Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέες κυκλοφορίες από την ΜΑΜΟΥΘ ΚΟΜΙΞ (2017-2018)


Laz33

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3119
  • Reputation:   23690
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2961 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Διαχρονικά οι τιμές των κόμικ της Μαμούθ είναι από τις χαμηλότερες της αγοράς. Στα περισσότερα. Αυτό το έχει δείξει ξεκάθαρα η ιστορία. Όταν πήγαιναν 3,90 τα 48σέλιδα της, η Αταλάντη της Anubis πήγαινε στα 4,90 και οι Θρυλικοί πήγαιναν 7,50. Οι τιμές όμως ανέβαιναν στα μη 48αρια. Δυσανάλογα με τον αριθμό σελίδων. Τα Μπιλάλ λχ έχουν τιμή εκδότη από 14,5 έως 18 γιούργια. (18 έχει το 100σελιδο Animal 'Z). Να βγάζουν λιγότερα συνολικά από δαύτα? Να είναι διαφορετικό το κόστος εκτύπωσής τους (δεν έχουν την υφή και γενικότερη αίσθηση που έχουν τα 48σελιδα τους)? Δεν ξέρω. Πρακτικά όμως το να πηγαίνει το 2017 ~19 ευρώ το 88σελιδο όταν το 2010 πήγαινε 18 ευρώ το 100σελιδο έχει μια δική του ισορροπία/αντιστοιχία. Πάντα η τιμή ανά σελίδα πήγαινε πολύ ψηλά όταν πήγαιναν σε πιο πολυσέλιδα. 

 

και δεν πάει 3,80 το ΛΛ :D η τιμή εκδότη είναι 5,30 :) 

 

:cheers5:

Συγκρίνεις ανόμοια πράματα. Τι σχέση έχει ο Bilal το μακρινό 2010; Φέτος ο α/μ Μπλούμπερι βγήκε στα 9.80. Κρατάμε ΟΛΑ τα έξοδα σταθερά και με έγχρωμη εκτύπωση η τιμή θα πάει στα 19.60. Σου φαίνεται λογικό; Αν είναι λογικό, πως ένα έγχρωμο ΛΛ στα 5.30 έχει κέρδη; Με κέρδος Μαμούθ μέσα, βιβλιοπώλη, διανομής, προσωπικού, μεταφραστές, λέτερινγκ; Αν βγάλουμε όλα αυτά και με δεδομένο ότι πουλιεται προφανώς με κέρδος στα 3.80, από αυτά τα 3.80 πόσα να είναι η διαφορά της α/μ με την έγχρωμη εκτύπωση για τις μισές σελίδες; 1 ευρώ; Εκεί. Το πολύ. Στις διπλάσιες σελίδες 2. Από το 9.80 μας λείπουν 8 ευρώ.
  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 542
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17545
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5051 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Πολλοί μπορεί να είναι οι πιθανοί λόγοι.

 

1. Το Μπλουμπερι έχει πιο ακριβά δικαιώματα.

2. Ο Λούκυ και ο Αστερίξ θα πουλήσουν 1000 κομμάτια (τυχαίος αριθμός) ενώ το Μπλούμπερι 100 κομμάτια. Τα πρώτα απευθύνονται σε όλους ενώ το δεύτερο στο (μικρότερο) κομιξοκοινο.

 

Και καλό είναι κάποια στιγμή να καταλάβουμε ότι δεν υπάρχει μεταφρασμένο κόμικ 48 σελίδων με 5 ευρώ. :D Πουθενά. :D Και ιδιαίτερα σε χώρες 10 εκατομυρίων. Εκτός από Μίκυ Μάους και φανζίν.   :D

 

Το γιατί τα πουλάει τόσα χρόνια η Μαμούθ σε αυτή την τιμή πιθανόν οφείλεται:

 

1. Στην μεγάλη δημοφιλία των ηρώων.

2. Στην μ$λ$κία που έχουν στο κεφάλι. Ευτελίζουν το ίδιο τους το προϊόν και το είδος γενικότερα. Και μαζί με το Μίκυ Μάους έχουν φτιάξει γενιές που πιστεύουν ότι τα κόμικ πρέπει να κάνουν 2-3 ευρώ. Υποβαθμίζοντας έτσι το κόμικ και ως τέχνη και ως δημιουργία και εν τέλει ως προϊόν καλλιτεχνίας.

 

:D  :D  και  :cheers3:  :cheers3:  για να τα πηγαίνω καλά με τον Germ  :lol:  :lol:  :lol:  

  • Like 16
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25862
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  545
  • Reputation:   4567
  • Achievement Points:  547
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Ευτελίζουν το ίδιο τους το προϊόν και το είδος γενικότερα. Και μαζί με το Μίκυ Μάους έχουν φτιάξει γενιές που πιστεύουν ότι τα κόμικ πρέπει να κάνουν 2-3 ευρώ. Υποβαθμίζοντας έτσι το κόμικ και ως τέχνη και ως δημιουργία και εν τέλει ως προϊόν καλλιτεχνίας.

Αυτό είναι σίγουρα μια άποψη που θα συμφωνούσα απόλυτα πριν χρόνια. Συμφωνώ οτι ιδιαίτερα η Μαμουθ εχει πέσει σε αυτή την παγίδα πολλές φορές. Όμως... σήμερα τα πράγματα έχουν αλλάξει. Κομικ που κυκλοφορεί σήμερα και έχει π.χ. 10€, σαν αξία (σαν τέχνη) θα το κοστολογουσα και θα ήθελα να το αγοράσω και σε πολυ υψηλότερη τιμή αλλά δε θα είχα τη δυνατότητα. Έτσι ακόμα κι αν αυτά τα 10€ ήταν 15€ πιθανόν να διαμαρτυρόμουν.

 

Συγγνώμη που βγήκα εκτός θέματος αλλά θέλω να καταλήξω στο οτι υπάρχουν δυο ειδών παράλογες τιμές. Παραλογη τιμη ως προς την πραγματική καλλιτεχνική αξία του προϊόντος και παραλογη τιμή ως προς την τσέπη του αγοραστικού κοινού. Η "ζυγαριά" αυτη βασανίζει κάθε εκδότη :)

Επεξεργασία από GeorgeTheSuper
  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17545
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5051 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Σκεφτόμουν λίγο πριν απαντήσεις (αυπνίες βλέπεις) πόσο θα ήταν μία "σωστή" τιμή για τα ΛΛ και τα Αστερίξ, συνυπολογίζοντας και τον παράγοντα "κρίση".

 

Πιστεύω ότι αυτή θα ήταν μια λιανική των €8. Προ κρίσης, θα έλεγα €12.

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28467
  • Reputation:   190044
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6360 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Συγκρίνεις ανόμοια πράματα. Τι σχέση έχει ο Bilal το μακρινό 2010; Φέτος ο α/μ Μπλούμπερι βγήκε στα 9.80. Κρατάμε ΟΛΑ τα έξοδα σταθερά και με έγχρωμη εκτύπωση η τιμή θα πάει στα 19.60. Σου φαίνεται λογικό; Αν είναι λογικό, πως ένα έγχρωμο ΛΛ στα 5.30 έχει κέρδη; Με κέρδος Μαμούθ μέσα, βιβλιοπώλη, διανομής, προσωπικού, μεταφραστές, λέτερινγκ; Αν βγάλουμε όλα αυτά και με δεδομένο ότι πουλιεται προφανώς με κέρδος στα 3.80, από αυτά τα 3.80 πόσα να είναι η διαφορά της α/μ με την έγχρωμη εκτύπωση για τις μισές σελίδες; 1 ευρώ; Εκεί. Το πολύ. Στις διπλάσιες σελίδες 2. Από το 9.80 μας λείπουν 8 ευρώ.

