Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τα κόμικ ως μέσο απωθημένων


ΤασίαΚούτ

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31587
  • Group:  Members
  • Topic Count:  62
  • Content Count:  574
  • Reputation:   1130
  • Achievement Points:  574
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2865 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Έχετε φάει ήττα ; Πικραθήκατε πολύ ; Φάγατε την χυλόπιτα στην μάπα, και σας πόνεσε πολύ ; Τότε δεν υπάρχει θέμα. Ο ήρωας των ονείρων σας, θα σας ξελασπώσει  και θα σας σώσει. Όπως, και θα σας δώσει την χαμένη σας τιμή. Και έτσι ο ήρωας αυτός, που γεννήθηκε από τον  δικό σας πόνο,  θα ξεσπά στους εχθρούς σας . Στο όνομα σας ως κράτους θα τους νικά, και κεραυνοί θα βγαίνουν από τα δικά του πισινά.

Κούνια που σας κούναγε τρομάρα σας.  :moutra2:   

 

 

       

 

 

              Όταν αγόρασα ,το τόμο Wolverine οπλο Χ ήταν, επειδή μου άρεσε η απεικόνιση του ήρωα. Τόσο στην φυσιογνωμία του, όσο και την απόδοση χρωμάτων, και διαλόγων. Ακολούθως, αυτό που πρόσεξα στον συγκεκριμένο τόμο δεν ήταν, μονάχα η μετάλλαξή του. Αλλά ,η απουσία οτιδήποτε, που θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ως μέσο, αποκτήνωσης αρνητικών συναισθημάτων συνοδευμένα, από την ανάλογη έλλειψη ψυχραιμίας και λογικής. Που δυστυχώς, συμβαίνει κατά κόρον διαμέσω, πολλών χάρτινων ηρώων (και του Logan μη εξαιρετέου) όταν μια κοινωνία ,αντιμετωπίζει διάφορες προκλήσεις τις οποίες, δεν νικά πάντοτε .  Και έτσι, ο ήρωας αυτός, παρότι γνωστός στους πάντες ακόμη και στην εποχή μου συνέχιζε, να κάνει τα ίδια. Άλλωστε, ως στρατιώτης σε δύο παγκόσμιους πολέμους συν εκείνον του Βιετνάμ. Αλλού, να είναι πράκτορας της ΣΙΑ  και αλλού, να έχει φιλενάδα κόρη μέλους  της ιαπωνικής μαφίας Με άλλα λόγια, Allou Fan Park.   Άλλωστε έβλεπα φίλους μου, να τον διαβάζουν. Και παρότι έγινα φαν του πάρα πολύ πρόσφατα, έψαξα την ιστορία του. Δηλαδή, πως αυτός προέκυψε και υπό ποιες συνθήκες. Και αυτά που διαπίστωσα, και με βάση της λογική που διαθέτω,  ήταν τα εξής. Και αν κάνω λάθος να με ενημερώσετε. :hawkeye: -

             Ο Wolverine, η αλλιώς James Logan δημιουργήθηκε από κάποιους καλλιτέχνες λίγο μετά, από τον πόλεμο του Βιετνάμ.Όμως, εκείνο που με προβλημάτισε στην  συγκεκριμένη ιστορία ήταν, η χρονική συγκυρία στην οποία εμφανίστηκε ο εν λόγω ήρωας . Και αυτό, με έκανε να πιστέψω ότι, η γέννηση  του δεν ήταν τίποτε άλλο.  Παρά ,η αντίδραση για την ήττα της Αμερικής. Και εδώ έρχομαι, στις απαρχές του κακού. Εκείνη την εποχή, τόσο οι συνθήκες όσο, και το αίσθημα που υπήρχε στην αμερικανική κοινωνία, ήταν σε οικτρή κατάσταση. Η οικονομία ,με την συνεχή αύξηση του πετρελαίου(εξαιτίας των 2 Αραβο-ισραηλινών πολέμων που συνέβησαν λίγα χρόνια νωρίτερα) είχε κατά πολύ  βυθιστεί .Οι νεκροί στρατιώτες πολλαπλασιάζονταν, και τα αμερικάνικα στρατεύματα έχαναν συνεχώς έδαφος. Ενώ την ίδια στιγμή εκατόμβες  νεκρών, όπως και ζωντανών νεκρών Αμερικανών στρατιωτών με διάφορα σοβαρά σωματικά τραύματα ,όσο και με αντίστοιχα ψυχολογικά επέστρεφαν κατά κόρον στα μέρη  καταγωγής τους .

               Παράλληλα, στην ίδια την Αμερικανική Επικράτεια υπήρχαν, σφοδρές διαμαρτυρίες. Όπως, και διαδηλώσεις τόσο, για την φρίκη του πολέμου όσο, και για τα  νεκρά, ή ζωντανά αθώα παιδιά- τα οποία σημειωτέων προέρχονταν, από τις φτωχότερες τάξεις μιας, και δεν είχαν τα δίδακτρα να σπουδάσουν έτσι ώστε, να αποφύγουν την επιστράτευση-. Αλλά , και για την διαφθορά της κυβέρνησης Νίξον, που εξυπηρετούσε άλλα συμφέροντα. κυρίως εκείνα, των βιομηχανιών όπλων, και του πετρελαίου. Στοιχεία που απεδείχθησαν αργότερα.  Ταυτόχρονα  , διεξαγόταν διάφορες συναυλίες, και συγκεντρώσεις με αποκορύφωμα, εκείνων στην πλατεία Washington, αλλά και στο Woodstock, σφοδρές συγκρούσεις μεταξύ φοιτητών, πολιτών, και της αστυνομίας. Όπως επίσης, και διάφορες αντιρατσιστικές εκδηλώσεις.Με άλλα λόγια, ο κόσμος, όπως τον γνώριζαν οι Αμερικανοί πολίτες δεν υπήρχε πλέον διότι είχε περάσει ανεπιστρεπτί .Στο τέλος, νίκησαν οι Βόρειοι, η δημοκρατία του Νοτίου Βιετνάμ χάθηκε εν μια νυκτί, η Πρεσβεία των ΗΠΑ στην Σαϊγκόν έκλεισε με τον πρεσβευτή της, να παίρνει παραμάσχαλα την σημαία της και να μπαίνει στο ελικόπτερο,Και η συντριβή στο γόητρο της Αμερικής; Τεράστια.Η λέξη ήττα, δεν ήταν κατάλληλη, να την εκφράσει .Αλλά μονάχα, η λέξη πανωλεθρία.

