Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΟΙ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ ΤΟΥ ΤΕΝΤΕΝ


YOSHIMITSU

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3120
  • Reputation:   23706
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2962 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Kαι πάνω από όλα έχει το αγαπημένο μου καρέ με τον Χάντοκ.

 

Related image

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 448
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2121
  • Reputation:   20677
  • Achievement Points:  2156
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4545 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Xρειαζομαι τη συμβουλη σας σε θεματα ΤΕΝ ΤΕΝ , και για να μην ανοιγω νεο τοπικ, το ρωταω εδω. Με ποια τευχη να ξεκινησω την αναγνωση? Καθησα και διαβασα ολες τις πληροφοριες που εχετε παραθεσει σε ολα τα τοπικς ΤΕΝ ΤΕΝ, αλλά δεν κατεληξα. Να τα πιασω χρονολογικα? Να αφησω τα πρωτα 2 (κονγκο και αμερικη) και να ξεκινησω με το 3ο της σειρας χρονολογικα?? να διαβασω κατευθειαν τα πιο καλα? :help::please:

 

 

On 23/6/2015 στο 5:04 ΜΜ, Manitou είπε:

¨Εψαξα να βρω ποιο είναι το πιο ενεργό τόπικ ΤΕΝ ΤΕΝ από όλα όσα υπάρχουν και νομίζω ότι είναι αυτό. 

Τους τελευταίους μήνες ακολούθησα τα χνάρια του germanicus. Πρώτα ξεκίνησα και απόκτησα/διάβασα όλα τα Κόρτο Μαλτέζε. Παράλληλα μάζευα όλο αυτό τον καιρό τα ΤΕΝ ΤΕΝ. Έκατσα και τα διάβασα όλα μαζί και τελειώνοντας αυτό το υπέροχο ταξίδι στον κόσμο του ΤΕΝ ΤΕΝ αποφάσισα να γράψω μια ολοκληρωμένη κριτική για όσους δεν τα έχουν διαβάσει και σκέφτονται να το κάνουν.

Θα χωρίσω την κριτική σε τρία μέρη. α) Η πρώτη δεκαετία. β) Η απογείωση, γ) Η περίοδος της ωριμότητας. 

Αύριο το πρώτο μέρος.

Θα ηθελα αν βρεις το χρονο, να συνεχισεις την αναλυση σου, μιας και τελικα δεν εγραψες τις κριτικες για το β) και το γ) οπως προανηγγειλες! Η κριτικη σου για το α) παντως, ηταν απολαυση. :respect:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6399
  • Reputation:   63248
  • Achievement Points:  6463
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4368 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Θα πρότεινα να παρακάμψεις τα τρία πρώτα άλμπουμ (Σοβιέτ, αμερική, Κονγκό) τα οποία δεν είναι για πέταμα, αλλά είναι και λίγο κουραστικά και να πας με τη σειρά έκδοσης ξεκινώντας με τα Πούρα του Φαραώ/ Μπλε Λωτό.

 

Καλό είναι να πας με τη σειρά έκδοσης γιατί υπάρχουν μικροαναφορές σε προηγούμενα τεύχη, αλλά και συνολικά μια εξέλιξη στον τρόπο γραφής.

 

Αφού διαβάσεις 5-6 άλμπουμ μπορείς να παρεμβάλλεις σποραδικά τα τρία πρώτα για να μην σου μείνουν για το τέλος και σου κακοφανεί.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28472
  • Reputation:   190067
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6360 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Η δική μου πρόταση, αλλά και μερικών ακόμα, βρίσκεται στο Προτεινόμενη σειρά ανάγνωσης των Τεντεν :)

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32578
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  505
  • Reputation:   3293
  • Achievement Points:  534
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2272 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Κάποιες διορθωσεις για τα εξώφυλλα μετα απο ελεγχο των οπισθόφυλλων

Α΄ έκδοση: τευχος 6 ειναι Το μυστηριώδες άστρο και τευχος 7 Το μυστικό του μονόκερου και οχι το αντιστροφο οπως δειχνουν τα εξωφυλλα.

