Μετάβαση στο περιεχόμενο

Comission έργου και 2000AD


Dredd

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Αποφάσισα να ξεκινήσω ένα θέμα με αφορμή ένα comission για ένα έργο που σκέφτομαι να κάνω μεσοπρόθεσμα, αλλά ταυτόχρονα σκέφτηκα ότι θα ήταν καο ωραίο θέμα προς συζήτηση. Πάμε λοιπόν :

 

Έχω ένα χώρο στο υπνοδωμάτιο μου ο οποίος ξεκινάει πάνω από την κάσα της πόρτας και συνεχίζεται προς το πλάι. Επειδή είναι ακριβώς απέναντι από το κρεβάτι μου, μου ήρθε η ιδέα να βάλω εκεί ένα πίνακα, για να τον βλέπω όταν ξαπλώνω και να χαίρομαι :)

 

Ο χώρος είναι χοντρικά 2 μέτρα πλάτος επί 1 μέτρο ύψος. Σκεφτόμουν να αναθέσω σε κάποιον Έλληνα δημιουργό να μου φτιάξει ένα πίνακα σε μουσαμά ή πανί, ο οποίος θα μπει σε τελάρο, και θα κρεμαστεί σε ύψος που θα ξεκινάει περίπου 2,20 μέτρα από το πάτωμα και θα φτάνει μέχρι την οροφή, ένα μέτρο περίπου πιο ψηλά.

 

Σκεπτόμενος τι θα ήθελα να έβλεπα εκεί, αποφάσισα ότι πιο πολύ θα μου άρεσε μια σύνθεση από τον κόσμο της 2000AD. Όχι μόνο Judge Dredd δηλαδή, αλλά και λοιπούς γνωστούς χαρακτήρες (π.χ. Slaine, Nikolai Dante, Rogue Trooper, ABC Warriors, Judge Anderson, Judge Death κλπ).

 

Ανοίγω λοιπόν την συζήτηση και περιμένω τα σχόλια και τις προτάσεις σας για τα παρακάτω θέματα :

 

1. Πως σας φαίνεται σαν επιλογή μέσου (μουσαμάς/πανί). Συμφωνείτε ή προτείνεται κάτι άλλο;

2. SOS Ποιος Έλληνας δημιουργός πιστεύετε ότι θα ζωγράφιζε κάτι ωραίο στον κόσμο του 2000AD; Ενημερωτικά ότι τον πίνακα τον θέλω με χρώμα.

3. Σε περίπτωση που είστε γνώστες του σύμπαντος της 2000AD, ποιους άλλους χαρακτήρες θα προτείνατε να συμπεριληφθούν στον πίνακα;

4. Πόσο πιστεύετε ότι θα ζητήσουν οι δημιουργοί για μια δουλειά τέτοιου μεγέθους;

5. SOS Ποιος Έλληνας δημιουργός πιστεύετε ότι θα ήταν ανοιχτός σε συγκεκριμένες απαιτήσεις από το έργο του (ποιους θα βάλεις που, πως τους βάλεις, background, φωτισμό κλπ. Κάποιοι είναι δεκτικοί και κάποιοι μανουριάζουν. Ξέρετε/έχετε ανάλογες εμπειρίες;

 

Από εκεί και πέρα, οτιδήποτε άλλο σας έρχεται στο μυαλό μην διστάσετε να το αναφέρετε. Καμιά ιδέα δεν είναι κακή! Όσο και αν ξεκίνησα το topic για να ρωτήσω για το δικό μου πίνακα, θα μου άρεσε ταυτόχρονα να μάθω και για τους Έλληνες δημιουργούς αλλά και την Ελληνική αγορά (αν υπάρχει) γενικότερα.

 

Εμπρός λοιπόν, fire away!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Μετά από σκέψη, Κώστας Παντούλας.

 

http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=10102

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Έχει καιρό να φτιάξει κάτι που θα με "αρρωστήσει", αλλά αυτό που είχε φτιάξει για το Ημερολόγιο 2010-2011 της Λέσχης, ήτοι:

 

544387_10150769328957165_311950866_n.jpg

 

το οποίο άρεσε τόσο και στον zoo και σε εμένα που το κάναμε t-shirt, μου δείχνει ότι μια κεφάτη Οθωναίου θα μπορούσε να φτιάξει μια Red Durham ή μια Judge Anderson, που θα πάθαινες σοκ :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

«Πρώτη επιλογή» θα ήταν η DaNi για μένα, που έχει δουλέψει στην 2000AD, αλλά σχεδιάζει μόνο α/μ απ' όσο ξέρω. Ο Διαλυνάς και ο Κυριαζής είχαν κάνει μαζί το κάτωθι, οπότε φαίνεται ότι το 'χουν.

metaks_mdy7.jpg

Όσο για τα λεφτά, δεν έχω ιδέα τι μπορεί να ζητήσουν. Φαντάζομαι πάντως, πως τους χαρακτήρες και μια γενική ιδέα (π.χ. θέλω τα κεφάλια τους να σχηματίζουν κύκλο και στη μέση το σήμα της εταιρείας) θα μπορείς να τα ζητήσεις εσύ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31289
  • Group:  Members
  • Topic Count:  36
  • Content Count:  703
  • Reputation:   5976
  • Achievement Points:  723
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3019 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

Η ιδέα μου μάλλον ανεφάρμοστη, αλλά παραμένει ιδέα: Με "εργολάβο" τη Λέσχη, το έργο να είναι συλλογικό, με κάθε καλλιτέχνη να σχεδιάζει αυτό που του ταιριάζει (πχ Ρουμπούλιας τον Slaine).

