Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΟΙ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ ΤΟΥ ΤΕΝΤΕΝ


YOSHIMITSU

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  38010
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  560
  • Reputation:   4376
  • Achievement Points:  620
  • Days Won:  1
  • With Us For:  917 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

Διάβασα εχτές τα τεύχη Αποστολή και Βήματα στη Σελήνη, χωρίς να έχω διαβάσει άλλα τεύχη της σειράς ποτέ πριν, και τα βρήκα υπέροχα! Η πλοκή και οι χαρακτήρες είχαν ενδιαφέρον. Το σχέδιο ήταν εξαιρετικό, ιδιαίτερα στο δεύτερο τεύχος με τα φόντα της σελήνης και, γενικά, δεν έχω κανένα παράπονο.

Κάτι που μου έκανε εντύπωση είναι το πόσο μακάμβριο ήταν το δεύτερο τεύχος, κάτι που δείχνει και τον χρόνο στον οποίο δημοσιεύτηκε η ιστορία. Δε νομίζω να υπάρξει με τα σημερινά πρότυπα ποτέ κόμικς για παιδιά στο οποίο σκοτώνονται άμεσα δύο χαρακτήρες, πόσο μάλλον απευθείας από πιστόλι, όπως ο κακός. Μάλλον είναι και αυτός ένας από τους λόγους που μου άρεσε το τεύχος τόσο πολύ.

 

Σίγουρα θα αγοράσω περισσότερα τεύχη στο κοντινό μέλλον.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 403
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  38010
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  560
  • Reputation:   4376
  • Achievement Points:  620
  • Days Won:  1
  • With Us For:  917 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

Βλέπει κανείς άλλος μια ομοιότητα:

 

1155844284_Scan_20220706(2).thumb.png.64b84156127ab6fb9be64ac4b778bdef.png799846858_Scan_20220706(4).thumb.png.a18cfabc89ed90528a0e63dde32385e7.png

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1513
  • Reputation:   13488
  • Achievement Points:  1787
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1224 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Μια ερώτηση προς οποιον μπορει να με διαφωτίσει, καθότι είμαι παντελώς άσχετος με τα συγκεκριμένα.

 

Αυτή τη στιγμή (στην Πολιτεία) είναι διαθέσιμα τα 1 2 3 9 10 14 15. Να υποθέσω ότι πρόκειται για πρόσφατες επανεκδόσεις; Και οτι θα ακολουθήσουν μελλοντικά και τα υπόλοιπα;  Είναι κάποιο άλλο που έχει επανεκδοθεί αλλά είναι  εξαντλημένο; 

Κάπου διάβασα ότι αναμένεται στο επόμενο διάστημα να κυκλοφορήσει "ο ναός του ήλιου", ισχύει ή δε θυμάμαι σωστά; 

 

Ρωτάω γιατί σκέφτομαι να τσιμπήσω κάνα δυό σε επομενη πιθανη αγορά. Και αν μπω σε τρύπακι συλλογής όλων δεν θέλω να μπλέξω με μεταχειρισμένα, ιδιωτες που ζητάνε ότι να ναι κλπ... Άμα αρχίσω μια σειρά με πιάνει το OCD, οπότε ή όλα ή κανενα :D.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9667
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3053 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

1 hour ago, ManaLeak13 said:

Αυτή τη στιγμή (στην Πολιτεία) είναι διαθέσιμα τα 1 2 3 9 10 14 15. Να υποθέσω ότι πρόκειται για πρόσφατες επανεκδόσεις; Και οτι θα ακολουθήσουν μελλοντικά και τα υπόλοιπα;  Είναι κάποιο άλλο που έχει επανεκδοθεί αλλά είναι  εξαντλημένο; 

Κάπου διάβασα ότι αναμένεται στο επόμενο διάστημα να κυκλοφορήσει "ο ναός του ήλιου", ισχύει ή δε θυμάμαι σωστά; 

Ο ΤενΤεν & οι Πίκαρος (Οκτώβριος 2018)

Ο Κάβουρας με τις Χρυσές Δαγκάνες (Δεκέμβριος 2018)

Ο ΤενΤεν στην Αμερική (Απρίλιος 2019)

Οι 7 Κρυστάλλινες Μπάλες (Νοέμβριος 2019)

Το Μαύρο Νησί (Φεβρουάριος 2020)

Τα Πούρα του Φαραώ (Οκτώβριος 2020)

Ο Μπλε Λωτός (Σεπτέμβριος 2021)

 

Αυτές είναι οι αναγραφόμενες ημερομηνίες μέσα στα τεύχη. Τα άλμπουμ «Αποστολή στη Σελήνη» και «Βήματα στη Σελήνη» κυκλοφόρησαν πιο πρόσφατα από τα παραπάνω. 

 

Από την Μαμούθ έχουν πει ότι θα ακολουθήσει το άλμπουμ «Ο Ναός του Ήλιου», όπως έγραψες. Λογικά θα ακολουθήσουν σιγά-σιγά και τα υπόλοιπα άλμπουμ. 

 

Η ποιότητα των τευχών (εξώφυλλο, χαρτί, χρώματα) είναι εξαιρετική. Το μόνο πρόβλημα είναι τα πολλά λαθάκια στο κείμενο που ίσως σε «χαλάσουν» λιγάκι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  636
  • Reputation:   5724
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  5
  • With Us For:  901 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

@ ManaLeak13 Εγώ που είμαι στη φάση να ψάχνω και να επιλέγω τα καλύτερα απο κάθε σειρά, σου προτείνω να πάρεις οπωσδήποτε τα 2 άλμπουμ της ''Σελήνης''.
Μου άρεσε παααρα πολύ η ιστορία, οτι και να πω θα είναι λίγο για αυτα τα 2 υπέροχα κόμικς.
 
