Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέες κυκλοφορίες από την ΜΑΜΟΥΘ ΚΟΜΙΞ (2017-2018)


Laz33

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2872 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Προσωπικά πάντως δεν με χαλάει που δεν έχει αρίθμηση, αλλά το κίτρινο πλαίσιο.

 

Constantinople οι σελίδες μέσα είναι γυαλιστερές σαν του Έθνους ή ματ σαν τα τεύχη της "κανονικής" σειράς;

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 542
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  132
  • Content Count:  2612
  • Reputation:   16027
  • Achievement Points:  2662
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5336 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Χμμμ....  Δεν μπορω να πω οτι μου αρεσει το εξωφυλλο οπως το βλεπω στις φωτο αλλα θα το αγορασω και αυτο για την συλλογη αλλα και μηπως βοηθησουμε την μαμουθ και μεταφρασει και τα αλλα πιο γρηγορα.

Επεξεργασία από albertus magnus
  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1019
  • Reputation:   6585
  • Achievement Points:  1020
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4394 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Κράξιμο mode on. Πραγματικά πιστεύετε ότι η Μαμούθ και η κάθε Μαμούθ ενδιαφέρεται στο ελάχιστο για τα "βίτσια" των 20-50-100 (και πολλούς λέω) συλλεκτών που γκρινιάζετε γιατί χαλάει η ομοιομορφία των τευχών σας; Θέλω να ενημερώνομαι γύρω από τις νέες κυκλοφορίες και κατά πόσον αξίζουν ως ιστορία/μετάφραση και βαριέμαι να διαβάζω ένα κατεβατό σχολίων για το χρώμα της ράχης, τη γραμματοσειρά, το αν υπάρχει εξωτερική αρίθμηση ή όχι και άλλα τέτοια "ουσιώδη". Σόρρι που σας το χαλάω, αλλά κανείς εκδότης δε δίνει δεκάρα τσακιστή και καμιά εταιρία δεν έκλεισε ποτέ, επειδή άλλαξε χρώμα στη ράχη των τευχών της. Τρανή απόδειξη ότι όλοι όσοι κράζετε, είτε αγοράσατε είτε θα αγοράσετε το τεύχος ανεξάρτητα από τα όποια "προβλήματα" εντοπίζετε. Η Μαμούθ νοιάζεται για το κέρδος και ΜΟΝΟ! Κοιτάζει τα νούμερα, βλέπει ότι πουλάνε τα τεύχη της, είναι ευχαριστημένη, τέλος της ιστορίας. Τυγχάνω κι εγώ συλλέκτης των Αστερίξ και Λουκ και με ενοχλούν κι εμένα παρόμοια θεματάκια στο μάτι. Όπως τα Αστερίξ μου που τα μισά είναι μπλε και τα άλλα μισά λευκά, γιατί οι παλιές μου εκδόσεις είχαν φθαρεί και τις αντικατέστησα (εδώ σίγουρα κάποιοι έχασαν τις αισθήσεις τους). Αλλά, δεν θα σκεφτόμουν ποτέ ότι είναι αρκετά σημαντικά για κράξιμο, πόσο μάλλον για να οδηγήσουν τη Μαμούθ στο κλείσιμο της. Αντίθετα για μένα ο σημαντικότερος λόγος κραξίματος της Μαμούθ είναι ότι αφενός τα τελευταία χρόνια έχει εγκαταλείψει τις εκδόσεις των νέων ιστοριών ή τις καθυστερεί αδικαιολόγητα πολύ και αφετέρου κάθε τεύχος είναι ακριβότερο του προηγούμενου. Ωραία η ποιότητα στο χαρτί, τη χαίρομαι κι εγώ. Αλλά όταν καλούμαι να δώσω 5+ ευρώ για ένα τεύχος, σόρρι θα προτιμούσα να πέσει η ποιότητα του χαρτιού και να 'χω κέρδος στη τσέπη μου. Και το αυτό ισχύει και για Ντίσνεϋ, Ανούβις κ.ο.κ. Η αγορά κόμικς δυστυχώς έχει παραγίνει ακριβό χόμπι, ιδίως στην εποχή που ζούμε. Κράξιμο mode Off.