 

Αυτό είναι το θαύμα της Μαμούθ. Πως στο δαίμονα πουλάνε έγχρωμα κόμικ στα 5,301 και βγάζουν κέρδος! Οι υπόλοιποι εκδότες δεν μπορούν να το κάνουν αυτό :) 

 

Όπως είπα δεν μπορώ να εξηγήσω το γιατί στα πολυσέλιδα σχεδόν διπλασιάζεται η τιμή ανά σελίδα. Αυτό που μπορώ να πω όμως είναι ότι το ίδιο συνέβαινε και πριν από 10 χρόνια. (εξ'ου και ο Bilal).

 

Τώρα που το κοιτάζω 2 Κόρτο Μαλτέζε. 12,50 ευρώ οι 46 σελίδες Νιότη, 12,50 οι 64 Τανγκό, 14,50 τα 88-Αιθιοπικά, 72-Βενετσιάνικο, 94-Βουντού, 104-Αυλή, 140-Κέλτικα3 Βλέπουμε λοιπόν (α) δεν υπάρχει σταθερή αναλογία σελίδας-τιμής (β) πολύ μεγαλύτερο κόστος ανά σελίδα σε σχέση με τα 48σελιδα. 

 

Anyhow. Όποιος πιστεύει πως οι τιμές που βάζει η Μαμούθ σε οτιδήποτε είναι πάνω από 48σελίδες είναι ή ήταν μεγάλες, ας μου δείξει τις τιμές που πετύχαιναν ή πετυχαίνουν άλλοι εκδοτικοί οίκοι σε παρόμοιο προϊόν. :) Αυτό που έχω αποκομίσει εγώ από αυτές τις συγκρίσεις είναι πως τα 48σελιδα της Μαμούθ είναι τζάμπα και τα άλλα νορμάλ. :)

 

Γιατί το χρώμα αυξάνει τόσο4 την τιμή ανά σελίδα, δεν το γνωρίζω :) 

 

 

:cheers5:

 

1  μέχρι πρότινος λιγότερο

2 γιατί δεν βγαίνουν πράγματα, οπότε άντε να σκεφτείς με τι να συγκρίνεις

3 στα πρώτα πήρα τις σελίδες της Πρωτοπορίας, στα Κέλτικα όμως έκαναν πασιφανώς λάθος και τσέκαρα την παρουσίαση

4 το "τα διπλά" μπορεί να μην είναι κυριολεκτική φράση, αλλά απλώς να δείχνει πως θα υπάρχει σημαντική αύξηση λόγω χρώματος. 75% λχ. 

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28467
  • Reputation:   190044
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6360 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

γιατί κρούουμε τα έπη μας μεταξύ μας? :)

 

6η (φαντάζομαι) ερώτηση :)

 

Γιατί διαχρονικά το κόστος ανά σελίδα των 48σέλιδων, είτε είναι τα δημοφιλή Λούκυ Λουκ, είτε είναι τα σχετικά άγνωστα στο ελληνικό κοινό Ντικ Χάρισσον, βγαίνει τόσο χαμηλότερο από το κόστος ανά σελίδα των BD της Μαμούθ που έχουν περισσότερες σελίδες (λχ Bilal, Pratt κ.ο.κ.)? Είναι μόνο θέμα τιράζ+δικαιωμάτων ή υπάρχουν και θέματα τυπογραφείου? (λχ θα μπορούσαν τα 48σελιδα να τα βγάζουν σε μηχάνημα που βγάζει φτηνά το τεύχος ενώ τα άλλα να χρειάζονται άλλο μαραφέτι) ή κάτι άλλο? :)

 

:cheers5:

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17545
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5051 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Πιθανολογώ ότι, επειδή τα δικαιώματα του ΛΛ και του Γαλάτη τα έχουν περισσότερα χρόνια από όλα τα άλλα, να έχουν προνομιακές τιμές.

Πιθανολογώ ότι, επειδή ο ΛΛ και ο Γαλάτης πουλάνε πολύ και κατά καιρούς μπαίνει κα το στοκ τους σε εφημερίδες, να κάνουν μεγαλύτερες εκδόσεις, μειώνοντας έτσι το κόστος ανά τεύχος. Για παράδειγμα, αν μια έκδοση 500 κομματιών κοστίζει π.χ. 2000 ευρώ, τα 1000 κομμάτια τους στοιχίζουν 2500 ευρώ. Αυτά που λέω είναι γκαραντί και όχι από το μυαλό μου. Όχι τα ακριβή κόστη αλλά οι διαφορές μικρότερων και μεγαλύτερων (τεμαχιακά) εκδόσεων.

 

Από την άλλη, ξέρω (λόγω δουλειάς) ότι η έγχρωμη εκτύπωση εκτύπωση εκτοξεύει το κόστος.Για την ακρίβεια, υπερδιπλασιάζει το κόστος.

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52802
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5404 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ρε παιδιά μήπως μπαίνουμε σε χωράφια που δεν μας αφορούν; :thinking:

 

Τα οικονομικά μιας εταιρίας δεν νομίζω πως είναι κάτι που η εκάστοτε εταιρία έχει υποχρέωση να ενημερώνει το κοινό της... Ούτε είναι υποχρεωμένη να μας δώσει πληροφορίες για τις επαγγελματικές της συμφωνίες. Και στην τελική δεν είναι και τόσο ορθό να ρωτάς γιατί αυτό το πουλάς τόσο, το άλλο τόσο κτλ.. Η κάθε εταιρία κάνει τον προγραμματισμό της. Για να βγει η τιμή σαφέστατα και δεν έχει να υπολογίσει μόνο το κόστος παραγωγής. Καλά θα ήταν.

 

Η δική μου απορία είναι τι διαφορές έχει διαπιστώσει στο αγοραστικό της κοινό όλα αυτά τα χρόνια (δεν εννοώ την αγοραστική του δύναμη). Αλλάζουν τα ενδιαφέροντα του κόσμου; Ενδιαφέρεται ο κόσμος πια για κόμικς (αν ποτέ ενδιαφερόταν δηλαδή...), κι αν όχι, μπορεί μια εκδοτική, με τις επικρατούσες συνθήκες, να κάνει κάτι (πέρα από την αυτονόητη σταθερή "παρουσία") να αναζωπυρώσει το ενδιαφέρον;

 

Έχει σκεφτεί το ενδεχόμενο, αντί για επανακυκλοφορίες μεμονωμένων τόμων πχ Αστερίξ να δοκιμάσει την κυκλοφορία συγκεντρωτικών εκδόσεων πχ τριών άλμπουμ μαζί -στην ανάλογη φυσικά τιμή; Γενικά έχει σκεφτεί το ενδεχόμενο "πολυτελών" (μπλιέχ.. τι λέξη...) εκδόσεων με μικρότερο τιράζ και πιο συγκεκριμένο κοινό -επίσης στην ανάλογη τιμή;

 

Κάποια έκδοση με περιεχόμενο ευρειάς αποδοχής με σταθερή εβδομαδιαία ή μηνιαία κυκλοφορία;

 

:beer:

  • Like 20
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85703
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4201 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Aς πω και γω την αποψ(αρα)ή μου . :P

 

1.Η Μαμούθ είναι μια από τις πιο αγαπημένες μου εκδοτικές (την τοποθετώ στην κορυφή μαζί με τις εκδόσεις Ανεμοδουρά) γιατί μου αρέσει η συντριπτική  πλειοψηφία  των κομικς που εξέδωσε/εκδίδει .Και γιατί μου έμαθε μέσα από τις εκδόσεις της εδώ και αρκετά χρόνια την ΓαλλοΒελγική σχολή κομικς που είναι (μαζί με την Ιταλική ) οι 2 πιο αγαπημένες μου ,αυτές που κάνουν στα γούστα μου .

