Μετάβαση στο περιεχόμενο

Star Wars 'comic The revenge of the Sith Αίσχος ,αίσχος, αίσχος


ΤασίαΚούτ

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31587
  • Group:  Members
  • Topic Count:  62
  • Content Count:  574
  • Reputation:   1131
  • Achievement Points:  574
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2892 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Έχω φοβερά νεύρα σήμερα - Τα πήρα - Μου έρχεται να φάω τον τοίχο - Όπως επίσης να αρχίσω μπινελίκια να δώσω κλωτσομπουνίδια και μου έρχεται επίσης να βρίσω την Καθημερινή η οποία ως σοβαρή εφημερίδα δεν φταίει σε τίποτε - Τον τελευταίο καιρό αγοράζω την Καθημερινή για τον Πόλεμο των Άστρων σε κόμικ Αυτό διότι οι μετέπειτα ταινίες που ακολούθησαν την φοβερή Τριλογία ήταν κατώτερες των προσδοκιών αυτά συμβαίνουν όταν τα αναλαμβάνει η Ντίσνεϊ με την προχειρότητα που την διακρίνει στα τελευταία χρόνια αλλά τι να κάνουμε θεώρησα λοιπόν να τις δώ σε κόμικ - Δεν άντεχα χαρακτήρες του τύπου Τζαρ Τζαρ  όπως τους  έκανε η Ντίσνεϊ  ήταν χαζοί -δυστυχώς ο εν λόγω χαρακτήρας δεν βοηθήθηκε σε ταινία - Τέλος πάντων αυτό θα το θίξω σε άλλη θεματική - Άλλα φίλοι μου διαολίστηκα για τα καλά σήμερα . Γιατί ;    :trixes:    :trixes:    :trixes: 

         Όταν αγόρασα το πρώτο και το δεύτερο τεύχος της σειράς ενθουσιάστηκα με την πένα των σχεδιαστών-δυναμική με σεβασμό στους χαρακτήρες έσωσαν  με άλλα λόγια την μετέπειτα  κινηματογραφική σαχλαμάρα που είναι προσβλητική για το΄αριστούργημα  παρότι την εντολή που έλαβαν ώστε η απεικόνιση των χαρακτήρων να είναι κοντά΄στους ηθοποιούς που κατά εμέ είναι μέγα μελανό σημείο αλλά είπα θα το θίξω αλλού . Oι σχεδιαστές  των πρώτων  τευχών The fandom menace and the attack of the clones ο οποίοι  είναι ο Jan Dursema και ο Rodolfo Damagio είναι πολύ καλοί .Για κάποιους που δουλεύουν στην νυν   Ντίσνεϊ είναι ελπιδοφόροι σχεδιαστές  για το σήμερα των κόμικ  - έστω σε αυτήν την έρημο της κακόγουστης γραφής και σχεδιασμού - έκαναν φοβερή δουλειά . Βεβαίως όταν έχουμε την Ντύσνεική ταινία ε και εκεί είχα ένα παράπονο ότι τους έβαλαν να σχεδιάσουν  τους ηθοποιούς - μεγάλη Μ@λ@κια  αλλά είπαμε να μην το επαναλαμβάνω και κουράζω- Το αφήνω για την επόμενη φορά΄. Όμως σήμερα τα πήρα στο κρανίο σε τέτοιο βαθμό που πραγματικά δεν με χωρά ο τόπος - 

         Το λοιπόν και στο προκείμενο. Όταν σήμερα πήρα την εφημερίδα με το τρίτο τεύχος της σειράς the revenge of the sith που το περίμενα όλη την εβδομάδα πραγματικά τα έχασα . Έπαθα σοκ ΣΑΝ ΝΑ ΜΕ ΚΤΎΠΗΣΕ ΑΣΤΡΟΠΕΛΈΚΙ - τι είναι αυτό; τι έγινε ; Τι μπουνιά στο μάτι τι προσβολή ήταν αυτή ; 

Αρχίζω :

1.          Το σχέδιο; άστα να πάνε στο Διάβολο, νωθρότητα, ακαμψία, αδιαφορία, στασιμότητα σαν βουρκος με περιττώματα  Ti  σχεδιασμός είναι αυτός ; το σχέδιο με  μολύβι αν το σχεδίασαν με το χέρι και με  μολύβι ΕΊΝΑΙ ΕΠειΟΙΚΩς  χάλια ΚΑΙ ΑΥΤΌ ΣΕ ΤΈΤΟΙΟ ΒΑΘΜΌ ΠΟΥ Η ΈΝΝΟΙΑ ΧΆΛΙΑ ΧΆΝΕΙ ΤΗΝ ΣΗΜΑΣιΑ ΤΗς Από που να αρχίσει κανείς και από που να το πιάσει και να τελειώσει; το φυσάς και δεν κρυώνει με τίποτε   :Ungry:   :Ungry:   :Ungry:   :Ungry:

2.                 Η ποιότητα των δομών και των σκιαγραφήσεων μην μου πείτε -είναι για κλάματα είναι δυνατόν ; σε τόσο δυνατές σκηνές να γίνονται με ακουαρέλα; Αν έγιναν έστω και με αυτόν τον τρόπο - 

