Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δύο ΜΑΜΟΥΘο-ερωτήματα


Paris

Δύο ΜΑΜΟΥΘο-ερωτήματα  

63 Μέλη έχουν ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  842
  • Reputation:   6519
  • Achievement Points:  855
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3645 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Διάφορα πράγματα μας έχουν απασχολήσει κατά καιρούς σχετικά με την ΜΑΜΟΥΘ ΚΟΜΙΚΣ. Σίγουρα είναι μία εταιρεία που αξίζει τον σεβασμό όλων μας, καθώς έχει ένα τεράστιο και σημαντικό έργο.

Έχει εκδώσει πολλά, κάποια διακόπηκαν οριστικά, είτε γιατί έχασαν τα δικαιώματα, είτε γιατί δεν πούλησαν. 

 

Μετά τις δημοσκοπήσεις: Τι θα θέλατε να βγάλει η ΜΑΜΟΥΘ από αυτά που διέκοψε & Μία δημοσκόπηση ΜΑΜΟΥΘ και με κάθε σεβασμό προς τους δημιουργούς των δημοσκοπήσεων αυτών, έφτιαξα μία νέα.

 

Με 2 ερωτήματα:

 

1. Τι αγοράσατε, από όσα βγάλανε τα δυομιση χρόνια που εκδίδουν νέα τεύχη; (Ήταν καλές επιλογές ή μείναμε με το π@@ στο χέρι; )

(Φυσικά και δεν μετράνε οι επανεκδόσεις, είτε μέσω ΕΘΝΟΥΣ, είτε αυτόνομες.)

 

 

2. Τι ΘΑ ΑΓΟΡΑΖΑΤΕ σίγουρα εάν έβγαινε πάλι νέο τεύχος; (υπόψιν ότι ανατιμήθηκαν πολλοί τίτλοι το φθινόπωρο)

Όχι τι θα διαβάζατε δανεικό. Αλλά για ποιο θα ξοδεύατε τα χρήματα σας (για να το πω πιο ωμά) Οπότε, οι απαντήσεις θα πρέπει να έχουν μία βαρύτητα και να μην είναι επιπόλαιες. (Ως εναλλακτικές έβαλα τους τίτλους που πήραν τουλάχιστον μία ψήφο εδώ)

 

 

 

:cheers2:

Επεξεργασία από Paris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104523
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6043 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Στη δεύτερη κατηγορία, μπορούσες να βάλεις και μιά επιλογή "όλα"! :)

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4363
  • Reputation:   35622
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Από τις τελευταίες κυκλοφορίες της Μαμούθ αγόρασα τα 2 Αστερίξ, τα 2 Λούκυ Λουκ και το Baker Street. Έχω στα προσεχώς για μελλοντική αγορά τον Τεντέν, που ξέρω ότι δε θα μου αρέσει ιδιαίτερα, αλλά είναι από τους αγαπημένους μου χαρακτήρες BD και περίμενα την κυκλοφορία αυτή πολύ καιρό! Μπλούμπερυ ξέρω ότι θα μου αρέσει και κάποια στιγμή θα το τιμήσω, αλλά ακόμα δεν έχω αγοράσει τα προηγούμενα τεύχη, οπότε θα προτιμούσα να τα πάρω με τη σειρά.

 

Τι θα αγόραζα; Σχεδόν όλα! Εκτός (όχι ακόμα) από τον Μπλούμπερυ για τον λόγο που ανέφερα παραπάνω, το Πριν το Ινκάλ (που δεν το έχω διαβάσει αλλά δε μου άρεσε το Ινκάλ), το Megalex πριν του κάνω μια επανάληψη γιατί ούτε θυμάμαι τι είχα διαβάσει, και τα Μπλέικ και Μόρτιμερ που ξεκίνησα να αγοράζω τα αγγλικά τεύχη! Νομίζω ότι όλες τις άλλες σειρές της ΜΑΜΟΥΘ τις έχω συμπληρωμένες (τις περισσότερες) και θα τις συνέχιζα (ναι, από Μαρσουπιλαμί και Αχιλέα Ταλόν μέχρι Τάτζο και το αγαπημένο του germ Γιακαρι).