 

2.Η Μαμούθ τα προηγούμενα χρόνια βρέθηκε στο μάτι του κυκλώνα (προφανώς οχι μόνο εξ αιτίας της γενικότερης κατάστασης αλλά και από δικά τους λάθη ) και κινδύνεψε σοβαρά να κλείσει .Το οτι δεν συνέβη τελικά και η εταιρεία εξακολουθεί να υπάρχει -όπως υπάρχει - και να εκδίδει αυτά που εκδίδει (καλά ,κακά ,μέτρια ) για μένα είναι πολύ σημαντικό και σίγουρα πολύ ευχάριστο γεγονός .

 

3.Σχετικά με το Μπλούμπερυ ,μια από τις πιο αγαπημένες μου σειρές Γουέστερν (η άλλη είναι η Κατάκτηση της Δύσης ) προσωπικά δεν χαλάστηκα καθόλου που το διάβασα α/μ (σε καλή ποιότητα εκτύπωσης ,είναι γεγονός αυτό)  και ο λόγος είναι απλός .Γιατί ακριβώς εκδόθηκε στην Ελληνική γλώσσα και δεν χρειάστηκε να το ψάχνω μεσω Ιντερνετ στ' Αγγλικά ή στα Γαλλικά ή δεν ξέρω γω τι .....Το οτι θα το προτιμούσα έγχρωμο είναι 100% σίγουρο .Ομως πρώτα και πάνω απ όλα ήθελα να το διαβάσω .

 

4.Οι τιμές που πουλάει η Μαμουθ τα τεύχη της ,στη συγκεκριμένη χρονική περίοδο στη χώρα μας ,με τα επίσης γνωστά σε όλους μας προβλήματα , θεωρώ οτι είναι οσο καλύτερες γίνεται .Και αυτό δεν το λέω με προσωπικό κριτήριο ,αν μπορώ ή δεν μπορώ εγώ ν αγοράσω το τεύχος, αλλά αντικειμενικά πιστεύω.Το γεγονός αυτό με κάνει να εκτιμώ ενα κλικ παραπάνω τη Μαμουθ που αν μη τι άλλο δείχνει να αντιλαμβάνεται σε ποια χώρα εδρεύει και ποιες είναι οι οικονομικές δυνατότητες της πλειοψηφίας των κατοίκων της .Σε αντίθεση μέ άλλες εταιρείες που ισως να την ξεπερνούν σε προγραμματισμό και συνέπεια εκδόσεων ,αλλά σίγουρα υστέρησαν στο οικονομικό κομμάτι με τις εξωπραγματικές κάποιες φορές τιμές τους.

 

Διαβάζοντας τα παραπάνω μπορεί κάποιος που δεν με γνωρίζει να πιστεύει οτι δουλεύω για λογαριασμό του τμήματος marketing (του ποιού ???  :P ) της Μαμουθ και έχω βαλθεί να φτιάξω την αγιογραφία της εταιρείας .

Φυσικά δεν είναι έτσι .Τα λάθη που έχει κάνει και ίσως εξακολουθεί να κάνει ,είναι νομίζω γνωστά και έχουν αναφερθεί αναλυτικά από άλλους .

Το γεγονός οτι ξεκίναγε σειρές που δεν ολοκληρώθηκαν ποτέ είναι για μένα το μεγαλύτερο απ αυτά και το παράπονό μου .

Ομως κι αυτό ακόμα δεν μπορεί να σταθεί ικανό να γείρει τη ζυγαριά κατά της ,όταν έρχεται η ώρα της αποτίμησης για μια από τις ιστορικές εκδοτικές  στη χώρα μας .

Μακάρι να δουν τα όποια λάθη τους και αν μπορούν να βελτιώσουν κάποια απ αυτά .Το λέω χωρίς να έχω μεγάλες προσδοκίες .Απ την άλλη είτε το κάνουν αυτό είτε οχι ,το πιο σημαντικό για μένα είναι να εξακολουθήσουν να υπάρχουν . :)

 

 

Πολλά     :respect:  :respect:  :respect:  και     :efxaristo: στον Δημήτρη  για τις ανταποκρίσεις του και για την ευκαιρία που μας δίνει για γόνιμο προβληματισμό και διάλογο  :best::div:

  • Like 18
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55519
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3415 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Προσωπικά δεν με αφορά ο τρόπος που γίνεται η τιμολόγηση, ότι λέει και ο Βασίλης. Αν δημοσιοποιούσαν κάποια στοιχεία θα τα σχολίαζα, αλλά μέχρι εκεί. Αν κάτι μου φανεί ακριβό, που όπως λέγεται με (πολύ) ευγενικό και διπλωματίκ τρόπο πιο πάνω όποιος παίρνει από εξωτερικό ξέρει ότι οι τιμές της μαμούθ είναι ξεφτίλα, δεν θα το πάρω. Μέχρι στιγμής δεν έχει συμβεί κάτι τέτοιο. 

 

Αυτό που με ενοχλεί είναι ότι θεωρώ ερασιτεχνισμό στην εποχή μας που στην κυριολεξία και η κουτσή μαρία έχει πρόσβαση στο ίντερνετ, μια εταιρία που στα μάτια μου είναι η μεγαλύτερη εκδοτική κόμικς στην Ελλάδα (μην κοροιδευόμαστε, οι φανέλες μετράνε και εδώ, έχω ακούσει πάνω από μία φορά σε περίπτερο την φράση "πάρε αυτό, αφού το βγάζει η μαμουθκομικς καλό θα ναι"), να μην χρησιμοποιεί ένα κάρο δωρεάν εργαλεία για να διαφημίσει το προιόν της. Δωρεάν. Μια σελίδα στο facebook είναι δωρεάν. Ενας λογαριασμός στο instagram που θα ανεβάζει σαλτσοφωτογραφίες με κανένα κουκλάκι για να γουστάρουμε, δωρεάν. Αν έδειχνε έστω κάποιο δείγμα προς αυτή την κατεύθυνση + τα συνέδρια - έχουμε 4 μεγάλα Ελληνόφωνα σε σταθερή βάση ετησίως - θα μιλάγαμε τελείως διαφορετικά.

  • Like 16
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9879
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  929
  • Reputation:   9587
  • Achievement Points:  929
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5455 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Για τις τιμές, φαντάζομαι ο βασικός λόγος για τις χαμηλές τιμές των Λούκυ, Αστερίξ, Τεν Τεν κλπ θα είναι το τιράζ. Λογικά θα είναι χαώδης η διαφορά με τους υπόλοιπους τίτλους (όχι μόνο της Μαμούθ). 

 
 

@constantinople, μπράβο που πας και ρωτάς και μας ενημερώνεις! :best: 

 

Δυστυχώς οι περισσότερες απαντήσεις τους μου φαίνονται ότι να'ναι. Από τη μια η άποψή τους για τα cons και για το διαδίκτυο και από την άλλη απαντήσεις που παραπληροφορούν και αλληλοαναιρούνται μεταξύ τους. 

