Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
MONSIEUR CHARLATAN
Σενάριο/Kείμενα:
Αγγελική Σαλαμαλίκη
Σχέδιο:
Αγγελική Σαλαμαλίκη
Εκδοτική:
ΑΥΤΟΕΚΔΟΣΗ Λίστα εκδόσεων
Hμερ. έκδοσης:
02-2017
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Αστυνομικό
Μέγεθος:
21.0 x 30.0
Σελίδες:
220
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Ονομαστική τιμή:
15€

  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

MONSIEURCHARLATAN_0001.jpg  MONSIEURCHARLATAN_0001z.jpg

 

Η πρώτη δουλειά της Αγγελικής Σαλαμαλίκη μας μεταφέρει στο Παρίσι του 1930. Ο ομώνυμος πρωταγωνιστής, Γάλλος διάσημος ντετέκτιβ στο παρελθόν, έχει επιστρέψει στο Παρίσι κατεστραμμένος, τόσο οικονομικά λόγω του Κραχ του 1929, όσο και συναισθηματικά επειδή τον έχει αφήσει η γυναίκα του. Μαζί του και πάντα στου πλάι του, μια δημοσιογράφος-φίλη με την οποία μοιράζονται ένα ένοχο μυστικό. Ένα πρόσωπο από το παρελθόν του Charlatan κάνει την εμφάνιση του στο Παρίσι και.........

 

 

01-a8adaf9-large.png   119-edbde90-94c3188-2cd8cd9-large.png

 

 

Το Monsieur Charlatan ξεκίνησε ως web-comic, και με τη βοήθεια του indiegogo και της kickstarter πλατφόρμας του, κατάφερε να φτάσει και στην έντυπη μορφή του, μαζεύοντας μάλιστα πάνω από €7.000! Το βιβλίο είναι μεγάλου μεγέθους,γερό, με μαλακό εξώφυλλο, και το χαρτί είναι illustration, βαρύ και ανθεκτικό. Γενικά, η ποιότητα έκδοσης είναι σε πολύ υψηλά επίπεδα και οι 220 σελίδες του, μαζί με το μέγεθος και την ποιότητα του χαρτιού, κάνουν τα €15,00 μια πολύ καλή τιμή.

 

 

178-05b89c9-large.png   185-21ed978-large.png

 

 

Το γεγονός ότι ξεκίνησε την πορεία του ως web-comic γίνεται εμφανές στα πρώτα κεφάλαια οπότε και η δράση "πετάει" από καρέ σε καρέ, χωρίς ιδιαίτερη σύνδεση μεταξύ τους. Στην πορεία όμως ομαλοποιείται και αποκτά έναν κανονικό ρυθμό. Η ιστορία δεν διεκδικεί δάφνες πρωτοτυπίας, αλλά είναι ωραία δοσμένη και 1-2 twists είναι έξυπνα και ωραία τοποθετημένα στην ροή της ιστορίας. Το σχέδιο είναι "καρτουνέ", αλλά καλοδουλεμένο και όχι πρόχειρο και οι χρωματισμοί είναι άλλοτε φωτεινοί και άλλοτε μουντοί, πάντοτε όμως ταιριαστοί. Δεν δίνεται ιδιαίτερη έμφαση στους διαλόγους, αλλά στη δράση και στα γρήγορα εναλλασσόμενα και εντυπωσιακά καρέ.

 

 

197-785874b-large.png   monsieur_charlatan_page_92_by_drslug-d6d188r.png

 

 

Σαν γενική αίσθηση, θα το κατατάξω στα κόμικ που εγώ αποκαλώ "κινηματογραφικά". Κόμικς δηλαδή στα οποία οι σελίδες γυρίζουν πάρα πολύ γρήγορα, διαβάζονται πάρα πολύ γρήγορα (το διάβασα ολόκληρο σε μισή ώρα) αλλά και δυστυχώς ξεχνιούνται εξίσου γρήγορα. Ίσως είναι άδικο γιατί, ειδικά στο σχέδιο, η Σαλαμαλίκη έχει κάνει καλή δουλειά και σίγουρα δεν "ξεπέταγε" τις σελίδες της. Τα περισσότερα καρέ έχουν ωραίες λεπτομέρειες και έχουν πολύ γούστο και καλαισθησία. Για ελληνική δουλειά την θεωρώ πάρα πολύ καλή και θα πρότεινα σε όλους να τη διαβάσουν. Δεν θα τους αλλάξει τον κόσμο, αλλά θα περάσουν καλά.