 

:cheers2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6225
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4248 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Οπωσδήποτε Αλίξ!Γιατί δεν είναι στις επιλογές;

Ξεκίνησα να διαβάζω  Το Φάντασμα της Καρχηδόνας ,το επόμενο Αλίξ στη σειρά και είναι πολύ ωραίο!

Στις επιλογές έχω βάλει και Μεγκαλέξ γιατί είναι μόνο ένα τεύχος για να κλείσει ο πρώτος κύκλος και Ντικ Χέρισον επίσης πολύ αγαπημένο!

Θόργκαλ (ελπίζω να αλλάξουν γνώμη και να βγει έγχρωμο) και  Μπλεικ και Μόρτιμερ θα κυκλοφορήσουν σίγουρα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3132
  • Reputation:   23815
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2970 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Εγώ θα πρόσθετα και αυτά που έχουν δημοσιευθεί στο Komics (Κλίφτον πχ) αλλά δεν έχουν βγει σε τόμο, καθώς τα έξοδα εδώ είναι πολύ μικρότερα εφόσον όλη η δουλειά έχει ήδη γίνει.

 

Βάσκο, Αλίξ, Σάκβιλ, είναι τα πρώτα που μου έρχονται από αυτά που δε γράφονται στη λίστα και φυσικά επανεκδόσεις Κόρτο μπας και βρω επιτέλους την *%#*&% τη Σαμαρκάνδη  :wall:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  842
  • Reputation:   6519
  • Achievement Points:  855
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3645 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Προστέθηκαν στις επιλογές τα: Άλιξ, Βίκτορ Σάκβιλ και Βάσκο μετά από λαϊκή απαίτηση. (Δεν μπήκαν αρχικά, γιατί έβαλα μόνο όσα είχαν τουλάχιστον μία ψήφο σε παλαιότερη δημοσκόπηση)

 

 

Εγώ θα πρόσθετα και αυτά που έχουν δημοσιευθεί στο Komics (Κλίφτον πχ) αλλά δεν έχουν βγει σε τόμο, καθώς τα έξοδα εδώ είναι πολύ μικρότερα εφόσον όλη η δουλειά έχει ήδη γίνει.

 

Δεν θα είχε νόημα να βάλω κάποια τέτοια επιλογή, όπως και δεν θα είχε νόημα να βάλω την Κατάκτηση της Δύσης ή τον Αχ. Ταλόν (παρόλο που θα τα γούσταρα περισσότερο από τις μισές και βάλε επιλογές της δημοσκόπησης)

 

Ωστόσο, η πρόταση σου είναι ωραία   :up:

Επεξεργασία από Paris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190250
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6368 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Δεν είμαι 100% σίγουρος για το τι έχω πάρει. Μπορεί να έχω πάρει και κάποια από τα ΛΛ. Είμαι όμως 100% σίγουρος ως προς την απάντηση στο από κάτω. Θα αγοράσω οτιδήποτε BD μεταφραστεί. Είτε ατάκα κι επιτόπου, ή, επειδή πλέον τα οικονομικά μου είναι τρομερά πιεσμένα, σε κάποια στιγμή (όπως λχ το Μπλούμπερρυ το πήρα 1+ χρόνο αφ'ότου βγήκε :)

 

Έχω και εγώ αυτή την αρρώστια/κόλλημα με τα BD :)

 

:cheers5:

 

 

