Μετάβαση στο περιεχόμενο

SILVER SURFER: PARABLE [STAN LEE - MOEBIUS]


GeoTrou

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

«Ο Moebius σχεδιάζει Silver Surfer». Αυτός ήταν και ο λόγος που διάβασα το συγκεκριμένο κόμικ, πριν αρκετά χρόνια. Είναι μάλιστα το πρώτο υπερηρωικό που διάβασα και μάλλον δεν είμαι και πολύ υποκειμενικός. :P Αλλά ας το πάρουμε από την αρχή.

 

Κάπου στο 1987 ή 1988, ο Moebius βρισκόταν στο Comic-Con του San Diego και έπαιρνε το μεσημεριανό του με τον Stan Lee, τον Michael Hobson, τότε αντιπρόεδρο της Marvel, και τον Jean-Marc Lofficier, φίλο του, αντιπρόσωπό του και σεναριογράφο. Εκεί προτάθηκε από τον Lofficier, σύμφωνα με λεγόμενα του Lee, να συνεργαστούν οι δύο κορυφαίοι δημιουργοί. Αυτό ήταν. Ο Moebius πρότεινε τον Silver Surfer, ο Lee χαμογέλασε και οι δυο πλευρές έδωσαν τα χέρια.

 

Silver_Surfer_1.jpg Silver_Surfer_2.jpg

 

Ο Moebius δούλεψε για πρώτη φορά με την περίφημη Marvel method. Παρότι, όπως έχει γράψει ο ίδιος, ήταν από τις δυσκολότερες δουλειές που έχει αναλάβει, του άρεσε αυτή η μέθοδος. Το αποτέλεσμα, που ονομάστηκε Silver Surfer: Parable, ήταν μάλλον επιτυχημένο: κυκλοφόρησε σε δύο τεύχη το 1988 και το 1989 από την Epic Comics, το γνωστό imprint της Marvel, και κέρδισε Eisner Award for Best Limited Series.

 

page 1.jpg page 3.jpg

 

Ο Galactus φτάνει στη Γη, όχι για να ικανοποιήσει την ακόρεστη πείνα του, αλλά για να λατρευτεί ως θεός. Εκμεταλλευόμενος το γεγονός, ένας τηλευαγγελιστής αυτοπροβάλλεται ως προφήτης και αντιπρόσωπος του Galactus. Ο Silver Surfer, που ζει σαν απόβλητος, απογοητευμένος από τους ανθρώπους, αφυπνίζεται και τα βάζει τόσο με τον ψευδοπροφήτη, όσο και με τον παλιό του κύριο.

 

page 4.jpg

 

Το σχέδιο του Moebius είναι υπέροχο, ίσως μέσα στα 5 καλύτερά του. Είναι λιγότερο λεπτομερές, θα έλεγα ότι «αμερικανίζει» λίγο (όχι με κακή έννοια), αλλά είναι υπέροχο. Ο χρωματισμός, που έχει γίνει από τους Mark Chiarello και John Wellington, είναι κάπως ξεθωριασμένος πια, αλλά κρατιέται καλά και κολλάει μια χαρά με το σχέδιο. Η ιστορία είναι κι αυτή πολύ καλή. Ίσως λίγο δασκαλίστικη (Parable λέγεται εξάλλου, δηλαδή «παραβολή» :P ), αλλά είναι στρωτή και οι διάλογοι λυρικοί. Η σύγκρουση Silver Surfer-Galactus δεν περιορίζονται στην ισοπέδωση της πόλης, αλλά έχει φιλοσοφικό υπόβαθρο. Με λίγα λόγια, ένα κόμικ ιστορικής σημασίας, το οποίο απευθύνεται και σε όσους δεν έχουν σχέση με το υπερηρωικό είδος. Βαθμολογία: Excelsior!/10

 

page 2.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Μαγικό κόμικ! Ίσως όχι το καλύτερο που θα διαβάζετε αλλά οπτική απολαυση!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Το έχω διαβάσει πριν από πολλά πολλά χρόνια, αλλά δεν μου είχε κάνει κάποια αίσθηση. Ούτε που το θυμάμαι πλέον δλδ. Εάν το διάβαζα σήμερα, που έχω σχεδόν τα διπλάσια χρόνια, ίσως και να έλεγα κάτι διαφορετικό βέβαια :)

 