 

Του δίνω ένα 7/10

 

 

Υ.Γ. Δεν υπάρχει δυνατότητα να scanαρω εξώφυλλα, παρακαλώ να μεριμνήσει κάποιος άλλος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Στο πινακάκι γράφεις μετάφραση: Αντώνης Μπίκος

 

τι εννοείς; Το γράφει κάπου μέσα στην έκδοση;

 

 

 

Παντός μισή ώρα για 216 σελίδες μου φαίνεται κάπως υπερβολικό...

εδιτ:

 

30 λεπτά * 60 δευτερόλεπτα = 1800 δευτερόλεπτα

 

1800 / 216= 8.3 δευτερόλεπτα η σελίδα

Επεξεργασία από totally_wired
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Στο πινακάκι γράφεις μετάφραση: Αντώνης Μπίκος

 

τι εννοείς; Το γράφει κάπου μέσα στην έκδοση;

 

 

Διορθώθηκε

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Είχα διαβάσει καμιά δεκαριά σελίδες online και το είχα βρει αρκετά φρέσκο. Καλά, το σχέδιο δεν το συζητώ, είναι εξαιρετικό.

Από τα πρώτα που θα τιμηθεί στο Comicdom. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  31289
  • Group:  Members
  • Topic Count:  36
  • Content Count:  703
  • Reputation:   5976
  • Achievement Points:  723
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3018 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Από τα πρώτα που θα τιμηθεί στο Comicdom. :)

 

Θα υπάρχει προς πώληση στο ComicDom...? :thinking:

 

Αν,ναι τότε θα το τιμήσω κι εγώ...! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Δε θυμάμαι να το διάβασα κάπου, αλλά εφόσον έχει τυπωθεί, δε νομίζω να μην το έχει. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31289
  • Group:  Members
  • Topic Count:  36
  • Content Count:  703
  • Reputation:   5976
  • Achievement Points:  723
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3018 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

Δε θυμάμαι να το διάβασα κάπου, αλλά εφόσον έχει τυπωθεί, δε νομίζω να μην το έχει. :)

Πρέπει να έχει τυπωθεί, γιατί εγώ βρήκα τόμο στο Tilt (και φυσικά τον αγόρασα).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Μπρος+πίσω για να φτιαχτεί και το πινακάκι :D

 

Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στην παρουσίαση.

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Παρουσίαση του Monsieur Charlatan στην εκπομπή Βιβλιοσκώληκες του Spoiler Alert.

 

Kαι η συνέντευξη της Σαλαμαλίκη στην εκπομπή Καρικατούρες του Spoiler Alert.

 

:cheers2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4783 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Ωραιο,φρεσκο κομιξάκι! Μου αρεσε πολυ το σχεδιο της Σαλαμαλίκη, πολύ κινηματογραφικο,πλαναρει το βλεμμα στη σελιδα. Η ιστορια χωρίς να ειναι κατι εντελως πρωτοτυπο δεν ειναι "κλισέ" και εχει πολυ καλη ροή και διαλόγους.

Αν αυτη ειναι η πρωτη της δουλεια περιμενω πως και πω να δω τι μας εχει για μετα!

