Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέες κυκλοφορίες από την ΜΑΜΟΥΘ ΚΟΜΙΞ (2017-2018)


Laz33

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  839
  • Reputation:   6490
  • Achievement Points:  852
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3619 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

Για να μην τραβάμε το θέμα από τα μαλλιά:

 

Αφού πλέον κυκλοφορούν τα τεύχη του Εθνους και επίσημα ως κανονικά τεύχη της σειράς (και δεν πρόκειται να γίνει επανέκδοση για αυτά τα τεύχη) όποιος θέλει να πάρει τα "καλά" και όχι τα σαφώς χειρότερης ποιότητας της εφημερίδας, ας βιαστεί. Μιας και από ότι έμαθα πριν από λίγο (είχε πάει ο ανιψιός πριν κάποιες μέρες στην Σόλωνος) πλέον η ΜΑΜΟΥΘ προμηθεύει και τα κομιξάδικα μαζικά με το νέο στοκ.

 

:beer5:

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 542
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55404
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Οι πάγκοι της έκθεσης βιβλίου στο πασαλιμάνι έχουν σχεδόν στηθεί και απο Δευτέρα θα περνάω από μπροστά κάθε βράδυ μετά τη δουλειά, οπότε ρίξτε ότι ερωτήσεις θέλετε να τους κάνω! :)

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3749 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Οι πάγκοι της έκθεσης βιβλίου στο πασαλιμάνι έχουν σχεδόν στηθεί και απο Δευτέρα θα περνάω από μπροστά κάθε βράδυ μετά τη δουλειά, οπότε ρίξτε ότι ερωτήσεις θέλετε να τους κάνω! :)

 

α) πότε θα βγουν εντελώς στη σύνταξη τα αφεντικά;

 

β) πόσο πουλάνε την εταιρία ολόκληρη;

Επεξεργασία από totally_wired
  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Πότε θα βγει το επόμενο Γιακαρί στα Ελληνικά; :thinking:

 

:valtnino:

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6205
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4221 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Σειρά μου!

Αν θα κυκλοφορήσουν το νέο Κόρτο Μαλτέζε!

Υπάρχει περίπτωση να δούμε Την κατάρα των 30 αργυρίων (Μπλεικ και Μόρτιμερ) στα ελληνικά!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10056
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Κι εμένα θα με ενδιέφερε να μάθω ποια είναι τα επόμενα εκδοτικά τους σχέδια

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5843
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  316
  • Reputation:   1204
  • Achievement Points:  316
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5775 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

για ραντανπλαν και ιζνογκουντ θα εχουμε νεα απο το 2018 για ακυκλοφορητα τευχη?

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  839
  • Reputation:   6490
  • Achievement Points:  852
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3619 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

Κι εμένα θα με ενδιέφερε να μάθω ποια είναι τα επόμενα εκδοτικά τους σχέδια

Και εγώ έχω παρόμοια απορία. Είναι η πρώτη φορά εδώ και αρκετά χρόνια που δεν εκκρεμεί κάποιο Αστερίξ, Τεντεν ή Λούκυ Λουκ από το εξωτερικό (εκτός από κάτι επετειακά/ εκτός σειράς - αλλά μην είμαστε και αχάριστοι)

 

Υπάρχουν σχέδια για κάποιον άλλον ήρωα, παλιό ή νέο. Ή για κάποιον άλλον τίτλο αυτόνομο ή συνέχεια παλιού;

 

 

:cheers3:

Επεξεργασία από Paris
  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Ερώτηση 1

 

Τα τελευταία 10 χρόνια (ήτοι από το 2008 και δώθε) έχουν βγάλει:

Αστερίξ, Λούκυ Λουκ, Το τραγούδι της Λένας, Bilal, Τεντεν, Κόρτο Μαλτέζε, Μπανταρισμένα πόδια, Δεύτερη Γενιά: Αυτά που δεν έχω πει στον πατέρα μου, Φιλοσοφία στη πισίνα. Γκαβρίλο Πριντσίπ και Μπλούμπερρυ, Σερλοκ Χολμς-Baker Street, Sin City, Μπλέηκ και Μόρτιμερ, Αγκαθα Κρίστι και Joe Bar ( :thanks: Paris :) )

 

Έχουν τα δικαιώματα για οτιδήποτε άλλο έβγαλαν πριν το 2008?

 

 

Ερώτηση 2

Πως πήγαν εμπορικά Μπανταρισμένα πόδια, Δεύτερη Γενιά, Φιλοσοφία στη πισίνα, Γκαβρίλο Πριντσίπ, α/μ Μπλούμπερρυ και Τεντεν στη χώρα των Σοβιέτ?