Οτι και να αποφασίσεις ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ.

 

post-31289-0-63309500-1485591247_thumb.jpg

Επεξεργασία από ikarukani
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις όλων σας:

 

@GreekComicsFan  --> Δεν τον γνώριζα καθόλου τον Παντούλα, ενδιαφέρουσα ή δουλειά του αλλά δεν βλέπω να έχει κάνει κάτι πρόσφατα. Μήπως έχει αποσυρθεί;

 

@germanicus --> Αν με ρώταγες ποιος έχει σχεδιάσει το σκίτσο του ημερολογίου, η Οθωναίου θα ήταν 375η μαντεψιά μου. Πάρα πολύ ωραία και τα 2 που είχε κάνει για τα ημερολόγια, οτιδήποτε άλλο έχω δει τον τελευταίο καιρό κινούνται από καρικατούρα έως αδιαφορία. Δεν έχω βέβαια διαβάσει τις κανονικές της δουλειές για να έχω ολοκληρωμένη άποψη. Πάντως πρέπει να ξαναπώ ότι τα σχέδια της στα ημερολόγια είναι πραγματικά χάσιμο.

 

@GeoTrou --> H Dani ήταν και εμένα η πρώτη μου σκέψη (λόγω προυπηρεσίας) αλλά δεν την έχω δει καθόλου στο χρώμα. Το σχέδιο της μου αρέσει αλλά είναι αρκετά "μουτζουρωμένο", σε συνδυασμό με την έλλειψη χρώματος και την μεγάλη επιφάνεια, φοβάμαι ότι θα βγει κάτι "σκοτεινό" σε feeling, κάτι που δεν έχω στο μυαλό μου όσον αφορά το συγκεκριμένο έργο. Οι άλλοι δύο είναι πολύ καλοί σχεδιαστές, αλλά πάλι δεν τους έχω ξαναδεί σε κάτι αντίστοιχο και η εικόνα σου απεικονίζει κάτι αυστηρά υπερηρωικό το οποίο διαφέρει πολύ από το 2000AD universe.

 

@ikarukani --> Είχα και εγώ μια αντίστοιχη ιδέα και τη συζήτησα με τον Γιώργο. Αλλά συμφωνήσαμε και οι δύο ότι εκτός από πρακτικά ανεφάρμοστη, θα ανέβαζε πάρα πολύ το κόστος.

 

 

Περιμένω σχόλια και ιδέες και από άλλους, εμπρός!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

@germanicus --> Αν με ρώταγες ποιος έχει σχεδιάσει το σκίτσο του ημερολογίου, η Οθωναίου θα ήταν 375η μαντεψιά μου. Πάρα πολύ ωραία και τα 2 που είχε κάνει για τα ημερολόγια, οτιδήποτε άλλο έχω δει τον τελευταίο καιρό κινούνται από καρικατούρα έως αδιαφορία. Δεν έχω βέβαια διαβάσει τις κανονικές της δουλειές για να έχω ολοκληρωμένη άποψη. Πάντως πρέπει να ξαναπώ ότι τα σχέδια της στα ημερολόγια είναι πραγματικά χάσιμο.

 

Ρίξε ένα βλέφαρο στις εικόνες που υπάρχουν στην παρουσίασή της. Αυτά που έκανε παλιότερα με τα χρώματα που έβαζε στα "βρώμικα" σχέδιά της (βρώμικα ως τεχνοτροπία, όχι ως περιεχόμενο) ήταν πολύ απλά για να μαζεύεις το σαγόνι από το πάτωμα. Δεν ξέρω γιατί έχει σταματήσει να κάνει τέτοια πράγματα. Ξέρω όμως ότι στεναχωριέμαι που συμβαίνει. Από εκεί και πέρα επένδυσε 4,54 (τόσο πάει στην πρωτοπορία (ή εναλλακτικά πάρτο από τη Λέσχη τώρα με τον μήνα Jemma, να μείνει και εκεί κανά φράγκο :) )) στο α/μ Bleeding Hearts. Δεν θα τα κλάψεις :) α/μ μεν (ενώ όπως είπα στο έγχρωμο ήταν η "αρρώστια"), τουλάχιστον αξιοπρεπές δε. Τουλάχιστον... :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Καλά, δεν σου απάντησα στην λέσχη πως είναι ακόμα ενεργός; :) Έλα να σου δείξω και το περιεχόμενο την Τετάρτη από τον Στρατιώτη (μιας και το βρήκα :) ).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16024
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5889 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ενεργός είναι ο μιστερ Παντούλας.. Και τον τελευταίο καιρό, μπαίνει όλο και πιο χοντρά στο "παιχνίδι". Παίζουν και άλλοι, αλλα και εγώ τον Κώστα θα  γούσταρα για ένα τέτοιο έργο.. :)

Επεξεργασία από Melandros
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4671
  • Reputation:   26347
  • Achievement Points:  4705
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Πάντως αυτά τα πράγματα να ξέρετε ότι κοστίζουν... και ειδικά σε τόσο μεγάλο μέγεθος ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Ε, προφανώς και θα κοστίζουν, τίποτα δεν είναι τσάμπα....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.