Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γάντζος

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

22.jpg

 

Απ' ο,τι φαινεται ο Black Adam θα αποκτησει τη δικη του ταινια.       :)

 

black adam.jpg

 

περισσοτερα προσεχως...

 

 

πηγη

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 years later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ο Dwayne Johnson ανακοίνωσε τα μέλη της JSA για το Black Adam

Hawkman, Doctor Fate, Cyclone και Atom Smasher τα μέλη της JSA. Επίσης βγήκαν τα πρώτα logo της ταινίας και μερικές πληροφορίες για την πλοκή. Φαίνεται άκρως ενδιαφέρουσα βεβαίως!
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

booooooooooooooringggggggggg

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Εμένα γιατί μου φάνηκε σαν προεκλογικό μήνυμα? Ο τύπος έβγαλε λόγο, λες και ήθελε να τον ψηφίσουμε!!!  :lol:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Γάντζος changed the title to Black Adam (2022)
  • 2 months later...

  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  885 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Όπως λέγανε και στο Chernobyl: Not great, not terrible. Φαίνεται ότι η ταινία θα βασίζεται στους Rock και Brosnan για να πουλήσει και οπτικά προφανώς είναι πολύ εντυπωσιακή. Από εκεί και μετά, περιμένω να δω τι άλλο θα δούμε στα επόμενα τρέιλερ για να έχω και μια πιο σφαιρική γνώμη σχετικά με την ιστορία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38851
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  371
  • Reputation:   2642
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  1
  • With Us For:  706 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

 

 

Sneak peek από Comic-Con δεν είναι κακό, αλλά πάλι του λείπει αυτή η σπίθα που θα σε κάνει να τρέξεις να πας να το δεις πιστεύω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  885 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1 hour ago, nikolas12 said:

Sneak peek από Comic-Con δεν είναι κακό, αλλά πάλι του λείπει αυτή η σπίθα που θα σε κάνει να τρέξεις να πας να το δεις πιστεύω.

 

Την σπίθα την έφερε ο Rock με την είσοδο που έκανε στο SDCC χαχαχα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Pierce Brosnan. Γουστάρω. Όχι μονο λόγω του Bond (που είναι τεράστιος λόγος γενικώς και αορίστως). Και τον πάω σε πολλές άλλες ταινίες, αλλά είχε και ένα φοβερό περφόρμανς στο Foreigner του 2017 όπου έπαιζε και ο Jackie Chan. Εάν παρ'ευχήν παίζει έναν κακό που να κουβαλάει μέσα του μια βιβλική εσωτερική οργή, we are in for a treat :) 

 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Και το νέο trailer έχει δείξει πάνω κάτω αυτά που περίμενα. Δηλαδή μια ταινία ολίγον μονοδιάστατη, με αγέλαστο αλλά badass The Rock και παρά το τετριμμένο-συνηθισμένο σενάριο, σίγουρα θα έχει πάρα πολλή εντυπωσιακή δράση, ενώ και τα designs των χαρακτήρων φαίνονται πολύ ενδιαφέροντα και αρκετά πιστά στο κόμικ. Για μένα είναι μεγάλο ερωτηματικό το τι θα δούμε, δεν έχω μαγευτεί από κάποιο trailer, αλλά από την άλλη πιστεύω ότι δε θα δούμε καμία πατάτα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Μια ταινία που με δίχασε. Δεν μπορώ να πω ότι πέρασα άσχημα, ούτε ότι μετάνιωσα που την είδα σινεμά. Είχε μπόλικο θέαμα, ξυλίκι, αρκετό χιούμορ που μπορώ να πω ότι σε σημεία σημεία με κέρδισε και γέλασα, ήταν δλδ θεωρώ μια τίμια ποπκορνική ταινία μια τίμια ταινία του Δε Ροκ, απ' αυτές που θα δεις ένα 2ωρο στη μεγάλη οθόνη και θα την ξεχάσεις βγαίνοντας. Αλλά δεν ήταν αυτό που ήθελα από μια ταινία "Black Adam" δυστυχώς, ήταν περισσότερο μια ταινία γραμμένη πάνω στον Τζόνσον με όσα θετικά ή αρνητικά αυτό συνεπάγεται, παρά μια ταινία για τον Μαύρο Αδάμ και την JSA αν καταλαβαίνετε τη διαφορά. Τα λοιπά σε σπόιλερς, όχι ότι θεωρώ πως λέω κάτι σημαντικό για την πλοκή, αλλά για να μπορώ να μιλήσω λίγο πιο άνετα κι εγώ.

 

Spoiler

Η JSA έγραφε ωραία σαν εικόνα, αλλά εντέλει δεν μου άφησε το παραμικρό ενδιαφέρον σαν ομάδα. Υπερβολικά αδύναμοι, η ταινία δεν αφιέρωσε ούτε δευτερόλεπτο να μας εξηγήσει λίγα πράγματα για δαύτους και την ιστορία τους (σε φάση ας τους ήξερες ή έμπα γκουγκλ και διάβασε). Μπρόσναν τίμιος όπως σχεδόν σε ό,τι κάνει, αλλά θεωρώ το σενάριο δεν τον βοήθησε. Άτομ Σμάσερ χαζοβιόλης λες και ξεπήδησε από καμιά μαρβελική παρωδία τύπου Love and Thunder. Χώκμαν ωραίος, αλλά εντέλει δεν έδινα δεκάρα αν θα ζήσει ή θα πεθάνει. Η Σάικλον ευχάριστη, αλλά αυτό τίποτα παραπάνω.