Β΄έκδοση: ειναι ακριβός ίδια αριθμηση μαε την Α κδοση αλλα τα εξόφυλλα ειναι λιγο μπερδεμενα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116930
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ναι, είναι γνωστά προβλήματα. Για τεχνικούς λόγους δεν τα έχουμε αλλάξει ακόμα, αλλά θα γίνει και αυτό. :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2121
  • Reputation:   20677
  • Achievement Points:  2156
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4545 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Λοιπον, ξεκινησα την αναγνωση των Τεν Τεν με την υποθεση Καλκιουλους, που εδω στη Μαμουθ ειναι υποθεση Τουρνεσολ. Διαβασα το τευχος απο τον Ψαροπουλο, οπότε δε θα σχολιασω τα της εκδοσης μιας και προκειται για διαφορετική απ του θεματος. Θα μεινω μονο στην ιστορια και στο εργο γενικοτερα. Ως πρωτη μου επαφη, με αγχωσε το γεγονος οτι διαβασα ενα μαλλον καλο τευχος κατα γενικη ομολογια, το οποιο παλι εμενα μου φανηκε αρκετα αδιαφορο. Τι θελω να πω, 1ον το τεν τεν ειναι περισσοτερες σελιδες σε σχεση με αυτα που εχω συνηθισει (αστεριξ / λουκυ λουκ) , 2ον δεν εχει τοσο χιουμορ οσο τα 2 που προανεφερα, 3ον ειναι περισσοτερο αστυνομικο/κυνηγητο παρα ουσιαστικά χιουμοριστικο/ παιχνιδιαρικο. Ειναι περισσοτερο σοβαρο, ή σοβαροφανες αν γινεται να το χαρακτηρισω ετσι.

 

Το σχεδιο μου αρεσει πολυ. Οι προσδοκιες μου, μαλλον ηταν αρκετα μεγαλυτερες, και δε μπορω να πω οτι καλυφθηκαν. Παρ ολα αυτα, θα συνεχισω να το παλευω διαβαζοντας τα υπολοιπα τεν τεν μου. :)

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4188
  • Reputation:   32825
  • Achievement Points:  4367
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2869 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Η "Υπόθεση Τουρνεσόλ" (ή Κάλκιουλους στον Ψαρόπουλο) είναι απ΄τα σχετικά καλά τεύχη της σειράς αλλά όχι απ΄τα καλύτερα.
Μην απογοητεύεσαι από τώρα. Υπάρχουν τουλάχιστον 5-6 καλύτερες ιστορίες απ΄αυτήν, που ενδεχομένως να σε κάνουν ν΄αλλάξεις άποψη για τη σειρά :)

Ούτε να συγκρίνεις με άλλες σειρές.
Τα ΤενΤεν είναι πρωτίστως περιπέτειες(αστυνομικές, εξερευνητικές, επιστημονικές κτλ) που έχουν απλά και μια χιουμοριστική δόση.
Δεν είναι αμιγώς χιουμοριστικά κόμικς σαν τα Αστερίξ και τα Λούκυ Λουκ :)


Γενικά πάντως δεν είναι κι ό,τι καλύτερο να έχεις προσδοκίες, είτε υψηλές είτε χαμηλές, όταν ξεκινάς να διαβάζεις μια άγνωστη σειρά.
Άσχετα αν τις περισσότερες φορές είναι αναπόφευκτο, μιας και συνήθως το ψάχνουμε πρώτα πριν διαβάσουμε κάτι. Δεν πηγαίνουμε κουτουρού :)

Την έχω πατήσει κι εγώ έτσι με σειρές που θεωρούνται αριστουργήματα απ΄την πλειοψηφία κι είχα τον πήχη ψηλά πριν ξεκινήσω την ανάγνωσή τους.
Πχ τα Μπλάκσαντ και σε μικρότερο βαθμό τα Κόρτο Μαλτέζε. Αν δεν είχαν τόσο διθυραμβικές κριτικές πιθανό να τα εκτιμούσα περισσότερο.
Ενώ όπου δεν είχα πολλές απαιτήσεις συνάντησα ευχάριστες εκπλήξεις(πχ στα Μπλέικ & Μόρτιμερ) :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1830
  • Reputation:   13167
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3425 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