 

:cheers5:

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  839
  • Reputation:   6490
  • Achievement Points:  852
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3619 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

Ερώτηση 1

 

Τα τελευταία 10 χρόνια (ήτοι από το 2008 και δώθε) έχουν βγάλει:

Αστερίξ, Λούκυ Λουκ, Το τραγούδι της Λένας, Bilal, Τεντεν, Κόρτο Μαλτέζε, Μπανταρισμένα πόδια, Δεύτερη Γενιά: Αυτά που δεν έχω πει στον πατέρα μου, Φιλοσοφία στη πισίνα. Γκαβρίλο Πριντσίπ και Μπλούμπερρυ. 

 

Έχουν τα δικαιώματα για οτιδήποτε άλλο έβγαλαν πριν το 2008?

 

 

Ερώτηση 2

Πως πήγαν εμπορικά Μπανταρισμένα πόδια, Δεύτερη Γενιά, Φιλοσοφία στη πισίνα, Γκαβρίλο Πριντσίπ, α/μ Μπλούμπερρυ και Τεντεν στη χώρα των Σοβιέτ?

 

:cheers5:

Όχι ότι αλλάξει κάτι στο νόημα της ερώτησης σου, απλά να προσθέσω πως επίσης έβγαλαν και τα: Baker Street: 5ο, Sin City: 7ο, Μπλείκ και Μόρτιμερ 15ο: Γκουντουάνα, Αγκαθα Κρίστι (3 τεύχη), Joe Bar (δεν θυμάμαι ποσα) και μπορεί και κάτι ακόμα που το ξεχνάω.     :blob3:

 

Σε περίπτωση που θες να συμπληρώσεις τις ερωτήσεις σου με κάποια από τα στοιχεία που σου έδωσα. Ευχαρίστως  :beer5:

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Θα βγάλουν καμιά νέα σειρά που δεν την έχουμε δει καθόλου στα Ελληνικά, κατά προτίμηση από την νέα χιλιετία, μπας και προσελκύσουν νέο κοινό; Ακολούθως, θέλουν να προσελκύσουν νέο κοινό;

 

Επίσης, πόσες φορές θα μας πουν ακόμα πως ετοιμάζεται το Megalex 03; :)

 

Θα ρώταγα και εγώ στην έκθεση της Ερμού, αλλά αυτοί που ήταν στο εκθετήριο δεν μου φάνηκαν κατάλληλοι (γνώστες) για απαντήσεις.

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  839
  • Reputation:   6490
  • Achievement Points:  852
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3619 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

 

Θα ρώταγα και εγώ στην έκθεση της Ερμού, αλλά αυτοί που ήταν στο εκθετήριο δεν μου φάνηκαν κατάλληλοι (γνώστες) για απαντήσεις.

Επειδή πήγα την Δευτέρα στην Ερμού, από ότι μου είπανε είναι απλά συνεργάτες και δεν είχε καμία άλλη σχέση με την εταιρεία.

Επεξεργασία από Paris
  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32412
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Στο Φεστιβάλ Βιβλίου στο λιμάνι της Θεσσαλονίκης, που πήγα πριν λίγες μέρες, αυτοί που βρίσκονταν στο περίπτερο της ΜΑΜΟΥΘ ήταν εξωτερικοί συνεργάτες και δεν ήξεραν πολλά πράγματα.

Οπότε δεν μπήκα καν στον κόπο να κάνω εξειδικευμένες ερωτήσεις.

Στην Αθήνα δεν ξέρω τι γίνεται.

Α, τα κόμικς τα πουλάνε αυστηρά σε τιμή εκδότη. Πήρα το καινούριο Λούκυ Κιντ και ούτε τα 30 λεπτά (απ´ τα €5.30) μου έκοψαν.

 

Πάντως έχουν βελτιωθεί πολύ στον τομέα της επικοινωνίας μέσω κοινωνικών δικτύων. Τώρα τελευταία όποτε έτυχε να τους ρωτήσω κάτι σε μήνυμα στο Facebook, μου απαντούσαν άμεσα και ήταν γενικά πολύ ευγενικοί και επικοινωνιακοί.

Οπότε δεν περιμένω εκθέσεις για να μαθαίνω νέα τους :)

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55404
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

α) πότε θα βγουν εντελώς στη σύνταξη τα αφεντικά;

 

β) πόσο πουλάνε την εταιρία ολόκληρη;

 

α) Τα αφεντικά χαίρουν άκρας υγείας και δεν ενδιαφέρονται να βγουν στη σύνταξη. Αλλά και να έβγαιναν, υπάρχει διάδοχη κατάσταση.

 

β) η εταιρία δεν πωλείται!

 

Πότε θα βγει το επόμενο Γιακαρί στα Ελληνικά; :thinking:

 

:valtnino:

 

Παρόλο που έχει και δική του σειρά στην τηλεόραση, δεν πήγε καθόλου καλά σε πωλήσεις, οπότε δεν προβλέπεται να βγει άλλο.

 

Σειρά μου!

Αν θα κυκλοφορήσουν το νέο Κόρτο Μαλτέζε!

Υπάρχει περίπτωση να δούμε Την κατάρα των 30 αργυρίων (Μπλεικ και Μόρτιμερ) στα ελληνικά!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Τα Κόρτο Μαλτέζε θα ολοκληρωθούν. Ίσως το επόμενο βγει φέτος. Θα δούμε.