Πχ δεν μπορεί να σου λένε ότι το Μπλούμπερι δεν κυκλοφόρησε έγχρωμο στο εξωτερικό. Ή έχουν άγνοια για τα κόμικς που διαχειρίζονται ή λένε επίτηδες π@παριές για να αποφύγουν το κράξιμο κι ελπίζουν ότι κανείς δεν θα τους πάρει χαμπάρι- είπαμε, αγνοούν την ύπαρξη του διαδικτύου. 

 

Πω-πω, οι Γάλλοι πήραν το ασπρόμαυρο πρωτότυπο και του έβαλαν χρώμα; Ανουσιούργημα!   :down:

Καλά που υπάρχει η έκδοση της Μαμούθ, να το δούμε όπως το έπλασε η μάνα του! 

 

Το ανάποδο έγινε νομίζω. :) Πρώτα κυκλοφόρησε έγχρωμο και μετά Α/Μ. 

Δεν ξέρω τι σχέση έχετε αναπτύξει αλλά θα είχε πλάκα να τους επισημάνεις κάτι τέτοιο και να δεις πώς θα προσπαθήσουν να το μπαλώσουν. :P

 

 

ΥΓ. τα σχόλια δεν σημαίνουν ότι δεν εκτιμώ τη Μαμούθ. Εννοείται πώς πάντα θα την σέβομαι, ακόμα και τα Αστερίξ και τα Λούκυ η γενιά μου από τη Μαμούθ τα έμαθε. 

  • Like 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4188
  • Reputation:   32810
  • Achievement Points:  4367
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2869 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Η αλήθεια είναι ότι δεν περίμενα να διαβάσω παράπονα ότι τα Λούκυ και Αστερίξ πωλούνται σε πάμφθηνες-ξεφτίλα τιμές.
Ίσα ίσα, μπράβο στη ΜΑΜΟΥΘ πρέπει να λέμε γι΄αυτό το πράμα(και βασικά δεν τις θεωρώ ξεφτίλα τις τιμές της. Απλώς οικονομικές) :)

Τώρα όσον αφορά τις τιμές στα έγχρωμα κόμικς, δεν νομίζω ότι επηρεάζεται τόσο το κόστος ανάλογα με τον αριθμό σελίδων.
Για παράδειγμα στα Μπλέικ και Μόρτιμερ πωλούνται στην ίδια τιμή οι 3 Φόρμουλες του Καθηγητή Σάτο που έχουν 48 σελίδες και η Υπόθεση Φράνσις Μπλέικ που έχει 68 σελίδες.
Ένα ακόμα παράδειγμα, ο Ντικ Χέρισον με τις 64 σελίδες πωλείται σχεδόν στην τιμή των ΛΛ-Αστερίξ με τις 46 σελίδες.

Επεξεργασία από laz33
  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17545
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5051 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Τώρα όσον αφορά τις τιμές στα έγχρωμα κόμικς, δεν νομίζω ότι επηρεάζεται τόσο το κόστος ανάλογα με τον αριθμό σελίδων.

 

 

Περισσότερες σελίδες= Πιο ακριβό

Περισσότερες έγχρωμες σελίδες=Πολύ πιο ακριβό

 

Τα δύο παραπάνω είναι δεδομένο, όχι προσέγγιση ή πιθανολόγηση.

Συνεργάζομαι με όλους τους εκδότες τα τελευταία 8 χρόνια (έχω βιβλιοπωλείο) και ξέρω τι λέω, δεν τα βγάζω από την κοιλιά μου.

 

Την τελική τιμή την επηρρεάζει το τιράζ, τα δικαιώματα, η πολιτική του εκδότη για κάθε βιβλίο κλπ κλπ.

 

Όλα τα παραδείγματα που δίνεις μπορεί να σημαίνουν κάτι αλλά μπορεί και να μην σημαίνουν τίποτα.  :lol:

Τι εννοώ; Εννοώ ότι μπορεί να έκριναν ότι αν βάλουν το Μπλεικ πιο ακριβά από το Σάτο, δεν θα πουλήσει. Μπορεί να έκριναν ότι ο Ντικ Χερισον δεν θα βρει εύκολα κοινό, οπότε το έβαλαν φθηνά. Μπορεί να έχουν κάνει πολύ συμφέρουσα συμφωνία για τα ΛΛ και Αστερίξ. Πολλά μπορεί, δεν υποννοώ ότι τα ξέρω, απλά λόγω δουλειάς μπορώ να τα προσεγγίζω.

 

Με λίγα λόγια, δεν ισχύει ότι κόστος είναι απόλυτα συνδεδεμένο με την τιμή. Παίζει το ρόλο του, όπως παίζουν και άλλοι 10 παράγοντες.

 

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν περίμενα να διαβάσω παράπονα ότι τα Λούκυ και Αστερίξ πωλούνται σε πάμφθηνες-ξεφτίλα τιμές.

Ίσα ίσα, μπράβο στη ΜΑΜΟΥΘ πρέπει να λέμε γι΄αυτό το πράμα(και βασικά δεν τις θεωρώ ξεφτίλα τις τιμές της. Απλώς οικονομικές) :)

 

 

Η λογική με την οποία έγραψα ότι έγραψα είναι η εξής : Εδώ είμαστε μια κοινότητα κομιξόφιλων. Υποτίθεται ότι δεν μας νοιάζει μόνο ο φθηνότερος τρόπος για να πάρουμε ένα κόμικ. Προφανώς και μας νοιάζει και αυτό. Αλλά, υποτίθεται, ότι πρέπει να σκεφτόμαστε πως μπορεί το μέσο να πάει καλύτερα, να πουλήσει καλύτερα, να επεκτείνει την αναγνωρισιμότητα του, να ξεφύγει από τη λογική του "Όλα Μικυ Μάου είναι" κλπ κλπ. Άρα, κρίνω, ότι και εμείς ως κομιξόφιλοι πρέπει να επιβραβεύουμε τους καλούς δημιουργούς, τις σωστές εκδοτικές, τους νέους καλλιτέχνες. Αν το μόνο που μας νοιάζει είναι να πάρουμε τα πάντα όσο πιο φθηνά γίνεται, τότε θα καταλήξουμε να διαβάζουμε όλοι Μίκυ Μάους.

  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5247
  • Reputation:   56064
  • Achievement Points:  5419
  • Days Won:  269
  • With Us For:  5225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

 

Η Μαμούθ κατορθώνει και κρατάει τις τιμές της χαμηλά επειδή υπολογίζει να βγάλει κέρδος όταν πουληθεί το 50% του τιράζ και άνω, ενώ άλλοι κοιτάνε να βγάλουν κέρδος από το 20%.

 

 

 

Υπενθυμίζω αυτά που έγραψα στην αρχή του παρόντος... μαραθώνιου. Επιπλέον μου είπαν ότι εκείνοι θα έβγαζαν το Ποιος Σκότωσε τον Λούκυ Λουκ σε μεγάλο σχήμα με 5 ευρώ, ενώ η πρωτοπορία το έβγαλε σε μικρό σχήμα στα 10.

  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4188
  • Reputation:   32810
  • Achievement Points:  4367
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2869 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Η λογική με την οποία έγραψα ότι έγραψα είναι η εξής : Εδώ είμαστε μια κοινότητα κομιξόφιλων. Υποτίθεται ότι δεν μας νοιάζει μόνο ο φθηνότερος τρόπος για να πάρουμε ένα κόμικ. Προφανώς και μας νοιάζει και αυτό. Αλλά, υποτίθεται, ότι πρέπει να σκεφτόμαστε πως μπορεί το μέσο να πάει καλύτερα, να πουλήσει καλύτερα, να επεκτείνει την αναγνωρισιμότητα του, να ξεφύγει από τη λογική του "Όλα Μικυ Μάου είναι" κλπ κλπ.