@christs Την Υπόθεση Τουρνεσόλ δεν την θεωρώ από τις πλέον κλασσικές ιστορίες του Τεντεν και δεν μου έκανε ποτέ ιδιαίτερη αίσθηση. Την βρίσκω απλώς αρκετά καλή. Επομένως μην ανησυχείς.

 

Κάτι άλλο που πρέπει να έχεις υπόψη για τα Τεντεν, είναι το ότι όταν θα μάθεις τον χαρακτήρα του κάθε χαρακτήρα, τότε θα σου αρέσει πολύ περισσότερο το όλο κείμενο της ιστορίας. Διαβάζοντας τα για πρώτη φορά, όταν συναντάς κάποιον άγνωστο σου χαρακτήρα δεν έχεις κάτι να σκεφτείς. Όταν μπεις λίγο στο θέμα και όταν αρχίσεις να διαβάζεις τα καλά τεύχη σε χρονολογική σειρά (ώστε να παρακολουθείς και τα γεγονότα κλπ), τότε μάλλον θα τα εκτιμήσεις καλύτερα. Ιδιαίτερα τις δίτομες ιστορίες, που είναι και οι σπουδαιότερες.

 

Επίσης, εγώ όταν μεγάλωσα λίγο (μετά τα 15 ας πούμε), διάβαζα τα Τεντεν με διάθεση διαβάσματος βιβλίου. Αν πήγαινα να τα διαβάσω με διάθεση διαβάσματος Ντίσνευ, τότε τα έβρισκα πολύ βαρετά και σταματούσα.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2205
  • Reputation:   21867
  • Achievement Points:  2244
  • Days Won:  58
  • With Us For:  2342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Εχω αρχίσει να διαβάζω και εγώ Τεντεν και έχω ξεκινήσει από το 1 χρονολογικά (στη χώρα των Σοβιέτ).Δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε, αλλά επειδή είναι η πρώτη φορά που διαβάζω αυτον τον ήρωα δεν μπορώ να το συγκρίνω με κάποια άλλη ιστορία του ώστε να απογοητευτώ.Θα συνεχίσω και με τα υπόλοιπα (πάντα χρονολογικά)για να δω που θα φτάσει και ελπίζω η συνέχεια να μου αρέσει.Ήθελα όμως να ρωτήσω κάτι,συχνά αναφέρετε για δίτομες ιστορίες, τι εννοείτε;Έχουν εκδοθεί 2 ιστορίες μαζί σε 1 τόμο ή 1 ιστορία χωρισμένη σε 2 τόμους;

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28472
  • Reputation:   190067
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6360 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Αναφερόμαστε σε μια ιστορία η οποία όμως σπάει σε 2 τόμους. :)

 

4+5. Τα πούρα του Φαραώ 1932-1934 + Ο Μπλε Λωτός 1934-1935

11+12. Το μυστικό του Μονόκερου 1942-1943 και Ο θησαυρός του Κόκκινου Ράκαμ 1943
13+14. Οι 7 κρυστάλλινες μπάλες 1943-1946 και Ο Ναός του Ήλιου 1946-1948

16+17. Αποστολή στη Σελήνη 1950-1952 και Βήματα στη Σελήνη 1952-1953

 

Όσον αφορά τη σειρά ανάγνωσης, IMHO κακώς, πάρα πολύ κακώς τα έπιασες χρονολογικά :) Τα πρώτα 3 είναι από κακά έως άθλια :) Σε αυτό εδώ το τόπικ έχουν εκφραστεί διάφορες προτάσεις για τη σειρά ανάγνωσής τους :) Αν και άμα άντεξες από το Σοβιέτ να πεις "ας δω και κανένα άλλο", είσαι ήρωας! :D:D:D Με άνεση το χειρότερο (ΙΜΗΟ) μιας πολύ αγαπημένης μου σειράς και ένα άθλιο κόμικ γενικώς και ας είναι του 1929 (πάντα ΙΜΗΟ) :)