Το μόνο σίγουρο όμως είναι ότι αυτό το κόμικ το έμαθα μέσα από τη ταινία Crimson Tide (1995 - imdb) με Denzel Washington και Gene Hackman διότι σε μια σκηνή έπαιξαν φάπες κάποιοι γύρω από το άμα είναι καλύτερος ο SS του Kirby ή του Moebius :) (νταξ. όχι 100% τόοοοσο απλό, αλλά μη κάνω τελείως spoiler τη ταινία :)

 

https://www.youtube.com/watch?v=miOpmWYLp-k

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Είναι ένα ποίημα. (καλά κόβω κάτι)

 

Για μένα αυτό το κόμικ είναι απάντηση σε αυτούς που λένε ότι ο Stan Lee ήταν μια απάτη. Ότι δεν δούλευε άλλα στα γρήγορα έγραφε 5 αράδες στα κόμικ των Ditko και Kirby.

Ο άνθρωπος ήταν φαινόμενο. Έγραφε τρομερά σενάρια που όταν πια δουλέψανε χωρίς αυτόν οι δυο σκιτσογράφοι δεν μπόρεσαν να σηκώσουν κεφάλι. Ήταν τέτοιες μετριότητες που δε διαβάζονταν.

 

Ευχαριστώ κύριε Lee που γέμιζες με χρώμα, φαντασία και περιπέτεια τα παιδικά και νεανικά μου χρόνια, με την τρομερά μεγάλη συμβολή των Ditko και Kirby. Όπως είπε σε μια του συνέντευξη "είμασταν συνδημιουργοί".

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Ωραία σκηνή germ :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Για μένα αυτό το κόμικ είναι απάντηση σε αυτούς που λένε ότι ο Stan Lee ήταν μια απάτη. Ότι δεν δούλευε άλλα στα γρήγορα έγραφε 5 αράδες στα κόμικ των Ditko και Kirby.

Ο άνθρωπος ήταν φαινόμενο. Έγραφε τρομερά σενάρια που όταν πια δουλέψανε χωρίς αυτόν οι δυο σκιτσογράφοι δεν μπόρεσαν να σηκώσουν κεφάλι. Ήταν τέτοιες μετριότητες που δε διαβάζονταν.

 

Απορία :) Γιατί αποδίδεις τα θετικά του σεναρίου στον Stan Lee και όχι στον Moebius? :)

 

Μια απάντηση ίσως να είναι ένα "*κάθε* φορά που διαβάζω σενάριο που μου αρέσει, υπεύθυνος θα είναι σταθερά αυτός που έκανε το σκίτσο και όχι αυτός που φέρεται να έκανε το σενάριο??? μα κάθε???". Στο οποίο θα έπεφτε η ανταπάντηση "δεν είναι τυχαίος ούτε ο Moebius" :) Ως γνωστόν είμαι Κερμπικός, το βλέπω ότι η προηγούμενη πρόταση είναι μείγμα εμπάθειας και "δικηγόρου του διαβόλου", είδες όμως πράγματα στο σενάριο (από αυτά που σου άρεσαν :) ) τα οποία να μπορείς να πεις "αυτό, αυτό και αυτό θεωρώ ότι είναι χαρακτηριστικά πράγματα της δουλειάς/τρόπου-σκέψης/γραφής του Σταν Λη". :)

 

Η ερώτηση δεν είναι τόσο προβοκατόρικη όσο πιθανώς να ακούγεται. :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Το έχω διαβάσει πριν από πολλά πολλά χρόνια, αλλά δεν μου είχε κάνει κάποια αίσθηση. Ούτε που το θυμάμαι πλέον δλδ. Εάν το διάβαζα σήμερα, που έχω σχεδόν τα διπλάσια χρόνια, ίσως και να έλεγα κάτι διαφορετικό βέβαια :)

 

Το μόνο σίγουρο όμως είναι ότι αυτό το κόμικ το έμαθα μέσα από τη ταινία Crimson Tide (1995 - imdb) με Denzel Washington και Gene Hackman διότι σε μια σκηνή έπαιξαν φάπες κάποιοι γύρω από το άμα είναι καλύτερος ο SS του Kirby ή του Moebius :) (νταξ. όχι 100% τόοοοσο απλό, αλλά μη κάνω τελείως spoiler τη ταινία :)

 

https://www.youtube.com/watch?v=miOpmWYLp-k

 

:cheers5:

 

