Μετάβαση στο περιεχόμενο

STAND STILL. STAY SILENT. [ MINNA SUNDBERG ] ( 2013 - )


Tightwad

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4554 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Είχα υποσχεθεί στον ΔαΔηΡάθυμο ότι θα ετοιμάσω αυτό το αφιέρωμα εδώ και καιρό. Τον ευχαριστώ για την προτροπή και τις συμβουλές του. :)
 
---
 

wN6qbUn.png

 

Τίτλος: Stand Still. Stay Silent.
Σενάριο: Minna Sundberg
Σχέδιο: Minna Sundberg
Πρώτη Έκδοση: Νοέμβριος 2013
Κατηγορία: Webcomic, long-form
Περιεχόμενο: Επιστ. Φαντασίας, Μυθολογικό, Περιπέτεια
Σελίδες: >680
Χρώμα: Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Περιοδικότητα: Κάθε εργάσιμη μέρα εκτός της Τετάρτης
Προέλευση: Σουηδική/Φιλανδική
Φυσική Έκδοση: Τόμος Α

ΠΛΟΚΗ
 

 

 

 

 

post-23287-0-64618900-1488480059_thumb.jpgpost-23287-0-94096300-1488480051_thumb.jpg

 

 

 

 
Όταν μια θανατηφόρος ασθένεια εξαπλώθηκε απροσδόκητα σε κάθε σχεδόν γωνιά του πλανήτη, ο ανθρώπινος πολιτισμός κατέρρευσε. Παραμένουν μόνο κάποιοι δεκάδες χιλιάδες επιζώντες που κατάφεραν να βρουν καταφύγιο στις παγωμένες ερημιές της Σκανδιναβίας.
 
90 χρόνια αργότερα, οι επιζώντες έχουν επιστρέψει στην μυθολογία των προγόνων τους και προσπαθούν να προφυλαχθούν από τους κινδύνους που καραδοκούν στον Σιωπηλό Κόσμο. Αλλά τώρα ήρθε επιτέλους η ώρα για την οργάνωση μιας (κακώς χρηματοδοτημένης) εκστρατείας στα παλιά ερείπια.

Ένα μείγμα βετεράνων και πρωτάρηδων εξερευνητών από διαφορετικές εθνικότητες και ειδικότητες κάνει το πρώτο βήμα προς τον Σιωπηλό Κόσμο.
 
To SSSS ξεκίνησε τον Νοέμβρη του 2013 και το 2015 πήρε το βραβείο Reuben για το καλύτερο webcomic μακράς μορφής.
 
ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ
 

HijO8Fa.jpg

 

ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ
 

 

 

 

post-23287-0-02178100-1488480034_thumb.jpgpost-23287-0-25618900-1488480067_thumb.jpg

 

 

 

Η συγγραφέας είναι η Φιλανδοσουηδή Minna Sundberg. Γεννήθηκε στην Σουηδία το 1990 και πέρασε τα σχολικά της χρόνια στην Φιλανδία κατά την περίοδο 1997-2013. Μετά την αποφοίτηση της από το πανεπιστήμιο επέστρεψε στην Σουηδία ανάμεσα στο 2014-2015 και τώρα έχει μετακομίσει ξανά στην Φιλανδία.
 
Είναι από το 2013 απόφοιτος γραφίστικης του Πανεπιστημίου Βιομηχανικών Τεχνών του Ελσίνκι, και κατά τα τελευταία δυο χρόνια των σπουδών της ξεκίνησε να σχεδιάζει το πρώτο της σοβαρό webcomic, A Redtail's dream, το οποίο διήρκεσε 556 σελίδες και βασίστηκε σε θέματα Φιλανδικής μυθολογίας. Διετέλεσε ένα είδος εξάσκησης για το SSSS, το οποίο είναι το πρότζεκτ-όνειρο της.
 
ΚΡΙΤΙΚΗ
 

 

post-23287-0-80937700-1488480077_thumb.jpg

 
Αυτό που με τράβηξε στο συγκεκριμένο webcomic ήταν αρχικά το σχέδιο και κάπως αργότερα και το σενάριο.
 