''Ο ναός του ήλιου'' είναι η συνέχεια του ''Οι 7 κρυστάλλινες μπάλες'' που επίσης μου άρεσε πολύ και περιμένω πως κ πως να κυκλοφορήσει απ'την Μαμουθ.
 
Αν θές ρίξε μια ματιά και στο Μπλέικ και Μόρτιμερ ''Η κατάρα των τριάκοντα αργυρίων'' που σύντομα περιμένουμε απο Μαμουθ τη συνέχεια της ιστορίας.
Μιλάμε για μια σειρά που ανακάλυψα πριν λίγους μήνες με την βοήθεια των παιδιών εδώ απ'το φόρουμ, και έπαθα πλάκα με το πόσο καλογραμμένες είναι οι ιστορίες.
Ειδικά το πρώτο μέρος των 30 αργυρίων που μάλιστα το story εξελίσσεται στην Ελλάδα του 1950, είναι απλά εξαιρετικό!
 
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1596
  • Content Count:  5019
  • Reputation:   34448
  • Achievement Points:  5027
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

11 ώρες πριν, ManaLeak13 είπε:

Μια ερώτηση προς οποιον μπορει να με διαφωτίσει, καθότι είμαι παντελώς άσχετος με τα συγκεκριμένα.

 

Αυτή τη στιγμή (στην Πολιτεία) είναι διαθέσιμα τα 1 2 3 9 10 14 15. Να υποθέσω ότι πρόκειται για πρόσφατες επανεκδόσεις; Και οτι θα ακολουθήσουν μελλοντικά και τα υπόλοιπα;  Είναι κάποιο άλλο που έχει επανεκδοθεί αλλά είναι  εξαντλημένο;

 

 

 

Επ' ουδενί λόγο μην ψωνίζεις από Πολιτεία. Διάβασε τα τελευταία σχόλια του σχετικού thread και θα καταλάβεις γιατί...

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1513
  • Reputation:   13488
  • Achievement Points:  1787
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1224 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Μόλις τώρα, ramirez είπε:

 

 

Επ' ουδενί λόγο μην ψωνίζεις από Πολιτεία. Διάβασε τα τελευταία σχόλια του σχετικού thread και θα καταλάβεις γιατί...

 

 

Μωρέ και εγώ αν δεις είχα σχολιάσει περί ενοχλητικων στικερ κλπ.  Επειδή ομως ένα φιλαράκι σκοπεύει να αγοράσει σύντομα από εκεί σκληροδετα Αστεριξ, είπα μήπως κολλησω κάποια τεύχη για να συμπληρώσουμε δωρεάν μεταφορικά. Επίσης είναι το μοναδικό που τα έχει όλα (πχ στο Public που είναι πάντα η Νο1 προτίμηση μου, βλέπω μόνο 3) και τα δίνει όλα 5.10. Όλοι οι άλλοι ζητανε 5.44 έως και άνω των 6.

 

Προφανώς δεν θα τα αγοράσω οοοολα με τη μία, γιατί δεν ξέρω αν μου αρέσουν κιόλας. Σίγουρα θα πάρω το Νο1 που βλέπω τελειώνουν τα αποθέματα και σε πολλά μαγαζιά είναι εξαντλημένο. Από εκεί και πέρα ή τα 9 - 10 ή τα 14-15. Βασικά θα  κινηθώ αναλόγως με το μπάτζετ μου... 

 

Αυτό το ντου αρχικά ήταν να γινει για τα Ιζνογκουντ, αλλά θα περιμένω τις επανεκδόσεις τους. Δεν δίνω 20ευρα και 50ευρα που ζητάνε διάφοροι για τα εξαφανισμένα. Πόσο μάλλον για  BD που ξέρεις ότι θα τα επανεκδόσει η Μαμουθ κάποια στιγμή! Έδωσα για τα κομιξ, ως εκεί... Ούτε μαρέσει να έχω ημιτελής σειρές. Δε χρειάζεται να εχουμε τα πάντα στην αρχική τους έκδοση. :)

 

Η αλήθεια είναι ότι 6.80 ονομαστική τιμή έναντι 5.80 των υπολοίπων BD, μου χτυπάει κάπως αποτρεπτικά... :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9667
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3053 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

17 min ago , ManaLeak13 said:

Μωρέ και εγώ αν δεις είχα σχολιάσει περί ενοχλητικων στικερ κλπ.  Επειδή ομως ένα φιλαράκι σκοπεύει να αγοράσει σύντομα από εκεί σκληροδετα Αστεριξ, είπα μήπως κολλησω κάποια τεύχη για να συμπληρώσουμε δωρεάν μεταφορικά. Επίσης είναι το μοναδικό που τα έχει όλα (πχ στο Public που είναι πάντα η Νο1 προτίμηση μου, βλέπω μόνο 3) και τα δίνει όλα 5.10. Όλοι οι άλλοι ζητανε 5.44 έως και άνω των 6.

Και η πρωτοπορία τα έχει στα 5,10€. Έχει και τα σκληρόδετα Αστερίξ.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

 

On 6/17/2022 at 12:08 PM, Kurdy Malloy said:

Είναι fac-simile ή οι επανασχεδιασμένες ιστορίες που ξέρουμε όλοι; Ωραία συλλογή.


Μη τσιμπάς από τη βιβλιοδεσία. Την είχα πάρει για δώρο και όταν την είδα, έκλαψα τα λεφτά μου. Είναι όλα σε μέγεθος αμερικάνικου κόμικ. Το σκέφτομαι και εκνευρίζομαι. :) 

image.jpeg

Αλιευθέν στο φβ με λεζάντα "Bob De Moor (1925 ~ 1992) 1954 illustration for the Tintin adventure "Explorers on the Moon" by Hergé. De Moor was Hergé's most important collaborator for more than thirty years. This picture was probably redrawn in 1969 to celebrate Neil Armstrong walking on the moon."

