Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ίσως πολύ μεγάλος για κόμικς αλλά...


anastasis apost.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31948
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  5
  • Reputation:   95
  • Achievement Points:  5
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2657 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  80

Προφανώς όντας γεννηθείς το 1944 θα είμαι ο μεγαλύτερος εδώ...Όπως και να το κάνεις, ένας εβδομηντάρης γέρος με ουκ ολίγα χρόνια στην πλάτη του, και πέντε πλέον εγγόνια (για τα οποία είμαι πολύ χαρούμενος), δεν είναι σύνηθες να πηγαίνει στο περίπτερο και να παίρνει κάθε Παρασκευή το Μίκυ Μάους και λοιπά παιδικά αναγνώσματα που κυκλοφορούν. Ας τα πάρουμε όμως καλύτερα από την αρχή: Η πρώτη μου επαφή με τα εικονογραφημένα περιοδικά έγινε το 1952, μέσω των ''Κλασικών Εικονογραφημένων'', ενώ ήμουν ακόμα σε ηλικία μόλις 8 ετών. Αργότερα, όταν βγήκε το ''Γέλιο και Χαρά'' άρχισα να παίρνω και αυτό. Τελικά γύρω στα δεκαπέντε μου σταμάτησα να τα διαβάζω, θεωρώντας ότι πλέον μεγάλωσα. Το ίδιο θεωρούσε και η μητέρα μου η οποία δυστυχώς μου πέταξε τα πολύ δυσεύρετα αυτά σήμερα τεύχη. Εγώ στενοχωρήθηκα πάρα πολύ διότι είχα μεγαλώσει μαζί τους και παρ' όλο που πλέον δεν τα διάβαζα, είχα δεθεί συναισθηματικά μαζί τους.

 

Πολύ αργότερα έγινε τελικά όμως η επανασύνδεση μου με αυτό το είδος εντύπων. Το 1980 περίπου, όταν ο γιος μου πλέον είχε φτάσει τα 6, του πήρα κάποια τεύχη κόμικς να διαβάσει που κυκλοφορούσαν εκείνη τη στιγμή στα περίπτερα, ενθυμούμενος την παλιά μου συλλογή. Εκείνος ενθουσιάστηκε και τα ξεκοκάλισε. Επρόκειτο για δύο τεύχη Μίκυ Μάους της εποχής. Παράλληλα με τον ίδιο όμως, άρχισα να τα πιάνω κι εγώ πάλι, να διαβάζω κάποιες ιστορίες, και άρχισε να αναπτύσσεται μέσα μου ένα νέο πάθος γι΄αυτά! Πράγματι, για όσο καιρό ο γιος μου και η κόρη μου, μανιώδεις αναγνώστες κι αυτοί, ήταν σε μικρή ηλικία, κόλλησα κυριολεκτικά, αρχικά η γυναίκα μου αναρωτιόταν πώς ενδιαφερόμουν για μερικά παιδικά περιοδικά, αλλά τελικά δεν άργησε και η ίδια να μυηθεί για μερικά χρόνια στην ανάγνωσή τους! Λίγο πιο μετά το 1990 το ενδιαφέρον όμως ατόνησε και πάλι. 

 

Ήταν 2003, και εγώ αποφάσισα να πάω για τακτοποίηση στην αποθήκη και όλως τυχαία ξέθαψα και μερικές (τρόπος του λέγειν το μερικές) κούτες με διάφορα παλιά τεύχη της δεκαετίας του '80 κυρίως, αλλά όχι μόνο, που είχαμε αγοράσει οικογενειακώς. Αρχικά θέλησα να δω σε τι κατάσταση βρίσκονται και αν έχουν επηρεαστεί από υγρασίες ή αν έχουν άλλες φθορές, γρήγορα όμως παρασύρθηκα και πάλι από την ακατανίκητη ορμή να τα διαβάσω. Ε δεν ήθελε και πολύ είναι η αλήθεια. Γρήγορα καταπιάστηκα πάλι με το ''άθλημα'', τα 3 πρώτα χρόνια απλώς διάβαζα τα τεύχη που ήδη είχα, αργότερα όμως άρχισα να ψάχνω και γι' άλλα. Και να μαι εδώ. Συγκεκριμένα έψαχνα για ένα τεύχος του Μίκυ Μάους στο ίντερνετ προ δύο εβδομάδων και τυχαία έπεσα εδώ. 