 

Η Σάρα Σάχι παρότι την ξέρω και θεωρώ ότι μπορεί και καλύτερα, εδώ είναι λες και έπαιζε χωρίς ψυχή. Δλδ ούτε λεπτό δεν ένιωσα ότι όντως αγωνιά για το παιδί της. Σαν να έπαιζε χωρίς υποκριτικό ταλέντο ας το πούμε ή χωρίς να πολυνοιάζεται για την ταινία. Ο γιος της ήταν απλά copy-paste του Φρέντυ από το "Shazam". Ίδιος χαρακτήρας με άλλο όνομα. Πιο πολύ συμπάθησα τον θείο να πω την αμαρτία μου :lol: Ήλπιζα σε κάποια αναφορά σε Ίσιδα, αλλά π@π@ρια. Για τον κεντρικό κακό δεν έχω να πω τίποτα, ήταν ο τυπάς που απλά κάποιος έπρεπε να κάνει τον κακό στο τέλος.

 

Και πάμε στον Ροκ. Συμπαθώ τον Ροκ δεν θα πω ψέματα. Είμαι φαν του και έχω δει πολλές από τις ταινίες του, μέχρι και κάτι βλακείες που κάνει τον νεράιδο. Ο άνθρωπος γεννήθηκε να παίξει τον Μαύρο Αδάμ και στις σκηνές δράσης και τα fatalities (όσο επέτρεπε δυστυχώς το PG-13) είναι παραπάνω από καλός. Αλλά δυστυχώς έχει δυο μειονεκτήματα. Υποκριτικά δεν το 'χει, δεν μπορεί να υποστηρίξει τις πιο σοβαρές ή δραματικές στιγμές, να δώσει ψυχή και πάθος και μένος στον χαρακτήρα. Και το δεύτερο είναι ότι θέλει να είναι πάντα το επίκεντρο σε ό,τι ταινία παίζει. Ουσιαστικά η ταινία είναι κομμένη και ραμμένη στα δικά του μέτρα και σταθμά. Αυτό την κάνει μια καλή ταινία Δε Ροκ, αλλά για μένα όχι μια καλή ταινία Μαύρου Αδάμ. όπως προανέφερα. Το "Shazam" που ήταν πολύ παιδικότερο σαν κόνσεπτ θεωρώ ήταν πολύ καλύτερη σαν ταινία.
 

Και πάμε τώρα στην πολυαναμενόμενη mid-credits σκηνή. Σίγουρα μόνο θετικό μπορεί να είναι που επιτέλους η WB ξύπνησε και έφερε πίσω τον Κάβιλ (με κεφάλι αυτή τη φορά). Αλλά στο τέλος βλέποντας τη σκηνή συνειδητοποιείς ότι κατά βάθος τίποτα δεν έχει αλλάξει στη νοοτροπία τους και είναι καταδικασμένοι να αποτύχουν ξανά. Θέλουν τόσο πολύ να αποστασιοποιηθούν από το Snyderverse (ακόμα και τα καλά του), ώστε αντί να πέσει η μουσική θεματάρα του Ζίμμερ, έπαιξε το θέμα του Γουίλιαμς. Όσο κι αν το λατρεύω, όσο κι αν είναι ταυτισμένο με τον Σούπερμαν, ο Κάβιλ δεν είναι ο Ριβς και ποτέ δεν θα γίνει. Το θέμα απλά δεν ταιριάζει. Είναι σαν βάλεις το θέμα του Έλφμαν στις ταινίες του Νόλαν ή στον Πάτινσον. Γ@μάει, αλλά δεν είναι αυτοί.

 

Εν κατακλείδι 6/10 από μένα

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Την είδα κι εγώ σήμερα. (αν κάποιος θέλει να αποφύγει μικρο-spoiler, παρότι γενικά δεν κάνω, δεν είμαι σίγουρος αν κάτι από όλα αυτά δεν είχε φανεί στα τρέιλερ ή δεν ήταν προφανές για κάποιον, οπότε αν ενοχλείστε από τυχόν αποκαλύψεις, διαβάστε το μετά την θέαση τη ταινίας)

 

Δεν περίμενα κάτι το ιδιαίτερο, ελάχιστο ήταν το hype, μάλιστα ως DCάκιας ήμουν πιο ψημένος για την JSA παρά για τον ίδιο τον Black Adam του The Rock. Με τον οποίο δεν έχω κάποιο θέμα, έχω δει κάποιες ταινίες του, σε άλλες έχω περάσει σχετικά καλά, σε άλλες λιγότερο, αλλά είναι γεγονός ότι σπάνια (ειδικά τα τελευταία χρόνια που έχει γίνει πιο μεγάλο όνομα) ρισκάρει και ακόμα σπανιότερα κινείεται πέρα από τα πλαίσια της μετριότητας στις ταινίες του, σε αντίθεση με άλλους ματσό σταρ του παρελθόντος (πχ Σβαρτζενέγκερ, Σταλλόνε) που αν μη τι άλλο έχουν δώσει κάποιες ταινιάρες. Θα μου πείτε, τι συγκρίνεις. Αλλά ακόμα και ο Τζον Σίνα ή ο Ντέιβ Μπατίστα που μεσουρανούν τώρα, μάλλον έχουν δώσει καλύτερες στιγμές από τον Ροκ ή τουλάχιστον έχουν προσπαθήσει περισσότερο υποκριτικά σε κάποια πρότζεκτ.

 

Εδώ ο Ροκ είχε την μεγάλη πρόκληση λοιπόν να μην είναι για μια φορά ένας κουλ νταγλαράς που δε σηκώνει μύγα στο σπαθί του, αλλά να παίξει έναν πιο περίπλοκο αντι-ήρωα. Δεν περίμενα φυσικά να καταφέρει να δώσει κάποια επιπλέον υπόσταση στον Μαύρο Αδάμ, αλλά τουλάχιστον να κάνει μια προσπάθεια να διαφοροποιηθεί. Δεν θεωρώ ότι το έκανε αλλά τουλάχιστον ο χαρακτήρας ήταν λίγο-πολύ στα μέτρα του. Μάλιστα η όλη του "ξύλινη" προσωπικότητα, αυτή η "στωικότητα" που διάβασα μερικούς να λένε ότι δεν τους άρεσε τόσο, σε συνδυασμό με το ότι ήταν λίγο μαγκωμένος τέλος πάντων και ανεξοικείωτος με τον σύγχρονο κόσμο, θεωρώ έδινε ένα έξτρα comic relief που δε ξέρω αν ήταν επιτηδευμένο, πάντως ταίριαζε, τουλάχιστον στην αρχή που δεν είχε κάτι παραπάνω να κάνει σαν χαρακτήρας. Στις πιο ουσιαστικές στιγμές, δυστυχώς, χωλαίνει.

