Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέες κυκλοφορίες από την ΜΑΜΟΥΘ ΚΟΜΙΞ (2017-2018)


Laz33

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

οι μισθοί είναι τελείως διαφορετικοί με τους δικούς μας αυτή την 

 

 

Και εδώ και έξω υπάρχουν καλοί και κακοί μισθοί. Δεν είναι επιχείρημα αυτό. Αλλιώς κάνε τη σύγκριση σου. Πόσο κάνει ένα εισιτήριο μετρό ή πόσο κάνει ένα κουτάκι αναψυκτικό. Η Μαμούθ πουλάει φθηνά και βγάζει αξιοπρεπέστατες εκδόσεις με σχετικά καλές μεταφράσεις όπως και να το δεις.

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 542
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

άσχετο.. βασικά μπορούμε να το κάνουμε και ξεχωριστό θέμα αλλά μιας και αναφέρθηκε..

 

πιστεύω ότι τα κόμικς είναι από τα πιο φθηνά χόμπι.. γιατί τα χόμπι πάνε "παρεα" με τα έξοδα.. πχ μπορείς να αγοράσεις και 1-2ε τευχακι

και να σου φύγει η κάψα.. κάτι που με άλλα χόμπι άπλα ξεκινάς με πολλά παραπάνω $$$ για το οτιδήποτε

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30681
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  41
  • Reputation:   299
  • Achievement Points:  41
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3360 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Δεν χρειάζεται να ζητήσεις συγγνώμη,κουβέντα κάνουμε για κάτι που μας αρέσει.

 

Δεν γνωρίζω το καθεστώς που επικρατεί στην Μαμουθ και αν όντως βγάζουνε κάτι από όλο αυτό,(φαντάζομαι πως έστω και λίγα θα βγάζουνε)σχολιάζω καλοπροαίρετα (γιατί τους στήριξα με την αγορά μου ενώ θα μπορούσα πολύ απλά να μην το πάρω) ότι σαν τελική τιμή μπορεί να θεωρήθει κάπως αλμυρή τη στιγμή που σε πολλές δουλειές εξω το μεροκάματο είναι κοντά στα 15ευρω και αν είναι και καλοπληρωτής ο εργοδότης.

 

Ας αφήσουμε την Μαμουθ,ας πούμε είμαστε οπαδοί μιας χ-ψ ομάδας και η τιμή του εισιτηρίου είναι 20-30ευρω,ο κόσμος θα μαζευτεί στα δυνατά παιχνίδια και στα υπόλοιπα δεν θα πάει,όχι γιατι δεν θέλει να βλέπει την ομάδα του,αλλά γιατί δεν είναι και εύκολο να δίνει κάθε Κυριακή τόσα χρήματα όση τρέλα και να κουβαλάει.Κάποιοι θα πάνε σε κάποιους άλλους όμως η ίδια η διοίκηση θα τους αποτρέψει με αυτή την πολιτική τιμών

 

Κάπως έτσι το σκέφτομαι και με τα κόμιξ που καλώς ή κακώς δεν είναι και τόσο της μόδας την στιγμή που μπορείς να βρεις πολλά από αυτά στο ιντερνετ.

 

υγ:τα παιδιά που έφτιαξαν το στορμ ας πούμε δεν πιστεύω ότι έβγαλαν κέρδος,το έκαναν απλά για την πολύ τρέλα που κουβαλάνε(ένα ακόμη ευχαριστώ σε αυτά τα παιδιά)

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Aν έβγαιναν Λούκυ Λουκ κάθε εβδομάδα ή κάθε μήνα, τότε ενδεχομένως να ήταν λίγο τσιμπημένη τιμή τα 5.30€.
Aλλά με μέσο όρο 1 τεύχος στα 2 χρόνια, η τιμή είναι μια χαρά προσιτή σε όλους, ειδικά αν αναλογιστούμε την αρκετά καλή ποιότητα της έκδοσης.


