Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΟΙ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ ΤΟΥ ΤΕΝΤΕΝ


YOSHIMITSU

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ ΤΟΥ ΤΕΝΤΕΝ (ΟΙ)
Σενάριο/Kείμενα:
Hergé, Greg
Σχέδιο:
Hergé
Hμερ. έκδοσης:
1993
Εξώφυλλα:
24 + 24 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
24
Κατηγορία:
Σειρά/Αυτοτελή
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Περιπέτεια
Περιοδικότητα:
Ακανόνιστη
Μέγεθος:
21.0 x 28.0
Σελίδες:
68
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Μαρία Ανδρεαδάκη, Άγγελος Φιλιππάτος (24)
Πρωτότυπος τίτλος:
Les aventures de Tintin #2-23 (Petit vingtième / Casterman, 1930), Tintin et le lac aux requins (Casterman, 1973)
Προέλευση:
Βελγική
ISBN:
960-321-ΧΧΧ-Χ
Ομαδοποίηση:
Τίτλος:
ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ ΤΟΥ ΤΕΝΤΕΝ (ΟΙ)
Σενάριο/Kείμενα:
Hergé, Greg
Σχέδιο:
Hergé
Hμερ. έκδοσης:
2005
Εξώφυλλα:
35 + 35 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
23
Κατηγορία:
Σειρά/Αυτοτελή
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Περιπέτεια
Περιοδικότητα:
Ακανόνιστη
Μέγεθος:
21.0 x 28.0
Σελίδες:
68
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Μαρία Ανδρεαδάκη
Πρωτότυπος τίτλος:
Les aventures de Tintin #2-23 (Petit vingtième / Casterman, 1930), Tintin et le lac aux requins (Casterman, 1973)
Προέλευση:
Βελγική
Ομαδοποίηση:

  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Yoshimitsu_TENTEN_logo.jpg

PeripeteiesTentenMAMOUTH_0001.jpg  PeripeteiesTentenMAMOUTH_0002.jpg  PeripeteiesTentenMAMOUTH_0003.jpg  PeripeteiesTentenMAMOUTH_0004.jpg

 

Εν έτη 1993 η εταιρεία ΜΑΜΟΥΘΚΟΜΙΞ, παραλαμβάνει τα δικαιώματα από την εταιρεία Ψαρόπουλος και εκδίδει το πρώτο τεύχος της σειράς της ΟΙ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ ΤΟΥ ΤΕΝΤΕΝ. Αφορά τις περιπέτειες ενός νεαρού δημοσιογράφου με το όνομα Τεν Τεν που έχει την τάση να μπλέκει σε διάφορες περιπέτειες, παρόλα αυτά χάρις στην εξυπνάδα του αλλά και την τύχη του καταφέρνει πάντα να φέρει σε πέρας αυτές τις "μυστήριες αποστολές" που "αναλαμβάνει". Παρέα του σε αυτές τις περιπέτειες έχει τον πιστό του σκύλο Μιλού, τον δυναμικό και νευρώδη καπετάνιο Χάντοκ ενώ από τις σελίδες του κατά καιρούς θα παρελάσουν και άλλοι χαρακτήρες που θα τον βοηθήσουν με τον ένα τρόπο ή τον άλλο να ξεπεράσει τα όποια εμπόδια, όπως οι αστυνομικοί Ντυπόν και Ντυπόν (δίδυμοι αλλιώς γνωστοί και ως Τόμσον και Τόμσον) και ο καθηγητής Τουρνεσόλ. Αν και γενικά οι ιστορίες του Τεν Τεν είναι γνωστές ανά τον κόσμο και μπορεί να πει κανείς ότι έχουν και μεγάλη επιτυχία, γενικά δεν έχει την καθολική αποδοχή όπως π.χ.: Ο Αστερίξ, κυρίως λόγω των πολιτικών και κοινωνικών πεποιθήσεων του δημιουργού του (π.χ.; ο υπέρμετρος ρατσισμός του), κάτι που περνά μέσα στις σελίδες και αποτυπώνεται και στον χαρακτήρα του ενοχλητικά έξυπνου νεαρού δημοσιογράφου. Επιπλέον ο Τεν Τεν έχει σαν μόνιμους συντρόφους κάποιους κάπως ανόητους χαρακτήρες, οι οποίοι έχουν μάλιστα μία ιδιαίτερα μεγάλη αδυναμία στο αλκοόλ (μέχρι και ο σκύλος του Μιλού, δεν είναι λίγες οι φορές που εμφανίζεται μεθυσμένος).
 