              Και εσείς, δικαίως με ρωτάτε. Βρε Τασία; Που κολλά ο Wolverine, σε αυτήν την σκοτεινή περίοδο, της Αμερικανικής Ιστορίας  ; Κατά εμέ κολλά. και μάλιστα δεν  μου διαφεύγει από το μυαλό ότι ο ήρωας αυτός, δημιουργήθηκε, για να ξεπλύνει την ντροπιαστική ήττα των αμερικάνικων στρατευμάτων. Μάλιστα αγαπητοί φίλοι του Φόρουμ. Δημιούργησαν, αυτόν τον χαρακτήρα αφενός, για τον λόγο που σας ανέφερα προηγουμένως. Και αφετέρου, να βοηθήσει την αμερικάνική επικράτεια να γλύφει, τις πληγές της. Όπως επίσης, να διοχετεύσει την οργή της. και να ξορκίσει, το σύμπλεγμα κατωτερότητας που προκλήθηκε από την πανωλεθρία .Πώς; Προσοχή ! Δια μέσω των κόμικ και  σε κακούς, τόσο ο χαρακτήρας των οποίων, όσο και οι φυσιογνωμίες τους, ν α παραπέμπουν σε πραγματικά πρόσωπα και καταστάσεις. Το ίδιο, εμφανίστηκε αργότερα και με τον Πόλεμο των Άστρων με την μορφή, του Βειντερ το κράνος του οποίου, παρέπεμπε στους Ναζί.  Το ίδιο γίνεται ακόμη και σήμερα. :shit2:    

              Προσωπικά, αν ήμουν βετεράνος του Βιετνάμ λέω τώρα -αν ήμουν δεν θα δεχόμουν, αυτήν την συμπεριφορά. Όσο, και αν ο χαρακτήρας αυτός έγινε αμέσως κουλ- Δηλαδή, με το να δημιουργηθεί ο συγκεκριμένος ήρωας, εκείνη την χρονική συγκυρία θα έφερνε, τους χαμένους μου συντρόφους πίσω ή, Θα αποκαθιστούσε την τσακισμένη υπερηφάνεια του λαού μου`; Ταυτόχρονα, δεν θα δεχόμουν να με εκπροσωπεί ένα αποκύημα της φαντασίας κάποιων,  όσο και αν η πράξη τους αυτή θεωρούταν ή ήταν  καλοπροαίρετη . Και κυρίως, δεν θα ήθελα να παίζουν με την Ανδρική μου Τιμή .Αλλά, και με  εκείνη ως Πολεμιστή δήθεν, με το να με τιμούν. Ενώ στην ουσία,  με τις καρικατουριστικές κινήσεις,  ενός  χάρτινου άνδρα. Ενός ανύπαρκτου αρσενικού ανθρώπου που σκοτώνει με εξωπραγματικό τρόπο τους αντιπάλους του , να χλευάζουν την σκληρή πάλη και τις λυσσαλέες μάχες που έδωσα εγώ, και τα υπόλοιπα παιδιά, με μεγάλους κινδύνους και με απώλειες  Και με ποιόν τρόπο;Με  υπερφυσικές δυνάμεις  (βλπδιαμαντόνυχα) οι οποίες, ουδεμία  σχέση δεν είχαν με τις υπεράνθρωπες προσπάθειες. και το σθένος που επιδεικνύαμε  όλοι μας προκειμένου, να προστατεύσουμε τους πληγωμένους μας συμπολεμιστές. Όπως, και να κερδίσουμε ένα κομμάτι, από το έδαφος του αντιπάλου. Και με πραγματικά όπλα παρακαλώ,Συν των άλλων, θα πίστευα ότι ο ήρωας αυτός θα ήταν χλεύη, και προσβολή για το πένθος  μου έναντι, των φιλαράκων μου που χάθηκαν. Για τα χαμένα μου μέλη, για την χαμένη μου αθωότητα, για τον ιδρώτα που έχυσα στα πεδία των μαχών της Ινδοκίνας. με το να  έρχεται ένας χάρτινος μαλάκας, να μας εκπροσωπεί. Συνεπώς, δια μέσω της δικαιολογημένης  οργής μου θα έστελνα τον ίδιο και τους δημιουργούς του στο διάβολο. Επιπρόσθετα, θα το έκανα και για έναν άλλο λόγο. Διότι, οι Βιετναμέζοι στρατιώτες άντρες με τιμή και με Θάρρος ,έπραξαν το χρέος προς την πατρίδα τους,στο μέγιστο με  ταυτόχρονη και δη ,πρωτοφανή προσήλωση και καθήκον. .Και από ότι φάνηκε, εκ των αποτελεσμάτων ΆΡΙΣΤΑ, και με πραγματικό τσαγανό .Γιατί δεν πολέμησαν για να αρπάξουν.Απλά, υπερασπιζόταν ότι αγαπούσαν .Την χώρα τους, τα σπίτια τους, και τις οικογένειες τους,Το ίδιο, θα κάναμε και εμείς στην θέση τους.Και στην τελική, καλά έκαναν. Και θα τόνιζα ότι Εμείς Χάσαμε .  Παράλληλα, με όλη την δίκαιη οργή μου θα έβριζα εκείνους τους συμπατριώτες μου οι οποίοι με το εν λόγω φιγουρίνι κορόιδευαν τον εαυτό τους και δη ,τους συμπατριώτες τους που χάθηκαν στις πεδιάδες, ενός άδικου πολέμου.  κάνοντας την  ίδια στιγμή, επιτυχία τον εν λόγω ήρωα και πλούσιους τους δημιουργούς του. Στο τέλος θα τους ρωτούσα το εξής: Ανόητοι. Άλλοι κερδίζουν. Εσείς τι παίρνετε; :Ungry:Αλλά δυστυχώς ,το ίδιο συμβαίνει και σήμερα.  Ένα παράδειγμα από την δική μας περίπτωση είναι η νεκρανάσταση του Μικρού Ηρωα.(που δεν είναι κόμικ αλλά έχει εικόνες)που κάποιοι είχαν την φαεινή ιδέα να τον ξανα-παρουσίασουν πιστεύοντας οτι θα χαιδεύσουν την συνείδηση των αδαών κερδίζοντας ταυτόχρονα, και το ανάλογο χρηματικό κέρδος. Οπως επίσης, βιβλία και τηλεοπτικές αναφορές αλλά και κόμικ με υπερήρωες και με εξωγήινους να μας σώσουν.Αλλά ευτυχώς ο κόσμος εδώ δεν έχαψε το παραμύθι και δη το δούλεμα και κατάλαβε το εξής: είτε θα λύσουμε με σοβαρό τρόπο τα θέματα είτε θα περιμένουμε τους ΕΛΛ να μας σώσουν από τους άλλους-τους εχθρούς..  