 

Η JSA τώρα. Ψιλο-ξεπέτα δυστυχώς. Μια εισαγωγή για γέλια, τελείως προσχηματική, ίσα-ίσα τσακ-μπαμ να πουν ποιος είναι ποιος με μια πρόταση, χωρίς να δώσουν ιδιαίτερο υπόβαθρο ή χαρακτήρα σε κανέναν, για να πλακωθούν ύστερα με τον Αδάμ μέχρι την αναπόφευκτη συμμαχία τους. Ο Pierce Brosnan γενικά μου είναι πολύ συμπαθής, κι εδώ ήταν αξιοπρεπής με τα λίγα που του δόθηκαν ως Doctor Fate αν και δυστυχώς φάνηκε και λίγο σαν ιμιτασιόν Doctor Strange λόγω της δημοφιλίας MCU που τον πρόλαβε. Η Cyclone επίσης συμπαθέστατη, πήγε να δώσει και λίγο backstory αλλά γενικά πέρασε και δεν ακούμπησε. Ο Atom Smasher κι αυτός φάνηκε λίγο ιμιτασιόν Ant-Man (Giant-Man βασικά), το χιούμορ του λίγο άκαιρο επίσης, ο Centineo βέβαια θεωρώ ταίριαξε. O Hawkman επίσης ωραίος αλλά λίγος, είναι από τους πιο πλούσιους χαρακτήρες της DC, ειδικά όσον αφορά τις διαρκείς μετενσαρκώσεις του κλπ αλλά δεν μπόρεσε να δείξει κάτι ενδιαφέρον. Γενικά αν δεν τους ήξερες από τα κόμικ μάλλον θα έλεγες, οκ, τι με νοιάζουν, πάμε παρακάτω. Όποιος τους ήξερε, θα χαρεί λίγο που τους είδε, αλλά σίγουρα δεν είναι αρκετό αυτό που δίνεται εδώ πέρα.

 

Ο αντίπαλος, αδιάφορος, πιο αδιάφορος κι από τον Steppenwolf του Josstice League τολμώ να πω δυστυχώς... Κρίμα πολύ. Τώρα έψαξα και συνειδητοποίησα εν τω μεταξύ ότι ήταν και ο Τζαφάρ στο ριμέικ του Aladdin. Το 'χει η μοίρα του άραγε να κάνει αδιάφορους κακούς; Ανύπαρκτος. 

 

Τέλος, οι Tomaz, αν έκλειναν και λίγο το μάτι στους Isis/Osiris ίσως να είχαν λόγο ύπαρξης, εδώ ήταν μια κακή προσπάθεια για πιο "γκρίζους" χαρακτήρες και ίσως μερικούς ψευτο-σχολιασμούς για την εξωτερική πολιτική των ΗΠΑ και τις επεμβάσεις τους σε ξένα εδάφη για την υποτιθέμενη ειρήνη. Ο μικρός επίσης μάλλον κουραστικός ήταν παρά συμπαθής.

 

Συνολικά ένα 6-6.5/10 για μια ακόμα μετριότατη ταινία που μάλλον θα την θυμόμαστε κυρίως για την post-credit σκηνή της που δείχνει ότι η DC επιτέλους κάνει κάτι αυτονόητο, αν και η εκτέλεση πάλι ήταν λίγο κακοδουλεμένη όπως ειπώθηκε και πάνω.

 

Συνολικά θα κατέτασσα τις ταινίες του DCEU ως εξής:

1. Zack Snyder's Justice League

2. Wonder Woman

3. Man of Steel

4. Batman v Superman

5. The Suicide Squad

6. Shazam

7. Aquaman

8. Black Adam

9. Birds of Prey

10. Suicide Squad

11. Wonder Woman 1984

12. Justice League (2017)

 

Αυτά από εμένα! :up:

 

Επεξεργασία από Tsaklas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  885 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν έχω δει την ταινία, αλλά δύο σχολιάκια θέλω να κάνω για 2-3 ηθοποιούς που αναφέρθηκαν.

 

Πρώτον, είναι λίγο παράξενο στο δικό μου μυαλό να πάει κάποιος να δει ταινία με τον Rock και να μην περιμένει ότι θα βασίζεται πάνω του. Οτι ουσιαστικα θα παιζει μια εκδοχη του εαυτου του. Μια ζωή αυτό κάνει, αυτό τον έκανε τον πιο ακριβοπληρωμένο ηθοποιό στο Hollywood, αυτό είναι που φέρνει λεφτά στα ταμία κιόλας. Δεν το λέω σαν καλό ή κακό, απλά αυτό είναι. Γι'αυτόν τον λόγο, προσωπικά, δεν βλέπω να υπάρχει λόγος σύγκρισης με περιπτώσεις όπως ο Cena και ο Batista. Ειδικά για τον τελευταίο, ας κοιτάξει κάποιος σε τι ταινίες έχει παίξει και τι ερμηνείες κάνει. Για να μην παρεξηγηθώ, δεν έγινε ο νέος Al Pacino. Αλλά βλέπεις ότι είναι ηθοποιός.

 

Τώρα για τον Marwan Kenzari, @ Tsaklas διαφωνώ ως προς το ότι κάνει αδιάφορους κακούς. Εκείνος τους κάνει να φαίνονται αδιάφοροι. Δεν έχω δει μια ταινία που παίζει είτε είναι ως Jafar στο Aladdin, είτε στο Murder on the Orient Express, είτε άλλες που να μην κοντεύω να ξεχάσω την ύπαρξή του στην ταινία.

