Μετάβαση στο περιεχόμενο

BARRACUDA [ JEAN DUFAUX, JEREMY ]


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

b1.jpg b2.jpgb3.jpg

b4.jpgb5.jpgb6.jpg

 

 

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

... Δεν κατάλαβα? Δεν αρκούν τα εξώφυλλα μόνο για να "τσιμπήσετε"? Θέλετε κι άλλο μπιρι μπιρι? :) ok. Πάρτε άλλα 14 επιχειρήματα :)

1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg 6.jpg 7.jpg 8.jpg 9.jpg 10.jpg 11.jpg 12.jpg 13.jpg 14.jpg

Γαλλοβελγικό (duh).

 

J.jpg

 

Στο απίστευτο σχέδιο και στον απίστευτο χρωματισμό είναι ο γεννηθείς το 1984 Jeremy (Petiqueux αλλά ανάθεμα κι άμα τον μνημονεύει κανείς με το επώνυμο :) ). Ο οποίος βελτιώνεται τόμο με τον τόμο. Δεν τον έχουμε δει κάπου αλλού αυτόν, αλλά έχει και περιορισμένη εργογραφία (λογικό με τόση λεπτομέρεια στη δουλειά του). Χρώματα σε κάποια Murena που δεν έχουν δημοσιευτεί στα πάτρια και σχέδιο σε ένα Complainte des Landes Perdues. Στο 8ο το 2014. Αυτό που είχε και αυτή εδώ τη σελίδα που είχε στείλει το σαγόνι μου στο πάτωμα.

PlancheA_223389.jpg

 

JD.jpg

Στο σενάριο τώρα είναι ο πολυγραφέστατος Jean Dufaux (1949). Τον έχουμε δει μεταφρασμένο στον προαναφερθέντα Μουρήνα. στα Αρπακτικά, στο Παζολίνι Pig Pig Pig και στο Τζίνι. Επιπρόσθετα έχουν γίνει παρουσιάσεις στα BD στο Croisade και στο Giacomo C. Αυτό τώρα φαίνεται να είναι το μειονέκτημα του κόμικ :lol: Είχα δει τον Kurdy Malloy να μιλάει με επιφυλάξεις για τον κύριο τις προάλλες (καλός, αλλά γράφει τόσα πολλά που δεν θα δεις αριστούργημα) και βλέπω τώρα ότι ο XIII είχε μιλήσει και αυτός υποτιμητικά το 2007 (γράφει γράφει γράφει και εκεί που όλα πάνε περίφημα, πετάει κάτι και μαμάει όλο το κόμικ).


Η σειρά ξεκίνησε το 2010, έχουν βγει 6 τόμοι μέχρι στιγμής στη χώρα του Μολιέρου, ενώ έχουν μεταφραστεί 5 από τη Cinebook στη γλώσσα του Oscar Wilde.

 

Υπόθεση?... Δεν ξέρω :lol: Δλδ ειλικρινά δεν ξέρω :lol: 17ος αιώνας? Πειρατές, ένα αναρχοαυτόνομο νησί, ένας καταραμένος θησαυρός που πρέπει να βρεθεί, γκόμενες, μη γκόμενες, σεξ, βια, αίμα, φουρτουνιασμένες θάλασσες, ξερακιανές "μάγισσες", καλλίπυγες "μάγισσες", καλοί παπάδες, κακοί παπάδες, μονομαχίες, βομβαρδισμοί. Σεισμούς, λιμούς και κανταποντισμούς δεν είδα ακόμα, αλλά άνετα θα έρθουν και αυτοί :) Έχει απ'όλα. Που το πάει, τι θέλει να πει ο ποιητής, τι συμβαίνει, γιατί συμβαίνει... Τόσο "στα @@ μου" δεν πρέπει να έχω ξαναπεί σε κόμικ που έχω κάτσει και έχω διαβάσει :lol: :lol: :lol: Πάντως διαβάζεται. It's all over the place, αδυνατώ να ενδιαφερθώ πραγματικά για το τι θα συμβεί στους διάφορους χαρακτήρες, αλλά λειτουργεί οκ ως όχημα για το εκπληκτικό σκίτσο+χρώμα του απίστευτου Jeremy.

