Μετάβαση στο περιεχόμενο

ALL YOU NEED IS KILL [TAKESHI OBATA, RYOSUKE TAKEUCHI]


Lolarikos

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31992
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  32
  • Reputation:   316
  • Achievement Points:  32
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2602 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

                                                                                                ΕΞΩΦΥΛΛΟ                                    ΟΠΙΣΘΟΦΥΛΛΟ

post-31992-0-08165700-1489765876_thumb.jpgpost-31992-0-32873400-1489765894_thumb.jpg

 

Παρατήρησα ότι δεν υπήρχε νήμα για αυτό το καταπληκτικό Manga. Καταρχήν ευχαριστώ όσους μου είχαν απαντήσει στο φωναχτότουτο παλιότερα, όταν είχα ζητήσει να μου προταθούν κάποια αξιόλογα "One-shot Mangas". 

 

Το παράγγειλα λοιπόν από το Public. Άργησε λίγο να έρθει, η τιμή του ήταν στα 13.94€, αλλά τελικά άξιζε τον κόπο. 

 

Τα σχέδια είναι από Takeshi Obata (γνωστός και από το Death Note) και οι διάλογοι από Ryosuke Takeuchi. Παρόλα αυτά, η ιστορία είχε δημοσιευθεί αρχικά στις 18 Δεκεμβρίου του 2004 σε Novel με σενάριο του Hiroshi Sakurazaka και εικονογράφηση από τον yoshitoshi ABe.

 

Στις 19 Ιουνίου του 2014, δημοσιεύθηκαν σε Manga τα δύο Volumes στην Ιαπωνία, τα οποία αργότερα έγιναν και One-shot, αφού μπήκαν και τα δύο σε ένα βιβλίο, όπως μπορείτε να δειτε. Το εξώφυλλο του πρώτου Volume διατηρήθηκε ως εξώφυλλο και στο One-shot και το εξώφυλλο του δεύτερου Volume έγινε τελικά οπισθόφυλλο του One-shot. 

 

H έκδοση είναι από την εταιρεία VIZ Media με Manga Rating T+ (Older Teen), δηλαδή από δεκαέξι ετών και πάνω θεωρητικά. 

 

Δεν θα ήθελα να κάνω κάποιο Spoil πάνω στην πλοκή, αγοράστε το, δεν θα το μετανιώσετε. Το φινάλε είναι πολύ συγκινητικό. Οι ήρωες γύρω από τους οποίους επικεντρώνεται η ιστορία είναι ο Κέιτζι Κιρίγια και η Ρίτα Βρατάσκι:

 

post-31992-0-58312000-1489767049_thumb.pngpost-31992-0-53137900-1489767043_thumb.png

 

Η σύνοψη της ιστορίας από την εκδοτική φαίνεται στο οπισθόφυλλο:

Παράθεση

 

When the alien Mimics invade, Keiji Kiriya is just one of many recruits shoved into a suit of battle armor called a Jacket and sent out to kill. Keiji dies on the battlefield, only to be reborn each morning to fight and die again and again. On his fifth iteration, he gets a message from a mysterious ally - the female soldier known as the Full Metal Bitch. Is she the key to Keiji's escape or his final death?

 

 

Η ιστορία του "All you need is kill" μεταφέρθηκε στους κινηματογράφους στις 6 Ιουνίου του 2014. Στην χολιγουντιανή ταινία, που τιτλοφορείτο "Edge of tomorrow", πρωταγωνιστούσε ο Tom Cruz ως Cage και η Emily Blunt ως Rita.

 

[mal type=manga id=62887]

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Ευχαριστούμε για την παρουσίαση! :) Ότι καλύτερο να πληθαίνουμε οι φαν των manga. 

 

Ρίξε μια ματιά στις προτάσεις εδώ αφού ψάχνεσαι για νέους τίτλους. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ενδιαφέρον ακούγεται,καλή δουλειά,Lolariko.Ταινία με Κρουζ και Μπλαντ; βασισμένη σε κόμικς;και δεν το πηρα χαμπάρι ; πάει γέρασα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Βασιλιά μου η ταινία δεν είναι βασισμένη στο κόμικ. :) Απλώς τόσο το κόμικ όσο και η ταινία βασίζονται στο ίδιο sci-fi βιβλίο (novel όπως λέει στην παρουσίαση ο Lolarikos) :)

 

Πάντως να την δεις άμα δεν την έχεις δει :) Πολύ καλή :) 

 

:thanks: Lolarikos για την παρουσίαση-πληροφόρηση! :best::cool:

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ευχαριστω Νικό για την διευκρίνιση,αυτά παθαίνω οταν διαβάζω γρήγορα,χάνω επεισόδια.Ηδη την ταινία την έβαλα στην λίστα μου ,οχι μόνο για να την δω αλλά και για το αρχείο μου. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3992
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5021 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Πανέμορφο manga! Από τα λίγα που έχω αγοράσει, και όπως και ο Lolarikos αγόρασα την έκδοση των 2 volumes σε 1, με ένα πολύ όμορφο απαλό εξώφυλλο και γενικά ωραία ποιοτική έκδοση που στολίζει μια χαρά την βιβλιοθήκη σου. Αυτά για τα της έκδοσης.

