Μετάβαση στο περιεχόμενο

X-O MANOWAR VOL. 3 [ ROBERT VENDITTI - CARY NORD - LEE GARBETT ]


Dredd

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17545
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5055 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

X-O MANOWAR

 

XO_HC_DELUXE_001.jpg   XO_DELUXE_HC_002_COVER_LADRONN.jpg  XO_HC_003_COVER_HENRY.jpg  51UY-SKi3mL._AC_UL320_SR218,320_.jpg

 

Reboot επιτυχημένης σειράς του '90 στα πλαίσια της επανίδρυσης της Valiant Entertainment του 2012. Ο Aric, βησιγότθος πολεμιστής στα 402π.χ., απαγάγεται από μία εξωγήινη φυλή, τους Vine, και μαζί με άλλους ομοεθνείς του, μεταφέρεται σε ένα τεράστιο mothership στο οποίο δουλεύει ως σκλάβος στους κήπους των Vine. Κατά τη διάρκεια μιας εξέγερσης, την οποία ο ίδιος οργανώνει, ανακαλύπτει μια ιερή πανοπλία των Vine, με την οποία "ενώνεται" και γίνεται πλεόν ο X-O Manowar, αποκτώντας μέσω της στολής υπεράνθρωπες δυνατότητες πτήσης, δύναμης κ.λ.π. Αργότερα επιστρέφει στη γη, συνεργάζεται με τον Ninjak (άλλος ήρωας της Valiant), επιστρέφει στο διάστημα για να ξαναπολεμήσει τους Vine και και και.....

 

XO_031_006-600x923.jpg  XO_046_VARIANT_CHRISCROSS.jpg

 

Συγγραφέας είναι ο Robert Venditti, ο οποίος έχει ξεκινήσει από την Top Shelf με το The Surrogattes (το οποίο έγινε και ταινία με τον τίτλο Αντικαταστάτες και πρωταγωνιστή τον Bruce Willis) και παράλληλα με το X-O, γράφει και κάποια Green Lantern της DC. Το X-O είναι η πρώτη μεγάλη σειρά που γράφει και παρόλο που τα πρώτα 1-2 arcs είναι γρήγορα και ευχάριστα, το 3ο γίνεται λίγο μακρόσυρτο και κουραστικό.

 

XO4.6.jpg  x-o-manowar-1.jpg

 

Σχέδιο κάνουν οι Garbett Lee (2000AD, Judge Dredd, DC) και Cary Nord (Daredevil, Conan the Barbarian). Υπερηρωικό και φωτεινό το σχέδιο τους, αρκετά λεπτομερές στα 2 πρώτα arcs, πρόχειρο και βιαστικό στο 3ο arc. Γενικά πάντως σου αφήνει μια ευχάριστη αίσθηση, με εντυπωσιακά splash pages και χωρίς να κάνει την διαφορά, δεν σε ενοχλεί και ταιριάζει με την ιστορία.

 

x-o-manowar-39-147632.png

 

Συνολικά πρόκειται για μια ευχάριστη υπερηρωϊκή δουλειά, με στοιχεία sci-fi και fantasy. Όπως και όλα τα υπόλοιπα βιβλία της Valiant που έχω διαβάσει, είναι πολύ ευχάριστα και διαβάζονται εύκολα και γρήγορα. Έχουν κυκλοφορήσει 3 Deluxe Editions μέχρι τώρα και το 4 κυκλοφορεί μέσα στο πρώτο εξάμηνο του 2017. Μέχρι τώρα έχω διαβάσει το πρώτο, και βασισμένο σε αυτό γίνεται η παρουσίαση. 

 

Ένα άνετο και χαμογελαστό 7,5/10.

 

Υ.Γ. Θα το γράφω από εδώ και πέρα, όποτε παρουσιάζω τίτλο της Valiant. Διαβάστε όλοι άφοβα, ειδικά εσείς που έχετε κουραστεί με τα συνεχή reboots, renumberings,re-..ατα στα μουτρα τους των DC και Marvel. Δεν πρόκειται για τίτλους που θα τους συζητάτε μετά από 30 χρόνια, αλλά πρόκειται για μια φρέσκια ματιά, κάτι διαφορετικό στο κουρασμένο μέχρι αηδίας superhero genre.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190101
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Συγκριτικά με το πρώτο version από αρχές δεκαετίας 90 όμως? :) Έχω την αίσθηση ότι είναι αναμάσημα εκείνων των σεναρίων. Οπότε ίσως να "διαβάζονται ευχάριστα" όπως διαβάζονται ευχάριστα κάποια από τα πρώτα Ultimates (που ειδικά στα X-Men ήταν αναμάσημα κάποιων υπέροχων story-arcs)

 

Μόνο για αυτά της πρώτης version της Valiant έχω γνώμη. Όπου και εκεί, θα πω περίπου ότι είπες. Ξεκίνησε διασκεδαστικά αλλά βάρυνε από ένα σημείο και μετά. (ένας παραπάνω λόγος που θα ήθελα κάποιον να τα συγκρίνει με εκείνα :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17545
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5055 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Συγκριτικά με το πρώτο version από αρχές δεκαετίας 90 όμως? :) Έχω την αίσθηση ότι είναι αναμάσημα εκείνων των σεναρίων. Οπότε ίσως να "διαβάζονται ευχάριστα" όπως διαβάζονται ευχάριστα κάποια από τα πρώτα Ultimates (που ειδικά στα X-Men ήταν αναμάσημα κάποιων υπέροχων story-arcs)

 

Δεν έχω διαβάσει την πρώτη version, αλλά από κριτικές ξέρω ότι πράγματι παίρνουν στοιχεία από την πρώτη περίοδο αλλά σίγουρα δεν είναι πιστή αντιγραφή.

