Μετάβαση στο περιεχόμενο

Από ποιο Dylan Dog της Jemma να ξεκινήσει κανείς?


germanicus

Από ποιο Dylan Dog της Jemma να ξεκινήσει κανείς?  

15 Μέλη έχουν ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190252
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Με τη κουβέντα στο "Το σύμπαν του Ντύλαν Μάους" μου γεννήθηκε αυτή η απορία. Τώρα που γυρνάει και πάνε στη Λέσχη τα τομάκια των Dylan Dog/Dampyr στα 5 γιούργια το ένα, που νομίζω ότι είναι πολύ μικρό ρίσκο για κάποιον που δεν τα έχει διαβάσει, ποιο πιστεύετε ότι είναι το καλύτερο, ποιο θα του προτείνατε να πειραματιστεί, να το τσιμπήσει και να δει κατά πόσο είναι του γούστου του, ποιο θα χρησιμοποιούσατε ως "διαφήμιση" :)

 

Με δεδομένο το ότι το Dampyr έχει μια εσωτερική χρονολόγηση, θα προτιμούσα να μην το χρησιμοποιούσατε ως κριτήριο εάν ξεχωρίζετε κάποιο από τα Dylan Dog. Θα προτιμούσα :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26879
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4264 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πολύ ωραίο θέμα :best: Ειδικά για μένα που θέλω να αγοράσω ένα τομάκι όταν περάσω από λέσχη :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12525
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  799
  • Reputation:   5597
  • Achievement Points:  802
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5099 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Εγω τα ξεκινησα απο την αρχη ,επειδη ειναι αυτοτελες ιστοριες δεν νομιζω να εχει συμασια η σειρα διαβασματος δεν επιρεαζει η μια ιστορια την αλλη

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3425 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Επειδή τα διαβάζω αυτό τον καιρό και μου αρέσουν πάρα πολύ, η πιο έντονη και χαρακτηριστική ιστορία που έχω διαβάσει είναι το Johnny Freak από το 2ο τεύχος. Συναισθηματική και ψυχολογικά τρομακτική, είναι ότι καλύτερο για κάποιον που δεν έχει διαβάσει καθόλου Ντύλαν Ντογκ να εισαχθεί στο σύμπαν και να γνωρίσει τους χαρακτήρες. Σε βάζει αμέσως στο κλίμα και παρόλο που το character development είναι γραμμικό, κάνει πολύ καλύτερα την δουλειά του από πολλά άλλα κόμικ που έχουν βαφτιστεί (ως επί το πλείστον αδίκως) "ιδιαίτερα", ενώ το DD (πάλι αδίκως) θεωρείται πιο casual horror κόμικ. :)

 

Γενικά όμως όλα τα τεύχη τα ευχαριστιέμαι πάααρα πολύ. :) Τρελό value for money στα 5 ευρώ το καθένα. Με 35 ευρώ έχεις πάρει μια πολύ όμορφη συλλογή για την βιβλιοθήκη σου γεμάτη με δυνατές ιστορίες και λεπτομερές καθαρό σχέδιο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85720
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4211 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Το Νο 2 είναι για μένα το καλύτερο ως τώρα .Δεν εχω διαβάσει τα 1,5 και 7 το οποίο  πήρα πολύ πρόσφατα απο τη Λέσχη.

 

Αλλά αυτό που κατα τη γνώμη μου αξίζει πολύ (πιο πολύ απο τον Dylan ) είναι το Dampyr .

 

Δεν είναι καθόλου του γούστου μου τα horror comic αλλά οφείλω να πω οτι το Dampyr τα σπάει ! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5722 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Aλήθεια διαβάζοντάς τα κι εγώ στο Dampyr έμεινα περισσότερο.

 

Πάνε χρόνια που τα διάβασα αλλά αν μου έρχεται στο νου μια ιστορία από Dylan Dog είναι αυτή στο δεύτερο τόμο, το Johnny freak που είπε και ο Θρηνωδός. Από Dampyr τώρα, παρόλο που δεν μου έρχεται στο νου κάτι εντελώς συγκεκριμένο, ίσως επειδή εξελίσσεται γραμμικά , μπορώ να πω ότι όλες μου άρεσαν. 