 

Το artwork του manga είναι αψεγάδιαστο! Ο Takeshi Obata έχει ένα μοναδικό σωστό στυλ, σχεδιάζει με ρεαλιστική απεικόνηση. Το μόνο που θα μπορούσα να του καταλογίσω είναι ότι υστερεί στις φυσιογνωμίες που σχεδιάζει στους χαρακτήρες καθώς οι πρωταγωνιστές του από διαφορετικές σειρές θα μπορούσαν να είναι αδερφάκια. Βέβαια, αυτό δίνει και το προσωπικό στυλ του καλλιτέχνη και προσωπικά μου αρέσει, απλώς για να είμαστε πιο αντικειμενικοί.

Οπότε ναι το σχέδιο παίζει στην κορυφή της Ιαπωνικής σχολής γενικά.

 

Τώρα η υπόθεση/πλοκή: Έχει απίστευτο ενδιαφέρον και απλά διαβάζεις το κόμικ για πλάκα χωρίς να καταλάβεις ότι πέρασαν π.χ. 3 ώρες. Αυτό και μόνο μου αρκεί προσωπικά. Η υπόθεση είναι Sci-Fi με Ιαπωνική φινέτσα.

Είναι απίστευτο το πως όλα εκτυλίσσονται σε μόλις μια μέρα αυτό και μόνο το κάνει ακόμα ακόμα ακόμα πιο ενδιαφέρον.

 

Επίσης ένα δυνατό σημείο που δεν περίμενα να δω είναι πως παρ'ολο που πρόκετε για ένα 2 shot manga έχουμε ένα αξιοπρεπές character develpment.

Τέλος, το τέλος, όπως και από όσο θυμάμαι σε κάθε βιβλίο/σειρά/ταινία/κόμικ/βιντεοπαιχνίδι αφήνει μια γεύση κενού. Προσωπική άποψη απλώς ok... ίσως ήθελα να διαβάσω παραπάνω μιας και με καθήλωσε! χαχα!

 

Πάντως ως αφήγηση είναι σπονδυλωτή τύπου Death Note, παρ'όλο που το σενάριο δεν είναι του Tsugumi Ohba.

 

Αυτά σε γενικές γραμμές μιας και πάει αρκετός καιρός από τότε που το διάβασα! Thumbs up για το (p)review! 

 

Το προτείνω σε fans του μεστού σεναρίου, του μυστηρίου, και φυσικά του Sci-Fi.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Όπως και ο Lolarikos και ο Digisoul και εγώ πήρα την συγκεκριμένη έκδοση :) Εντυπωσιάστηκα από το art style όταν ο Digisoul είπε ότι πήρε σε αντίστοιχο τοπικ το συγκεκριμένο τομάκι και αποφάσισα να το πάρω και εγώ από το public. Έμεινα πολύ ευχαριστημένος και ήθελα να έχει και συνέχεια :D Μου άρεσε πάρα πολύ όπως όλες τις πλευρές. Πάνε μήνες από τότε που το έχω διαβάσει αλλά έχω να πω πως το σενάριο και γενικά όλη την υπόθεση την χειρίστηκε άψογα ο σεναριογράφος και ο Takeshi μας εκπλήσσει για άλλη μια φορά με το σχέδιο του το οποίο βρήκα εξαιρετικό. 

 

A must buy from me :) Ξαναλέω πως θα ήθελα και συνέχεια ή λίγο παραπάνω  :P Μου άρεσαν πάρα πολύ και οι 2 ήρωες σχεδιαστικά αλλά και ως χαρακτήρες. 

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28439
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4552 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ωραιο manga, το διαβασα κυριολεκτικα νερακι και μετα εκατσα και ξανα-ειδα την ταινια :P

 

Μου αρεσε που κινειται σε διαφορετικα μονοπατια απο την ταινια και δεν με ενοχλησαν οι teen χαρακτηρες, το μονο που με χαλασε, ειναι που σε καποιες σκηνες μαχης τα καρε ειναι παραφορτωμενα και δεν εισαι σιγουρος για το τι βλεπεις. Χωρις να εχω καταληξει αν προτιμω το μονοπατι που πηρε το κομικ ή η ταινια, μπορω να πω πως μου αρεσαν και τα δυο και μου εβαλαν φωτιες να διαβασω και το novel στο οποιο βασιστηκαν!

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.