                Επιπρόσθετα, αν ήμουν πολίτης μιας χώρας πχ  Αμερική θα  ρωτούσα τις εταιρείες κόμικς που παρήγαγαν, και παράγουν χαρακτήρες -στρατιώτες ξεσπάσματα απωθημένων. Ποιοι είναι οι εχθροί σου κυρία  Marvel ή κυρία DC και γιατί; Είμαι εγώ; Ο άλλος; Είναι χώρες; Είναι μεμονωμένα άτομα;

είναι ιδέες; Αν ναι, ποιες είναι  αυτές ; και γιατί; Παράλληλα,  με ποια πνευματική διαύγεια θα κρίνετε, και στην συνέχεια εμείς θα κρίνουμε αν, όλες αυτές οι αξιακές  υπολείπονται έναντι της δικής μας. ή, πόσο άδικες είναι εις βάρος μας.   Πώς είναι δυνατόν, μεγάλη μερίδα του κόσμου, να δέχεται αυτήν την λογική; Στο ότι έρχεται , ο Wolverine, ένα πλάσμα της φαντασίας και της οργής κάποιων να  καθαρίσει, για την πάρτη ενός ανήμπορου έθνους, τον  κάθε Βιετ Κόνγκ. Και αργότερα, τον κάθε άλλο εχθρό υπό την  μορφή, ενός άλλου χάρτινου ήρωα .Όπως, και τον κάθε εξωγήινο. Και να φανταστείτε φίλοι μου, στην περίπτωση του Λυκανθρώπου  η οργή  και η παράκρουση για την ήττα των ΗΠΑ ήταν σε τέτοιο βαθμό  που, οι δημιουργοί του δεν φρόντισαν να ξεκαθαρίσουν ούτε την καταγωγή του εν λόγω ήρωα. Τόσο μεγάλη ήταν η βιασύνη τους, στο να κατασκευάσουν έναν νέο Κάπτεν Αμέρικα, για να σώσει την κατάσταση   Και  αφού κατάλαβαν ότι Ok, κανένας δεν εμφανίζεται ξαφνικά από το πουθενά, έβαζαν τόσο διαφορετικές πληροφορίες για την καταγωγή του Λυκανθρώπου.,που κάναμε χρόνια, να βρούμε μια άκρη Ξέρουμε, από που κατάγεται ο Σούπερμαν; Από τον πλανήτη Κρύπτον . Απλά, και ξεκάθαρα πράγματα και άντε εσύ, να βρεις άκρη..       

 

             Οπότε τίθενται, τα εξής ερωτήματα. Μήπως η βλακεία δεν έχει όρια ; Μήπως υπάρχει δειλία, έναντι των λαθών. και ως λαός αλλά, και ως  καθένα προσωπικά; Αντί ο θυμός, όσο δίκαιος και να είναι, να στραφεί εναντίων των πραγματικά ενόχων. Να κάτσεις,  ως ένα σύνολο σκεπτόμενων πολιτών να δεις, τα πράγματα με ψύχραιμη λογική. Όσο και δύσκολο και αν είναι αυτό. αντί αυτού τι κάνεις ; Κάθεσαι και διοχετεύεις, τόσο την οργή σου και τον πόνο σου.  και ΔΗ ΤΟ απωθημένο σου διαμέσω, των διάφορων χάρτινων χαρακτήρων. Είτε ήδη αυτοί υπάρχουν, στο πάνθεον των κόμικς. Είτε δημιουργούνται, μονάχα για αυτόν τον σκοπό. Δηλαδή, την ικανοποίηση του Άχτι μας ως κοινωνίας.` Και αν έχεις θυμό, και δικαιολογημένα τότε. που ήσουν εσύ, ως πολίτης όταν σου έλεγαν, και σου λένε  ψέματα; Που ήταν, και που είναι η λογική σου όταν, τους ψήφιζες και τους ψηφίζεις ;Που ήταν το ενδιαφέρον σου,  για τα κοινά;Και εννοώ, για το ενδιαφέρον για το τι συμβαίνει γύρω σου. Ενημερωνόσουν από σοβαρά δίκτυα ; Διάβαζες μια σοβαρή εφημερίδα; ένα σοβαρό περιοδικό ή, ένα βιβλίο  με ουσιαστικό νόημα  ;. Όταν σου έλεγαν ότι, οι βορειοβιετναμέζοι, και κάθε βιετναμέζος, στην ύπαρξη του κράτους σου  είναι κακοί.Η ότι φταίει ο τινά και ο τάδε πολιτικός ; Το  έψαχνες; ή απλώς τα πίστευες και δή τα κατάπινες; Αν  αγαπητέ μου πολίτη, έβαζες την φαιά ουσία σου να δουλέψει, σκληρά και λεπτομερειακά όλες εκείνες, τις πληροφορίες που σου διοχέτευαν; Και σου διοχετεύουν δεν θα ήσουν μέσα στα σκατά, ούτε θα άφηνες τον εαυτό σου, να σε χρησιμοποιήσουν σαν πιόνι Και ως τέτοιο να μπλέκεσαι σε δουλειές ή καταστάσεις που δεν σε αφορούν πληρώνοντας ταυτόχρονα την γνώση αυτή, πολύ μα πολύ ακριβά .   :hypno: 