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2205
  • Reputation:   21867
  • Achievement Points:  2244
  • Days Won:  58
  • With Us For:  2342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Έριξα μια ματιά στο τόπικ που μου είπες και όντως οι περισσότεροι προτείνουν από το 4 και μετά.Απλώς μου αρέσει να τα ξεκινάω όλα απο την αρχή και επειδή θέλω να ολοκληρώσω τη σειρά ,ίσως στο τέλος να μην θέλω να τα διαβάσω για να μην ξενερώσω.Για αυτό λέω να ξεκινήσω ξενερωμένος και να τελειώσω ενθουσιασμένος,ίσως!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28472
  • Reputation:   190067
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6360 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Βάστα γερά τότε! :) Όταν η σειρά παίρνει μπρος, η σειρά παίρνει μπρος και τη λατρεύω :) Μπορεί να είναι τίτλοι από τη δεκαετία του 50 (αν συλλογιστούμε πως έχουν επαναδουλευτεί έως ένα βαθμό), αλλά τα βρίσκω (τα καλά) ολόφρεσκα :)

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32378
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  512
  • Reputation:   2770
  • Achievement Points:  512
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2351 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

20 ώρες πριν, hudson είπε:

Έριξα μια ματιά στο τόπικ που μου είπες και όντως οι περισσότεροι προτείνουν από το 4 και μετά.Απλώς μου αρέσει να τα ξεκινάω όλα απο την αρχή και επειδή θέλω να ολοκληρώσω τη σειρά ,ίσως στο τέλος να μην θέλω να τα διαβάσω για να μην ξενερώσω.Για αυτό λέω να ξεκινήσω ξενερωμένος και να τελειώσω ενθουσιασμένος,ίσως!!

 

Η σειρά απογειώνεται από τα "Πούρα του Φαραώ" και μετά (με αποκορύφωμα τα αριστουργηματικά "Οι 7 κρυστάλλινες μπάλες" και "Ο Ναός του Ήλιου").

 

Τα τρία πρώτα είναι ξενέρωτα. Τα υπόλοιπα θα σ'αρέσουν σίγουρα. Σε όλους αρέσει ο Τεν Τεν. Είναι ένα αληθινό διαμάντι των κόμικς. :)

 

 

 

Επεξεργασία από CaptainMarvel17
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2205
  • Reputation:   21867
  • Achievement Points:  2244
  • Days Won:  58
  • With Us For:  2342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Αυτό πιστεύω και εγώ ότι θα  μου αρέσουν. Την έβλεπα μικρός τη σειρά στην τηλεόραση και επειδή λίγο την θυμάμαι αποφάσισα να την διαβάσω και σε comic και μάλιστα τώρα που την βρήκα και ολοκληρωμένη και σε καλή κατάσταση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28472
  • Reputation:   190067
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6360 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

1 hour ago, CaptainMarvel17 said:

 

Σε όλους αρέσει ο Τεν Τεν. 

 

 

Και όμως :) Υπάρχει κόσμος που δεν του αρέσει :) Δεν το φανταζόμουν, αλλά... De gustibus non est disputandum ούτε καν άμα πρόκειται για κολοκυθόπιτα :) (καλά. άλλο λέω κατ'ιδίαν, αλλά εδώ δημόσια ας φανώ διαλλακτικός :D:D:D )

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1830
  • Reputation:   13167
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3425 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Κάποιος (φυσιολογικός) που δεν του αρέσει ο Τεν-Τεν, μάλλον θα διάβασε τυχαία τεύχη και να μην βρήκε συνοχή μεταξύ τους, λόγω των αναφορών σε άλλες ιστορίες/χαρακτήρες ή λόγω των δίτομων. Άκουσα μερικούς να το λένε αυτό. Λογικό είναι, μετά να μην θέλουν να διαβάσουν άλλα.