Πως φαίνεται πως είναι από τους διαλόγους που έγραψε ο Ταραντίνο, που δεν έχει επίσημο credit στην ταινία. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Απορία :) Γιατί αποδίδεις τα θετικά του σεναρίου στον Stan Lee και όχι στον Moebius? :)

 

Μια απάντηση ίσως να είναι ένα "*κάθε* φορά που διαβάζω σενάριο που μου αρέσει, υπεύθυνος θα είναι σταθερά αυτός που έκανε το σκίτσο και όχι αυτός που φέρεται να έκανε το σενάριο??? μα κάθε???". Στο οποίο θα έπεφτε η ανταπάντηση "δεν είναι τυχαίος ούτε ο Moebius" :) Ως γνωστόν είμαι Κερμπικός, το βλέπω ότι η προηγούμενη πρόταση είναι μείγμα εμπάθειας και "δικηγόρου του διαβόλου", είδες όμως πράγματα στο σενάριο (από αυτά που σου άρεσαν :) ) τα οποία να μπορείς να πεις "αυτό, αυτό και αυτό θεωρώ ότι είναι χαρακτηριστικά πράγματα της δουλειάς/τρόπου-σκέψης/γραφής του Σταν Λη". :)

 

Η ερώτηση δεν είναι τόσο προβοκατόρικη όσο πιθανώς να ακούγεται. :)

 

:cheers5:

 

Πολλοί κάνουν την ίδια ερώτηση, για να εδραιώσουν τη δύναμη του σκιτσογράφου και να μειώσουν το σεναριογράφο. Ίσως δεν μπορώ να δώσω το κατάλληλο ρήμα. Δεν ξέρω πόσο θα αδικήσω αυτόν που το είπε και τι ακριβώς ήθελε να πει. Ειδικά κάτι τέτοιο για τον Stan Lee και τον Jack Kirby το λένε πολλοί. Αν ψάξεις στο ιντερνετ πολλοί κατηγορούν τον πρώτο μέσω τέτοιων ερωτήσεων και σχολιάζουν την αδικία που παίχτηκε εις βάρος του δεύτερου. Πρόσφατα είχαμε μια τέτοια συζήτηση στο Facebook με συμφορουμίτη μας.

 

Ο Moebius όπως παραδέχεται, του δόθηκε μια έκθεση από τον Lee με ένα γενικό σενάριο με αρκετές ελευθερίες. Κατόπιν ο Lee πήρε τις σελίδες και έβαλε τους διαλόγους. Ε αυτοί οι διάλογοι είναι υπέροχοι! Όσο και το σκίτσο βέβαια. Οι διάλογοι είναι τόσο Stan Lee όσο δεν πάει. Ποιητικοί, μελαγχολικοί, με εσωτερικές αναζητήσεις που ο Kirby δεν το είχε. Υπάρχουν συνεντεύξεις που ο Kirby δηλώνει ότι και ο ίδιος είχε τέτοιες ανησυχίες. Κάτι τέτοιο πήγε να κάνει στο New Gods και στο 2001. Τα θεωρώ αρτιότατα στο σκίτσο, αλλά δε διαβάζονται! Παρατούσε την πλοκή στη μέση! Το Eternals που ήταν σχεδόν σκέτη δράση ήταν πιο αξιοπρεπές. Δεν προσπάθησε να το "εμβαθύνει".

Εν κατακλείδι δεν τα κατάφερε! Εδώ το σενάριο, εκεί ο πρωταγωνιστής, παραπέρα η εξέλιξη! Θέλω να τραβήξω ένα σκαμπίλι τη Βίρα τη Δαιμόνισσα! ΩΩΩ shut up μωρή!! Και κανα δυο ακομη. :P

 

Ο Lee έχει κάνει και άλλες εκδόσεις του Silver Surfer, πχ με τον John Buscema, που πάλι οι διάλογοι είναι καταπληκτικοί. Αποδεικνύει ότι υπάρχουν οι ίδιες ανησυχίες στα κείμενά του. 18 τεύχη και 1-2 Graphic Novel. Θεωρώ κρίμα να πούμε ότι αδικήθηκε σεναριακά ο Buscema, όπως λέμε για τον Kirby. Δε δείχνει το στήσιμο του σεναρίου και των διαλόγων κάτι σε κιρμπικό ή μπουσεμικό. Η πρώτη ιστορία από τη σειρά που έπεσε στα χέρια μου ήταν εκείνη με το μαύρο τύπο με τη βόμβα. Μου τη διηγήθηκε ο αδερφός μου γιατί εγώ δεν μπορούσα να διαβάσω γερμανικά. Ακόμη θυμάμαι πώς μου έκανε εντύπωση. Δε νοιώθω ότι δεν καταλαβαίνω την αξία των σελίδων με βουβό κείμενο, χωρίς μπαλονάκια, και θαμπώνομαι από τις λέξεις των μπαλονακίων περισσότερο, ενώ δε θα έπρεπε.