            Πραγματικοί άνθρωποι πολεμούν και παλεύουν σε όλα τα στάδια της ζωής. Όπως στην οικονομία, στην πολιτική, στην εργασία τους, στο σχολείο τους, και στο πανεπιστήμιό τους. Όπως και σε μάχες, με όπλα.  Είτε για την ασφάλεια μιας γειτονιάς (Δεν βλέπω λέμε τώρα τον Μπάτμαν Αλλά έναν ή, μια αστυνομική υπάλληλο). είτε, για την άμυνα.  Αληθινοί άνθρωποι  πολέμησαν, στους δυο παγκόσμιους πολέμους ανάμεσά τους  και, οι παππούδες μας. Το ίδιο συνέβη, και με την περίπτωση του Βιετνάμ. Άνθρωποι, που για την αγάπη για την πατρίδα τους, και την υπεράσπιση αυτής χάθηκαν, στα πεδία των μαχών. Ακόμη και αν  οι σκοποί του κράτους τους, δεν ήταν έντιμοι. βλέπουμε Γερμανία του Χίτλερ,  η στην προκειμένη περίπτωση το Βιετνάμ.  Ε ντούτοις, όλοι εκείνοι, οι θαρραλέοι άνδρες έκαναν το καθήκον τους .Ακόμη και αν, φοβόταν τον θάνατο νιώθοντας ταυτόχρονα, την ανάσα του εχθρού.  Δεν ήταν ούτε ο Κάπτεν Αμέρικα .Ούτε ο Μπάτμαν. Ούτε ο Wolverine. ( ο οποίος βρέθηκε να παλεύει, ακόμη τους Ιάπωνες και τους Γερμανούς στρατιώτες.  ) Ούτε, κανένας άλλος φανταστικός ήρωας τον οποίο, ατομική βόμβα να πέσει πάνω του δεν θα πάθει, την παραμικρή γρατσουνιά.  Αλλά, θα είναι ωραίος, και έτοιμος να πάει σε πάρτι, με καυτές παρουσίες.  Α ρε Βλάκες. Οι πραγματικοί πολεμιστές, αιμορραγούν  και πεθαίνουν. Πονούν, και κλαίνε.  Συν των άλλων,  δεν θέλατε να μάθετε, δεν παραδεχόσασταν ότι οι άνδρες των αντίπαλων ομάδων χρησιμοποιούσαν αληθινά όπλα . Και όχι καμπαρντίνες και νύχια, από μεταλλαγμένο μέταλλο. Ήταν άνδρες με τιμή, σθένος, και ανδρεία. Ίσοι προς ίσοι. Όχι αλλόκοτα υποκείμενα, με υπερφυσικές δυνάμεις,  που τα βάζουν με απλούς, θνητούς ανθρώπους . και τα οποία υποκείμενα, πετούν, γρυλίζουν, και γδέρνουν, τα μέλη του σώματος ενός ανθρώπου, με απόλυτη  άνεση.   :damn:   :damn: 

             Έχασες; Δικαίως πονάς. Αλλά, το να χρησιμοποιούμε φανταστικούς ήρωες οι οποίοι, να ξεσπούν σε εχθρούς και κουλτούρες. και να τους  νικούν- που στην πραγματικότητα, εμείς ξεσπούμε τον θυμό μας-  είναι μορφή δειλίας. Διότι πολύ απλά η ήττα ή η νίκη βασίζονται στον ρεαλισμό, στην αυτογνωσία και στην αυτοκριτική .Αν χάνουμε και δεν ψάχνουμε τα πραγματικά αίτια, της κατάστασης στην οποία και  περιήλθαμε είτε είναι ένα διαγώνισμα, είτε είναι μια θέση στην αγορά εργασίας, είτε είναι πόλεμος τότε: Συμπεριφερόμαστε σαν ένα φοβητσιάρικο παιδί ,ένα αδύναμο πλάσμα που τρώει φάπες από τους γονείς του, και δεν σκέφτεται γιατί  τις τρώει .Αντιθέτως αντί να βελτιωθεί,  φαντάζεται έναν χαρακτήρα να σπάει τους δυνάστες του στο ξύλο.Αλλά εκείνο, είναι παιδί .Τι γίνεται, αν το ίδιο συμβαίνει με έναν  ενήλικα ο οποίος,  δεν έχει  το σθένος και την αυτογνωσία να δει  ποια είναι τα λάθη του;. Πολύ απλά , κλείνεται στον εαυτό του και στην συνέχεια, αρχίζει και να  σκέφτεται  διάφορους φανταστικούς χαρακτήρες. οι οποίοι,να  ξεσπούν επάνω στους άλλους  που εκείνος τους μετέτρεψε σε εχθρούς του,δίνοντας ταυτόχρονα και δικαιολογίες, στον εαυτό του. Αν μάλιστα, η ανώριμη συμπεριφορά ενός ενήλικου ατόμου  υπάρχει σε μια κοινωνία τότε αυτή είναι εύκολα χειραγωγήσιμη Πως; Με τη εσκεμμένη δημιουργία ψευδαισθήσεων η οποία ,εμφανίζεται και δη διοχετεύεται, δια μέσω του κινηματογράφου και των κόμικ.Με άλλα λόγια, διαμέσω των χαρακτήρων, που κάποιος άλλος δημιουργεί εγώ δικαιώνομαι και αγιοποιούμαι. Δεν φταίς εσύ- μόνο ο άλλος και κατά την γνώμη μου, αυτό δεν είναι καλό. είναι τουλάχιστον γελοίο. Και το χειρότερο ; Είναι η κοροϊδία της ίδιας μου της συνείδησης. Τρως και παχαίνεις ; αλλά ταυτόχρονα, ονειρεύεσαι το σώμα της Μπάρμπι ;Κάνε δίαιτα χρυσή μου. Είμαι άνδρας αλλά, με πλαδαρά μπράτσα. Όμως θέλω, να έχω σώμα αθλητή; Η λύση κύριέ  μου, δεν είναι το καθισιό με φρέντο και τσιγάρο. Αλλά η σκληρή γυμναστική, βάση πειθαρχίας και σοβαρού προγράμματος. Έτσι λειτουργούν, τα πράγματα στην πραγματική ζωή. Τόσο σε ατομικό επίπεδο όσο, και σε επίπεδο συλλογικότητας..