εδιτ και είμαι αρκετά σίγουρος ότι δεν πρόκειται να αγοράσω τα Μηχανικός Άνεμος, Μπανταρισμένα πόδια, Αυτά που δεν είπα στον πατέρα μου, Γκαβριλο Πριντσιπ εάν δεν τα βρω σε κανά παζάρι με 1-2 ευρώ το κάθε ένα, διότι τα "κουλτουρέ" μου προκαλούν αλλεργία :D Για το δε Sin City, δεν αγοράζω πράγματα που μπορώ να απολαύσω στο πρωτότυπο :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28464
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4578 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Στην πρωτη κατηγορια ψηφισα τα δυο καινουργια Αστεριξ, το Λουκυ Λουκ εναντιον Πινκερτον (το τελευταιο εχω αμελησει να το παρω) και το Μπλουμπερυ! Θα ειχα παρει και το Sin city, αν δεν ειχα την υπερτουμπανη συγκεντρωτικη εκδοση της Dark Horse!

 

Στην δευτερη κατηγορια, το μονα που θα αγοραζα σιγουρα, ειναι τα καινουργια Λουκυ Λουκ και ο,τι αλλο υπαρχει απο Μπλουμπερυ. Παλιοτερα θα ελεγα και τα: Πριν το Ινκαλ και Megalex, αλλα βαρεθηκα να περιμενω, πουλησα τα Ελληνικα τευχη και τα πηρα αμφοτερα σε Αγγλικες (και ομολογουμενως καλυτερες) εκδοσεις. 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  842
  • Reputation:   6519
  • Achievement Points:  855
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3645 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

..... Είτε ατάκα κι επιτόπου, ή, επειδή πλέον τα οικονομικά μου είναι τρομερά πιεσμένα, σε κάποια στιγμή (όπως λχ το Μπλούμπερρυ το πήρα 1+ χρόνο αφ'ότου βγήκε :)

Βασικά το Μπλούμπερυ κυκλοφόρησε τον Απρίλιο του 2016...    :)

 

Άρα, είτε είσαι ο Dr. Who, είτε ο Φλας...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190250
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6368 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

χμ. νωρίς το πήρα τότε :)  Βιάστηκα! :lol:

 

:cheers5:

 

εδιτ είχα την αίσθηση ότι άργησα πάααρα πολύ :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85719
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4210 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Αγόρασα 7 από τους τίτλους που έβγαλε η Μαμουθ (φαίνονται ποιοι στη δημοσκόπηση).

 

Στο δεύτερο σκέλος η απάντηση που με καλύπτει θα ήταν το "Σχεδόν Ολα " !!!!!  :spidey_yeah_that:

 

Μ αρέσουν πολυ τα BD (γιατί να το κρύψωμεν άλωστε  :P) και η Μαμουθ στον τομέα αυτό έχει παράξει αξιόλογο έργο κι ας μην έχει ολοκληρώσει μια ντουζίνα και βάλε σειρές.

 

Επίσης θα συμφωνήσω με τον Kurdy σχειτκά με κάποιες σειρές όπως το Clifton που θα ήθελα εκδόσει στο μέλλον (αν και το αποκλείω να συμβεί)....

 

Τέλος να πω οτι λάμπει δια της απουσίας του ο Κόρτο από τη λίστα επιλογών .

Το ίδιο και ο εξαιρετικός Μπερναρ Πρινς  !  :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76876
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5867 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αγόρασα τα

 

Λούκυ Λουκ 79ο: Λούκυ Λουκ εναντίον Πίκερτον
Τα μπανταρισμένα πόδια
Η Δεύτερη Γενιά, αυτά που δεν είπα στον πατέρα μου
 Ο Αστερίξ και η κατοικία των Θεών- Ειδική Έκδοση (Εκτός σειράς)
 Λούκυ Λουκ 80ο: Ο μοναχικός καβαλάρης
ΜΠΛΟΥΜΠΕΡΥ 11-12: Το Ορυχείο του Χαμένου Γερμανού

 

και θα αγόραζα ΣΙΓΟΥΡΑ Ντικ Χέρισον.

Πιθανότατα θα αγόραζα κι άλλα, εξαρταται όμως κι απο τη διαθεση, όπως και την καταναλωτικη μου μανια :P

Α! Και Largo Winch θα επαιρνα σιγουρα (αν εβγαζε :P  ) :love4:

 

Απο κει και περα...