Πολλοί παραπονιούνται για τις τιμές και την ακρίβεια στη χώρα μας, αλλά δεν τους βλέπω να κόβουν ή έστω να περιορίζουν τα τσιγάρα τους, τις βόλτες τους και τη φραπεδιά τους :)

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  838
  • Reputation:   6486
  • Achievement Points:  851
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3618 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παιδιά το έχω ξαναπεί και αλλού και θα τα ξαναπώ και εδώ και ας γίνομαι κουραστικός και ας επαναλαμβάνομαι συνέχεια.

 

Η ΜΑΜΟΥΘ πουλάει πάρα πολύ φθηνά και ΠΑΝΤΑ πούλαγε πάρα πολύ φθηνά.

Και το λέω αυτό ξέροντας από κόστος χαρτιού, έξοδα τυπογραφείου κλπ στην Ελλάδα.

 

 

Ακόμα και αν δεν ξέρει κάποιος από κόστος έκδοσης, κλπ, το τάλιρο που κοστίζει ένα τεύχος είναι ΠΑΜΦΘΗΝΟ, αν σκεφτούμε ότι έχουμε ένα από τα υψηλότερα κόστη διαβίωσης στην Ευρώπη σε βασικά είδη διατροφής (γάλα, ψωμί), ενώ αντίθετα τα κόμικς είναι χόμπι και άρα πρέπει να τα σκας αναγκαστικά.

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Η ποιότητα των εκδόσεων της έχει βελτιωθεί νομίζω αν κρίνω τα δύο τελευταία Λούκυ που έχει βγάλει, αυτό είναι καλό. Η τιμή μπορεί να φαίνεται υψηλή αν την συγκρίνεις με ένα τεύχος του Μίκυ Μάους (στα 1,90€ ανά εβδομάδα) ή χαμηλή αν σκεφτείς όλη την πορεία που απαιτείται για να εκδοθεί ένας ξένος και δημοφιλής τίτλος στην χώρα μας (δικαιώματα, μεταφραστής, τιράζ, κλπ) αλλά και την συγκρίνεις σαν έκδοση με άλλα πράγματα (π.χ. 100% Ελληνικές εκδόσεις ακόμη και με σπόνσορες). Προσωπικά είμαι περισσότερο για τα συγκεκριμένα ότι είναι λίγο πολύ τίμια συμφωνία μεταξύ εκδότη, καταστημάτων, αναγνώστη παρά στο ότι είναι ακριβή. Νομίζω ότι το τίμημα να συνεχίσουμε να έχουμε τον Λούκυ Λουκ και τον Αστερίξ στην χώρα μας, τα παλαιά τους σαν επανέκδοση για τους νέους αναγνώστες αλλά και τα νέα προσφάτως εκδοθέντα στο εξωτερικό άλμπουμ τους, τα 5€ πάνω κάτω (βαλε κάτι, κόψε κάτι) είναι αποδεκτά από εμένα. Επίσης, δεν υπάρχει λόγος να πληρώνετε 5,30€ εάν μπορείτε να το βρείτε στα 4,00€ (ακόμη κι αν μαζί θα πληρώσετε κάτι επιπλέον για να αγοράσετε και άλλα αξιόλογα κόμικς) αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα.

 

Τέλος όπως αναφέρθηκε παραπάνω, ο καθένας κρίνει με την τσέπη του και φυσικά κανείς άλλος δεν μπορεί να του κάνει κουμάντο στις αγορές του ή να του πει αν κάτι είναι ακριβό ή φθηνό για αυτόν. Αλλά εδώ προσπαθούμε να κρίνουμε γενικά αν κάποια έκδοση είναι ακριβή, φθηνή ή τίμια. Η δικιά μου τσέπη που δεν ξοδεύει σε καφέ, ποτά, τσιγάρα και ξενύχτια (όχι ότι άμα γουστάρεις είναι κακά και αυτά, δικαίωμα σου φίλε αναγνώστη αλλά μην γκρινιάζεις μετά για τον νεό Λούκυ), ευχαρίστως να δώσει τα χρήματα αυτά για ένα κόμικ που ξέρω ότι θέλω και μου αρέσει, ενώ επιπλέον θα μείνει και στην βιβλιοθήκη μου να με περιμένει για όταν θελήσω ξανά να το χαρώ (εκτός κι αν είναι μούφα σαν το #32).