 

Aπο τις φετινες εκπληξεις, καραπροτεινεται!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4664 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Το πήρα κι εγώ καλά την εκπνοή του comicdom ,κατά το μάζεμα δηλαδή...μου άρεσε το ότι ήταν ογκώδες και εμφανίσιμο,έδωσα πάντως 18 ευρό κ όχι 15,φαντάζομαι ότι 15 το πήραν αυτοί που είχαν κάνει donate στο kickstarter?? όπως και να χει,δεν το μετάνιωσα,σε αντίθεση με τον δικαστή,έκανα 3 βράδια να το διαβάσω...δηλ ίσως 4 ώρες σύνολο,διαβάζω αργά φαίνεται...άλλα δεν το βιαζόμουν, το χρησιμοποίησα για χαλαρωτικό πριν τον ύπνο. Μου άρεσε επειδή είχε noir θεματολογία και επειδή δεν διαδραμματιζόταν στις ΗΠΑ ,άλλα στο Παρίσι την εποχή των 30'ς. Ορισμένα καρέ ,που ήταν κοντα και πλατιά σε διαστάσεις (πολύ κοντά και πολύ πλατιά),δεν μου κόλλαγαν, ίσως όμως να είναι για λόγους που δεν κατέχω. Ησκηνοθεσία ήταν φρέσκια και τολμηρή άλλα αρκετές φορες αναρωτήθηκα αν συμφων'ω με κάποιες τεχνικές κ επιλογές καρέ η μη καρέ κτλ. :Book:

Ένα λάθος που μου χτύπησε συναγερμό ήταν στη σελίδα 69 (όχι δεν κάνω σπόιλερ) ΄΄ενας εκ των πρωταγωνιστών κραταει ένα πιστόλι που τη μία θυμίζει λίγο lunger την άλλη όμως δηλ σε επόμενο καρέ μοιάζει με colt single action, περίστροφο (δηλαδή καμιά σχέση) :oscar: ,στο θέμα των όπλων το καταλαβαίνω ότι είναι καρτουνίστικο και να μην είναι εντελώς ρεαλιστική απεικόνιση ,άλλα εδώ ήταν σαν να ξέχασε τι όπλο είχε βάλει στο προηγούμενο καρέ :moutra:

 Κάτα τα άλλα ένα ωράιο σύνολο, χωρίς πολυ πρωτότυπο σενάριο, με κλισέ μεν,άλλα κύλαγε ευχάριστα, οι πρωτοτυπίες ήταν σκηνοθετικές και έβγαζε κίνηση και δυναμισμό που σε λίγα ελληνικά (και όχι μόνο) κόμικς έχω δει. Όυτε τα twist με εντυπωσίασαν ,άλλα όυτε και με ξενέρωσαν,είχε ένα μπρος πίσω ρυθμό που σε κράταγε μέσα στην υπόθεση. Σαν γραφιστική επιμέλεια και σαν φροντίδα έκδοσης όμορφο. Να δούμε που θα χωρέσει στη βιβλιοθήκη τώρα! :clean:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28439
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4551 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Το ακριβοτερο αποκτημα απο το φετινο comicdom το οποιο ευτυχως αξιζει καθε του €.
Δεν το ειχα και πολυ στο μυαλο μου να πω την αληθεια και ετσι οταν βρεθηκα μπροστα στον παγκο της Αγγελικης βρεθηκα λιγο προ εκπληξεως  :wow:  Σαν εκδοση δεν το ειχα στο μυαλο μου σαν κατι τοσο ογκωδες και στιβαρο, μετα απο ενα γρηγορο ξεφυλλισμα ειχα σχεδον πειστει για την αγορα, ακομα κι αν ειχα κατι λιγους ενδοιασμους, εφυγαν οταν ο Jpentz στην πλατη μου ειπε για ογδοη ή εννατη φορα: ΠΑΡ' ΤΟ - ΠΑΡ' ΤΟ!  :lol:
 
Η ιστορια πολυ ευπεπτη χωρις να ειναι καθολου αδιαφορη, κυλαει πραγματικα νερακι, το εκανα μια χαψια! Νοιαστηκα για την τυχη των χαρακτηρων και αγωνιουσα μεχρι το τελος! Επισης να αναφερω πως εντυπωσιαστηκα κι εγω απο την σκηνοθεσια της Αγγελικης, πολλα μπραβο στο κομματι αυτο! Το διαβασε και το κοριτσι μου, που ειχε να πιασει κομικ απο το καλοκαιρι και δεν ειναι και πολυ μεγαλη φαν του ειδους και της αρεσε πολυ, οποτε ζευγος Κοκοβικου approves!
 