          Ταυτόχρονα από ότι διαπιστώνεται,  υπάρχει μεγάλη  δυσπραγία μεγάλης μερίδα του κόσμου, να αντιλαμβάνεται την  διαφορά μεταξύ πραγματικότητας  και  ονείρου .Δεν μπορούν να καταλάβουν ότι,  στην περίπτωση των κόμικς, οι χαρακτήρες αυτοί δημιουργούνται, από το μυαλό και την πένα ικανότατων καλλιτεχνών. Δεν είναι πραγματικοί άνθρωποι από τους οποίους, περιμένουμε να διαπράξουν το χρέος τους έναντι εμάς, ως Έθνους και ως  κοινωνίας.   Όμως ένας λαός  και δεν εννοώ μονάχα τον αμερικάνικο, δεν θα έπρεπε να δέχεται να τον εκπροσωπούν  ήρωες, με εξωπραγματικές δυνάμεις οι οποίοι, να εξουδετερώνουν τους δήθεν κακούς. Η ,τους πραγματικούς υπαρκτούς εχθρούς τους, διαμέσω των κόμικς. Άλλωστε, για τους τελευταίους υπάρχουν τα υπουργεία  Άμυνας ,και των Εξωτερικών. Όπως, και το μάθημα της Ιστορίας. Οι ομάδες σοβαρών ανθρώπων, δεν αντικαθιστούν τους συγκεκριμένους φορείς, και ειδικότητες με τους ήρωες της Marvel ή ,της DC. Δεν ασκεί την εξωτερική πολιτική η Marvel, ούτε η DC την Εθνική Άμυνα. Αν είναι δυνατόν .Συν των άλλων ένας σοβαρός λαός,  δεν θα έπρεπε να δεχθεί ότι, ένα μέσο διασκέδασης. αλλά, και γνώσης  όπως είναι τα κόμικς  να γίνεται αγωγός έκφρασης  απωθημένων. Κυρίως αυτών. Αντιθέτως ενημερώνεται και  στην συνέχεια, ενεργεί και εκφράζεται σοφά, διαμέσω διαφόρων μηχανισμών. Όχι με την Τζέιν Γκρέι ούτε, με τον Κύκλωπα .Ούτε με τον Ξαβιέ  και με άλλους οι οποίοι, στοχεύουν σε κακούς. που αυτοί με την σειρά τους, παραπέμπουν σε ορισμένα πραγματικά σύνολα . Τα οποία αντιτίθενται, στους δικούς μας κανόνες, ή πιστεύω, ή πεποιθήσεις.   Και γιατί  οι συγκεκριμένοι αντίπαλοι, μας επιτίθενται; Μήπως, φταίμε εμείς; Αλλά όχι. Δεν τολμούμε, να παραδεχθούμε την αλήθεια, δεν δεχόμαστε ότι φταίμε. Αλλά διαμέσω του Wolverine, τους κάνουμε σκόνη. Αυτό δεν είναι μονάχα ανοησία. Είναι θρασύτητα.Φίλε μου. Τον νταή,-και στην προκειμένη περίπτωση τον πόνο της ήττας- δεν τον σταματάς με φαντασιακά ανθρωπόμορφα σχήματα υπαρκτά, μονάχα στις διαστάσεις του χαρτιού και του κρανίου σου. Αλλά με τις δικές σου δυνάμεις όσο μικρές ή, μεγάλες και αν είναι αυτές.    

                        Συν των άλλων , το φαινόμενο της δημιουργίας ηρώων, για ικανοποίηση πληγωμένων εγωισμών. Όπως, και την χρήση των ήδη υπαρχόντων παρότι, οι τελευταίοι έχουν μια αξιοσέβαστη ιστορία από πίσω τους   θίγει, εμμέσως και ένα άλλο θέμα. Την μη ακόμη σοβαρή αντιμετώπιση των Κόμικς ως Έκφραση Τέχνης .   Διότι αν τα κόμικς, τα χρησιμοποιείς για βλακείες και για σύνδρομα. Αν πιστεύεις ότι αυτά τα κατά καιρούς, διάφορα εμετικά σενάρια (τα οποία σημειωτέον προσβάλλουν, ακόμη και τους χαρακτήρες που δρουν βάση αυτών )θα σου λύσουν, την αποτυχία σουτότε, δεν είναι καθόλου τυχαίο που πάρα πολλοί θεωρούν τα κόμικς ως ανάγνωσμα, για ανώριμους και βλάκες. (Πεποίθηση που αδικεί, και εμάς που τους διαβάζουμε σωστά;    Και γιατί άλλωστε να μην το πιστέψουν αφού, κατά διαστήματα  εκεί βρίσκουν ότι πιο ηλίθιο μπορεί να σκεφτεί ένας άνθρωπος; Και για του λόγου το αληθές; Προσπαθήστε να πείσετε τους γονείς σας ή, τα αδέλφια σας ή,τους φίλους σας Α) Ότι ο Σούπερμαν ή τα Transformers θα έρθουν, να πετάξουν τους εχθρούς του Έθνους στην Θάλασσα τσακίζοντας παράλληλα, τους συμμάχους τους  Ευρωπαίους και Αμερικανούς.  και Β)  Ότι  τα κόμικς, είναι μορφή Τέχνης. Μπορεί να γίνει. Όμως ,στην συντριπτική πλειοψηφία ή θα αρνηθούν. ή, θα σε κοιτούν περίεργα όσο άδικο και αν είναι αυτό Όπως, και να σου πουν : Μεγάλος άνθρωπος  είσαι  ακόμη, διαβάζεις σαχλαμάρες; Δεν καταλαβαίνουν και δικαίως όταν βλέπουν όλα αυτά  . Αν -για παράδειγμα-εγώ βρε παιδιά, που έχω λατρεία στα Κόμικς και θέλω να μάθω, για τον συμπαθή λυκάνθρωπο. Αλλά και για άλλους όταν θίγω, εδώ στην Ιστοσελίδα τον τρόπο με τον οποίο, οι ήρωες αυτοί, αναλώνονται σε ηλιθιότητες με σαχλούς διαλόγους και κουστούμια .Χωρίς κάποιο, ουσιαστικό νόημα έστω και ελάχιστο- τα ακούω από πάνω. Φανταστείτε λοιπόν, εκείνους που δεν ξέρουν από Κόμικς και συνεπώς δεν τα διαβάζουν τι θέμα έχουν αν, βλέπουν έστω και τον τόμο του Μίκη. (που και αυτοί τον ξέρουν). :out:     

         Επιπρόσθετα, αυτό που διαπίστωσα προσωπικά -μπορεί και να κάνω λάθος- είναι, η εσκεμμένη πρακτική ή όχι, αδυναμία αντίληψης της διαφοράς μεταξύ, της φαντασίας και της Βλακείας εκ μέρους των εταιριών. Και για αυτόν τον  λόγο, βλέπουμε, μέχρι και συνεχείς νεκραναστάσεις. Ο Χριστός, αναστήθηκε μια φορά. Ο Σούπερμαν Τρεις. Άρα Χριστός vs Σούπερμαν 1 -3 Χ Προ- πο/ λαχείο δηλαδή.    Έτσι, με αυτές τις πρακτικές, η Τέχνη της Εικονογραφίας ζημιώνεται κατά πολύ. Διότι  αυτή, δεν είναι μονάχα κολλάν και μπουνιές. Δεν είναι σαχλαμάρες .Ούτε μια συνεχής  χαζοχαρούμενη παιδική χαρά όσο, και αυτό αρέσει.  Όσο και αν αυτό είναι η κότα, με τα χρυσά αυγά.  Είναι επίσης μέσο ωριμότητας και προβληματισμού .