 

Ή μπορεί κάποιος να τα διάβασε σε εποχή που θα χρειαζόταν κάτι πιο ελαφρύ για διάβασμα και να τα βρήκε βαρετά. Τυχαίνουν κι αυτά....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3120
  • Reputation:   23706
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2962 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Εγώ νομίζω ότι κάποιος νεαρής ηλικίας που έχει μεγαλώσει θεωρώντας δράση την (έως και) αναίτια και υπερβολική βία, περιπέτεια τις εκρήξεις και ανατροπές τους θανάτους πρωταγωνιστών, μπορεί και να εκφραστεί αρνητικά και δικαιολογημένα κιόλας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2205
  • Reputation:   21867
  • Achievement Points:  2244
  • Days Won:  58
  • With Us For:  2342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Ευτυχώς που στην Ελλάδα η έκδοση της σειράς δεν ξεκίνησε από τον πρώτο τόμο γιατί πιστεύω ότι θα ήταν πολλοί αυτοί που θα απογοητεύονταν και δεν θα τη συνέχιζαν πιστευοντας ότι είναι γενικά μια πατάτα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4441
  • Reputation:   34551
  • Achievement Points:  4508
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6176 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Εγώ πάλι πιστεύω οτι από την Αγία Τριάδα, Αστερίξ, Λούκυ Λουκ, Τεν Τεν είναι με διαφορά το λιγότερο εύπεπτο και το πλέον απαιτητικό στο διάβασμα! Νομίζω οτι ο Αστερίξ ανήκει στην κατηγορία "Σε όλους αρέσει ο Αστερίξ".

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5247
  • Reputation:   56091
  • Achievement Points:  5419
  • Days Won:  269
  • With Us For:  5225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Εγώ να αναφέρω πάλι πως θεωρώ ότι αν δεν τα διαβάσει κανείς με την ακόλουθη σειρά, χάνει την μισή εμπειρία:

 

Τα πούρα του Φαραώ

Ο Μπλε Λωτός

Το σπασμένο αυτί

Το Μαύρο Νησί

Το Σκήπτρο του Οττοκάρ

Ο κάβουρας με τις χρυσές δαγκάνες

Το μυστηριώδες άστρο

Το μυστικό του Μονόκερου

Ο θησαυρός του Κόκκινου Ράκαμ

Οι 7 κρυστάλλινες μπάλες

Ο Ναός του Ήλιου

Στη χώρα του μαύρου χρυσού

Αποστολή στη Σελήνη

Βήματα στη Σελήνη

Υπόθεση Τουρνεσόλ

Κάρβουνα στο αμπάρι

Ο Τεντέν στο Θιβέτ

Τα κοσμήματα της Κασταφιόρε

Πτήση 714 για Σίδνεϋ

Ο Τεντέν και οι Πικαρος

 

Τι να πρωτοπώ: 

 

Γίνεται να ξεκινήσεις το Αποστολή/Εξερεύνηση στη Σελήνη χωρίς να έχεις δει πως ήπιαν τα "χάπια" οι Ντυπόν στη Χώρα του Μαύρου Χρυσού;

 

Γίνεται να δεις τον Στρατηγό Αλκαζάρ στις 7 Κρυστάλλινες Μπάλες χωρίς να ξέρεις την προϊστορία του με τον Τεντέν όταν ήταν Δικτάτορας του Αγίου Θεοδώρου στη Λατινική Αμερική (Το σπασμένο αυτί);

 

Γίνεται να βλέπεις τον Χάντοκ να ζει στο Μουλενσάρ/Μάρλινσπαϊκ Χωλ χωρίς να δεις πως πήρε το σπίτι και τι σημαίνει αυτό το σπίτι για τον Καπετάνιο (Μυστικό Μονόκερου/Θησαυρός Ρεντ Ρακάμ).