 

(Να σημειώσω ότι τώρα πια ούτε στη MARVEL γραφουν με αυτόν τον τρόπο, αλλά τώρα δίνονται στοιβαρα λεπτομερή σενάρια με δοσμένους διαλόγους)

 

Το Μαύρο Ινκαλ το παράτησα στη μέση του πρώτου 50σέλιδου άλμπουμ. Δεν κατάλαβα πολλά και βαρέθηκα. Ο Τρελός Στύτης ήταν μια ακόμη απογοήτευση για μένα. Είναι υπέροχο το σκίτσο του, αλλά ξέρω ότι ακόμη δε διάβασα ένα σενάριο του Moebius που να με ενθουσιάσει όπως κάποιους από σας. Δεν έχω διαβάσει κάποιο Μλούμπέρι ακόμη. Εκεί μπορεί να δω την αξία του.

Καταπληκτικός ο Bilal, αλλά με σενάρια του Christin! Καταλαβαίνεις τον παραλληλισμό.

 

Δεν ξέρω αν σου έδειξα τα στοιχεία του Lee που δείχνουν ότι τα σενάρια και οι διάλογοι είναι Lee, αλλά εγώ πείστηκα ακόμη περισσότερο. Δε νομίζω ότι αν ο Kirby ζωγράφιζε τα 18 τεύχη του SS στη θέση του Buscema αυτά θα ήταν καλύτερα. Εννοώ πιο κιρμπικα στο σενάριο χτιζοντας κάτι καλύτερο.

 

Μην μπερδεύουμε τον εκνευρισμό μας (μέσα και ο δικός μου) που νοιώθουμε για το ότι ο Lee πέταξε σαν στιμένη λεμονόκουπα τον Kirby. Ξεδιάντροπα είπε στο Mallrats ότι αυτός δημιούργησε τους χαρακτήρες. Σε κάποια συνέντευξη το ρωτήσανε για το αν ο Spider-man είναι προσωπική δημιουργία του Ditko και δε συμμετείχε ο ίδιος του καθόλου. Απάντησε "μας θεωρώ συνδημιουργούς". Ειδικά τι παίχτηκε μεταξύ τους μπορεί και ποτέ να μη μάθουμε. Κανείς δε δίνει καλές απαντήσεις. Βασικά ο Ditko δεν απαντάει καν! Σπάστηκε γιατί ο Lee δε συμμετείχε πουθενά στο στήσιμο; Μήπως μάλωσε μόνο για την ταυτότητα του Green Goblin; Μιλάμε για έναν σκιτσογράφο με τέτοιες εμμονές που έφτασε σε επίπεδα αυτισμού. Έσπασε την κάμερα κάποιων παιδιών που πήγαν να τον φωτογραφίσουν!

Πρόσφατα διάβασα όταν επέστρεψε στη MARVEL το 1980+ ο Jim Shooter του πρότεινε να ζωγραφίσει διάφορους χαρακτήρες. Ο Ditko απαίτησε τέλειους ηθικά χαρακτήρες. Και έτσι διάλεξε τον Rom. Όταν του είπανε "μα ο spider-man δεν ήταν ηθικά τέλειος, και μάλωνε με τον flash και παίξανε μπουνίδια, και καζούρες με τις φωτογραφίες έκανε στον JJJ" αυτός απάντησε "ήταν έφηβος, κάνει λάθη, δικαιούται να μην είναι τέλειος". Πάλι καλά που δέχτηκε το Speedball. Δεν είναι να έχεις εμπιστοσύνη έναν τέτοιο άνθρωπο που ψυχαναγκαστικά βάζει σκληρά όρια σε τέτοια θέματα. Τι σκληρά όρια... τρελές εμμονές είναι αυτά τα όρια.

Πρόσφατα διάβασα ότι η γυναίκα του Kirby τους κατέστρεψε τη συνεργασία. Και όταν μετά από χρόνια ήταν σε μια συγκέντρωση και ήταν έτοιμοι να μιλήσουν και να τα βρούνε, χώθηκε η γυναίκα του Kirby και του απαγόρεψε να μιλήσουν.