3.         Πού είναι η ενεργητικότητα που είναι ο δυναμισμός ΄που είναι το αίσθημα που είναι η άρτια απόδοση χαρακτήρων και γραμμών σε ανατομικό και σε συναισθηματικό επίπεδο και μάλιστα σε εξιστόρηση η οποία έχει τεράστιες απαιτήσεις σε πολλαπλά επίπεδα -τι πράγματα είναι αυτά ;     :wall:     :wall:     :wall:     :wall:     :wall:  

4.                     Που είναι η φαντασία; ως την απεικόνιση των χαρακτηριστικών των προσώπων ; Το πρόσωπο του Ανακιν είναι μπεμπεκίστικο με κακή δομή νωθρό χωρίς προσωπικότητα Στοιχεία που αδικούν  τρομερά την χαρισματική δυναμική έστω και σκοτεινή προσωπικότητα του Βειντερ Και καλά αν ο ηθοποιός ήταν τέτοιος θα έπρεπε τα χαρακτηριστικά του να μπουν και εκεί στο κόμικ ; ΕΕΕΕ ; ρωτώ .  .Δηλαδή αν ο ηθοποιός ειχε τα χαρακτηριστικά τι παράδειγμα να σας αναφέρω τώρα του Φρεντ Αστέρ θα έπρεπε να αντιγραφούν σε έναν χαρακτήρα όπως ο Ανακιν Σκαιγόλκερ; Δεν υπάρχει μελέτη ; Γιατί δεν χρησιμοποιησαν την φαντασία ; την ευρηματικότητα; Γιατί δεν μελετήθηκε η κλασσική Τριλογία σε βάθος Γιατί;  Διότι κακά τα ψέματα οι ταινίες που ακολούθησαν (εστω και μούφες) την φοβερή και ιερή Τριλογία είναι στην ουσία η εξιστόρηση μιας προσωπικής ιστορίας ενός ατόμου από το μηδέν έως στην κορυφή της Αυτοκρατορίας - Είναι η πορεία του μοναχικού Ανακίν. Και καλά το να αντιγράφουμε κόπιες με πραγματικά πρόσωπα και να τα μετατρέπουμε σε κόμικς προσωπικά  το θεωρώ πολύ ηλίθιο διότι άλλο το κόμικ και άλλο η ταινία .(Συν των άλλων γιατί να αγοράσω την ταινία σε κόμικ εφόσον οι εικόνες είναι ίδιες με εκείνες της ταινίας και να μην δω την ίδια την ταινία ;. ).

                        5 Ο Ανακίν δεν είναι καθόλου ωραίος καμιά σχέση δεν έχει με τον Ανακιν του δευτέρου τεύχους - ΣΕ ΤΙΠΟΤΕ - ούτε σαν σχέδιο ούτε σαν δομή ούτε σαν απόδοση ούτε σαν μελάνι ούτε σαν χρώμα Αμ το Χρώμα που το πάτε το χρώμα Βρε παιδιά σαν μουτζούρα μου φαίνεται Άντε να πούμε και να πιστέψουμε οτι δεν είχαν ξαναβγεί κόμικς για τον Πόλεμο - Μα δεν κοιτούν εκείνα που είχαν βγει το 77 παρακαλώ ; Δεν είναι ντροπή 39 χρονών κόμικς για την εν λόγω Τριλογία να είναι απείρως καλύτερο από αυτό το πράγμα ;. Γιατί η εταιρία δεν έψαχνε να βρει καλύτερους σχεδιαστές γιατί δεν άφηνε εκείνους που έκαναν τα δύο πρώτα τεύχη και παρακαλώ όχι αντιγραφή των χαρακτηριστικών των ηθοποιών .   :(    :(    :(    :(    :( 

               Ακολούθως ποιος  ΔΙΑΟΛΟΣ είναι   ο Doug Wheatley ; Ερωτώ και παρακαλώ τους διαχειριστές της ιστοσελίδας να μην σβήσουν αυτόν τον χαρακτηρισμό διότι του αξίζει . Βεβαίως του αξίζει πολύ χειρότερους χαρακτηρισμούς όπως μ@λ@κας η καλύτερα Λακαμάς . Πως, επιλέχθηκε αυτός ο τύπος να σκιαγραφήσει (αν το έκανε αυτό- που δεν πιστεύω )- να αναλάβει το πιο κρίσιμο σημείο της σειράς που είναι η μετατροπή του Ανακιν στον Στρατηγό που ξέρουμε - και να τα κάνει σαν τα μούτρα του ΕΕΕ΅; Με τι προσόντα επιλέχθηκε ο εν λόγω καλλιτέχνης; αν είναι τέτοιος που δεν το νομίζω Μήπως είχε γνωστό τον Επικεφαλής των Επιχειρήσεων  Ντίσνεϊ; Αλλιώς, δεν εξηγείται η επιλογή ενός σχεδιαστή με τέτοιο κάκιστο χέρι ο οποίος  Χωρίς σεβασμό και χωρίς την ανάλογη και δέουσα σοβαρότητα πήρε ένα μολυβάκι αν το πήρε, και τα υπόλοιπα τα έκανε με το Photoshop διότι κακά τα ψέματα περί τούτου είναι . Πέρασε τις κόπιες της ταινίας στον  υπολογιστή χρησιμοποίησε το εν λόγω πρόγραμμα έβαλε λίγο μολυβάκι έτσι για να δείχνουμε ότι το φαγητό είναι της μαμάς όπως  μας κορόιδευαν στα ρεστοράν με όνομα στα οποία έβαζαν τυποποιημένα προϊόντα και στην συνέχεια τα προωθούσαν ως χειροποίητα- Ο υπολογιστής τα έκανε . Ο τύπος δεν έκατσε να κοπιάσει να φτύσει αίμα και κόκαλα επάνω από μια κόλλα χαρτί όπως επίσης δεν είχε αυτογνωσία . Ναι δεν την είχε διότι αν γνώριζε τις δυνατότητες του δεν θα αναλάμβανε τέτοιο Project  Δεν θα άγγιζε ένα έργο σαν αυτό διότι δεν είναι για τα μέτρα του . Ο Doherty θα το έκανε αλλά είναι ο Doherty όχι ένας που δεν τον ξέρει ούτε το τετράδιο ούτε το μολύβι ούτε η ξύστρα και γενικά το γραφείο του σπιτιού του      :relax:   