 

Γίνεται να βλέπεις τον Τουρνεσόλ/Κάλκιουλους να μένει κι αυτός στο Μουλενσάρ/Μάρλινσπαϊκ Χωλ μαζί με τον Χάντοκ και να μην ξέρεις γιατί (Μυστικό Μονόκερου/Θησαυρός Ρεντ Ρακάμ).

 

Γίνεται να βλέπεις τον Αμπτουλάχ (το ζιζάνιο γιο του Εμίρη) στο Κάρβουνα Στο Αμπάρι/Καρχαρίες Ερυθράς Θάλασσας και να μην ξέρεις την προϊστορία από Τη Χώρα του Μαύρου Χρυσού;

 

Γίνεται να βλέπεις την αγωνία του Τεντέν να βρει τον νεαρό κινέζο φίλο του Τσανγκ στο Τεντέν στο Θιβέτ και να μην ξέρεις τι τράβηξαν μαζί στον Μπλε Λοτό;

 

Γίνεται να βλέπεις τον Ρασταπόπουλο/Αστραπόπουλο στο Κάρβουνα Στο Αμπάρι/Καρχαρίες Ερυθράς Θάλασσας και να μην ξέρεις τι έγινε με αυτόν στο Πούρα του Φαραώ/Μπλε Λοτός;

 

Να μην ξέρεις πως ο Τεντέν γνώρισε τον Καπετάνιο Χάντοκ στο Κάβουρας με τις Χρυσές Δαγκάνες;

 

Και πόσες άλλες μικρότερες λεπτομέρειες που δεν θα αντιληφθείς αν δεν τα διαβάσεις με τη σειρά που γράφτηκαν...

 

Όσοι τα έχετε διαβάσει καταλαβαίνετε. Το ένα Τεντέν χτίζει πάνω στο άλλο. Το να τα διαβάζεις εκτός σειράς χαλάει την εμπειρία που λέγεται Τεντέν.

 

(Και φυσικά αφήνω πάντα έξω τα Σοβιέτ/Κογκό/Αμερική, από τα οποία τίποτε δεν εμφανίζεται στα επόμενα και πρέπει να αντιμετωπίζονται ως πρώιμη δουλειά, ας πούμε σαν να ήταν τα δοκίμια του Herge)

 

Και επισημαίνω και το εξής: η Συλδαβία βασίζεται στην Σερβία, η Μπορντουρία βασίζεται στην Βουλγαρία, όπως ήταν αυτές οι χώρες την εποχή του μεσοπολέμου (προ του Κομμουνισμού). Και οι δυο συνορεύουν με την Ελλάδα, γι'αυτό και οι Ντυπόν σκάνε ντυμένοι τσολιάδες στην Συλδαβία/Σερβία στο Αποστολή στη Σελήνη....μπέρδεψαν τις εθνικές φορεσιές των βαλκανικών χωρών!

 

Αυτό εξηγεί και τα τσιγάρα ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ (γραμμένο με κυριλλική γραφή) στο Υπόθεση Τουρνεσόλ. Παραπέμπει στην περιοχή "Μακεδονία" της Σερβίας/Γιουγκοσλαβίας του μεσοπολέμου, μια περιοχή ενός ενιαίου κράτους που δεν έχει καμιά σχέση με το σημερινό "Μακεδονικό" ζήτημα.

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28472
  • Reputation:   190067
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6360 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Και τι κάνεις με τα ξαναφτιαγμένα Πούρα (ή ήταν ο Λωτός?) που βλέπεις τον άλλον να σφίγγει το χέρι που πάτησε πρώτο πόδι στη Σελήνη?  :)

 

:cheers5: 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6399
  • Reputation:   63248
  • Achievement Points:  6463
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4368 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

8 λεπτά πριν, germanicus είπε:

Και τι κάνεις με τα ξαναφτιαγμένα Πούρα (ή ήταν ο Λωτός?) που βλέπεις τον άλλον να σφίγγει το χέρι που πάτησε πρώτο πόδι στη Σελήνη?  :)