Yoshimitsu_Tintin_characters.png

Η ΜΑΜΟΥΘΚΟΜΙΞ προχώρησε στην κυκλοφορία και των 24 ιστοριών που έχει δημιουργήσει ο Βέλγος Ερζέ. Την σειρά αυτή την έχω συναντήσει σε διάφορες ποιότητες εξωφύλλου/χαρτιού και με μικρές διαφοροποιήσεις ως προς το μέγεθος, όπως μία κάπως διαφορετική σε ποιότητα χαρτιού τόσο στο εξώφυλλο (έχει επιπλέον διαφανή αδιάβροχη μεμβράνη) όσο και στις μέσα σελίδες (τύπου ιλουστρασιόν) είναι μεν από την ΜΑΜΟΥΘΚΟΜΙΞ αλλά μέσα αναφέρεται ως εκδότης η εκδοτική εταιρεία ΠΑΤΑΚΗΣ. Παρόλα αυτά ο πυρήνας παραμένει η γνωστή και κλασσική της εταιρείας με τις 68 έγχρωμες σελίδες και διαστάσεις 21Χ28 εκατοστά.
 

Το οπισθόφυλλο της σειράς:

PeripeteiesTentenMAMOUTH_0001z.jpg

 

Περισσότερα για τον Τεν Τεν και τον δημιουργό του μπορείτε να βρείτε:
75 Χρονια ΤΕΝΤΕΝ / Γιατί εξακολουθεί να γοητεύει ο Τεν Τεν / Τεν Τεν: Οι περιπέτειες ενός 75χρονου εφήβου

Την λίστα με τα τεύχη της σειράς, μπορείτε να την βρείτε ΕΔΩ

Μπορείτε επίσης να συμμετάσχετε σε δημοψήφισμα για την καλύτερη ιστορία του Τεν Τεν ΕΔΩ

Bedetheque: Les aventures de TinTin - Tintin et le lac aux requins


Ευχαριστούμε για τα εξώφυλλα τους constantinople, totally_wired & hudson.   :nek:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 403
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Ούτε εγώ είχα διαπιστώσει ότι δεν υπήρχε αφιέρωμα στον ΤΕΝΤΕΝ. Και σκέψου ότι είναι ο αγαπημένος μου ήρωας. 1000 μπράβο YOSHIMITSU για το καταπληκτικό σου αφιέρωμα.

 

Βάζω και τα 5 εξώφυλλα που λείπουν.

 

Τα εξώφυλλα μεταφέρθηκαν στην παρουσίαση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  673
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  758
  • Reputation:   1754
  • Achievement Points:  758
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6296 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

Για κοίτα λοιπόν...το καλοκαίρι πέτυχα τρία τεύχη Τεν Τεν στις διακοπές και σκέφτηκα οτι καιρός είναι

να ξεκινήσω μια συλλογή τους. Εμένα μου αρέσει ο Τεν Τεν και ήλπιζα να αρέσει και στην κόρη μου

που όμως προτίμησε τα παπιά και τον Ραντανπλάν. Πάντως, όταν ήλθε η αντιπροσωπεία της Δ.Ο στη Βέροια

για να συζητήσουμε για τη νέα συλλογική σύμβαση των εργαζομένων (ψίχουλα δίναν τελικά, δεν τα βρήκαμε)

ο Valt μου είπε πως πρέπει να είναι δυο διαφορετικές σειρές αυτή του Πατάκη (καλύτερη) που όμως στο εξώφυλλο γράφει Μαμουθκόμικς