Επεξεργασία από Yoshimitsu
  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Η δικιά μου τσέπη που δεν ξοδεύει σε καφέ, ποτά, τσιγάρα και ξενύχτια (όχι ότι άμα γουστάρεις είναι κακά και αυτά, δικαίωμα σου φίλε αναγνώστη αλλά μην γκρινιάζεις μετά για τον νεό Λούκυ)

Εννοείται ότι δεν είναι κακό και δεν εννοούσα αυτό στο πάνω μου σχόλιο.

Αυτό που είπες κι εσύ εννοούσα.

Γκρινιάζουμε για την ακρίβεια(γενικά μιλάω, όχι για τον Μπίχλα) και μας φαίνεται υψηλή η τιμή του Λούκυ Λουκ, αλλά τα 5€ για τσιγάρα, τα 3€ για καφεδάκι ή τα 7-8€ για ποτό τα δίνουμε σχεδόν κάθε μέρα(που αναλογικά με το κόστος παραγωγής, εκεί έχουμε πολύ μεγαλύτερο πιάσιμο κ@λου σε σχέση με τα κόμικς).

 

Τα 5€ για τέτοια ποιότητα έκδοσης είναι μια χαρά τιμή. Και ξαναλέω, δεν βγαίνει κάθε εβδομάδα ΛΛ ή κάθε μήνα.

Η αγγλική cinebook τα έχει γύρω στα 8€ και σε κατώτερη ποιότητα πλέον σε σχέση με τα τελευταία της Μαμούθ.

Ακόμα κι εγώ, που όπως ορισμένοι θα έχουν καταλάβει είμαι περίεργος σε κάποια θέματα, θεωρώ αρκετά καλή τιμή τα 5.30€.

 

btw τη Γη της Επαγγελίας την παράγγειλα απ΄το public στα 3.82€ :)

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31795
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  6
  • Reputation:   59
  • Achievement Points:  6
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2724 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Πάντως εγώ αγοράζοντας και τα δύο καινούργια Λούκυ Λουκ βλέπω ότι η ποιότητα της εκτύπωσης είναι καλύτερη. Με πειράζει κάπως που άλλαξε το πλαίσιο στο εξώφυλλο και η έλλειψη αρίθμησης. Θα μπορούσαν να κρατήσουν το παλίο concept με το νέο υλικό στο εξώφυλλο. Επίσης, για όσους το πρόσεξαν στου τεύχος οι Ντάλτον Θείοι στο τελευταίο φύλλο έχει τα τεύχη αναλυτικα που παλιά ήταν στο πίσω μέρος κάτι το οποίο είναι θετικό κατά την δική μου άποψη. Δυστυχώς στο τεύχος η Γη της Επαγγελίας δεν υπάρχει καν αυτό το φύλλο. Όσο για την τιμή, πράγματι υπάρχει συνεχής ανατίμηση αλλά και πάλι η τιμή είναι προσιτή. Και εγώ θυμαμαι τεύχη με 800 δραχμές ή 3 εύρω αλλά έτσι όπως έχει η κατάσταση να βγαίνει ένα τεύχος ανά 1-2 χρόνια δεν θεωρώ ότι 5€ είναι τόσο τραγική τιμή.

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Σας εχω πολλά και σημαντικα νεα οσον αφορα την εκδοση του Λουκυ, απο υπαλληλο της Μαμουθ, τα οποια "απεσπασα" κατα τη διαρκεια του Con. Εμ τι νομιζατε, οτι καθομουν απραγος τις ωρες που περιμενα στην αναμονη για το σκιτσο απ τον Achde? Το θεμα ειναι οτι ηταν παρα πολλα νεα, τοσα πολλα που σιγα μην τα θυμηθω ολα τωρα. Σταδιακα ισως θα μου ρχονται.

Παμε να δουμε τι θα ανασυρω τωρα:

 

1. Η μη υπαρξη αριθμησης στα 2 νεα Λουκυ Λουκ, δεν ηταν ευθυνη της μαμουθ. Ηταν απαιτηση των Γαλλων. Επειδη, στη σειρα Λουκυ Λουκ εμπλεκονται και τα 3 Λουκυ Κιντ, η Γαλλικη εταιρεια απαιτησε να μη βγαινουν με αριθμηση πλεον, γιατι ειναι κατι λανθασμενο κατ αυτους. Οπότε, ολο το φταιξιμο στους Γαλλους.

