Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πότε πεθαίνει ένας ήρωας κόμικ;


ΤασίαΚούτ

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31587
  • Group:  Members
  • Topic Count:  62
  • Content Count:  574
  • Reputation:   1131
  • Achievement Points:  574
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2892 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Παιδιά είμαι παλιά εδώ στο φόρουμ και συνεπώς γνωρίζετε ποιος είναι ο αγαπημένος μου ήρωας (για όσους πολύ νέους που δεν γνωρίζουν είναι ο Κόναν ο Βάρβαρος) Όμως προσφάτως επισκεπτόμενη ένα βιβλιοπωλείο αγόρασα το τεύχος με τον ήρωα Wolverine με τίτλο όπλο χ του Windsor Smith . Το σχέδιο άψογο ο ήρωας πολύ ωραίος με χαρακτηριστικά περιθωριακού αλλά πραγματικά καλόψυχου και συμπαθή τύπου σαν τον Κόναν αλλά με νύχια - Τέλος πάντων δεν είμαι φαν του εν λόγω ήρωα αλλά η επιτυχημένη απεικόνισή του με έκανε και το πήρα- τέλος πάντων . Ψάχνοντας από που στο καλό γεννήθηκε ο ήρωας αυτός και πως κατάντησε να βγάζει νύχια και να ντύνεται με στολή καρναβαλέ ε λοιπόν΄το βρήκα και ονομάζεται the OriginΚαι εκεί το σχέδιο είναι άψογο. Αλλά αυτό που μου έκανε να ενδιαφερθώ για τις συγκεκριμένες φάσεις αυτού του ήρωα όχι φανατικά είπαμε αλλά με μεγάλη περιέργεια είναι η ωριμότητα με την οποία αντημετωπίστηκε ο συμπαθής λυκάνθρωπος της ιστορίας μας .post-31587-0-69790900-1489681003_thumb.jpgpost-31587-0-70585700-1489681065_thumb.jpg

 

 

Δεν είμαι ακόλουθος των Χ μεν διότι θεωρώ ότι αυτοί ]είναι περιττή βαβούρα για τον εγκέφαλο και χωρίς ουσία Όμως ο εν λόγο ήρωας σαν ένας σύγχρονος Κόναν πιστεύω ότι θα έπρεπε ν α αντιμετωπιστεί με μεγαλύτερη σοβαρότητα και ωριμότητα- Στην συνέχεια ψάχνοντας στο διαδίκτυο για μια πιο σοβαρή φάση του Λόγκαν έπεσα σε ένα κείμενο γραμμένο στην αγγλική και το οποίο αναφερόταν στον θάνατο του Wolverine Το επισυνάπτω και θα ήθελα να το διαβάσετε προσεκτικά - Διότι όπως ανέφερα και αλλού αν ενας ήρωας δεν αντιμετωπίζεται με την ανάλογη σοβαρότητα αν δεν ωριμάσει αν δεν προχωρήσει τότε πεθαίνει και το κείμενο αυτό επιβεβαιώνει τα γραφέντα μου χωρίς αυτό να σημαίνει οτι σας πουλώ πνεύμα διότι  ούτε θέλω να πουλώ πνεύμα ούτε και άλλες λακαμιές  Τέλος θα ήθελα να σας επισυνάψω και μερικά στιγμιότυπα απο την σειρά κόμικ το οποίο απεικονίζει την αρχή και την γένεση του ήρωα που δυστυχώς έπεσε στο αλεσμένο απο πλαστελίνη μείγμα των χ μεν  Σας ευχαριστώ πολύ για την προσοχή σας και οπωσδήποτε περιμένω απαντήσεις σας Διαβάσετε όμως το κείμενο που επισσυνάπτεται είναι μια ενδιαφέρουσα προβληματικά και πιστεύω ταπεινά οτι θα σας αρέσει

The deaths of major comic book characters have been a big trend for a long time.doc

Επεξεργασία από ΤασίαΚούτ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15093
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Πάντως να ξέρεις πως υπάρχουν καλογραμμένοι και ανθρώπινοι ήρωες ακόμα και όταν έχουν "χαζές" υπερδυνάμεις και "καρναβαλίστικες" στολές. Αν κρίνεις έναν ήρωα για αυτό που φαίνεται να είναι στη mainstream του έκφανση είναι λογικό να φαίνεται γελοίος. Το ίδιο εύκολα μπορούν να γελιοποιηθούν πολλοί χαρακτήρες (ακόμα και ο Κόναν) αν τους κρίνουμε με αυτόν τον τρόπο. Σημασία έχει η πορεία του. Άλλωστε κάθε συγγραφέας μπορεί να αποδώσει δικές του πτυχές σε κάθε ήρωα ανάλογα με το ανάγνωσμα που θέλει να δημιουργήσει.

Απολύτως σεβαστό αν δεν σου αρέσουν οι υπερήρωες με κουστούμια, αλλά αφού είμαστε εδώ για κουβέντα, οφείλω να σου επισημάνω πως η οπτική σου είναι αρκετά μονόπλευρη στο συγκεκριμένο θέμα.

Και το λέω αυτό όντας και εγώ αρκετά επιφυλακτικός με τα υπερηρωικά - έχοντας διαβάσει, όμως, αρκετά από αυτά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36524
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5412 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αγαπητή Τασία αφου είσαι ''καινούργια΄΄ στα υπερηρωικά να ξέρεις τα τελευταία 15 χρόνια και βάλε έχει γίνει μόδα οι πιο γνωστοί ήρωες των συμπαν των ηρώων απανταχου εταιριών να πεθαίνουν και φυσικά μετα απο λίγο να ...ανασταίνονται,κουλό ;ναι !αλλά τι να κάνουμε.Αλλη μόδα κάθε λίγο και λιγάκι να αλλάζουν ORIGIN σε κάθε ήρωα ,πράγμα που σαν παλιός αναγνώστης μου την δίνει στα νεύρα.Κάθε γενιά έχει και το δικίο του origin για τον αγαπημένο του ήρωα.Αλλιώς γνώρισα την ιστορία του Λυκομάτη (παλιο μεταφραστικο ονομα του    Wolverine ) διαφορετικά εσυκαι διαφορετικά οι μελοντικοι αναγώστες σε 10 χρόνια.Σε λίγες μέρες στα περίπτερα κυκλοφορεί η ...Αναγέννηση του Σουπερμαν. Αμαν ξαμαν απο την αρχη.

Αρα στο ερωτημα σου πότε  πεθαίνει ένας ήρωας κόμικς η απαντηση είναι μία: κάθε λίγο και λιγάκι.