                Στην συνέχεια  όχι μόνο αντέγραψε τα πρόσωπα των ηθοποιών Αλλά και τους μετάλλαξε -Τους έκανε φατσούλες γλυκανάλατες αδύναμες και βουτυρένιες - με άλλα λόγια ποιο χάλια από την ταινία Αν ήμουν πρωταγωνιστής της ταινίας θα αντιδρούσα άσχημα και αναρωτιέμαι τι να δει ένας φαν της Σειράς ; την ταινία ή το κόμικς που αντιγράφει την ταινία Είναι δυνατόν να αντιγράφονται οι ταινίες σε κόμικς και μάλιστα κόπια ; Εγώ, γνωρίζω ταινίες που εμπνέονται από τα κόμικς και μάλιστα - τις σέβονται. Δηλαδή πιο μεγαλύτερο δέος και σεβασμό δίνουν στις ταινίες οι οποίες αναφέρονται στον Άνθρωπο Αράχνη και στον Σούπερμαν έτσι; και έχουμε αποδείξεις για αυτό παρά αυτό που έγινε με την Τριλογία .Δηλαδή η καταστροφή ενός μοναδικού έργου τέχνης   :trixes:    :trixes:    :trixes: 

     Συν των άλλων μέγα λάθος της εταιρίας αυτό Στο κόμικς δεν αντιγράφεις ηθοποιούς ούτε  τους προωθείς δημιουργείς χαρακτήρες από την φαντασία σου εφόσον σαν εταιρεία αποφάσισες  να αρχίσεις νέα επεισόδια . Το μόνο που θα έπρεπε να κάνει η εταιρεία ήταν να σεβαστεί κάποια από τα χαρακτηριστικά τους Όχι όλο το πρόσωπο   - Εν ολίγης βάζεις το μυαλό να δουλέψει . Και καλά μπορεί οι πρώτες ταινίες να είχαν επιτυχία χάρη στην ΛΑΤΡΕΊΑ ΤΟΥ ΚΌΣΜΟΥ λόγω της ΚΛΑΣΣΙΚΉΣ ΚΑΙ ΑΝΥΠΈΡΒΛΗΤΗΣ ΤΡΙΛΟΓΙΑΣ να βάλουμε και το μάρκετινγκ  αλλά βρε παιδιά; το κόμικς να  να έχει όλα αυτά τα αίσχη και που ΠΟΥ::::::::: ΣΤΟ ΠΙΟ Κ ΡΙΣΙΜΟ ΣΗΜΕΙΟ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ  .   :Ungry:    :Ungry: 

        Παιδιά δεν με ξεγελούν μάλιστα θα γράψω γράμμα στην εταιρία να τους κάνω παράπονα είναι ντροπή μια φοβερή Τριλογία η οποία έγινε με μεγάλο κόπο και μεράκι από της Ελληνικής καταγωγής Λούκας να αντιμετωπίζεται έτσι -  και εμείς το γνωρίζουμε τα σκάφη και τα γραφικά έγιναν από απλά χαρτόνια και στο Σωτήριο έτος 77 και έρχεται τώρα ένας τυπάς στο έτος 2017 και κάνει σχέδια σαν τα μούτρα του; Συνεχίζω

      Τι  σχολή τέλειωσε αυτός το τύπος αν όντως σπούδασε Διότι από ότι διαπίστωσα δεν ξέρει να σχεδιάζει  και το σχέδιο δεν είναι απλές γραμμές  ούτε περνάμε κόπιες ταινίας από τον υπολογιστή  ούτε αφήνουμε τον υπολογιστή να σχεδιάζει  ΈΤΣΙ ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ ;ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΚΟΜΙΚΣ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΆ ΤΟ ΣΧΈΔΙΟ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΤΉΜΗ ΕΙΝΑΙ ΤΕΧΝΗ ΕΙΝΑΙ ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΠΟΥΔΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΓΩΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΛΑΤΡΕΙΑ μΕ ΑΛΛΑ ΛΟΓΙΑ ΝΑ ΛΕΣ ΘΑ ΣΧΕΔΙΑΖΩ ΠΌΣΟ ΚΑΛΑ; ΠΌΣΟ ΨΗΛΆ ; . Επίσης τι περγαμηνές είχε για να αναλάβει τέτοιο εγχείρημα πείτε μου . Καλά αφού δεν το είχες βρε άνθρωπε μου γιατί το ανέλαβες Ε; και μην μου πείτε οτι είναι έτσι τα σημερινά κόμικς διότι αυτά δεν τα μασάω ξέρετε ποιους μελετώ και ποιοι είναι οι αγαπημένοι μου σχεδιαστές και έχω μεγαλώσει  με ποιότητες όχι με σαβούρες όπως πολλοί από εμάς εδώ μέσα Ε δω βρε παιδιά στο Φόρουμ μ ας είναι φίλοι οι οποίοι ΣΧΕΔΙΑΖΟΥΝ ΑΠΕΙΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΟΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ  που ανέλαβε το τεύχος ορόσημο. Το οποίο το έκανε σαν τα μούτρα του