 

2. Η υπαρξη του νεου κιτρινου πλαισίου, και η σμίκρυνση της εικονας του εξωφυλλου, και παλι δεν ειναι ευθυνη της μαμουθ, αλλά των Γαλλων. Απ τη συνεργασια της μαμουθ με το Εθνος και μετα, οι Γαλλοι απαιτησαν να βγαινουν πλεον τα νεα Λουκυ Λουκ με αυτο τον τροπο και αυτη την εμφανιση, ωστε να χτιστει μια ομοιομορφια. Οπότε... παλι οι Γαλλοι τη μ@@@@@α.

 

3. το σαγρέ χαρτι τελειωσε για τις εκδοσεις τους, και συνεπως και για εμας ως πελατες, οχι απο επιλογη τους. Αλλά σταματησε να εισαγεται στη χωρα μας, με αποτελεσμα να μη μπορουν πια να το βρουν. Στη συνεχεια, η εταιρεια περασε σε μια μεταβατικη κατασταση, όπου δοκιμαζε διαφορες ποιοτητες χαρτιου, για να δει πού θα κατασταλαξει. Αυτο ειχε ως αποτελεσμα τα κακα μαντατα που ειχαμε στα 2 τευχη προ των καινουριων (79 και 80) για τα οποια εχουμε αναφερει πολλάκις για τη χαμηλη ποιοτητα χαρτιου. Το δοκιμασαν, δεν τους βγηκε. Τωρα εχουν πια καταληξει στο τωρινο χαρτι, το οποιο ειναι και εξαιρετικο συν τοις αλλοις, κατα κοινη και γενικη ομολογια.

 

*fun fact , το σαγρε χαρτι ηταν το φτηνοτερο χαρτι ολων οσων δοκιμασαν ποτέ, και ειναι αυτο που δε βρισκουν τωρα. Τραγικο, δε συμφωνειτε?? :P

 

4.  Σε κανα μηνα more or less, θα βγει και νεο Λουκυ Λουκ! Θα ειναι το 3ο Λουκυ Κιντ που δεν εχει δημοσιευτει στη χωρα μας, και ετοιμαζεται! Μιλαμε για παραγωγη τελευταια, οχι αστεια. Η Μαμουθ ηταν κοντα στο λουκετο πριν καποιο διαστημα, αλλά τωρα ξανα πηρε τα πανω της σχετικά.

 

5. Στο θεμα επανεκδοσης παλαιών τευχων Λουκυ Λουκ με τη νεα πια εμφανιση, ή εξαντλημενων τευχων Λουκυ Λουκ, η απαντηση ειναι η εξης: πιο πιθανο ειναι να αγοραστει το στοκ απο το Εθνος για οσα τευχη κυκλοφορησαν μεσω αυτου, παρα να τα επανεκτυπωσουν. Για οσα δεν κυκλοφορησαν μεσω Εθνους, τοτε ισως τα επανεκτυπωσουν, βασιζομενοι και στο ποια ειναι εξαντλημενα και ποια οχι.

 

6. Η Γη της Επαγγελιας δεν εχει τελευταια σελιδα με ολα τα τευχη της σειρας, οπως εχουμε συνηθισει, για το γνωστο λογο οτι πρεπει η εκτυπωση να πηγαινει βασει συγκεκριμενων σελιδων για το τυπογραφειο.

 

 

Αυτα σε πρωτη φαση, οτι αλλο μου ερθει θα επαναποσταριστεί. Παραπονο δεν πιστευω να εχετε :PPP:

 

:beer:

  • Like 31
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

 

4.  Σε κανα μηνα more or less, θα βγει και νεο Λουκυ Λουκ! Θα ειναι το 3ο Λουκυ Κιντ που δεν εχει δημοσιευτει στη χωρα μας, και ετοιμαζεται! Μιλαμε για παραγωγη τελευταια, οχι αστεια. Η Μαμουθ ηταν κοντα στο λουκετο πριν καποιο διαστημα, αλλά τωρα ξανα πηρε τα πανω της σχετικά.