Επεξεργασία από Βασιλεύς των κόμικς
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3132
  • Reputation:   23814
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2970 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Η σωστή απάντηση εφόσον μιλάμε για ήρωα ενός από τους 2 κολοσσούς είναι: "Όποτε βολεύει την εταιρία που τον εκδίδει"

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32804
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3115 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Απλα ριξε μια ματια στις παρακατω δυο λιστες και θα δεις πολυ πραγμα που "εφυγε" και "ξαναρθε".... :)

List of deceased American comic book characters

 

List of comic book characters that have returned from the dead

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31587
  • Group:  Members
  • Topic Count:  62
  • Content Count:  574
  • Reputation:   1131
  • Achievement Points:  574
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2892 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Πάντως να ξέρεις πως υπάρχουν καλογραμμένοι και ανθρώπινοι ήρωες ακόμα και όταν έχουν "χαζές" υπερδυνάμεις και "καρναβαλίστικες" στολές. Αν κρίνεις έναν ήρωα για αυτό που φαίνεται να είναι στη mainstream του έκφανση είναι λογικό να φαίνεται γελοίος. Το ίδιο εύκολα μπορούν να γελιοποιηθούν πολλοί χαρακτήρες (ακόμα και ο Κόναν) αν τους κρίνουμε με αυτόν τον τρόπο. Σημασία έχει η πορεία του. Άλλωστε κάθε συγγραφέας μπορεί να αποδώσει δικές του πτυχές σε κάθε ήρωα ανάλογα με το ανάγνωσμα που θέλει να δημιουργήσει.

Απολύτως σεβαστό αν δεν σου αρέσουν οι υπερήρωες με κουστούμια, αλλά αφού είμαστε εδώ για κουβέντα, οφείλω να σου επισημάνω πως η οπτική σου είναι αρκετά μονόπλευρη στο συγκεκριμένο θέμα.

Και το λέω αυτό όντας και εγώ αρκετά επιφυλακτικός με τα υπερηρωικά - έχοντας διαβάσει, όμως, αρκετά από αυτά.

Αγαπητέ κύριε Ράθυμε καλησπέρα σας σε κάποια σημεία έχετε δίκαιο ιδιαίτερα στην επιφυλακτικότητα Ωστόσο θα ήθελα να εξηγήσω το εξής οτι η αντιμετώπισή μου έναντι των χαρακτηριστικών οπως "χαζές" υπερδυνάμεις και "καρναβαλίστικες" στολές. προέρχονται αφενός απο τα ίδια τα χαρακτηριστικά και αφετέρου στην εστίαση σε αυτά και στην υπερβολική χρήση τους Όμως θα μου πείτε οτι  έτσι πουλούν ναι δεν αντιλέγω αλλά πιστεύω και εμμένω στην γνώμη μου οτι απο ενα σημείο και μετά όλα αυτά κουράζουν κάνουν τον ήρωα χαζό Τέλος μου αρέσουν οι υπερήρωες αλλά όχι με τέτοια γελοία κουστούμια άλλωστε ποια ειμαι εγώ που θα κρίνω μια επιτυχημένη πορεία των υπερανθρώπων με την εμφάνιση αυτή αλλά θα ήταν πολύ ωραία αν τουλάχιστον αν σε κάποια κεφάλαια να είναι πιο ανθρώπινοι να έχουν κάποιο συνδετικό στοιχείο ρεαλισμού για να μπορούν κάποιοι να διαβάζουν και να τα απολαμβάνουν όλοι εμείς οι υπόλοιποι που δεν γνωρίζουμε αρκετά απο αυτούς Πάντως σας ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σας και πιστεύω οτι σας διαφώτισα όσον αφορά την στάση μου αυτήν

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31587
  • Group:  Members
  • Topic Count:  62
  • Content Count:  574
  • Reputation:   1131
  • Achievement Points:  574
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2892 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Σε ενα άλλο σημείο του φόρουμ με τίτλο ο θάνατος του Λόγκαν και το τέλος των υπερηρώων το οποίο άρθρο είναι πολύ ωραίο και σας το λέω να το διαβάσετε εγραψα στους φίλους που το έκαναν τα εξής :


 


Ο αγαπημένος λυκάνθρωπος των κόμικ ταλαιπωρήθηκε όχι μονάχα από εκείνα που βίωσε τόσο στο σώμα του όσο και σε ψυχολογικό- συναισθηματικό επίπεδο Αλλά και απο την αντιμετώπισή του από την εταιρία η οποία αντιμετώπιση ήταν πολύ χειρότερη απο τα πειράματα που του έκαναν οι τρελοεπιστήμονες απο τα ψυχικά τραύματα που υπέστη αλλά και από την ιδιότυπη κατάρα να μην πεθαίνει να ζεί πάνω απο 100 χρόνια συμετασχοντας σε τρεις πολέμους του 20 αιώνα ο τρίτος είναι το Βιετνάμ και σύν των άλλων να τον ντύνουν με ρούχα που τον κάνουν να φαίνεται σαν μ@λ@κ@ς να παλεύει ενάντια σε ανεκδιήγητούς ως προς την λογική τύπους οι οποίοι είναι εξίσου σαχλοί με την ένδυση του και συν των άλλων να έχει ενα πλήθος γυναικών που ουδεμία σχέση έχει με την πραγματικότητα. Θα ήταν καλύτερα ο θάνατός του να τον αναγεννήσει στην σημερινή εποχή του 21 αιώνα να εργάζεται ως ντετέκτιβ της αστυνομίας σε διάφορα τμήματα μεγάλης δυσκολίας όπως εκείνο της δίωξης ναρκωτικών΄ όπως επίσης και ενάντια της σωματεμπορίας λευκής σάρκας όπως και ενάντια της παιδεραστίας . Επίσης ο Λόγκαν να ζεί σε ενα διαμέρισμα με εναν μισθό να πληρώνει εφορία να πίνει μπίρες με τα φιλαράκια του οι οποίοι να είναι αληθινοί ανθρώπινοι χαρακτήρες και όχι κάτι το άπιαστο  να φοβάται τον θάνατο και την μοναξιά Σύν των άλλων η νέα σειρά κόμικ αν αυτή γίνει να παρουσιάζει τον wolverine και την μνηστή του ή την αγαπημένη του να έχουν μια αληθινή σχέση με τα χαρακτηριστικά μιας σχέσης δύο αληθινών ανθρώπων με ότι αυτό συνεπάγεται . Και να μην τα πολυλογώ και σας κουράζω αυτήν την φορά ο ήρωας ο οποίος είναι κατα εμέ ενας σύγχρονος Κόναν ο Βάρβαρος με χαρακτηριστικά του αστυνομικού Κάλαχαν  να έχει χαρακτηριστικά ψυχοσύνθεσης σκέψης και δυναμικής σωματικής και διανοητικής παρόμοια με ενος αληθινού ανθρώπου θέλω επίσης και να σκέπτεται ώριμα να ανησυχεί για τα πολιτικά δρώμενα του περιβάλλοντος μέσα στο οποίο ζεί και δραστηριόποιειται να είναι ενας ενεργός σκεπτόμενος πολίτης -δηλαδή να διαβάζει εφημερίδες να τον απασχολεί η ανεργία και η φτώχεια να ένα παράδειγμα καρέ το οποίο να δείχνει τον Wolverine να περνά έξω απο ενα παράρτημα του ΟΑΕΔ της Νεάς Υόρκης και να βλέπει τις ουρές ανέργων που προέκυψαν ύστερα από την οικονομική κρίση του 2008 εξαιτίας της οποίας έκλεισαν πολλές επιχειρήσεις και στην συνέχεια να νιώθει προβληματισμό και θλήψη ή να προβληματίζεται για την αυξανόμενη εγκληματικότητα Επιπρόσθετα θα ήθελα οι σειρές αυτές να δείχνουν την τραυματισμένη ψυχολογία του εν λόγω ήρωα όπως συμβαίνει με τους βετεράνους ενός πολέμου ή οταν οι πραγματικοί ντετέκτιβ νιώθουν χάλια απο αυτά που βλέπουν σε κάποιες υποθέσεις ανθρωποκτονιών - λέω τώρα Και όλα αυτά διότι η ώριμη αντιμετώπιση θα τον σώσει και όχι το ροζ κολλάν οι μπουνιές δίχως τέλος με αλλόκοτες καταστάσεις και τρέλες με μεταλλαγμένα θηλυκά που ουδεμία σχέση δεν έχουν με τις αληθινές γυναίκες  Τέλος αυτό που ειλικρινά με συγκίνησε βαθιά μέσα μου είναι η παράγραφος που γράψατε και πάλι όπως δεχθήκατε τα ειλικρινή μ ου συγχαρητήρια Σας ευχαριστώ Αυτή είναι