και αυτή της ίδιας της Μαμουθκόμικς. Για να το ψάξουμε λίγο αυτό (ό,τι πρέπει δουλειά για τον germanicus)

 

Υ.Γ: Ναι, μιλήσαμε στην συνάντηση και για τον Γκλόμπαλ. Όχι, δεν θα σας μεταφέρω τη συζήτηση

(μυστικά της δουλειάς..) Το μόνο που μπορώ να πω είναι οτι οι ελπίδες των δελφίνων για την θέση του Τσάρου (Γκλόμπαλ) είναι βάσιμες... :mafia:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  218
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  431
  • Reputation:   292
  • Achievement Points:  431
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6346 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Εγώ θα συμφωνήσω με τον Bonadrug...Ωραίο αφιέρωμα,αλλά αφορά ένα από τα κόμικς που δεν αντέχω να διαβάζω... :D Πολύ geeky τυπάκος αυτός ο 10-10...Δεν είναι του γούστου μου...

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

AAAAAA Φρίκη!!!!! βλέπω τα εξώφυλλα, παραξενεύομαι που δεν είναι στη σειρά τους, αναρωτιέμαι πως έκανε τέτοιο λάθος ο Yoshi και ξαφνικά διαπιστώνω ότι η Μαμουθ τα έχει βγάλει με ότι σειρά της κάπνιζε!!!!!! Πάλι καλά που μερικά που είναι σε συνέχειες (πχ Πούρα+Λωτός) τα έβγαλε το ένα μετά το άλλο.

 

Είμαι άλλος ένας που δεν είχε χαμπαριάσει ότι δεν υπήρχε αφιέρωμα στις εκδόσεις του ΤενΤεν. Είναι από τα πράγματα που τα θεωρεί κανείς τόσο essential που τα παραβλέπει....

 

Από τις πολυαγαπημένες μου σειρές. Δεν είμαι σίγουρος τι ακριβώς εννοεί ο Yoshi με το "έχει προχωρήσει στην κυκλοφορία 23 ιστοριών από τα 24 συνολικά που έχει δημιουργήσει ο Βέλγος Ερζέ". Βασικά ο Ερζέ έχει κάνει 23 ολοκληρωμένα άλμπουμ. Επιπρόσθετα υπάρχει (ι) "Η λίμνη με τους καρχαρίες" το οποίο όμως (α) βασίζεται σε ένα καρτούν (στο οποίο ο Ερζέ είχε την ας πούμε ψηλή εποπτεία) και (β) δεν είναι σχεδιασμένο από τον Ερζέ. (ιι) υπάρχει και το "Tintin et l'Alph-Art". Αυτό τώρα είναι οι σημειώσεις του Ερζέ για ένα ακόμα άλμπουμ, μαζί με σκίτσα κλπ. Επιλογή σημειώσεων/σκίτσων/προεργασίας έχει βγει στα γαλλικά και στα αγγλικά σε τουλάχιστον 2 εκδόσεις. Υπάρχει όμως και 2 διαφορετικές ανεπίσημες απόπειρες μεταφοράς του σε κανονικό κόμικ. Μια από έναν καλλιτέχνη με το ψευδώνυμο "Ram? Nash" και μια πιο διαδεδομένη (τουλάχιστον στους χώρους του σκαναρισμένου κόμικ) από τον Yves Rodier. Την τελευταία θα τη βρείτε σε διάφορα σημεία στον ιστοχώρο στα αγγλικά ως εκδοθείσα από τινά "Rackham". Στα γαλλικά τουλάχιστον θα την βρείτε εδώ.

 

Τονίζω πάντως ότι υπάρχει τεράστια ανισότητα στα διάφορα άλμπουμ, κυρίως σε επίπεδο χρονολογικό. Τα πρώτα 3 είναι κυριολεκτικά για πέταμα (κατ'εμέ) (και επιπρόσθετα τα όποια σχόλια για ρατσισμό αφορούν κυρίως αυτά και όχι τα επόμενα), ενώ η σειρά απογειώνεται από το Σκήπτρο του Οττοκάρ και μετά.