            Να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα .Άλλο η φαντασία. Άλλο, η σαχλαμάρα .Η φαντασία, θα  πρέπει να χρησιμοποιείται. αλλά με φειδώ ,με έμπνευση, και με καινοτόμες ιδέες. Επίσης, οι ήρωες  κόμικς. (Και δη οι δημιουργοί τους)  να αντιμετωπίζουν, την ήττα της χώρας προέλευσής τους με γενναιότητα, όπως έκαναν κάποιοι αληθινοί συμπολίτες τους. Αλλιώς, ένας χαρακτήρας όσο και αν πουλάει. Ακόμη, και ως μέσω εκδίκησης στο τέλος, γίνεται μια απύθμενη σάχλα .Και ότι προκύψει. Ακόμη και ο Wolverine, και οι φίλοι του εξαϋλώθηκαν από την συνεχή χρήση τους, ως  μέσα εξουδετέρωσης  πραγματικών κρατών. Αλλά και ως μέσα  προς ικανοποίηση απωθημένων. Και αυτό δυστυχώς, ακόμη πουλά. Και εις βάρος των ηρώων αυτών, αλλά και εις βάρος της  νοημοσύνης μας. Αλλά εφόσον δεν πειράζει, γιατί να χαλάμε τις καρδιές μας βρε αδελφέ ;Όλοι  μας κερδίζουμε. Άλλοι το χρήμα και την αναγνώριση. Και αναφέρομαι, στους σκιτσογράφους και τα δημιουργήματά τους. Και εμείς να καλύπτουμε την ανικανότητά μας. στο να αντιμετωπίσουμε κάποια πράγματα, με την δέουσα συμπεριφορά, σκέψη και ωριμότητα . Και όλα αυτά με το ανάλογο χρηματικό κόστος .  :collapse: 

                  Γιατί οι πραγματικοί άνθρωποι, δεν  τολμούν να πάρουν την κατάσταση στα χέρια τους; Όποια, και να είναι αυτή. Να αντιδράσουν δυναμικά.  Να μαζέψουν στρατούς, να πάνε να χτυπήσουν, τους εχθρούς τους. Όπως έγινε μετά το Περλ Χάρμπορ. Η,  να πάνε στον ΟΗΕ να κάνουν διαμαρτυρία. Παρά να κρύβονται πίσω από συμπλέγματα σε μορφή χάρτινων υπέρ-ηρώων; Και κάτι άλλο. Γιατί όλοι θα πρέπει να βασιζόμαστε για τα πάντα στον Σούπερμαν ; Γιατί όταν λερώνουμε το εσώρουχο μας να  καλούμε τον Wolverine,  και τον κάθε Wolverine να μας ξεσκατώσει; Και παρακαλώ, τους διαχειριστές της Ιστοσελίδας, να μην αφαιρέσουν αυτό το σχόλιο. Γιατί, ή ως λαός ή ως άτομα να μην παραδεχόμαστε τα λάθη μας; Γιατί, να μην μαθαίνουμε από αυτά; Αλλά, να επαφιόμαστε σε φανταστικούς, ανύπαρκτους στην ουσία χαρακτήρες να κάνουν αυτά, που έπρεπε να τα κάνουμε εμείς;  Και στην τελική, ποιοι  είναι ο Σούπερμαν, και ο Wolverine ; Ο άγιος Παντελεήμονας ή οι Άγιοι Ανάργυροι ; :wall: 

          Φιγουρίνια είναι βρε παιδιά, αποκυήματα της φαντασίας κάποιων ευφυών σκιτσογράφων .Επίσης, όλη αυτήν η Ιστορία με τον κατά τα άλλα συμπαθή λυκάνθρωπο της ιστορίας μας  είναι, σαν ένας Έλληνας σκιτσογράφος να σχεδιάζει κάτι ανάλογο αμέσως μετά ,την Εισβολή στην Κύπρο του 74.  Ο οποίος ,να συντρίβει τα τουρκικά στρατεύματα του Αττίλα. Και ύστερα, να τους διώχνει. Μα δυστυχώς, η πραγματικότητα είναι άλλη και το γνωρίζουμε. Διότι όσο και αν μας πονά αυτή είναι η αλήθεια.

Στην συνέχεια, αν στο κράτος μας εμφανιστούν σοβαρές προκλήσεις ,έναντι της επικράτειάς του. Είτε εδαφική είναι αυτή είτε, σε οικονομικό επίπεδο -βλέπουμε οικονομική κρίση Ελλάδος λέμε τώρα- τι θα πρέπει  να κάνουμε ; Να κάτσουμε όλοι μαζί ,να βρούμε μια άκρη λογικά και ψύχραιμα; Η, να βάζουμε τους καλλιτέχνες μας -συμπεριλαμβανομένων και εκείνων των ταλέντων του Φόρουμ - να σχεδιάζουν φιγουρίνια τα οποία ,θα δίνουν κλωτσομπουνίδια,  στους υπευθύνους για αυτήν την κατάντια;. Αφού, η πλειοψηφία πολλών από εμάς τους ανέδειξε διαμέσω της ψήφου. Δική μας ευθύνη είναι, η τωρινή θέση μας ως λαός. Επίσης, αν σχεδιάζουμε χαρακτήρες οι οποίοι, να βαρούν τους πολιτικούς, πετώντας ταυτόχρονα στον Γερμανό Υπουργό Οικονομικών  Σόιμπλε, λέιζερ από τα  μάτια ή ,τα  νύχια του Λυκομάτη.   Όσο δίκαια, και αν εμείς έχουμε θα σας τιμούσε αυτό; Τόσο, ως πολίτες όσο, και ως σοβαρά σκεπτόμενα όντα; Εμένα πάντως όχι. :cold: 