Περιέχει ένα πλούσιο και συμπαθητικό σύμπαν, το οποίο υποστηρίζεται συχνά-πυκνά με σελίδες lore (με επίσης πολύ ωραίο γραφικό design). Δεν περίμενα ποτέ να χαρακτηρίσω ένα μεταποκαλυπτικό σύμπαν ως ‘χαριτωμένο’. Υπάρχει μια καλή ποικιλία χρωματικών ‘παλετών’, από ψυχρές αποχρώσεις του μπλε μέχρι και έναν περίεργο συνδυασμό μωβ και γήινων χρωμάτων που μου θυμίζει Χριστούγεννα, για κάποιο λόγο.
 

post-23287-0-19307400-1488480088_thumb.jpg

 
Είναι ένα αρκετά ταξιδιάρικο κόμικ, όχι μόνο λόγω της ‘σκηνοθεσίας’ και των προαναφερθέντων χρωμάτων, αλλά και σεναριακά, σε ένα θεματικό επίπεδο. Ένα μεγάλο μέρος της πλοκής αφορά την μεταφορά των χαρακτήρων από το ένα μέρος στο άλλο, και την εξερεύνηση των ερειπίων. Σαν σύνολο, με κάνει να θέλω να κουκουλωθώ κάτω από μια κουβέρτα και για να πιω ζεστή σοκολάτα.
 
Το μόνο που δεν με πείθει σχετικά με το όλο σύμπαν είναι η επιστροφή της μεταποκαλυπτικής κοινωνίας στην σκανδιναβική μυθολογία, κάτι που πιστεύω ότι θα μπορούσε να εισαχθεί ως concept καλύτερα.
 
Οι χαρακτήρες είναι όλοι σχετικά συμπαθητικοί, παρόλο που πολλές φορές δεν είναι όλοι τους χρήσιμοι. Ένα μεγάλο μειονέκτημα του συγκεκριμένου κόμικ είναι πάντως το γεγονός ότι είχα ειλικρινά δυσκολία να ξεχωρίσω το φύλο του κάθε χαρακτήρα. Είναι σύνηθες σχεδιαστικό λάθος το να μην μπορεί ο δημιουργός να ξεχωρίσει σχεδιαστικά το άλλο φύλο. Πολλές γυναίκες δημιουργοί τείνουν να χρησιμοποιούν θηλυπρεπή χαρακτηριστικά σε αρσενικούς χαρακτήρες (and vice versa οι άνδρες δημιουργοί). Απλά θα περίμενα κάποιο τέτοιο σφάλμα από λιγότερο έμπειρο σχεδιαστή.
 

post-23287-0-37897600-1488495901_thumb.jpg post-23287-0-04954000-1488480105_thumb.jpg

 
Γενικά το σχέδιο είναι σε καλό επίπεδο, αλλά έχω παρατηρήσει ότι η ποιότητα του είναι αρκετά μεταβλητή, πιθανώς εξ’αιτίας του γεγονότος ότι η δημιουργός ενημερώνει το κόμικ 4 φορές την εβδομάδα. Κάτι το οποίο προσωπικά εκτιμώ, ακόμα και αν το αποτέλεσμα θα ήταν καλύτερο αν είχε λίγο περισσότερο χρόνο.
 
Η τελευταία παρατήρηση που θα έκανα είναι ότι ο πρόλογος θα μπορούσε να σουλουπωθεί λίγο. Στην παρούσα του μορφή εισάγει πολλούς χαρακτήρες ελάχιστης σημασίας.
 
Εν κατακλείδι, καραπροτείνεται!
 
Ιστοσελίδα Webcomic
Πρώτη Σελίδα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

:respect: για τη δουλειά πρώτα-πρώτα, γιατί ανεβάζεις τα στάνταρς των παρουσιάσεων. Η σχέση μου με το κόμικ συνοψίζεται εδώ!

Σαν σύνολο, με κάνει να θέλω να κουκουλωθώ κάτω από μια κουβέρτα και για να πιω ζεστή σοκολάτα.