           Ταυτόχρονα πόσο βλάκες ή  οκνηροί θα πρέπει να  ήταν εκείνοι που τον επέλεξαν αυτόν τον  άνθρωπο για να σκιτσάρει το πλέον ζωτικό κομμάτι της βιογραφίας του Ανακίν Σκαιγόλκερ -ειλικρινά αν ήμουν υπεύθυνος  δεν θα τον διάλεγα θα σεβόμουν ακόμη και τις ταινίες που ακολούθησαν παρότι μάπες για κάποιον που έχει δει την ΑΥΘΕΝΤΙΚΗ ΤΡΙΛΟΓΙΑ .Εγώ θα κινούσα γη και ουρανό για να βρω τους κατάλληλους σχεδιαστές ή καλύτερα θα άφηνα τους σχεδιαστές των πρώτων τευχών θα τους έλεγα να αφήσουν τ ην φαντασίας τους να αποτυπώσουν την προσωπικότητα τους να αναδείξουν με απόλυτη ελευθερία το ταλέντο τους πάντοτε με σεβασμό ως προς την σειρά - Το μόνο που θα τους έλεγα και θα πίεζα θα ηταν να κρατήσουν τα χαρακτηριστικά του Ανακιν στο δεύτερο τεύχος - τι όμορφος που τον έκανε ο σχεδιαστής Jan Dursema ούτε μακρύ μαλλί ούτε να μοιάζει με τον ηθοποιό της ταινίας Μα τι γράφω η εγκεφαλικά νεκρή από Αυτό που είδα σήμερα; Να είναι ίδιος ο ηθοποιός όπως τον έκανε ο άλλος   Αν ζούσε ακόμα ο Ιδρυτής της δεν θα ανεχόταν αυτά ούτε για σκέψη ούτε ως αστείο - Θυμάμαι όταν αναφερόταν στον Ντίσνεϊ εκείνος ήταν τόσο τελειομανής που απέκλειε συνέχεια και πίεζε συνέχεια και καλά έκανε και για αυτό τα έργα του έμειναν διαχρονικά και στην Ιστορία της 7ης Τέχνης και όχι μ όνο   :wall:    :wall:    :wall:    :wall:    :wall:  

         Πριν από λίγο καιρό έθιξα μια απορία σαν θεματική πως να ζωγραφίζω έτσι και φίλοι μου μου έστειλαν σκίτσα ΤΑ Έπαιξα  ΕΙΠΑ ΑΠΌ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΔΌΞΑ Ο Θεός Ο ΠΑΝΤΟΚΡΑΤΟΡΑΣ ΤΕΤΟΙΑ ΣΧΕΔΙΑ ΕΧΩ ΝΑ ΔΩ ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΟΠΩς ΜΠΑΙΝΩ ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΙΕς ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑς ΤΙΣ ΚΡΙΤΙΚΕΣ . ΠΟΛΥ ΠΟΙΟ ΑΝΩΤΑΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΥΠΑ . κΑΙ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙς ΟΙ ΟΠΟΙΕς ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΔΔΑΚΤΕΣ  ΧΩΡΙς ΓΝΩΡΙΜΕς ΧΩΡΙς ΜΕΣΑ ΧΩΡΙς ΤιΠΟΤΕ   Κοντολογίς παιδιά τα οποία κοπιάζουν έχουν μεράκι  και φαντασία και δεν κολακεύω η γραφή μένει δεν είναι λόγια Πριν από πολύ καιρό είχα μια συζήτηση με τον αδελφό μου και του είπα Σταύρο τώρα τα κόμικς και η ζωγραφική γενικά γίνονται με υπολογιστές και τι  μου απαντά; Τασία μου αν δεν σχεδιάζεις με το μολύβι σου και αν δεν σβήνεις με την σβηστήρα σου αυτό δεν είναι σχέδιο και ξέρετε κάτι ;Ο αδελφός μου είναι οικονομολόγος . Άσχετος δηλαδή με το σχέδιο και άτομο που δεν διαβάζει και πολύ κόμικς  Και όταν μου το είπε έμενα κάγκελο - Μα καλά ποια ήταν η αντίδραση όλων όσων εκείνων που έλαβαν το εν λόγω τεύχος ; Διότι αν είναι ευχαριστημένοι τότε μηλάμε ή για βλάκες ή για γκαούκες ή για άσχετους όσον αφορά τα Κόμικς ή δεν γνωρίζουν από αυτά .   :slap:    :slap: 