Επεξεργασία από StefanosPap
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

4 ώρες πριν, StefanosPap είπε:

Τώρα για τον Marwan Kenzari, @ Tsaklas διαφωνώ ως προς το ότι κάνει αδιάφορους κακούς. Εκείνος τους κάνει να φαίνονται αδιάφοροι. Δεν έχω δει μια ταινία που παίζει είτε είναι ως Jafar στο Aladdin, είτε στο Murder on the Orient Express, είτε άλλες που να μην κοντεύω να ξεχάσω την ύπαρξή του στην ταινία.


Για του λόγου το αληθές, ούτε καν είχα συνειδητοποιήσει ότι ήταν ο Τζαφάρ και τώρα διαβάζω ότι έπαιζε και σε Οριάν και πάλι δεν τον θυμάμαι :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Να ρωτήσω όσους την είδαν. Στο τέλος της ταινίας υπήρχε μόνο μια σκηνή ή υπήρχε κι άλλη μετά το τέλος των τίτλων; Γιατί ο κινηματογράφος της περιοχής μου δεν έδειξε καθόλου τους τίτλους...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  885 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

6 min ago , olyssesmoore said:

Να ρωτήσω όσους την είδαν. Στο τέλος της ταινίας υπήρχε μόνο μια σκηνή ή υπήρχε κι άλλη μετά το τέλος των τίτλων; Γιατί ο κινηματογράφος της περιοχής μου δεν έδειξε καθόλου τους τίτλους...

 

Αυτό που έχω διαβάσει είναι ότι έχει μία σκηνή στο τέλος. Αλλά καλυτερα να πει και κάποιος που πήγε να την δει για σιγουριά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

7 ώρες πριν, StefanosPap είπε:

Δεν έχω δει την ταινία, αλλά δύο σχολιάκια θέλω να κάνω για 2-3 ηθοποιούς που αναφέρθηκαν.

 

Πρώτον, είναι λίγο παράξενο στο δικό μου μυαλό να πάει κάποιος να δει ταινία με τον Rock και να μην περιμένει ότι θα βασίζεται πάνω του. Οτι ουσιαστικα θα παιζει μια εκδοχη του εαυτου του. Μια ζωή αυτό κάνει, αυτό τον έκανε τον πιο ακριβοπληρωμένο ηθοποιό στο Hollywood, αυτό είναι που φέρνει λεφτά στα ταμία κιόλας. Δεν το λέω σαν καλό ή κακό, απλά αυτό είναι. Γι'αυτόν τον λόγο, προσωπικά, δεν βλέπω να υπάρχει λόγος σύγκρισης με περιπτώσεις όπως ο Cena και ο Batista. Ειδικά για τον τελευταίο, ας κοιτάξει κάποιος σε τι ταινίες έχει παίξει και τι ερμηνείες κάνει. Για να μην παρεξηγηθώ, δεν έγινε ο νέος Al Pacino. Αλλά βλέπεις ότι είναι ηθοποιός.

 

Τώρα για τον Marwan Kenzari, @ Tsaklas διαφωνώ ως προς το ότι κάνει αδιάφορους κακούς. Εκείνος τους κάνει να φαίνονται αδιάφοροι. Δεν έχω δει μια ταινία που παίζει είτε είναι ως Jafar στο Aladdin, είτε στο Murder on the Orient Express, είτε άλλες που να μην κοντεύω να ξεχάσω την ύπαρξή του στην ταινία.

Εννοείται φταίει ο Kenzari, έτσι το εννοούσα. Προφανώς ο Τζαφάρ που ξέρουμε κάθε άλλο παρά αδιάφορος είναι, εκείνος δίνει αδιάφορες ερμηνείες.

 

Τώρα για τον Ροκ κι εγώ είπα δεν περίμενα να δώσει κάτι παραπάνω. Αυτό που ξέρει, αυτό έκανε. Απλά λέω ήταν ρόλος λίγο πιο αβανταδόρικος από ό,τι συνήθως, αν και, λίγο-πολύ στα μέτρα του, μην κρυβόμαστε. Μπορούσε όμως να προσπαθήσει και λίγο παραπάνω. Και γι'αυτό επεσήμανα Μπατίστα και Σίνα, που προέρχονται επίσης από τον χώρο της επαγγελματικής πάλης, αλλά έχουν δουλέψει και δεν επαναπαύονται σε ένα όνομα. Αλλά οκ, αν κάτι δουλεύει γιατί να το αλλάξεις, προφανώς. Όταν βγάζει δισεκατομμύρια με την ίδια ελάχιστη προσπάθεια που κάνει, γιατί να προσπαθήσει παραπάνω, εννοείται.

 

31 λεπτά πριν, olyssesmoore είπε:

Να ρωτήσω όσους την είδαν. Στο τέλος της ταινίας υπήρχε μόνο μια σκηνή ή υπήρχε κι άλλη μετά το τέλος των τίτλων; Γιατί ο κινηματογράφος της περιοχής μου δεν έδειξε καθόλου τους τίτλους...

Έχει μια mid-credit σκηνή. Δεν έχει 2η μετά το τέλος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  885 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

8 hours ago, Tsaklas said:

Τώρα για τον Ροκ κι εγώ είπα δεν περίμενα να δώσει κάτι παραπάνω. Αυτό που ξέρει, αυτό έκανε. Απλά λέω ήταν ρόλος λίγο πιο αβανταδόρικος από ό,τι συνήθως, αν και, λίγο-πολύ στα μέτρα του, μην κρυβόμαστε. Μπορούσε όμως να προσπαθήσει και λίγο παραπάνω. Και γι'αυτό επεσήμανα Μπατίστα και Σίνα, που προέρχονται επίσης από τον χώρο της επαγγελματικής πάλης, αλλά έχουν δουλέψει και δεν επαναπαύονται σε ένα όνομα. Αλλά οκ, αν κάτι δουλεύει γιατί να το αλλάξεις, προφανώς. Όταν βγάζει δισεκατομμύρια με την ίδια ελάχιστη προσπάθεια που κάνει, γιατί να προσπαθήσει παραπάνω, εννοείται.