Μακράν το ποιοτικότερο webcomic που έχω συναντήσει και ο πρόλογός του τόσο κοντά στα γούστα μου που με κέρδισε ευθύς αμέσως. Δεν θα γράψω κάτι παραπάνω γιατί εκτός του ότι με υπερκαλύπτεις, έχω ακόμα πολλές σελίδες μπροστά μου για να διαμορφώσω αναλυτική άποψη.

Ελπίζω να παρακινηθούν και άλλοι να το αρχίσουν και να κάνουμε κουβεντούλα εδώ όλοι μαζί. Με τέτοια έκταση είμαι σίγουρος ότι έχουμε να πούμε πολλά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Μ'αρέσει να βλέπω τέτοιες παρουσιάσεις. :)

 

Τα 4S όλο τα πετυχαίνω μπροστά μου. Πέρα από την κουβέντα σας στο Φ/Κ, για κάποιο λόγο παρόλο που δεν ακολουθώ την σελίδα του, μου βγαίνει συνεχώς στα προτεινόμενα μου. 

 

Αλγόριθμοι του Facebook? :) Οι κομιξοκαμένοι που έχω φίλους; :D Το σύμπαν που πιστεύει ότι θα μου αρέσει; Θα το ξεκινήσω λίαν συντόμως. Το μόνο σίγουρο. :)

 

Edit: Έψαχνα κανένα trailer στο yt και βρήκα πολλούς που έχουν βάλει διάφορα τραγούδια πάνω από photo roll από σκίτσα του κόμικ. Τώρα δεν ξέρω πόσα από αυτά ταιριάζουν στον χαρακτήρα του κόμικ, αλλά ένα που μου φάνηκε ενδιαφέρον είναι το παρακάτω με επένδυση σουηδικού τραγουδιού. Το σκίτσο είναι πολυυυυ ενδιαφέρον. :) Λιαν συντόμως. :D

 

https://www.youtube.com/watch?v=zJBIk-miJeQ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

ρε δεν με παρατάτε? Δεν μου φτάνουν οι τόνοι των αδιάβαστων χειροπιαστών που έχω δίπλα μου, οι Dorison+Nury που έχω στην ταμπλέτα, τα όσα μύρια έχω στον σκληρό και περιμένουν τη σειρά τους, προσπαθείτε να με ψήσετε να ανοίξω κι άλλες πληγές?...

 

γράψτε ρε μια μάπα παρουσίαση. γράψτε κι όλας ότι "κακό κόμικ, μην το πλησιάζετε". μην με δελεάζετε λέμε... :)

 

ουφ

 

τσιμπάω από τα όσα διάβασα, αλλά με κοιτάν τα άλλα που προανέφερα, τα κοιτάζω και εγώ, κοιταζόμαστε, και μας σκεπάζει το πέπλο της σιωπής και της αμηχανίας λες κι είμαι παρθένος αναγνώστης εγώ, παρθένα κόμικ εκείνα και δεν ξέρουμε από που ν'αρχίσουμε το ταγκό για το οποίο βρεθήκαμε με κίνδυνο να πούμε ότι δεν συνευρεθήκαμε....

 

ουφ λέω :)

 

:thanks: Tight. 

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4554 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

Αφήστε τα σουηδοποπ και πιάστε κανα νορβηγοταξιδιάρικο. :antekale:

 

https://www.youtube.com/watch?v=7JZ6uibZAWs&feature=youtu.be

 

post-23287-0-49833700-1488823445_thumb.pngpost-23287-0-51116400-1488823451_thumb.png

 

Btw, μετά εγώ φταίω που δεν μπορώ να ξεχωρίσω τα κοπέλια από τις κοπέλες;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Μου έκανες ζημιά... στο 2:39 προσπάθησα να γυρίσω δεξιά να δω τη θέα. :lol:

Έχεις δίκιο για τα φύλα. Στην αρχή το πήρα δεδομένο πως απλά έτσι είναι το στυλ, αλλά από τότε που το επισήμανες μόλυνες την αθωότητά μου. :P

 

Btw, στα σχόλια μερικών σελίδων (πχ) έχω εντοπίσει ένα χρήστη που κάθεται και γράφει στίχους εμπνευσμένους από τις σελίδες του κόμικ. Το αν είναι καλοί ή όχι δεν είμαι σε θέση να το κρίνω.

