Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καλησπέρα!


phoenix1

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31972
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  5
  • Reputation:   75
  • Achievement Points:  5
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2619 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλησπέρα!

 

Στράτος από Αθήνα. Λάτρης του Αστερίξ.

Γενικά κόμιξ διάβαζα μικρός διάφορα εκτός του Αστερίξ: Λούκι Λουκ, Ποπάι, Βαβούρα, Μίκυ Μάους και γενικά σήμερα θα' θελα να ψαχτώ με την κουλτούρα των κόμικ, όπως Marvel και DC και γιατί όχι, ακόμα και manga.

Το πρόβλημα μου είναι πχ: Θέλω να ξεκινήσω να διαβάζω κόμικ του Batman... Από που ξεκινάω;;; Υπάρχουν τόσα άπειρα κόμικ που χάνεσαι...

Ελπίζω να τα βρούμε στην πορεία!

 

Καλώς σας βρήκα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3154 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Ήρθες στο σωστό μέρος για να κατατοπιστείς! Συγκεκριμένα για τον Batman μπορείς να περάσεις από το θέμα της DC και να κάνεις μια ερώτηση, αλλά είμαι σίγουρος ότι στην πορεία θα βρεις πολλά και διάφορα άλλα κόμικς που θα σου τραβήξουν την προσοχή από εκδοτικές που δεν ήξερες καν ότι υπάρχουν - όπως έγινε με όλους μας.

Καλώς ήρθες και καλά ποσταρίσματα. :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30826
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  1210
  • Reputation:   11286
  • Achievement Points:  1210
  • Days Won:  15
  • With Us For:  3292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Καλώς ήρθες και καλά να περάσεις!  :spidey_yeah_that:

 

Σου αντιγράφω και ένα μπούσουλα για καλύτερη πλοήγηση

 

Το φόρουμ είναι φαντάσου σαν ένα σπιτι με 6 βασικά δωμάτια:

Το χωλ της Εισόδου, από όπου ξεκινάει κανείς την περιήγηση, με τους Κανόνες, το χώρο για το Καλωσόρισμα      :P και έναν χώρο για τυχόν Απορίες και Πειραματισμούς.    :ski2: 

:gnews: Από'κεί και πέρα, είναι το δωμάτιο των νέων, που λέγεται Ενημέρωση,
το δίπατο και μεγαλύτερο δωμάτιο που λέγεται Βιβλιοθήκη      :bookclub: και έχει όλα τα αφιερώματα και όπου όλοι μπορούν να βάλουν το λιθαράκι τους (, τα Περιεχόμενα βρίσκονται πάνω)

το Σαλονάκι      :holidays: για άραγμα, παιχνίδι και διάβασμα και πιο πέρα
το Εργαστήρι      :Book: για σχέδια, ιστορίες και τα συναφή καθώς και
το Παζάρι,      :lefta: για αγοραπωλησίες, αναζητήσεις και αναφορές στα Καταστήματα της Ελλάδας.


Επίσης, στη Γενική Συζήτηση μπορείς να κάνεις μια περαιτέρω προσέγγιση παύλα άνοιγμα προς την παρέα πχ.μέσω του να πεις το πως μας βρήκες. Ενώ για άμεση επικοινωνία έχουμε πάνω-πάνω το Φωναχτόκουτο.

 

Για οτιδήποτε μη διστάσεις να ρωτήσεις!!!   :beer:

 

Καλή διασκέδαση    :havefun:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3630 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

:spidey_welcome:  Στράτο!

 

Είναι πολύ ωραίο που θες να ψαχτείς και να δοκιμάσεις. Σίγουρα ήρθες στο κατάλληλο μέρος. :)

Αφού ζητάς Batman, θα σου έλεγα να τσεκάρεις κάτι από αυτά που έχει βγάλει στα ελληνικά η Anubis. Προσωπικά, το πρώτο νυχτεριδο-κόμικ που διάβασα ήταν το Year One και το θεωρώ ιδανικό για ξεκίνημα. Από κει και πέρα, υπάρχουν καταλληλότερα άτομα να σε καθοδηγήσουν στα υπερηρωικά. Όσο για τα manga μπορείς να ρίξεις μια ματιά εδώ.

Σε περίπτωση που θες να πάρεις μια γεύση για το τι έχει κυκλοφορήσει γενικώς στην Ελλάδα, μπορείς να κάνεις μια βόλτα από την Λέσχη Φίλων Κόμικς, όπου υπάρχει βιβλιοθήκη ανοιχτή προς το κοινό, για ανάγνωση.  :bookclub:

Και πάλι καλωσόρισες.