 

Τα Μπλέηκ και Μόρτιμερ θα συνεχιστούν, (αλλά να δούμε πότε).

 

για ραντανπλαν και ιζνογκουντ θα εχουμε νεα απο το 2018 για ακυκλοφορητα τευχη?

 

Ραντανπλάν θα βγει, αν όχι φέτος, του χρόνου. Το Ιζνογκούντ θα συνεχιστεί (αλλά να δούμε πότε).

 

Και εγώ έχω παρόμοια απορία. Είναι η πρώτη φορά εδώ και αρκετά χρόνια που δεν εκκρεμεί κάποιο Αστερίξ, Τεντεν ή Λούκυ Λουκ από το εξωτερικό (εκτός από κάτι επετειακά/ εκτός σειράς - αλλά μην είμαστε και αχάριστοι)

 

Υπάρχουν σχέδια για κάποιον άλλον ήρωα, παλιό ή νέο. Ή για κάποιον άλλον τίτλο αυτόνομο ή συνέχεια παλιού;

 

 

:cheers3:

 

Υπάρχουν σχέδια για κάτι καινούργιο. Θα δούμε.

 

Ερώτηση 1

 

Τα τελευταία 10 χρόνια (ήτοι από το 2008 και δώθε) έχουν βγάλει:

Αστερίξ, Λούκυ Λουκ, Το τραγούδι της Λένας, Bilal, Τεντεν, Κόρτο Μαλτέζε, Μπανταρισμένα πόδια, Δεύτερη Γενιά: Αυτά που δεν έχω πει στον πατέρα μου, Φιλοσοφία στη πισίνα. Γκαβρίλο Πριντσίπ και Μπλούμπερρυ, Σερλοκ Χολμς-Baker Street, Sin City, Μπλέηκ και Μόρτιμερ, Αγκαθα Κρίστι και Joe Bar ( :thanks: Paris :) )

 

Έχουν τα δικαιώματα για οτιδήποτε άλλο έβγαλαν πριν το 2008?

 

 

Ερώτηση 2

Πως πήγαν εμπορικά Μπανταρισμένα πόδια, Δεύτερη Γενιά, Φιλοσοφία στη πισίνα, Γκαβρίλο Πριντσίπ, α/μ Μπλούμπερρυ και Τεντεν στη χώρα των Σοβιέτ?

 

:cheers5:

 

1) "Γι' αυτά που βλέπεις να πωλούνται εδώ, έχουμε ακόμα τα δικαιώματα. Γι'αυτά που δεν βλέπεις (πχ. Ντύλαν Ντογκ, Σπιρού) δεν τα έχουμε" (το Γιακάρι ήταν εκεί -- όπως και το Μαρσουπιλαμί). Τα υπόλοιπα δεν τα θυμόμουν για να κοιτάξω γι'αυτά.

 

2) Η Χώρα των Σοβιέτ πήγε πολύ καλά. Και το α/μ Μπλούμπερυ πήγε καλά, αλλά όχι όσο αναμενόταν. Τα υπόλοιπα δεν τα θυμόμουν να τα ρωτήσω.

 

Θα βγάλουν καμιά νέα σειρά που δεν την έχουμε δει καθόλου στα Ελληνικά, κατά προτίμηση από την νέα χιλιετία, μπας και προσελκύσουν νέο κοινό; Ακολούθως, θέλουν να προσελκύσουν νέο κοινό;

 

Επίσης, πόσες φορές θα μας πουν ακόμα πως ετοιμάζεται το Megalex 03; :)

 

Θα ρώταγα και εγώ στην έκθεση της Ερμού, αλλά αυτοί που ήταν στο εκθετήριο δεν μου φάνηκαν κατάλληλοι (γνώστες) για απαντήσεις.

 

Υπάρχουν σχέδια για κάτι καινούργιο. Θα δούμε.

 

Το Megalex 03 είναι έτοιμο από παλιά αλλά δεν είναι τώρα ο καιρός για να βγει.

 

Οι δικές μου απορίες:

 

Το νέο επετειακό 12 Άθλοι του Αστερίξ (αυτό που σας έλεγα εδώ) ετοιμάζεται για να βγει.

 

Θόργκαλ θα βγουν, αλλά ασπρόμαυρα.

 

Το νέο Αστερίξ (αυτό με τον γύρο της Ιταλίας) δεν θα βγει συγχρόνως με την υπόλοιπη Ευρώπη τον Οκτώβριο, αλλά κατά το Μάρτιο του 2018. Δυστυχώς πλέον το τιράζ των ελληνικών εκδόσεων είναι τόσο μικρό που οι Ευρωπαίοι εκδοτικοί οίκοι μας έχουν βάλει στην Β΄ κατηγορία. Φυσικό, αν σκεφτείς ότι π.χ. κάποτε τα Λούκυ Λουκ έβγαιναν στα περίπτερα και πούλαγαν 14,000 κομμάτια και τώρα τα νέα τεύχη πουλάνε 600 στην Αθήνα και λέμε ότι πήγανε καλά.