 

Δεν ανηκω στους λατρες της καθαρης γραμμης. Πολλες φορες την ψιλοβαριεμαι κιολας :)

Βαριεμαι επίσης και τις προβλέψιμες υποθέσεις, την πολλή αφήγηση και τα κομικς που δειχνουν την ηλικια τους. Μπορει να τα διαβασω και να περασω καλά κάποιες φορες, αλλά ως εκει :)

Δεν ενθουσιαζομαι πλεον ευκολα και με το γαλλικο χιουμορ των παλιων σειρων της μαμουθ. Εξαιρουνται φυσικα Αστεριξ & ΛΛ :D

 

Θα ήθελα η ΜΑΜΟΥΘ να βγαλει πιο συγχρονες σειρες BD :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4202
  • Reputation:   32931
  • Achievement Points:  4381
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2877 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Έχω αγοράσει τα 2 τελευταία Λούκυ Λουκ και τα 2 τελευταία Αστερίξ.

Θ΄αγόραζα σίγουρα τα επόμενα Λούκυ Λουκ, Ιζνογκούντ, Μπλέικ & Μόρτιμερ και Ντικ Χέρισον.
Βέβαια πέραν του ΛΛ δεν κόβω να συνεχίσει τις υπόλοιπες σειρές.

Μπλέικ και Μόρτιμερ έχω μια ελπίδα, αλλά επειδή δεν μπορώ να περιμένω πότε και αν θα φιλοτιμηθεί να βγάλει το επόμενο η ΜΑΜΟΥΘ, παράγγειλα τα "30 Αργύρια" σε αγγλική έκδοση.
Αυτό μάλιστα θα είναι και το 1ο ξενόγλωσσο κόμικ που αγοράζω :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22273
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  29
  • Reputation:   250
  • Achievement Points:  29
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4622 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Άλλο που θα αγοράζατε

Αχιλέα Ταλόν ( εκτός κι αν δν το είδα)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  842
  • Reputation:   6519
  • Achievement Points:  855
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3645 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

Επίσης θα συμφωνήσω με τον Kurdy σχειτκά με κάποιες σειρές όπως το Clifton που θα ήθελα εκδόσει στο μέλλον (αν και το αποκλείω να συμβεί)....

 

Είπαμε εάν συνέχιζε τους υπάρχοντες τίτλους. Όχι νέους τίτλους και ούτε επανεκδόσεις παλιών και εξαντλημένων.

 

 

 

Τέλος να πω οτι λάμπει δια της απουσίας του ο Κόρτο από τη λίστα επιλογών .

Το ίδιο και ο εξαιρετικός Μπερναρ Πρινς  !  :)

Είχα ξεχάσει πως βγήκε νέο Κόρτο Μαλτέζε από νέα δημιουργική ομάδα.

 

 

:update: Οπότε υπάρχουν πλέον και άλλες επιλογές (στα πλαίσια κάποιου ρεαλισμού) στην δημοσκόπηση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104523
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6043 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Και μια που έγινε κι αυτό το θέμα, να συμπληρώσω ότι θα ήθελα και τον 4ο και τελευταίο τόμο του Ωρίωνα να κλείσει η ιστορία και η σειρά. :)

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11400
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4677 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Αγοράζω όσα καινούργια μπορώ να βρω για να τους στηρίξω, αν και μου λείπουν ακόμα αρκετά από τα παλιά. Πάντως πιστεύω καλύτερα να βλέπουμε λίγες κυκλοφορίες το χρόνο με την ελπίδα να αλλάξει κάτι στο μέλλον παρά να δούμε ένα ακόμα "λουκέτο". :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6403
  • Reputation:   63326
  • Achievement Points:  6467
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4376 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Έχω το 90-95% από ό,τι έχει εκδώσει η Μαμούθ. Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι θα αγόραζα οποιοδήποτε νέο τεύχος από οποιαδήποτε σειρά.