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5171
  • Reputation:   55364
  • Achievement Points:  5342
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

O De Moor προς το τέλος σχεδίαζε τα μοντέρνα Τεντέν από προσχέδια του Herge. Αν συνέχιζε μετά τον θάνατο του Herge δεν θα βλέπαμε καμιά διαφορά στα σκίτσα και μπορεί να ήταν καλύτερα και τα σενάρια.

 

Αυτός νομίζω ήταν και ο λόγος που ο Herge επέμενε τόσο απόλυτα να πεθάνει ο Τεντέν μαζί του και να μην τον συνεχίσει κανείς. :(

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2172
  • Reputation:   21460
  • Achievement Points:  2211
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2322 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Έπρεπε να περάσουν σχεδόν 3 χρόνια για να δούμε τη συνέχεια από το

Οι 7 Κρυστάλλινες Μπάλες (Νοέμβριος 2019)

Ο Ναός του Ήλιου (Σεπτέμβριος 2022) είναι κοντά μας, επιτέλους.

 

Εξώφυλλο-Οπισθόφυλλο Γ' έκδοσης

 

TENTENMAMOOTHBED_0005r.jpg  TENTENMAMOOTHBED_0005s.jpg

Στο εσωτερικό δεν γράφει ημερομηνία έκδοσης, παρά μόνο την ημερομηνία της πρώτης έκδοσης, 1994.

 

Μεταφέρθηκαν στην βάση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Πριν από 1 ώρα, hudson είπε:

Έπρεπε να περάσουν σχεδόν 3 χρόνια για να δούμε τη συνέχεια από το

Οι 7 Κρυστάλλινες Μπάλες (Νοέμβριος 2019)

Ο Ναός του Ήλιου (Σεπτέμβριος 2022) είναι κοντά μας, επιτέλους.

Συνολικά ποσά είναι τα τεύχη με τις περιπέτειες του Τεν Τεν; 23 όσα φαίνονται από πίσω;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5171
  • Reputation:   55364
  • Achievement Points:  5342
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Αυτά και Η ΛΙΜΝΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΑΡΧΑΡΙΕΣ που είναι εκτός σειράς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

59 λεπτά πριν, olyssesmoore είπε:

Συνολικά ποσά είναι τα τεύχη με τις περιπέτειες του Τεν Τεν; 23 όσα φαίνονται από πίσω;

Είναι τα 23 που αναφέρονται στο οπισθόφυλλο, "Η λίμνη με τους καρχαρίες"( που αναφέρει, ο @ constantinople ). Υπάρχει επίσης ένα βιβλίο , καθώς και το ανολοκλήρωτο Alph- Art, το οποίο όμως είναι ανολοκλήρωτο. Μπορείς να το βρεις( online) εδώ, αλλά οι τελευταίες σελίδες, είναι του Rodier όπως κι ο σχεδιασμός άλλωστε. Τυπωμένο είχε κυκλοφορήσει μόνο στον Καναδά κι αν θυμάμαι καλά, η χήρα του Herge, ήταν που απαγόρεψε την κυκλοφορία του. Το ημιτελές άλμπουμ του Herge, κυκλοφορεί κανονικά στα Αγγλικά, αλλά όχι στα ελληνικά. Στα public όμως μπορείς να το βρεις και είμαι σίγουρος και σε κομικσάδικα. Αυτά:beer5:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2172
  • Reputation:   21460
  • Achievement Points:  2211
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2322 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Μέχρι τώρα η "Μαμούθ" έχει επανεκδώσει 10 τόμους του Τεντέν (Γ' έκδοση)

 

1 Ο ΤΕΝΤΕΝ ΚΑΙ ΟΙ ΠΙΚΑΡΟΣ (Οκτώβριος 2018)

2 Ο ΚΑΒΟΥΡΑΣ ΜΕ ΤΙΣ ΧΡΥΣΕΣ ΔΑΓΚΑΝΕΣ (Δεκέμβριος 2018)

3 Ο ΤΕΝΤΕΝ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ (Απρίλιος 2019)

4 ΟΙ 7 ΚΡΥΣΤΑΛΛΙΝΕΣ ΜΠΑΛΕΣ (Νοέμβριος 2019)

5 ΤΟ ΜΑΥΡΟ ΝΗΣΙ (Φεβρουάριος 2020)

6 ΤΑ ΠΟΥΡΑ ΤΟΥ ΦΑΡΑΩ (Φεβρουάριος 2021)

7 Ο ΜΠΛΕ ΛΩΤΟΣ (Αύγουστος 2021)

8 ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΤΗ ΣΕΛΙΝΗ (Νοέμβριος 2021)

9 ΒΗΜΑΤΑ ΣΤΗ ΣΕΛΙΝΗ (Φεβρουάριος 2022)

10 Ο ΝΑΟΣ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ (Σεπτέμβριος 2022)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Διάβασα το πρωί το "Μαύρο Νησί" στην τελευταία επανέκδοση της Μαμούθ (2020).

Το είχα από καιρό αγορασμένο, αλλά το είχα απλά ξεφυλλίσει. Δεν το είχα διαβάσει, νομίζοντας ότι εσωτερικά είναι ίδιο με τα παλιότερης έκδοσης.

 

Τελικά συνειδητοποίησα ότι έχει γίνει εκ νέου μετάφραση.

Στα περισσότερα μπαλονάκια τα λόγια είναι διαφορετικά.

Δεν αλλάζει το νόημα φυσικά.

Λίγο πολύ η ποιότητα μετάφρασης είναι ίδια.

Αυτό που για ακόμα μια φορά συνέβη είναι τα αρκετά τυπογραφικά λάθη :(

Πέρα από κάποια "αθώα", τύπου "ξέρερε" αντί για "ξέρετε", έχουμε και κάποια πιο σοβαρά.