 

Η Μαμούθ κατορθώνει και κρατάει τις τιμές της χαμηλά επειδή υπολογίζει να βγάλει κέρδος όταν πουληθεί το 50% του τιράζ και άνω, ενώ άλλοι κοιτάνε να βγάλουν κέρδος από το 20%.

 

Τα Τεντέν θα ξαναβγούν όλα στο μέγεθος που βγήκε και το Σοβιέτ (ίδιο με της πρώτης έκδοσης, πιο κοντό από τη 2η έκδοση)

 

Από τα Λούκυ Λουκ έβγαλαν την αρίθμηση γιατί έτσι κάνουν και οι ευρωπαίοι εκδοτικοί οίκοι, δεν βάζουν πια νούμερα στα τεύχη.

 

Θα ξαναπεράσω αύριο...

Επεξεργασία από constantinople
  • Like 34
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Έχω σχηματίσει την εντύπωση ότι σε οτιδήποτε τους ρωτήσεις, σου απαντούν «Ναι υπάρχει στα σχέδιά μας» ή «Είμαστε στα τελειώματα της έκδοσης». Χωρίς να θέλω να φανώ κακούλης, καθότι φαν πολλών σειρών της Μαμούθ. :)

  • Like 12
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Σ ευχαριστούμε για την άμεση και πλήρη ενημέρωση ! :thanks::beer5:

  • Like 12
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  839
  • Reputation:   6490
  • Achievement Points:  852
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3619 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

Σε ευχαριστούμε για τις πληροφορίες.   :beer5:

 

Δεν ξέρω και εγώ πόσα, "Θα δούμε" και "Να δούμε πότε" μέτρησα. Καλύτερα να μίλαγες με υποψήφιο Δήμαρχο πριν τις εκλογές.    :lol:

 

Το μόνο σίγουρο δηλαδή είναι ότι θα καθυστερήσει κανα εξάμηνο το νέο Αστερίξ και ότι θα γίνει επανεκδοση των Τεντεν.

 

α) Τα αφεντικά χαίρουν άκρας υγείας και δεν ενδιαφέρονται να βγουν στη σύνταξη. Αλλά και να έβγαιναν, υπάρχει διάδοχη κατάσταση.

 

β) η εταιρία δεν πωλείται!

 

 

Όντως ρώτησες τέτοια πράγματα; Και αυτοί όντως σου απάντησαν;  (πολύ πιθανόν να μάζεψες και κάμποσες κατάρες)    :P

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Θα δούμε.

 

Θα δούμε. 

 

Θα δούμε.

 

Θα δούμε. 

 

https://www.youtube.com/watch?v=APbh9RjHk_U

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32412
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Έτσι είναι GeoTrou.
Αυτά τα "μάλλον", "ίσως", "να δούμε πότε" είναι κλασικές απαντήσεις της ΜΑΜΟΥΘ.
Και σ΄εμένα τέτοιες έδιναν.

Για Μπλέικ και Μόρτιμερ τους είχα ρωτήσει κι εγώ πριν λίγους μήνες και μου είπαν ότι θέλουν να τα συνεχίσουν αλλά όχι φέτος.
Το θέμα είναι ότι και 2 χρόνια πριν αν τους ρωτούσες, το ίδιο θ΄απαντούσαν. Και πολύ φοβάμαι ότι σε 2 χρόνια πάλι τα ίδια θα λένε.
Οπότε πήρα την Κατάρα των 30 Αργυρίων σε αγγλική έκδοση και δεν αγωνιώ πότε (και αν) θα βγει στα ελληνικά :)
Λίγο πολύ το ίδιο ισχύει και για τα Ιζνογκούντ. Πιστεύω αν ήταν να τα συνέχιζαν, θα το έκαναν ήδη.
Αν μετράω καλά πέρασαν 12 χρόνια απ΄όταν βγήκε το τελευταίο.

Πάντως μην είμαστε αχάριστοι. Έβγαλαν τα 2 τελευταία Λούκυ Λουκ πριν προλάβουν να τα βγάλουν οι Άγγλοι.
Και σε πολύ ωραία έκδοση μάλιστα.
Μέχρι πέρυσι ήμουν απ΄τους πρώτους που έκραζα τη ΜΑΜΟΥΘ. Πλέον δεν το κάνω κι έχει αρχίσει μάλιστα να μου γίνεται ξανά συμπαθής :)

Εdit: Να ευχαριστήσω με τη σειρά μου τον constantinople για τις πληροφορίες :up:

Επεξεργασία από laz33
  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

(α) :thanks::respect:

 