 

Γι'αυτό το τόνισα, γιατί δεν είναι και λίγα χρόνια που έχει γίνει η μετάβαση από το wwe στο χόλυγουντ. Αν ήταν να κάνει κάτι διαφορετικό θα το είχε κάνει κάποια στιγμή νωρίτερα. Τώρα που έφτασε τα 50, γιατί να κάνει την προσπάθεια κιόλας αφού πετυχαίνει

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Το είδα και εγώ χθες έχοντας διαβάσει τις κριτικές και εδώ και γενικά πρέπει να πω ότι ήταν ακριβώς αυτό που περίμενα, δηλαδή όχι κάτι εξαιρετικό ούτε όμως κάτι απαράδεκτο, αυτό που λέμε τίμιο 6/10. Να ξεκινήσουμε από τα βασικά. Θα έπεφτε τρελό κραξίδι αν η ταινία δεν είχε τόσο καλή τρίτη πράξη. Μιλάμε για πολύ καλή, σωστά δομημένη τελική μάχη που έχει στήσει πάρα πολύ καλά τους χαρακτήρες γι' αυτό που θα έρθει. Ο ρυθμός της όμως ήταν πολύ κακός για να φτάσουμε εκεί. Η πρώτη είναι σχετικά οκ, αλλά στο δεύτερο μέρος ειλικρινά βαρέθηκα τη ζωή μου. Θα μπορούσε η ταινία να έχει 4-5 έξτρα λεπτάκια να μας συστήσει την Justice Society of America και να κόψει λίγο από τη μέση.

 

Αφού λέμε για Justice Society of America, να πούμε ότι once again η DC δείχνει πόσο σέβεται τις comic book ρίζες της στις αποδόσεις των designs και των στολών. Ο Carter Hall aka Hawkman είναι μακράν η καλύτερη απόδοση του χαρακτήρα σε live action μεταφορά, ειδικά αν αναλογιστούμε τις αηδίες του Legends of Tomorrow, η στολή του είναι τέλεια και ο Aldis Hodge τέλεια επιλογή για το ρόλο. Από κοντά και ο Pierce Brosnan ως Doctor Fate δίνοντας την επιβλητικότητα και την εμπειρία με την παρουσία του. Τα άλλα μέλη της ομάδας δεν πήραν πολύ spotlight αλλά μου άρεσαν όσο εμφανίστηκαν και είχαν τις ατάκες τους. Να προσθέσω εδώ ότι το χιούμορ ήταν ΑΚΡΙΒΩΣ στη δόση που έπρεπε χωρίς να υπερκαλύπτει άλλα themes της ταινίας.

 

Τώρα για τον The Rock έχω πει ότι γενικά τον αγαπώ και λόγω WWE, απλά πάντα μου φάνταζε λίγο παράταιρο να τον δω υπερήρωα. Μου άρεσε το πως εξερευνά το γεγονός ότι ο Teth Adam δε νιώθει ήρωας και πως μας αποκαλύπτουν το γιατί συμβαίνει αυτό. Η εξέλιξη του είναι μικρή, αλλά σημαντική και σίγουρα κάνει καλή δουλειά. Η πλοκή γενικά δεν είναι άσχημη, αλλά το σενάριο ανά στιγμές είναι λίγο χαζό (όπως είπε ένα παλικάρι δίπλα μου στην τουαλέτα μετά την ταινία: Ο The Rock τους πήρε όλο το μπάτζετ και εβαλαν ΑΙ να γράφει τους διαλόγους :lol: ). Ο κακός σίγουρα δεν είναι τόσο σπουδαίος, αλλά μου άρεσε η επιλογή ηθοποιού, είχε τη σπαστική φάτσα που χρειάζεται. Σε γενικές γραμμές όμως πρέπει να πω ότι η ταινία είναι λίγο μεγαλύτερη απ' όσο πρέπει και παίρνει μπρος κανά μισαωράκι πριν το τέλος.

 

Για το mid credit scene, όποιος διαβάζει τα σάιτ και ενημερώνεται, ήταν σίγουρος για το τι θα δούμε όπερ και εγένετο. Πιστεύω ότι δε στήνει κάτι πιο ενιαίο για το DCEU, αλλά ένα πολυαναμενόμενο sequel. Ενιαίο όραμα για το DCEU μπορεί να υπάρξει μέσα από σκηνές στις τέσσερεις ταινίες του το 2023 πιστεύω. Είχαμε μια ενδιαφέρουσα συζήτηση με τον @ Mixalis112  στα τελευταία λεπτά του review μας εδώ. Αυτά λοιπόν για το Black Adam, όχι κάτι σπουδαίο, όχι κάτι κακό, σίγουρα μας αφήνει μια παρακαταθήκη και θα δούμε που θα πάει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

οι βαθμολογίες σε ροττεν και ιμδβ είναι πολύ τίμιες. 7.1 στο ιμδβ (εκεί είναι) και 40% οι κριτικοί στο ρόττεν, 90% το κοινό στο ρόττεν. Που ισχύει. Ως ταινία ίσως την ψιλορίχνουν με το 40%, αλλά δεν είναι ότι έθαψαν και το αριστούργημα :) Αλλά εάν κάποιος θέλει να δει υπερηρωική ή εάν είδε το τρέηλερ και είπε "χμ, ας το δω και αυτό", τότε δεν θα έφυγε χαλασμένος. Δεν θα έφυγε με "ω τι είδα", αλλά σίγουρα όχι χαλασμένος. Και αυτά τα ποσοστά είναι πόσοι του δίνουν πάνω από τη βάση. 