 

5. Στο θεμα επανεκδοσης παλαιών τευχων Λουκυ Λουκ με τη νεα πια εμφανιση, ή εξαντλημενων τευχων Λουκυ Λουκ, η απαντηση ειναι η εξης: πιο πιθανο ειναι να αγοραστει το στοκ απο το Εθνος για οσα τευχη κυκλοφορησαν μεσω αυτου, παρα να τα επανεκτυπωσουν. Για οσα δεν κυκλοφορησαν μεσω Εθνους, τοτε ισως τα επανεκτυπωσουν, βασιζομενοι και στο ποια ειναι εξαντλημενα και ποια οχι.

4. To νέο Λούκυ Κιντ θα μετράει πάλι για Λούκυ Λουκ ?

Δεν συμβαίνει αυτό στη γαλλική έκδοση. Μόνο τα 2 πρώτα μετράνε.

Βέβαια κι αυτά κακώς κατ΄εμέ. Όλα τα Λούκυ Κιντ έπρεπε ν΄αποτελούν ξεχωριστή σειρά.

 

5. Όσα επανεκτυπώσουν θα έχουν το καινούριο format ? Εξώφυλλο με πλαίσιο και χοντρές ιλουστρασιόν σελίδες μέσα ?

 

 

 

Κι ένα νέο από μένα από συνομιλία μου μαζί τους πριν λίγες μέρες στο fb.

Τα ΤενΤεν από Σεπτέμβριο θα ξεκινήσουν να επανεκδίδονται :)

Επεξεργασία από laz33
  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

4. To νέο Λούκυ Κιντ θα μετράει πάλι για Λούκυ Λουκ ?

Δεν συμβαίνει αυτό στη γαλλική έκδοση. Μόνο τα 2 πρώτα μετράνε.

Βέβαια κι αυτά κακώς κατ΄εμέ. Όλα τα Λούκυ Κιντ έπρεπε ν΄αποτελούν ξεχωριστή σειρά.

 

5. Όσα επανεκτυπώσουν θα έχουν το καινούριο format ? Εξώφυλλο με πλαίσιο και χοντρές ιλουστρασιόν σελίδες μέσα ?

 

 

 

Κι ένα νέο από μένα από συνομιλία μου μαζί τους πριν λίγες μέρες στο fb.

Τα ΤενΤεν από Σεπτέμβριο θα ξεκινήσουν να επανεκδίδονται :)

4) Λάθος κανεις. Τσεκαραμε εκεινη τη στιγμη τις γαλλικες εκδοσεις του JohnyMZ που εχουν τα περιεχομενα ολων των εκδοσεων, και ειδαμε οτι και τα 3 τευχη Λουκυ Κιντ ειναι χωρισμενα , απο τη σειρα Λουκυ Λουκ, στα γαλλικα.

 

5) Ναι.

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Επίσης το σαγρέ χαρτί κατά τον Achde, είναι καταλληλότερο για την σειρά.

 

Τώρα, για αρκετές κακοτοπιές του παρελθόντος είναι υπεύθυνοι οι Γάλλοι που έχουν τον τελευταίο λόγο, όμως δεν γράφαμε τίποτα επειδή τα μαθαίναμε στην ζούλα. Αλλά τώρα που τα ακούσαμε και δημοσίως, τα γράφουμε εδώ μέσα. Όπως για παράδειγμα για το κίτρινο πλαίσιο στα καινούργια ευθύνεται εν μέρει το Έθνος επειδή ήθελε να τα βγάλει με ένα ξεχωριστό φορμάτ, και εν μέρει οι Γάλλοι που θέλησαν να υπάρχει ομοιομορφία ανάμεσα στις δύο εκδόσεις. Αν δεν τα άλλαζε το Έθνος, και αν δεν είχαν τέτοιο κόλλημα οι Γάλλοι, δεν θα βλέπαμε αυτήν την αλλαγή στην Μαμούθ.