Καταρχάς σε 2 καρέ ξέχασαν να βάλουν κείμενο στα μπαλονάκια.

 

IMG_20221106_145908.thumb.jpg.31325b33e07e2fd1443aafebd2e580e0.jpg

 

IMG_20221106_145757.thumb.jpg.0f1f712f3de73965711d574b0ddbba9d.jpg

 

 

Εδώ τα αντίστοιχα καρέ στην παλιά έκδοση.

 

IMG_20221106_152101.thumb.jpg.5c3d0e78e8c4e8377b071ccd6b7743cb.jpg

 

IMG_20221106_152220.thumb.jpg.de241b9a877bb8a7abb06e8571098eea.jpg

 

 

Εδώ έχει μια ακαταλαβίστικη μετάφραση ("ακόμα πιο θανάτιμο πήδημα" :confuse:).

 

IMG_20221106_145745.thumb.jpg.1ad1ba95973bd44fb10fdfa40b08921d.jpg

 

 

Στην παλιά έκδοση.

 

IMG_20221106_150416.thumb.jpg.a0ffeff516f1e9c24a2f944606db8fa4.jpg

 

 

Και τέλος ένα σημείο που δεν είναι λάθος, απλά άφησαν αμετάφραστο ένα σημείωμα...

 

IMG_20221106_152254.thumb.jpg.99a36d6891d4838a236f1b8ed3fbae7e.jpg

 

 

...που θα προτιμούσα να το μετέφραζαν, όπως στην παλιά έκδοση.

 

IMG_20221106_152144.thumb.jpg.1aae2fe162c20e6646b1cf3f285a521a.jpg

 

 

Κρίμα πάντως. Ενώ οι επανεκδόσεις έχουν κατά κανόνα καλύτερα χρώματα και ποιότητα εκτύπωσης, έχουν περισσότερα τυπογραφικά λάθη.

Αυτό ισχύει και σ'άλλες σειρές της Μαμούθ, όχι μόνο στα ΤενΤεν.

Μου φαίνεται δεν θα ξαναπάρω επανέκδοση ΤενΤεν. Θα κρατήσω τα παλιά μου.

Δεν θέλω βέβαια να αποθαρρύνω όσους δεν έχετε ΤενΤεν να πάρετε τα καινούρια. Απ'το να μην τα έχετε καθόλου, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ είναι προτιμότερο να τα πάρετε στην τελευταία έκδοση.

Αλλά αν τα έχετε στην παλιά, δεν βρίσκω λόγο να τα πάρετε και στην καινούρια, παρά μόνο για συλλεκτικούς λόγους :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  399
  • Reputation:   2178
  • Achievement Points:  439
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1997 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εξαιτίας του "Μπλέικ & Μόρτιμερ" και αφού είχα διαβάσει πως με τον Τεντεν είναι "ξαδελφάκια" σκέφτηκα μπας και κάνω κάποια αγορά και προς τα κει μιάς και το τελευταίο Τεντεν που διάβασα πάνε πολλά χρόνια.

Κατ' αρχήν να πω πως δεν ήξερα ότι υφίσταται καθορισμένη σειρά ανάγνωσης. Έχω διαβάσει στο θρεντ για τα Λ.Λ τα τόσα λάθη της εκδοτικής (τυπογραφικά, λανθασμένες πληροφορίες, έλλειψη επιμέλειας κ.α), βλέπω και εδώ τα ίδια (βλ το αποπάνω ποστ! ^) και μετά διαβάζω - συνειδητοποιώ για τα Τεντεν πως η Μαμουθ τα έβαλε σε διαφορετική σειρά! Με ποιό σκεπτικό έγινε αυτή η κίνηση; Και ρωτώ: τι γίνεται ρε παιδιά; Γιατί αυτό το πράμα με την εκδοτική και τα προϊόντα της;

 

Όπως και να χει επειδή μικρός θυμάμαι μου άρεσε η εικόνα διάφορων πολιτισμών/ χωρών που προσέφερε καθώς και παραβλέποντας κάποια χτυπητά αρνητικά (έχετε διαβάσει το μικρό δοκίμιο του Νίκου Γιαννόπουλου στο βιβλίο "Τα κόμικς;" ) σκέφτομαι να ασχοληθώ ξανά. Για αρχή σκέφτηκα ολόκληρη τη σειρά απο σκληρόδετα που παραθέτει ένας φίλος στην αρχή της προηγούμενης σελίδας, αλλά η αλήθεια είναι πως με χαλάει το γεγονός ότι θα προβώ σε αγορά τευχών που δεν επιθυμώ να διαβάσω (Σοβιετ και Αμερική καθώς και τα τελευταία). Όμως σκέφτομαι ότι μπορώ να τα αγοράσω όλα γρήγορα χωρίς να κάθομαι να ψάχνω ένα - ένα τεύχος μεταχειρισμένο και να χάνω το χρόνο μου, απο την άλλη όπως είπα, θα φορτωθώ τεύχη που δεν τα θέλω. Επίσης να πω ότι δεν με ενδιαφέρει που έχουν μικρότερο σχήμα απο το μεγάλο της Μαμουθ. Μου αρέσει επίσης που κάθε τομάκι περιέχει τρία μαζί αντί να κυνηγάω κάθε τεύχος ξεχωριστά.

 

Στον αντίποδα σκέφτομαι να αγοράσω κάποια συγκεκριμένα της σειράς που σύμφωνα με τις κριτικές σας εδώ αξίζουν περισσότερο. Πάντως τα "πούρα" σκέφτομαι να τα αφήσω εκτός (γέλασα πολύ με τα "ελεφαντινά" lol ). Nα η λίστα των τευχών όπου σκέφτομαι να αγοράσω:

 

t138029746_tintinwish.thumb.png.7e54acd244096f94f96c58fafae403ba.png

 

Tι λέτε; Έχω κάνει καλή επιλογή ή θα χάσω απο την πλοκή αν δεν διαβάσω τα Πούρα και τον Λωτό; Επίσης έκανα καλά που (τουλάχιστον για πρώτη φάση) αφαίρεσα τα τελευταία;

Γενικά τι απο τις δύο επιλογές θα μου προτείνατε; Την αγγλική βερσιόν ή την λίστα (αγορασμένη στα ελληνικά);

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Δεν είναι πολύ αυστηρή η σειρά ανάγνωσης στα ΤενΤεν.