(β) Πιθανολογώ πως η απάντηση "για όλα όσα βλέπεις" ενόσω υπάρχει Γιακαρί και Μαρσουπιλαμί στον πάγκο ήταν generic και "άντε να ξεμπερδεύουμε". Δεν φαντάζομαι να τα έχουν. Δεν λέω ότι είπαν ψέμματα εσκεμμένα. Απλώς φαντάζομαι πως ήταν τίγκα σε Αστερίξ, ΛΛ, ΤενΤεν και Κόρτο, οπότε ποιος μπιπ 2-3-4-5 τίτλους που τους θυμάται μόνο η γερουσία :)

 

κουβέντα κολλημένων να γίνεται. Βλέπω από Πρωτοπορία ότι υπάρχει ακόμα στοκ σε Bloodline, Baron, Shaolin και Moussaka, Αλιξ, Άλφα, Αμπραφαξ (που αυτά τα έχει η ίδια η Πρωτοπορία προφανώς. όρα Φιλαράκια), Αχιλλέας Ταλόν (που έχει να βγει από το 2003), Βαλεριάν, Βάσκο, Βίκτορ Σάκβιλ, Ελ Νίνιο, Ιζνογκουντ, Ιωάννης Πιστολέ, Κάλαχαν, Χανς, Κόττον Κιντ, Λεονάρντο, Μαθητής Κασκαρίκας, Μακ Κόυ, Με Τέσσερα Χέρια τ.1 (ακόμα περιμένω τον 2ο και τελευταίο), Μπερνάρ Πρινς, Μπουλ και Μπιλ, Μπρους Χόκερ, Ντικ Χέρισον, Ντόγκιγκαρντ, Μπιγκλς διηγείται, Ούμπα-Πα, υλικό από Bilal/Pierre Christin, Πριν το Ινκαλ (τ.2 μόνο. ο 1 εξαντλημένος. οι άλλοι δεν βγήκαν), Τζίπσυ, Τζόναθαν Κάρτλαντ, Τιτεφ, Διαφθορείο των Μουσών, Ινκαλ, Υποσμηναγός ΜακΦλάι, Φανούρης Άπλας (... υπάρχουν ακόμα κομμάτια?...) Φιλιπ και Φράνσις, Ωρίων. Θα εκπλαγώ εάν έχουν ακόμα δικαιώματα στα περισσότερα από αυτά (που φαντάζομαι ότι υπήρχαν στον πάγκο). Αλλά να επαναλάβω ότι άνετα όποιος το είπε μπορεί να είχε στο μυαλό του τις "σημαίες". Την Αγία Τριάδα των BD, κανά Pratt, κανά Bilal. :) Δεν είμαστε και τόσοι πολλοί αυτοί που έχουμε και τα υπόλοιπα :) (εάν ήμασταν πολλοί, θα έβγαζαν κι άλλα από δαύτα :) ) Και νταξ. Δεν καίγομαι και για δαύτα για να πω την αμαρτία μου :) Υπάρχουν και πιο σύγχρονα BD. Που βγαίνουν στα αγγλικά βέβαια... που έτσι, που γιουβέτσι... :) αλλά όπως είπα. κουβέντα κολλημένων να γίνεται :D Και εγώ, ο φανατικός, ακόμα δεν έχω πάρει κάποια από τα πιο πρόσφατα BD που έχουν βγάλει. Θααααα τα πάρω τα ΛΛ λχ. Σε κάποια φάση. (άμα βέβαια ήταν κάποιο καινούργιο του Fabien Nury που δεν έχω διαβάσει ακόμα στα αγγλικά... εκεί θα είχα ήδη πάει :D αλλά... ένα το χελιδόνι (ή και ένατο χελιδόνι))

 

(γ) όπως κοίταζα χθες το τι βγήκε από το 2008 και δώθε, πρόσεξα πως το προτελευταίο Μπλούμπερρι είχε βγει το 2007. Μετά έβγαλαν ένα πέρυσι. 10 χρόνια μετά. Αυτομάτως το μυαλό μου πήγε σε ένα "ρε λες να το έβγαλαν γιατί τελείωναν τα δικαιώματα και ήθελαν να τα ανανεώσουν?" Τώρα ακούω για Θόργκαλ. Το τελευταίο ήταν η Λύκαινα (#16). Είχε βγει το 2006. 12 χρόνια... Πάει κομματάκι περίπατο το σκεπτικό μου "10 χρόνια, τελειώνουν δικαιώματα, βγάζουμε". Ή να είχε γίνει κάτι/κάπως το 8 και τώρα να φτάνουμε στη 10ετια? (έχω την αίσθηση πως αυτά τα συμβόλαια γίνονται για 10 χρόνια. Την αίσθηση λέω :) Δεν ξέρω :) )

 

ξαναλέω :) κουβέντα να γίνεται :) ότι είναι να βγάλουν, ας το βγάλουν και ας πάει καλά για να βγάλουν κι άλλα :) Ταλόν δεν βρίσκω στη lingua franca. Αλλά ανήκω στη μειοψηφία :) Οι περισσότεροι (από όσους έστω κάνουν "βαβούρα") δεν τον εκτιμούν όσο εγώ :)

 

:cheers5:

  • Like 15
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  839
  • Reputation:   6490
  • Achievement Points:  852
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3619 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

Αφού θα ξαναπάς και από ότι είδα έχεις το θάρρος να ρωτήσεις ριψοκίνδυνα πράγματα:

 

Γιατί βγάλανε πριν 6-7 χρόνια (στην αρχή της κρίσης) τα σκληρόδετα Αστερίξ, Λούκυ Λουκ και Τεντεν. Ποια η λογική μιας τέτοιας απόφασης από την στιγμή που εκκρεμούσαν (και κάποια ακόμα εκκρεμούν) άλλες σειρές από το εξωτερικό;

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55404
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

(β) Πιθανολογώ πως η απάντηση "για όλα όσα βλέπεις" ενόσω υπάρχει Γιακαρί και Μαρσουπιλαμί στον πάγκο ήταν generic και "άντε να ξεμπερδεύουμε". Δεν φαντάζομαι να τα έχουν. Δεν λέω ότι είπαν ψέμματα εσκεμμένα. Απλώς φαντάζομαι πως ήταν τίγκα σε Αστερίξ, ΛΛ, ΤενΤεν και Κόρτο, οπότε ποιος μπιπ 2-3-4-5 τίτλους που τους θυμάται μόνο η γερουσία :)

 

Νομίζω ότι κυριολεκτούσε: Όσο έχουν τα δικαιώματα, έχουν δικαίωμα να πουλάνε τα συγκεκριμένα τεύχη σαν Μαμούθ, κι αυτό ίσχυε μόνο για όσα είχαν στον πάγκο. 

 

Μόλις χάσουν τα δικαιόματα, έχουν ακόμα 1 έτος για να πουλήσουν το στοκ. Μετά πολτοποίηση. Το Ντύλαν Ντογκ π.χ. που μου είπε συγκεκριμένα ότι δεν έχουν πια τα δικαιώματα, δεν το είχαν στον πάγκο. Η πρωτοπορία όμως μπορεί να έχει το στοκ από παλαιά και φυσικά δεν της απαγορεύεται να το πουλήσει, όπως απαγορεύεται στην Μαμούθ.

 

Επίσης μου είπαν για το Ποιος Σκότωσε τον Λούκυ Λουκ ότι έγινε λάθος από τους ξένους που το έδωσαν στην πρωτοπορία γιατί θεωρούσαν ότι δεν ήταν Λούκυ Λουκ. Η Μαμούθ διαμαρτυρήθηκε γι'αυτό και της ζήτησαν και συγνώμη, αλλά ήταν πλέον αργά.

 

Μου είπαν κάτι για τα υπερηρωικά που δεν το είχα ξανακούσει. Το "Ο Άνθρωπος Αράχνη" όχι μόνο δεν πήγε άσχημα στις πωλήσεις του (όπως νόμιζα) αλλά ήταν και σε ανοδική πορεία.

 

Όμως το 1994 η Marvel τους ζήτησε να υπογράψουν νέο συμβόλαιο με πολύ μεγαλύτερο κέρδος για την Μάρβελ και αυτό δεν μπορούσε να το δεχθεί η Μαμούθ γιατί διαφορετικά θα κινδύνευαν και π.χ. η εταιρία του Αστερίξ όταν μάθαινε ότι έκαναν τέτοιο συμβόλαιο με την Μάρβελ να τους έλεγαν "αφού κάνατε τέτοια συμφωνία με αυτούς, να κάνετε το ίδιο και με μας" και γι'αυτό σταμάτησε μαχαίρι η παραγωγή των υπερηρωϊκών από τη Μαμούθ.

 

Για το ενδεχόμενο να ξαναβγάλουν υπερηρωϊκά μου απάντησαν ότι "πλέον δεν θα είχε νόημα"

 

@Paris: Θα τους ρωτήσω γι'αυτό που είπες, όπως και για ότι άλλο μου ζητήσετε.

Επεξεργασία από constantinople
  • Like 16
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32412
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Από τα Λούκυ Λουκ έβγαλαν την αρίθμηση γιατί έτσι κάνουν και οι ευρωπαίοι εκδοτικοί οίκοι, δεν βάζουν πια νούμερα στα τεύχη.

 

Στη Γαλλία νομίζω ανέκαθεν δεν είχαν αρίθμηση στο εξώφυλλο.

Αλλά οι Άγγλοι έχουν και τη διατηρούν.

Προσωπικά πάντως δεν με χαλάει η απουσία αρίθμησης απ΄τα καινούρια της ΜΑΜΟΥΘ, αλλά το κίτρινο πλαίσιο.