 

Σημειώνω ότι όπως και στο Αστερίξ, έτσι και εδώ, οι δευτερεύοντες χαρακτήρες (πλην του Τεν Τεν και του Μιλού) εμφανίζονται και βελτιώνονται σιγά σιγά και όχι από το πρώτο άλμπουμ.

 

:thanks: Yoshi που έκλεισες μια τεράστια τρύπα :cheers:

 

 

Ορισμένα από τα πρώτα (χρονολογικά) έχουν επαναδουλευτεί

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Από τις πολυαγαπημένες μου σειρές. Δεν είμαι σίγουρος τι ακριβώς εννοεί ο Yoshi με το "έχει προχωρήσει στην κυκλοφορία 23 ιστοριών από τα 24 συνολικά που έχει δημιουργήσει ο Βέλγος Ερζέ". Βασικά ο Ερζέ έχει κάνει 23 ολοκληρωμένα άλμπουμ. Επιπρόσθετα υπάρχει (ι) "Η λίμνη με τους καρχαρίες" το οποίο όμως (α) βασίζεται σε ένα καρτούν (στο οποίο ο Ερζέ είχε την ας πούμε ψηλή εποπτεία) και (β) δεν είναι σχεδιασμένο από τον Ερζέ. (ιι) υπάρχει και το "Tintin et l'Alph-Art".

[...]

Τονίζω πάντως ότι υπάρχει τεράστια ανισότητα στα διάφορα άλμπουμ, κυρίως σε επίπεδο χρονολογικό. Τα πρώτα 3 είναι κυριολεκτικά για πέταμα (κατ'εμέ) (και επιπρόσθετα τα όποια σχόλια για ρατσισμό αφορούν κυρίως αυτά και όχι τα επόμενα), ενώ η σειρά απογειώνεται από το Σκήπτρο του Οττοκάρ και μετά.

 

Χμ, μαλλον το 24ο ειναι στην ουσια το πρωτο, το πρωτογονο "In The Land Of The Soviets" ;)

post-556-1188901158_thumb.jpg

 

+1 :beer:

 

Παρεπιπτοντως Yoshi, τα εξωφυλλα ειναι οντως ανακατεμενα, πχ.το Σπασμενο Αυτι ειναι το 11, γιατι ειναι μετα τα Κοσμηματα της Κασταφιορε που ειναι το 20?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Ναι, αυτό είναι το μόνο που δεν εκδόθηκε στην Ελλάδα. Αν και είναι ψιλοελεεινό το σκίτσο, εμένα θα μου άρεσε να το δω και σε ελληνική έκδοση.

 

Αυτό είναι το εξώφυλλο της γαλλικής έκδοσης.

 

Edit: DJO, έκανες edit το εξώφυλλο και με πρόλαβες. Δεν πειράζει, θα έχουμε και αγγλικής και γαλλικής έκδοσης. :D

______.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Όπως έγραψα, 23 είναι τα ολοκληρωμένα άλμπουμ του Herge. (Σε παρένθεση η αρίθμηση της Μαμούθ (για όσα ξέρω τουλάχιστον) )

 

1. Tintin au pays des Soviets

2. Tintin au Congo (22)

3. Tintin en Amérique (3)

4. Les Cigares du pharaon (9)

5. Le Lotus bleu (10)

6. L'Oreille cassée (11)

7. L'Île noire (12)

8. Le Sceptre d'Ottokar (13)

9. Le Crabe aux pinces d'or (2)

10. L'Étoile mystérieuse (6)

11. Le Secret de la Licorne (7)

12. Le Trésor de Rackham le Rouge (8)

13. Les Sept Boules de cristal (4)

14. Le Temple du Soleil (5)

15. Tintin au pays de l'or noir (14)

16. Objectif Lune (15)

17. On a marché sur la Lune (16)

18. L'Affaire Tournesol (17)

19. Coke en stock (18)

20. Tintin au Tibet (19)

21. Les Bijoux de la Castafiore (20)

22. Vol 714 pour Sydney (21)

23. Tintin et les Picaros (1)

 

