Jump to content

Recommended Posts

Τίτλος:
LEGO NINJAGO - MASTERS OF SPINJITZU
Σχέδιο:
Natashca Romer, Maxim Osadtshij
Hμερ. έκδοσης:
23-02-2017
Εξώφυλλα:
15 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
15
Κατηγορία:
Σειρά/Αυτοτελή
Είδος εντύπου:
Περιοδικό
Βιβλιοδεσία:
Καρφίτσα
Περιεχόμενο:
Φαντασίας
Περιοδικότητα:
Διμηνιαία
Μέγεθος:
21.0 x 28.0
Σελίδες:
36
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
ISBN:
9771792965006-03
ISSN:
1792-9652
Ονομαστική τιμή:
4,50€
Τίτλος:
LEGO NINJAGO ΣΥΛΛΟΓΗ
Σχέδιο:
Natashca Romer, Maxim Osadtshij
Hμερ. έκδοσης:
2018
Εξώφυλλα:
5 ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ  (Λείπουν τα: 5)
Τεύχη:
6
Κατηγορία:
Σειρά/Αυτοτελή
Είδος εντύπου:
Περιοδικό
Βιβλιοδεσία:
Τόμος τευχών
Περιεχόμενο:
Φαντασίας
Μέγεθος:
21.0 x 28.0
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)

LEGONINJAGOMASTERSOFSPINJITZU_0001.jpgLEGONINJAGOMASTERSOFSPINJITZU_0002.jpgLEGONINJAGOMASTERSOFSPINJITZU_0003.jpg

Μετά την περίοδο ''DREAMWORK'' περνάμε την περίοδο ''LEGO '. Μετά την ειδική έκδοση του ''LEGO THE BATMAN MOVIE''και το προσεχές ''LEGO NEXO KNIGHTS'', ξανά στο προσκήνιο και οι NINJAGO. Σε ένα περιοδικό με 36 σελίδες με παιχνίδια, κουίζ, αφίσες και κόμικ 12 σελίδων προσδοκά να εκμεταλλευτεί την επιτυχία της ταινίας (LEGO ΒΑΤΜΑΝ Η ΤΑΙΝΙΑ). Διασκεδαστικό για τους αναγνώστες προ-εφηβείας. Προφανώς είναι η συνέχεια της Ολλανδικής εκδόσεως που μας γνώρισε τους ήρωες η ίδια εκδοτική εταιρία πριν μερικά χρόνια.

Το περιοδικό συνοδεύει μία φιγούρα εκ των πρωταγωνιστών της σειράς, εκείνης του Τζέι με την μάσκα του την λόγχη, αλυσίδα και σπαθί.

Το επόμενο τεύχος στις 27 Απριλίου.

ΚΑΛΗ  ΑΝΑΓΝΩΣΗ

Ευχαριστούμε για τα υπόλοιπα εξώφυλλα τον ftsgr.
  • Like 17

Η Natascha Römer είναι Γερμανίδα πάντως 

http://www.illustration.de/il/illustrator?id=242

και δουλεύει δίδυμο (έχουν εταιρία μαζί) με τον/την Maxim Osadtshij (το λέει και στο παραπάνω λινκ αλλά το λέει και στο σάητ τους)

Αυτό το εξώφυλλο πάντως έπαιξε σε Ολλανδία, ΗΒ και Ιταλία :)

nl.jpg uk.png it.jpg

Από εκεί και πέρα, η σειρά Lego Ninjago έχει δικό της λήμμα στην αγγλική wiki και απ'ότι διαβάζω "συνοδεύεται" και από ένα τηλεοπτικό σώου, το  αμερικανοδανέζικο Lego Ninjago: Masters of Spinjitzu (imdb) που έχει φτάσει αισίως τις 7 σεζόν.

https://www.youtube.com/watch?v=H9mhziQHb-E

κρατάω μεγάλη επιφύλαξη για το από που "είναι" η καταγωγή της συγκεκριμένης έκδοσης... βλέπω μια πολύ μεγάλη διάθεση μάρκετινγκ εδώθε. Δεν ειναι απλά κάτι μιας Δανέζικης εταιρίας (της Lego), αλλά κάτι τόσο ευρύ που μπορεί να είναι αγγλόφωνο, μπορεί ολλανδικό, μπορεί γερμανικό... μουλτικούλτι προβλήματα για έναν βυζαντινολόγο :D

:cheers5:

• Like 8

Ανεξάρτητα απ' τη χώρα προέλευσης που αναφέρει η IMDB (προφανώς λόγω των διαφόρων producers) οι εταιρίες παραγωγής της σειράς κινουμένων σχεδίων, κύριε βυζαντινοτέτοιε μου, είναι Δανέζικες! :) Εφόσον είναι συνοδευτικό της σειράς, τότε από εκεί είναι κι αυτό. Άλλωστε, η εταιρεία Δανέζικη είναι. Απλώς προωθούν τα προϊόντα τους πολύ στην αγγλική γλώσσα και γι' αυτό τόσο η σειρά, όσο και η ταινία (που είναι δανεζοαμερικανικής παραγωγής) είναι σε αυτή τη γλώσσα. Παρελκόμενα της εταιρείας όπως video games, διανέμονται διεθνώς ταυτόχρονα, αλλά οι εκδόσεις φαίνεται να ξεκινούν από εκεί. Άλλη μία περίπτωση είναι το "LEGO Club Magazine".

:beer:

Edited by Mandrake
  • Like 8

Για το θέμα της προέλευσης του κόμιξ που θεώρησα την Ολλανδία ,με επηρρέασε η προηγούμενη παρουσίαση του Ορέστη που έκανε την παρουσίαση στην προηγούμενη έκδοση.Δεν το έψαξα μα την αλήθεια.

• Like 11

Πάντως, γενικότερα γίνεται χαμός με τα LEGO Ninjago απ' ότι πληροφορήθηκε φίλος που αγόρασε πριν λίγες μέρες απ' τα Public κάποια. Αυτός πήρε της σειράς "LEGO Nexo Knights", βέβαια, αλλά μαθαίνει πως τα Ninjago τα προτιμά περισσότερος κόσμος. Κάποια 3 πρώτα πακέτα πήρε των 13€ έκαστο, δεν πήρε ένα κάστρο που κοστίζει γύρω στα 80€ απ' ότι μου 'πε ή κάποια άλλα μεγάλα οχήματα που πρέπει να 'ναι στο 30άρι-40άρι το καθένα. Θα του πω για το περιοδικό αυτό να το έχει υπόψιν.

Διαφημίσεις των τευχών 1 & 2.

• Like 9

πάντως για να είμαι ειλικρινής με έχει εκνευρίσει που σε κάθε τεύχος λένε στις τάδε του μηνός και μπορεί να βγει 1-2 εβδομάδες πριν ή μετά. έχει καταντήσει γελοίο. απλά το γράφω εδώ για να υπάρχει.

• Like 4

Το 13ο τεύχος της σειράς. LEGONINJAGOMASTERSOFSPINJITZU_0013.jpgΜεταφέρθηκε στη βάση δεδομένων

:beer:

• Like 1
  • Thanks 3

Επειδή όπως φαίνεται είμαι ο μόνος Έλληνας Ninjago Fan που έχει απομείνει, ορίστε τα εξώφυλλα των τευχών 9, 11, 12, 14, 15 και των συλλογών 4 & 6 για την βάση δεδομένων:

LEGONINJAGOMASTERSOFSPINJITZU_0009.jpg  LEGONINJAGOMASTERSOFSPINJITZU_0011.jpg  LEGONINJAGOMASTERSOFSPINJITZU_0012.jpg

Μεταφέρθηκαν στη βάση

Επίσης έχει βγει και ένα Trading Card Game από την Compupress. Αξίζει για παρουσίαση? Έχω δει αρκετές παρουσιάσεις για συλλογές από τάπες ή κάρτες.

• Like 3
  • Thanks 4

23 hours ago, Bilis said:

Επίσης έχει βγει και ένα Trading Card Game από την Compupress. Αξίζει για παρουσίαση? Έχω δει αρκετές παρουσιάσεις για συλλογές από τάπες ή κάρτες.

Φυσικά και αξίζει μια παρουσίαση.... στα ΠΑΡΕΛΚΟΜΕΝΑ

:thanks: 

Υγ. Σε παρακαλώ αν μπορείς, σώζε τις εικόνες σε jpeg και όχι png (αλλιώς πρέπει να μετατραπούν για να μπουν στη βάση)

• Like 3

20 ώρες πριν, Valtasar είπε:

Φυσικά και αξίζει μια παρουσίαση.... στα ΠΑΡΕΛΚΟΜΕΝΑ

:thanks: 

Υγ. Σε παρακαλώ αν μπορείς, σώζε τις εικόνες σε jpeg και όχι png (αλλιώς πρέπει να μετατραπούν για να μπουν στη βάση)

Ευχαριστώ για την διευκρίνηση σχετικά με τον τύπο αρχείου. Ήταν η πρώτη φορά που ανέβασα εικόνες για την βάση και δεν ήξερε σε τι τύπο αρχείου να τις αποθηκεύσω. Θα το θυμηθώ την επόμενη φορά! Επίσης είχα σκεφτεί να κάνω και παρουσίαση και για την τηλεοπτική σειρά Ninjago επειδή κοντεύει να κλείσει τα δέκα χρόνια, οπότε υπάρχει αρκετό υλικό, αλλά δεν ήξερα κατά πόσο σχετικό θα ήταν αφού το forum είναι για κόμικς και το Ninjago έχει ελάχιστη σχέση με αυτά.