Το μονο μειον, τα τρια συντακτικα και ορθογραφικα λαθακια, με πλεον τρανταχτο αυτο στο οπισθοφυλλο, που μου επισημανε η ιδια η Αγγελικη στην κουβεντα που ειχαμε μεχρι να μου κανει αφιερωση και σκιτσακι.
 
Για το τελος, το μονο που αναρωτιεμαι ειναι: Αν αυτο ειναι μονο το πρωτο της κομικ, τι πρεπει να περιμενουμε στην συνεχεια;;; Πολλα :respect: και ευχομαι στην Αγγελικη να κανει τις προσδοκιες μου πραγματικοτητα!

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

.......ειχα σχεδον πειστει για την αγορα, ακομα κι αν ειχα κατι λιγους ενδοιασμους, εφυγαν οταν ο Jpentz στην πλατη μου ειπε για ογδοη ή εννατη φορα: ΠΑΡ' ΤΟ - ΠΑΡ' ΤΟ!  :lol:

 

Judge Dredd παρακαλώ, πήρα προαγωγή  :lol:  :lol:  :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 9 months later...

  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3396 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Πολύ καλό κόμικ. Και πέρα απ'όλα τα άλλα που πραγματικά είναι δευτερεύοντα, δεν μπορώ να τονίσω πόσο σημαντικό είναι για μένα που έπιασα 220 σελίδες από Έλληνα δημιουργό. Επιτέλους κάποιοι αρχίζουν και το παίρνουν σοβαρά το σπορ και βγάζουν δουλειές που δεν σου αφήνουν περιθώριο να αρχίσεις τις αμφισβητήσεις, αλλά τα χώνεις χωρίς δεύτερη σκέψη για να το πάρεις. Και τα 15-18 ευρώ είναι πάαααρα πολύ καλά για 220 έγχρωμες σελίδες σε μεγάλο μέγεθος και γυαλιστερό χαρτί. Πάαααααρα πολύ καλά. Και όποιος πει το αντίθετο, δεν ξέρει τι του γίνεται ή δεν έχει ξεμυτίσει ποτέ να αγοράσει κάτι εκτός συνόρων :lol: Εκτός και αν γουστάρουμε με τις "ολοκληρωμένες δουλειές" των 20-25 σελίδων. Εγώ πάντως δεν. 

 

Παρόλο που δεν είμαι φαν του ψηφιακού σχεδίου, το συγκεκριμένο μ'άρεσε. Μ'άρεσε το ότι δεν άφησε τα περιβάλλοντα που συμπληρώνουν τα πάνελ στην μοίρα τους αλλά εκεί που την έπαιρνε γέμισε με σκίτσο, και λεπτομερές θα λεγα για το στιλ που σχεδιάζει. Ξεχώρισα την σκηνή με το αψέντι και τις ψευδαισθήσεις, αυτές τις σελίδες τις βρήκα εξαιρετικές. Όπως και τα εξώφυλλα των κεφαλαίων, τα οποία έχοντας επίτηδες τελείως διαφορετική αισθητική από το εσωτερικό σκίτσο εύκολα μπαίνουν σε τοίχο. 

 

Το σενάριο ικανοποιητικό, η εξέλιξη του και των χαρακτήρων γραμμική και κάπου στην μέση αρχίζεις και όντως νοιάζεσαι να δεις πως θα καταλήξουν (αν και λίγο πολύ το φαντάζεσαι). Θα ήθελα να δω κάποτε μια συνέχεια του Σαρλατάν. Μπήκαν οι βάσεις, γράφτηκαν τα origins και ήρθε η ώρα για μια πιο ντετεκτιβική ιστορία που θα τον δούμε να ξεδιπλώνεται αλά Χολμς και Πουαρό. Ή ίσως Dupin, μου έφερνε περισσότερο στον ντετέκτιβ του Πόε, ειδικά με το παρελθόν που είχε με την Μάγδα. 