 

Αποφάσισα να κάνω έναν λογαριασμό λοιπόν για να μοιραστώ το πάθος μου, έστω και σε αυτήν την ηλικία. Το ξέρω ότι φαίνεται γελοίο, αλλά φαίνεται ότι όλη μου η ζωή θα χαρακτηρίζεται από το ''χούι'' της ανάγνωσης περιοδικών που το μόνο σίγουρο είναι ότι δε συνάδουν με την ηλικία μου. Ίσως να φαντάζω και ξεμωραμένος, δεν ξέρω, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν μπορώ να αντισταθώ στην ακατανίκητη έλξη τους, ποτέ δεν μπόρεσα. Προσωπικά δε με θλίβει αυτό. Είμαι χαρούμενος που μπορώ να γίνομαι πάλι παιδί μέσα από τις σελίδες αυτών των ασυναγώνιστων περιοδικών. Άλλωστε η ζωή είναι γεμάτη προβλήματα, στεναχώριες, πίκρες, δυσκολίες, είναι όμορφο να έχεις ένα μέσο με το οποίο να χαλαρώνεις και να ταξιδεύεις σε έναν άλλο κόσμο, πολύ πιο αθώο. 

 

Τέλος, θα παρακαλούσα να με συγχωρήσετε για πιθανά τεχνικά σφάλματα, διότι δυστυχώς δεν είμαι αρκετά εξοικειωμένος με την τεχνολογία. Για να εγγραφώ δυσκολεύθηκα πολύ, όπως και για να μπορέσω να κατατοπιστώ μέσα στο φόρουμ αυτό. 

 

Ευχαριστώ. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3656 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Καλώς μας ήρθες λοιπόν (ελπίζω να μου επιτρέπεις τον ενικό :) ). Ήρθες στο σωστό μέρος. Κανείς δεν πρόκειται να στην πει ή να ξαφνιαστεί από την ηλικία σου. Δεν σταματάμε να διαβάζουμε κόμικς όταν μεγαλώνουμε, μεγαλώνουμε όταν σταματάμε να διαβάζουμε κόμικς. ;)

Θα βρεις πολλά όμορφα πράγματα εδώ πέρα. Σίγουρα θα ξυπνήσουν οι αναμνήσεις σου, αλλά θα μάθεις και άλλα που αγνοούσες, αλλά θα σε συναρπάσουν.

 

Σου αντιγράφω και ένα μπούσουλα για καλύτερη πλοήγηση

 

Το φόρουμ είναι φαντάσου σαν ένα σπιτι με 6 βασικά δωμάτια:

Το χωλ της Εισόδου, από όπου ξεκινάει κανείς την περιήγηση, με τους Κανόνες, το χώρο για το Καλωσόρισμα     :P και έναν χώρο για τυχόν Απορίες και Πειραματισμούς.   :ski2: 

:gnews: Από'κεί και πέρα, είναι το δωμάτιο των νέων, που λέγεται Ενημέρωση,
το δίπατο και μεγαλύτερο δωμάτιο που λέγεται Βιβλιοθήκη     :bookclub: και έχει όλα τα αφιερώματα και όπου όλοι μπορούν να βάλουν το λιθαράκι τους (, τα Περιεχόμενα βρίσκονται πάνω)

το Σαλονάκι     :holidays: για άραγμα, παιχνίδι και διάβασμα και πιο πέρα
το Εργαστήρι     :Book: για σχέδια, ιστορίες και τα συναφή καθώς και
το Παζάρι,     :lefta: για αγοραπωλησίες, αναζητήσεις και αναφορές στα Καταστήματα της Ελλάδας.


Επίσης, στη Γενική Συζήτηση μπορείς να κάνεις μια περαιτέρω προσέγγιση παύλα άνοιγμα προς την παρέα πχ.μέσω του να πεις το πως μας βρήκες. Ενώ για άμεση επικοινωνία έχουμε πάνω-πάνω το Φωναχτόκουτο.