Οι ιστορίες κατά βάση είναι αυτοτελείς και μπορούν άνετα να διαβαστούν με ανακατεμένη σειρά (εκτός φυσικά απ'τις 4 ιστορίες που αποτελούνται από 2 τεύχη).

Προτείνεται να τα διαβάσεις με χρονολογική σειρά ΜΟΝΟ αν έχεις σκοπό να τα διαβάσεις όλα και θες να πιάσεις το 100% των αναφορών.

Αλλιώς δεν χρειάζεται.

 

Τώρα όσον αφορά την επιμέλεια και τα τυπογραφικά λάθη, αυτά παρατηρούνται κυρίως στις πρόσφατες επανεκδόσεις. Και όχι σ'όλες. 

Οι παλιές εκδόσεις με το σαγρέ εξώφυλλο ήταν αρκετά προσεγμένες, όπως και οι σκληρόδετες.

 

Προσωπικά θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με τις ιστορίες που επέλεξες. 

Και ούτε είναι ανάγκη να τις διαβάσεις με τη συγκεκριμένη σειρά.

Εγώ πχ θυμάμαι το πρώτο ΤενΤεν που διάβασα ήταν το "Μυστικό του Μονοκερου" (και η συνέχειά του "Ο Θησαυρός του Κόκκινου Ράκαμ") και μου άρεσε πολύ και στη συνέχεια αγόρασα και διάβασα και όλα τα υπόλοιπα άλμπουμ (εκτός απ'τους Σοβιέτ που μάλλον δεν θα τους αγοράσω ποτέ).

 

:beer:

 

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33863
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Αν πάρεις αυτά και σου αρέσουν λογικά θα πάρεις και τα υπόλοιπα. Εγώ όπως έχω γράψει σε διάφορα σημεία εδώ (κάπου νομίζω έχω και μια αναλυτική κριτική στις περιόδους του Τεν Τεν) συνιστώ να τα διαβάσεις με τη σειρά. Έχει αναφορές από το ένα στο άλλο και θα κάνει την ανάγνωση καλύτερη. Διαβάζονται όμως και μόνα τους φυσικά. Οι διάφορες εκδόσεις δεν μου κάνουν διάφορα προσωπικά καθώς έχω αλλά του Ψαροπουλου και άλλα της Μαμούθ. Του Ψαροπουλου έχουν λιγότερο ακριβή μετάφραση αλλά πιο αστεία μερικές φορές. Πάντως και ο μπλε λωτός είναι ωραία ιστορία ενώ από τις τελευταίες Μ αρέσει πολύ και το Θιβέτ που δεν έχεις στη λίστα σου.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5171
  • Reputation:   55364
  • Achievement Points:  5342
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

On 6/21/2022 at 12:14 AM, constantinople said:

 

Φαντάσου ότι τον χαρακτήρα που ψάχνει να βρει ο Τεντέν στο "Τεντέν στο Θιβέτ" τον γνώρισε στον "Μπλε Λωτό".

 

Τα Τεντέν χτίζουν το ένα πάνω στο άλλο. Είναι μεγάλο λάθος να τα διαβάσει κανείς εκτός σειράς, χάνει πάρα πολλές αναφορές και συναντάει πρόσωπα που τα γνωρίζει ο Τεντέν αλλά δεν τα γνωρίζει ο αναγνώστης αν δεν έχει διαβάσει τα προηγούμενα τεύχη.

 

Αγνοείστε τα Σοβιετ/Κογκό/Αμερική που είναι πρωτόλεια και άσχετα, και ακολουθήστε όλα τα υπόλοιπα με τη σειρά. Θα ανταμειφθείτε!

 

1. Πούρα Φαραώ (γνωρίζει Ντυπόν+Ντυπόν, Ρασταπόπουλο)

2. Μπλε Λωτός. 2ο μέρος των Πούρων του Φαραώ. (γνωρίσει Τσανγκ, Ντόουσον=αρχηγός της ευρωπαϊκής αστυνομίας στη Σαγκάη)

3. Σπασμένο Αυτί (γνωρίζει Στρατηγό Αλκαζάρ)

4. Μαύρο Νησί (γνωρίζει Ντόκτορ Μύλερ).

5. Το Σκήπτρο του Οττοκάρ (γνωρίζει την Κασταφιόρε και για πρώτη φορά την αντιπαλότητα Συλδαβίας=Σερβίας και Μποντουρίας=Βουλγαρίας)

6. Ο Κάβουρας με τις Χρυσές Δαγκάνες (γνωρίζει τον Καπετάνιο Χάντοκ, τον υποπλοίαρχο Άλαν και τον Ολιβέιρα ντε Φιγκουέιρα)

7. Το Μυστηριώδες Άστρο (το μόνο που μπορεί κανείς να παραλήψει χωρίς συνέπειες και κατώτερο των υπολοίπων).

8. Το Μυστικό του Μονόκερου (είναι η περιπέτεια που θα οδηγήσει τον Καπ.Χάντοκ να αποκτήσει το Μουλενσάρ).
9. Ο Θησαυρός του Κόκκινου Ράκαμ. 2ο μέρος του Μονόκερου (γνωρίζουν τον καθηγητή Τουρνεσόλ και μετακομίζουν στο Μουλενσάρ που θα είναι από δω και πέρα η έδρα τους).

