Μετάβαση στο περιεχόμενο

MALK [ ΓΙΑΜΑΛΑΚΗΣ ΝΙΚΟΣ (1975) ]


Θρηνωδός

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Δημιουργός:
Malk (Γιαμαλάκης Νίκος)
Ημερ. γέννησης:
1975
Τόπος γέννησης:
Αθήνα
Εργογραφία:

  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

ΜΑΛΚ.jpg

 

Ο Νίκος Γιαμαλάκης, ή πιο γνωστός στον κομιξοκόσμο ως Malk, γεννήθηκε και μεγάλωσε στην Αθήνα. Επαγγέλλεται εκπαιδευτικός στον τομέα των καλλιτεχνικών και αυτό το καιρό διδάσκει σε διάφορα σχολεία της Ρόδου. Εδώ και πολλά χρόνια πέρα από την δουλειά του αναπτύσσει και το μεγαλύτερο πάθος του, την δημιουργία κόμικς. Παρόλο που έχει ασχοληθεί κατά καιρούς με άλλες μορφές της τέχνης συμπεριλαμβανομένης της σκηνογραφίας θεάτρου, της ζωγραφικής και της χαρακτικής, η 9η τέχνη είναι αυτή που τον κέρδισε και σε αυτή που πάντα επιστρέφει. 

 

Δειλά δειλά ξεκίνησε να σχεδιάζει σε μικρή ηλικία (αρχές δεκαετίας του '80) δίνοντας σε φίλους δώρο τα σκιτσάκια του. Είτε τα έκανε με μολύβι, είτε με στυλό, είτε με μαρκαδόρους, όλοι πάντα θαύμαζαν το ταλέντο του. Δεν ήταν παρά σχεδόν μετά από μια δεκαετία που έκανε τα πρώτα του επαγγελματικά βήματα στο χώρο με την έκδοση του graphic novel  ΜΗΔΕΙΑ από τις εκδόσεις Ιάμβλιχος το 1998, διασκευάζοντας το έργο του Ευριπίδη. Πριν από αυτό κινήθηκε και στην underground Ελληνική σκηνή με το φανζινάκι Δ.Ε.Ν. που έτρεξε από το 1995 έως το 2001, ένα έργο που ο ίδιος χαρακτηρίζει "Φανζίν, κόμικς και πανκ μουσική" και ολοκληρώθηκε σε 11 τεύχη. 

 

ΔΕΝ.jpeg

 

Μέχρι το 2005 δημοσίευε δουλειές του σε διάφορα περιοδικά, κυρίως δισέλιδες ή τετρασέλιδες ιστορίες στο Fantastic!, X-Files, Razor κλπ. Την ίδια χρονιά άρχισε να εκδίδει την δουλειά που τον εγκαθίδρυσε στον χώρο των κόμικς, τον Φαβορίτη. Ο Φαβορίτης είναι ένας κάφρος, τεμπέλης, ηλίθιος, ανεπρόκοπος, μικροτσούτσονος νεο-έλληνας που συντρόφευε και συντροφεύει τον Malk μέχρι και σήμερα και θεωρείται από πολλούς η πιο αστεία και επιτυχημένη δουλειά του. Ενώ ξεκίνησε ως αυτοέκδοση και δημοσιεύθηκε σε μορφή στριπ και σε μερικά τεύχη του ΝΑ!, πλέον έχουν βγει κάμποσες συνέχειες από τις εκδόσεις Ρενιέρη

 

FAVORITIS_0001.jpg RIGH_0002.jpg

 

Το 2013 εκδόθηκε το Freakshow με σενάριο από τον δικό μας Μέλανδρο, ένα κόμικ στο οποίο ο Malk δοκίμασε για πρώτη φορά να επεκταθεί στον τομέα του τρόμου. Κάνοντας ένα πέρασμα από την συλλογή Τσόφλι των Comics όπου συνυπήρξε με πλήθος άλλων Ελλήνων δημιουργών, αφοσιώθηκε στην ανθολογία τρόμου ΡΙΓΗ όπου σκίτσαρε αρκετές ιστορίες στα έξι τεύχη της που έχουμε δει μέχρι στιγμής. Την χρονιά που μας πέρασε διασκεύασε στα Αγγλικά μια ιστορία του μεγάλου Έντγκαρ Άλαν Πόε με τίτλο The Tell Tale Heart ενώ κυκλοφόρησε και το Ώρα Μαθήματος/Παράξενα Ανέλεκτα. 

 

FREAKSHOW_0001.jpg

 

Έχει συμμετάσχει σε πάμπολλα φεστιβάλ/σεμινάρια (Comicdom, AthensCon, Πενάκι και Σκαπάνη) ενώ στο σχολείο που διδάσκει αυτή τη στιγμή στην Ιαλυσό της Ρόδου οι μαθητές του έβγαλαν δικό τους manga, πάντα με την μεγάλη βοήθεια και προτροπή του Νίκου. Περισσότερα για το εγχείρημα μπορείτε να διαβάσετε στο θέμα που άνοιξε ο ίδιος στο φόρουμ. Τέλος, πριν δύο μόλις μέρες βραβεύθηκε με το διεθνές βραβείο Ghastly Award καλύτερου Short Story in an Anthology για το "When the Devil Walked in Dower" από το τρίτο τεύχος του Insane Tales From the Dead