 

Εύκολα θα το έβλεπα εξωτερικό και συγκεκριμένα Γαλλία. :) Με ένα γκαρουτσάβλικο σηματάκι ΝΑ που να λέει Dargaud από κάτω και μερικές χιλιάδες τιράζ. Εύκολα :) Απ'ότι έμαθα κυκλοφορεί ήδη Γερμανία (και με πολύ πιο τσιμπημένη τιμή από δω, τα γραψα ήδη) και πάει και για Ρωσία. :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3396 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Cosplay πάνω στο monsieur Charlatan στο φεστιβάλ κόμικς της Λειψίας στην Γερμανία που τελείωσε πριν μερικές μέρες. :) 

 

1.jpg

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Μάλλον το κόμικ πηγαίνει αρκετά καλά στη Γερμανία. Η εκδοτική που έκανε τη μετάφραση (Kult Comics) τύπωσε 99 κομμάτια με διαφορετικό εξώφυλλο  (δεν μπορώ να καταλάβω αν πρόκειται για σκληρόδετη έκδοση σκληρόδετη τελικά) και ένα ex libris:

 

Monsieur_Charlatan_frontcover_var_1.jpg Monsieur_Charlatan_exlibris.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3396 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Και μερικές ακόμα σημερινές φωτογραφίες από την σελίδα του κόμικ στο fb. Τελικά το σκληρόδετο έχει βγει σε 15 κομμάτια με πριντάκια υπογεγραμμένα από την Αγγελική και γενικότερα φαίνεται εκδοσάρα. 

 

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg

 

Εδώ με kickstarter μπας και το βγάλει, εκεί deluxe με καλούδια, cosplay και συνέδρια. Έτσι πάει :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Το αγόρασα πέρυσι και για κάποιο λόγο ήταν στη στοίβα με τα αδιάβαστα μου (το μοναδικό απο πέρυσι). Ένα αξιοπρεπέστατο κόμικ σεναριακά που αν και έχει κάποια κλισέ από ταινίες νουάρ κτλ κυλαγε γρήγορα και είχε σωστή δόση αγωνίας. Το σχέδιο και οι χρωματισμοί πολύ καλοί. Σαν έκδοση εξαιρετική με τρομερή τιμή για το αριθμό των σελίδων και το μέγεθος του.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

4 χρόνια μετά, εδέησα να το διαβάσω :) Κάθε τι θέλει την ώρα του και προφανώς τώρα ήρθε και η δική του :) Διασκεδαστικότατο και χορταστικότατο. Το βρίσκω τρομερά αστείο ότι αυτό εδώ είναι η πρώτη της δουλειά. Χαίρομαι που το είχα πάρει τότες. :) 

 

:cheers5: 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Αν και η τιμή του στο φετινό Comicdom είχε ανέβει στα 20 € (προφανώς είναι επανέκδοση, άρα νέα έξοδα), θεωρώ ότι αξίζει κάθε ευρώ. Το σχέδιο είναι υπέροχο, κάθε σελίδα απίστευτα σχεδιασμένη, όμορφα χρωματισμένη, να τη χαζεύεις για ώρα, ένας πετυχημένος συνδυασμός noir και bd. Η υπόθεση μου άρεσε, όχι ότι δε θα μπορούσαν να είχαν γίνει διαφορετικά κάποια πράγματα, αλλά σε γενικές γραμμές ήταν κι αυτό καλό. Μοναδικό ταλέντο η Σαλαμαλίκη για να φτιάχνει τέτοιο έργο σαν πρώτη της δουλειά κόμικς.

 

:Ion:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Κρίμα να μην έχουμε την δυνατότητα να το απολαύσουμε και στην μητρική μας γλώσσα... :( 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.