 

:cheers5: 

 

 

 

 

Παρακολουθείς στενά το φόρουμ Γκρικόμικς και ξέρεις από τα πριν τέτοιου είδους λεπτομέρειες ώστε να μην σε μπερδεύουν. :tik:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28472
  • Reputation:   190067
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6360 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Ζήτω τα σπόιλερ! :)

 

 

:cheers5: 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1383
  • Reputation:   10067
  • Achievement Points:  1412
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4335 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

8 ώρες πριν, constantinople είπε:

Και επισημαίνω και το εξής: η Συλδαβία βασίζεται στην Σερβία, η Μπορντουρία βασίζεται στην Βουλγαρία, όπως ήταν αυτές οι χώρες την εποχή του μεσοπολέμου (προ του Κομμουνισμού). Και οι δυο συνορεύουν με την Ελλάδα, γι'αυτό και οι Ντυπόν σκάνε ντυμένοι τσολιάδες στην Συλδαβία/Σερβία στο Αποστολή στη Σελήνη....μπέρδεψαν τις εθνικές φορεσιές των βαλκανικών χωρών!

 

Αυτό εξηγεί και τα τσιγάρα ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ (γραμμένο με κυριλλική γραφή) στο Υπόθεση Τουρνεσόλ. Παραπέμπει στην περιοχή "Μακεδονία" της Σερβίας/Γιουγκοσλαβίας του μεσοπολέμου, μια περιοχή ενός ενιαίου κράτους που δεν έχει καμιά σχέση με το σημερινό "Μακεδονικό" ζήτημα.

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ, όμως αν και η "εφεύρεση" των Συλδαβία-Μπορντουρία έγινε στα 1938-9 στην ιστορία Το σκήπτρο του Όττοκαρ, η Υπόθεση Τουρνεσόλ δημιουργήθηκε στα 1954-6 οπότε μιλάμε για μια εποχή που η ΠΓΔΜ ήταν ΓΔΜ. Φυσικά ο Ερτζέ συμπεριφέρεται σε αυτές τις χώρες σαν να μην έχει τελεστεί ο Β' Παγκόσμιος Πόλεμος ή σαν να μην έχει επηρεάσει τα πολιτικά πράγματα στις χώρες αυτές, αλλά όταν γράφει η Μακεδονία υπάρχει σαν ξεχωριστή "δημοκρατία" στην Γιουγκοσλαβία. Βέβαια δεν σημαίνει αυτό ότι ο Ερτζέ παίρνει θέση για το μακεδονικό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5247
  • Reputation:   56091
  • Achievement Points:  5419
  • Days Won:  269
  • With Us For:  5225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

3 hours ago, germanicus said:

Και τι κάνεις με τα ξαναφτιαγμένα Πούρα (ή ήταν ο Λωτός?) που βλέπεις τον άλλον να σφίγγει το χέρι που πάτησε πρώτο πόδι στη Σελήνη?  :)

 

 

 

Το "χαίρομαι που σφίγγω το χέρι/πόδι αυτού που πάτησε στη σελήνη" το είπαν πολύ μετά το Εξερεύνηση στη Σελήνη. Στο Πτήση 714 ή το Τεντέν και οι Πίκαρος, αν θυμάμαι καλά.

 

Αν αναφέρεσαι στο "έχω διαβάσει όλες τις περιπέτειες σου" στα Πούρα του Φαραώ, όπου του δείχνει το εξώφυλλο του τεύχους Αποστολή στη Σελήνη (στο πρωτότυπο νομίζω ήταν μια σελίδα από την εφημερίδα που δημοσίευε το Τεντέν στο Κογκό), δεν επηρεάζει σε τίποτα την ιστορία και πρέπει να εκληφθεί σαν αυτό που ακριβώς είναι: ένα insiders joke/easter egg σε ένα καρέ.