         Θα σας ικανοποιούσε το κόμικς αυτό;  Θα σας έλυναν, εκείνοι οι χάρτινοι ήρωες το πρόβλημα της ανεργίας; Η τον μειωμένο μισθό σας ;Η, την χαμένη αξιοπιστία της χώρας σας όπως έγινε στα πρώτα χρόνια με τον΅wolverine και τους λοιπούς ήρωες;  Μπορεί, θα μου πείτε κάποιοι  από εσάς. Ποτέ δεν ξέρεις, θαύματα γίνονται. Αμ , δεν είναι κάθε μέρα του Αγίου Γιαννιού.  Μόνο, η παραδοχή λαθών, και από την δική μας μεριά και μετά, σκληρή δουλειά θα έλυνε το πρόβλημα. Όχι, η δημιουργία ενός χάρτινου ήρωα, που θα λειτουργούσε ως συμπλήρωμα, ως επιθυμία, ως ευχή αυτό, που δεν μπορούμε να το κάνουμε. Η εμείς,  δεν θέλουμε.  Μπορεί, το ξέσπασμα των απωθημένων μέσω των Κόμικς να φέρει, κάποια ικανοποίηση. Ίσως και ένα αίσθημα δικαίωσης. Αλλά η γεύση που αφήνει, τόσο στην συνείδησή μας όσο, και στον ψυχολογικό μας κόσμο είναι, σαν εκείνη ενός αναψυκτικού με ανθρακικό. Δροσίζει αλλά προσωρινά. Ύστερα ,διψάς και αν φύγει το ανθρακικό τότε, ο χυμός δεν αξίζει .Ψέματα ή κάνω λάθος;

         Όλοι μας σαν λαοί, έχουμε τις άτυχες στιγμές της Ιστορίας μας ακόμη και οι πιο ισχυροί -Όπως άλλωστε, και εμείς οι άνθρωποι προσωπικά. Ωστόσο η λογική, θα πρέπει να υπερισχύει. και όχι να βασιζόμαστε, σε χάρτινους ήρωες. Και κυρίως, διαμέσω αυτών να διοχετεύουμε τα λάθη μας, τις ήττες μας σε άλλους. Και ύστερα όντας βλάκες, άτομα χωρίς συνείδηση να χρησιμοποιούμε χάρτινους χαρακτήρες, ως μέσο ξεσπάσματος και χλεύης. Ο άλλος νίκησε. Όσο εσύ  και να φωνάζεις  μέσω φιγουρινιών αυτό δεν αλλάζει. Πίστευε,  ότι θέλεις ανόητε φίλε μου .Είτε λαός είσαι, είτε μεμονωμένο άτομο. Θα σου χαλάσω εγώ το χατίρι  ; Κάτσε και σχεδίαζε, τον Wolverine και κάθε λυκομάτη, να με κάνει κιμά. Σκασίλα μου μεγάλη, και δέκα παπαγάλοι. Εγώ νίκησα. Εγώ είμαι ο δυνατός της ιστορίας. Με άλλα λόγια το αποτέλεσμα, μετρά .Αυτή είναι η ρημάδα η αλήθεια.  Και εσύ ,περίμενε τον Σούπερμαν να σε σώσει. Όπως, σε έσωσε την 11 Σεπτεμβρίου. Αλήθεια, που ήταν οι Wolverine, Supermen, και άλλοι ήρωες των κόμικς εκείνη, την φρικτή ημέρα ; Να σας απαντήσω εγώ. Στις σελίδες, κάποιων τόμων ντυμένοι περίεργα, έως και ηλίθια ξεσπώντας, στους αντιπάλους τους .  Ήταν με άλλα λόγια ,στον δικό τους κόσμο. Σίγουρα, θα εξαΰλωσαν τους Bin Landens  .But only in your dreams babe. Οnly in your dreams .Η ωμή Πραγματικότητα; Αυτή, απεικονίζεται στα μνημεία και στα μνήματα των θυμάτων της τρομοκρατικής επίθεσης. Come on Logan. Show us your Nails Shhhhhh Χράτς και ύστερα όλοι δικαιωνόμαστε. Μα που ζείτε βρε παιδιά;   :Ungry:          

            Συν των άλλων .Μετάνιωσε ο Σούπερμαν, για τα λάθη της Αμερικής έναντι του Βιετνάμ ;Πάλεψε ποτέ,  στο πλευρό των Μαύρων;  Τους έσωσε πρώτα, από την σκλαβιά και ύστερα, από τον ρατσισμό; Ήταν κοντά τους, ο Κάπτεν "Αμέρικα;  Φοβάμαι πως όχι. Ίσως όμως και να κάνω λάθος. Πάντως, στην αντίληψή μου δεν έπεσε κάτι τέτοιο. Από την άλλη μεριά άκουσα, από φίλους μου ότι ενδέχεται, να δημιουργηθούν ήρωες εναντίων του Ιράκ .Κοινώς, άλλη μια παρωδία χάρτινων ηρώων. Οι οποίοι, θα ενεργήσουν, ως τα μέσα αποκατάστασης, μιας άλλης λαθεμένης πολιτικής.  Άλλοι λυκάνθρωποι, στην σειρά και όποιος αντέξει. Και αυτό, ως πολίτη που ενδιαφέρεται για τους συμπολίτες του ΜΕ ΕΞΑΓΡΙΏΝΕΙ. Διότι όλα αυτά είναι προσπάθειες, για ακόμη μια δόση αποβλάκωσης. :shit2: 

         Παράλληλα  είναι ποτέ δυνατόν, ένα μεγάλο μέρος του κόσμου να πιστεύει ,σε τέτοιους χάρτινους μεσσίες; Διότι ο Μεσσίας δεν υπάρχει όσο,  και αν αυτό πονά .Πολλοί από αυτούς, ήλθαν και παρήλθαν. Γιατί να αποτελούν εξαίρεση, οι χάρτινοι ήρωες των κόμικς που λειτουργούν με αυτόν τον τρόπο;   Γιατί, δεν ψάχνεις εσύ φίλε μου μέσα σου. Μα καλά είμαι σοβαρός ;Τι διαβάζω; Τι σχέση έχει ο αγαπημένος μου ήρωας με αυτά, τα ελεεινά σκουπίδια, τόσο σε μορφή ιδεών όσο, και σεναρίων; Πραγματικά, παρότι ο Κόναν είναι ο αγαπημένος μου ήρωας εν τούτης, ενοχλήθηκα. Αλλά, και λυπήθηκα αφάνταστα όταν είδα  τον Wolverine, έναν σόλο ήρωα, με τέτοια δυναμική και μεγάλες προοπτικές. Και ο οποίος, θα μπορούσε να έχει μια πιο σοβαρή συνέχεια να αναλώνεται, σε τέτοια οικτρά χάλια για σενάρια .Βάση των οποίων είναι, η ικανοποίηση των απωθημένων για τις ήττες, ή τις νίκες του Αμερικανικού στρατεύματος, στους πολέμους της ιστορίας του. :moutra:  