 

Υ.Γ.: Εδώ πίνουμε πολλές πολλές μπύρες! :beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9671
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3055 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

Καλώς όρισες φίλε Στράτο! :beer:
 

Το πρόβλημα μου είναι πχ: Θέλω να ξεκινήσω να διαβάζω κόμικ του Batman... Από που ξεκινάω;;; Υπάρχουν τόσα άπειρα κόμικ που χάνεσαι...

Από Batman σου προτείνω να ξεκινήσεις με το τελευταίο reboot που έκανε η DC, το The New 52, το οποίο ξεκίνησε το 2011. Δεν συνδέεται με κανένα προηγούμενο Batman, είναι μία καινούργια αρχή. Η σειρά Batman του The New 52 ολοκληρώθηκε με 52 (μηνιαία) τεύχη το 2016 και συγκεντρώνεται σε 10 τόμους (οι 2 πρώτοι έχουν κυκλοφορήσει και στα ελληνικά από την Anubis). Το 2016 έγινε ένα νέο "reboot", το Rebirth που αποτελεί συνέχεια του The New 52 αλλά δεν έχει αναφορές κτλ ώστε να μπορεί κάποιος να ξεκινήσει από εκεί. Η Rebirth σειρά του Batman κυκλοφορεί κάθε 2 εβδομάδες και έχουν βγει 15 τεύχη μέχρι στιγμής.

Σου προτείνω να ξεκινήσεις με αυτά και στην συνέχεια πιάνεις και πιο παλιά comics του. :)

Σε περίπτωση που θες μόνο ελληνικά, μπορείς να δεις ό,τι έχει κυκλοφορήσει στην χώρα μας από Batman, στην ομαδοποίηση εδώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13440
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  3476
  • Reputation:   28905
  • Achievement Points:  3476
  • Days Won:  12
  • With Us For:  4908 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

:welcome: Στράτο! :) Νομίζω ήδη πήρες μια γεύση με τι τρελούς έμπλεξες από το καλωσόρισμα και μόνο! Ήρθες στο σωστό τρελοκομείο! :P Άντι για χάπια έχουμε κόμικς για να καλμάρουμε και αντί για νερό μπύρες! :beer: <-- κερασμένη! Καλή διασκέδαση με την κομικσοπαρέα μααααααας!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

:welcome: 

 

"Αστερίξ και άμα είναι να ασχοληθώ με DC, θα ήθελα να ξεκινήσω από πράγματα του Batman"? Στα γούστα μου είσαι :lol:

 

Ρίξε μια ματιά σε αυτό εδώ το τόπικ όσον αφορά τον Νυχτερίδα. Αυτή η ερώτηση "τι αξίζει από Batman" πέφτει αρκετά συχνά στο τραπέζι και υπάρχουν 4-5 πράγματα τα οποία μνημονεύονται ξανά και ξανά. Νομίζω ότι Dark Knight Returns, Year One (αμφότερα από Frank Miller), Long Halloween και Hush (από Tim Loeb) είναι ανάμεσα σε δαύτα :) Και τα 4 έχουν κυκλοφορήσει στη γλώσσα μας :)

 

Καλή διαμονή και καλή διασκέδαση :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33964
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4288 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

:welcome2: και από εμένα φίλε μου Στράτο... Ποιός σου είπε να γραφτείς εδώ??? Την πάτησες!!! :lol: Είμαστε μία παρέα ωραίων τρελλών που δε ακοπεύουμε να γιατρευτούμε αλλά να κατρακυλύσουμε πιο βαθειά στην μαρμότα με τα κόμικς. Θα χάνεσαι για χρόνια στον παράδεισο των πληροφοριών του forum. Στο λέει ένας παθών. Επίσης το νου σου στο πορτοφόλι σου. Θα το πιάσει μία φαγούρα να διώξει τα λεφτά που έχει μέσα του!!! Θα θελήσεις να κλείσεις τρύπες στις συλλογές σου και να ξαναπιάσεις στα χέρια σου τεύχη με τα οποία μεγάλωσες!!!

Πέρα από ο γεγονός ότι άν δεν είχα γεννηθεί άνθρωπος θα είχα γεννηθεί παπί είμαι και εγώ λάτρης του μικρόσωμου Γαλάτη και του χωριού του!!!

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.