 

Ντροπή του που έχτισε συμβόλαια που τους εκμεταλλεύεται τηλεοπτικά και κινηματογραφικά με το να καρπώνεται τα χρήματα, και να δίνει ελάχιστα στους άλλους. Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. Δε θα τα μπερδέψω για να τον μειώσω γιατί κλώτσησε τους σκιτσογράφους.

 

Εγώ με έπεισα :angel:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Ίσως ξεφεύγουμε λίγο, αλλά οκ. :P

Ούτε το Ινκάλ, ούτε το Μπλούμπερι δεν είναι σε σενάριο του Moebius. Ο Τρελός Στύτης είναι, αλλά απευθύνεται σε φαν του Moebius. Ακόμα κι εγώ όταν το διάβασα ήμουν σε φάση «Uhhh... what?»

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Ούτε το Ινκάλ, ούτε το Μπλούμπερι δεν είναι σε σενάριο του Moebius.

 

Σωστά, δεν το είχα προσέξει. Ε τότς πώς μπήκε η ιδέα ότι το σενάριο είναι δικό του στο Parable; Ποια κόμικς έκανε με δικά του σενάρια;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Θα σου λυθεί κάθε απορία όταν ετοιμάσω την παρουσίαση. :)

Ενδεικτικά αναφέρω το Arzach, που ήταν και η πρώτη μου επαφή μαζί του. Και πάλι όμως, δεν ξέρω αν θα σ' αρέσει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Σωστά, δεν το είχα προσέξει. Ε τότς πώς μπήκε η ιδέα ότι το σενάριο είναι δικό του στο Parable; Ποια κόμικς έκανε με δικά του σενάρια;

 

Από αυτά που "μπορούμε" να διαβάσουμε (από άποψη γλώσσας το λέω :) ) το Arzach που είπε ο Geo και το Airtight Garage: Elsewhere Prince. (ίσως να υπάρχουν και κάποιες σκόρπιες στα TPB της Epic ή σε τίποτα Heavy Metal)

 

:cheers5:

 

υγ η απάντησή σου μου άρεσε πάντως :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4671
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4705
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Υπέροχο το Parable, το πρωτοδιάβασα κάπου τέλη 90s αν θυμάμαι καλά. Θα με βάλετε να το ανασύρω για ανάγνωση πάλι :)

 

Ωραίο το κλιπάκι με την διαφωνία Kirby - Moebius, αν και νομίζω ότι ο απόλυτος Silver Surfer είναι αυτός του Big John Buscema!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28439
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4551 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Κατ' αρχας να αναφερω πως διαβασα αυτο το κομικ λογω Moebius. Ωραια ιστορια, αν και να πω την αληθεια περιμενα κατι ακομα "δυνατοτερο". Η ιστορια κυλαει αβιαστα και οι διαλογοι εχουν την δεουσα λυρικοτητα, η ιστορια ηταν καπως preachy αλλα οχι τοσο ωστε να με ενοχλησει. Στο σχεδιο ο Moebius ειναι παντα εγγυηση, εχω δει ομως πολυ εντυπωσιακοτερες δουλειες του, ειδικα στην σκηνοθεσια των καρε.

 

Θεωρω πως ξεφευγει λιγο απο τα "στενα" ορια του υπερηρωικου gentre και αυτο για 'μενα ειναι καλο. Σιγουρα δεν θα το χαρακτηριζα ενα απο τα καλυτερα κομικ που εχω διαβασει, θα το χαρακτηριζα ομως ενα απο τα καλυτερα υπερηρωικα κομικ που εχω διαβασει :)

 

Φυσικα προτεινεται σε ολους!