Επεξεργασία από ΔαΔηΡάθυμος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4554 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πέρα από την πλάκα, η εξήγηση είναι μάλλον ότι η Sundberg είναι απόφοιτος σχολής Βιομηχανικών Τεχνών. Γι'αυτό τα περιβάλλοντα είναι ανώτερα των χαρακτήρων. Δεν το είχα προσέξει μέχρι που μετέφρασα το βιογραφικό της. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 9 months later...

  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4554 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

8d672bebde1ed79e4405f363ae68dff1_original.thumb.png.d6097bba6806bf3b48ad7552d18c20e9.png

 

Ολοκληρώθηκε το Kickstarter του Τόμου Β', με χρηματοδότηση του ύψους των 250.000 $, ξεπερνώντας εντυπωσιακά τον ελάχιστο στόχο των 35.000 $ (!). Περιέχει τα κεφάλαια 6-10.

 

Εντωμεταξύ, το webcomic βρίσκεται κάπου κοντά στο τέλος του κεφαλαίου 18 (αν και τα κεφάλαια δεν είναι ίσα κατανεμημένα και τα τελευταία ήταν σχετικά μικρά).

 

Σεναριακά έχει γίνει το έλα να δείς (κυριολεκτικά έλα να δεις, γιατί ακόμα και χιντ να σου πω, θα πέσει πολύ σπόιλερ), και όπως το βλέπω, η περιπέτεια βαίνει προς το τέλος της. Έχει ζωή μερικών μηνών ακόμα, βέβαια, αλλά από την ιστορία που ξεκίνησε το Νοέμβρη του '13, θα έλεγα ότι έχουμε φτάσει σχεδόν στο 90%, και η τελική ευθεία είναι ορατή.

 

Έλα να δεις!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Βρίσκεται κάπου ο πρώτος τόμος; :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4554 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Στο e-store του Hivemill. :)

On 3/3/2017 στο 1:05 ΠΜ, Tightwad είπε:

Φυσική Έκδοση: Τόμος Α

ΓΚΟΥΧ. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • DaDiRa changed the title to STAND STILL. STAY SILENT. [ MINNA SUNDBERG ] ( 2013 - )
  • 6 months later...

  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4554 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μόλις τώρα βγήκε η 973η σελίδα που σηματοδοτεί το τέλος της πρώτης ολοκληρωμένης περιπέτειας του Stand Still, Stay Silent. Κράτησε 5 χρόνια.

 

http://www.sssscomic.com/comic.php?page=973

 

Η επόμενη περιπέτεια ξεκινάει μετά από έναν μήνα, αλλά δεδομένου ότι σίγουρα θα πάρει χρόνια για να έρθει, αν όλα πάνε καλά, στο πέρας της, αυτή είναι μια καλή στιγμή για binge-αρισμα του κόμικ.

 

Θα ενημερώσω το θρέντ όταν ξεκινήσει η νέα περιπέτεια και όταν βγουν όλα τα φυσικά αντίτυπα της 1ης περιπέτειας.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Είχα σταματήσει κάπου στη μέση (σελ. 470 θαρρώ) γιατί έβλεπα ότι θα φτάσω γρήγορα τις τότε ~700 σελίδες και μετά θα έπρεπε να περιμένω. Που σημαίνει ότι έχω να ασχοληθώ σχεδόν 9 μήνες :wow:

Εκτός από καλή στιγμή για binge λόγω δομής, είναι και καλή στιγμή λόγω εποχής,. Θα το βάλω στο πρόγραμμα. :)

Επεξεργασία από DaDiRa
Μαθηματικά ¯\_(ツ)_/¯
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4554 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εποχιακό χειμερινό re-binge-αρισμα του SSSS από 1η Οκτ. μέχρι τα Χριστούγεννα με ρυθμό 11-12 σελίδες/ημέρα confirmed.

 

:lol:

Επεξεργασία από Tightwad
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.