  • Like 18
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9670
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

5. Στο θεμα επανεκδοσης παλαιών τευχων Λουκυ Λουκ με τη νεα πια εμφανιση, ή εξαντλημενων τευχων Λουκυ Λουκ, η απαντηση ειναι η εξης: πιο πιθανο ειναι να αγοραστει το στοκ απο το Εθνος για οσα τευχη κυκλοφορησαν μεσω αυτου, παρα να τα επανεκτυπωσουν. Για οσα δεν κυκλοφορησαν μεσω Εθνους, τοτε ισως τα επανεκτυπωσουν, βασιζομενοι και στο ποια ειναι εξαντλημενα και ποια οχι.

Μόνο που η ράχη σε αυτά του Έθνους, σε αντίθεση με την κανονική σειρά (και τις 2 νέες εκδόσεις), διαβάζεται από πάνω προς τα κάτω.

 

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες! :beer:

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Στα γαλλικά τα τεύχη μετά το θάνατο του Μορρίς δεν ανήκουν στη σειρά Λούκι Λουκ, αλλά στη σειρά Lucky Luke d'apres Morris και Η Γη της Επαγγελίας είναι το Νο7.

 

Τι ελπίζω; Ότι οι ουρές όπου βρίσκονταν ο Ασντέ και η ανταπόκριση του κόσμου στον Λούκι Λουκ, ελπίζω να τους έδειξαν ότι εδώ υπάρχει ακόμα κοινό για τα BD, έστω και για τα κλασσικά. Αυτοί μας παράτησαν και όχι το αντίθετο. Στο χέρι τους είναι η σχέση να ξαναχτιστεί και αυτό γίνεται μόνο μέσω εκδόσεων. Μακάρι από τώρα να σκέφτονται τους επόμενους καλεσμένους.

  • Like 16
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Αυτα σε πρωτη φαση, οτι αλλο μου ερθει θα επαναποσταριστεί. Παραπονο δεν πιστευω να εχετε :PPP:

κανένα απολύτως! :D ωραίος! :cool:

 

:cheers5:

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Επίσης το σαγρέ χαρτί κατά τον Achde, είναι καταλληλότερο για την σειρά.

 

Ουδείς άσφαλτος. :)

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Αν κατάλαβα καλά θα πάρουν τα ΛΛ του Έθνους και θα τα πουλάνε για δικά τους?

Λίγο κουλό μου φαίνεται. Αυτά του Έθνους δεν έχουν μόνο τα γράμματα στη ράχη να διαβάζονται ανάποδα, αλλά και διαφορετική ποιότητα χαρτιού μέσα. Πιο λεπτό και πιο φθηνιάρικο.

 

Θα μπορούσε πάντως η ΜΑΜΟΥΘ να έχει το εξωφυλλο που έχουν τα σκληρόδετα, που και όμορφο είναι και πιστή αντιγραφή της γαλλικής έκδοσης.

Και βασικά γιατί να μην τα έβγαζε μόνο σκληρόδετα όπως τα γαλλικά;

Τα 8.80€ είναι βεβαια λίγο τσιμπημένη τιμή, αλλά με έκπτωση τα βρίσκεις στα 6.60€ που για την ποιότητα της έκδοσης τo θεωρώ ok :)

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55398
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Μην παραξενεύεσαι, το είχαν ξανακάνει όταν πήραν τα Τεντέν του Πατάκη και τα πουλούσαν για δικά τους με νέο εξώφυλλο.

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Αν αναφέρεσαι σε εμένα, αυτό που είπα, είναι πως οι Γάλλοι θέλουν να υπάρχει ομοιομορφία στις διάφορες ελληνικές εκδόσεις. Άρα ο νέος τύπος εξωφύλλου που χρησιμοποίησε το Έθνος, μπήκε και στην Μαμούθ ύστερα από απαίτηση των Γάλλων. Μιλάω μόνο για το εξώφυλλο, γι' αυτό και υπάρχουν διαφορές όπως τα γράμματα στην ράχη κλπ.