 

Το σχόλιο μου για την κυκλοφορία νέας ιστορίας Λουκ... :yahoo: :yahoo: :yahoo:

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1366
  • Reputation:   9820
  • Achievement Points:  1382
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3075 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

Πραγματικά πιστεύετε ότι η Μαμούθ και η κάθε Μαμούθ ενδιαφέρεται στο ελάχιστο για τα "βίτσια" των 20-50-100 (και πολλούς λέω) συλλεκτών που γκρινιάζετε γιατί χαλάει η ομοιομορφία των τευχών σας;

Η Μαϊμούθ δεν ενδιαφέρεται. Άλλες εταιρίες (όπως η Cinebook) ενδιαφέρονται και αυτές πρέπει να στηρίζουμε.

 

Θέλω να ενημερώνομαι γύρω από τις νέες κυκλοφορίες και κατά πόσον αξίζουν ως ιστορία/μετάφραση και βαριέμαι να διαβάζω ένα κατεβατό σχολίων για το χρώμα της ράχης, τη γραμματοσειρά, το αν υπάρχει εξωτερική αρίθμηση ή όχι και άλλα τέτοια "ουσιώδη".

Κατανοητό και αποδεκτό ότι δεν σε ενδιαφέρουν αυτές οι λεπτομέρεις, αλλά για κάποιους όλα αυτά είναι σημαντικά (για άλλους λιγότερο και για άλλους περισσότερο). Απλά μην διαβάζεις αυτά τα σχόλια αν βαριέσαι. :beer:

 

Σόρρι που σας το χαλάω, αλλά κανείς εκδότης δε δίνει δεκάρα τσακιστή και καμιά εταιρία δεν έκλεισε ποτέ, επειδή άλλαξε χρώμα στη ράχη των τευχών της. Τρανή απόδειξη ότι όλοι όσοι κράζετε, είτε αγοράσατε είτε θα αγοράσετε το τεύχος ανεξάρτητα από τα όποια "προβλήματα" εντοπίζετε. Η Μαμούθ νοιάζεται για το κέρδος και ΜΟΝΟ! Κοιτάζει τα νούμερα, βλέπει ότι πουλάνε τα τεύχη της, είναι ευχαριστημένη, τέλος της ιστορίας. Τυγχάνω κι εγώ συλλέκτης των Αστερίξ και Λουκ και με ενοχλούν κι εμένα παρόμοια θεματάκια στο μάτι. Όπως τα Αστερίξ μου που τα μισά είναι μπλε και τα άλλα μισά λευκά, γιατί οι παλιές μου εκδόσεις είχαν φθαρεί και τις αντικατέστησα (εδώ σίγουρα κάποιοι έχασαν τις αισθήσεις τους). Αλλά, δεν θα σκεφτόμουν ποτέ ότι είναι αρκετά σημαντικά για κράξιμο, πόσο μάλλον για να οδηγήσουν τη Μαμούθ στο κλείσιμο της.

Αυτό που σημείωσα με bold δεν ισχύει. Και το αν θα κλείσει μία εταιρία ή όχι εξαρτάται από τις πωλήσεις. Πάντως εγώ που δεν θα αγοράσω το τεύχος της μαϊμούθ, δεν ενδιαφέρομαι για το αν θα κλείσει ή όχι. Ο μόνος λόγος που θα χαιρόμουν αν έκλεινε είναι μήπως πάρει τα δικαιώματα κάποια άλλη εταιρία και κάνει σωστή δουλειά.

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2872 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

constantinople αν κατάλαβα καλά οι σελίδες είναι κάπως σαν αυτές των σκληρόδετων εκδόσεων.

Από βδομάδα θα το διαπιστώσω και μόνος μου μιας και θα το αγοράσω. Είμαι περίεργος να δω και τα χρώματα, μιας και στο τελευταίο(Μοναχικός Καβαλάρης) ήταν ξεθωριασμένα.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

 

BATNICK προφανώς για να κράζουμε τη Μαμούθ δεν είναι το εξώφυλλο του νέου ΛΛ το μοναδικό πρόβλημα που έχουμε.