και υπάρχουν επίσης (α) τα προσχέδια του Tintin et l'Alph-Art + (β) το άλμπουμ της ταινίας Tintin et le lac aux requins (που δεν είναι δουλειά του Herge) + (γ&δ) τα κάτοθι διαμαντάκια (πρώτη φορά τα βλέπω...) (+ παρωδίες/εκπαιδευτικά/συλλογές)

 

υπήρχαν και (προφανώς/λογικά/μάλλον) τα εξής ας πούμε φωτορομάντζα για τις 2 ταινίες με ηθοποιούς!!!

 

tintinetlemysteredelatoisondor.jpg.jpegtintinetlesorangesbleues.jpg.jpeg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Τα εξώφυλλα που έχω βάλει, δεν είναι όντως στην σωστή σειρά για την ώρα... Τα τελευταία είναι σε χαμηλότερη ανάλυση και μέχρι να βρω και να βάλω τα σωστά, τα έβαλα στο τέλος για να τα θυμάμαι... Πάντως έχουν την σωστή αρίθμηση, ΟΚ αφού σας μπέρδεψα, ας τα βάλω σε μία λογική σειρά. Ο Ψαρόπουλος από πότε έκδιδε τα Τεν Τεν; γιατί πήρε το μάτι μου στο inet, τεύχος του 1968 (μάλιστα γράφει 4η έκδοση) δεν ανέφερε εκδοτική και δεν ήξερα ποιας εταιρείας είναι. Germ το νούμερο 23 της Μαμούθ στα Γαλλικά ποιο είναι;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Germ το νούμερο 23 της Μαμούθ στα Γαλλικά ποιο είναι;

 

 

Tintin et le lac aux requins. Δεν είναι όμως canonical. Δεν είναι Herge. Εάν σε ενδιαφέρει πότε εκδόθηκε στη Γαλλία, βγήκε μετά την πτήση 714 και πριν τους Πικαρός.

 

Δε συμφωνώ πάντως με το να παρουσιαστούν τα εξώφυλλα με την αυθεντική σειρά τους. Όπως και στα υπόλοιπα αφιερώματα, ας είναι η σειρά όπως τα έβγαλε η εκδοτική στην Ελλάδα. Από κει και πέρα, όποιος ενδιαφέρεται και γουστάρει, θα την βρει την άκρη :) (Τα Αστερίξ μου λόγου χάρη τα έχω ταξινομημένα όπως βγήκαν κανονικά...) (τα TinTin τα έχω στα Αγγλικά και εκεί οι άνθρωποι ήταν σοβαροί και τα βγάλαν στη σειρά ;) )

 

:beer:

 

edit: Ο Ψαρόπουλος λογικά έβγαλε Tin Tin αρχές δεκαετίας 80.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Όπως και στα υπόλοιπα αφιερώματα, ας είναι η σειρά όπως τα έβγαλε η εκδοτική στην Ελλάδα.

 

Όντως, έτσι πρέπει να είναι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2064
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  337
  • Reputation:   2855
  • Achievement Points:  344
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Έπεσα (και πήρα φυσικά) το Tintin et l'Aplh-Art σε ένα βιβλιοπωλείο στη Γαλλία. (Αύριο προσπαθήσω προσθέσω εξωφυλλο). Δύο σελίδες σχέδιο, καμιά τριανταριά σκαρίφημα και σενάριο, άγνωστο τέλος κλπ πόρωση. Δεν μπορούσα να το κρατήσω στη σακούλα. Η πλάκα είναι ότι μια κυρία 60-70 ετών με πλησιασε καθώς το κρατούσα περήφανα σε μία καφετέρια και μου ζήτησε να ενημερωθεί ποιο τεύχος είναι αυτό. Συντρόφισσα, κράτα γερά! Vive la France! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2064
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  337
  • Reputation:   2855
  • Achievement Points:  344
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

5066.jpg

Ορίστε τη βρήκα για να μη ψάχνω το δικό μου

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

αυτό imageiras είναι η μια επίσημη έκδοση. Υπάρχει άλλη μια, παλιότερη, με 9 λιγότερες σελίδες.