 

 

 

 

 

Μόνο για αυτά της πρώτης version της Valiant έχω γνώμη. Όπου και εκεί, θα πω περίπου ότι είπες. Ξεκίνησε διασκεδαστικά αλλά βάρυνε από ένα σημείο και μετά. (ένας παραπάνω λόγος που θα ήθελα κάποιον να τα συγκρίνει με εκείνα 

 

Και εγώ θα ενδιαφερόμουν για σύγκριση πρώτης και δεύτερης περιόδου. Αν και τυπικά η τωρινή είναι η τρίτη περίοδος. Η δεύτερη είναι μετά την εξαγορά της Valiant από την Acclaim, αλλά δεν το έχω ψάξει καθόλου για το τι βγήκε τότε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  750
  • Reputation:   7103
  • Achievement Points:  764
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2948 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Η σειρά είναι εξαιρετική. Ποιοτική με κλιμακούμενη έναταση.

 

Πολύ πιο καλή από την πρώτη σειρά που έχει μόνο 4-5 ενδιαφέροντα τεύχη.

 

Βέβαι το Νο1 της πρώτης σειράς (Shooter, Englehart, Windsor Smith) είναι κατά τη γνώμη μου από τα καλύτερα comic book όλων των εποχών. Υπερτευχάρα !!!!

 

Πάντως διάβασα με μεγάλη ευχαρίστηση την τελευταία σειρά έως το 50 και την αγοράζω δεύτερη φορά σε hardcover για να έχει μόνιμη θέση στην βιβλιοθήκη μου.

 

Μια από τις καλύτερες sci fi superhero σειρές.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17545
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5055 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Αποφασισα να ξεκινησω ενα readathon των deluxe της VALIANT και ξεκινησα με ενα ξαναδιαβασμα του πρωτου deluxe του X-O. Επειδη, μεσα στα 2,5 χρονια που περασαν, εχω διαβασει πολλα και διαφορετικα, θα πω οτι πλεον δεν θα του εβαζα 7,5/10 αλλα 6,5/10. Παραμενει ιδιαιτερα ευχαριστο και διασκεδαστικο, περνας απο καλα εως πολυ καλα αλλα το 7,5 ειναι πολυ, για τα δικα μου δεδομενα τουλαχιστον. Επισης, να πω, οτι το σχεδιο του Nord ειναι πολυ βασικο, εως κακο σε σημεια.

 

Βουρ για το 2ο Deluxe!

 

:beersanta:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17545
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5055 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Πριν προχωρήσουμε στο 2ο Deluxe, να αναφέρω ότι το πρώτο περιέχει τα τεύχη 1-14.

 

Στο 2ο Deluxe, βλέπουμε τον Aric επιστρέφει στην γη μαζί με τους απαχθέντες (από τους εξωγήινους Vine) συμπατριώτες και προσγειώνεται στην.... Ρουμανία, εκεί δηλαδή που ήταν η πατρίδα του η Δακία πριν 1600 χρόνια. Ιδρύει το βασίλειο του χωρίς να ρωτήσει κανέναν, προσελκύοντας έτσι την οργή όλων των υπερδυνάμεων της γης, και ειδικά της Ρωσίας, η οποία και του επιτίθεται. Στην πορεία επεμβαίνει η Unity, η πρώτη υπερηρωική ομάδα της Valiant.

 

Περιλαμβάνει τα τεύχη 15-22, καθώς και τα 1-4 από το Unity. Σχέδιο κάνουν διάφοροι, με αυτόν που ξεχωρίζει να είναι ο Doug Braithwaite (2000AD, Thor, Green Arrow, Universe X κλπ), του οποίου η δουλειά (στα τεύχη του Unity) είναι εξαιρετική και κατά πολύ καλύτερη από όλους τους άλλους που συμμετέχουν. Να ξανατονίσω εδώ ότι ο Nord, όπως και στα προηγούμενα τεύχη, είναι από αδιάφορος έως εκνευριστικά κακός. Στο σενάριο συνεχίζει ο Venditti, ενώ τα τεύχη του Unity τα γράφει ο Matt Kindt. Όπως καταλαβαίνετε, το unity ξεχωρίζει από όλες τις απόψεις!

 

Αυτά, 6/10 και συνεχίζω το readathon της Valiant με το Archer & Armstrong Deluxe 1.

 

:beersanta:  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Dredd changed the title to X-O MANOWAR VOL. 3 [ ROBERT VENDITTI - CARY NORD - LEE GARBETT ]

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.