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31795
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  6
  • Reputation:   59
  • Achievement Points:  6
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2724 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

3. το σαγρέ χαρτι τελειωσε για τις εκδοσεις τους, και συνεπως και για εμας ως πελατες, οχι απο επιλογη τους. Αλλά σταματησε να εισαγεται στη χωρα μας, με αποτελεσμα να μη μπορουν πια να το βρουν. Στη συνεχεια, η εταιρεια περασε σε μια μεταβατικη κατασταση, όπου δοκιμαζε διαφορες ποιοτητες χαρτιου, για να δει πού θα κατασταλαξει. Αυτο ειχε ως αποτελεσμα τα κακα μαντατα που ειχαμε στα 2 τευχη προ των καινουριων (79 και 80) για τα οποια εχουμε αναφερει πολλάκις για τη χαμηλη ποιοτητα χαρτιου. Το δοκιμασαν, δεν τους βγηκε. Τωρα εχουν πια καταληξει στο τωρινο χαρτι, το οποιο ειναι και εξαιρετικο συν τοις αλλοις, κατα κοινη και γενικη ομολογια.

 

*fun fact , το σαγρε χαρτι ηταν το φτηνοτερο χαρτι ολων οσων δοκιμασαν ποτέ, και ειναι αυτο που δε βρισκουν τωρα. Τραγικο, δε συμφωνειτε?? :P

 

4.  Σε κανα μηνα more or less, θα βγει και νεο Λουκυ Λουκ! Θα ειναι το 3ο Λουκυ Κιντ που δεν εχει δημοσιευτει στη χωρα μας, και ετοιμαζεται! Μιλαμε για παραγωγη τελευταια, οχι αστεια. Η Μαμουθ ηταν κοντα στο λουκετο πριν καποιο διαστημα, αλλά τωρα ξανα πηρε τα πανω της σχετικά.

Επειδή ήταν το φθηνότερο υλικό δεν είναι τραγικο που δεν μπορούνε να το βρούνε πλέον. Μπορεί ο εισαγωγέας να μην εβγαζε μεγάλο κέρδος από αυτό το χαρτί λόγω μικρής του κατανάλωσης, που είναι και το πιθανότερο σενάριο.

 

Αν δείτε στο https://en.wikipedia.org/wiki/Lucky_Luke το 2011,2013,2015 βγήκαν 3 Λούκυ Κίντ. Θα βγει ένα από αυτά ή και τα τρία σε κάποιο χρονικό διάστημα το ένα με το άλλο; Κρίμα πάντως για τα κολλήματα των Γάλλων.

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Επειδή ήταν το φθηνότερο υλικό δεν είναι τραγικο που δεν μπορούνε να το βρούνε πλέον. Μπορεί ο εισαγωγέας να μην εβγαζε μεγάλο κέρδος από αυτό το χαρτί λόγω μικρής του κατανάλωσης, που είναι και το πιθανότερο σενάριο.

 

Αν δείτε στο https://en.wikipedia.org/wiki/Lucky_Luke το 2011,2013,2015 βγήκαν 3 Λούκυ Κίντ. Θα βγει ένα από αυτά ή και τα τρία σε κάποιο χρονικό διάστημα το ένα με το άλλο; Κρίμα πάντως για τα κολλήματα των Γάλλων.

εχουν βγει τα αλλα 2. Μενει το ενα να βγει, και αυτο θα βγει.

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  838
  • Reputation:   6486
  • Achievement Points:  851
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3618 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 Στην Γαλλιά έχουν βγει 5 Λούκυ Κιντ. 

 

Εδώ έχουν βγει τα 2 πιο παλιά της δεκαετίας του 90.

Επεξεργασία από Paris
  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Τι να σας πω ρε παιδια. Με την υπευθυνη της Μαμουθ, και τον Γιαννη (JohnyMZ) σε μια γαλλικη εκδοση που κοιταξαμε οι 3 μας, τα 3 Λουκυ Κιντ ειδαμε, εκ των οποιων τα 2 εκδοθηκαν ηδη και το τριτο ηταν αυτο που περιμενουμε προς εκδοση.

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12765
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  641
  • Reputation:   4140
  • Achievement Points:  641
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5026 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Επειδή ήμουν και εγώ με τα παιδιά όταν το κοιτούσαμε, οι τρεις τίτλοι που είχε στην κατηγορία Λούκυ Κιντ της γαλλικής έκδοσης του Γιάννη ήταν αυτοί που φαίνονται στην εικόνα. Νομίζω κιόλας ότι η υπεύθυνη που βρισκόταν εκεί έδειξε τον τίτλο που κυκλοφόρησε πιο πρόσφατα ως το ποιο θα είναι το επόμενο τεύχος. Γιάννη και Phantom(νομίζω ήσουν και εσύ) επιβεβαιώστε :P.  post-12765-0-71790800-1494541020_thumb.png

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

5 είναι τα Λούκυ Κιντ.