Αλλά απ´ τη στιγμή που σταμάτησε να εκδίδει ένα σωρό σειρές και όσες συνεχίζει τις κυκλοφορεί 2-3 χρόνια μετά την κυκλοφορία τους στο εξωτερικό(οι Θείοι Ντάλτον είναι άλμπουμ του 2014 υπόψιν), τουλάχιστον ας είναι λίγο προσεγμένες :)

Επεξεργασία από laz33
  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5255
  • Reputation:   56162
  • Achievement Points:  5427
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Τα χρώματα είναι ολοζώντανα.

 

Η Μαϊμούθ δεν ενδιαφέρεται. Άλλες εταιρίες (όπως η Cinebook) ενδιαφέρονται και αυτές πρέπει να στηρίζουμε.

 

Εδώ διαφωνώ κάθετα. Η Cinebook έχει να τη στηρίζουν τα εκατομύρια των αγγλόφωνων αναγνωστών της σε όλο τον κόσμο.

 

Την Μαμούθ και όλες τις άλλες ελληνικές εκδοτικές που επιμένουν να βγάζουν κόμιξ αυτές τις εποχές που το κέρδος είναι μικρό και επίφοβο, τις στηρίζουμε μόνο οι έλληνες αναγνώστες και αλίμονο αν σταματήσουμε να τις στηρίζουμε.

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1019
  • Reputation:   6585
  • Achievement Points:  1020
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4394 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Η Μαϊμούθ δεν ενδιαφέρεται. Άλλες εταιρίες (όπως η Cinebook) ενδιαφέρονται και αυτές πρέπει να στηρίζουμε.

 

Διαφωνώ κάθετα, οριζόντια, πλαγίως και σε κάθε άλλο πιθανό συνδυασμό. Ίσως κάποιοι πέσετε από τα σύννεφα, αλλά ζούμε στην Ελλάδα και η μητρική μας γλώσσα είναι τα ελληνικά. Η Μαμούθ είναι ελληνική εταιρία και προσφέρει κόμικς στην γλώσσα μας. Ας κυκλοφορήσει τα κόμικς και σε χαρτί υγείας που λέει ο λόγος, θα τη στήριζα χίλιες φορές περισσότερο από την οποιαδήποτε ξένη εκδοτική. Τα ξένα κόμικς τα βρίσκω και ψηφιακά στο τσάμπα ή και αν δεν τα βρίσκω δε δίνω δεκάρα τσακιστή. Σιγά μην πλήρωνα και από πάνω για να διαβάσω κάτι που δεν είναι στη γλώσσα μου.

Επεξεργασία από BATNICK
  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1366
  • Reputation:   9820
  • Achievement Points:  1382
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3075 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

Εδώ διαφωνώ κάθετα. Η Cinebook έχει να τη στηρίζουν τα εκατομύρια των αγγλόφωνων αναγνωστών της σε όλο τον κόσμο.

 

Την Μαμούθ και όλες τις άλλες ελληνικές εκδοτικές που επιμένουν να βγάζουν κόμιξ αυτές τις εποχές που το κέρδος είναι μικρό και επίφοβο, τις στηρίζουμε μόνο οι έλληνες αναγνώστες και αλίμονο αν σταματήσουμε να τις στηρίζουμε.

Όπως το βλέπεις ο καθένας. Εγώ δεν θέλω να στηρίζω εταιρίες που δεν με σέβονται και ενδιαφέρονται μόνο για το κέρδος, μόνο και μόνο επειδή είναι ελληνικές. Η Cinebook είναι απλά ένα παράδειγμα. Ακόμα και να μην έβγαιναν τα Lucky Luke στα αγγλικά, δεν θα αγόραζα το νέο Λούκυ Λουκ της Μαϊμούθ και ας είχα τα προηγούμενα 80 τεύχη. Για εμένα αυτό το τεύχος δεν ανήκει στην κανονική σειρά.

 

Και φυσικά δεν στηρίζω ούτε την Cinebook σε οτιδήποτε κάνει. Τις γαλλοβελγικές σειρές που βγάζει σε αμερικάνικες διαστάσεις τις έχω αποκλείσει. Και το ότι απευθύνεται σε πολύ μεγαλύτερο κοινό δεν με απασχολεί καθόλου.