 

Επ΄ευκαιρία να και το εξώφυλλο της αγγλικής έκδοσης της Γης της Επαγγελίας που θα κυκλοφορήσει η cinebook τον Αύγουστο :)

post-31613-0-43592600-1497034204.txt

 

 

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Ώπα. Μυστήριες κουβέντες :) Η Πρωτοπορία, απ'όσο έχω καταλάβει, έχει ανύπαρκτο στοκ γενικώς. Έχει κάποια κομμάτια στα βιβλιοπωλεία της, αλλά όταν παραγγέλνεις κάτι, συνήθως πάνε στον εκδότη (τον όποιο εκδότη), το αγοράζουν και στο στέλνουν. Γι'αυτό λχ στο Άλφα #4 λένε "διαθέσιμο σε 2-5 εργάσιμες". Το Άλφα 4 είχε βγει το 2001. 16 χρόνια μετά λοιπόν έχουν ακόμα τα δικαιώματα? (ας μη σταθούμε στο σενάριο "μπορεί να μην το έχει παραγγείλει κάποιος από την Πρωτοπορία, οπότε η Πρωτοπορία δεν ξέρει ότι έχει εξανλτηθεί. Είναι πολλά κόμικ τέτοιας υφής). 

 

Ακόμα χειρότερα όμως, πρώτη φορά ακούω δήλωση της υφής "άμα χάσεις τα δικαιώματα, τότε πρέπει να πολτοποιήσεις το στοκ σου". Προσωπικά το "δικαιώματα" το έχω καταλάβει ως 

1. κάνω συμβόλαιο για να βγάλω ένα τεύχος της σειράς τάδε σε τόσα κομμάτια. 

2. έχω "καπαρωμένα" τα δικαιώματα για να βγάλω και τα υπόλοιπα τεύχη της σειράς για ένα χ χρονικό διάστημα. 

3. Εάν περάσει αυτό το χρονικό διάστημα, χωρίς να κάνω νέο συμβόλαιο για να βγάλω κι άλλα κομμάτια αυτού του τεύχους ή για να βγάλω άλλο τεύχος αυτής της σειράς, τότε χάνω τα δικαιώματα. Αλλά αυτό το "χάνω τα δικαιώματα" σημαίνει απλώς πως κάποιος άλλος μπορεί να βγάλει τεύχη της σειράς (και πιθανότατα ακόμα και το τεύχος που έχω ήδη βγάλει εγώ).

 

Είσαι 100% σίγουρος για αυτό το "έτσι και χάσουν τα δικαιώματα θα πρέπει να πολτοποιήσουν το στοκ σε ένα χρόνο"??????

 

===

Ερώτηση #3

 

Τις αποφάσεις για το τι βγαίνει τις παίρνει ο Κουτρουλάρης, ο Τσίτσοβιτς, κάποιος από τη διάδοχη κατάσταση ή κάποιος άλλος?

 

Ερώτηση #4

 

Αυτός ή αυτοί που παίρνουν τις αποφάσεις παρακολουθούν τους νέους τίτλους που βγαίνουν στη Γαλλία ή απλώς "αυτό ξέρουμε, αυτό εμπιστευόμαστε"?

 

και εάν τις παρακολουθούν.

Δεν έχουν βγάλει κάτι σε σενάριο είτε Fabien Nury, είτε Dorisson ή σε σχέδιο είτε Delaby, είτε Jeremy ή από σειρές όπως το Largo Winch διότι δεν τους αρέσει? διότι είναι πανάκριβα? διότι θεωρούν ότι δεν θα έχουν ανταπόκριση από το ελληνικό κοινό? κάτι άλλο? :)

 

(καίρια υποσημείωση. Αυτό δεν είναι καρφί. Η ερώτηση πάει σε αυτούς διότι αυτοί έχουν ξεμείνει να ασχολούνται σοβαρά με BD. Στην τελική, όποιος φούστης έχει τα αρτίδια, ας πάει να τα βγάλει αυτός :) τόνοι οι τίτλοι που μου έμαθε η Μαμούθ και συνεχίζω να παραμένω ευγνώμων για αυτό :) Έβγαλαν άλλοι Delaby, Miralles, Marini και έτσι όπως τα κάνανε, τους κλαίει η μάνα τους στο μνήμα1:) πρέπει να επαναλαμβάνω και τα κατ'εμέ αυτονόητα... :) )

 

:cheers5:

 

1 Kurdy είσαι γίγαντας λέμε! Μόλις συνειδητοποίησα πως και τα 3 ήταν Dufaux. Ρε είσαι γι-γα-ντας.&_ :cool:

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3749 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αυτό με τα δικαιώματα δεν πρέπει να ισχύει (τουλάχιστον στο σύνολο) αφού τρανταχτό αντιπαράδειγμα ήταν το sincity. Όταν τα πήρε η anubis, τα 6 της Μαμούθ μια χαρά τα έδινε παντού.

 

Γενικά οι απαντήσεις από τον πάγκο της μαμουθ έχουν τόση αξιοπιστία όση και οι μαμάδες που λένε πως θα έρθει ο μπαμπούλας εάν δεν φας το φαγητό σου.

 

Αν θες constantinople μπορώ να απαντήσω εγώ αντί για αυτούς, έχω μεγαλύτερες πιθανότητες να πέσω μέσα.

