Μετάβαση στο περιεχόμενο

CIMARRONIN [N.STEPHENSON, C.C. MANN, M.TEPPO, E.AMDUR, R. SAMMELIN, D.KOTZ]


ikarukani

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31289
  • Group:  Members
  • Topic Count:  36
  • Content Count:  703
  • Reputation:   5997
  • Achievement Points:  723
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3045 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

post-31289-0-45344100-1484837478_thumb.jpgpost-31289-0-59667300-1484837482_thumb.jpg

 

Ήξερα γι' αυτή την έκδοση, από τον καιρό που σχεδιαζόταν (περίπου το 2014), λόγω της γνωριμίας μου με τον Ellis Amdur, εκ των συγγραφέων. Κυκλοφόρησε αρχικά, μόνο σε ηλεκτρονική μορφή, κεφάλαιο-κεφάλαιο και απ΄ ότι φαίνεται πήγε αρκετά καλά για να τυπωθεί κι όλας (ο Amdur θεωρούσε προυπόθεση την επιτυχία για να βγει hard copy).

 

 Στα του οίκου μας: 160 έγχρωμες σελίδες, χωρισμένες σε 6 κεφάλαια (2 κύκλοι), περιγράφουν την περιπέτεια του Kitazume, ενός απόκληρου samurai-πειρατή και του φίλου του Luis Manuel Perez de Guzman, Ισπανού Ιησουίτη καλόγερου (και δεινού ξιφομάχου), στο Μεξικό. Ο καλόγερος αποτρέπει την τελετουργική αυτοκτονία του ronin και ξεκινούν για το Μεξικό, μαζί με μια Κινέζα πριγκήπισσα, για να εμπλακούν στα γρανάζια της Ισπανικής πολιτικής, που προωθεί την διείσδυσή της στην Κίνα μέσω της διακίνησης του ασημιού.

 

 Το καλό μέχρι εδώ  και από δω και πέρα η κατάσταση γίνεται λιγάκι χαοτική. Οι χαρακτήρες, τόσο οι τρεις που ανέφερα, όσο και οι λοιποί αλλά σημαντικοί, που εμφανίζονται στο Μεξικό, παραμένουν εξόχως επιφανειακοί. Η πληθώρα κύριων χαρακτήρων δείχνει μια πλατειά ιστορία χωρίς βάθος, που μοιάζει με στάσιμο βάλτο παρά με άγριο ωκεανό. Αυτό το αδιέξοδο τραβάει και το σχέδιο (ή ίσως και το αντίστροφο).

  Ο πρώτος κύκλος με τίτλο "A Samurai in New Spain" (τρία κεφάλαια), σχεδιασμένος από τον Robert Sammelin κρατάει τεχνικά τουλάχιστον, τα προσχήματα.

  Ο δεύτερος κύκλος  "Fall of the Cross" είναι σχεδιασμένος από τον Dean Kotz. Προσωπικά βρίσκω ανούσιο και τον τίτλο και την ανάγκη διαχωρισμού σε δύο μέρη, μιας και πρόκειται για μια ιστορία. Δεν αποκλείεται να προέκυψε από διαφωνίες της ομάδος (όπου λαλούν πολλοί κοκκόροι....) εξ' ου και το αδιέξοδο που προανέφερα. Για τα γούστα μου απαράδεκτος, με τους ήρωες κάποιες φορές σχεδιαστικά να μην ξεχωρίζουν, ατελείωτα (κακά) καρέ με φιγούρες να "δέρνονται", κάποια μου θύμισαν Βύρωνα Απτόσογλου, σε σενάριο κλισέ Αμερικάνικης ταινίας.

 Μπορεί κάπου να έσκασα χαμόγελο, αναγνωρίζοντας την καθοδήγηση του Amdur, αλλά συνολικά δεν θα πρότεινα το έργο σε κανεναν.

 

 Νομίζω οτι η διασταύρωση των πολιτισμών είναι ένα ενδιαφέρον πεδίο και με δεδομένο τόσο οτι οι Ιάπωνες "πάτησαν" στο Νέο Κόσμο (όχι της Αθήνας), όσο και οτι σημάδεψαν την πειρατεία στα παράλια της Κίνας και της Νοτιο-Ανατολικής Ασίας, ένα ικανό team θα μπορούσε να ξεκινήσει από την ιδέα του "Cimarronin" και να δώσει ένα χορταστικό έργο.