             Αλήθεια, πόσο καιρό θα μπορεί η κότα να γεννά τα χρυσά αυγά; Μέχρι πότε, ένας ήρωας θα ντύνεται με κολλάν, να κάνει το βλάκα που πάει στην πρώτη γραμμή της μάχης αντί για σένα, όποια και αν είναι αυτή; (Μπορεί να είναι ή  το εργασιακό ή το σχολικό  σου περιβάλλον ) και να τσακίζει τους εχθρούς και τους αντιπάλους σου ; Ο ανθρώπινος εγκέφαλος, κάποια στιγμή ωριμάζει. Και συνεπώς, κανένας, που αγαπά τους χάρτινους ήρωες του δεν θέλει, να αντιμετωπίζονται με αυτόν τον τρόπο.  

           Σκέφτονται κάποιοι: Να βάλω έναν κακό ο οποίος, να παραπέμπει σε κάποια κράτη. Μόνο για  αυτόν το λόγο, θα έπρεπε να υπάρχει κατακραυγή. όχι για την έκφρασή αυτών που πιστεύουν. Άλλωστε, αυτό είναι ο Δυτικός Πολιτισμός. Ο σεβασμός της ελεύθερης έκφρασης. Αλλά, για το γεγονός ότι : Χρησιμοποιώντας ύπουλα,   τους χάρτινους ήρωες σαν τον Δούρειο Ίππο,  ποτίζουν το μυαλό πολλών καλοπροαίρετων .Αλλά, και αδαών με ένα μείγμα ,φανατισμού, αμάθειας ,και μίσους  έχοντας ως κύριο στόχο, την ανυπαρξία λογικής και αυτοκριτικής.Όπως, και της  ορθής κριτικής σκέψης. Το οποίο είναι, το σημαντικότερο στοιχείο για μια υγιή πολιτεία και πολίτες.  Όμως ξέρετε κάτι ;Ο αμερικάνικος στρατός, και κάθε στρατός κάθε χώρας. Όπως, και ένα κράτος ίσως, και το δικό μας  θα νικούσε αν, λέω αν ψάχναμε λίγο την ιστορία, με ώριμο μάτι. Να δούμε, πώς ένας Βάιντεν (Star Wars)κατακτά την εξουσία. Τι προβλήματα, μπορεί να δημιουργήσει η Δημοκρατία όταν, τόσο οι εκπρόσωποί της. Όσο, και το σύνολο των πολιτών της είναι ή ανίκανο να καταλάβει ,ή  είναι αδιάφορο ή ,υποφέρει από κακουχίες και στερήσεις. Μήπως, η πηγή όλων αυτών είναι το ανθρώπινο στομάχι; :Suspicious: 

             Συνεπώς, η απάντηση σε όλα αυτά είναι η εξής :Αν φίλε μου θέλεις την  πραγματική επιτυχία και τον σεβασμό ,τόσο στον εαυτό σου όσο και στην συνείδησή σου διάλεξε την αλήθεια και τότε προχώρα . Είτε είσαι κράτος είτε, είσαι μεμονωμένος άνθρωπος και σε αυτήν στην περίπτωση εσύ  θα είσαι κερδισμένος. Αλλιώς, πίστευε ότι θέλεις. Κάνε φιγκμέντα δηλαδή ανθρωπόμορφα σκιτσάκια με περίεργα, και φανταχτερά ρούχα.  Τα οποία , θα ενεργούν  αντί για σένα και θα νικούν τονίζοντας με αυτόν τον τρόπο την δική σου ανικανότητα .Διότι, η χρήση των χάρτινων ηρώων για εξορκισμό λαθών, και αποτυχιών δηλώνει ανικανότητα. Τόσο ενός κράτους όσο και ενός ατόμου, για να τις αντιμετωπίσει. .Στο τέλος, μιας και σου αρέσει να σε παραμυθιάζουν - μια ωραία πρωία θα ξυπνήσεις και θα διαπιστώσεις ,ότι και τα χρόνια περάσαν, και οι άλλοι που σε δούλευαν κέρδισαν παντού, και αυτά που επιθυμούσαν, προχωρώντας παράλληλα μπροστά.Οπότε για εσένα, θα ισχύουν τα εξής: φάε όνειρα, όπως έλεγε η συχωρεμένη η  Διαμαντίδου στον ρόλο της κακιάς  μητριάς, στην Χιονάτη και τα Επτά Γεροντοπαλίκαρα.Η ,όπως πολύ επιτυχημένα τραγουδούσε ο συγχωρεμένος ο Διονυσίου " Ασε τον τρελό στην τρέλα του"

 

Σημείωση

 

Σε περίπτωση που,εμφανιστούν νέοι  ήρωες ως μέσο εκτόνωσης απωθημένων. Η, να χρησιμοποιηθούν οι ήδη υπάρχοντες   εις  βάρος ή των αληθινών΄ανδρών ή , άλλων κρατών, πεποιθήσεων, πιστεύω, και αντιλήψεων Διαφορετικές, από εκείνες του δικού μας κράτους ή, καθενός προσωπικά (όπως ήταν ο Wolverine στην αρχή ). Με στόχο, την παραπληροφόρηση και δη ,την αποβλάκωση τότε, σε αυτήν την περίπτωση παραπέμπω μια ατάκα του Κόναν του Βάρβαρου -Πολεμιστή θεέ της Ζαμόρα, θα χρειαστείς περισσότερα όπλα από αυτά που κρατάς -Διότι ο Κόναν, ακόμη και αυτός είναι  φανταστικός ήρωας ήταν, ένας ανθρώπινος χαρακτήρας με όλες τις αδυναμίες του ,ο οποίος πάλευε με τις δικές του δυνάμεις και μόνο.  Και  όχι, ένα αλλόκοτο μεταλλαγμένο μαπίδι που κάνει την δουλειά. Εκείνη, που θα έπρεπε να κάνουμε εμείς οι ίδιοι .

Σας ευχαριστώ πολύ για την προσοχή σας στο άρθρο μου, και περιμένω τόσο τις κριτικές. Όσο,  και την απάντησή σας.  

Επεξεργασία από ΤασίαΚούτ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.