Σχέδιο 9/10
Σενάριο 2-7/10 (απ'όλα :) μέχρι και ei/10 παίρνει λέμε)

Εντός του Spoiler: Τόμοι - Εναλλακτικά Εξώφυλλα - Σελίδες που διάθεσε η Dargaud για προεπισκόπηση.

 

 


1. Esclaves (Σκλάβοι) 2010

a1.jpga2.jpga3.jpga4.jpga5.jpga6.jpga7.jpga8.jpga9.jpga10.jpga11.jpg

2. Cicatrices (Ουλές) 2011

21.jpg22.jpg23.jpg24.jpg25.jpg

3. Duel (Μονομαχία) 2012

31.jpg32.jpg33.jpg34.jpg35.jpg36.jpg

4. Révoltes (Επαναστάσεις) 2013

41.jpg42.jpg43.jpg44.jpg45.jpg46.jpg47.jpg48.jpg49.jpg491.jpg492.jpg493.jpg494.jpg495.jpg496.jpg497.jpg498.jpg499.jpg

5. Cannibales (Κανίβαλοι) 2015

51.jpg52.jpg53.jpg54.jpg55.jpg56.jpg

6. Délivrance (Απελευθέρωση) 2016

61.jpg62.jpg63.jpg64.jpg65.jpg66.jpg

 

 

 

 

 

Λυνκς

Bedetheque Σειράς

Dargaud

Cinebook

Blog Jeremy

 

Καλό χαλβάδιασμα :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Που πας και τα ξετρυπώνεις ??? :NoNo:  

 

Καταπληκτικό σκίτσο και χρώματα .  :rainbow:

 

Και η ιστορία εφ όσον έχει πειρατές θα μ αρέσει  (έστω και λίγο) .....

 

Και το 2017 έχεις βάλει σκοπό να με καταστρέψεις οικονομικά ....(στρέφοντας με πρός τα ξενόγλωσσα ). :reap:

 

Αντιστέκομαι ακόμα........Για πόσο δεν ξέρω....... :angel:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31289
  • Group:  Members
  • Topic Count:  36
  • Content Count:  703
  • Reputation:   5976
  • Achievement Points:  723
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3018 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

Μ' έχει τσιγκλίσει εδώ και καιρό η σειρά. Αρκετές ΤΤ εκδόσεις και προσφορά, το σύνολο των 6 τόμων (και δωράκι) σε "κασόνι"

Επεξεργασία από ikarukani
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2942 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Ο Jeremy υποθέτω ότι ήταν μαθητής του Ντελαμπύ ή έχει επηρρεαστεί πολύ από αυτόν. Αυτό είναι καλό γιατί ο Ντελαμπύ ήταν από τους μεγαλύτερους δεξιοτέχνες σχεδιαστές στην ιστορία ΙΜΗΟ. Το σχέδιο, η λεπτομέρεια, οι εκφράσεις είναι και εδώ εκπληκτικές.

 

Αλλά το σενάριο, χμμμμ το σενάριο. Αυτά τα plot twists που κάνει ο Ντυφό πραγματικά απορώ ώρες-ώρες. Δεν έχει βρεθεί κάποιος να του μιλήσει για το Ρεξόνα; Σκάει μύτη στα ξαφνικά ένας τύπος που κάνει την τάδε ανατροπή και αυτός είχε προηγούμενα με τον τάδε τρεχαγύρευε και δώστου 2-3 σελίδες να μας εξηγήσει και άντε και φλασμπακ και άντε 2 ονόματα που τα αναφέρει κάποιος κάπου κάποτε και εμείς πρέπει να θυμόμαστε γιατί στο εξής θα τα αναφέρουν λες και ήταν ο φίλος μας ο Γιάννης που κάναμε μαζί 12-4 στον Παλάσκα κλπ κλπ κλπ.

