Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έφυγε ο "δικός μας" Λουκιανός Κηλαηδόνης


Paris

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  840
  • Reputation:   6493
  • Achievement Points:  853
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3620 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Έφυγε από τη ζωή, σήμερα, 7 Φεβρουαρίου 2017, ο μουσικοσυνθέτης, στιχουργός κι ερμηνευτής Λουκιανός Κηλαηδόνης, σε ηλικία 73 ετών, ύστερα από χρόνια καρδιακά προβλήματα.

 

 

Η αναφορά του δυσάρεστου αυτού γεγονότος, αξίζει να έχει μία θέση στο φόρουμ μας, μιας και ο δημιουργός ήταν από τους λίγους, αν όχι ο μοναδικός Έλληνας καλλιτέχνης του είδους του, που είχε "εντάξει" τα κόμικ (την εποχή που θεωρούνταν Μικυ μάου για παιδιά) στην μουσική του:

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=7qH7YLuvVGM

 

https://www.youtube.com/watch?v=kUdenTeGn9Q

Επεξεργασία από Paris
  • Like 24
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  840
  • Reputation:   6493
  • Achievement Points:  853
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3620 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Επίσης υπάρχει αναφορά σε κόμικ:

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=8vi8FqnN5aE

Επεξεργασία από Paris
  • Like 18
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Ο μοναδικός Έλληνας τραγουδιστής που άκουγα στα παιδικά μου χρόνια. Καλή ξεκούραση φτωχέ και μόνε καουμπόυ

  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4292
  • Reputation:   33968
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4289 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Καλό του Παράδεισο...:sad1: Αγαπημένος καλλιτέχνης... Πήγε σε ένα καλύτερο μέρος!!! 

:flower5:

  • Like 15
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4374 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Ο Θεός να τον αναπαύσει ειρηνικά :sad1:

  • Like 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12685
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  42
  • Reputation:   208
  • Achievement Points:  42
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5040 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

:sad1:   καλο παραδεισο

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3090 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Κεραμιδα απο τις λιγες..... :collapse:

 

 

Ας αναπαυθει η ψυχουλα του.... :sad1:

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  757
  • Content Count:  12917
  • Reputation:   94450
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Πραγματικά ούτε κι εγώ το περίμενα...! :wow:

 

Ένας από τους λίγους αξιόλογους καλλιτέχνες...!Αρκετά από τα τραγούδια του είναι ύμνοι για την γενιά του,αλλά και για τις επόμενες γενιές...!

 

Καλό του Παράδεισο...! :sad1:

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6343 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Θεος σχωρέστον!

 

Δικός μου δεν ήταν ποτέ. Αληθεύει όμως ότι είχε μια ευχάριστη γλυκιά παρουσία και δεν μιζέριαζες με τα τραγούδια του. Τουναντίον θα έλεγα. Από κουβέντες που διαβάζω σήμερα στο φβ από φίλους-γνωστούς που τον γνώρισαν προσωπικά ήταν και καλός, down-to-earth, άνθρωπος. Πρακτικά αυτό που βγάζουν και τα τραγούδια του :)

 

https://www.youtube.com/watch?v=05w2Y8jKLL4

 

Βιντεάκι με σκηνές από συναυλία που είχε δώσει στη Βουλιαγμένη το 83, η οποία απ'ότι καταλαβαίνω από τα όσα διάβαζα σήμερα, είχε θεωρηθεί ως σπουδαίο event τότε. Εγώ ήμουν 11, οπότε δεν κατέχω πράμα. Ψιλοσυγκλονιστικό πάντως για εμένα το να μην τον βλέπω με άσπρο ή ψαρρό μαλλί. Έπρεπε να γίνει 74 και να αποχωρήσει προκειμένου να χαμπαριάσω πως κάποτε δεν ήταν τέτοιο χρώμα.

 

anyhow. Θα μας αποχαιρετήσουν κι άλλοι σιγά-σιγά. 

  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3750 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Με "Το δικός μας" ο Paris προφανώς αναφέρεται στη σχέση που είχαν τα τραγούδια του Λουκιανού με τα κόμικ (με τα οποία εμείς σχετιζόμαστε και άρα επαγωγικά και μαζί του). Μάλιστα υπάρχουν και άλλες αναφορές σε σχέση με αυτές που λέει ο Paris (π.χ. αναφέρει πως θέλει στο Πάρτι του τον Disney). Δεν είναι τυχαίο πως έχει συνεργαστεί με τα Ημισκούμπρια και με τον Δεληβοριά, καλλιτέχνες που αναφέρονται στα κόμικ συχνότατα

(btw ο Δεληβοριάς είχε, με τη βοήθεια της αδερφής του, ένα μαγαζί εδώ στη νέα μάκρη με κόμικς και παιχνίδια rpg).