• Like 2
  • Thanks 1

Εννοείται πως επιβάλεται να κάνεις!! :beer: Το trading card game που λες το έχω δει κι εγώ εδώ και πολύ καιρό στα περίπτερα (παίζει να είναι και τρίμηνο) και αν θυμάμαι καλά πουλάνε ξεχωριστά το άλμπουμ με κάποιες κάρτες και ξεχωριστά άλλες κάρτες.

• Like 1
  • Thanks 2

5 λεπτά πριν, Mandrake είπε:

Εννοείται πως επιβάλεται να κάνεις!! :beer: Το trading card game που λες το έχω δει κι εγώ εδώ και πολύ καιρό στα περίπτερα (παίζει να είναι και τρίμηνο) και αν θυμάμαι καλά πουλάνε ξεχωριστά το άλμπουμ με κάποιες κάρτες και ξεχωριστά άλλες κάρτες.

Το Trading Card Game υπάρχει από τον Φεβρουάριο και μπορείς να αγοράσεις το άλμπουμ, φακελάκια με κάρτες και διάφορα πακέτα με φακελάκια αλλά όλα αυτά θα τα δείτε στην παρουσίαση! :P

• Like 3

3 hours ago, Bilis said:

Ευχαριστώ για την διευκρίνηση σχετικά με τον τύπο αρχείου. Ήταν η πρώτη φορά που ανέβασα εικόνες για την βάση και δεν ήξερε σε τι τύπο αρχείου να τις αποθηκεύσω. Θα το θυμηθώ την επόμενη φορά! Επίσης είχα σκεφτεί να κάνω και παρουσίαση και για την τηλεοπτική σειρά Ninjago επειδή κοντεύει να κλείσει τα δέκα χρόνια, οπότε υπάρχει αρκετό υλικό, αλλά δεν ήξερα κατά πόσο σχετικό θα ήταν αφού το forum είναι για κόμικς και το Ninjago έχει ελάχιστη σχέση με αυτά.

Πρώτα απ' όλα να σε ευχαριστήσω για τη πρόθεσή σου να μοιραστείς με τη Κοινότητα, τις ασχολίες σου :) 

Κατά δεύτερον, αν προσέξεις θα δείς ότι, παρ' όλο που τα κόμικς είναι η αιχμή του δόρατος και το κυρίαρχο στοιχείο στο GC, ασχολιόμαστε με ότι χόμπυ μπορεί να έχει κάποιος, γι' αυτό και έχουμε ενότητες για περιοδικά, ταινίες, σειρές, παιχνίδια και πάει λέγοντας.

Το βασικό για τη Κοινότητά μας είναι να διασκεδάζουμε, να μοιραζόμαστε και να απολαμβάνουμε το χρόνο μας εδώ :) 

Για τη παρουσίαση της σειράς που λες, η κατάλληλη ενότητα είναι ΕΔΩ

:cheers3:

• Like 2

On 5/15/2020 at 9:12 PM, Bilis said:

Επειδή όπως φαίνεται είμαι ο μόνος Έλληνας Ninjago Fan που έχει απομείνει,.....

Νομίζεις ,ο Φώτης δουλευει αμα ανοιξει το σκανερ δε θα τελειώνει με τα λεγκο κ πλέυ περιοδικά ,εγω βαριέμαι -εξάλλου εδώ και κατι χρόνια δε αφήνω  κανενα κομιξ περιπτερου να μη το πάρω αυτό να μη πάρω ντροπή μου , έχω ένα όνομα να υποστηρίξω - .

Πήρα βιταμίνες να ξεβαρεθω και το 10 τευχάκι για να μην έχει τρυπα η συλλογή μας .

Επεται συνεχεια στα υπολοιπα λεγκο μαγκαζιν (πως το έχω στην αγγλική ορθογραφια .).

LEGONINJAGOMASTERSOFSPINJITZU_0010.jpgΜεταφέρθηκε στη βάση

• Like 2
  • Thanks 3