           Τέλος θα θέσω Project εδώ στο Φόρουμ . Θα κάνουμε διαγωνισμό για την απεικόνιση των τριλογιών του πολέμου των Άστρων όλοι θα δούμε τα σχέδια όλων και θα κρίνουμε τον καλύτερο διαμέσω της ψηφοφορίας - υπό έναν όρο . Ο Ανακίν να είναι ίδιος και όμορφος όπως τον σχεδίασε ο  Jan Dursema ακόμη και αν γεράσει να έχει τα ίδια χαρακτηριστικά - Παρακαλώ όμως να μην αντιγραφεί ο ηθοποιός ούτε να έχει το χάλι που έχει ο άλλος στο revenge of the sith  ούτε οι λοιποί χαρακτήρες να έχουν σχέση με τους ηθοποιούς όπως εκείνη που έπαιξε την Αμιντάλα (με άλλα λόγια πως εσείς θα φανταζόσασταν τους λοιπούς χαρακτήρες; ) και τα αποτελέσματα αυτών να τα δείξουμε στο Φόρουμ. Σας αναφέρω τα τελευταία διότι θα σας προετοιμάσω - Σας ευχαριστώ πολύ για την προσοχή σας συγνώμη για την αιχμηρότατη γλώσσα μου δεν άντεχα και δεν αντέχω το δούλεμα όπως επίσης τις κριτικές σας Αυτό που γίνεται τελευταία με τα κόμικ ΄δεν μου αρέσει είναι εις βάρος και της αισθητικής μας όπως επίσης και των χαρακτήρων.

Επεξεργασία από ΤασίαΚούτ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28486
  • Reputation:   190225
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6368 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Αυτό δεν είναι έρευνα-μελέτη. Μεταφέρεται στη Γεν.Συζ.

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25862
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  545
  • Reputation:   4567
  • Achievement Points:  547
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4233 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Χμμμ βρίσκω το κειμενό σου κάπως... συναισθηματικά φορτισμένο, υποθέτω.

 

Να πω μόνο ότι παρότι δεν ξέρω πολλές λεπτομέρειες για τις συγκεκριμένες εκδόσεις, είμαι σίγουρος ότι κυκλοφόρησαν πολύ πριν η Disney ανακατευτεί με το Star Wars, κάπου στο 2003 με 2005. Η Disney αγόρασε τη Lucasfilm μόλις πριν 5 χρόνια, το 2012. Άρα υπεύθυνοι για την -όπως λες- αποτυχία αυτή είναι η Dark Horse Comics (που έκδοσε αρχικά τα Επεισόδια1-3 σε κόμικ) και ο George Lucas(?)... :)

 

Όταν τα διαβάσω θα εκφέρω και εγώ άποψη στο τόπικ της έκδοσης.

Επεξεργασία από GeorgeTheSuper
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31587
  • Group:  Members
  • Topic Count:  62
  • Content Count:  574
  • Reputation:   1131
  • Achievement Points:  574
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2892 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Χμμμ βρίσκω το κειμενό σου κάπως... συναισθηματικά φορτισμένο, υποθέτω.

 

Να πω μόνο ότι παρότι δεν ξέρω πολλές λεπτομέρειες για τις συγκεκριμένες εκδόσεις, είμαι σίγουρος ότι κυκλοφόρησαν πολύ πριν η Disney ανακατευτεί με το Star Wars, κάπου στο 2003 με 2005. Η Disney αγόρασε τη Lucasfilm μόλις πριν 5 χρόνια, το 2012. Άρα υπεύθυνοι για την -όπως λες- αποτυχία αυτή είναι η Dark Horse Comics (που έκδοσε αρχικά τα Επεισόδια1-3 σε κόμικ) και ο George Lucas(?)... :)

 

Όταν τα διαβάσω θα εκφέρω και εγώ άποψη στο τόπικ της έκδοσης.

Ναι είμαι και μάλιστα το δικαιολογώ απόλυτα . Είναι δυνατόν ένα τέτοιο έργο να προσβάλλεται με αυτόν τον τρόπο; Όχι ο τύπος ήταν ατάλαντος δεν ξέρει ν α ζωγραφίζει δεν ξέρει και σκότωσε .Διαβάστε το και θα με θυμηθείτε - θα δείτε όλα αυτά τα αίσχη που μπροστά τους η έννοια αίσχος παθαίνει σύμπλεγμα κατωτερότητας Ντροπή τους -

Επεξεργασία από ΤασίαΚούτ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23361
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3775 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

είναι γεγονός πως με ένα απλό ξεφύλλισμα καταλαβαίνεις αμέσως την κατωτερότητα του συγκεκριμένου κόμικ σε σχέση με τα άλλα της σειράς

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25899
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  970
  • Reputation:   5989
  • Achievement Points:  970
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

πράγματι είναι κατώτερο των υπολοίπων σχεδιαστικά αλλά εμένα μία χαρά μου έκανε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1383
  • Reputation:   10072
  • Achievement Points:  1412
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Τα παίρνεις όλα πολύ στα σοβαρά (ήταν τα λόγια του ληστή).