 

Επισημαίνω επίσης ότι για μια περίοδο τα Τεντέν στο Σοβιέτ/Κογκό/Αμερική δεν ανατυπωνόταν/δημοσιευόταν,  και σίγουρα σε πολλές ξένες χώρες δεν μεταφραζόταν, οπότε ο Herge επέλεξε να το αλλάξει με ένα γνωστό εξώφυλλο, αντί της σελίδας από το Κογκό που θα ήταν άγνωστη στους πιο πολλούς.

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5247
  • Reputation:   56091
  • Achievement Points:  5419
  • Days Won:  269
  • With Us For:  5225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

38 min ago , thor77 said:

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ, όμως αν και η "εφεύρεση" των Συλδαβία-Μπορντουρία έγινε στα 1938-9 στην ιστορία Το σκήπτρο του Όττοκαρ, η Υπόθεση Τουρνεσόλ δημιουργήθηκε στα 1954-6 οπότε μιλάμε για μια εποχή που η ΠΓΔΜ ήταν ΓΔΜ. Φυσικά ο Ερτζέ συμπεριφέρεται σε αυτές τις χώρες σαν να μην έχει τελεστεί ο Β' Παγκόσμιος Πόλεμος ή σαν να μην έχει επηρεάσει τα πολιτικά πράγματα στις χώρες αυτές, αλλά όταν γράφει η Μακεδονία υπάρχει σαν ξεχωριστή "δημοκρατία" στην Γιουγκοσλαβία. Βέβαια δεν σημαίνει αυτό ότι ο Ερτζέ παίρνει θέση για το μακεδονικό.

 

Στα 1954-6 κανείς (συμπεριλαμβανομένων και ημών των ιδίων) δεν έπαιρνε τις εσωτερικές "Δημοκρατίες" της Γιουγκοσλαβίας στα σοβαρά. Τις θεωρούσαν ως μια περιοχή μιας ενιαίας χώρας, μια "χαριτωμένη" προσπάθεια του Τίτο να μιμηθεί την Σοβιετική Ένωση. Κατά τα άλλα η "Μακεδονία" υπήρχε σαν μία από τις περιοχές της Σερβίας από το 1918/20 που πρωτοιδρύθηκε η Γιουγκοσλαβία ως "Βασίλειον των Σέρβων, Κροατών και Σλοβένων" (φυσικά δεν υπάρχει το "και Μακεδόνων" που θεωρούνταν Σέρβοι που μιλούσαν τοπικό γλωσσικό ιδίωμα).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28472
  • Reputation:   190067
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6360 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

χμ. όντως. η ατάκα είναι από το Calculus

 

Tintin 16 - The Calculus Affair-49.jpg

 

Πάντως το καρέ με τη Σελήνη μου είχε κάνει τρελή εντύπωση από τότε :) (γιατί από Ψαρόπουλο είχα τα Πούρα (που τα έχασα) και Κάλκιουλους+Άστρο (που επιβίωσαν)) Στο αρχικό είχε Αμερική.

 

Page - 027.png15.jpg

 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1383
  • Reputation:   10067
  • Achievement Points:  1412
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4335 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Δεν αναφερόταν όμως ούτε οι Μαυροβούνιοι οι οποίοι πριν τον Α' Παγκόσμιο ήταν ξεχωριστή. Πριν από μερικούς μήνες μου χάρισαν αυτό εδώ το βιβλίο

Αποτέλεσμα εικόνας για Tintin: Complete Companion

(καλό αλλά αγιογραφία) Θα ρίξω το βράδυ μια ματιά αν αναφέρει τίποτα για τα εν λόγω τσιγάρα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5247
  • Reputation:   56091
  • Achievement Points:  5419
  • Days Won:  269
  • With Us For:  5225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

48 min ago , germanicus said:

χμ. όντως. η ατάκα είναι από το Calculus

 

 

Άρα να προσθέσω και το:

 

Γίνεται να διαβάζεις το υπόθεση Τουρνεσόλ που λέει ότι πάτησαν πόδι πρώτοι στη σελήνη και να μην ξέρεις πως πάτησαν το πόδι; :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.