Το τουιστ στο τελευταίο μέρος, την έκανε καλύτερη. Νόμιζα πως είχε ήδη τελειώσει, αλλά... :) Τα θέματα που είχε με την αρχαιολογία μου θύμισαν κόμικ των 50ς και 60ς, τα οποία δικαιολογώ διότι που να βρεις τότε για να διαβάσεις να ξεστραβωθείς. Σήμερα όμως, θα ήθελα περισσότερη προσοχή σε αυτό. λχ οι Αιγύπτιοι δεν είχαν σφηνοειδή γραφή :) οι Μεσοποτάμιοι δεν είχαν τέτοια ονόματα. Άρα που στον μπιπ ήταν όλο αυτό? :) Άσε δε με τα αρχαία που κατέστρεψαν, θα έπρεπε να πάνε όλοι στη γκιλοτίνα :D Αυτό το "κάθομαι στο θρόνο και είμαι γουάου", το αναλογίζομαι με περιπέτεια να λαμβάνει χώρα στη Κρήτη και να είναι big deal το να κάτσει κάποιος στο θρόνο του Μίνωα......... Είμαι σίγουρος ότι έχω δει φωτογραφίες από τουρίστες να κάθονται σε αυτόν :lol: 

 

anyhow. Η όλη φάση με τις υπερηρωικές μου θυμίζει πλέον 80ς και αστυνομικά buddy comedies. Βγήκανε κάποιες που είχαν πλάκα (και ίσως να μπορεί κάποιος ακόμα να τις δει) και βρώμισε μετά ο τόπος. 40 χρόνια μετά, ούτε που ακούς για δαύτες. Άντε να μνημονεύονται οι πρωτοκλασσάτες. Τονίζω το μνημονεύονται. Νομίζω πως δεν τις βλέπει κανείς πλέον. Ούτε καν στο Σταρ :lol: 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3100
  • Reputation:   23542
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Ξεκινάω από το συμπέρασμα. Αν πήγε κάποιος στο Black Adam και περίμενε να δει κάτι καλύτερο ή διαφορετικό από αυτό που είδε, πραγματικά με κάνει κι απορώ. Αυτό γιατί μπορεί να πω τίποτα που μπορεί να το πάρει κάποιος στραβά αν το συνεχίσω.

 

Η ταινία είναι μια ταινία για εφήβους που τη βλέπουν όλοι. Πάντα αυτό ήταν. Το έκανε καλά αυτό για το οποίο γυρίστηκε; Και με το παραπάνω. Έδωσε ικανοποιητικό αντάλλαγμα για τα λεφτά του εισιτηρίου; Σίγουρα. Και είναι από τις ταινίες που αν τη δεις σπίτι χάνεις και χάνει. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι η DC βρίσκεται μονίμως σε διάφορα φάσης. Έφτιαξε τώρα μια εισαγωγική ταινία ενώ δεν είμαστε στην αρχή. Κατά τα άλλα, εισήγαγε έναν ήρωα που σαφώς θέλεις να ξαναδείς. Τσεκ. Έκανες σετάπ σε μια άλλη ομάδα υπερηρώων που μπορεί να σου φρεσκάρει το σύμπαν. Τσεκ. Δίνεις λινκ με παλιότερη ταινία και με επόμενη. Τσεκ. Όλα καλά δηλαδή, η ταινία ήταν αυτό που έπρεπε να είναι, με τέτοιας ποιότητας ταινίες έκανε establish το MCU. Δηλαδή ήμαρτον είδαμε villains Whiplash και abomination. Σε ταινίες με ήρωα και villain. Δε θέλω να αρχίσω αναλύσεις για ποιο λόγο αυτή η ταινία δεν ήταν μανιχαϊστικό δίπολο άρα δεν υπάρχει η ανάγκη για δυνατό villain.

 

Αναφέρθηκε η έλλειψη origin στην JSA. ΕΥΤΥΧΩΣ! Επιτέλους. Δε θέλω να βλέπω την ιστορία της ζωής κάθε πικραμένου που βγαίνει στην οθόνη. Δε με νοιάζει πως δάγκωσε η αράχνη τον Πάρκερ. Ούτε πως σκοτώθηκε το ζεύγος Γουέιν ούτε πως βάρεσε ο κεραυνός τον Μπάρι Άλεν. Παρακάτω. Κάπως θα γινόταν ήρωες. Έχουν να μας πούνε κάτι ΑΦΟΥ έγιναν ήρωες και μετά; Αυτό έχει σημασία. Δηλαδή στους Legends που είδαμε τα origins ήταν καλύτερα; 

 

Κοινώς για να επανέλθω στο συμπέρασμα. Μια ταινία με τον Ροκ είναι και αντί να είναι μόνο αυτό που όλοι περίμεναν ήταν και λίγο ένα βήμα προς τη σωστή κατεύθυνση, δηλαδή την δημιουργία μιας συνοχής και του επακόλουθου ενδιαφέροντος στο συγκεκριμένο σύμπαν. Είναι μια ταινία για μικρότερες ηλικίες από μένα, αλλά μπορεί να την ευχαριστηθεί ο οποιοσδήποτε που έχει συνειδητοποιήσει τί είναι και σε ποιους απευθύνεται.