 


Η επόμενη μέρα δεν ανήκει στον Wolverine, οι καλύτερες μέρες του έχουν πια περάσει, και αυτός πρώτος το ξέρει ο ίδιος ο πρωταγωνιστής, που περιφέρει την γερασμένη οργή του αναζητώντας μια τελευταία αίσθηση καθήκοντος. Ο συμβολικός θάνατος του πατέρα Xavier (μικρό spoiler μην ανησυχείτε), φέρνει τον ίδιο στον ρόλο αυτό απέναντι στην μικρή Laura (βασισμένη στην X-23 των κόμικ). Το μεγάλο ταξίδι του Logan είναι και εσωτερικό: Έχοντας χάσει ο ίδιος κάθε νόημα, καλείται απρόσμενα να πρέπει να μεταδώσει νόημα στην προστατευόμενή τουΟ Logan είναι, από την αρχή ως το τέλος, ο πάλαι-πότε, ένας τελειωμένος πιστολέρο της Δύσης σε μια εποχή χωρίς ρεβόλβερ. Το μέλλον ανήκει στην μικρή, και τελευταία του αποστολή είναι να βοηθήσει το μέλλον να δραπετεύσει από το δυστοπικό παρόν. Κάπως έτσι, το Logan δεν θυμίζει σχεδόν σε τίποτα το «φασόν» των υπερ-ηρωικών ταινιών. Ο cowboy του απλώς αντί για όπλο φέρνει τα τρια εμβληματικά νύχια από αδαμάντιο σε κάθε χέρι, και την εξασθενημένη ιδιότητα της αυτό-ίασης.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31712
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1160
  • Achievement Points:  344
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2805 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Στα υπερηρωικα το εχουν ξεφτιλισει το θεμα με τους θανατους, τις αναστασεις, τα πολλαπλα συμπαντα και τα reboot. Εχουν δημιουργησει την τελευταια 25ετια οι Marvel και DC ενα κουβαρι που δεν ειναι καθολου ελκυστικο για οσους δεν τα παρακολουθουν απο τα παλια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36524
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5412 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Οσο για τις στολές που φαντάζουν γελοιες με την σημερινη ματιά μην ξεχνας ότι πρωτοεμφανίστκαν πριν 70 και χρόνια που τα πράγματα ήταν πιο αλλιως και τα κόμικς προοριζόταν για παιδιά.Παιδιά του τότε,όχι του σήμερα .Κάπως έπρεπε να συνδέσουν τα φαν κόμικς με τα αξιον,ναι μεν υπερήρωες αλλά και να θυμίζουν λίγο και Ντίσνεΐ ,Λουνεΐ Τουνς,Χάννα και Μπαρμπέρα.Τα κόμικς δεν έπρεπε να είναι σκοτείνα όπως τώρα ,υπήρχε πιο αυστηρή δεοντολογία.Που να διαβάσεις  π.χ. τον Μπάτμαν πριν δεκαετίες και που τώρα,καμμια σχέση.Που να δεις με τη στολή πρωτοεμφανίστηκε ο Logan να λυθεις στο γέλιο.Με την πάροδο των χρόνων πάντως οι στολές καλών και κακών υπερδυνατων ατόμων έχουν αλλάξει προς το πιο σοβάρο (και σκοτεινό βλέπε Joker,Green Hoblin κ.λ.π)

  Οσο για ρεαλισμο μην τον ψάχνεις στα υπερηρωικα (τα διαβάζουμε και μας αρέσουν  γιατι δεν υπάρχει,για ρεαλισμο ύπαρχουν άλλα είδη κόμικς.

   Με εκτίμηση   Βασιλευς των κομικς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31587
  • Group:  Members
  • Topic Count:  62
  • Content Count:  574
  • Reputation:   1131
  • Achievement Points:  574
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2892 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Στα υπερηρωικα το εχουν ξεφτιλισει το θεμα με τους θανατους, τις αναστασεις, τα πολλαπλα συμπαντα και τα reboot. Εχουν δημιουργησει την τελευταια 25ετια οι Marvel και DC ενα κουβαρι που δεν ειναι καθολου ελκυστικο για οσους δεν τα παρακολουθουν απο τα παλια.

Σωστά  έτσι και μπράβο συμφωνώ μαζί σας σώσω σώσω που λέει και ο Σεφερλής στο Δελφινάριο - Ούτε ο Λάζαρος δεν έχει τόσες νεκραναστάσεις Βρέ παιδιά τώρα θα γράψω ένα σενάριο αναγέννησης του ήρωα αυτού να δω και τι φρούτα θα πιάσει το καλάθι μου και αν το σενάριό μ ου είναι εντελώς χαζό τότε οπωσδήποτε να με κρίνετε Η τουλάχιστον να βάλουν αρχή μέση και τέλος 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31587
  • Group:  Members
  • Topic Count:  62
  • Content Count:  574
  • Reputation:   1131
  • Achievement Points:  574
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2892 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Σωστά  έτσι και μπράβο συμφωνώ μαζί σας σώσω σώσω που λέει και ο Σεφερλής στο Δελφινάριο - Ούτε ο Λάζαρος δεν έχει τόσες νεκραναστάσεις Βρέ παιδιά τώρα θα γράψω ένα σενάριο αναγέννησης του ήρωα αυτού να δω και τι φρούτα θα πιάσει το καλάθι μου και αν το σενάριό μ ου είναι εντελώς χαζό τότε οπωσδήποτε να με κρίνετε Η τουλάχιστον να βάλουν αρχή μέση και τέλος 

 

Οσο για τις στολές που φαντάζουν γελοιες με την σημερινη ματιά μην ξεχνας ότι πρωτοεμφανίστκαν πριν 70 και χρόνια που τα πράγματα ήταν πιο αλλιως και τα κόμικς προοριζόταν για παιδιά.Παιδιά του τότε,όχι του σήμερα .Κάπως έπρεπε να συνδέσουν τα φαν κόμικς με τα αξιον,ναι μεν υπερήρωες αλλά και να θυμίζουν λίγο και Ντίσνεΐ ,Λουνεΐ Τουνς,Χάννα και Μπαρμπέρα.Τα κόμικς δεν έπρεπε να είναι σκοτείνα όπως τώρα ,υπήρχε πιο αυστηρή δεοντολογία.Που να διαβάσεις  π.χ. τον Μπάτμαν πριν δεκαετίες και που τώρα,καμμια σχέση.Που να δεις με τη στολή πρωτοεμφανίστηκε ο Logan να λυθεις στο γέλιο.Με την πάροδο των χρόνων πάντως οι στολές καλών και κακών υπερδυνατων ατόμων έχουν αλλάξει προς το πιο σοβάρο (και σκοτεινό βλέπε Joker,Green Hoblin κ.λ.π)

  Οσο για ρεαλισμο μην τον ψάχνεις στα υπερηρωικα (τα διαβάζουμε και μας αρέσουν  γιατι δεν υπάρχει,για ρεαλισμο ύπαρχουν άλλα είδη κόμικς.

