Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΦΛΑΣ ΓΚΟΡΝΤΟΝ - ΤΑ ΡΟΜΠΟΤ ΕΠΙΤΙΘΕΝΤΑΙ


Valtasar

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Εκδόσεις στις οποίες δημοσιεύτηκε:

  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64280
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Εκτυπώθηκε στα πρώτα τεύχη του περιοδικού ΦΑΝΤΑΖΙΟ

 

FantazioC_0069in71.jpgFantazioC_0077in71.jpgFantazioC_0079in71.jpg

 

:valt:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 10 months later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  51

O Flash Gordon ήταν ένα στριπάκι που δημιουργήθηκε στις 7/1/1934 από τον Alex Raymond για να ανταγωνιστεί τον προγενέστερο Buck Rogers.

 

Οι πρώτες ιστορίες δημοσιεύονταν κάθε Κυριακή. (λίστα των Κυριακάτικων ιστοριών, wiki) Το 1944 τη σκυτάλη σε αυτές την παρέλαβε ο Austin Briggs, το 1948 ο Mac Raboy, το 1967 ο Dan Barry ο οποίος παρέδωσε τη σκυτάλη σε άλλους το 1990, οι οποίοι με διάφορες εναλλαγές τις συνέχισαν μέχρι το 2003. Αυτή τη στιγμή οι Κυριακάτικες ιστορίες που εμφανίζονται στις αμερικάνικες εφημερίδες είναι επαναδημοσιεύσεις των ιστοριών του Jim Keefe που τις έγραφε από το 1996 μέχρι το τέλος. Το φορμά αυτών των ιστοριών ήταν πολλές σειρές κάθε Κυριακή.

 

Το 1940 ξεκίνησαν να δημοσιεύονται και ημερήσιες ιστορίες. (λίστα Ημερήσιων ιστοριών, wiki). Η πρώτη φουρνιά κράτησε μέχρι το 44 και την είχε ο Austin Briggs που τις σταμάτησε για να πάει στις Κυριακάτικες. Η δεύτερη φουρνιά ξεκίνησε το 1951, με τον Dan Barry, που τις συνέχισε αδιάλειπτα μέχρι το 1990, ακόμα και όταν ανέλαβε τα Κυριακάτικα το 67. Παρέδωσε και εδώ τη σκυτάλη σε άλλους, και αυτές σταμάτησαν το 1993. Το φορμά αυτών των ιστοριών ήταν μια σειρά κάθε ημέρα (το κλασσικό στριπάκι εφημερίδων).

 

Οι Κυριακάτικες ιστορίες ήταν διαφορετικές από τις ημερήσιες :) Ακούγεται ίσως αστείο, αλλά στη τελική αυτές φτιάχνονταν για μια εταιρεία, την King Features Syndicate, η οποία εν συνεχεία τις μοίραζε στις διάφορες Αμερικάνικες (και μη) εφημερίδες. Έτσι δημοσιεύονταν σε εφημερίδες που κυκλοφορούσαν σε όλες τις πολιτείες, αλλά και σε τοπικές εφημερίδες.1 Ως εκ τούτου κάποιες μπορεί να δημοσίευαν και τα 2, πολλές όμως δημοσίευαν μόνο τις Κυριακάτικες ιστορίες.

 

Η ιστορία που παράθεσε ο Valt ανήκει στις Κυριακάτικες. Είναι του Dan Barry, έχει τίτλο Robot World και πρωτοδημοσιεύτηκε από το Μάιο μέχρι τον Αύγουστο του 1969.