 

Άνετο 8αρακι φέρτε μου τέτοια

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32943
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  159
  • Reputation:   1708
  • Achievement Points:  164
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2135 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Τιμια προσπάθεια η οποια  καπου προσπαθεί να πει καποια πράγματα  αλλα δυστυχώς κουκουλώνονται απο την ασταμάτητη  δράση  κ το μπούκωμα των  εφέ...εχουμε φτιάσει στο σημείο αυτα να καθορίζουν τις ταινίες πια. Ο πρωταγωνιστής δεν ήταν κακος, επένδυσε εξυπνα στη φυσική του παρουσία κ οχι στο υποκριτικο του ταλέντο κ πιστεύω τα κατάφερε. Μου αρεσε  μάλιστα κ το   χιούμορ της , που δεν ειναι εκτός τοπου κ χρόνου όπως της  disney, αντιθέτως  το περιμένεις  ως στιγμής χαλάρωσης απο το ατελείωτο κλοτσομπουνιδι. Κατα  τη γνώμη μου είναι μια  χορταστική ταινία δράσης που εχει κατι απο   ταινιες της δεκαετίας του 90  κ βλέπεται καλύτερα στο κινηματογράφο.

Επεξεργασία από tomas good
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32730
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  151
  • Reputation:   785
  • Achievement Points:  189
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Και εγώ το είδα και χωρίς να έχω υψηλές προσδοκίες μου άρεσε πολύ μπορώ να πω. Για μένα ήταν λες και η δράση και η ιστορία εξελισσόταν ακριβώς όπως και σε ένα comic, χωρίς το ένα να επιβαρύνει το άλλο. Η ιστορία & το background/ back story (προϊοστορία) εξελίσσονταν ταυτόχρονα και υπήρχαν αποκαλύψεις μέχρι και το τέλος. Το μπρος πίσω του villain/ αντι-ήρωα/ ήρωα ήταν κάτι που δεν είχαμε ξαναδεί ως τώρα και θεωρώ ότι ήταν πιστό στην ιστορία του comic. Τα κουστούμια εντελώς comic accurate. Επίσης, (αν και marvelακιας) μου άρεσε ότι ως ταινία δεν είχε καμία σχέση με το πως εξελίσσονται οι ταινίες της marvel. 7.5-8/10 για μένα. The Rock rocks!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αυτά που δε μου άρεσαν στην ταινία είναι ότι αναφέρει ο αφηγητής στην αρχή "πριν τους Αιγύπτιους", "πριν τους Μεσοποτάμιους" και και και..και "σκάει το "2160 π.κ.χ.". Αλήθεια τώρα; Το 2022; Ακόμη και το "X-Men: Apocalypse" που ήταν ταινία προ δεκαπενταετίας είναι πιο κοντά που αναφέρει στην Αρχαία Αίγυπτο τον πρώτο μεταλλαγμένο περί το 5.000 π.Χ.! Πάντως στο θρόνο του Μίνωα τουρίστες δεν κάθονται φίλε Νίκο, η αίθουσα είναι κλειδωμένη και τον βλέπεις μονάχα από ένα παράθυρο, όπου ο χώρος είναι μικρός και μπαίνουν λίγοι λίγοι μέσα να τον δουν για λίγο και να περάσουν οι επόμενοι. Κάποια στιγμή στο παρελθόν ακούστηκαν διάφορα για ζημιές και φαίνεται ότι είναι κλειδωμένη πολλά χρόνια πλέον. Ο ίδιος επισκέφθηκα ξανά την Κνωσσό με ένα ζευγάρι φίλους (μετά από πάρα πολλά χρόνια...) πριν από 4 χρόνια και τότε το έμαθα. Το άλλο που δε μου άρεσε στην ταινία είναι ότι ο Black Adam χωρίς να μας δώσει κάποια εξήγηση ο σεναριογράφος, ξαφνικά άρχισε να μιλάει Αγγλικά! Αλήθεια τώρα; Δε μπορώ το συγκεκριμένο να το θεωρήσω επιστημονικοφανές για να το αιτιολογήσω στο ότι βλέπουμε Επιστημονική Φαντασία. Ειδικά όταν σε πολύ μικρότερου budget τηλεοπτικές σειρές, βλέπουμε κάποια εξήγηση να δίδεται, είτε ότι πρόκειται περί κάποιου "συμπαντικού μεταφραστή" σε εξωγήινους, είτε δείχνει κάποιον που έχει την ικανότητα να αφουγκράζεται και να μαθαίνει σιγά σιγά (αλλά "ταχύρυθμα") μια νέα γλώσσα ενώ προέρχεται από την αρχαιότητα και τέλος πάντων εδώ δε δείχνει τίποτα τέτοιο και μιλάμε για μία εταιρεία παραγωγής κολοσσό! Δεν το δέχομαι και δε θα έπρεπε να περνάει στο ντούκου. Το κάνει να δείχνει ψεύτικο και πρόχειρο. Δεν είναι το νέο "Baywatch". Πρέπει κάποια πράγματα να τα προσέξουν περισσότερο. Κατά τ' άλλα τον The Rock τον γουστάρω κάργα και επιπλέον που ασχολείται με το χώρο του Φανταστικού (μία υποδύοντας τον Ηρακλή, μία εδώ και άλλες διάφορες), δείχνει ακομπλεξάριστος και ευχάριστος άνθρωπος, υποκριτικά δεν είναι άσχημος (σε ταινίες Δράσης που ειναι πλούσιες σε εφέ πιστεύω ότι δε χρειάζεται να "έχεις" πολλά παραπάνω, άλλωστε) και η ταινία μπροστά στην αηδία που λέγεται "Thor: Love and Thunder" ήταν ένα αριστούργημα της Έβδομης Τέχνης! Λυπάμαι πολύ που το λέω, αλλά ακόμη και το "Shazam!" ξέραμε τι ήταν και ήταν πιο καλό από την τελευταί παρωδία με τον Thor. Αλλά ας μην κάνω άλλη αναφορά για εκείνη διότι θα εκνευριστώ πάλι και βγαίνω εκτός θέματος...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6266
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  410
  • Reputation:   2264
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5726 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Την είδα και εγώ. Δεν έχω διαβάσει κόμιξ με τον Black Adam για να μπορέσω να κρίνω την ταινία σε βάθος, αλλά μου άρεσε, είναι ταινία με αρκετή δράση που βλέπεται ευχάριστα, παρά το ότι δεν είναι και κάτι το ιδιαίτερο απο πλευράς σεναρίου. Μεγαλύτερο θετικό ο Rock σε ρόλο που του ταιριάζει γάντι, πραγματικά καλύτερο casting δεν θα μπορούσε να γίνει!  Σίγουρα θα ήθελα να δώ ξανά τον Adam στη μεγάλη οθόνη, ειδικά μετά και την εξαιρετική midcredits σκηνή.  Βαθμολογία 7/10      