 

Απλώς θα προτιμούσα να συνεχίσει εκδόσεις όπως ο Ντικ Χέρισον, ο Ωρίων που λέει ο Παύλος, ο Λεονάρντο και ο Τιτέφ.

 

Για Μπλεικ και Μόρτιμερ δεν καίγομαι, καλά-καλά δεν τα έχω διαβάσει όλα.

 

Φέτος αγόρασα ό,τι ΛΛ και Αστερίξ βγήκε, τη Δεύτερη Γενιά γιατί μου φάνηκε ενδιαφέρον και το Sin City γα να κλείσει η σειρά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30826
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  1210
  • Reputation:   11291
  • Achievement Points:  1210
  • Days Won:  15
  • With Us For:  3319 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Ο Αχιλλέας που πήγε ωρέ παιδιά; Η μόνη σειρά που θα καιγόμουν να συνεχίσει η  ΜΑΜΟΥΘ,αρκεί να βάζει τις παλιές καλές μεγάλες ιστορίες του και όχι κάτι πιο πρόσφατες βλακείες των 3 - 4 σελίδων που είχαν έρθει και στην Ελλάδα σε κάποια τεύχη :P 

 

axilleas-talon-2-770x400.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190250
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6368 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

χμμμ..... ενδιαφέρουσα φιτιλιά μου έβαλες Πέτρο... :)

 

θα πρέπει να βάλουμε κάτω αυτές τις μικρές που είπες και να δούμε ***τίνος*** είναι. Ο 15ος τόμος της Μαμούθ (με μικρές ιστορίες) δεν είναι Greg. Και ο 11ος είναι μικρές ιστορίες εάν θυμάμαι καλά.

 

δεν ξέρω πόσα από τα 48 γαλλικά άλμπουμ είναι ολοκληρες ιστορίες και πόσα μικρές... Γκαραντί ξεκίνησε ως ολιγοσέλιδα/μονοσέλιδα κόμικ πάντως... 

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30826
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  1210
  • Reputation:   11291
  • Achievement Points:  1210
  • Days Won:  15
  • With Us For:  3319 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Πέρυσι ήταν που έβλεπα τις ιστορίες του Αχιλλέα στην Bedetheque και συνειδητοποίησα εν τέλει ότι υπάρχει πάρα πολύ καλό υλικό από τον Greg το οποίο δε δημοσιεύθηκε και αντ' αυτού δημοσίευσαν αυτές τις εντελώς αδιάφορες μικρές ιστορίες... Απορώ. 

 

Ίσως υπάρχει κανένα θέμα με δικαιώματα ή κάτι παρόμοιο (  ; )

 

Γενικά πρόκειται για πάρα πολύ καλή σειρά και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τη διέκοψαν. Από την άλλη βλέπω τον Λεονάρντο να έχει αποκτήσει πολύ μεγάλη φήμη, ενώ κατά τη γνώμη μου είναι καλός μόνο για 3 - 4 αλμπουμάκια και μετά τέλος, γιατί αρχίζει να κουράζει, και επαναλαμβάνονται οι ίδιες σκηνές από κάποιο σημείο και μετά (τουλάχιστον εγώ αυτήν την εντύπωση έχω :P) Αντιθέτως από Ταλόν έχω διαβάσει μερικές από τις καλύτερες κωμικές ιστορίες ever.  :D  βλέπε ο ''Βασιλιάς των Ναλλων'', ''Η Άμμος της Τρέλας'', ''Παιχνίδια της Μοίρας'', ''Το Διπλό Μυστήριο''...