 

Προσωπικά τώρα ο Λουκιανός ήταν από τα παιδικά μου χρόνια ένα όμορφο και αστείο άκουσμα που όσο μεγάλωνα βάθυνε ανακαλύπτοντας πέρα από τα φαινομενικά αστεία και χαζά τραγουδάκια αλήθειες και διάφορα άλλα νοήματα. Φυσικά και τα πρώτα του σοβαρά και πολιτικοποιημένα album του έχουν μια απερίγραπτη διαχρονικότητα αλλά αυτό ισχύει σχεδόν σε όλα του τα τραγούδια ενώ κάποια είναι εξαιρετικά μπλουζ. Ειδικά στα φοιτητικά μου χρόνια θυμάμαι έντονα να ανεβαίνουμε από Πειραιά -> Ζωγράφου και να παίζει το ράδιο 8 το πρωί Κηλαηδονη και να τραγουδάμε Γιοχο-γιοχο κτλ.

 

Το πάρτι στη Βουλιαγμένη ήταν ένα γεγονός που σημάδεψε τη συγκεκριμένη γενιά/εποχή. Προσωπικά το θεωρώ ένα προϊόν ευδαιμονίας της συγκεκριμένης περιόδου (οικονομικής/πολιτικής/μεταπολιτευτικής) και όχι καλλιτεχνικό γεγονός αν και λογικά δεν επηρεάζει το ένα το άλλο.

Αξίζει κανείς να δει συνέντευξη με τον Λουκιανό να μιλάει για τα "κανονίσματα" με τις αρχές/ηγεσία. Δεν βρίσκω το απόσπασμα αλλά θυμάμαι χαρακτηριστικά να λέει πως η τροχαία τους είχε δώσει τους ασυρμάτους για την επικοινωνία.

 

Κρατάω λοιπόν αυτό που λέει "Μου φτάνει που μεγάλωσα με εσένα"  :flower3:

Επεξεργασία από totally_wired
  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11236
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  362
  • Reputation:   5950
  • Achievement Points:  362
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Το πάρτι της Βουλιαγμένης δεν ήταν προϊόν ευδαιμονίας οικονομικής κλπ. Το ακριβώς αντίθετο θα έλεγα. Η Ελλάδα (και η Αθήνα) είχαν βγει λίγα χρόνια από τη δικτατορία και έψαχναν τρόπους έκφρασης. Ακόμη δεν είχαμε μπει στην εποχή με τα ''νέα τζάκια'' της πολιτικής και της οικονομικής ζωής, δεν υπήρχε ιδιωτική τηλεόραση (ούτε καν ιδιωτική ραδιοφωνία), δύσκολα έβρικες βιβλία, δίσκους μουσικής, κόμιξ από το εξωτερικό. Και γενικά η ζωή ήταν πολύ πολύ διαφορετική. Μάλλον τα τελευταία χρόνια της αθωότητας. 

Ο κόσμος στη Βουλιαγμένη εκείνο το βράδυ κατέβαινε με το λεωφορείο της γραμμής, με παπάκια και με οτο-στοπ. Η όλη φάση είχε να κάνει με μια αίσθηση ελευθερίας και χαβαλέ. Δεν είναι τυχαίο ότι ενώ η αρχική ευοίωνη πρόβλεψη έλεγε ότι αν έφευγαν τα 25.000 εισιτήρια θα ήταν μεγάλη επιτυχία μαζεύτηκε τριπλάσιος ίσως και τετραπλάσιος κόσμος. Κανείς δεν μπορεί να πει με ακρίβεια το νούμερο. Φυσικά μετά τους 25.000 που μπήκαν κανονικά με τα εισιτήρια μετά άνοιξαν και οι πόρτες.

Το event δεν είχε ιδιαίτερη διαφήμιση, δεν υπήρχαν και τα μέσα να το διαφημίσεις εκείνα τα χρόνια. Ο κόσμος το έμαθε στόμα με στόμα κυρίως και από κάποιες λιγοστές αφίσες που υπήρχαν στους δρόμους. Δεν ήταν λοιπόν προϊόν μάρκετινγκ, διαφήμισης ή γενικώς ενός κόλπου βασισμένου σε οικονομικές λογικές. Ηταν απλά η ανάγκη για κάτι διαφορετικό που έσπρωξε χιλιάδες κόσμο εκείνο το βράδυ στη Βουλιαγμένη.