   Με εκτίμηση   Βασιλευς των κομικς.

Σε ένα σημείο συμφωνώ αλλά και διαφωνώ μαζί σας Λατρεύω το υπερηρωικό και το φανταστικό είναι ωραίο να ταξιδεύει κανείς να ξεκουράζεται απο την μίζερη πραγματικότητα επίσης έχω διαβάσει και ρεαλιστικά κόμιξ αν και τώρα το έχω κόψει διότι όλοι μας ζούμε την πραγματικότητα Αλλά τα κόμικ αυτού του είδους θα πρέπει να έχουν μια δόση πραγματικότητας να έχουν έναν σύνδεσμο με τον αληθινό ανθρώπινο κόσμο Ενα τέτοιο παράδειγμα ρεαλισμού που συνάντησα σε σενάριο δηλαδή είναι στον Κόναν τον Βάρβαρο το τεύχος 115 με τίτλο το πρόσωπο του θεού Ο Κιμμέριος σε αυτό το επεισόδιο είχε να αντιμετωπίσει εναν πολύ χειρότερο εχθρό ο οποίος δεν είναι τίποτε άλλο από την ίδια την βρώμικη πολιτική - Αν δεν τον έσωζαν οι θεοί της Ζαμόρα και ο ίδιος ο Κρόμ τότε ο Κιμμέριος θα έπεφτε θύμα του διεφθαρμένου βασιλιά και του ραδιούργου στρατηγού του - Σύν των άλλων το σενάριο έθιγε και άλλα ζωτικά θέματα ηθικής τάξεως όπως για παράδειγμα αν θα κοιτούσαμε την βολή μας ή θα παραιτούμασταν για το κοινό καλό όπως και τι συμβαίνει όταν ένα σύνολο ανθρώπων στην προκειμένη περίπτωση ο λαός της συγκεκριμένης πόλης κράτους αντί να παλέψει με τις δυνάμεις του αφήνεται στην αδιαφορία και στην μοιρολατρία Και μιλάμε για τον Κόναν ο οποίος παλεύει με τέρατα και με μάγισσες Να ένα τέτοιο θα ήθελα και για τον λυκάνθρωπο της ιστορίας μας =Μια πιο ώριμη αντιμετώπιση του χωρίς όμως να χάνει την γοητεία του ούτε βεβαίως τις δυνάμεις του Το σενάριο είναι το θέμα και το σχέδιο το δεύτερο σημαντικό Διότι και εμείς μεγαλώσαμε με τα κόμικ αυτά αλλά να θα θέλαμε και εμείς οι κάπως  μεγαλούτσικοι να διαβάζουμε κάτι που μας εκφράζει όχι μονάχα για μπουνιές γιατί τα κόμικ καλύπτουν όχι μόνο τα παιδιά και τους εφήβους αλλά και τους μεγαλύτερους Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σας αλλά και την  κριτική σας 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31712
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1160
  • Achievement Points:  344
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2805 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Εγω γνωρισα τους σουπερ ηρωες μεσα απο τις σειρες κινουμενων σχεδιων του Μπατμαν και του Σπαιντερμαν στα μεσα του '90, καθως και τις ταινιες του Μπαρτον με τον Μπατμαν και την τριλογια του Σπαιντερμαν αργοτερα στις αρχες του '00.

 

Προτιμουσα το πιο παιδικο στυλ αυτων των σειρων και ταινιων σε σχεση με το σοβαροφανες που επικρατησε απο την τριλογια του Νολαν και μετα. Αν δεν μπορεις να γραψεις ενα κομικ με ενα ουσιωδες νοημα, καλυτερα να το κρατησεις παιδικο. Μεση λυση δεν βλεπω πως υπαρχει.

 

Η τριλογια του Νολαν μου προκαλει υπνο, ακομα και η δευτερη ταινια που θεωρειται κορυφαια, και οι υποτιθεμενοι προβληματισμοι που προσπαθουσε να περασει ηταν τελειως ανουσιοι. Προτιμω να δω ωραια κλωτσομπουνιδια παρα βαρετη δηθεν κουλτουρα.

 

Η γνωμη μου ειναι να αφησουν οι σεναριογραφοι τους θανατους, τις νεκραναστασεις και την βαρια φιλοσοφια που δεν μπορουν να την σηκωσουν, και να κανουν αυτο που ξερουν καλυτερα, δηλ. θεαματικο ξυλο, φανταχτερες στολες, χιουμορ κλπ. Αν θελω να προβληματιστω θα διαβασω βιβλια.

 

Οι ευρωπαιοι, η Disney και οι ιαπωνες το εχουν καταλαβει αυτο, οι Μαρβελ και Ντι Σι οχι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3478
  • Reputation:   20255
  • Achievement Points:  3535
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1.Παιδιά είμαι παλιά εδώ στο φόρουμ .

 

2.Δεν είμαι ακόλουθος των Χ μεν διότι θεωρώ ότι αυτοί ]είναι περιττή βαβούρα για τον εγκέφαλο ..

 

 

1.Joined: 23-May 16!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • Member No: 31587

2. Ε τότε μην ασχολείσαι κορίτσι μου.......

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31587
  • Group:  Members
  • Topic Count:  62
  • Content Count:  574
  • Reputation:   1131
  • Achievement Points:  574
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2892 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Πάντως να ξέρεις πως υπάρχουν καλογραμμένοι και ανθρώπινοι ήρωες ακόμα και όταν έχουν "χαζές" υπερδυνάμεις και "καρναβαλίστικες" στολές. Αν κρίνεις έναν ήρωα για αυτό που φαίνεται να είναι στη mainstream του έκφανση είναι λογικό να φαίνεται γελοίος. Το ίδιο εύκολα μπορούν να γελιοποιηθούν πολλοί χαρακτήρες (ακόμα και ο Κόναν) αν τους κρίνουμε με αυτόν τον τρόπο. Σημασία έχει η πορεία του. Άλλωστε κάθε συγγραφέας μπορεί να αποδώσει δικές του πτυχές σε κάθε ήρωα ανάλογα με το ανάγνωσμα που θέλει να δημιουργήσει.

Απολύτως σεβαστό αν δεν σου αρέσουν οι υπερήρωες με κουστούμια, αλλά αφού είμαστε εδώ για κουβέντα, οφείλω να σου επισημάνω πως η οπτική σου είναι αρκετά μονόπλευρη στο συγκεκριμένο θέμα.