Επεξεργασία από petross21
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190250
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6368 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

και όμως... και όμως... :) τσέκαρα εν τάχει τα 36 σκαναρισμένα γαλλικά που έχω (επί συνόλου 46). Τα 23 ήταν μικρές ιστορίες (2 από αυτές έχουν δημοσιευθεί στα ελληνικά) και τα 13 ήταν μεγάλες (εάν δεν απατώμαι 10-11 απ'όσες είδα έχουν μεταφραστεί). Από τα 10 που δεν έχω, σίγουρα 2-3 (αυτά που έχουν μεταφραστεί και δεν έχω σκαναρισμένα στα γαλλικά) είναι σίγουρα μεγάλες. Άρα (1) προφανώς έδωσαν τεράστια έμφαση στις μεγάλες και (2) ίσως οι αμετάφραστες μεγάλες να είναι πάρα μα πάρα πολύ λίγες εντέλει... 

 

αυτά εν τάχει :) διότι κανονικά θέλει περισσότερη και βαθύτερη ανάλυση στο σχετικό τόπικ :D εδώ, κουβέντα να γίνεται :lol:

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12981
  • Reputation:   95048
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4651 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Από τα τελευταία της Μαμούθ έχω πάρει τα Λούκυ Λουκ,τα Αστερίξ,το Μπλούμπερι και το Sin City (αυτό την Black Friday)...!

 

Προσωπικά είμαι ανοιχτός να δοκιμάσω νέες σειρές,οικονομικοί λόγοι όμως με αναγκάζουν να μην ψάχνω τόσο επισταμένα για παλιά τεύχη...!

 

Σε πιθανές νέες κυκλοφορίες είμαι ανοιχτός,μόνο εφόσον ακούσω καλά λόγια από τα παιδάκια του φόρουμ,που θα τις τσεκάρουν πρώτοι...! ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  842
  • Reputation:   6519
  • Achievement Points:  855
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3645 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Όπως έγραψα και πάνω, γουστάρω Αχ. Ταλόν, πιο πολύ από τους περισσότερους τίτλους της δημοσκόπησης.

Αλλά δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ μα ΚΑΜΙΑ απολύτως πιθανότητα να δούμε νέο τεύχος. Είναι σαν κάποιος να ζητήσει να δούμε υπερήρωες και σπάιντερ-μαν.

 

Δυστυχώς   :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1383
  • Reputation:   10072
  • Achievement Points:  1412
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4343 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Λοιπόν το εύκολο κομμάτι της δημοσκόπησης είναι το τι έχω πάρει: Τα 2 καινούρια Αστερίξ, τα 2 Λούκυ Λουκ και τον Μπλούμπερι. Την κατοικία των θεών δεν την πήρα γιατί το έχω στην κανονική του έκδοση, τον 2ο Μηχανικό Άνεμο, δεν το πήρα είδηση, αλλά και να το έπαιρνα δεν θα το αγόραζα γιατί το 1ο άλμπουμ ήταν πατάτα πλανητικών διαστάσεων (και σαν σκίτσο και σαν σενάριο) και σε αντίθεση με τις αυθεντικές πατάτες δεν τρώγεται με τίποτα, τα Μπανταρισμένα πόδια, η Δεύτερη γενιά, ο Ρέι Μπανάνα και ο Άνθρωπος που άλλαξε τον αιώνα δεν με τράβηξαν (ίσως τα αγοράσω κάποια στιγμή μάλλον όμως θα προτιμούσα να αγοράσω κάποια παλιότερα που μου λείπουν όπως τα Μαρσουπιλαμί 7-8 για να κλείσω την σειρά), το 60 παιχνίδια με τον Αστερίξ δεν με αφορά, ούτε παιδιά έχω, ούτε παιδί είμαι, το Sin City είναι υπερβολικά ακριβό για τα οικονομικά μου, το Baker street & το Τεντεν θα ήθελα να τα πάρω κάποια στιγμή το Baker το έχω παραμελήσει και ίσως να δυσκολευτώ να το βρω το Τεντέν σκοπεύω να το πάρω στο άμεσο μέλλον (θα το είχε πάρει ήδη, αλλά τελικά προτίμησα να πάρω τον Άνθρωπο που σκότωσε τον Λούκυ Λουκ)

 