 

Βασικά πάρ'τα όλα. Αξίζουν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3425 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Ενδιαφέρον έχει να εντοπίσουμε και τις ιστορίες πάνω στις οποίες βασίστηκαν ως φόρο τιμής εκείνες του Ντύλαν Ντογκ. Ίσως έτσι κάποιος που γούσταρε το ορίτζιναλ υλικό να εστιάσει καλύτερα σε κάτι παρεμφερές. Ο Ανδρέας στο θέμα που λινκάρει ο Τζερμ είχε εντοπίσει τις ομοιότητες στην ιστορία του πρώτου τεύχους με την "Σιωπή των Αμνών" όπου η σκηνοθεσία των καρέ και τα κοντινά στο πρόσωπο του Κίλεξ θυμίζουν πολύ τον Χάνιμπαλ λέκτερ και το στήσιμο της ταινίας (ουσιαστικά η ταύτιση στην ψυχεδέλεια των δύο είναι κραυγαλέα). 

 

Το τρίτο τεύχος (μέχρι εκεί έχω διαβάσει μέχρι στιγμής) βασίζεται στο βιβλίο "Η παράξενη υπόθεση του Δόκτορα Τζέκυλ και του Κυρίου Χάιντ" του Ρόμπερτ Στήβενσον. Στο δεύτερο τομάκι η ιστορία δεν ξέρω αν είναι βασισμένη σε συγκεκριμένο βιβλίο/ταινία γιατί οι υποθέσεις με άτομα που ήταν από παιδιά κλεισμένα σε περιορισμένους χώρους/κλουβιά κρυμμένα από τον κόσμο (Σπόϊλερ φρι, έτσι ξεκινάει η ιστορία μα τον Τουτατή) έχουν συμβεί δυστυχώς εκατοντάδες φορές στην πραγματικότητα και άλλες τόσες στα διάφορα μέσα.

 

Αν έχει κάποιος καμιά ιδέα για τα υπόλοιπα.. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4203
  • Reputation:   32942
  • Achievement Points:  4382
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2878 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Για ξεκίνημα θα έλεγα κάποιος να προτιμήσει τα Ντύλαν Ντογκ της ΜΑΜΟΥΘ.

Τα θεωρώ κάπως πιο "εισαγωγικά" και ανάλαφρα.
Της Jemma έχω διαβάσει μόνο το 4 και 5 και δεν θα πρότεινα κάποιο απ΄τα δύο για αρχή.
Με ψήσατε πάντως να διαβάσω το Johny Freak :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4203
  • Reputation:   32942
  • Achievement Points:  4382
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2878 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ωραίο το Johnny Freak.
Απ΄όσα διάβασα της Jemma είναι το καλύτερο :)
Έχει κοινά στοιχεία με την ταινία "Ο Άνθρωπος Ελέφαντας"(το αναφέρει μάλιστα), την οποία εντελώς συμπτωματικά είχα δει λίγες μέρες πριν διαβάσω το κόμικ.
(Η ταινία βέβαια δεν με καλάρεσε. Η υπόθεση καλή ήταν αλλά σκηνοθετικά δείχνει πολύ ξεπερασμένη).

To #3 το βρήκα στην Πρωτοπορία και το ξεφύλισσα. Με το που είδα κάτι τέρατα το άφησα στην άκρη. Φαίνεται εντελώς εκτός γούστου μου.
Αν κάποιος θέλει σώνει και καλά να ξεκινήσει από Jemma του προτείνω το Johnny.
Θα επιμείνω πάντως πως της ΜΑΜΟΥΘ είναι προτιμότερα.
Σχεδόν όλα είναι καλά και κυρίως είναι πολύ φθηνότερα. Με 2.50€ που κάνει ο τόμος διαβάζεις δύο ιστορίες Dylan Dog, τη στιγμή που στα Jemma θες σχεδόν 6.50€ για να διαβάσεις μία(και μια Dampyr) :)
 

Επεξεργασία από laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.