Aυτό που λες έχει μια λογική. Εμείς εδώ είμαστε κομιξόφιλοι και θα αγοράζαμε ένα Λούκυ Λουκ ακόμα κι αν έκανε 7-8€.

 

Όμως σκέψου το άλλο.

Ένας που δεν είναι φανατικός αλλά διαβάζει που και που κόμιξ ή θέλει να τα αγοράσει για τον γιο του, τον ανιψιό του κτλ(και υπάρχουν πολλοί τέτοιοι, ίσα ίσα παίζει να είναι οι περισσότεροι).

Θα το σκεφτεί πολύ σοβαρά να δώσει 8€ για ένα Λούκυ Λουκ και το πιο πιθανό είναι να μην τα δώσει τελικά.

Άρα δεν θα πουλήσει καλύτερα το κόμιξ, ούτε θα ανέβει η αναγνωρισιμότητά του.

 

Ούτε βέβαια να τα πουλάς σε τιμές ξεφτίλα είναι σωστό(που για μένα ξεφτίλα για Λούκυ Λουκ είναι να κάνει 3€), αλλά ούτε στα 8€ σε περίοδο κρίσης και να τα αγοράζουμε μόνο κάποιοι πορωμένοι.

Πιστεύω πρέπει να υπάρχει μια χρυσή τομή. Και τα 5.30€ είναι πολύ κοντά σ΄αυτή :)

 

Επεξεργασία από laz33
  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28467
  • Reputation:   190044
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6360 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Ξεφτίλα είναι οι τιμές της Μαμούθ laz. Όταν με το καλό αρχίσεις να αγοράζεις και από άλλες εκδοτικές (εάν και εφόσον πάρουν μπρος) θα το διαπιστώσεις και μόνος σου :) Αυτή και τα Disney έχουν κακομάθει πολύ κόσμο :) Ρώτα όσους πάνε να πάρουν μεταφράσεις αμερικάνικων πόσο δάκρυ έχουνε στάξει :D Από αυτό το δάκρυ έχει ακόμα νερό ο Κηφισός (όσο έχει). Όταν είχε βγει το Watchmen ήταν και η τελευταία φορά που πλημμύρισε. :D Άμα πιάσει η ταινία Βαλεριάν και βγάλει Βαλεριάν κάποιος πλην της Μαμούθ, με το δάκρυ που θα πέσει, θα κατεβάσει τόσο χώμα το ποτάμι στο Φαληρικό Δέλτα που θα κατέβει όλο το λεκανοπέδιο να φυτέψει κρεμμύδια :D

 

Τις τιμές που έχει στα Αστερίξ+ΛΛ που βγαίνουν σε πολλά κομμάτια, τις έχει (είχε... :(:):( ) και στα Ντικ Χάρισον και στα Γιακαρι και στα Μπρους Χώκερ και σε ένα κάρο άλλους τίτλους από τους πάμπολλους που έχει βγάλει και πρακτικά δεν τους ξέρει ούτε η μάνα τους αλλά μόνο κάποιοι κολλημένοι :) Δεν φαντάζομαι ότι είχαν το ίδιο τιράζ. 

 

Ποιους καλούς δημιουργούς ρε Judge John? :) άσε με τώρα μην το ανοίξω και αρχίσω να μιλάω για το τι έχει μεταφραστεί όλα αυτά τα χρόνια, τι δεν έχει μεταφραστεί και το τι αγοράζει ο κόσμος :) Τους καλούς δημιουργούς τους επιβραβεύουμε όταν πάμε (όσοι πάμε/πάνε) και στάζουμε/νε εκατόμπαλλα για βαρβάτες εκδόσεις από κάτι Crepax, κάτι J.H.Williams, κάτι Jim Woodring, κάτι Sean Phillips και από κάποια πραγματάκια που δεν πρόκειται ποτέ να βγούνε σε αυτή τη χώρα. Δεν περιγράφω άλλο διότι λόγω θέσης αυτολογοκρίνομαι :D Φέης του φέης το υπόλοιπο πύρινο κήρυγμα :lol:  μαζί με κεραυνούς, σεισμούς, λιμούς αλλά και καταποντισμούς :D

 

:cheers5:

 

υγ χωρίς ίχνος υπερβολής :) μόνο αλήθειες :D και παγωμένα daquiri :holidays:

  • Like 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4188
  • Reputation:   32810
  • Achievement Points:  4367
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2869 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ξεφτίλα είναι οι τιμές της Μαμούθ laz.

Tα 9.80€ πάντως που έσκασα τις προάλλες για τον 1ο τόμο απ΄τις Φόρμουλες του Καθηγητή Σάτο, δεν μου φάνηκαν καθόλου ξεφτίλα, πίστεψέ με :)

 

Τα Λούκυ Λουκ στην Αγγλία κάνουν γύρω στα 8€ αλλά εκεί παίρνουν μισθούς διπλάσιους απ΄τους δικούς μας.

Άρα και οι τιμές στα ΛΛ της ΜΑΜΟΥΘ δεν είναι και τόσο ξεφτίλα όσο νομίζουμε.

Αν τα πήγαιναν κι αυτοί στα 8€, ούτε τα μισά θα πωλούσαν.

Κι απ΄τη στιγμή που μπορείς να βρεις κάτι σε εφημερίδα ή στο διαδίκτυο, είναι υπερβολή να το πουλάς ακριβά.

 

Διάβασα επίσης ότι πρέπει να τα σκάμε για να επιβραβεύσουμε τους δημιουργούς(ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων, δεν θυμάμαι ακριβώς τη διατύπωση αλλά αυτό ήταν το νόημα).

Για τους Ντάλτον Θείους -που ξαναδιάβασα σήμερα 2η φορά- τι ακριβώς πρέπει να επιβραβεύσω;

Βάση ποιότητας σεναρίου, ούτε 2€ έπρεπε να δώσω γι΄αυτό το άλμπουμ.

 

Άρα είναι πιο σύνθετο το θέμα απ΄όσο νομίζουμε.

Σαν κομιξόφιλος και πάνω απ΄όλα καταναλωτής, θεωρώ οικονομικές αλλά λογικότατες τις τιμές της ΜΑΜΟΥΘ. Και σε καμία περίπτωση ξεφτίλα :)

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116930
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Κι απ΄τη στιγμή που μπορείς να βρεις κάτι σε εφημερίδα ή στο διαδίκτυο, είναι υπερβολή να το πουλάς ακριβά.

Και οι δύο περιπτώσεις έχει να κάνουν με την προώθηση του είδους όμως, όχι σαν παράδειγμα για να μην αγοράζουμε. Κάλλιστα αύριο-μεθαύριο μπορεί να μην τα βρίσκεις πλέον στο διαδίκτυο σκαναρισμένα* ή να σταματήσουν οι προσφορές στις εφημερίδες για χίλιους-δυο λόγους. Κανένας δεν μας τα χαρίζει γιατί έτσι, αλλά τείνει να χάνεται το νόημα της προσφοράς κάπου στην πορεία...

 

* Μην θεωρηθεί απίθανο. Το ποιοι είναι διατεθειμένοι να μοιράζουν και το πως, οι διώξεις σελίδων και η γενική οκνηρία έχουν ήδη κάνει καρασπάνιο μπόλικο υλικό ακόμα και στα πιο δημοφιλή πεδία του κινηματογράφου/τιβι και της μουσικής.

