Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μάρκο Τζερβάζιο συνέντευξη στη ΚΟΜΙΞ Wiki [?, ΚΟΜΙΞ Wiki, 28/2/2017]


ΚΟΜΙΞ

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4226
  • Reputation:   26866
  • Achievement Points:  4272
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

0e58f-fantomius2bgervasio.jpg

Σκοπεύεις να δημιουργήσεις κι άλλες ιστορίες με τον Φαντομία, τον κλέφτη αριστοκράτη και να επεκτείνεις περαιτέρω το σύμπαν του; Συνεχίζει το σύμπαν του να σου δίνει ιδέες για πιο πολλές πιθανές ιστορίες;

Ναι, θα υπάρξουν κι άλλες ιστορίες με τον Φαντομία. Στην Ιταλία στο Topolino βγήκε εδώ και μερικούς μήνες η δέκατη έκτη ιστορία. Εγώ αυτήν την περίοδο ετοιμάζω άλλες τέσσερις ιστορίες. Το σύμπαν που δημιούργησα γύρω από τον ευγενή ληστή είναι πολύ αχανές και έχω στο μυαλό πολλές ιδέες για να το αναπτύξω περισσότερο.
 
Θα μπορούσε ο Φαντομίας σε μια δική σου ιστορία να έρθει στο μέλλον; Θα μπορούσε να παγιδευτεί στο μέλλον για λίγο χρονικό διάστημα ώστε να γίνει ένα κομμάτι του τωρινού καστ της Ντίσνεϋ;
Ο Φαντομίας θα συναντήσει τον Φάντομ Ντακ (άρα και τον Ντόναλντ) στο μέλλον, σε μία επόμενη ιστορία μου. Δε θα είναι ακριβώς ένα ταξίδι στο χρόνο...
 
Τι σε ενέπνευσε να αναπτύξεις το σχεδιαστικό στυλ που έχεις σήμερα;
Πάντα θαύμαζα τα σχέδια του μεγάλου δασκάλου Τζόρτζιο Καβατσάνο. Και αν στην αρχή της καριέρας μου στην Ντίσνεϋ είχα ακόμα μια βάση αναφοράς «κλασική» (από Κάρπι και Σκάρπα), μετά, όταν απέκτησα περισσότερη ελευθερία, πήγα σίγουρα περισσότερο προς το στιλ του Καβατσάνο, στο οποίο προσέθεσα και κάτι δικό μου.
 
Υπάρχει κάποιος σχεδιαστής με τον οποίο θα ήθελες να συνεργαστείς για να δημιουργήσετε μαζί μια ιστορία στο μέλλον;
Θα μου άρεσε να γράψω μία ιστορία για τον Τζόρτζιο Καβατσάνο. Θα ήταν μία πραγματική τιμή παρά μία απλή επιθυμία. Επίσης, θα μου άρεσε να συνεργαστώ με τους φίλους Κοράντο Μασταντουόνο και Στεφάνο Ιντίνι.
 
Πιστεύεις ότι η Ιταλική Ακαδημία Ντίσνεϋ είναι καλή γενικότερα ή θα μπορούσε να εξελιχθεί περαιτέρω;
Θεωρώ ότι η «Ιταλική Σχολή Disney» είναι εξαιρετική και μία συνεχής πηγή νέων ταλέντων, που ακολουθούν τα βήματα των μεγάλων δασκάλων, διατηρώντας ταυτόχρονα τη δική τους ιδιαιτερότητα. Άλλωστε, οι ιταλικές ιστορίες του Topolino γυρίζουν σε όλον τον κόσμο.
 
Με ποιους από τους συντελεστές σου (όπως για παράδειγμα τον εκδότη σου) από το περιοδικό Topolino έχεις καλές σχέσεις; Σου αρέσει το περιβάλλον εκεί ή σου αρέσει περισσότερο η ελευθερία σε ένα πρότζεκτ;
Έχω μία εξαιρετική σχέση με όλη την σύνταξη του Topolino, και μία καλή φιλία με κάποιους από τους υπεύθυνους. Επιπρόσθετα, βρίσκομαι σε άψογο συντονισμό με τον συντάκτη μου, στον οποίο παρουσιάζω τις ιδέες μου. Γενικά, μου αφήνει μεγάλη ελευθερία στις ιστορίες μου, θυμίζοντάς μου πάντα ότι βρισκόμαστε στο Topolino, ένα περιοδικό για παιδιά... Αλλά όχι μόνο!
 
Ποια ιστορία κρίνεις ως την καλύτερη σου μέχρι τώρα και ποια ως την αγαπημένη σου; Έχεις σκοπό να φτιάξεις κάποια καινούργια ιστορία;
Η πιο πετυχημένη ιστορία μου είναι ίσως το «Μίκυ Ρέηντζερ» (Μίκυ Μάους Β #32), η παρωδία μου της ταινίας Ο μοναχικός καβαλάρης με τον Γκούφυ στο ρόλο του Τζόνι Ντεπ. Όσον αφορά την αγαπημένη μου ιστορία, ομολογώ ότι τις αγαπάω όλες. Αλλά αν πρέπει να διαλέξω μόνο μία, μάλλον διαλέγω το «Ο Θησαυρός της Ντομινίκ Φαντομινίκ» (Αλμανάκο #222) την ιστορία όπου ξεκίνησα να παρουσιάζω τα πρώτα φλάσμπακ με τον Φαντομία και την Ντόλυ. Τώρα δουλεύω πάνω στις καινούργιες περιπέτειες του Φαντομία. Η πρώτη είναι μία ιστορία που αφορά την Ντόλυ Πάπρικα. Μετά θα ήθελα να πραγματοποιήσω την παρωδία του Ρομπέν των Δασών με τον Μίκυ Μάους.
 
Παρατηρήσαμε ότι στη σειρά του Φαντομία το σενάριο γράφτηκε από εσένα. Γιατί αυτό συμβαίνει κυρίως σε αυτή τη σειρά και όχι σε άλλες ιστορίες σου;
Είναι αλήθεια πως η σειρά με το Φαντομία γράφεται και σχεδιάζεται από εμένα, αλλά έχω γράψει ακόμα πολλές άλλες ιστορίες. Εκτός από το «Μίκυ Ρέηντζερ» που αναφέρθηκε πριν, έχω γράψει κι άλλες ιστορίες με τον Φάντομ Ντακ, τον Θείο Σκρουτζ, τους Μουργόλυκους και πρόσφατα μία με τον Ήτα Βήτα. Επίσης κάθε τόσο συμβαίνει να μου προτείνουν να σχεδιάσω μία ιστορία γραμμένη από άλλους και δέχομαι ευχαρίστως.
 
Ευχαριστούμε τον Μάρκο Τζερβάζιο για τις απαντήσεις.
 
Την παραπάνω συνέντευξη μπορεί κάποιος να την διαβάσει και στο ΚΟΜΙΞ Wiki! Fanzine #1. Αφού έχει περάσει κάποιος καιρός είπα να τη βάλω να την έχουμε και στο φόρουμ :beer: 
Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Valtasar changed the title to Μάρκο Τζερβάζιο συνέντευξη στη ΚΟΜΙΞ Wiki [?, ΚΟΜΙΞ Wiki, 28/2/2017]

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.