 

tintin24.jpg.jpeg

 

και σύμφωνα με όσα διαβάζω στη wiki μάλλον υπάρχει υλικό για να βγει και 3η version.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2866
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  134
  • Reputation:   55
  • Achievement Points:  134
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6107 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Αν και η αλήθεια είναι οτι τα περιοδικά δεν τα έχω διαβάσει παρά μόνο τα ξεφύλλισα για να αποφασίσω αν θα αγοράσω τίποτα, μου δημιουργήθηκε η εντύπωση οτι τα κινούμενα σχέδια που έδειχνε παλιά η ΕΡΤ είναι καλύτερα. Πολύ μέτρια η σχεδίαση στο κόμικ;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1533
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  893
  • Reputation:   614
  • Achievement Points:  893
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6234 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Εμένα πάλι ο 10-10 μου αρέσει πολύ και ακόμα περισσότερο το αφιέρωμα του YOSHI!! :dance::dance:

 

Μπράβο στο YOSHI και σε όλους σας με τις πληροφορίες που δώσατε και δεν ήξερα και για τα εξώφυλλα! :respect:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Πολύ μέτρια η σχεδίαση στο κόμικ;

 

Το σχέδιο είναι ο ορισμός της καθαρής βελγικής γραμμής. Δεν ξέρω πως αλλιώς να το περιγράψω :) Συνήθως λέω αυτό είναι σαν τον Τεν Τεν ;)

 

Πάντως όπως είναι λογικό το σχέδιο βελτιώνεται τεύχος με τεύχος.

 

Παρεπιπτόντως, μου δημιουργήθηκε η απορία για το ποιό θεωρείτε ως το καλύτερο Τεν Τεν :)poll here! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγω παντως βαζω το κομικ πανω απο τα κινουμενα, σαν τον Αστεριξ & το Λουκυ Λουκ...... :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  3829
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  167
  • Reputation:   326
  • Achievement Points:  167
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6030 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εψαχνα να βρω αφιερωμα στον Τεν Τεν, και μου εκανε εντυπωση που δεν εβρισκα.. Βλεπετε εψαχνα στην δεκαετια 80-89.

 

Εχω ολα τα τευχη της σειρας, οχi ομως την εκδοση που αναφερετε εδω. Τα δικα μου κυκλοφορησαν στο πρωτο μισο της δεκαετιας του 80 απο την Anglo Hellenic Agency του Τασου Ψαροπουλου.

 

Ειναι καλη εκδοση, αλλα με το τεραστιο προβλημα της κακης κολλας. Ολες οι σελιδες ξεκολουσαν ευκολα, με αποτελεσμα ολα τα τευχη μου να ειναι ενισχυμενα με σελοτειπ. Ειναι φανερο οτι προκειται για μεταφορα της αγγλικης εκδοσης του 60, γιατι τα ονοματα (Μαρλινσπαικ Χωλ, Καλκιουλους) ειναι απο εκει.

 

Η σειρα ξεκινησε απο το τευχος "Τα πουρα του Φαραω". Τα πρωτα τρια δεν νομιζω να βγηκαν καν, αφου τα εχω απο την εκδοση που αναφερετε εδω. Κρινοντας απο το γεγονος οτι προκειται για την αγγλικη μεταφορα, ειναι πολυ πιθανο και οι ιδιοι οι αγγλοι να μην ειχαν εκδωσει τα προβληματικα λογω ρατσισμου και βιας τευχη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Έχεις την σειρά του Ψαρόπουλου;... γιατί δεν κάνεις και εσύ ένα μικρό αφιερωματάκι σε αυτήν; ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