 

Είναι όντως ελληνικής καταγωγής ο Λούκας; (πάντως στην Βίκυ Παιδεία δεν αναφέρει κάτι σχετικό). Καταλαβαίνω την οργή σου (αν και δεν την συμμερίζομαι, δεν έχω διαβάσει ακόμα τον τόμο, αλλά από ένα ξεφύλλισμα που έριξα οκ μου φάνηκε το σκίτσο, ενώ το σκίτσο της Επίθεσης των κλώνων δεν μου άρεσε καθόλου, κυρίως επειδή ο Ντούκου δεν έμοιαζε με τον αγαπημένο μου Κρίστοφερ Λι, δεν βγήκα από τα ρούχα μου όμως -είναι ακόμα πολύ κρύο και δεν έχω την πολυτέλεια να διακινδυνέψω να πάθω καμιά πνευμονία-καθώς δεν είχε νόημα). Τέλος πάντων νομίζω ότι εξεγείρεσαι για πράγματα που είναι αναμενόμενα: Μια μεταφορά σε άλλο μέσο ενός μέτριου αρχικού υλικού δεν θα ξεφύγει από την μετριότητα στις περισσότερες περιπτώσεις, μια διασκευή σε κόμιξ μιας ταινίας αφού πάει να πουλήσει στους οπαδούς της ταινίας θα προσπαθεί να αντιγράψει τις μούρες των ηθοποιών της ταινίας, όταν εκδόθηκε η συγκεκριμένη σειρά ο Λούκας είχε λόγο φαντάζομαι αλλά η Ντίσνεϊ όχι. Τελικά μπορείς να προσάψεις πλήθος κατηγοριών στην Ντίσνεϊ (σαν εταιρεία) και τον Ντίσνεϊ (σαν άνθρωπο) αλλά για το συγκεκριμένο κόμικ πέρα από τους δημιουργούς του υπεύθυνοι είναι ο Λούκας και η Μαύρη Αλόγα (και βασικά κυρίως στον Λούκας και την Αλόγα, σε τέτοιες δουλειές νομίζω η εταιρεία έχει τον πρώτο, τον τελευταίο και την πλειοψηφία από τους ενδιάμεσους λόγους, και σε αυτήν την περίπτωση η εταιρεία δεν ήταν η Ντίσνεϊ)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31587
  • Group:  Members
  • Topic Count:  62
  • Content Count:  574
  • Reputation:   1131
  • Achievement Points:  574
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2892 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

 

είναι γεγονός πως με ένα απλό ξεφύλλισμα καταλαβαίνεις αμέσως την κατωτερότητα του συγκεκριμένου κόμικ σε σχέση με τα άλλα της σειράς

Μπράβο αυτό είναι Σου έρχεται να βάλεις τα κλάματα και είμαι φάν της Σειράς

 

 

Τα παίρνεις όλα πολύ στα σοβαρά (ήταν τα λόγια του ληστή).

 

Είναι όντως ελληνικής καταγωγής ο Λούκας; (πάντως στην Βίκυ Παιδεία δεν αναφέρει κάτι σχετικό). Καταλαβαίνω την οργή σου (αν και δεν την συμμερίζομαι, δεν έχω διαβάσει ακόμα τον τόμο, αλλά από ένα ξεφύλλισμα που έριξα οκ μου φάνηκε το σκίτσο, ενώ το σκίτσο της Επίθεσης των κλώνων δεν μου άρεσε καθόλου, κυρίως επειδή ο Ντούκου δεν έμοιαζε με τον αγαπημένο μου Κρίστοφερ Λι, δεν βγήκα από τα ρούχα μου όμως -είναι ακόμα πολύ κρύο και δεν έχω την πολυτέλεια να διακινδυνέψω να πάθω καμιά πνευμονία-καθώς δεν είχε νόημα). Τέλος πάντων νομίζω ότι εξεγείρεσαι για πράγματα που είναι αναμενόμενα: Μια μεταφορά σε άλλο μέσο ενός μέτριου αρχικού υλικού δεν θα ξεφύγει από την μετριότητα στις περισσότερες περιπτώσεις, μια διασκευή σε κόμιξ μιας ταινίας αφού πάει να πουλήσει στους οπαδούς της ταινίας θα προσπαθεί να αντιγράψει τις μούρες των ηθοποιών της ταινίας, όταν εκδόθηκε η συγκεκριμένη σειρά ο Λούκας είχε λόγο φαντάζομαι αλλά η Ντίσνεϊ όχι. Τελικά μπορείς να προσάψεις πλήθος κατηγοριών στην Ντίσνεϊ (σαν εταιρεία) και τον Ντίσνεϊ (σαν άνθρωπο) αλλά για το συγκεκριμένο κόμικ πέρα από τους δημιουργούς του υπεύθυνοι είναι ο Λούκας και η Μαύρη Αλόγα (και βασικά κυρίως στον Λούκας και την Αλόγα, σε τέτοιες δουλειές νομίζω η εταιρεία έχει τον πρώτο, τον τελευταίο και την πλειοψηφία από τους ενδιάμεσους λόγους, και σε αυτήν την περίπτωση η εταιρεία δεν ήταν η Ντίσνεϊ)