 

Π.χ. Ρωτάω και απαντάω εγώ:

Ερώτηση: Γιατί δεν έχετε ένα site της προκοπής;

Απάντηση: Γιατί έχουμε ένα κάρο έτοιμα κομικς που δεν έχουν εκδοθεί ακόμα και δεν έχουμε χώρο στον υπολογιστή να φτιάξουμε καλύτερο site.

Επεξεργασία από totally_wired
  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55404
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Θα τους ρωτήσω! :)

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55404
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

 

Είσαι 100% σίγουρος για αυτό το "έτσι και χάσουν τα δικαιώματα θα πρέπει να πολτοποιήσουν το στοκ σε ένα χρόνο"??????

 

 

Ναι το είπε ξεκάθαρα. Γι'αυτό κοιτούν να ξεφορτωθούν το στοκ πριν περάσει ο χρόνος πουλόντας το αλλού.

 

Τώρα αν υπάρχουν τρόποι να παρακαμφθεί αυτή η απαίτηση, π.χ. να το δώσουν σε κάποια αποθήκη που μπορεί να συνεχίσει την διανομή αντί της Μαμούθ, αυτό δεν το ξέρω.

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5843
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  316
  • Reputation:   1204
  • Achievement Points:  316
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5775 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

κατι τελευταιο ρωτα τους

 

την εκδοση ο τεντεν και οι σοβιετ για ποτε προοριζουν να την βγαλουν εγχρωμη?

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3749 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

κατι τελευταιο ρωτα τους

 

την εκδοση ο τεντεν και οι σοβιετ για ποτε προοριζουν να την βγαλουν εγχρωμη?

 

Ξεκίνα

 

2039_CARIOCA-MARKADOROI.jpg

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ώπα. Μυστήριες κουβέντες :) Η Πρωτοπορία, απ'όσο έχω καταλάβει, έχει ανύπαρκτο στοκ γενικώς. Έχει κάποια κομμάτια στα βιβλιοπωλεία της, αλλά όταν παραγγέλνεις κάτι, συνήθως πάνε στον εκδότη (τον όποιο εκδότη), το αγοράζουν και στο στέλνουν. Γι'αυτό λχ στο Άλφα #4 λένε "διαθέσιμο σε 2-5 εργάσιμες". Το Άλφα 4 είχε βγει το 2001. 16 χρόνια μετά λοιπόν έχουν ακόμα τα δικαιώματα? (ας μη σταθούμε στο σενάριο "μπορεί να μην το έχει παραγγείλει κάποιος από την Πρωτοπορία, οπότε η Πρωτοπορία δεν ξέρει ότι έχει εξανλτηθεί. Είναι πολλά κόμικ τέτοιας υφής). 

 

Ακόμα χειρότερα όμως, πρώτη φορά ακούω δήλωση της υφής "άμα χάσεις τα δικαιώματα, τότε πρέπει να πολτοποιήσεις το στοκ σου". Προσωπικά το "δικαιώματα" το έχω καταλάβει ως 

1. κάνω συμβόλαιο για να βγάλω ένα τεύχος της σειράς τάδε σε τόσα κομμάτια. 

2. έχω "καπαρωμένα" τα δικαιώματα για να βγάλω και τα υπόλοιπα τεύχη της σειράς για ένα χ χρονικό διάστημα. 

3. Εάν περάσει αυτό το χρονικό διάστημα, χωρίς να κάνω νέο συμβόλαιο για να βγάλω κι άλλα κομμάτια αυτού του τεύχους ή για να βγάλω άλλο τεύχος αυτής της σειράς, τότε χάνω τα δικαιώματα. Αλλά αυτό το "χάνω τα δικαιώματα" σημαίνει απλώς πως κάποιος άλλος μπορεί να βγάλει τεύχη της σειράς (και πιθανότατα ακόμα και το τεύχος που έχω ήδη βγάλει εγώ).

Έχει ξαναφερθεί ανάλογη περίπτωση σίγουρα εδώ μέσα και σαφώς σε μιλητό με διάφορους εκδότες που έχουμε μιλήσει. Αλλά φυσικά και πάει ανάλογα με το συμβόλαιο που έχουν κάνει και δεν ισχύει πάντα. Σίγουρα πάντως το να έχει ο παλιός εκδότης στοκ και να το διαθέτει ενώ προσπαθεί να χτίσει κοινό ο νέος εκδότης, κρίνεται αθέμιτος ανταγωνισμός και πλέον το προσέχουν περισσότερο οι κάτοχοι δικαιωμάτων τα τελευταία χρόνια σε σχέση με το Π.Χ. (Προ χιλιετίας).

 

Η πρωτοπορία επίσης είναι μυστήριο τρένο. Δείχνει να έχει πολύ στοκ από παλιούς τίτλους αλλά στα καινούργια προμηθεύονται με το σταγονόμετρο. Αλλά επίσης δείχνει - μαζί με την Πολιτεία - να αγοράζουν στοκ που θέλουν να ξεφορτωθούν οι εκδότες.

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.