Στο δύσκολο: Θεωρώ ότι όλες οι επιλογές θα με κάνουν να σκεφτώ το ενδεχόμενο αγοράς τους. Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα αγόραζα άμεσα καινούριο Λούκυ Λουκ (και Ραντανπλαν-Λούκυ Κιντ), Ιζνογκούντ, Κάρτλαντ (άλλωστε έχει μείνει μισή η ιστορία από το 2005), Θόργκαλ, Ντικ Χέρισον, Βάσκο, Αλίξ. Θα ήθελα και μάλλον θα προσπαθούσα να πάρω και τις υπόλοιπες σειρές, ανάλογα φυσικά με την τιμή και την ποσότητα bd που θα κυκλοφορεί στην αγορά. Αν ακολουθηθεί η γραμμή που ακολουθούν σήμερα, (3-4 άλμπουμ τον χρόνο) σε τιμή ανάλογη με τις σημερινές (γύρω στο 10ευρω) μάλλον θα τα πάρω όλα.

 

Αυτό που νομίζω ότι πρέπει να κάνει η Μαμουθ (αν επιθυμεί να συνεχήσει να υπάρχει) είναι να ξαναέρθει σε επαφή με τον αγοραστή. Να ξέρουμε ότι υπάρχει ένα εκδοτικό πλάνο για το 2017. Γύρω στα 2000 ξέραμε ότι κάθε Παρασκευή θα βγουν 1-2 καινούρια άλμπουμ στο περίπτερο. Σήμερα αυτό είναι αδύνατο να τραβήξει (ούτε το 2000 τράβηξε) αλλά μπορούν φαντάζομαι να προγραμματίσουν 1 άλμπουμ κάθε 1-2 μήνες. Να ξέρουμε τι να περιμένουμε και πότε να το περιμένουμε και όχι αυτοί οι χρησμοί του στιλ "Το καινούριο Λούκυ Λουκ θα κυκλοφορήσει την άνοιξη εκτός και αν δεν κυκλοφορήσει τότε οπότε θα εκδοθεί κάποια άλλη στιγμή". Νομίζω ότι αν αποφάσιζαν/μπορούσαν να βγάλουν 1 άλμπουμ κάθε δίμηνο (6 συνολικά τον χρόνο) από διαφορετικές σειρές, για να βολιδοσκοπήσουν και τις πραγματικές διαθέσεις του κοινού θα ήταν καλύτερα και για αυτούς και για εμάς.

 

 

Σχετικά με τον Αχιλλέα Ταλόν. Από τα 15 άλμπουμ που έχουν βγει στα Ελληνικά τα 3 αποτελούνται από μικρές ιστορίες (τα 7, 11 και 15) τα 2 από αυτά είναι σε σκίτσο-σενάριο Greg (τα 7 και 11)και το 15ο από τους επιγόνους του. Προσωπικά και εγώ προτιμώ τις μεγάλες ιστορίες αλλά νομίζω ότι η σειρά στην Γαλλία αρχικά ήταν συλλογή από μικρές ιστορίες και αργότερα άρχισαν παράλληλα με τις συλλογές μικρών ιστοριών να δημοσιεύονται και ενιαίες. Αν βλέπαμε καινούριο Ταλόν κι εγω θα προτιμούσα μεγάλη ιστορία, αλλά από τα αδημοσίευτα στην Ελλάδα άλμπουμ τα περισσότερα είναι συλλογές μικρών.

Επεξεργασία από φλοκ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  842
  • Reputation:   6519
  • Achievement Points:  855
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3645 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η επαφή με τον κόσμο είναι πολύ σημαντική στην εποχή μας.

 

Παλαιότερα υπήρχε το περιοδικάκι "Comicon" όπου ανακοίνωναν κάθε νέα πληροφορία για τις εκδόσεις τους.  Σήμερα δεν μπορεί να υποστηριχτεί κάτι τέτοιο.

Υπάρχει όμως το ίντερνετ. Φτιάξε μία καλή και ενημερωμένη ιστοσελίδα, έχε και μία ενημερωμένη και ενεργή σελίδα στο φβ και τελείωσες.