 

Topic στο οποίο κατά καιρούς ανεβάζει διάφορες νέες δημιουργίες

 

ΜΑΛΚ athens con.jpg

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Ο Μαλκ μου είναι πολύ συμπαθητική φιγούρα. :) Τον γνώρισα πριν 3 χρόνια στο τότε πενάκι και σκαπάνη, μου έκανε έναν εξαιρετικό Christopher Lee Δράκουλα σε ένα Ρίγη που είχα πάρει τότε (το πρώτο μου σκίτσο έβερ, ακόμα θυμάμαι τον ενθουσιασμό μου :yahoo: . Υπάρχει και στο φόρουμ κάπου η ανάρτηση μου με τις φωτογραφίες), καθώς και έναν ακόμα πιο εξαιρετικό Ψαλιδοχέρη που είχε πάρει η κοπέλα μου. Πάντα ορεξάτος για κουβέντα, ενώ σπάνια σου δίνει την εντύπωση ότι βρίσκεται κάπου μόνο και μόνο διαδικαστικά και γιατί πρέπει. Ακόμα και σε αυτές τις περιπτώσεις (το πιο λογικό άλλωστε, να τραβιέσαι κάμποσες φορές τον χρόνο με τα αεροπλάνα πάνω κάτω. Καθόλου ευχάριστο, τραστ μι) είναι θετικός και άμα δει ότι γουστάρεις ψήνεται και αυτός. :)

 

Και workshop του έχω παρακολουθήσει πάνω στα βασικά του σκιτσαρίσματος προσώπων ή στην διάταξη των καρέ και τον ρόλο της στην αφήγηση της ιστορίας. Πολύ μεταδοτικός και εκεί. Και επιπλέον τον θεωρώ μακράν τον καλύτερο σκιτσογράφο τρόμου που έχει περάσει από την Ελλάδα. Είναι το στοιχείο του, φαίνεται αυτό, και άνετα μπαίνει στα μεγάλα σαλόνια των horror ανθολογιών της Αμερικής. :) Ευκαιρία τώρα με το βραβείο που πήρε. 

 

Ένας βραχμαπούτρα ξέρει πως ενώ μένουμε κατά καιρούς στο ίδιο νησί δεν έχουμε καταφέρει να πάμε για έναν ρημαδοκαφέ.  :lol:

 

Υ.Γ. Να πω και την αμαρτία μου; Στο ίδιο πενάκι και σκαπάνη τότε πήρα και τρίτο σκίτσο στο τέλος της βραδίας, έναν Γκάνταλφ που είχε ως πρόμο στο τραπεζάκι του. Ε μείνανε εκεί στο τέλος της τρίτης μέρας, αμαρτία να μην πάνε σε καλά χέρια. :D

 

Malk pur Malk:

Ένας παλαβός Αθηναίος που βαρήκοος ως ήταν, αφοσιώθηκε στον κόσμο των χάρτινων χαρακτήρων. Νόμισε πως "επικοινωνούσε" καλύτερα με δαύτους. Και δεν το μετάνιωσε. 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Ένα σκίτσο που μου έκανε μέσα στον καλοκαίρι ο Νίκος και τον ευχαριστώ πολύ :)

 

21905716_522189331475879_1287195441_n.jpg

 

Ο Καπετάνιος Νίμο τσαμπουκαλεύεται τον Φαβορίτη :lol:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Ένα παλιό τετρασέλιδο του Μαλκ πάνω στο cosplay με τον Φαβορίτη :lol: 

 

2.jpg3.jpg4.jpg1.jpg

 

από fb

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

και κάτι που δεν ήξερα. Ο Malk είχε κάνει τα εξώφυλλα στην πρώτη έκδοση του λατρεμένου μου A Song for Arbonne για την Anubis. :)

 

και αυτή εδώ είναι η 5η φορά που γράφεται το Arbonne σε αυτό το φόρουμ. Οι άλλες 4 ήταν πάλι από εμένα :lol: 2 φορές έχει γραφτεί το Αρμπον, η μια από εμένα. Μάλλον όταν λέμε "λατρεμένο μου" το εννοούμε :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  28

akomi-pio-paraksena-pragmata.jpg

 

Ο @Malk σχεδίασε το εξώφυλλο για μια καινούρια ανθολογία φαντασίας και τρόμου με τίτλο "Ακόμα Πιο Παράξενα Πράγματα" από τις εκδόσεις Momentum όπου συμμετέχουν ως συγγραφείς ο αδερφικός μου φίλος Τζανέτος Καβαλιώτης, ο επί χρόνια συνεργάτης μας και συγγραφέας και στο Comic Cultura Γιώργος Σαφελάς, καθώς και οι Γρηγόρης Ασημίνης, Άννα-Αλεξανδρίνα Λεάχου, Γιώργος Τσιρακίδης, Αγγελική Ράδου, Αγγέλα Γαβρίλη. Ξέροντας το ύφος των ιστοριών (έχω διαβάσει τη μία) θεωρώ ότι δεν υπάρχει καλύτερος σχεδιαστής για να αποδώσει όλο αυτό το πνεύμα και την ατμόσφαιρα. Περισσότερα για το βιβλίο μπορείτε να δείτε στο δελτίο τύπου που έχει ανέβει εδώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4557 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.