Από ένα παρόντα στη Βουλιαγμένη αυτά τα ολίγα... 

Επεξεργασία από luckystrike
  • Like 19
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4785 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Eιπα να γραψω χτες ενα "κριμα,rip" στο θεμα αυτο,μιας και ειναι απο τις λιγες αναφορες θανατων διασημων τραγουδιστων που αφορα αρκετα το θεμα του φορουμ (κομικς) (οχι οτι θεωρω οτι τα αλλα δεν εχουν θεση εδω,ισα ισα) αλλα μαγκωθηκα καπως,μου φανηκε και "ανουσιο".

 

Τραγουδιστης που τον εμαθα απο το τραγουδι με το "γιουπι για για" που ακουγοταν πολυυυυ συχνα στο αμαξι του πατερα μου (εννοειται δεν καταλαβαινα τι εννοουσαν οι στιχοι,αλλα μου φαινοταν αστειο και κουλ το οτι ακουγα τραγουδια με λεξεις που "δεν κανουν") και απο το "νωρις" που επαιζε στο αμαξι του παππου. Βασικα δεν τον εμαθα τοτε,τοτε εμαθα τα τραγουδια του. Αυτον τον εμαθα πολυ αργοτερα, οπου και τον ξεχωρισα και απο τον Μηλιωκα και αλλους που ειχαν "χαρωπα τραγουδια με αστειο στιχο". Αστειος μεν, πολυ ευστοχος δε, με τραγουδια γραμμενα σε σημαντικα σημεια αλλαγης της ελληνικης κοινωνιας.. Αλλωστε τα σημαντικοτερα πραγματα μερικες φορες ειναι καλυτερα να λεγονται στα αστεια..

 

Για να καταλαβετε ηταν τοσο σημαντικος που μετα απο τοσο καιρο που οι συζητησεις με τη μανα μου μου ειναι"ελα παιδι μου τι νεα;πως ηταν η δουλεια;τι εφαγες,τι θα φτιαξεις να φας;" (βαρια βαρια να πεις για καμια ταινια/βιβλιο) χτες συζηταγαμε ποση ωρα για αυτον και εμαθα οτι ειχε παει με τον πατερα μου στο γνωστο παρτυ! :P

 

Κριμα, rip.. λοιπον

:flower5:

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31587
  • Group:  Members
  • Topic Count:  62
  • Content Count:  574
  • Reputation:   1130
  • Achievement Points:  574
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2867 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Χτες τυχαία έμαθα το θάνατο του μοναδικού καουμπόι Λουκιανού Κελαιδονη και πόνεσα πολύ .Δεν το πίστευα παιδιά πέθανε ο μοναχικός καουμπόης μέσα στην έρημο του χάλια ελληνικού τραγουδιού με μοναδικές εξαιρέσεις όπως άλλωστε συμβαίνει και στην πραγματική έρημο. Ωραία και ανάλαφρα τραγούδια χωρίς να είναι ή σαχλά ή πολιτικοκουλτουριάρικα της κακής ώρας- Ακολούθως συνδύαζε νόημα μαζί  με την ανάλαφρη ελαφρότητα χωρίς να κουράζ    ει .Και όμως στο ραδιόφωνο της περιοχής όπου διαμένω έβαζαν άσχετα ούτε ένα τραγούδι του απεβιώσαντος ενω αντίθετα σκωτονόντουσαν για τα τραγούδια του Παντελίδη ο οποίος ήταν καλός όχι όμως στο μέγεθος του Λούκι ο τελευταίος ήταν μοναδικός Δεν θα ήθελα να σας κουράσω άλλο φίλοι μου τουλάχιστον να μην πεθάνει ο Χάρτινος Λούκι Λουκ ήδη ήμαστε φτωχοί πολύ φτωχοί χωρίς τίποτε . Τέλος αυτό το θέμα το αφιερώνω στην μνήμη του εγώ προσωπικά δεν μπορώ να δεχθώ οτι πέθανε όχι δεν γίνεται Συγγνώμη και βεβαίως σας ευχαριστώ πολύ για την προσοχή σας   :sad1:  :sad1:  :sad1:  :sad1:

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31587
  • Group:  Members
  • Topic Count:  62
  • Content Count:  574
  • Reputation:   1130
  • Achievement Points:  574
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2867 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

:sad1:  :sad1:  :sad1:

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.