 

Δεν έχω διαβάσει ακόμα το προσφάτως εκδοθέν 6ο τεύχος (αν και το βρήκα) όπου ελπίζω επιτέλους οι ιστορίες του αγοριού του κοριτσιού και του ενδιάμεσου να αποκτούν κάποιο νόημα. Κορυφαίο σχέδιο, ενδιαφέρον αλλά ελαφρώς κουραστικό σενάριο. Οι λάτρεις των πειρατικών και των κόμικς που βασίζονται στο σχέδιο τιμήστε το. Οι υπόλοιποι take it or leave it.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3396 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Όσοι σκέφτονται να πάρουν την Αγγλική έκδοση της cinebook πάντως, ας το ξανασκεφτούν. Σε σχέση με άλλα BD που βγάζει είναι πολύ χειρότερη. Μικρό μέγεθος, κακό χαρτί, κακή εκτύπωση (εντός πλαισίου πάντα, δεν είναι δα και αντιρίξ). Γενικά πολύ φτωχή. 

 

Ενδεικτικά:

 

IMG_0230.JPGIMG_0231.JPG

 

Κατά τα άλλα θενκς για την παρουσίαση και επιστρέφω όταν διαβάσω και τους δύο τελευταίους τόμους που μου έχουν μείνει. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Διάβασα τους δύο πρώτους τόμους και συμφωνώ με τον Kurdy Malloy στο σχόλιο περί Dufaux.
Πολύ ωραίο το σχέδιο αλλά πάσχει από σενάριο η σειρά.

Εμφανίζονται κάποιοι τύποι απ΄το πουθενά, σκοτώνονται άλλοι χωρίς να προλάβεις να καταλάβεις τι ρόλο βαρούσαν στην ιστορία, ο Emilio/Emilia δεν κατάλαβα ακόμα αν είναι αγόρι ή κορίτσι και γενικά πολύ μπέρδεμα.

Ξέρει κανείς πότε ολοκληρώνεται η ιστορία;
Αν δεν έχει ολοκληρωθεί μέχρι τον 5ο τόμο, που έβγαλε η cinebook, δεν έχει νόημα να τη συνεχίσω.
Και γενικότερα μ΄αρέσουν σειρές με αυτοτελείς ιστορίες ή έστω ιστορίες που ολοκληρώνονται σε 2-3 μέρη.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3396 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

6 άλμπουμ έχουν κυκλοφορήσει, με το 6ο και τελευταίο της σειράς τον περασμένο Οκτώβριο. 

 

Η Cinebook μένει να βγάλει το Delivrance για να την κλείσει και στα Αγγλικά. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3396 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Μιας και την είχα ξεχάσει σχεδόν, ξαναδιάβασα και τα 6 τεύχη, τα δύο που είχα έντυπα και τα άλλα ψηφιακά. Ο kurdy με βρίσκει 100% σύμφωνο. Το σχέδιο δεν είναι απλά σχέδιο, είναι ΣΧΕΔΙΑΡΑ, άψογο, αψεγάδιαστο,πιο καλό δεν πάει ένα πράμα. Ο τζέρεμι μας στέλνει σπίτι μας με τα παπούτσια στο χέρι, ακόμα και στα πανελάκια που φαινόταν ότι βαριόταν την ζωή του να τα σχεδιάσει. :respect: 

 

Τώρα ο Ντυφό ένας θεός ξέρει τι είχε στο μυαλό του. Ένα σενάριο all-over-the-place, ασύνδετο, με ένα κάρο κύριους χαρακτήρες και ελάχιστη εξέλιξη στον καθέναν πέρα από τα πολύ βασικά κίνητρα. Δική μου αίσθηση πως το όλο πειρατικό θέμα χρησιμοποιείται ως βάση και όχι ως κύρια πλοκή, μιας και αν το καλοσκεφτείτε βλέπουμε σχετικά λίγα πράγματα που έχουν να κάνουν με πειρατεία όπως την έχω εγώ στερεοτυπικά στο μυαλό μου. Ούτε την εύρεση του διαμαντιού είδαμε, δύο μικρές ναυμαχίες μία στην αρχή αρχή και μία στο τέλος τέλος, κάποιες μάχες εδώ και κει.. Μόνο οι καπετάνιοι ήταν αξιοπρεπέστατα δοσμένοι (αλλά ήθελα και άλλο red hawk) και είχες και ένα νησί τύπου τορτούγκα το οποίο δεν θύμιζε σε τίποτα πειρατικό καταφύγιο. 