 

Το 1ο είναι το ομώνυμο, που έχει βγει απ´ τη ΜΑΜΟΥΘ και ως Λούκυ Λουκ νο71, το 2ο είναι το Οklahoma Jim(Λούκυ Λουκ νο72) και τα άλλα 3 είναι αυτά που ανέβασε ο Ironhide.

 

Η Μαμούθ θα βγάλει τωρα το L'Apprenti Cow-Boy, που είναι σε σκίτσο και σενάριο Achde. Τα 2 πρώτα ήταν απ´τους Pearce(σκίτσο) και Leturgie(σενάριο) :)

Επεξεργασία από laz33
  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31795
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  6
  • Reputation:   59
  • Achievement Points:  6
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2724 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

5 είναι τα Λούκυ Κιντ.

 

Το 1ο είναι το ομώνυμο, που έχει βγει απ´ τη ΜΑΜΟΥΘ και ως Λούκυ Λουκ νο71, το 2ο είναι το Οklahoma Jim(Λούκυ Λουκ νο72) και τα άλλα 3 είναι αυτά που ανέβασε ο Ironhide.

 

Η Μαμούθ θα βγάλει τωρα το L'Apprenti Cow-Boy, που είναι σε σκίτσο και σενάριο Achde. Τα 2 πρώτα ήταν απ´τους Pearce(σκίτσο) και Leturgie(σενάριο) :)

Νομίζω είχαν τρέξει και ένα διαστημα σαν αυτοτελή σειρά αλλά μετά αποφάσισαν να τα προσθέσουν στην κύρια έτσι; Όπως και να έχει θα περιμένουμε να δούμε τι θα γίνει.

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Νομίζω είχαν τρέξει και ένα διαστημα σαν αυτοτελή σειρά αλλά μετά αποφάσισαν να τα προσθέσουν στην κύρια έτσι;

μη νομίζεις :) όπως τα λες είναι :)

 

:cheers5:

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10056
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Κι εγώ τα έχω στην έκδοσή τους σαν αυτοτελή σειρά.

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Επειδή ήμουν και εγώ με τα παιδιά όταν το κοιτούσαμε, οι τρεις τίτλοι που είχε στην κατηγορία Λούκυ Κιντ της γαλλικής έκδοσης του Γιάννη ήταν αυτοί που φαίνονται στην εικόνα. Νομίζω κιόλας ότι η υπεύθυνη που βρισκόταν εκεί έδειξε τον τίτλο που κυκλοφόρησε πιο πρόσφατα ως το ποιο θα είναι το επόμενο τεύχος. Γιάννη και Phantom(νομίζω ήσουν και εσύ) επιβεβαιώστε :P.  attachicon.gifkid.png

 

Εκεί ήμουν που η κοπέλα από την Μαμούθ το έψαχνε μαζί με τα παιδιά και είπε πως είναι ακόμα ένα τεύχος να βγει. Τώρα δεν θυμάμαι λεπτομέρειες επειδή δεν ήμουν από πάνω, απλά άκουσα πως θα βγει τεύχος και περιμένω :P

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Τα Λούκυ Κιντ(όπως και τα Κόττον Κιντ που είναι εντελώς παρόμοια φάση) δεν μ'αρέσουν όσο τα Λούκυ Λουκ, αλλά είμαι πολύ περίεργος να διαβάσω το καινούριο για να δω αν ο Achde πέρα απ´ τις εξαιρετικές του σχεδιαστικές ικανότητες έχει και συγγραφικές :)

 

Αν και νομίζω είχα διαβάσει κάπου ότι το L'Apprenti Cow-boy έχει πολλές μικρές αυτοτελείς ιστορίες και όχι μια μεγάλη, κάτι που γενικά δεν μ'αρέσει και τόσο.

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.