 

Για οτιδήποτε μη διστάσεις να ρωτήσεις!!!  :beer:

 

Καλή διασκέδαση   :havefun:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30826
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  1210
  • Reputation:   11291
  • Achievement Points:  1210
  • Days Won:  15
  • With Us For:  3319 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Καλησπέρα και καλές περιηγήσεις! Η ηλικία να είσαι σίγουρος ότι δεν παίζει κανέναν απολύτως λόγο. Αντιθέτως όσοι εξορμούν σε αυτούς τους όμορφους κόσμους, μόνο θετικά συναισθήματα έχουν να αποκομίσουν όπως είπες, ό,τι ηλικίας και να είναι! Μείνε εδώ και απόλαυσε όσο περισσότερο μπορείς την παραμονή σου στο μεγαλύτερο ελληνικό φόρουμ για τα κόμικς.  :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5268
  • Reputation:   56262
  • Achievement Points:  5440
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5233 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Κι όμως υπάρχει κι άλλος συνομήλικος σου στο φόρουμ, με τον οποίο έχετε και κοινή αγάπη για τα Μίκυ Μάους: ειναι ο tryfev !!

 

Δες εδώ: http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=36390&p=482949

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2405
  • Reputation:   25568
  • Achievement Points:  2443
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5462 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Καλωσόρισες αγαπητέ anastasis apost. :)

 

Συμφωνώ με όλα όσα είπες, εκτός από τα σημεία "εβδομηντάρης γέρος" και τον τίτλο του θέματος...

Βλέπεις... οι σημερινοί 70ρηδες, δεν είναι πλέον "γέροι", λόγω της αύξησης του προσδόκιμου ζωής...

Σε καμιά 15ριά χρόνια, το συζητάμε για το "γέρος"... :D

 

Ελπίζω να μου επιτρέπεις κι εμένα τον ενικό... :)

 

Ο σαρανταπεντάρης archon...

Επεξεργασία από archon
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  848
  • Content Count:  3050
  • Reputation:   41693
  • Achievement Points:  3061
  • Days Won:  28
  • With Us For:  5163 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Καλωσόρισες και καλώς μας βρήκες, φίλε. :) 

Πολύ ωραίο και συγκινητικό το κείμενό σου. Μην απολογείσαι, δεν υπάρχει "σωστή" και "¨λάθος" ηλικία για να διαβάζεις κόμικς, μπορούμε να στο διαβεβαιώσουμε σχεδόν όλοι εδώ μέσα. 

 

Είμαι σίγουρος ότι σε αυτό το φόρουμ και πολλές αναμνήσεις θα σου ξυπνήσουν, αλλά και πολλά καινούρια πράγματα θα ανακαλύψεις. 

 

Πίστεψέ με, μιλάω από προσωπική εμπειρία. :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76876
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5868 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

κανεις δεν ειναι πολυ μεγαλος να διαβαζει κόμικς

κι όλοι οι καλοι χωρανε στην παρεα του GreekComics! :yes:

 

:welcome: καλωσηρθες και καλη διαμονη! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116975
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Δεν υπάρχει η φράση "πολύ μεγάλος για κόμικς" στο δικό μας λεξιλόγιο. Ήρθες στην κατάλληλη παρέα. Καλώς όρισες λοιπόν. :welcome:, καλές περιηγήσεις και καλές αναγνώσεις. :bookclub:

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190251
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Καλωσόρισες! :)

 

Δεν υπάρχει πολύ μεγάλος για ανάγνωση κόμικ :) Δεν υπάρχει :) Τα κόμικ είναι μια μορφή αφήγησης μιας ιστορίας, όπως είναι ένα βιβλίο (που δεν έχει εικόνες) ή μια ταινία (που δεν έχει κείμενο). Δεν θα έλεγε ποτέ κανείς κάποιον πολύ μεγάλο επειδή διαβάζει ένα βιβλίο ή επειδή βλέπει μια ταινία. :) 

 

Δεν είμαστε και τόσο πιτσιρικάδες ούτε οι υπόλοιποι :) Απ'όλα έχει ο μπαχτσές εδώ μέσα :)

 

Όσον αφορά "τεχνικά θέματα", το σπουδαιότερο κατ'εμέ όσον αφορά την γραπτή διαδικτυακή επικοινωνία είναι τα smileys/emoticons. 15 άνω κάτω τελείες συνοδευόμενες η κάθε μια από μια παρένθεση με άνοιγμα προς τα αριστερά, 

 

 

:)

 

παράγουν ότι καλύτερο υπάρχει σε αυτό το μέσο που στερείται οπτικής/ηχητικής επαφής (άρα και γλώσσας του σώματος/χροιάς φωνής) :) Βάζεις 10 τέτοια σε ένα κείμενο και αυτομάτως το σύμπαν είναι πιο χαλαρό, πιο όμορφο και μειώνεις κατακόρυφα τις εντάσεις από τυχόν παρεξηγήσεις :) 