Και το λέω αυτό όντας και εγώ αρκετά επιφυλακτικός με τα υπερηρωικά - έχοντας διαβάσει, όμως, αρκετά από αυτά.

Μου αρέσουν οι υπερήρωες αλλά όχι και έτσι 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31587
  • Group:  Members
  • Topic Count:  62
  • Content Count:  574
  • Reputation:   1131
  • Achievement Points:  574
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2892 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

1.Joined: 23-May 16!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • Member No: 31587

2. Ε τότε μην ασχολείσαι κορίτσι μου.......

Αγαπητέ κύριε bonadrug καταρχάς σας ευχαριστώ τόσο και για την απάντησή σας όσο και για την συμβουλή σας την οποία έχω ήδη προλάβει όπως άλλωστε και εσείς έχετε διαπιστώσει από τα πιστεύω μου Ποτέ μου δεν μου άρεσαν οι Χ men διότι με κούραζαν με την απίστευτη φλυαρία τους ενώ το σενάριό της σειράς αυτής έπασχε απο φάσεις μη λογικές οι οποίες ξεπερνούν το μέτρο και εκεί κάπου χάνεται η μπάλα  και συνεπώς ποτέ μου δεν ασχολήθηκα με δαύτους Στην συνέχεια όταν χρησιμοποιούμε το γράμμα Χ δίπλα στο αγόρι μας ή το κορίτσι μας σε σχέση σημαίνει ότι είναι πρώην Ακολούθως από ότι κατάλαβα είστε φανατικός της σειράς και αυτό το σέβομαι δεόντως Επειδή προσφάτως αγόρασα το τόμο Wolverine χ το απόλυτο όπλο ,μου άρεσε πάρα πολύ ιδιαίτερα με τον τρόπο που απεικονίζεται ο εν λόγω ήρωας  και μπορώ να σας πω οτι ο χαρακτήρας του μου θυμίζει τον Κόναν τον Βάρβαρο Όμως το να βουτάμε έναν πραγματικά δυναμικό χαρακτήρα ο οποίος αξίζει όλα τα λεφτά  μέσα σε μια λίμνη απο αφασία δεν ξέρω πιστεύω οτι καταστρέφεται Και το αναφέρω εγώ που ποτέ δεν έχω ασχοληθεί με τον Wolverine μέχρι που αγόρασα τον συγκεκριμένο τόμο μέχρι εκεί όχι παραπέρα   Άλλωστε δεν μ πορούμε να αλλάξουμε την δομή και την ψυχοσύνθεση μιας σειράς κόμικ 47  χρονών όσο δύσκολο και να είναι αυτό  Είναι σαν ο Σούπερμαν η η Τζείν Γκρει απο τους Μεν να διαβάζουν σοβαρές οικονομικές και πολιτικές αναλύσεις όπως και να δραστηριοποιούνται ενεργώς στον εθελοντισμό και στα κοινά Τέλος για να μην σας κουράζω θα ασχολούμαι με τα κόμικ διότι μου αρέσουν αλλά παράλληλα θα κρίνω τα κακώς κείμενα που είναι η βλακεία και η φλυαρία Διότι τα κόμικς δεν είναι μονάχα μπουνιές και κλωτσιές ούτε μονάχα αλλόκοτοι τύποι και τύπισσες αλλά και πολλά πολλά άλλα τα οποία αν οι εταιρείες τα ελάμβαναν σοβαρά υπόψιν δεν θα συζητούσαμε για συνεχείς νεκροαναστάσεις - δεν θέλω να πεθαίνουν οι ήρωες μας εγώ ένιωσα το τέλος του Κόναν αλλά δεν θα ήθελα κάποιοι απο αυτούς να αναλώνονται όσο και αν η υπερβολική κέτσαπ τους κάνει νόστιμους Αλλά αυτό όμως δεν φτάνει. Διότι και η φαντασία έχει όρια Πάντως και πάλι σας ευχαριστώ για το σχόλιό σας και περιμένω την απάντησή σας  

 

Υποσημειώσεις 

 

  • Πάντως μου αρέσουν οι ήρωες και οι υπερήρωες αλλά με την ανάλογη δόση ρεαλισμού Πχ  να δουλεύουν σε αστυνομικά τμήματα να βγαίνουν σε περιπολίες να εργάζονται ως υπάλληλοι να προβληματίζονται για την κατάσταση γύρω τους και όταν κινδυνεύει πραγματικά κάποιος τότε με τον ανάλογο ρεαλισμό να δείχνουν και τις ικανότητές τους Διότι φτάσαμε οι κακοί της παρέας να είναι πιο συμβατοί με την ανθρώπινη φύση και τις αδυναμίες της παρά οι καλοί της πιάτσας Και να είναι όχι όλοι ωραίοι αλλά και λίγο διαφορετικοί λίγο παχουλοί λίγο με μυτή λέω τώρα - αν θέλω να δώ τις μύτες βλέπω και την δική μου αλλά θελω να τονίσω σε αυτό να υπάρχει ενα πραγματικά ανθρωπινο στοιχείο είναι κακό αυτό ; 

 

  • Τι ωραία  θα ήταν αν οι ίδιοι οι  Χ men λέω τώρα απαιτούσαν πιο σοβαρή αντιμετώπιση απο τις εταιρείες και ζητούσαν να μαθαίνουν για αυτούς όχι μονάχα για τα πιτσιρίκια με το να σφάζονται μεταξύ τους Αλλά και για εμάς τους υπολοίπους διότι η αγάπη για τα κόμικ δεν τελειώνουν στην ηλικία των 12 θα ήθελα να υπάρχουν και για εμένα όπως και για πολλούς άλλους ενας τρόπος προσέγγισης Αλλα το λέω και μόνη μου αυτό αρέσει αυτό γουστάρει ο κόσμος αν δεν σου αρέσει τότε να πάτε για κάπου αλλού Οχι δεν θα πάω για κάπου αλλού θέλω μια πιο σοβαρή αντιμετώπιση στο πρόσωπο των ηρώων είτε αυτοί  μου αρέσουν είτε όχι  
  •  
  • Δεν υπάρχει εστω και ενας με συμβατό δείκτη νοημοσύνης εκεί μέσα ή να είναι χαζός ; διότι όλοι μας δεν έχουμε δείκτη νοημοσύνης 1000
Επεξεργασία από ΤασίαΚούτ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31587
  • Group:  Members
  • Topic Count:  62
  • Content Count:  574
  • Reputation:   1131
  • Achievement Points:  574
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2892 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

 