10. Οι 7 κρυστάλλινες μπάλες (ξανά ο στρατηγός Αλκαζάρ και η Κασταφιόρε)

11. Ο ναός του ήλιου (2ο μέρος των κρυστάλλινων μπαλών)

12. Ο Τεν Τεν στη χώρα του μαύρου χρυσού (γνωρίζουν τους άραβες εμίρηδες και τον σκανδαλιάρη γιο τους. Οι Ντυπόν κολλάνε την ασθένεια που θα τους ταλαιπωρεί στη Σελήνη).

13. Αποστολή στη Σελήνη (Συλδαβία/Μποντουρία, ξανά ο Μπόρις που τον είχαν γνωρίσει στο Σκήπτρο του Οττοκάρ).
14. Βήματα στη Σελήνη (συνέχεια της Αποστολής)
15. Υπόθεση Τουρνεσόλ (Συλδαβία/Μποντουρία, Ανοιχτοί λογαριασμοί από τα προηγούμενα).

16. Κάρβουνα στο αμπάρι (Ρασταπόλουλος/Άλαν/Ολιβέιρα/Κασταφιόρε/Δρ Μύλλερ, οι εμίρηδες από τη Χώρα του Μαύρου Χρυσού)
17. Ο Τεν Τεν στο Θιβέτ (Τσανγκ από τον Μπλε Λωτό).
18. Τα κοσμήματα της Κασταφιόρε (Το απολαυστικό "εσωτερικό" τεύχος που λαμβάνει χώρα στο Μουλενσάρ. Κασταφιόρε και πολλοί χαρακτήρες που γνωρίσαμε στα προηγούμενα και μένουν τριγύρω).
18. Πτήση 714 για Σίδνεϋ (Ρασταπόπουλος/Άλαν).
20. O Τεν Τέν και οι Πικάρος (Στρατηγός Αλκαζάρ/Κασταφιόρε, Πάμπλο από το Σπασμένο Αυτί και κάποιοι από τη Μποντουρία).
21. Η λίμνη με τους καρχαρίες (Ρασταπόπουλος/Κασταφιόρε. Μπορεί να βασίζεται σε ταινία αλλά είναι καλή συνέχεια).

 

Κάθε παρέκκλιση μειώνει την απόλαυση! :cheers3:

 

 

Μπλε Λοτός και Θιβέτ είναι εξαιρετικά και αν δεν τα διαβάσεις θα χάσεις. Πούρα του Φαραώ, αν εξαιρέσεις 2 ανοησίες, κατά τα άλλα είναι πολύ καλό (εμπόριο ναρκοτικών κλπ).

 

Από τα ανωτέρω 21 τα μόνα που μπορείς να παραλείψεις "ανώδυνα" είναι το 7.Μυστηριώδες Άστρο και το 21.Λίμνη με Καρχαρίες.

 

Εγώ θα πρότεινα να ξεκινήσεις από την αρχή στη σειρά που βλέπεις ανωτέρω. ΑΝ θέλεις να γνωρίσεις πλήρως τα τεύχη με όλες τους τις αναφορές. Διαφορετικά, απλά αγοράζεις τυχαία τευχάκια.

 

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  399
  • Reputation:   2178
  • Achievement Points:  439
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1997 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

9 hours ago, Laz33 said:

Οι παλιές εκδόσεις με το σαγρέ εξώφυλλο ήταν αρκετά προσεγμένες, όπως και οι σκληρόδετες.

Σκεφτόμουν κι εγώ για τα σαγρέ άντε όμως να τις βρεις..Είμαι σε φάση να ξέρω ποιός τα πουλάει, να τα πουλάει μαζικά, και να περάσω απο το μαγαζί του ή να μου ρθουν ταχυδρομικά (αν είναι εκτός Αθηνών). Το να ψάχνω τώρα σε παλαιοπωλεία ένα-ένα·  αρκετά ψυχοφθόρο.

 

btw είχαν βγει σκληρόδετα Τεντεν; Είμαι αρκετά πίσω τελικά :)

 

 

6 hours ago, Manitou said:

Αν πάρεις αυτά και σου αρέσουν λογικά θα πάρεις και τα υπόλοιπα. ..ενώ από τις τελευταίες Μ αρέσει πολύ και το Θιβέτ που δεν έχεις στη λίστα σου.

 

Όντως αν μου αρέσουν οι ιστορίες που επέλεξα, γιατί να μην προχωρήσω και στις παρακάτω ιστορίες; Όσο το Θιβέτ λοιπόν, προτέθηκε στη λίστα μου!

 

1 hour ago, constantinople said:

 

..Πούρα του Φαραώ, αν εξαιρέσεις 2 ανοησίες, κατά τα άλλα είναι πολύ καλό..Από τα ανωτέρω 21 τα μόνα που μπορείς να παραλείψεις "ανώδυνα" είναι το 7.Μυστηριώδες Άστρο και το 21.Λίμνη με Καρχαρίες.

Εγώ θα πρότεινα να ξεκινήσεις από την αρχή στη σειρά που βλέπεις ανωτέρω. ΑΝ θέλεις να γνωρίσεις πλήρως τα τεύχη με όλες τους τις αναφορές. Διαφορετικά, απλά αγοράζεις τυχαία τευχάκια.

 

Προστέθηκαν λοιπόν και τα Πούρα.

 

Βασικά αυτό που λες το να γνωρίσω δηλαδή τα τεύχη με τις αναφορές τους, είναι όντως κάτι που με ενδιαφέρει (το βλέπω δηλαδή κάτι σαν "ακαδημαϊκή" μελέτη). Αυτός είναι και ο λόγος που ρωτάω εσάς, αν αξίζει τον κόπο. Σχετικά με την αγορά του αγγλόφωνου πακέτου αν διάβαζα ποτέ τα πρώτα τεύχη, θα ήταν καθαρά για αυτό το λόγο· δηλαδή για να μη χάσω καμιά αναφορά. Αφενός όμως βλέπω απουσιάζει το Κονγκό (αυτή η πολιτική ορθότητα παντού! ) αφετέρου διαβάζω απο εσάς ότι δεν υφίσταται κανένας λόγος.