 

:cheers5:

 

1 Η Wall Street Journal είναι μια τυπική εφημερίδα που τη βρίσκεις σε όλη την Αμερική. Η New York Times είναι αντίστοιχα μια μεγάλη εφημερίδα που θα τη βρεις σε διάφορες πολιτείες. H St Louis Post Dispatch, είναι μια εφημερίδα με πολύ μεγάλη ιστορία, αλλά θα τη βρεις μόνο στο St Louis του Missouri :) Και φυσικά υπάρχουν και οι ακόμα μικρότερες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32378
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  512
  • Reputation:   2768
  • Achievement Points:  512
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2332 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Τις προάλλες έλεγα σε ένα άλλο θέμα που άνοιξε ο x for xepeta για τον Flash Gordon, πόσο πολύ μ' αρέσουν τα daily strips του Dan Barry της περιόδου 1951-1990. Τα πρώτα strips του Alex Raymond είναι φυσικά κλασικά αλλά είναι λίγο μπανάλ σήμερα (για προφανείς λόγους). Ομως ο Dan Barry απογείωσε πραγματικά τον Flash Gordon, ιδιαίτερα τα πρώτα 20 χρόνια.

 

Να επισημάνω ότι ενώ τα strips είναι καταπληκτικά, τα διάφορα κόμικς του FG που βγήκαν μετά από το '50 είναι σαφώς κατώτερα σε ποιότητα (από εκδόσεις όπως η Gold Key Comics, η King Comics και η Charlton Comics). Δεν είναι κακά, αλλά δεν συγκρίνονται με τα strips κατά την γνώμη μου.

 

Αξίζει τον κόπο να τα διαβάσετε. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Για κάποιο λόγο έχω συνολικά πολύ πιο ψηλά στην εκτίμησή μου τα strip των εφημερίδων γενικώς απ'ότι τα κόμικ που έβγαιναν σε περιοδικά μέχρι τη δεκαετία του 70 όσον αφορά τα αμερικάνικα (με εξαίρεση τα disney). Σίγουρα θα παίζει μπάλα η απουσία χρωμάτων, αφού τους χρωματισμούς εκείνης την εποχής τους βρίσκω πολύ φλατ γενικώς. Ίσως να φταίει και το φωτορεαλιστικό σχέδιο που έχουν πολλά από τα στριπ... Αυτό τουλάχιστον από μια πολύ επιφανειακή ματιά που έχω συνολικά στο αντικείμενο. Η αλήθεια είναι πως δεν έχω εντρυφήσει αρκετά για να είμαι κάθετος στη γνώμη μου :)

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32378
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  512
  • Reputation:   2768
  • Achievement Points:  512
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2332 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

16 ώρες πριν, germanicus είπε:

Για κάποιο λόγο έχω συνολικά πολύ πιο ψηλά στην εκτίμησή μου τα strip των εφημερίδων γενικώς απ'ότι τα κόμικ που έβγαιναν σε περιοδικά μέχρι τη δεκαετία του 70 όσον αφορά τα αμερικάνικα (με εξαίρεση τα disney). Σίγουρα θα παίζει μπάλα η απουσία χρωμάτων, αφού τους χρωματισμούς εκείνης την εποχής τους βρίσκω πολύ φλατ γενικώς. Ίσως να φταίει και το φωτορεαλιστικό σχέδιο που έχουν πολλά από τα στριπ... Αυτό τουλάχιστον από μια πολύ επιφανειακή ματιά που έχω συνολικά στο αντικείμενο. Η αλήθεια είναι πως δεν έχω εντρυφήσει αρκετά για να είμαι κάθετος στη γνώμη μου :)

 

:cheers5: 

 

Εν μέρει αυτό μπορεί να είναι σωστό, αλλά εξαρτάται κι από τον τίτλο. Για τα strips του Disney δεν έχω άποψη αφού δεν τα έχω διαβάσει, αλλά έχει τύχει να διαβάσω και μέτρια strips αυτής της περιόδου, ενώ την ίδια στιγμή κυκλοφορούσαν κόμικς που ήταν ανώτερα. Ολα είναι σχετικά. Παίζει βέβαια ρόλο και ο δημιουργός (ο συγγραφέας, ο σχεδιαστής, ο inker, κλπ.). :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  25089
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  191
  • Reputation:   1547
  • Achievement Points:  192
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4356 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

το βρήκα στο περιοδικό Φαντάζιο , τεύχος 57 31/03/1970

 

σάρωση0001.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.