλάχιστον απ'ότι θυμάμαι...!Από εκεί και πέρα προβάλλονται δυνατές σκηνές δράσης στην προσπάθεια του Ματ να πάρει εκδίκηση,αλλά και να αποκαταστήσει το δίκαιο...!Το φινάλε ουσιαστικά είναι η επίσημη έναρξη των "εργασιών" του νέου ήρωα της Αμερικής...!

 

Το σχέδιο είναι πολύ καλό...!Έχει λεπτομέρεια και καλοδουλεμένες σκιάσεις...!Το δε χρώμα,αν και σε σκούρα παλέτα,είχε ποικιλία...!Το ρετρό στοιχείο ήταν έντονο,κάτι το οποίο δεν με πείραξε καθόλου...! :P Το αρνητικό κατά την γνώμη μου είναι οι πολλές γραμμές που υπήρχαν...!

 

Η έκδοση είναι αξιόλογη και ανθεκτική...!Το χαρτί είναι καλής ποιότητας και η εκτύπωση έντονη...!Επίσης η κόλληση είναι αρκετά σκληρή και δεν νομίζω να μας προδώσει άμεσα...!Καλή επιλογή έχει γίνει και στα έξτρα,καθώς υπάρχει το εισαγωγικό σημείωμα του εκδότη και τα εξώφυλλα...!Το μόνο αρνητικό είναι το πάχος του εξώφυλλου,που είναι πολύ λεπτό και επιρρεπές στα τσακίσματα...!

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11195
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4712 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Πολύ ωραία ιστορία, χωρίς να είναι όμως κάτι ιδιαίτερο. Ο τρόπος γραφής του Miller είναι ο κλασσικός τρόπος γραφής του Miller. Βρώμικος όσο χρειάζεται, επιβλητικός όταν πρέπει με κάποιες λέξεις να σφηνώνουν στο μυαλό του αναγνώστη. Το σχέδιο του Romita jr δεν μου αρέσει. Όχι μόνο εδώ. Γενικά. Σε γενικές γραμμές πέρασε ευχάριστα η ώρα, αλλά είναι από τα κόμικ που δεν νομίζω να ξαναδιαβάσω άμεσα. Η ποιότητα της έκδοσης εξαιρετική. Ελπίζω να ξαναδώ τον Daredevil στις εκδόσεις οξύ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3652 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Διάβασα το εν λόγω κόμικ με την προσμονή να με διασκεδάσει όσο και η σειρά, την οποία γουστάρω πολύ, ιδιαίτερα την πρώτη σεζόν. Δεν... Σεναριακά ήταν αξιοπρεπές και το τελευταίο τεύχος μου άφησε μια ωραία επίγευση, αλλά και πάλι δε με άφησε ικανοποιημένο. Θεωρώ ότι η τριτοπρόσωπη αφήγηση, που γινόταν πρωτοπρόσωπη χωρίς να καταλάβω το πώς και το γιατί, αφαίρεσε σημαντικό μέρος της «ανακάλυψης» του χαρακτήρα και του δράματός του. Όσον αφορά το σχέδιο, δε μου πολυάρεσε, αν και αναγνωρίζω ότι είχε τις στιγμές του. :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4195
  • Reputation:   32861
  • Achievement Points:  4374
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2873 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Έχω διαβάσει από Miller τα Batman Year One και Daredevil Born Again.
Και μου είχαν αφήσει ανάμεικτες εντυπώσεις, κυρίως στον τρόπο γραφής τους(ειδικά το Batman).
Είχα πει ότι θέλω να διαβάσω κι ένα τρίτο Miller για να σιγουρευτώ ότι ο συγγραφέας δεν κάνει για μένα ή για να μπερδευτώ ακόμη περισσότερο.
Και τελικά... μπερδεύτηκα :confuse:


Μου άρεσε ρε γαμώτο ο Ατρόμητος.
Όχι απλά σαν ιστορία, αλλά το γεγονός ότι δεν μου δημιουργούσε σκαλώματα.
Τα κατάλαβα όλα, τα απόλαυσα όλα. Μακάρι να είχε κι άλλο.
Μ΄άρεσε βασικά που για υπερηρωικό δεν ήταν υπερηρωικό. Ο Daredevil σαν Daredevil εμφανίστηκε ουσιαστικά μόνο σε μια σελίδα στο τέλος.
Αλλά τι με νοιάζει. Και καθόλου να μην εμφανιζόταν. Ο Μatt Murdock είναι το ίδιο ενδιαφέρων με ή χωρίς στολή.
Βγαίνει βέβαια κι ένα συμπέρασμα απ΄όλα αυτά.
Όποιος δεν ξέρει από Daredevil ΜΗΝ ξεκινήσει απ΄το Born Again.
Θα χάσει τη μισή ιστορία.
Καλύτερη εισαγωγή απ΄το Man Without Fear δεν υπάρχει :)Πιάνει τα γεγονότα απ΄την αρχή.


Μόνο μου παράπονο ότι θα ήθελα να μάθω ποιος είναι ο Stick και γιατί βοήθησε τον Matt.
Ήταν η μόνη μου απορία τελειώνοντας το ανάγνωσμα. Λογικά θα εξηγείται σε επόμενα arcs.
Η έκδοση της Oξύ στα γνωστά στάνταρ της. Προσωπικά με χαλάει το σχετικά μαλακό εξώφυλλο που είναι ευαίσθητο σε τσαλάκωμα και χαρακιές.
Tέλος πάντων. Σημασία έχει ότι διάβασα ένα σπουδαίο έργο, για λίγο χάνει το άριστα :)

 

8.5/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Loss changed the title to DAREDEVIL: Ο ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.