βλακοειδώς απαντάω εδώ αφού κανονικά πρέπει να γίνει ξέχωρο αφιέρωμα στην έκδοση του Ψαρόπουλου και έχω και 2 τεύχη στο γραφείο για εξώφυλλα, αλλά. Είδα σήμερα σε παλαιοπωλείο ΤενΤεν στην Αμερική (αν θυμάμαι καλά....) Ψαρόπουλου. Προφανώς βγήκε εκτός "αυθεντικής αρίθμησης" (γιατί όντως τα δύο πρώτα ήταν τα Πούρα και ο Λωτός απ'όσο θυμάμαι). Από κει και πέρα όμως, όντως σύμφωνα με αυτό το πινακάκι τα αυθεντικά 2 πρώτα (Σοβιέτ, Κονγκό) βγήκαν, στην Αγγλία τουλάχιστον, το ένα το 89 και το άλλο το 91. Και η Μαμούθ εξ΄άλλου ανάκατα τα έβγαλε, με τελευταία τα Κονγκό (του 31) και την μεταφορά της ταινίας. Παρατηρώ ότι στη λίστα κυκλοφορίας δεν αναφέρεται ως μη κυκλοφορούν (?) στην Ελλάδα και το Σοβιέτ.

 

Τέλος να θυμίσω (αν τυχόν δεν την έχεις πάρει πρέφα... από ένα σημείο και μετά αισθάνομαι ότι ο κόσμος δεν ξέρει τι είναι που και τρέχω από πίσω :) ) την ύπαρξη λίστας με links σε όλα τα αφιερώματα.

 

:cheers:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  131
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1007
  • Reputation:   943
  • Achievement Points:  1007
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6362 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Μπράβο Γιόσι, η αξιοσύνη σου λάμπει απο παλιά.... :sun:

 

εγώ πάλι βρήκα την ευκαιρία να ποστάρω, γιατί σήμερα είναι η Κυριακή του Τεν Τεν...έκατσα και τα πήρα με τη σειρά και ομολογώ ότι είναι η μοναδική φορά που διαβάζω συνειδητά Τεν Τεν.

Αν εξαιρέσεις κάποιους διαλόγους που μου φαίνονται απαρχαιωμένοι, μπορώ κι εγώ πλέον να κατανοήσω το φαινόμενο σε όλο του το μέγεθος.

Σας αφήνω λοιπόν πάω να κάνω την ιεροσυλία μου (αγόρασα τα τεύχη μεταχειρισμένα με την ζελατίνα που τους βάζαν για την επανακυκλοφορία και τώρα τη βγάζω για να τα διαβάσω. Καινούρια τεύχη 25 χρονών....)

:beer::Book:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

σποτάκι διάρκειας 1:38 στο bbc.news με αφορμή τα εγκαίνια μουσείου για τον ΤενΤεν στο Βέλγιο

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  4271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  501
  • Content Count:  2447
  • Reputation:   13216
  • Achievement Points:  2462
  • Days Won:  11
  • With Us For:  5964 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Ανακάλυψα ότι υπάρχει κριτική υπό Λ. Κέζα στο ΒΗΜΑ 27/6/1999. Το έχει κανείς;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Λοιπόν προσθέτω εδώ σκανάρισμα από τα 19 ΤΕΝ-ΤΕΝ της τελευταίας έκδοσης της Μαμούθ με το γυαλιστερό εξώφυλλο, τα οποία έχουν ελαφρώς αυξημένο μέγεθος από τα παλιά 21,5x29, και διαφορετικό οπισθόφυλλο φυσικά, ενώ από όσο ξέρω δεν έχουν εκδοθεί ακόμη όλα τα τεύχη (νομίζω ότι το #19 είναι το τελευταίο παρότι στην λίστα έχει και το #20 - Τα κοσμήματα της Καστιαφιόρε). Προσοχή όταν λέμε για τα ΤΕΝ ΤΕΝ ότι έχουν γυαλιστερό εξώφυλλο, δεν μιλάμε για τον νέο τύπο που λάνσαρε πρόσφατα με τα Λούκυ Λουκ, αλλά μάλλον πιο κοντά στο ιλουστρασιόν - πλαστικοποιημένο θα έλεγα. Επίσης σκάναρα ξανά σε μεγαλύτερο μέγεθος το τεύχος #23 και το οπισθόφυλλο της προηγούμενης έκδοσης με το γνωστό ανάγλυφο εξώφυλλο. Τα στοιχεία του είναι πρώτη έκδοση (λογικά αφού δεν αναφέρει κάτι διαφορετικό) 1997. Το περίεργο είναι ότι ούτε και η νέα σειρά γράφει έκδοση Χ παρότι είναι προφανές ότι δεν είναι η πρώτη, οπότε δεν ξέρω αν παίζει κάτι με ανανέωση δικαιωμάτων ή κάτι τέτοιο, αν και δικαιώματα και μετάφραση γράφει για 1996... go figure.