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Μετά από χρόνια που το έλεγα, έκατσα επιτέλους να το διαβάσω. Συμφωνώ πολύ με το από πάνω σχόλιο. Διαβάστηκε ξεκάθαρα λόγω Μοέμπιους. Συνολικά πολύ καλό αν και ο Silver Surfer ήταν πιο μεσσιανικός απ'όσο χρειαζόταν και θα ήθελα, ακόμα και για το όλο θρησκευτικό ύφος της ιστορίας. Παρόλα αυτά έθιξε εύστοχα 2-3 πραγματάκια σε πολιτικό/κοινωνικό επίπεδο, απλά λιτά και απέριττα. Πέρα από το οφθαλμόλουτρο αφήνει και μερικά πράγματα στο πίσω μέρος του μυαλού. Το εν λόγω οφθαλμόλουτρο προφανώς και το απόλαυσα αλλά είχα μόνιμα την αίσθηση ότι ο Μοέμπιους ήταν και δεν ήταν αφιερωμένος σε αυτή την δουλειά, μια αίσθηση ότι θα μπορούσε να δώσει παραπάνω από την τέχνη του αλλά για τους χ,ψ λόγους κρατήθηκε και σε κάποια σημεία, σε συνδυασμό με τον απλά επαρκή χρωματισμό, είχε διαδικαστικά πάνελ. Σίγουρα, δεν άφησε τον εαυτό του να ξεφύγει σε επίπεδο αφήγησης και σκηνοθεσίας, προσγειώνοντας το στιλ του σε πιο γήινη προσέγγιση (αν συγκρίνει κανείς το Parable με το Edena ή ακόμα το Onyx Overlord και το Inside Moebius, για το Arzach ούτε λόγος). Συνολικά πάντως ήταν αρκετά διαφορετικό, πιο βαθύ από το γούτσου-γούτσου γυαλιστερό λάτεξ και σώβρακο πάνω από το παντελόνι superhero και για αλλαγή, συναντώ από την πένα του Stan Lee έναν υπερήρωα τον οποίο μπορώ να καταλάβω λίγο. 

 

Ανεβάζω την making-of συνέντευξη που έχει στο τέλος. Πέρα από ένα πολύτιμο insight στο μυαλό και την σχεδιαστική διαδικασία που ακολουθεί για να συνάδει με το αμερικάνικο φορμάτ και να το κάνει λίγο δικό του, η συνέντευξη αυτή αποτελεί, για όσους μπορούν να το εντοπίσουν, άριστη απόδειξη του πόσο μεγάλος άνθρωπος ήταν, πέρα από καλλιτέχνης. Αξίζει φουλ να διαβαστεί. 

 

PB_page_054.jpgPB_page_055.jpgPB_page_056.jpgPB_page_057.jpg

 

PB_page_058.jpgPB_page_059.jpgPB_page_060.jpgPB_page_061.jpg

 

PB_page_062.jpgPB_page_063.jpgPB_page_064.jpg

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

2 λεπτά πριν, Θρηνωδός είπε:

...αν και ο Silver Surfer ήταν πιο μεσσιανικός απ'όσο χρειαζόταν...

 

Συγγνώμη που τρολάρω, αλλά δεν μπορώ να αντισταθώ. 

 

Κατά λάθος διάβασα "Μεσσηνιακός" και προς στιγμήν κόλλησα. Παρά λίγο να βγαίναμε κοντοχωριανοί με τον νικελωμένο. :lol: 

 

Και πάλι συγγνώμη για το off-topic. :sorry:

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Ελαιόλαδο «Ο Ασημένιος» :lol: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3088 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

@Indian Είναι γνωστό άλλωστε, ότι το καλό ελαιόλαδο, περνάει μια διαγαλαξιακή επεξεργασία πριν συσκευαστεί,

ώστε να κρατήσει ατόφια την υφή του και τα θρεπτικά του στοιχειά. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

11 ώρες πριν, Retroplaymo είπε:

Είναι γνωστό άλλωστε, ότι το καλό ελαιόλαδο, περνάει μια διαγαλαξιακή επεξεργασία πριν συσκευαστεί,

ώστε να κρατήσει ατόφια την υφή του και τα θρεπτικά του στοιχειά. :)

 

Δεν θα την έλεγα διαγαλαξιακή την επεξεργασία του, αλλά στα 30 χρόνια που βρίσκομαι στα κτήματα, μπορώ να σου πω ότι το μάζεμα των καρπών της ελιάς προσφέρει εξωγήινη κούραση. :P 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 years later...

  • Member ID:  39108
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  54
  • Reputation:   113
  • Achievement Points:  55
  • Days Won:  1
  • With Us For:  638 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Έχει κυκλοφορήσει μεταφρασμένο Έλλάδα?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4671
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4705
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  48

On 11/25/2022 at 7:33 PM, mikealex666 said:

Έχει κυκλοφορήσει μεταφρασμένο Έλλάδα?

 

Οχι, δυστυχώς

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Indian changed the title to SILVER SURFER: PARABLE [STAN LEE - MOEBIUS]

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.