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23361
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3770 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Και εμένα με ενοχλεί η φάση με το νέο εξώφυλλο και λιγότερο η απουσία αρίθμησης.

 

Η ιστορία με το ότι πρόκειται να δοθεί στο έθνος μετά δεν με καλύπτει και δεν αποτελεί δικαιολογία. Το αποδίδω περισσότερο σε τσαπατσουλιά και έλλειψη ενδιαφέροντος από τους υπευθύνους αν και τον τελευταίο καιρό είχαν δείξει το αντίθετο. (tenten, graphic novels, sincity, blueberry κτλ).

 

Η γκρίνια για έλλειψη ομοιομορφίας μετά από 80 τεύχη δεν είναι απλά OCD. Δεν είναι τυχαίο πως όλες οι εταιρίες κρατάνε μια βασική γραμμή. Στην Ελλάδα απλά αποδεικνύουμε (δηλαδή η μαμούθ) πως είμαστε μπακάληδες ακόμα και μετά από 40 χρόνια εκδοτικής πορείας. Ο ένας γραφίστας το κάνει έτσι, μετά έρχεται ένας άλλος το κάνει αλλιώς, μετά φεύγει ο manager έρχεται άλλος και δεν έχει ιδέα τι ήταν πριν, μετά έρχεται ο ένας μεταφραστής το ονομάζει α, μετά ο άλλος το ονομάζει β κτλ κτλ.

 

Δεν λέω πως δεν θα το πάρω κάποια στιγμή αλλά θα περιμένω αρκετό καιρό.

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2872 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Αν κάτι υπάρχει και στα ελληνικά και στα αγγλικά, θα προτιμήσω την ελληνική έκδοση.

Και όχι για να στηρίξω την εταιρεία αλλά επειδή με διευκολύνει να διαβάζω απ´ ευθείας στη μητρική μου γλώσσα.

 

Αν κάτι δεν έχει βγει στα ελληνικά τότε θα πάρω την αγγλική έκδοση χωρίς να κάτσω να σκάσω ή να παρακαλάω πότε θα φιλοτιμηθεί η ΜΑΜΟΥΘ και η κάθε ΜΑΜΟΥΘ να το μεταφράσει.

Αυτό κάνω πχ με τα τελευταία Μπλέικ και Μόρτιμερ.

 

Καταναλωτής είμαι και αγοράζω βάση του τι επιθυμώ ή έχω ανάγκη και όχι για συναισθηματικούς λόγους προς την εκάστοτε εταιρεία :)

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3124
  • Reputation:   23738
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2964 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Η Μαϊμούθ δεν ενδιαφέρεται. Άλλες εταιρίες (όπως η Cinebook) ενδιαφέρονται και αυτές πρέπει να στηρίζουμε.

Εδώ διαφωνώ κάθετα. Η Cinebook έχει να τη στηρίζουν τα εκατομύρια των αγγλόφωνων αναγνωστών της σε όλο τον κόσμο.

 

 

  :spidey_yeah_that:  :gpost:

 

Aν σκεφτούμε σε τι αγοραστικό κοινό απευθύνεται η Cinebooks και σε τι η Μαμούθ, η Μαμούθ είναι πολύ πιο φιλότιμη. Από την άλλη η Cinebook έχει να αντιμετωπίση ένα κατακλυσμό από κόμικς στα αγγλικά, αλλά και πάλι. Δισεκατομμύρια πιθανοί αναγνώστες έναντι λίγων εκατομμυρίων

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23361
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3770 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μπράβο μυαλα. Συλλεκτικά έγιναν τα προηγούμενα. Ευκαιρία να τα βάλει η Αναστασία 15 ευρώ το ένα.

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31905
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  34
  • Reputation:   271
  • Achievement Points:  34
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2679 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

στα public παρουσιάζει  ως νεα κυκλοφορία Η ΑΜΑΞΑ  εδώ και κανά μήνα και στην φωτό που έχει είναι χωρίς αρίθμηση σε κίτρινο πλαίσιο όπως αυτές του έθνους

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  445
  • Reputation:   2215
  • Achievement Points:  447
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3681 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Tελικά το διάβασε κανείς; Είναι καλό; Λέει τίποτα;

 

Το επόμενο θα είναι καλύτερο με βάση το goodreads, και θα έχει και νέα creative team.