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28467
  • Reputation:   190044
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6360 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Tα 9.80€ πάντως που έσκασα τις προάλλες για τον 1ο τόμο απ΄τις Φόρμουλες του Καθηγητή Σάτο, δεν μου φάνηκαν καθόλου ξεφτίλα, πίστεψέ με :)

Είδες? :) Βγήκες λίγο από το comfort zone σου των 48σελιδων 21χ28 BD της Μαμούθ, πήγες στο 64σελιδο 23χ30 και σου έκατσε κάπως :) Όταν με το καλό προχωρήσεις και στους άλλους εκδοτικούς και στα άλλα πραγματάκια, το κάτωθι θα βγάλει ποδαράκια και θα περπατήσει μέχρι τη Λέσχη για να θυσιαστεί στο βωμό που έχει ντυθεί στα BD :D

 

WP_20170615_16_24_53_Pro.jpg

 

Κράτα πάντως αυτήν εδώ την ατάκα που μας μετέφερε ο Δημήτρης :) Προσωπική μου εκτίμηση είναι πως όντως κάτι τέτοιο θα συνέβαινε :) (και σίγουρα δεν θα έβγαινε σε μέγεθος φυλλαδίου σουβλακερί :D )

 

Υπενθυμίζω αυτά που έγραψα στην αρχή του παρόντος... μαραθώνιου. Επιπλέον μου είπαν ότι εκείνοι θα έβγαζαν το Ποιος Σκότωσε τον Λούκυ Λουκ σε μεγάλο σχήμα με 5 ευρώ, ενώ η πρωτοπορία το έβγαλε σε μικρό σχήμα στα 10.

Πάντως, εάν έρθεις 1-2/7 από τη Λέσχη κατά το Comic-Zine Weekend, θα βγάλει ποδαράκια το άνωθι και για να συνέλθεις από τις τιμές που θα δεις στις εκδόσεις που δεν έχουν ούτε φόρο, ούτε ΤΕΒΕ, ούτε δικαιώματα, ούτε καν μισό τράγιο κέρατο, αλλά και για το έτσι που περιέχει το σκάλισμα των βιβλιοθηκών, το χαζολόγημα των παρελκόμενων αλλά πάνω απ'όλα το φέης του φέης :D φτάνει να έχει κατέβει εγκαίρως στη πόλη ο ντελάλης για να διαμηνύσει το χαμπέρι :D

 

:cheers5:

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4188
  • Reputation:   32810
  • Achievement Points:  4367
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2869 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Είδες? :) Βγήκες λίγο από το comfort zone σου των 48σελιδων 21χ28 BD της Μαμούθ, πήγες στο 64σελιδο 23χ30 και σου έκατσε κάπως :)

To συγκεκριμένο πάντως που πήρα, όπως έγραψα και πάνω, είναι των 48 σελίδων.

Πιστεύω είναι λάθος να έχει την ίδια τιμή μ΄ένα Μπλέικ και Μόρτιμερ των 64 ή των 68 σελίδων(όπως είναι τα περισσότερα).

 

Τώρα για το γενικό θέμα.

Λες είναι φυσιολογικές οι τιμές των υπόλοιπων εκδοτικών και ξεφτίλα αυτές της ΜΑΜΟΥΘ.

Και γιατί να μην είναι φυσιολογικές αυτές της ΜΑΜΟΥΘ και πιάσιμο κ@λου των άλλων εκδοτικών;

Δεν σημαίνει πως αυτό που κάνουν οι πολλοί είναι και το σωστό.

Ακόμα κι έτσι πάντως να είναι, σαν καταναλωτής κοιτάω πρωτίστως την τσέπη μου, οπότε με βρίσκει σύμφωνο η πολιτική τιμών της ΜΑΜΟΥΘ :)

Επεξεργασία από laz33
  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28467
  • Reputation:   190044
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6360 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

όταν έχεις 101 νοματαίους, αυτό που κάνει ο ένας είναι η εξαίρεση και αυτό που κάνουν οι εκατό είναι το φυσιολογικό και ο κανόνας :) (όταν χρησιμοποιούμε τη λέξη φυσιολογικό με αυτή την έννοια)

 

φυσιολογικό λχ είναι το να μη μπορεί κανείς μέσα στο φόρουμ να λύσει στοχαστική διαφορική εξίσωση. Εάν τυχόν υπάρχει κάποιος, γειασάν του μάγκα :)

 

:cheers5:

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55519
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3415 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Κι απ΄τη στιγμή που μπορείς να βρεις κάτι σε εφημερίδα ή στο διαδίκτυο, είναι υπερβολή να το πουλάς ακριβά.

 

Διάβασα επίσης ότι πρέπει να τα σκάμε για να επιβραβεύσουμε τους δημιουργούς(ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων, δεν θυμάμαι ακριβώς τη διατύπωση αλλά αυτό ήταν το νόημα).

Για τους Ντάλτον Θείους -που ξαναδιάβασα σήμερα 2η φορά- τι ακριβώς πρέπει να επιβραβεύσω;

Βάση ποιότητας σεναρίου, ούτε 2€ έπρεπε να δώσω γι΄αυτό το άλμπουμ.

 

Με το ίδιο σκεπτικό της πρώτης σου πρότασης, θα ήταν λογικό να πάω στην χ,ψ εταιρία που φτιάχνει παιχνίδια για υπολογιστές και να τους πω μα γιατί το πουλάτε 60 ευρώ όταν το κατεβάζω σε μερικές ώρες από το (κάθε) piratebay? Πόσοι νομίζεις ότι κατεβάζουν σκαναρισμένα κόμικς από το εν δυνάμει κοινό των αναγνωστών στην Ελλάδα; Εγώ υπολογίζω εμείς οι "κολλημένοι" και μερικοί ακόμα, αρκετά μεγάλη διαφορά από τις κάποιες χιλιάδες που αγοράζουν τις μαζικές εκδόσεις (μαμούθ ανούμπις καθημερινή άντε και Οξύ τελευταία). 

 

Το "σκάμε λεφτά για να επιβραβεύσουμε δημιουργούς" κολλάει προφανώς εκεί που το αξίζουν. Δεν είπε κανείς να πάμε να πληρώσουμε ότι μπούρδα βγαίνει για να βάλουμε φαγάκι στο τραπέζι του κάθε ενός είτε το αξίζει είτε όχι. 

 

Edit: Και το ξεφτίλα της μαμούθ το λέω με την συνολική έννοια. Δεν έχει βγάλει μόνο Λούκυ Λουκ και Αστερίξ, έχει και δεκάδες - παρατημένες - σειρές που για να τις βρεις έξω στα Αγγλικά πρέπει να βάλεις το χέρι στην τσέπη πιο βαθιά από τα 4-5 ευρώ που έκαναν εδώ. Και μην ξεχνάμε ότι τόσα χρόνια η τιμή δεν ήταν 5.3 ευρώ αλλά 4 κάτι, και 3 κάτι παλιότερα. Φοβερό υλικό σε ξεφτίλα τιμή όντως, σε συνάρτηση με την αγορά και την ανταπόκριση. Και άλλο να αυξήσουν τις τιμές, θα συνεχίσει να μην με ενοχλεί. Ας φτιάξουν μια διαφημιστική πολιτική πρώτα και έρχονται τα υπόλοιπα. :)

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1383
  • Reputation:   10067
  • Achievement Points:  1412
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4334 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Τώρα να είμαστε λίγο λογικοί. Κι εγώ θα προτιμούσα να έβγαινε το ποιος σκότωσε τον Λούκυ Λουκ από την Μαμούθ, αλλά δεν ξέρουν αν και πότε θα βγάλουν το επόμενο Μπλέικ και Μόρτιμερ, αλλά ήξεραν το πόσο θα πουλούσαν το Ποιος σκότωσε τον Λούκυ Λουκ που παραλίγο να εκδόσουν αλλά δεν πρόλαβαν να πάρουν τα δικαιώματα... Και ναι οι σελίδες από την έκδοση των γραμμάτων είναι μικρότερες (κακώς για εμένα), αλλά το εξώφυλλο είναι σκληρό (που υποθέτω ότι κι αυτό αυξάνει το κόστος της έκδοσης).