 

Από εκεί και πέρα. πέραν από τα όσα είπε ο GeoTrou, να προσθέσω την ύπαρξη εκείνου του κόκκινου index πάνω δεξιά (εάν διαβάζεις από η/υ και όχι από ταμπλέτα/smartphone), που εν συνεχεία οδηγεί σε πράγματα όπως Γέλιο και Χαρά, στο Περιοδικό του Μίκυ (που προηγήθηκε :) ). Μπορεί φυσικά να οδηγήσει και σε πράγματα όπως τα Λαϊκά Αναγνώσματα (με Μικρούς Ήρωες, Μάσκες και όοοοολα αυτά που ήταν τόσο διαδεδομένα μετά τον ΒΠΠ), :) Όρεξη για ανάγνωση και κουβέντα να υπάρχει, και θα βρεθούν πράγματα που δεν ήξερες, πράγματα που δεν θυμώσουν και συνομιλητές που δεν περίμενες :) 

 

Καλή διαμονή και καλή διασκέδαση!

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82140
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Καλώς ήρθες και καλή διασκέδαση :) Βασικά είσαι όσο χρειάζεται. Έχεις να μας πεις πολλά για αυτά που έζησες στον κομικσοχώρο :nek:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  842
  • Reputation:   6519
  • Achievement Points:  855
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3646 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλώς όρισες στην παρέα μας!   :welcome2:

 

Όσον αφορά, την ηλικία, μην σε νοιάζει καθόλου. Υπάρχουμε πολλοί δεινόσαυροι εδώ μέσα. :)     Υπάρχει ο Τρύφωνας που είναι (νομίζω) 70, είμαι και εγώ που οδεύω για τα 68 και σίγουρα είναι και άλλοι, που δεν θυμάμαι τώρα. Ίσα ίσα, που το πνεύμα ωριμάζει με τα χρόνια, όπως και οι καρποί, όπως έλεγαν και οι Ρωμαίοι    :blob3:

 

Στα "τεχνικά" θέματα λειτουργίας του φόρουμ (=κοινώς, τι κάνουν όλα αυτά τα κουμπάκια; ) Μην ανησυχείς, έκανα πάνω από ένα χρόνο να τα μάθω, αλλά τελικά τα κατάφερα. Να είναι καλά και τα παιδιά της Δοικ. Ομάδας, που απάνταγαν σε όλες μου τις άθλιες απορίες και ο ανιψιός μου, που μου εξήγησε τι κάνουν αυτά τα "μπλιμπλίκια"     :)   Τι στο καλό; Εδώ μάθαμε το taxis και το e-banking, στο Greek Comics θα κολλήσουμε; 

 

 

Εύχομαι καλή συνέχεια και να σε βλέπουμε συχνά στην όμορφη παρέα μας.     :party3:

 

  :cheers2:

Επεξεργασία από Paris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1709
  • Content Count:  9053
  • Reputation:   64367
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6435 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Ένα θερμό καλωσόρισμα και από μένα Αναστάση :welcome2:

 

Μικροί είχαμε τις γειτονιές και τους κολλητούς να μιλήσουμε και να ανταλλάξουμε τα τευχάκια μας, τώρα έχουμε αυτό το χώρο.....δεν έχει σημασία ηλικία, κοινωνική θέση, επάγγελμα...μόνο η αγάπη για την όμορφη αυτή τέχνη.

 

θα χαρούμε πολύ να τα πούμε και από κοντά στην Λέσχη μας (Ιερά Οδός 14 Αθήνα)

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31948
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  5
  • Reputation:   95
  • Achievement Points:  5
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2657 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  80

Τι να πω τώρα! Παιδιά ειλικρινά σας ευχαριστώ πολύ για το θερμό σας καλωσόρισμα και τα καλά σας λόγια! 

 

Επίσης βλέποντας τις ηλικίες κάποιων π..χ tryfev (με τον οποίο νομίζω έχουμε πάρα πολλά κοινά και ακόμη περισσότερα να πούμε), Paris και άλλων μπορώ να σας πω ότι ανακουφίστηκα, βλέποντας ότι δεν είμαι ο μόνος ''ώριμος'' του ιστοτόπου! Αντιθέτως είναι μια όαση ξεκούρασης και χαλάρωσης για όλες τις ηλικίες! 