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5171
  • Reputation:   55364
  • Achievement Points:  5342
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Αν ακολουθήσεις τη σειρά που δίνω θα δεις ότι όντως αξίζει τον κόπο!

 

Σοβιέτ/Κογκό/Αμερική, διάβασμα στο τέλος για όποιον θέλει να τα δει ως... ντοκυμοντέρ για τα πρώτα βήματα του Herge. Ως ιστορίες είναι μηδέν (εκτός ίσως από την Αμερική αν είσαι 8 ως 12 ετών και σου αρέσουν καουμπόηδες και ινδιάνοι!) :)

 

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Ξεκινάς από τα Πούρα και προχωράς όπως εκδόθηκαν. Θα σου έλεγα να κάνεις κάτι άλλο ΜΟΝΟ εάν έχεις οικονομικό θέμα οπότε αναγκαστικά πας σε επιλογές. Αλλά αν πας ως το Σπασμένο Αφτί και δε σου αρέσει δεν ξέρω αν θα σου αρέσει μετά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  399
  • Reputation:   2178
  • Achievement Points:  439
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1997 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

5 hours ago, constantinople said:

σου αρέσουν καουμπόηδες και ινδιάνοι

 

 

Μου αρέσει αυτό το setting αλλά προφανώς θέλω και να είναι καλή η ιστορία.

 

5 hours ago, Kurdy Malloy said:

Αλλά αν πας ως το Σπασμένο Αφτί και δε σου αρέσει δεν ξέρω αν θα σου αρέσει μετά.

 

Έχω διαβάσει παλαιότερα και πάντα μου άρεσε. Επίσης αυτο το περιπετειώδες στυλ σε άλλες χώρες και πολιτισμούς, ποτέ δεν με απογοητεύει. Επίσης γουστάρω αυτό το γαλλοβέλγικο σχέδιο καθώς και βάλε και το γεγονός ότι και εσείς εδώ λέτε πολύ θετικά λόγια. Ε εντάξει· δεν γίνεται να μη μου αρέσει! :)

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Για μένα το σημαντικό είναι να μη διαβάσεις τον Κάβουρα με τις Χρυσές Δαγκάνες μετά από τα επόμενα γιατί θα σου φανεί λίγο περίεργο. Γενικώς βρες τη σειρά που γράφτηκαν και δημοσιεύτηκαν στο Βέλγιο και ακόλουθα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5171
  • Reputation:   55364
  • Achievement Points:  5342
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

1 hour ago, Kurdy Malloy said:

Γενικώς βρες τη σειρά που γράφτηκαν και δημοσιεύτηκαν στο Βέλγιο και ακόλουθα

 

Δηλαδή τη σειρά που του γράφω εγώ 6 ποστ πιο πάνω. Ή δεν τα έγραψα καλά; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Για τη σειρά ανάγνωσης των Τεντεν και το τι προτείνει ο καθένας, νομίζω πως το έχουμε λιώσει εδώ . Ξεσκίσει θα έλεγα :) 

Αυτή η αγγλική έκδοση που κυκλοφορεί με τα τομάκια στο slip case κ.ο.κ. φαίνεται όντως δελεαστική. Την πήρα δώρο στη σύντροφό μου πριν από χρόνια. Όταν έφτασε, μου κρέμασαν τα μούτρα λόγω μεγέθους. Δεν είχα προσέξει την περιγραφή. Δεν το φανταζόμουν. Λες ότι δεν σε πειράζει που είναι μικρά. Το καταλαβαίνω. Κάποτε μου είχε δείξει ένας ξάδερφός μου το Blu Ray που μόλις είχε πάρει και μου έδειχνε τη διαφορά στην εικόνα. Έλεγα τότε από μέσα μου ότι τζάμπα τα λεφτά που έδωσε. Αυτή τη στιγμή αδυνατώ να δω το παραμικρό σε .avi :) τα θέλω σε mkv και δη σε 1080p. Το να τα διαβάσεις σε μικρό μέγεθος είναι σα να λες "θα δω το Inception σε ταμπλέτα". Βλέπεται... :) Χτυπιέμαι όμως που δεν το είχα δει στον κινηματογράφο :) 1

Προσωπικά τα έχω στα αγγλικά :) Αλλά στο κανονικό μέγεθος. Τα είχα πάρει στις ΗΠΑ αρχές 90ς. Τότε δεν τα έβρισκες από Ψαρόπουλο στην Ελλάδα (ή έστω δεν τα εβρισκα εγώ εκεί που κοίταζα :) ) και δεν είχαν βγει ακόμα από Μαμούθ. Με αυτά που διαβάζω εδώ για τις μεταφράσεις, δεν μετάνοιωσα χιλιοστό. Από Μαμούθ νομίζω πως έχω πάρει μόνο τα "πανάρχαια" (Αμερική κ.ο.κ.) που δεν υπήρχαν ούτε στα Αγγλικά τότε. Παίζει πάντως να έχω καμπόσα από Ψαρόπουλο. Καλώς ή κακώς, δικαίως ή αδίκως, τον έχω στην καρδιά μου :) Τα πρώτα που διάβασα εξ'άλλου ήταν Ψαρόπουλος :) 

 

:cheers5: 

1 εδιτ αυτό ισχύει για όλα τα BD :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

25 λεπτά πριν, constantinople είπε:

 

Δηλαδή τη σειρά που του γράφω εγώ 6 ποστ πιο πάνω. Ή δεν τα έγραψα καλά; :thinking:

Τα εξηγάς ωραία, μαθαίνουμε μπαλίτσα από τον άρχοντα, αλλά τα λες μέσα σε παράθεση και δεν τα είδα. :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

9 ώρες πριν, lovcom είπε:

 

btw είχαν βγει σκληρόδετα Τεντεν; Είμαι αρκετά πίσω τελικά :)

 

Βγήκαν μόνο 4 άλμπουμ, τα οποία μάλιστα πρέπει να'χουν εξαντληθεί.