 

Για εμένα το θέμα όμως είναι όταν με έχουν κρεμάσει άπειρες φορές αφήνοντάς μου τόσες ιστορίες μισοτελειωμένες αν κάποια στιγμή στο μέλλον εκδοθεί το πρώτο μέρος από την Κατάρα των 30 δηναρίων πώς να πεισθώ να το αγοράσω πριν δω να εκδίδεται και το δεύτερο;

  • Like 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4188
  • Reputation:   32810
  • Achievement Points:  4367
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2869 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

όταν έχεις 101 νοματαίους, αυτό που κάνει ο ένας είναι η εξαίρεση και αυτό που κάνουν οι εκατό είναι το φυσιολογικό και ο κανόνας :) (όταν χρησιμοποιούμε τη λέξη φυσιολογικό με αυτή την έννοια)

 

φυσιολογικό λχ είναι το να μη μπορεί κανείς μέσα στο φόρουμ να λύσει στοχαστική διαφορική εξίσωση. Εάν τυχόν υπάρχει κάποιος, γειασάν του μάγκα :)

 

:cheers5:

 

Mε αυτήν την έννοια ok. Εϊναι φυσιολογικές οι τιμές των πολλών.

Αλλά για να μην επαναλαμβάνομαι θα κάνω copy paste αυτό που έγραψα πάνω.

 

"Δεν σημαίνει πως αυτό που κάνουν οι πολλοί είναι και το σωστό.

Ακόμα κι έτσι πάντως να είναι, σαν καταναλωτής κοιτάω πρωτίστως την τσέπη μου, οπότε με βρίσκει σύμφωνο η πολιτική τιμών της ΜΑΜΟΥΘ" :)

 

 

Το "σκάμε λεφτά για να επιβραβεύσουμε δημιουργούς" κολλάει προφανώς εκεί που το αξίζουν. Δεν είπε κανείς να πάμε να πληρώσουμε ότι μπούρδα βγαίνει για να βάλουμε φαγάκι στο τραπέζι του κάθε ενός είτε το αξίζει είτε όχι.

 

Σωστό, αλλά πριν διαβάσουμε κάτι πως θα ξέρουμε αν αξίζει;

Σκέψου το παράδειγμα που σου είπα. Οι Ντάλτον Θείοι είναι ιστορία κάτω του μετρίου.

Βάση ποιότητας σεναρίου δηλαδή, αν ήταν να έδινα 5.30€ για ΛΛ του Γκοσινύ, για τους Θείους Ντάλτον θα έδινα με το ζόρι 2€.

Αλλά στην τιμή παίζουν κι άλλα ρόλο, όπως το όνομα της σειράς, η ποιότητας της έκδοσης κτλ.

Θα ήταν λίγο άκυρο εδώ που τα λέμε να καθορίζεται η τιμή ενός άλμπουμ ανάλογα με τα αν είναι ωραία η ιστορία ή όχι.

Και πως μπορεί ο εκδότης να κρίνει αν μια ιστορία αξίζει;

Οπότε πρακτικά δεν γίνεται αυτό ν΄αποτελεί κριτήριο για την τιμή ενός κόμικ.

Πρέπει να υπάρχει μια σταθερή τιμή που να αντικατοπτρίζει το μέσο όρο ποιότητας της σειράς :)

 

 

Για εμένα το θέμα όμως είναι όταν με έχουν κρεμάσει άπειρες φορές αφήνοντάς μου τόσες ιστορίες μισοτελειωμένες αν κάποια στιγμή στο μέλλον εκδοθεί το πρώτο μέρος από την Κατάρα των 30 δηναρίων πώς να πεισθώ να το αγοράσω πριν δω να εκδίδεται και το δεύτερο;

Αναγκαστικά παίρνεις τον 1ο τόμο και ελπίζεις να τα πάει καλά σε πωλήσεις ώστε να βγει και ο 2ος :)

 

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17545
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5051 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Ακόμα κι έτσι πάντως να είναι, σαν καταναλωτής κοιτάω πρωτίστως την τσέπη μου, οπότε με βρίσκει σύμφωνο η πολιτική τιμών της ΜΑΜΟΥΘ :)

 

Αν αντιμετωπίζεις το κόμικ ώς καταναλωτής, τότε δεν μπορώ να σου πω τίποτα. Καλά κάνεις και ψάχνεις την χαμηλότερη δυνατή τιμή.

 

Κάποιοι άλλοι όμως, που το αντιμετωπίζουμε λίγο πιο ρομαντικά, και γνωρίζουμε και 5 πράγματα απο εκδοτικούς, συγχωρούμε καταστάσεις, κατανοούμε καταστάσεις και δεχόμαστε να δώσουμε το αντίτιμο ενός καφέ 1 έως 3 φορές το χρόνο, εάν αυτό σημαίνει ότι θα συνεχίσει να υπάρχει ο εκδοτικός, να βγάζει κάποιο κέρδος και να συνεχίσει να εκδίδει δουλειές στο μέλλον.

 

Από την άλλη θα μου πεις ότι αυτοί οι ίδιοι ευτελίζουν το προϊόν τους, πουλώντας το σε τιμή-ξεφτίλα, εγώ θα τους το αναβαθμίσω; Εδώ θα συμφωνήσω μαζί σου και θα πάω στη γωνιά μου να κλάψω. :lol:  :lol:  :lol:  :lol:

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4188
  • Reputation:   32810
  • Achievement Points:  4367
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2869 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Αν αντιμετωπίζεις το κόμικ ώς καταναλωτής, τότε δεν μπορώ να σου πω τίποτα. Καλά κάνεις και ψάχνεις την χαμηλότερη δυνατή τιμή.

 

Κάποιοι άλλοι όμως, που το αντιμετωπίζουμε λίγο πιο ρομαντικά, και γνωρίζουμε και 5 πράγματα απο εκδοτικούς, συγχωρούμε καταστάσεις, κατανοούμε καταστάσεις και δεχόμαστε να δώσουμε το αντίτιμο ενός καφέ 1 έως 3 φορές το χρόνο, εάν αυτό σημαίνει ότι θα συνεχίσει να υπάρχει ο εκδοτικός, να βγάζει κάποιο κέρδος και να συνεχίσει να εκδίδει δουλειές στο μέλλον.

 

Από την άλλη θα μου πεις ότι αυτοί οι ίδιοι ευτελίζουν το προϊόν τους, πουλώντας το σε τιμή-ξεφτίλα, εγώ θα τους το αναβαθμίσω; Εδώ θα συμφωνήσω μαζί σου και θα πάω στη γωνιά μου να κλάψω. :lol:  :lol:  :lol:  :lol:

Πιστεύεις δηλαδή πως αν τα Λούκυ Λουκ πωλούνται 8€ θα αναβαθμιστούν;

 

Εγώ αναβάθμιση για τη σειρά θεωρώ το να βρεθεί ικανός σεναριογράφος να γράψει μια ιστορία της προκοπής και όχι Ντάλτον Θείους, Ωραίες Προβένς, Θρύλους της Δύσης και άλλες τέτοιες σούπες που βλέπουμε τα τελευταία χρόνια.