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2872 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Από σήμερα κυκλοφόρησε και σε άλλα βιβλιοπωλεία-κομιξάδικα όπως το comicstrip, το public, την Πρωτοπορία και την Πολιτεία :)

Βέβαια στη σελίδα της ΜΑΜΟΥΘ στο fb εξακολουθεί να μην έχει αναφερθεί τίποτα.
Σαν να λέμε ότι για να πάρει κανείς χαμπάρι πως βγήκε καινούριο Λούκυ Λουκ πρέπει να μυρίσει τα νύχια του :hypno:
Το έχω παραγγείλει στα public και λογικά μέχρι την Παρασκευή θα το έχω στα χέρια μου.
Από βδομάδα θα το διαβάσω και θα πω τις εντυπώσεις μου :)

Το μόνο που παρακαλάω, να μην είναι τόσο κακό όσο θεωρείται.
Και στο goodreads, και στο bedetheque και στο senscritique έχει τη χαμηλότερη βαθμολογία από κάθε άλμπουμ.
Δεν νομίζω να είναι τυχαίο.
Και μόνο που έχει χαμηλότερη βαθμολογία από "Προφήτη" και "Θρύλο της Δύσης" τρομάζω :confuse:

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23361
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3770 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Στη βιτρίνα του comicstrip είναι από την Παρασκευή. 

 

Τι σε κάνει να λες πως κυκλοφόρησε σήμερα εκεί;

 

Το τι νομίζεις ή τι πιστεύεις δεν το κάνει και γεγονός.

 

Από σήμερα κυκλοφόρησε και σε άλλα βιβλιοπωλεία-κομιξάδικα όπως το comicstrip, το public, την Πρωτοπορία και την Πολιτεία :)

Βέβαια στη σελίδα της ΜΑΜΟΥΘ στο fb εξακολουθεί να μην έχει αναφερθεί τίποτα.
Σαν να λέμε ότι για να πάρει κανείς χαμπάρι πως βγήκε καινούριο Λούκυ Λουκ πρέπει να μυρίσει τα νύχια του :hypno:
Το έχω παραγγείλει στα public και λογικά μέχρι την Παρασκευή θα το έχω στα χέρια μου.
Από βδομάδα θα το διαβάσω και θα πω τις εντυπώσεις μου :)

Το μόνο που παρακαλάω, να μην είναι τόσο κακό όσο θεωρείται.
Και στο goodreads, και στο bedetheque και στο senscritique έχει τη χαμηλότερη βαθμολογία από κάθε άλμπουμ.
Δεν νομίζω να είναι τυχαίο.
Και μόνο που έχει χαμηλότερη βαθμολογία από "Προφήτη" και "Θρύλο της Δύσης" τρομάζω :confuse:

Επεξεργασία από totally_wired
  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2872 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Στη βιτρίνα του comicstrip είναι από την Παρασκευή. 

 

Τι σε κάνει να λες πως κυκλοφόρησε σήμερα εκεί;

 

Το τι νομίζεις ή τι πιστεύεις δεν το κάνει και γεγονός.

Μου είχαν πει, σε επικοινωνία που είχα μαζί τους την προηγούμενη βδομάδα, ότι απ΄την Τρίτη(σήμερα δηλαδή) θα ήταν δαθέσιμο.

 

Και το ότι το είδες Παρασκευή στη βιτρίνα, τι σε κάνει να είσαι σίγουρος ότι ήταν διαθέσιμο προς πώληση;

Μπορεί απλά να έβαλαν ένα δείγμα, χωρίς να αποκλείεται όντως να ήταν διαθέσιμο από τότε και να με ενημέρωσαν λάθος.

 

Σόρρυ για το ύφος της απάντησης, απλά επειδή το στυλ σου ήταν λίγο....κάπως,,, γι΄αυτό σε απαντάω σε τέτοιο στυλ.