 

Διασκεδαστική σειρά, δεν θα περάσει κανείς άσχημα με τα 6 άλμπουμ της. Ειδικά όσοι γουστάρουν πειρατεία του 17ου-18ου αιώνα, βουρ στον πατσά. Αλλά δεν μπορείς παρά να σκεφτείς ότι αν αυτή η σχεδιάρα είχε και μια εξίσου ικανή πένα στην υπόθεση, τώρα θα μιλούσαμε για ένα αριστούργημα και ίσως το καλύτερο πειρατικό κόμικ εκεί έξω. Τώρα, αρκείται στο να είναι μια μείξη black sails, pirates of the caribbean, λίγο treasure island και το άλλο με τον Μάλκοβιτς, με πολλή ίντριγκα, συνεχείς κωλοτούμπες των πρωταγωνιστών που δεν ξέρουν που πατάνε και που βρίσκονται και λίγη πειρατεία στο μείγμα.

 

 

Και κάτι άσχετο/σχετικό. Barracuda είναι τούτο το ψάρι, ο λούτσος που λέμε. Θυμίζει κάτι έντονα η φάτσα του από το κόμικ ε; 

animalia-life-club.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4664 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Ενδιαφέρον, πολύ ενδιαφέρον:dadira:, από ότι βλέπω βέβαια η πλειονότητα κατακεραυνώνει τον σεναριογράφο ,παρότι είναι η "φίρμα " της συνεργασίας, δυστυχώς προς το παρόν δεν αγοράζω από το ίντενετ αλλιώς θα το έπαιρνα ακόμη και αν δεν είχε καν μπαλόνια, φαίνεται πολύ καλοστημένο και γενικά όμορφο και στο καλλιτεχνικό κομμάτι και στο γραφιστικό του κομμάτι και το πάντρεμα παραδοσιακών μέσων και υπολογιστή και νομίζω ότι κάποιος μπορεί να διδαχτεί πράγματα κοιτάζοντας το. Πάντως αν τύχει κάπου,κάπως να μου δοθεί η ευκαιρία να το αγοράσω θα το πάρω, όχι μόνο επειδή είναι ωραίο, άλλα επειδή έχει και φόντο μία εποχή που μου αρέσει, η προ της βιομηχανικής επανάστασης αποικιοκρατική περίοδος είναι πολύ στα γούστα μου,περισσότερο από μεσαίωνα  ή από κόμικς με αρχαίους μαχητές,μια και δεν έχω δει και τόση ποσότητα τίτλων. Βλέπω καριοφύλια και ξίφη άρα πιθανόν 1700+_, ένα εναλλακτικό 1700 με πολύ δυναμικές και εντυπωσιακές γυναίκες, εδώ το φανταστικό στοιχείο υπερνικάει την ρεαλιστικότητα , άλλα δεν νομίζω ότι η πιστότητα της εποχής είναι το ζητούμενο στο συγκεκριμένο κόμικ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Σ΄όσους αρέσουν τα πειρατικά ρίξτε μια ματιά και στο Le Sang du Dragon :)
Τον 1ο τόμο που διάβασα τον βρήκα αρκετά συμπαθητικό.
Υπάρχουν τα 9 πρώτα τεύχη σε αγγλικό scanlation με τον τίτλο Dragonblood.
Το σχέδιο δεν είναι σαν του Barracuda αλλά ούτε μέτριο το λες :)

446.thumb.PNG.05e94792b51d19d965d091af44f627cf.PNG

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 years later...

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Επειδή κι εγώ τον Dufaux δεν τον εμπιστεύομαι πάντα, και έχοντας διαβάσει τα σχόλια εδώ μέσα σχετικά με το σενάριο, καθυστέρησα αρκετά να διαβάσω τη συγκεκριμένη σειρά. Η αλήθεια είναι όμως ότι την ευχαριστήθηκα πάρα πολύ, κι ας μην ήταν το πιο άρτιο σενάριο που έχει πέσει στα χέρια μου. Γενικά διαβαζόταν ευχάριστα η ιστορία και δε με κούρασε σε κανένα σημείο. Το σχέδιο είναι φανταστικό, ειδικά στο 6ο τεύχος ο άνθρωπος έφτασε σε άλλο επίπεδο.

 

:Ion:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.