Αγαπητέ μου φίλε thor77 χαίρετε . Διαβάζοντας με πολύ προσοχή και σεβασμό την άποψή σας θα ήθελα να ξεκαθαρίσω κάτι. Δεν κατηγορώ τον Ιδρυτή της Ντίσνεϊ . Αντιθέτως ανάφερα και μάλιστα το διάβαζα ότι ήταν πολύ απαιτητικός όσον αφορά την ποιότητα των ταινιών . Τώρα σας ευχαριστώ πολύ που με διαφωτίσατε στο ότι η ευθύνη την έχει κυρίως η Μαύρη Αλόγα . Αν είναι αυτή πίσω από αυτό το έκτρωμα τότε τα ίδια θα έγραφα και για αυτήν Ακολούθως παρότι έκανα λάθος ώς προς την εταιρία που εξέθεσε το εν λόγω τεύχος ζητώ ταπεινά συγνώμη . Αλλά όχι όσον αφορά τον τρόπο που αντιμετώπισε την Τριλογία με τις σειρές χάλια αλλά αυτό είναι ενα άλλο θέμα που θα το θίξω κάποια στιγμή διότι της έχω απωθημένα . Τώρα αν όμως ευθύνεται και ο Λούκας για αυτό το χάλι τότε κακώς δέχθηκε να σκιαγραφήσει κάποιος άσχετος το πιο κρίσιμο κεφάλαιο της Σειράς .Τέλος δεν μπορεί οι οπαδοί της ταινίας να δεχθούν αυτή την κακογουστιά - Η τελευταία συνιστά προσβολή ακόμη και στον πιο πωρωμένο φαν της Σειράς - Αυτό διότι πάρα πολλοί από αυτούς θα έχουν διαβάσει πολύ καλύτερες διασκευές της Τριλογίας σε κόμικς Ελπίζω η Μαύρη Αλόγα να ξαναφτιάξει το συγκεκριμένο τεύχος αν το κάνει . Εγώ είμαι φαν της εν λόγω σειράς μετά τον Κόναν και πιστέψτε με μόνο τα κλάματα δεν έβαλα. Ειλικρινά ήμουν χάλια όταν το είδα και το εν λόγω τεύχος το περίμενα πως και πως. Πάντως σας ευχαριστώ και πάλι για την απάντησή σας

 

 

Ρ

 

Τα παίρνεις όλα πολύ στα σοβαρά (ήταν τα λόγια του ληστή).

 

Είναι όντως ελληνικής καταγωγής ο Λούκας; (πάντως στην Βίκυ Παιδεία δεν αναφέρει κάτι σχετικό). Καταλαβαίνω την οργή σου (αν και δεν την συμμερίζομαι, δεν έχω διαβάσει ακόμα τον τόμο, αλλά από ένα ξεφύλλισμα που έριξα οκ μου φάνηκε το σκίτσο, ενώ το σκίτσο της Επίθεσης των κλώνων δεν μου άρεσε καθόλου, κυρίως επειδή ο Ντούκου δεν έμοιαζε με τον αγαπημένο μου Κρίστοφερ Λι, δεν βγήκα από τα ρούχα μου όμως -είναι ακόμα πολύ κρύο και δεν έχω την πολυτέλεια να διακινδυνέψω να πάθω καμιά πνευμονία-καθώς δεν είχε νόημα). Τέλος πάντων νομίζω ότι εξεγείρεσαι για πράγματα που είναι αναμενόμενα: Μια μεταφορά σε άλλο μέσο ενός μέτριου αρχικού υλικού δεν θα ξεφύγει από την μετριότητα στις περισσότερες περιπτώσεις, μια διασκευή σε κόμιξ μιας ταινίας αφού πάει να πουλήσει στους οπαδούς της ταινίας θα προσπαθεί να αντιγράψει τις μούρες των ηθοποιών της ταινίας, όταν εκδόθηκε η συγκεκριμένη σειρά ο Λούκας είχε λόγο φαντάζομαι αλλά η Ντίσνεϊ όχι. Τελικά μπορείς να προσάψεις πλήθος κατηγοριών στην Ντίσνεϊ (σαν εταιρεία) και τον Ντίσνεϊ (σαν άνθρωπο) αλλά για το συγκεκριμένο κόμικ πέρα από τους δημιουργούς του υπεύθυνοι είναι ο Λούκας και η Μαύρη Αλόγα (και βασικά κυρίως στον Λούκας και την Αλόγα, σε τέτοιες δουλειές νομίζω η εταιρεία έχει τον πρώτο, τον τελευταίο και την πλειοψηφία από τους ενδιάμεσους λόγους, και σε αυτήν την περίπτωση η εταιρεία δεν ήταν η Ντίσνεϊ)

Και εμένα μου αρέσει ο Κρίστοφερ Λη σοβαρός ηθοποιός όμως πιστεύω οτι έμοιαζε στον Λή έστω και αμυδρά και αυτό είναι καλό διότι όπως εξήγησα πιο πάνω άλλο το κόμικ και άλλο η ταινία δεν μπορεί η τελευταία ως είδος να μεταφερθεί φωτοτυπικά σε κόμικ αλλιώς τι νόημα έχει;

 

 

πράγματι είναι κατώτερο των υπολοίπων σχεδιαστικά αλλά εμένα μία χαρά μου έκανε.