 

Εδώ συντεύξεις με τους συντελεστές.

 

Δείγμα της δουλειάς του Sammelinpost-31289-0-75261900-1484837863_thumb.jpgpost-31289-0-81253800-1484837873_thumb.jpg

 

Δείγμα της δουλειάς του Kotz post-31289-0-68673800-1484837927_thumb.jpg

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85719
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4209 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Πολύ ενδιαφέρον δείχνει σαν σενάριο, αλλα και το σκίτσο είναι όμορφο !! :best: :rainbow:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6225
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4247 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Κι όμως το'χω διαβάσει!

Η παρουσίαση είναι έξοχη και πολύ κατατοπιστική!

Θα συμφωνήσω σ'όλα και θα τονίσω ότι ο δεύτερος κύκλος ίσως και λόγω του πολύ κατώτερου σχεδίου αλλά και της ιστορίας που δεν βγάζει νόημα, σου αφήνει μία άσχημη επίγευση!Επίσης πιστέψτε με, αυτό το σταυροδρόμι των πολιτισμών στο συγκεκριμένο κόμικ ,μοιάζει τόσο ψεύτικο που δεν πείθει κανέναν !

Ούτε εγώ θα το πρότεινα σε κάποιον με την παρατήρηση ότι υπάρχουν πολύ καλύτερα κόμικ από αυτό να διαβάσετε!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31289
  • Group:  Members
  • Topic Count:  36
  • Content Count:  703
  • Reputation:   5997
  • Achievement Points:  723
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3045 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

Πολύ ενδιαφέρον δείχνει σαν σενάριο, αλλα και το σκίτσο είναι όμορφο !! :best: :rainbow:

Στον πρώτο κύκλο είναι πολύ καλό, αν και εκεί σεναριακά "κρεμάει". Στον δεύτερο, αν και υπάρχουν σχετικά καλά καρεδάκια, τα περισσότερα είναι απαράδεκτα. Δυστυχώς, δεν ξέρω πως να σκανάρω χωρίς να διαλύσω το τομάκι κι έτσι έβαλα οτι βρήκα έτοιμο (για τον Kotz δε βρήκα πολλά).

 

Κι όμως το'χω διαβάσει!

Η παρουσίαση είναι έξοχη και πολύ κατατοπιστική!

Θα συμφωνήσω σ'όλα και θα τονίσω ότι ο δεύτερος κύκλος ίσως και λόγω του πολύ κατώτερου σχεδίου αλλά και της ιστορίας που δεν βγάζει νόημα, σου αφήνει μία άσχημη επίγευση!Επίσης πιστέψτε με, αυτό το σταυροδρόμι των πολιτισμών στο συγκεκριμένο κόμικ ,μοιάζει τόσο ψεύτικο που δεν πείθει κανέναν !

Ούτε εγώ θα το πρότεινα σε κάποιον με την παρατήρηση ότι υπάρχουν πολύ καλύτερα κόμικ από αυτό να διαβάσετε!

Έχω πολύ έντονη την αίσθηση οτι κάτι στράβωσε στην πορεία. Πιστεύω οτι θα ξανασυναντήσω τον Amdur και θα μάθω παρασκήνιο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6225
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4247 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Νομίζω ότι θα έχει πολύ ενδιαφέρον να μάθουμε τι τελικά έγινε!

Και δεν είναι κακή ιδέα να έρθει και καμιά βόλτα από την Ελλάδα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31289
  • Group:  Members
  • Topic Count:  36
  • Content Count:  703
  • Reputation:   5997
  • Achievement Points:  723
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3045 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

Νομίζω ότι θα έχει πολύ ενδιαφέρον να μάθουμε τι τελικά έγινε!

Και δεν είναι κακή ιδέα να έρθει και καμιά βόλτα από την Ελλάδα!

Αν αναφέρεσαι στον Amdur, έρχεται κάθε εξάμηνο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.