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  36792
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  57
  • Reputation:   278
  • Achievement Points:  58
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1223 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

On 6/11/2022 στο 12:50 ΠΜ, Mandrake είπε:

Αυτά που δε μου άρεσαν στην ταινία είναι ότι αναφέρει ο αφηγητής στην αρχή "πριν τους Αιγύπτιους", "πριν τους Μεσοποτάμιους" και και και..και "σκάει το "2160 π.κ.χ.". Αλήθεια τώρα; Το 2022; Ακόμη και το "X-Men: Apocalypse" που ήταν ταινία προ δεκαπενταετίας είναι πιο κοντά που αναφέρει στην Αρχαία Αίγυπτο τον πρώτο μεταλλαγμένο περί το 5.000 π.Χ.! Πάντως στο θρόνο του Μίνωα τουρίστες δεν κάθονται φίλε Νίκο, η αίθουσα είναι κλειδωμένη και τον βλέπεις μονάχα από ένα παράθυρο, όπου ο χώρος είναι μικρός και μπαίνουν λίγοι λίγοι μέσα να τον δουν για λίγο και να περάσουν οι επόμενοι. Κάποια στιγμή στο παρελθόν ακούστηκαν διάφορα για ζημιές και φαίνεται ότι είναι κλειδωμένη πολλά χρόνια πλέον. Ο ίδιος επισκέφθηκα ξανά την Κνωσσό με ένα ζευγάρι φίλους (μετά από πάρα πολλά χρόνια...) πριν από 4 χρόνια και τότε το έμαθα. Το άλλο που δε μου άρεσε στην ταινία είναι ότι ο Black Adam χωρίς να μας δώσει κάποια εξήγηση ο σεναριογράφος, ξαφνικά άρχισε να μιλάει Αγγλικά! Αλήθεια τώρα; Δε μπορώ το συγκεκριμένο να το θεωρήσω επιστημονικοφανές για να το αιτιολογήσω στο ότι βλέπουμε Επιστημονική Φαντασία. Ειδικά όταν σε πολύ μικρότερου budget τηλεοπτικές σειρές, βλέπουμε κάποια εξήγηση να δίδεται, είτε ότι πρόκειται περί κάποιου "συμπαντικού μεταφραστή" σε εξωγήινους, είτε δείχνει κάποιον που έχει την ικανότητα να αφουγκράζεται και να μαθαίνει σιγά σιγά (αλλά "ταχύρυθμα") μια νέα γλώσσα ενώ προέρχεται από την αρχαιότητα και τέλος πάντων εδώ δε δείχνει τίποτα τέτοιο και μιλάμε για μία εταιρεία παραγωγής κολοσσό! Δεν το δέχομαι και δε θα έπρεπε να περνάει στο ντούκου. Το κάνει να δείχνει ψεύτικο και πρόχειρο. Δεν είναι το νέο "Baywatch". Πρέπει κάποια πράγματα να τα προσέξουν περισσότερο. Κατά τ' άλλα τον The Rock τον γουστάρω κάργα και επιπλέον που ασχολείται με το χώρο του Φανταστικού (μία υποδύοντας τον Ηρακλή, μία εδώ και άλλες διάφορες), δείχνει ακομπλεξάριστος και ευχάριστος άνθρωπος, υποκριτικά δεν είναι άσχημος (σε ταινίες Δράσης που ειναι πλούσιες σε εφέ πιστεύω ότι δε χρειάζεται να "έχεις" πολλά παραπάνω, άλλωστε) και η ταινία μπροστά στην αηδία που λέγεται "Thor: Love and Thunder" ήταν ένα αριστούργημα της Έβδομης Τέχνης! Λυπάμαι πολύ που το λέω, αλλά ακόμη και το "Shazam!" ξέραμε τι ήταν και ήταν πιο καλό από την τελευταί παρωδία με τον Thor. Αλλά ας μην κάνω άλλη αναφορά για εκείνη διότι θα εκνευριστώ πάλι και βγαίνω εκτός θέματος...

 

 

Συμφωνώ σε όλα όπως και με τον προλαλήσα @ nikolas12 . Δεν ήταν μια ταινία να ξετρελαθείς αλλά όχι και μια αθλιότητα όπως έχει καταντήσει το MCU... Εισάγουν όμως υπερωικές ομάδες χωρίς να γίνει μια σχετική παρουσίαση... Εντωμεταξύ σήμερα είδα το νέο τρέιλερ του Shazam : Fury of the Gods το οποίο δείχνει τον ήρωα σε μια σκηνή με την ΤΕΡΑΣΤΙΑ Helen Mirrien να αυτοσαρκάζεται λέγοντας ότι όλοι οι σούπερ ήρωες έχουν ιερό σκοπό να προάγουν την οικογένεια ως μέγιστη αξία και λόγο ύπαρξης αυτών... Μέχρι και οι ίδιοι πλέον αρχίζουν να καταλαβαίνουν το ΠΟΣΟ στερεότυποι, Αμερικανοί και κουραστικοί έχουν γίνει με τα χαζά Αμερικάνικα σενάρια τους σε επίπεδο ευφυίας -1. Βλεπε Love & Thunder... Ένοιωσα ότι είδα ολόκληρη την ταινία βλέποντας το τρέιλερ.  Ξέφυγα εγώ τώρα λίγο, αλλά όλο αυτό είναι ένα θέμα με τις ταινίες υπερηρώων. Να δω σχόλια για Wakanda Forever... 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.