 

Αν πάντως μπεις στο τρυπάκι να τα διαβάσεις όλα, πάρτα με χρονολογική σειρά ξεκινώντας απ'τα Πούρα του Φαραώ που σου είπαν και τα παιδιά.

Και φυσικά ΜΗΝ παραλείψεις το Μυστηριώδες Άστρο, που για κάποιο λόγο δεν αρέσει στον constantinople.

Είναι πολύ ωραία περιπέτεια που δεν μοιάζει με άλλη της σειράς.

 

Τώρα το σε ποια έκδοση να τα διαβάσεις τι να σου πω;

Αν τα βρεις κάπου μεταχειρισμένα σε Α' ή Β' έκδοση, πάρτα σ'εκείνη.

Αν βρεις τα σκληρόδετα εννοείται πάρτα.

Αν δεν τα βρεις όμως στις παλιότερες εκδόσεις, πάρτα στην καινούρια αναγκαστικά.

Όπως σου 'πα δεν έχουν όλα θέμα επιμέλειας. Ξέρω σίγουρα για το Μαύρο Νησί και για τη Σελήνη.

Ο Κάβουρας πχ είναι μια χαρά. Τον διάβασα πρόσφατα στη νέα έκδοση και δεν είχε κάποιο θέμα.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  399
  • Reputation:   2178
  • Achievement Points:  439
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1997 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@ constantinople Η λίστα σου είναι ίδια με τη σειρά δημοσίευσης με τη μόνη διαφορά ότι στο αγγλικό πακέτο δεν συμπεριλαμβάνεται το "Η λίμνη με τους καρχαρίες" (μιά φορά μια πλήρη έκδοση δεν μπορούμε να βρούμε :Ρ ) Α επίσης το ξενόγλωσσο πακέτο έχει και το "Tintin and Alph-Art". Δεν ξέρω βέβαια αν αξίζει και αυτό την ανάγνωση.

 

Παιδιά όπως σας είπα και πριν γενικά στην αναζήτηση βιβλίων / κόμικ, δεν μπορώ να μπαίνω σε διαδικασία μακρόχρονης αναζήτησης. Μου ναι αρκετά ψυχοφθόρο. Ακόμα και αν τα επιθυμητά τεύχη μαζευτούν ύστερα απο καιρό και με χαμηλές τιμές, πάλι δεν γουστάρω που μπήκα σε όλη αυτή τη διαδικασία. Όπως επίσης αποφεύγω το άλλο άκρο το να πάρω δηλαδή εδω και τώρα αυτά που θέλω με εξωφρενικές τιμές. Δείτε λίγο αυτή τη στιγμή σε vendora τι παίζει με πλήρες συλλογές Τεντεν. Mιλάμε βγαίνει περίπου 13€ / τεύχος. Το ίδιο αν δείτε και σε μεμονωμένα αγγλικά τεύχη στο bookdepository. Βρίσκω και τεύχος ακόμα και με 17€. Ε προφανώς δεν θα μπω σε τέτοιο τρυπάκι.

 

Γενικά θέλω να ακολουθήσω τη χρυσή τομή που συνέβει και με την συλλογή του Καρλ Μπαρκς. Τους τόμους (εκτός απο τους 4 τελευταίους που δεν με ενδιαφέρουν), τους μάζεψα σε μια εβδομάδα και αυτό γιατί κάποιοι έλειπαν σε διακοπές (ήταν καλοκαίρι τότε). Η τιμή δε που χρειάστηκα για όλους τους τόμους ήταν περίπου αυτή που θα έδινα αν αγόραζα κάθε εβδομάδα την Κ (μπορεί όμως και να βγήκε λιγότερο δεν θυμάμαι). Κάτι τέτοιο θέλω και εδώ. To Τεντεν είναι ένα κόμικ που είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα μου αρέσει, το θέλω μόνο για την αναγνωστική μου απόλαυση (δεν με απασχολεί καθόλου  κάποιου είδους συλλογή), και όπως είπα θέλω να τηρήσω λίγο μια χρυσή τομή: όχι μεγάλα διαστήματα αναζήτησης ακόμα και αν πετύχω χαμηλότερες τιμές, καθώς και όχι εξωφρενικές τιμές σε σύντομο χρονικό διάστημα.

 

Το ξενόγλωσσο πακετάκι αν καταφέρω και το βρω κάτω απο 100€ νομίζω θα είναι πολύ καλό deal.

 

2 hours ago, germanicus said:

Αυτή η αγγλική έκδοση που κυκλοφορεί με τα τομάκια...Όταν έφτασε, μου κρέμασαν τα μούτρα λόγω μεγέθους...Λες ότι δεν σε πειράζει που είναι μικρά...το να τα διαβάσεις σε μικρό μέγεθος είναι σα να λες "θα δω το Inception σε ταμπλέτα". Βλέπεται... :) Χτυπιέμαι όμως που δεν το είχα δει στον κινηματογράφο :)
 

 

Είδα αυτό το βίντεο. Νομίζω είναι λίιιγο άδικη η σύγκρισή σου. Αν το μέγεθος της Μαμουθ είναι ο κινηματογράφος, το τομάκι νομίζω είναι ένα μόνιτορ 25'' που έχουμε αρκετοί στα σπίτια μας.
Πάντως όχι και ταμπλέτα· είσαι πολύ αυστηρός! :P

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.