 

archon, ακριβώς! Και αυτό που μετράει εν τέλει είναι πως αισθάνεσαι σε όποια ηλικία και να είσαι. Μπορεί να είσαι 20 και να μην έχεις όρεξη για τίποτα, ενώ να είσαι 80 και να είσαι δραστήριος και ενεργός! Εγώ τουλάχιστον με αυτά τα περιοδικά, είτε είναι του '50 είτε είναι του '80 είτε είναι του 2016, αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι με κάνουν περισσότερο χαρούμενο και αισιόδοξο. Θα μπορούσα να τα χαρακτηρίσω κάτι σαν ''αγχολυτικά''!  

 

germanicus, σε ευχαριστώ πολύ για την τεχνική βοήθεια και για την αποστολή αυτών των καταπληκτικών θεμάτων που έχετε ανοίξει! Δεν τα είχα ανακαλύψει πρωτύτερα. Βλέπω έχετε συγκεντρώσει πολύ όμορφες πληροφορίες για αυτά τα περιοδικά άλλων εποχών. Ευκαιρία να τα εξερευνήσω για να ανασύρω ευχάριστες αναμνήσεις στην μνήμη μου, προερχόμενες από τη παιδική μου ηλικία! Όταν προ μηνός ανακάλυψα τον ιστοχώρο inducks που έχει διάφορα εξώφυλλα, βρήκα και αυτά του ''Γέλιο και Χαρά''. Πόσα τεύχη που είχα μικρός θυμήθηκα ξανά, βλέποντας παλιά εξώφυλλα! Πόσα χρόνια ταξίδεψα πίσω στο παρελθόν. Το εντυπωσιακό και συνάμα ευχάριστο είναι πάντως ότι την ίδια εμπειρία που έζησα στα 8 μου, παίρνοντας το πρώτο μου Κλασικό Εικονογραφημένο, συνεχίζω να ζω μέχρι και σήμερα, αγοράζοντας το Μίκυ Μάους, κάθε εβδομάδα, ανελλιπώς, στα 72 μου, μετά από 64 χρόνια, διαβάζοντάς τα πλέον όμως με τα εγγονάκια μου που με επισκέπτονται τα Σαββατοκύριακα. Και γιατί όχι στο μέλλον και με τα δισεγγονάκια μου; Καλά να είμαστε να το κάνουμε ! 

 

Paris, ε που θα μας πάει δε θα τα μάθουμε κι εμείς οι ωριμότεροι αυτά τα νέα κόλπα; Μωρέ θα τα μάθουμε! 

 

Valtasar, σε ευχαριστώ για το καλωσόρισμα και την πρόσκληση! Είμαι σίγουρος ότι και ο χώρος σας θα είναι το ίδιο γλυκός και όμορφος όπως ο ιστότοπός σας! Θα φροντίσω κάποια στιγμή να σας επισκεπτώ έτσι ώστε να έχω ολοκληρωμένη την κόμικς - εμπειρία! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31692
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  182
  • Reputation:   724
  • Achievement Points:  182
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2822 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  24

Καλως ηρθες  :beer: Η ηλικια δεν παιζει ρολο  :beer2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2405
  • Reputation:   25568
  • Achievement Points:  2443
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5462 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Το έχω ξαναπεί:

 

Βιολογικά είμαι 45, στην καρδιά είμαι 18 και στο μυαλό 13... :valt:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45777
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6174 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Έβαζα την μάνα μου να μου διαβάζει κόμικς όταν ήμουν 3-4 ετών, διαβάζω μόνος από 1η Δημοτικού (6 ετών), διαβάζω συνειδητοποιημένα  ψάχνοντας δημιουργούς κλπ από 10 ετών, έχω φτάσει 30 χρονών μαντράχαλος και έτσι θα συνεχίσω, όσο φτάσω :P Γι' αυτό μην ανησυχείς, κανείς δεν είναι πολύ μεγάλος για να διαβάζει «μικυμάου».