Αγαπητέ κύριε bonadrug καταρχάς σας ευχαριστώ τόσο και για την απάντησή σας όσο και για την συμβουλή σας την οποία έχω ήδη προλάβει όπως άλλωστε και εσείς έχετε διαπιστώσει από τα πιστεύω μου Ποτέ μου δεν μου άρεσαν οι Χ men διότι με κούραζαν με την απίστευτη φλυαρία τους ενώ το σενάριό της σειράς αυτής έπασχε απο φάσεις μη λογικές οι οποίες ξεπερνούν το μέτρο και εκεί κάπου χάνεται η μπάλα  και συνεπώς ποτέ μου δεν ασχολήθηκα με δαύτους Στην συνέχεια όταν χρησιμοποιούμε το γράμμα Χ δίπλα στο αγόρι μας ή το κορίτσι μας σε σχέση σημαίνει ότι είναι πρώην Ακολούθως από ότι κατάλαβα είστε φανατικός της σειράς και αυτό το σέβομαι δεόντως Επειδή προσφάτως αγόρασα το τόμο Wolverine χ το απόλυτο όπλο ,μου άρεσε πάρα πολύ ιδιαίτερα με τον τρόπο που απεικονίζεται ο εν λόγω ήρωας  και μπορώ να σας πω οτι ο χαρακτήρας του μου θυμίζει τον Κόναν τον Βάρβαρο Όμως το να βουτάμε έναν πραγματικά δυναμικό χαρακτήρα ο οποίος αξίζει όλα τα λεφτά  μέσα σε μια λίμνη απο αφασία δεν ξέρω πιστεύω οτι καταστρέφεται Και το αναφέρω εγώ που ποτέ δεν έχω ασχοληθεί με τον Wolverine μέχρι που αγόρασα τον συγκεκριμένο τόμο μέχρι εκεί όχι παραπέρα   Άλλωστε δεν μ πορούμε να αλλάξουμε την δομή και την ψυχοσύνθεση μιας σειράς κόμικ 47  χρονών όσο δύσκολο και να είναι αυτό  Είναι σαν ο Σούπερμαν η η Τζείν Γκρει απο τους Μεν να διαβάζουν σοβαρές οικονομικές και πολιτικές αναλύσεις όπως και να δραστηριοποιούνται ενεργώς στον εθελοντισμό και στα κοινά Τέλος για να μην σας κουράζω θα ασχολούμαι με τα κόμικ διότι μου αρέσουν αλλά παράλληλα θα κρίνω τα κακώς κείμενα που είναι η βλακεία και η φλυαρία Διότι τα κόμικς δεν είναι μονάχα μπουνιές και κλωτσιές ούτε μονάχα αλλόκοτοι τύποι και τύπισσες αλλά και πολλά πολλά άλλα τα οποία αν οι εταιρείες τα ελάμβαναν σοβαρά υπόψιν δεν θα συζητούσαμε για συνεχείς νεκροαναστάσεις - δεν θέλω να πεθαίνουν οι ήρωες μας εγώ ένιωσα το τέλος του Κόναν αλλά δεν θα ήθελα κάποιοι απο αυτούς να αναλώνονται όσο και αν η υπερβολική κέτσαπ τους κάνει νόστιμους Αλλά αυτό όμως δεν φτάνει. Διότι και η φαντασία έχει όρια Πάντως και πάλι σας ευχαριστώ για το σχόλιό σας και περιμένω την απάντησή σας  

 

Υποσημειώσεις 

 

  • Πάντως μου αρέσουν οι ήρωες και οι υπερήρωες αλλά με την ανάλογη δόση ρεαλισμού Πχ  να δουλεύουν σε αστυνομικά τμήματα να βγαίνουν σε περιπολίες να εργάζονται ως υπάλληλοι να προβληματίζονται για την κατάσταση γύρω τους και όταν κινδυνεύει πραγματικά κάποιος τότε με τον ανάλογο ρεαλισμό να δείχνουν και τις ικανότητές τους Διότι φτάσαμε οι κακοί της παρέας να είναι πιο συμβατοί με την ανθρώπινη φύση και τις αδυναμίες της παρά οι καλοί της πιάτσας Και να είναι όχι όλοι ωραίοι αλλά και λίγο διαφορετικοί λίγο παχουλοί λίγο με μυτή λέω τώρα - αν θέλω να δώ τις μύτες βλέπω και την δική μου αλλά θελω να τονίσω σε αυτό να υπάρχει ενα πραγματικά ανθρωπινο στοιχείο είναι κακό αυτό ; 

 

  • Τι ωραία  θα ήταν αν οι ίδιοι οι  Χ men λέω τώρα απαιτούσαν πιο σοβαρή αντιμετώπιση απο τις εταιρείες και ζητούσαν να μαθαίνουν για αυτούς όχι μονάχα για τα πιτσιρίκια με το να σφάζονται μεταξύ τους Αλλά και για εμάς τους υπολοίπους διότι η αγάπη για τα κόμικ δεν τελειώνουν στην ηλικία των 12 θα ήθελα να υπάρχουν και για εμένα όπως και για πολλούς άλλους ενας τρόπος προσέγγισης Αλλα το λέω και μόνη μου αυτό αρέσει αυτό γουστάρει ο κόσμος αν δεν σου αρέσει τότε να πάτε για κάπου αλλού Οχι δεν θα πάω για κάπου αλλού θέλω μια πιο σοβαρή αντιμετώπιση στο πρόσωπο των ηρώων είτε αυτοί  μου αρέσουν είτε όχι  

 

 

Εγω γνωρισα τους σουπερ ηρωες μεσα απο τις σειρες κινουμενων σχεδιων του Μπατμαν και του Σπαιντερμαν στα μεσα του '90, καθως και τις ταινιες του Μπαρτον με τον Μπατμαν και την τριλογια του Σπαιντερμαν αργοτερα στις αρχες του '00.

 

Προτιμουσα το πιο παιδικο στυλ αυτων των σειρων και ταινιων σε σχεση με το σοβαροφανες που επικρατησε απο την τριλογια του Νολαν και μετα. Αν δεν μπορεις να γραψεις ενα κομικ με ενα ουσιωδες νοημα, καλυτερα να το κρατησεις παιδικο. Μεση λυση δεν βλεπω πως υπαρχει.

 

Η τριλογια του Νολαν μου προκαλει υπνο, ακομα και η δευτερη ταινια που θεωρειται κορυφαια, και οι υποτιθεμενοι προβληματισμοι που προσπαθουσε να περασει ηταν τελειως ανουσιοι. Προτιμω να δω ωραια κλωτσομπουνιδια παρα βαρετη δηθεν κουλτουρα.

 

Η γνωμη μου ειναι να αφησουν οι σεναριογραφοι τους θανατους, τις νεκραναστασεις και την βαρια φιλοσοφια που δεν μπορουν να την σηκωσουν, και να κανουν αυτο που ξερουν καλυτερα, δηλ. θεαματικο ξυλο, φανταχτερες στολες, χιουμορ κλπ. Αν θελω να προβληματιστω θα διαβασω βιβλια.

 

Οι ευρωπαιοι, η Disney και οι ιαπωνες το εχουν καταλαβει αυτο, οι Μαρβελ και Ντι Σι οχι.