 

Έχουν εξαντληθεί: Αστερίξ, Λούκυ Λουκ και Τεντεν; Ενημέρωσε τον κόσμο, φέτος θα επανεκδόσω αυτά...Όχι, φέτος θα βγουν ΚΑΠΟΙΑ, γενικώς...

Επίσης θα βγει το τάδε νέο τεύχος μέχρι το ComicDom, το δείνα μέχρι τον Ιούνιο και το αποτέτοιο μέχρι τον Νοέμβριο

 

Και πρέπει να βιαστούν, αν δεν βγάλουν μέχρι τον Απρίλη, 1-2 τεύχη, κλάφτα 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   26482
  • Achievement Points:  4708
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Λοιπόν από το πρώτο γκρουπ έχω πάρει τα νέα Αστερίξ και το Baker Street. Λογικά κάποια στιγμή θα χτυπήσω και το Sin City να κλείσει και η σειρά, ίσως αντο βρω κάποια στιγμή και σε καλύτερη τιμή. Οσον αφορά το Μπλουμπέρι που εκτιμώ πολύ σαν σειρά και έχω και τα 9 προηγούμενα άλμπουμ, κόλλησα λίγο με την μορφή στην οποία βγήκε και έχω και κάποια αδιάβαστα οπότε δεν το πήρα.

Στο δεύτερο σκέλος, θα έπαιρνα σίγουρα Μπλέικ και Μόρτιμερ, Λεονάρντο (με κλειστά μάτια), Θόργκαλ και Μπλουμπέρι με την προϋπόθεση να έβγαινε έγχρωμο όπως και τα προηγούμενα. Επίσης και το Ωρίων που μου άρεσε και απ' ότι είπατε έχει μόνο ένα άλμπουμ υπόλοιπο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1618
  • Content Count:  5053
  • Reputation:   34575
  • Achievement Points:  5061
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αν καταφέρετε και φτάσετε στο τέλος αυτού του παραληρήματος που υποτίθεται πως είναι άρθρο-κριτική στα Θοργκάλ (ή ακόμη καλύτερα αν πάτε απ' ευθείας στο τέλος χωρίς να το διαβάσετε), αναγράφεται πως η Μαμούθ θα συνεχίσει τη σειρά (μόνο αυτή από τα άλμπουμ του Κόκκινου κύκλου). Αν ισχύει όντως δεν μπορώ να πω, ήταν και τα χάπια ληγμένα απ' ότι φαίνεται...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4202
  • Reputation:   32931
  • Achievement Points:  4381
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2877 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Το μόνο που έχω να πω είναι ότι μπήκαμε στον Μάρτιο και δεν έχουμε απολύτως κανένα νέο από τη ΜΑΜΟΥΘ.
Ζούνε; Δεν ζούνε;
Μέχρι και στη σελίδα τους στο facebook η τελευταία ανάρτηση έγινε στις 25/12/16 με ευχές για Καλά Χριστούγεννα.
Οπότε όταν ακούω ότι θα συνεχίσει τίτλους που τους έχει διακόψει εδώ και χρόνια, απλά γελάω :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3132
  • Reputation:   23815
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2970 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Αν καταφέρετε και φτάσετε στο τέλος αυτού του παραληρήματος που υποτίθεται πως είναι άρθρο-κριτική στα Θοργκάλ (ή ακόμη καλύτερα αν πάτε απ' ευθείας στο τέλος χωρίς να το διαβάσετε), αναγράφεται πως η Μαμούθ θα συνεχίσει τη σειρά (μόνο αυτή από τα άλμπουμ του Κόκκινου κύκλου). Αν ισχύει όντως δεν μπορώ να πω, ήταν και τα χάπια ληγμένα απ' ότι φαίνεται...

Eντάξει από τις λέξεις "Συνολική εκτίμηση" και μετά η μπάλα όχι απλά χάθηκε, αλλά ξεχάσαμε αν ποτέ υπήρξε μπάλα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.