 

Βλέπω ασχολείσαι με Disney, επομένως ίσως να θέλεις να ρίξεις μια ματιά στα αφιερώματα που έχουμε κάνει εδώ μέσα. Κάποια δικά μου μπορείς να τα βρεις στο κάτω μέρος της υπογραφής μου. Πατάς πάνω σε ένα που σε ενδιαφέρει, και σε μεταφέρει στο αντίστοιχο νήμα :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31879
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  17
  • Reputation:   116
  • Achievement Points:  17
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2699 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

Καλησπέρα! Είναι πολύ όμορφα εδώ, ένας πραγματικός παράδεισος για όλες τις ηλικίες! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4363
  • Reputation:   35622
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Kαλωσόρισες στην παρέα μας! :) Εγώ θέλω απλά να πω ότι έγραψες ίσως το πιο όμορφο μήνυμα την ενότητας Γνωριμία/Καλωσόρισμα εδώ και χρόνια! Καλή διασκέδαση στο forum μας!

 

:cheers2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26877
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4263 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλώς όρισες στο φόρουμ! :welcome: Όπως είπαν και οι παραπάνω η ηλικία δεν έχει νόημα όταν διαβάζεις κόμικς. Τα κόμικς είναι μια μορφή τέχνης (συγκεκριμένα η ένατη) με την οποία μπορούμε και να μάθουμε πολλά πράγματα αλλά και να περάσουμε όμορφα την ώρα μας.  :spidey_yeah_that:  Θα περάσεις πολύ όμορφα στο φόρουμ. :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28702
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4811 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Kαλως όρισες στο φορουμ Ανασταση :welcome:

 

Μπορει να σου πάρει λίγο χρόνο η εξοικείωση με το φόρουμ (και μένα ηταν το πρώτο μου φόρουμ και αρχικα μου είχε φανει χαοτικό) αλλά άπαξ και μάθεις τα κατατόπια δε θα ξεκολλάς. Βριθει πληροφοριων και αφιερωματων για τα τευχη που σε ενδιαφέρουν, όρεξη να έχεις να διαβάζεις! και για ΄,τι απορίες σου προκύψουν η Διοικητικη Ομάδα (αλλιως και Δ.Ο, οι χρωματιστοί ντε) και οχι μονο ειναι παντα πρόθυμοι για βοήθεια!

Περιμενουμε τις ιστοριες που εχεις να μας πεις απο την ενασχόλησή σου με το κοινό μας χόμπυ!

 

:havefun:

 

υγ:ακομα ενα θυμα της ελληνιδας μανας :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20426
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5055 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Καλως ηρθατε!! :spidey_welcome: :spidey_welcome: :welcome: :welcome:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85720
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4210 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Οπως δεν είναι ποτέ κανείς "μεγάλος" για να ακούει μουσική ,να θαυμάζει ένα πίνακα ζωγραφικής ή να διαβαζει το αγαπημένο του λογοτέχνημα   ,έτσι δεν θα είναι ποτέ αρκετά μεγάλος ωστε να μην μπορεί να απολαύσει ένα καλό κομικ .

 

Φίλε Αναστάση (επέτρεψέ μου την προσφώνηση αυτή και τον ενικό ) ,σε καλωσορίζω κι εγώ στην παρέα του GC . :welcome2:

 

Χαλάρωσε, πάρε τον χρόνο σου ,ψάξε τα διάφορα θέματα και ενότητες του φορουμ και μα τον Τουτατις θα βρείς υπέροχα πράγματα σχετικά με την ένατη τέχνη .

Γιατί περί αυτού πρόκειται ,για Τέχνη δηλαδή .

Κι όπως όλες οι μορφές τέχνης έτσι κι αυτή μόνο να προσφέρει έχει στους ανθρώπους, ανεξαρτήτως ηλικίας .

 

Εκτός αυτού θα βρείς -και νομίζω αυτό είναι το πιο σημαντικό - ,μια μεγάλη παρέα από σπάνιους και πολύ ενδιαφέροντες ανθρώπους απ όλο το φάσμα της Ελληνικής κοινωνίας που τους ενώνει η αγάπη τους για τα κομικς.

 

Για όποια τεχνική ή άλλη απορία έχεις είμαστε στη διάθεσή σου ,οχι μόνο η διοικητική ομάδα αλλά και τα μέλη του GC για βοήθεια .