Αγαπητέ κύριε Συλλέκτη καλησπέρα σας θα ήθελα να διευκρινίσω οτι δεν αναφέρομαι σε βαριά φιλοσοφία τύπου Νίτσε ούτε οι υπερήρωες να αναλύονται στην ανάλογη πολιτική φιλοσοφία στο εάν η γραφειοκρατία είναι τέρας ή αν ο Μαξ Βέμπερ είχε δίκαιο Βεβαίως στα κόμικ των υπερηρώων δεν θα έπρεπε να υπάρχει ο θάνατός των αγαπημένων μας ορισμένων εξ αυτών εγώ προσωπικά ακόμη δεν μπορώ να ξεπεράσω τον θάνατο του Κόναν όσο γελοίο και αλλόκοτο και αν ακούγεται αυτό Ομως ωραίο θα ήταν οι ήρωες αυτοί να έχουν μια δόση ρεαλισμού ως προς τον ανθρώπινο χαρακτήρα Δηλαδή ο Wolverine η η Γκρει λέμε τωρα ποτέ δεν ένιωσαν η απόρριψη ή προσβολές ή σεξουαλική παρενόχληση στην εργασία τους ή να περνούν κάποιες φάσεις όταν χαλά η σχέση τους ;Να να πει μια στον συμπαθή λυκάνθρωπο άντε και μπίπ  μ@λ@κ@ όπως δυστυχώς συμβαίνει σε αρκετούς πραγματικούς άνδρες και στην συνέχεια ο ήρωας να της απαντά να πας να μπιπ μωρή ηλίθια*με το μπίπ καταλάβατε τι εννοώ  και να της δώσει και τα υποδήματα στο χέρι Η ο ίδιος να είναι τέτοιος και οι άλλες να τον εγκαταλείπουν όπως συμβαίνει άλλωστε και στην πραγματική ζωή ή να έχει αποτύχει σε μια αποστολή και στο τέλος να απολύεται όπως συμβαίνει και στον πραγματικά εργασιακό χώρο  Ναι στο χιούμορ συμφωνώ με εσάς  ναι στο θεαματικό ξύλο αλλά με μέτρο βρε παιδιά όχι και στην γωνιά της σελίδας να με περιμένει το κλωστομπουνίδι η΄εκείνο το εξωπραγματικό   κούλ  που χαρακτηρίζει τους ήρωες αυτούς χωρίς κάτι ανθρώπινο επάνω τους σε σημείο να σε κάνουν να αναρωτιέσαι βρε παιδί  μου γιατι το αγοράζω ακόμη αυτό αφού μου αρέσουν γιατί δεν πάνε παρακάτω;  ακόμη και ο πιο κουλ της παρέας μας στην αληθινή ζωή βιώνει σε φάσεις της την απόρριψη Η όλοι οι ήρωες είναι μοντέλα πλην ορισμένων τερατόμορφων εξαιρέσεων μα εδώ δεν είναι μονάχα μόντελινγκ Αν ήθελα το τελευταίο θα αγόραζα το Βογκ το περιοδικό μόδας Πάντως σας ευχαριστώ για την απάντησή σας 

Επεξεργασία από ΤασίαΚούτ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31587
  • Group:  Members
  • Topic Count:  62
  • Content Count:  574
  • Reputation:   1131
  • Achievement Points:  574
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2892 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Αγαπητέ κύριε Συλλέκτη καλησπέρα σας θα ήθελα να διευκρινίσω οτι δεν αναφέρομαι σε βαριά φιλοσοφία τύπου Νίτσε ούτε οι υπερήρωες να αναλύονται στην ανάλογη πολιτική φιλοσοφία στο εάν η γραφειοκρατία είναι τέρας ή αν ο Μαξ Βέμπερ είχε δίκαιο Βεβαίως στα κόμικ των υπερηρώων δεν θα έπρεπε να υπάρχει ο θάνατός των αγαπημένων μας ορισμένων εξ αυτών εγώ προσωπικά ακόμη δεν μπορώ να ξεπεράσω τον θάνατο του Κόναν όσο γελοίο και αλλόκοτο και αν ακούγεται αυτό Ομως ωραίο θα ήταν οι ήρωες αυτοί να έχουν μια δόση ρεαλισμού ως προς τον ανθρώπινο χαρακτήρα Δηλαδή ο Wolverine η η Γκρει λέμε τωρα ποτέ δεν ένιωσαν η απόρριψη ή προσβολές ή σεξουαλική παρενόχληση στην εργασία τους ή να περνούν κάποιες φάσεις όταν χαλά η σχέση τους ;Να να πει μια στον συμπαθή λυκάνθρωπο άντε και μπίπ  μ@λ@κ@ όπως δυστυχώς συμβαίνει σε αρκετούς πραγματικούς άνδρες και στην συνέχεια ο ήρωας να της απαντά να πας να μπιπ μωρή ηλίθια*με το μπίπ καταλάβατε τι εννοώ  και να της δώσει και τα υποδήματα στο χέρι Η ο ίδιος να είναι τέτοιος και οι άλλες να τον εγκαταλείπουν όπως συμβαίνει άλλωστε και στην πραγματική ζωή  Ναι στο χιούμορ συμφωνώ με εσάς  ναι στο θεαματικό ξύλο αλλά με μέτρο βρε παιδιά όχι και στην γωνιά της σελίδας να με περιμένει το κλωστομπουνίδι η΄εκείνο το εξωπραγματικό   κούλ  που χαρακτηρίζει τους ήρωες αυτούς χωρίς κάτι ανθρώπινο επάνω τους σε σημείο να σε κάνουν να αναρωτιέσαι βρε παιδί  μου γιατι το αγοράζω ακόμη αυτό αφού μου αρέσουν γιατί δεν πάνε παρακάτω;  ακόμη και ο πιο κουλ της παρέας μας στην αληθινή ζωή βιώνει σε φάσεις της την απόρριψη Η όλοι οι ήρωες είναι μοντέλα πλην ορισμένων τερατόμορφων εξαιρέσεων μα εδώ δεν είναι μονάχα μόντελινγκ Αν ήθελα το τελευταίο θα αγόραζα το Βογκ το περιοδικό μόδας Πάντως σας ευχαριστώ για την απάντησή σας 

 

Στα υπερηρωικα το εχουν ξεφτιλισει το θεμα με τους θανατους, τις αναστασεις, τα πολλαπλα συμπαντα και τα reboot. Εχουν δημιουργησει την τελευταια 25ετια οι Marvel και DC ενα κουβαρι που δεν ειναι καθολου ελκυστικο για οσους δεν τα παρακολουθουν απο τα παλια.

Το φαντάζομαι κυριέ μου μια φορά προσπάθησα να τους διαβάσω και το άφησα στην πρώτη σελίδα έκτοτε δεν το τόλμησα προσωπικά προκαλουν πονοκέφαλο 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32804
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3115 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ειλικρινα και συγγνωμη που το λεω, αλλα ρε συ Τασια δεν εχω καταλαβει τι θελεις! :thinking:

 

 

Απο τα γραφομενα σου και μονο συμπεραινω οτι απαξιεις ολους εμας που διαβαζουμε Υπερηρωικα comics, επειδη μονο και μονο δεν σου αρεσουν!!!

 

Ενταξει....και εμενα δεν μου αρεσουν τα manga, αλλα δεν βγαινω δημοσια να απαξιωσω τα παιδια που τα διαβαζουν.

 

Ο καθενας ειναι ελευθερος να διαβαζει οτι του αρεσει και οτι θελει, αρκει μονο να μην προσπαθει να επιβαλλει την γνωμη του (γιατι αυτο κανεις)

στους αλλους για το ειδος που του αρεσει να διαβαζει.