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104476
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6037 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Εγώ το πήρα το Σάββατο το πρωί από το Comic strip και είχανε μπόλικα διαθέσιμα. :)

 

:valtnino:

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2872 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Εγώ το πήρα το Σάββατο το πρωί από το Comic strip και είχανε μπόλικα διαθέσιμα. :)

 

:valtnino:

Άρα μ΄ενημέρωσαν λάθος ότι θα ήταν διαθέσιμο από σήμερα :)

*Το μήνυμα στο fb το έχω κρατημένο όποιος δεν με πιστεύει να του το δείξω.

 

Eυχαριστώ τον Dr Paingiver που με διόρθωσε με ωραίο κι ευγενικό τρόπο για το λάθος μου :)

 

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104476
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6037 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Δεν τίθεται θέμα διόρθωσης, μην το βλέπεις έτσι, απλά το ανέφερα. Φυσικά και το πιστεύω ότι από το Comic strip σου το είπανε, δεν χρειάζεται να μου δείξεις κανένα μήνυμα, γιατί άλλωστε να πεις ψέμματα για κάτι τόσο ανούσιο. Αλλά επίσης είμαι σίγουρος ότι και στο Comic strip για Τρίτη θα του είχανε πει, αλλιώς γιατί να στο πουν κι αυτοί. Η κοπέλα που έχει το μαγαζί (η Μυρτώ) είναι εξαιρετική και αξιόπιστη. :)

 

:valtnino:

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2872 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Δεν τίθεται θέμα διόρθωσης, μην το βλέπεις έτσι, απλά το ανέφερα. Φυσικά και το πιστεύω ότι από το Comic strip σου το είπανε, δεν χρειάζεται να μου δείξεις κανένα μήνυμα, γιατί άλλωστε να πεις ψέμματα για κάτι τόσο ανούσιο. Αλλά επίσης είμαι σίγουρος ότι και στο Comic strip για Τρίτη θα του είχανε πει, αλλιώς γιατί να στο πουν κι αυτοί. Η κοπέλα που έχει το μαγαζί (η Μυρτώ) είναι εξαιρετική και αξιόπιστη. :)

 

:valtnino:

Σ΄ευχαρίστησα για να δείξω ποιος είναι ο σωστός τρόπος να διορθώνεις κάποιον :)

Γιατί υπάρχει και ο λάθος, όπως φαίνεται στο σχόλιο #277.

Επεξεργασία από laz33
  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23361
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3770 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Και εγω σε πιστεύω. Δεν σε ενημέρωσαν λάθος.

 

Όμως μου κάνει τρομερή εντύπωση η δήλωση της κυκλοφορίας που έκανες και για τα τέσσερα μαγαζιά. Έστειλες και στους 4 μήνυμα στο φαιςμπουκ; Έκανες search στα site τους;

 

 

Άρα μ΄ενημέρωσαν λάθος ότι θα ήταν διαθέσιμο από σήμερα :)
*Το μήνυμα στο fb το έχω κρατημένο όποιος δεν με πιστεύει να του το δείξω.

Eυχαριστώ τον Dr Paingiver που με διόρθωσε με ωραίο κι ευγενικό τρόπο για το λάθος μου :)
 

Επεξεργασία από totally_wired
  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2872 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Και εγω σε πιστεύω. Δεν σε ενημέρωσαν λάθος.

 

Όμως μου κάνει τρομερή εντύπωση η δήλωση της κυκλοφορίας που έκανες και για τα τέσσερα μαγαζιά. Έστειλες και στους 4 μήνυμα στο φαιςμπουκ; Έκανες search?

Στο public μέχρι χθες έλεγε "διαθέσιμο από 4/4" και από σήμερα λέει "άμεσα διαθέσιμο".

Στην Πολιτεία το Σ/Κ που μπήκα στο site δεν υπήρχε το άλμπουμ, αλλά σήμερα που μπήκα υπάρχει.

To ίδιο και στην Πρωτοπορία.