 

Σου εύχομαι καλή διασκέδαση στο μαγικό κόσμο των κομικς και του GC . :havefun:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4308
  • Reputation:   34145
  • Achievement Points:  4432
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Φίλε Αναστάση ένα πολύ ζεστό :welcome2: και από εμένα... Αυτήν την Ελληνική νοοτροπία ότι κάποια πράγματα είναι μόνο για συγκεκριμένες ηλικίες προσωπικά δε πρόκειται να την καταλάβω ποτέ. Είμαιστε όσο αισθανόμαστε και κάνουμε και ασχολούμαστε με αυτό που αγαπάμε!!! Σε όποιον αρέσουμε για τους άλλους δε θα μπορέσουμε που λέει και το άσμα!!! Πραγματικά χωρίς να θέλω να περιαυτολογήσω πιο δεμεμένη παρέα από αυτή του Greekcomics δε θα βρεις. Είτε αναφερόμαστε στην διαδικτυακή μας εποικοινωνία μέσα από αυτό το καλαίσθητο ηλεκτρονικό χώρο είτε όταν συναντιόμαστε στην Λέσχη ή οπουδήποτε αλλού!!!

 

Για να σου μιλήσω και από προσωπική μου εμπειρία... 4.5 χρόνια που είμαι εδώ εγγεγραμμένος τα θεωρώ πλέον τα καλύτερα της ζωής μου. Έχω γνωρίσει απίστευτους ανθρώπους και έχω βιώσει υπέροχες εμπειρίες. Μία όαση το forum και Λέσχη πράγματα σπάνια στις εποχές που ζούμε. Συνάδουν και οι προτιμήσεις μας πράγμα που με κάνει ιδιαιτέρως χαρούμενο!!! Λατρεύω τις πάπιες και το Λιμνουπολίτικο σύμπαν. Διαβάζω Disney απλά από πάντα!!!

Με συγκίνησες να το ξέρεις!!! Από τα πιο γλυκά, τρυφερά και γεμάτο συναισθήματα μήνυμα γνωριμίας που έχω διαβάσει!!! Να σε βλέπουμε συχνά εδώ για να μαθαίνουμε εμείς από εσένα και ,γιατί όχι;, και εσύ από εμάς. Ψάξε, εξερεύνησε και κολύμπα στις αναμνήσεις. Ιδιαίετερη χαρά μας θα είναι να τα πούμε και από κοντά στον φυσικό μας χώρο!!!

Εις το επανιδείν!!!

:beer::):D:up:    

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12981
  • Reputation:   95049
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4651 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Να σας καλωσορίσω κι εγώ με την σειρά μου στην όμορφη παρέα του GC...!Θα διατηρήσω τον πληθυντικό μέχρι να πάρω την άδεια για το αντίθετο...! :)

 

Είναι πολύ ενθαρρυντικό για εμάς τους μικρότερους να βλέπουμε πιο έμπειρα μέλη στο φόρουμ μας,γιατί αυτό μας δίνει την δύναμη να συνεχίσουμε...!Προσωπικά κι εγώ είμαι από εκείνους που πιστεύουν ότι δεν υφίσταται θέμα ηλικίας όταν κάποιος ασχολείται με το χόμπι του...!Ίσως βέβαια στην αναρρίχηση...! :P

 

Εύχομαι λοιπόν ολόψυχα να περάσετε καλά στην παρέα μας,να σας βλέπουμε όσο πιο συχνά γίνεται,να διασκεδάσετε και,γιατί όχι,να σας δούμε κι από κοντά στην φυσική έδρα της Λέσχης...! :)

 

:havefun:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13440
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  3476
  • Reputation:   28910
  • Achievement Points:  3476
  • Days Won:  12
  • With Us For:  4934 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Ένα ζεστό καλώς ήρθες και από εμένα Αναστάση!  :welcome2: Όπως έχεις ήδη ψυλλιαστεί, το "χούι" αυτό, όχι μόνο το έχουμε πολλοί από διάφορες ηλικίες, αλλά ευχόμαστε οι μικρότεροι να συνεχίσει να μας "τρώει" και σε μεγαλύτερες ηλικίες! Καλή διασκέδαση όχι μόνο με τα ωραία μονοπάτια του GC αλλά και με την όμορφη παρέα μας! :hop: Περιμένω με λαχτάρα κι άλλες όμορφες ιστορίες σου! :)

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23837
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  64
  • Reputation:   818
  • Achievement Points:  64
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4528 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Δεν ενδιαφέρει κανέναν, τι γράφει η ταυτότητα σας......Το πάθος, το μεράκι και η αγαπη για τα κόμικς μετράει..Καλώς ήρθατε στον μαγικό κόσμο του ΜΠΛΕΚ,του Ζαγκορ, του Ομπραξ, του Μικυ και του Γκούφυ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.