Δεν θεωρώ πως μια σειρά αναβαθμίζεται αν αυξηθεί η τιμή πώλησης :)

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17545
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5051 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Δεν αναβαθμίζεται το Λούκυ Λουκ, διευκολύνεται ο εκδοτικός οίκος που βγάζει τα Λούκυ Λουκ στην Ελλάδα να βγάλει και τα επόμενα Λούκυ Λουκ, να βγάλει άλλες σειρές, να συνεχίσει να υπάρχει κλπ. :D

 

Τέλος πάντων, το κουράσαμε. Η ουσία είναι αυτή που γράφει ο germ παραπάνω: Η Μαμούθ πουλάει ΠΟΛΥ πιο φθηνά από όλους τους άλλους. Αν το μόνο που μας νοιάζει είναι να συνεχίσει να βγάζει πολύ φθηνά τις δουλειές της, αναπόφευκτα θα κλείσει ή θα φυτοζωεί όπως τα τελευταία χρόνια. Κοιτάμε δηλαδή το τώρα και το πως να γλυτώσουμε 2-3 ευρώ και αδιαφορούμε για το μέλλον. :D

 

Δεν είναι πρωτότυπη αυτή η στάση, ίσα-ίσα που είναι χαρακτηριστική του Νεοέλληνα. Βλέπε χρηματιστήριο, διακοποδάνεια, εορτοδάνεια, ταξιδοδανεια με αποτέλεσμα μνημόνια, κρίση κλπ. Ή όπως λέει και ο θυμόσοφος λαός " ότι φάμε, ότι πιούμε και ότι αρπάξει ο απαυτός μας ". :D

 

Από εκεί και πέρα, ο καθένας κρίνει και υποστηρίζει με τον τρόπο που κρίνει αυτός σωστό.  :D  :D

 

:cheers3:  :cheers3:

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4188
  • Reputation:   32810
  • Achievement Points:  4367
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2869 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Δεν είπα ότι μ΄ενδιαφέρει να τ΄αγοράζω φθηνά.
Και 8€ να πάνε τα ΛΛ, πάλι θα τ΄αγοράζω.
Αλλά όχι να παραπονιέμαι κιόλας και να παρακαλάω να ακριβύνουν. Πραγματικά δεν θυμάμαι να έχω συναντήσει αλλού παράπονα ότι ένα προϊόν είναι... φθηνό :)

Όσον αφορά τις τιμές, πιστεύω η ΜΑΜΟΥΘ κάτι ξέρει παραπάνω από εμάς για να τις έχει καθορίσει σ΄αυτό το επίπεδο.
Δεν θεωρώ ότι βγαίνει χαμένη. Σίγουρα έχει κέρδος απ΄την όλη ιστορία, ικανοποιητικό ώστε να εξασφαλίζει την επιβίωσή της :)

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55519
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3415 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Ποιος παρακάλεσε να ακριβύνει τι; Άλλο το να λες ότι είναι πολύ φθηνές οι εκδόσεις της σε σχέση με αλλού και σε περίπτωση αύξησης πάλι θα στηρίξεις για τον χ,ψ λόγο, άλλο το να λες "είναι δυνατόν να είναι τόσο φθηνά; πως θα πω στους φίλους μου ότι πήρα γαλλοβελγικό με 4 ευρώ, θα με περάσουν για φτωχομπινέ". :P

 

Μην τα μεγαλοποιούμε χωρίς λόγο :)

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3119
  • Reputation:   23690
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2961 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Μερικές παρατηρήσεις πέσανε μπόλικα όσο έλειπα  :grr: οπότε γράφω γενικές τοποθετήσεις πάνω σε ότι γράφτηκε. 

 

Σε ότι αφορά εμένα: Είχα αμφισβητήσει ευθέως τον ισχυρισμό ότι η έγχρωμη εκτύπωση του Μπλούμπερι θα έβγαινε στη διπλάσια τιμή. Γράφτηκαν διάφορα επιχειρήματα, ας σχολιάσω μερικά:

  • Δεν τίθεται θέμα δικαιωμάτων. Υποθέτω ότι τα δικαιώματα για μία σειρά είτε τα έχεις είτε δεν τα έχεις δεν επηρρεάζονται με το χρώμα.  ;)
  • Δεν τίθεται θέμα σελίδων. Αντιλαμβάνομαι και κατανοώ όσα γράφει ο φίλος ο γερμάνικους, αλλά όπως ξαναέγραψα η αρχική σύγκριση της Μαμούθ έγινε με το 100σέλιδο α/μ Μπλούμπερι. Αν υπήρχε κάποιο ιδιαίτερο θέμα με τις πολλές σελίδες θα το είχαν και στο α/μ. Δεν το έχουν, άρα δε μου πολυφαίνεται ισχυρό το εν λόγω επιχείρημα.
  • Τα δημοφιλή της Μαμούθ είναι θεόφθηνα, ΟΚ, αλλά ας μην παραλογιζόμαστε. Με αυτές τις τιμές η Μαμούθ επιχειρεί και κερδοφορεί για δεκαετίες, άρα προφανώς και είναι εφικτές τιμές. Πιθανολογώ ότι σε αυτή την τιμή η Μαμούθ έχει βρει το sweet spot μεταξύ τιμής και πωλήσεων - το ζητούμενο για κάθε πωλούμενο αγαθό. :)
  • Γιατί τότε οι Κόρτο, Μπιλάλ ήταν τόσο πιο ακριβοί; Γιατί απευθύνονταν σε άλλο κοινό πιστεύω. Όποιος αγοράζει Μπιλάλ, θέλει και τον αγοράζει, ξέρει τι αγοράζει, το κάνει συνειδητά και δίνει με χαρά τα 2,3,5 ευρώ παραπάνω. Συν μία αύξηση της ποιότητας έκδοσης. 
  • Νομίζω κάπου πήρε το μάτι μου ότι δε μας αφορά το ζήτημα. Αυτό μπορώ να το δεχθώ μόνο χάριν αστεϊσμού. Δεν αφορά τον πελάτη η τιμή του προϊόντος και αφορά ποιον;  :thinking:
  • Δε νομίζω ότι υπάρχει κάποια σχέση τιμής και καλλιτεχνικής αξίας. Ο καλλιτέχνης είναι ο Γκοσινί, Μορίς, Ασντέ κλπ, αυτοί πληρώθηκαν από τον εκδότη τους αμά τη πωλήσει των δικαιωμάτων. Από εκεί και πέρα η τιμή προσδιορίζεται από την αγορά. Αν δε συμφέρει, δε θα βγει καν. Τόσο απλό. :)

Αυτά τα ολίγα και ως disclaimer να επαναλάβω ότι η Μαμούθ είναι η Νο1 για μένα εκδοτική κόμικς στην Ελλάδα με χάος από τη 2η (εφόσον δεν υπάρχει πλέον το 9), οι περισσότερες παρατηρήσεις, μαζί και με κάποιες που θεώρησα ότι δεν υπάρχει λόγος να επαναλάβω (περί ίντερνετ κλπ) γίνονται με σκοπό να ξανααυξηθεί και να μακροημερεύσει για αμοιβαία κοινό όφελος. Αυτοί να βγάζουν χρήματα και εμείς να έχουμε εκδόσεις στη γλώσσα μας - που θα φτιάξουν κοινό, που θα φέρει κι άλλες εκδόσεις κλπ κλπ κλπ

 

Το κόβω γιατί πολλά είπα  :blabla:

 

:cheers2:

  • Like 17
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.