Αγαπητέ φίλε μου rkronin συμφωνώ με την άποψή σας οτι είναι κατώτερο των υπολοίπων σχεδιαστικά αλλά πραγματικά τι ωραίο είχε πάνω του έτσι ώστε εσας να σας ικανοποίησε; απλώς το θέτω ως απορία να μην με παρεξηγήσετε . Αν πιστεύετε ότι τέτοιος σχεδιασμός σας κάνει μια χαρά τότε σέβομαι απόλυτα τις επιλογές σας δεν έχω λόγο κρίσης αλλά αν σας ρωτούσα ποιος είναι ο αγαπημένος σας ήρωας ή ποια σειρά είστε φαν και μου απαντούσατε και κάποια στιγμή λαμβάνατε ενα πολύ σημαντικό τεύχος το οποίο έχει σχεδιαστεί σε κάκιστο να το αναφέρω σε ανεκδιήγητο χάλι τότε πως εσείς θα νιώθατε; Σας ευχαριστώ πολύ για την προσοχή σας και περιμένω την απάντησή σας

Επεξεργασία από kwtsos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21723
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4395 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Τασια σου συμπτυξα τις τελευταιες καταχωρησεις σου σε ενα ποστ. Μπορεις να χρησιμοποιεις την επιλογη της πολλαπλης παραθεσης που εμφανιζεται διπλα στην επιλογη Απαντηση σε καθε ποστ, οταν θελεις να απαντησεις σε παραπανω απο ενα ποστ :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31587
  • Group:  Members
  • Topic Count:  62
  • Content Count:  574
  • Reputation:   1131
  • Achievement Points:  574
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2892 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Θέλετε ν α σας δείξω παραδείγματα σοβαρής δουλειάς; 

1) Cullen Bunn: post-31587-0-55080700-1487007014_thumb.jpg

Luke Rosspost-31587-0-61973700-1487006534_thumb.jpg

post-31587-0-76227600-1487007612_thumb.jpgBrian Ching

Αυτά μάλιστα - Τέτοιοι καλλιτέχνες θα πρέπει να σχεδιάζουν την φοβερή Τριλογία όχι  εκείνο το χάλι ονόματι Νταγκ Γουέτλει - 

Επεξεργασία από ΤασίαΚούτ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25899
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  970
  • Reputation:   5989
  • Achievement Points:  970
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

πολλές φορές επειδή μπαίνω σε άκριτο καταναλωτικό mode όταν ένα franchise μου αρέσει πολύ ότι και να μου σερβίρουν μετά τον ενθουσιασμό μου μου αρέσει. αυτό έχει συμβεί στον Harry Potter στον άρχοντα και εν μέρει στο Star Wars. Eίναι καθαρά προσωπική επιλογή.Το ξέρω πως δεν είναι σωστό αλλά όταν φανατίζεσαι με κάτι χάνει την λογική του , τουλάχιστον αυτό συμβαίνει με εμένα σε αυτά τα 3.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31587
  • Group:  Members
  • Topic Count:  62
  • Content Count:  574
  • Reputation:   1131
  • Achievement Points:  574
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2892 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

πολλές φορές επειδή μπαίνω σε άκριτο καταναλωτικό mode όταν ένα franchise μου αρέσει πολύ ότι και να μου σερβίρουν μετά τον ενθουσιασμό μου μου αρέσει. αυτό έχει συμβεί στον Harry Potter στον άρχοντα και εν μέρει στο Star Wars. Eίναι καθαρά προσωπική επιλογή.Το ξέρω πως δεν είναι σωστό αλλά όταν φανατίζεσαι με κάτι χάνει την λογική του , τουλάχιστον αυτό συμβαίνει με εμένα σε αυτά τα 3.

Σωστά μιλάτε όμως η συγκεκριμένη Σειρά είναι κάτι παραπάνω από τον Πόττερ είναι ιερό τέρας χωρίς να θέλω να προσβάλλω είτε τον Πόττερ είτε τους φάν της εν λόγω σειράς - Μάλιστα μου άρεσε η πρώτη ταινία του Πόττερ διότι μετέπειτα δεν ήθελα να δώ τους ηθοποιούς μεγάλους . Για αυτό δεν τις παρακολούθησα. Όμως είμαι πιστή ακόλουθος της Τρίλογίας όπως επίσης και των σοβαρών σχεδιαστών -Και για κάποιους οι οποίοι έχουν διαβάσει παλαιότερες εκδοχές της σε κόμικς σας ομολογώ ειλικρινά ότι αυτό που έγινε στο τρίτο τόμο ήταν πολύ χοντρό - Δεν λέω για τους δικούς μ ου κλασσικούς - αλλά αν έχετε γνωστούς που έχουν πάρει το εν λόγω τεύχος και δείτε την δουλειά που έγινε θα διαπιστώσετε πράγματα με φρίκη - Είδατε τα δείγματα πραγματικής σοβαρής δουλειάς ατόμων τα οποία αντιμετώπισαν το Θέμα του Πολέμου των Άστρων με πραγματικό δέος και σεβασμό - Συγνώμη αν έκανα λάθος στην Ντίσνεϊ αλλά το θέμα είναι η Μάρβελ και αν μια εταιρία η οποία έγινε γνωστή στην επιτυχημένη απεικόνιση των ηρώων που εκδίδει τότε θα έπρεπε ν α είναι πιστή και στην υψηλή ποιοτητα των σχεδιασμών που αυτή κληρονόμησε. Οχι να μπαίνουν τύποι και να χρησιμοποιούν  προγράμματα υπολογιστών και να τα διακηρύττουν ως σχέδιο - 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.