 

Tώρα αν εννοείς καλή έρευνα σημαίνει να πάρω σβάρνα όλα τα καταστήματα να δω αν όντως ισχύουν όσα αναφέρουν στα site τους ή μου λένε σε επικοινωνία που έχω μαζί τους, τότε ok..... δεν έχω κάνει καλό search :)

Επεξεργασία από laz33
  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116936
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Έχει διαπιστωθεί πως τα δύο κομιξομάγαζα που έχουν άμεση επαφή με την Μαμούθ (comicon shop, comistrip) το παίρνουν νωρίτερα από τα υπόλοιπα καταστήματα. Δεν χρειάζεται να τσακώνεστε για αυτό, ούτε να το κάνουμε θέμα κάθε φορά που βγάζει κάτι η Μαμούθ.  :)

 

Άντε να δούμε πότε θα δούμε κριτικές για την ίδια ιστορία, γιατί μέχρι τώρα έχουμε αναλωθεί σε άσχετα πράγματα. :)

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1383
  • Reputation:   10070
  • Achievement Points:  1412
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4337 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Κι εγώ το παράγγειλα σήμερα από το πούμπλικ, σε δυο τρεις μέρες θα το έχω ελπίζω...

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5843
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  317
  • Reputation:   1210
  • Achievement Points:  317
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5796 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

σημερα εμφανιστηκε στο ψιλικατζιδικο της γειτονιας   απιστευτο και ομως αληθινο

 

δυστυχως φιλε

laz33

 

το εξωφυλλο ειναι ιδιο με αυτο του εθνους και μαλιστα χωρις αριθμηση του τευχους και αριθμηση των τευχων στην πισω σελιδα

 

οφειλουν να ζητησουν δημοσια συγνωμη για την παρουσιαση του συγκεκριμενου τευχους

 

αναζητειται ο τεντεν και οι σοβιετ του ιανουαριου !!!!!!!!!!!!!

Επεξεργασία από pepinos
  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12966
  • Reputation:   94909
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4645 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

αναζητειται ο τεντεν και οι σοβιετ του ιανουαριου !!!!!!!!!!!!!

 

Εννοείς ότι ψάχνεις να το βρεις στα περίπτερα...? :thinking:

 

Γιατί ο τελευταίος Τεν Τεν δεν έχει κυκλοφορήσει εκεί,παρά μόνο στα βιβλιοπωλεία και στα κομικσάδικα...! :)

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2872 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

σημερα εμφανιστηκε στο ψιλικατζιδικο της γειτονιας   απιστευτο και ομως αληθινο

 

δυστυχως φιλε

laz33

 

το εξωφυλλο ειναι ιδιο με αυτο του εθνους και μαλιστα χωρις αριθμηση του τευχους και αριθμηση των τευχων στην πισω σελιδα

 

οφειλουν να ζητησουν δημοσια συγνωμη για την παρουσιαση του συγκεκριμενου τευχους

 

αναζητειται ο τεντεν και οι σοβιετ του ιανουαριου !!!!!!!!!!!!!

Απ΄ό,τι λένε κάποια παιδιά που το πήραν, εσωτερικά η ποιότητα είναι ανώτερη αυτής του Έθνους.

Όταν παραλάβω το δικό μου θα μπορέσω και μόνος μου να κάνω τη σύγκριση :)

 

Στο οπισθόφυλλο πάντως ούτε στη γαλλική έκδοση γράφονται τα υπόλοιπα τεύχη της σειράς.

Άρα τώρα είναι που έχουν "σωστό" οπισθόφυλλο τα ελληνικά ΛΛ, ενώ το "σωστό" εξώφυλλο είναι αυτό που έχουν οι σκληρόδετες εκδόσεις της ΜΑΜΟΥΘ :)

 

Παραθέτω το εξώφυλλο και οπισθόφυλλο της πρωτότυπης(γαλλικής δηλαδή) έκδοσης.

 

post-31613-0-10933000-1491499113_thumb.jpg post-31613-0-97585000-1491499125_thumb.jpg

 

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116936
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Υπάρχει στα περίπτερα από χθες τουλάχιστον το τεύχος. 

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5843
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  317
  • Reputation:   1210
  • Achievement Points:  317
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5796 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Εννοείς ότι ψάχνεις να το βρεις στα περίπτερα...? :thinking:

 

Γιατί ο τελευταίος Τεν Τεν δεν έχει κυκλοφορήσει εκεί,παρά μόνο στα βιβλιοπωλεία και στα κομικσάδικα...! :)

λογικα πρεπει να βγει και αυτο το τευχος στα περιπτερα

 

μακαρι να το βγαλουν την μεγαλη ευδομαδα

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.