 

ΟΚ, καταλαβαμε οτι σου αρεσει ο Κοναν με τα μουσκουλα και τα γυμνα κορμια, αλλα καπου κατανταει

απο λιγο εως και πολυ κουραστικο να μας το πετας συνεχεια στην μουρη!!!!

 

Και στην τελικη, εμεις γουσταρουμε να διαβαζουμε για ηρωες με γελοιες στολες που φορανε το σωβρακο τους πανω απο αυτη,

αλλα μην πας με το ζορι να μας περασεις το μηνυμα οτι: τι βλακειες ειναι αυτα που διαβαζουμε και αλλα τετοια χαριτωμενα!!!

 

Και οπως πολυ καλα ειπωθηκε παραπανω και το ξαναλεω με δικα μου λογια...

"Αν δεν σου αρεσουν και σου χαλανε την αισθητικη, αστο ρε κοριτσι μου μην ασχολεισαι με τα Υπερηρωικα!"

 

Υ.Γ.

 

 

Ο Wolverine ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Λυκανθρωπος το κερατο μου!!!!! :grr::Ungry::trixes:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3478
  • Reputation:   20255
  • Achievement Points:  3535
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αγαπητή Τασία

από ολα όσα γράφεις συμφωνούμε κυρίως σε ένα πράγμα , και το παραθέτω με τα δικά σας λόγια από το post 15,

 

η βλακεία και η φλυαρία είναι όντως τα κακώς κείμενα στο χώρο των κόμικς.

Γενικώς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28702
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4810 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Λιγα παρακαλω για τον ηρωα που οταν ημασταν μικροι μας εδειξε οτι ακομα και οι τυποι με τριχωτους ωμους εχουν λεπιδια ελπιδα!

 

post-14558-0-23525800-1490213847_thumb.jpg

 

:P

Επεξεργασία από dimious
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  31587
  • Group:  Members
  • Topic Count:  62
  • Content Count:  574
  • Reputation:   1131
  • Achievement Points:  574
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2892 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Λιγα παρακαλω για τον ηρωα που οταν ημασταν μικροι μας εδειξε οτι ακομα και οι τυποι με τριχωτους ωμους εχουν λεπιδια ελπιδα!

 

attachicon.gifWolverine_Logan.jpg

 

:P

Φίλε μου Dimious καλησπέρα σου και Χριστός Ανέστη . Συμφωνώ απόλυτα μαζί σας . :best:  :best:  :best: Τον Wolverine τον αγάπησα μετα τον Κόναν και μαζί με τον τελευταίο είναι οι πιο αγαπημένοι μου ήρωες . Ο Wolverine έγινε πολύ πρόσφατα. Βεβαίως και οι τύποι με τους τριχωτούς ώμους είναι ωραίοι και μοιραίοι. :best:  :best:  Και αυτά έκαναν τον Λυκομάτη μας όπως και τον Κόναν μου διάσημους και κουλ.    :love2:  :love2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31587
  • Group:  Members
  • Topic Count:  62
  • Content Count:  574
  • Reputation:   1131
  • Achievement Points:  574
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2892 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Ειλικρινα και συγγνωμη που το λεω, αλλα ρε συ Τασια δεν εχω καταλαβει τι θελεις! :thinking:

 

 

Απο τα γραφομενα σου και μονο συμπεραινω οτι απαξιεις ολους εμας που διαβαζουμε Υπερηρωικα comics, επειδη μονο και μονο δεν σου αρεσουν!!!

 

Ενταξει....και εμενα δεν μου αρεσουν τα manga, αλλα δεν βγαινω δημοσια να απαξιωσω τα παιδια που τα διαβαζουν.

 

Ο καθενας ειναι ελευθερος να διαβαζει οτι του αρεσει και οτι θελει, αρκει μονο να μην προσπαθει να επιβαλλει την γνωμη του (γιατι αυτο κανεις)

στους αλλους για το ειδος που του αρεσει να διαβαζει.

 

ΟΚ, καταλαβαμε οτι σου αρεσει ο Κοναν με τα μουσκουλα και τα γυμνα κορμια, αλλα καπου κατανταει

απο λιγο εως και πολυ κουραστικο να μας το πετας συνεχεια στην μουρη!!!!

 

Και στην τελικη, εμεις γουσταρουμε να διαβαζουμε για ηρωες με γελοιες στολες που φορανε το σωβρακο τους πανω απο αυτη,

αλλα μην πας με το ζορι να μας περασεις το μηνυμα οτι: τι βλακειες ειναι αυτα που διαβαζουμε και αλλα τετοια χαριτωμενα!!!

 

Και οπως πολυ καλα ειπωθηκε παραπανω και το ξαναλεω με δικα μου λογια...

"Αν δεν σου αρεσουν και σου χαλανε την αισθητικη, αστο ρε κοριτσι μου μην ασχολεισαι με τα Υπερηρωικα!"

 

Υ.Γ.

 

 

Ο Wolverine ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Λυκανθρωπος το κερατο μου!!!!! :grr::Ungry::trixes:

 

Αγαπητέ φίλε μου Retroplaymo Καταρχάς σας εύχομαι Χριστός Ανέστη .Παρότι, διάβασα το σχόλιό σας με μεγάλη προσοχή θα ήθελα, να διευκρινίσω κάποια πράγματα.Πρώτον, δεν απαξιώ κανέναν από τους φίλους μου που διαβάζουν υπερωικά .Τα λατρεύω, άλλωστε και εγώΚαι αν έθιξα, τους φάν της εν λόγω ομάδας Που φοβάμαι πως ναι τότε  ζητώ ταπεινά συγνώμηΤο θέμα που ήθελα  να τονίζω εδώ  είναι ότι, όταν δεν υπάρχει σαφή και στιβαρό σενάριο, και όταν η φαντασία η οποία είναι το υπέρτατο ζωτικό στοιχείο στα κόμικ δεν χρησιμοποιείται σωστά, τότε, υπάρχουν αυτά τα αποτελέσματα. Προχθές, αγόρασα ένα κόμικ με τους Astonishing X-Men με τίτλο Η σκοτεινή απειλή.Και τους απόλαυσα. Το σενάριο δεμένο και ξεκάθαρο όπως πρέπει, οι ήρωες έχουν αποδοθεί με άριστο τρόπο.Το ιδιο και οι διάλογοι.Και τότε,αγάπησα αυτήν την ομάδα.Εχθές.Γιατί; Διότι παλαιότερα τόσο τα σενάρια όσο και τα υπόλοιπα, δεν τραβούσαν .Για μένα, ένα νεαρό τότε κορίτσι που διάβαζε και ακόμη διαβάζει Κόναν. . Και ναι  Wolverine όπως σωστά με διορθώσατε δεν είναι λυκάνθρωπος.Αντιθέτως, μαζί με τον Κόναν είναι,  ένας γ@μάτος sexy θεϊκός και ανυπέρβλητος χάρτινος ήρωας. Όλα τα λεφτά. Τέλος  δεν επαναλαμβάνομαι με κάποιους ήρωες ,ούτε βεβαίως προσπαθώ να πείσω τους άλλους να αλλάξουν επιλογές .Μόνο, παραθέτω κάποιες προβληματικές. .Πάντως σας ευχαριστώ για το σχόλιό σας.

Επεξεργασία από germanicus
@
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.