 

TEN_TEN_MAMOUTH.rar

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μόλις κυκλοφόρησε η ιλλουστρασιόν έκδοση του #20, Τα Κοσμήματα Της Κασταφιόρε.

 

 

Πάντως, από ότι ρωτήσα την :cool: κοπελιά στο Comicon, πλέον όλα τα τεύχη κόμικς της Μαμούθ θα είναι έτσι γυαλιστερά, γιατί τελείωσε η συμφωνία που είχε με την εταιρία που την προμήθευε το κλασικό ψιλοτραχύ (σαγρέ?) χαρτί. Επίσης με καθησύχασε λέγοντάς μου ότι φέτος θα βγει το επόμενο Μπλέηκ & Μόρτιμερ... :lol:

 

 

:beer6:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7366
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  113
  • Reputation:   977
  • Achievement Points:  113
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5614 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Δηλαδη το νουμερο 15 βγαινει, δεν αργησε πολυ περιπου 5 χρονια, οποτε το 16 οταν βγω στη συνταξη

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  6145
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  77
  • Reputation:   276
  • Achievement Points:  77
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5740 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Περνούσα τυχαία σήμερα από το κέντρο και έκανα ένα πέρασμα από τη Σόλωνος και το Comicon. Με έκπληξη είδα την επανέκδοση του τεύχους #20 "Τα κοσμήματα της Κασταφιόρε"! :beer: Καιρός ήταν να κυκλοφορήσει νέο τεύχος. Άντε τώρα ανυπομονούμε για την συνέχεια της σειράς και φυσικά και των Μπλέικ & Μόρτιμερ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  12962
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  8
  • Reputation:   45
  • Achievement Points:  8
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4988 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πιστευω θα ηταν καλο να ειχαμε μαζι με τα εξωφυλλα και ενα σκαν μιας τυχαιας σελιδας απο το εσωτερικο καποιου αλμπουμ μια και ειναι χαρακτηριστική για το κομικ αυτο η γραμματοσειρα που χρησιμοποιειται...

Πονεμένη ιστορία το "λετερινγκ" στις Ελληνικές εκδόσεις του Τεν Τεν. Τα έχω γράψει και το αφιέρωμα για τις εκδόσεις του Πατάκη(είναι ακριβώς το ίδιο με της ΜΑΜΟΥΘΚΟΜΙΞ, από Ψαρόπουλο δεν έχει πέσει κάτι στα χέρια μου). Κατά τη γνώμη μου πολύ απρόσεκτη και βιαστική δουλειά, και τα πλάγια πεζά πολύ εκνευριστικά. Προσωπικά δεν μου άρεσε και η άκυρη χρήση αποσιωπητικών μαζί και με άλλα σημεία στίξης(τα κλασσικά: ".....!"). Τονίζω ότι αναφέρομαι στο λέτερινγκ και όχι στην μετάφραση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Μια μικρή παρουσίαση του δημιουργού εδώ από το www.comibookresources.com. Έχει αρκετές πληροφορίες, και βέβαια σχολιάζει το notorious Tintin in the Congo.

 

Που είναι το μοναδικό που γνωρίζω από τα 2-3 καρεδάκια που το έκαναν διάσημο. Πρέπει να διαβάσω μερικά... :valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.